sobhe-no.ir
907
دوشنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
1
آیا اوپک و غیراوپکی‌ها به توافقی برای مدیریت عرضه خواهند رسید ، خطیبی: با تعطیلی صنعت نفت آمریکا، 50 میلیون نفر در این کشور بیکار می‌شوند

میزان آسیب‌پذیری ایران از بازار نفت؛ 10 درصد

جنگ نفتی میان روسیه و عربستان که قیمت آن را تا 20 دلار کاهش داده بود، حالا ضلع سومی هم پیدا کرده است؛ هرچند روسیه و عربستان یکدیگر را به ترک توافقات اوپک پلاس متهم می‌‌کنند اما آمریکا نیز در بحبوحه کسادی بازار نفت با افزایش شدید تولیدات خود، بر بی‌ثباتی در بازار نفت افزود و حالا ترامپ می‌‌گوید: «ما نمی‌خواهیم شرکت‌‌‌های نفتی‌مان در این قضیه متضرر شوند و اگر روسیه و عربستان سعودی به توافق در مورد قیمت نفت نرسند، مداخله می‌‌کنیم.»

«صبح‌نو» از کارنامه تصمیم‌سازی رییس‌جمهوری در خط مقدم مقابله با ویروس منحوس گزارش می‌دهد

تعیین تکلیف ویروس

شیوع جهانی ویروس کرونا حکمرانی در همه کشورها اعم از توسعه‌یافته، در حال توسعه و توسعه‌نیافته را به اشکال و ابعاد مختلف دچار چالشی بس بزرگ و دامنه‌دار کرد. ایران نیز از این قاعده مستثنا نبود؛ هرچند تداوم تحریم‌‌‌های غیرقابل توجیه آمریکا علیه ایران، جنس مقابله کشورمان با این بلیه را از دیگر کشورها متفاوت کرده است. با وجود اقدامات موثر دولت در جلوگیری از این شیوع، برخی ناهماهنگی‌‌ها و چنددستگی‌‌ها کارنامه در مجموع قابل قبول پاستور را با اما و اگرهایی مواجه كرد.

آیت‌الله جاودان در درس اخلاق:

بلای مقدر و بسیار سخت هم به برکت دعا دفع می‌شود

آیت‌الله محمدعلی جاودان از اساتید برجسته اخلاق شهر تهران، در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که به‌صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به ترس برخی از مردم از ویروس کرونا، اظهار کرد: ما یک بلایی به نام کرونا داریم و یک بلای بدتر از آن به نام ترس از کرونا و فعلاً گرفتار این دو بلا هستیم.

«صبح‌نو» از وضعیت اشتغال و تجارت در زمان شیوع بیماری جهانی گزارش می‌دهد

کسب و کار نا خوش در بازار کرونا

گزارش عارف چراغی / رونق دوباره کسب‌و‌کارها در روزهای پس از کرونا موضوعی است که این روزها ذهن بسیاری از اقتصاددان و کسبه را به خود مشغول کرده است. کاهش تمایل مردم به خرید و بسته ماندن طولانی مدت کسب‌و‌کارها سبب شده تا بسیاری به رکودی که در پسا کرونا گریبانگیر کشور خواهد شد بیاندیشند.

تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا در دوران کرونایی قبل از پرده سینما به خانه‌های مردم می‌آید

«خروج» دوباره حاتمی‌کیا به نفع مردم

باز هم یک غافلگیری دیگر از ابراهیم حاتمی‌کیا. سازمان اوج اعلام کرد تازه‌ترین اثر ابراهیم حاتمی‌کیا به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و بنا بر مسوولیت اجتماعی، قبل از اکران روی پرده سینما در سامانه‌های پخش فیلم اکران خواهد شد تا کمکی به ماندن مردم در خانه‌ها بکند.

گزارش «صبح‌نو» از خیریه دست‌های پرمهر که این روزها کیت محافظت فردی برای کادر درمانی می‌دوزند

تا پایان کرونا پشت سنگر می‌مانیم

گزارش زهرا اردشیری / در این دوران که بحران کرونا تمام مردم کشور را درگیر کرده است بعضی از مردم دست روی دست نگذاشته و برای کمک به هم نوع خود آستین همت را بالا زده‌اند. تعدادشان شاید محدود باشد اما همان تعداد محدود هم با کمترین بضاعت خود کارهای مهمی انجام می دهند. انجمن خیریه «دست ‌‌های پر مهر» یکی از گروه‌های مردمی است که این روزها برای کمک به کادر درمان دست به کار شده است. آنها برای پرستاران و پزشکانی که در راه کمک به بیماران کرونایی جان خود را در دست گرفته‌اند، کیت‌های حفاظت شخصی تهیه می‌کنند. گفت‌وگوی ما را با مدیر این انجمن بخوانید.

یادداشت

همیاری برای جهش تولید

دکتر محسن ردادیعضو هیات‌علمی پژوهشگاه فرهنگ و انقلاب اسلامی

اتفاقات جدید، شکاف میان دولت و حاکمیت را از بین برد

نسخه کرونای جهانی

تحلیل علی الفت‌پوردکترای حقوق دانشگاه علامه‌طباطبایی / دنیای جدید، دغدغه‌ای است که بعد از تغییر در نظم اجتماعی جهان به‌واسطه شیوع کرونا جدی­‌تر شده و اندیشمندان مدرن را دچار چالشی دور از انتظار کرده است. چالشی که تا قبل از امروز اثرش را در فیلم­‌های علمی-تخیلی و رمان­‌های فانتزی نوجوانان می­‌توانستیم جست‌وجو کنیم. شیوع فوق‌العاده این ویروس در میان یك‌میلیون انسان در یک دوره چهارماهه به جهانیان ثابت کرد که دوباره نیز چنین شیوع و عالم‌گیری‌­ای عمدی یا طبیعی در جهان دور از انتظار نیست، چرا که چنین شیوعی به پهناوری 200 کشور تاکنون در جهان رخ نداده است. از این رو زین پس هیچ نوعی از بشر، چه از نوع غربی و چه شرقی، چه جهان اولی و چه جهان‌سومی، خود را از امراض عالم‌­گیر در امان نمی‌داند، چرا که کمتر انسان و دولتی در دنیا هست که دشمنی نداشته باشد و زمینگیر شدنش منافعی برای دشمنش به وجود نیاورد، به خصوص که دسته‌­بندی دوست و دشمن در دنیای جدید توسط معادلات سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تعیین می‌­شود؛ معادلاتی که نظم نوین جهانی در ایجادشان موثر بوده، هست و خواهد بود.

سرمقاله

اشتباه و نفوذ ساختاری؟

صبح نو

سرلشکر سلیمانی خاطراتش از حضور میدانی در جنگ 33روزه را بیان کرد

عقب نشینی نیروی دریایی اسرائیل فقط با یک موشک

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود از زمان تصدی این مسوولیت به تشریح جزئیاتی از جنگ 33روزه مقاومت لبنان با رژیم صهیونیستی و زمینه‌های شکل‌گیری این جنگ و دلایل پیروزی حزب‌الله لبنان پرداخت.

 

سردار سرلشکر پاسدار حاج‌قاسم سلیمانی در ابتدای گفت‌وگو با ماهنامه تبیینی تحلیلی«مسیر»دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، به شرایط منطقه پیش از جنگ 33روزه و زمینه‌های آن اشاره کرد و گفت: آمریکا با توجه به حادثه 11سپتامبر به یک توسعه فوق‌العاده در حضور نیروهای مسلح خودش در منطقه ما رسیده بود که تقریباً مشابه آن، در بعد کمی فقط در جنگ جهانی دوم وجود داشت و در بعد کیفی، حتی در آن جنگ هم وجود نداشت.
وی در ادامه به جزئیاتی از حضور نیروهای آمریکایی و متحدان آن در عراق و افغانستان اشاره کرد و افزود: طبیعتاً این حضور نظامی آمریکا در منطقه به رژیم صهیونیستی فرصت می‌داد که از این موضوع بهره‌برداری کند و اقدامی را انجام بدهد؛ به این معنا که این هیمنه، در ترساندن ایران و در توقف و ترساندن سوریه اثر بگذارد تا این دو نظام، اقدامی را انجام ندهند.
فرمانده نیروی قدس سپاه بر این اساس ریشه اصلی وقوع جنگ 33روزه را «بهره‌برداری رژیم صهیونیستی از حضور نظامی آمریکا در منطقه» و بهره‌گیری این رژیم از «سقوط صدام» و «پیروزی اولیه آمریکا در افغانستان» و «ایجاد رعب» سنگینی دانست که آمریکا در منطقه ایجاد کرده بود. فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه تحلیل این جنگ، طراحی آن را از سوی رژیم صهیونیستی نه‌تنها به‌منظور مقابله با حزب‌الله لبنان، بلکه جنگی با هدف خلاصی از بخش مهمی از مردم لبنان خواند.

حمایت‌های برخی کشورهای عربی از جنگ با حزب‌الله
سردار سلیمانی ضمن اشاره به رضایت و حمایت‌های برخی کشورهای عربی از جنگ با حزب‌الله لبنان گفت: رژیم صهیونیستی در عالی‌ترین سطح خودش یعنی اولمرت، رییس این رژیم، این مسأله را اعلام کرد و گفت که برای اولین بار کشورهای عربی، اسرائیل را در جنگ علیه یک سازمان عربی حمایت کردند.
 سرلشکر سلیمانی در جمع‌بندی این بخش از سخنانش سه هدف پنهان برای آغاز جنگ 33روزه را این‌گونه تشریح کرد: اول، فرصت حضور آمریکا در عراق و ایجاد رعب و وحشتی که آمریکا در منطقه در اثر حضور گسترده خود ایجاد کرده بود. دوم، آمادگی کشورهای عربی و اعلام پنهان همکاری این کشورها با رژیم صهیونیستی برای ریشه‌کنی حزب‌الله و تغییر دموگرافی در جنوب لبنان؛ و سوم، اهداف خود رژیم برای بهره‌گیری از این فرصت به منظور خلاص شدن از حزب‌الله برای همیشه.سرلشکر سلیمانی در پاسخ به سؤالی درباره دلایل آشکار و بهانه آغاز جنگ 33روزه، به طراحی یک عملیات برای تبادل اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونستی اشاره کرد که بر اساس آن جریان مقاومت توانست در داخل سرزمین‌های اشغالی، دو نظامی صهیونیست را به اسارت بگیرد.

عماد مغنیه؛ مالک اشتر زمان
وی به‌مناسبت اینکه فرماندهی این عملیات مهم بر عهده شهید عماد مغنیه گذاشته شده بود، به تجلیل از این فرمانده شهید مقاومت پرداخت و گفت: او حقیقتاً یک سردار به معنای واقعی بود؛ یک سرداری که شاید بتوانم بگویم شبیه‌ترین صفات را در صحنه جنگ به مالک اشتر داشت. فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه با بیان اینکه حزب‌الله پیوسته در یک آمادگی صددرصد به سر می‌برد، گفت: به‌دلیل اقدامات و ابتکاراتی که حزب‌الله قبل از شروع عملیات خودش، در پیش‌بینیِ عکس‌العمل دشمن انجام داده بود، همه آنچه اسرائیل در مقابل عملیات حزب‌الله انجام داد، خلاف تصوراتش شد.
پیامی که خون تازه در رگ حزب‌الله دمید
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بخش دیگری از این گفت‌وگو به تشریح جلسه مقامات عالی نظام در حضور رهبر معظم انقلاب پس از گذشت یک هفته از حملات رژیم صهیونیستی به لبنان پرداخت و گفت: آقا در پایان این جلسه و پس از شنیدن گزارش تلخ بنده، فرمودند «من تصورم این است که پیروزی این جنگ، همانند پیروزی جنگ خندق خواهد بود.»
سردار سلیمانی به بازگشت خود به لبنان و انتقال توصیه‌ها و دیدگاه‌های رهبر معظم انقلاب به حجت‌الاسلام سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله اشاره و تأکید کرد: این پیام خون تازه‌ای در وجود حزب‌الله دمید تا حزب‌الله با یک امید و اعتمادبه‌نفس جدیدی وارد معرکه با دشمن شود و حزب‌الله اطمینان یافت که پیروز این جنگ است.
وی در پاسخ به سؤالی درباره نظر دیگر مسوولان وقت جمهوری اسلامی نسبت به همراهی با جریان مقاومت در آن مقطع زمانی، تصریح کرد: هیچ نگرانی‌ای از این ناحیه وجود نداشت و به معنای کامل کلمه، یک وحدت کامل در حمایت از حزب‌الله و تلاش برای پیروزی حزب‌الله در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت.
فرمانده نیروی قدس سپاه در بخش دیگری از گفت‌وگو با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، به ذکر خاطراتی از حضور میدانی خود در جنگ 33روزه پرداخت و گفت: حزب‌الله در این جنگ، در هر مرحله‌ای با یک ابزار جدید و یک اقدام جدید، دشمن را در غافلگیری و بهت قرار می‌داد، یعنی همه ابزارهایش را یک‌مرتبه رو نمی‌کرد.وی در تشریح برخی تاکتیک‌های حزب‌الله در جریان جنگ 33روزه نیز گفت: برخلاف دیگر جنگ‌ها که یک خاکریز مقدم در آن وجود دارد، این جنگ هیچ خاکریز مقدمی نداشت؛ هر نقطه‌اش یک خاکریز بود، یعنی از نقطه تماس که تقاطع مرز فلسطین اشغالی با لبنان بود، حداقل تا نهر لیتانی، هر نقطه از آنجا اعم از تپه‌ها، قریه‌ها، خانه‌ها یک خط مقدم و یک خاکریز بود.

ماجرای شلیک نخستین موشک دریایی حزب‌الله
این مقام ارشد نظامی کشورمان درخصوص ضربات حزب‌الله به صهیونست‌ها، خاطره‌ای را از شلیک اولین موشک دریایی مقاومت به ناوچه اسرائیلی همزمان با سخنرانی سیدحسن نصرالله و از دور خارج کردن نیروی دریایی این رژیم با این عملیات ذکر کرد.
فرمانده سپاه قدس با اشاره به جزئیات این عملیات گفت: در همه جنگ‌ها، ناوچه‌های رژیم صهیونیستی در دریا مستقر می‌شدند و با توپ‌های دقیق خودشان این جاده را می‌بستند؛ در این جنگ هم در هفته اول همین کار را انجام دادند.‌ آن چیزی که دشمن تصور نمی‌کرد و حزب‌الله او را در غافلگیری قرار داد، مسأله موشک‌های دریایی بود. آن روز برای نخستین بار قرار بود که موشک دریایی مورد آزمایش قرار بگیرد. قبل از آن، همه موشک‌ها مخفی بودند و آزمایشی وجود نداشت.

خارج‌شدن نیروی دریایی حزب‌الله
 از صحنه با یک موشک
وی افزود: عملیات، عملیات سختی بود. باید موشک از یک پناهگاه و از یک مخفیگاه خارج می‌شد، با ماشینی که حامل آن بود به یک نقطه پرتاب می‌آمد که مکشوف بود، درحالی‌که سه چهار ناوچه اسرائیلی در مقابلش ایستاده بودند. این کار قرار بود زمانی انجام بگیرد که سید می‌خواست صحبت بکند، چندین مرتبه این موشک روی سکو آمد و خواست شلیک بشود؛ اما اشکال در شلیک به وجود آمد. سید که می‌خواست بگوید والسلام علیکم و رحمه‌الله، به این نقطه که رسید، قبل از اینکه این عبارت را بخواهد بیان بکند، موشک شلیک شد. سرعت موشک، مافوق صوت بود و سریعاً به ناوچه اصابت کرد؛ لذا سید در پایان بیان خود مثل یک بیان غیبی که انگار صحنه را می‌دید، گفت «الان در مقابل خودتان می‌بینید که ناوچه اسرائیلی در حال سوختن است.» و با یک موشک، تمام نیروی دریایی رژیم صهیونیستی از صحنه خارج شد. 
این فرمانده ارشد نظامی با اشاره به آسیب‌پذیری رژیم صهیونیستی گفت: خود این اتفاق که یک رژیم با اصابت یک موشک، نیروی دریایی‌اش از صحنه خارج می‌شود، قابل تحلیل است. بحث در اینجا، بحث توان رژیم صهیونیستی است، یعنی معلوم می‌شود که این رژیم هر تعداد ناوچه داشته باشد، این بار با یک موشک، بار دیگر با دو موشک و با سه موشک به‌طور کامل از میدان خارج خواهد شد. آن زمان در بُرد صد کیلومتری از میدان خارج شد، ممکن است در مقطع دیگری در بُرد 300 کیلومتری از میدان خارج بشود. خب این یک معجزه و یک پیروزی بسیار بزرگ شد.
 سردار سلیمانی درباره نحوه پایان جنگ نیز به بیان خاطره‌ای از ملاقات سفیر اسرائیل و جان بولتون با وزیر خارجه وقت قطر اشاره کرد و به نقل از او تصریح کرد: آن‌ها گفتند اگر جنگ متوقف نشود، ارتش اسرائیل از هم می‌پاشد و متلاشی می‌شود.
 
تغییر استراتژی رژیم صهیونیستی 
بعد از جنگ 33 روزه از تهاجمی به دفاعی
وی افزود: اسرائیلی‌ها همه شروط قبلی خودشان را نادیده گرفتند و از آن‌ها عبور کردند و مجبور شدند شروط حزب‌الله را قبول کرده و آتش‌بس را بپذیرند و این پیروزی بسیار بزرگ برای حزب‌الله رقم خورد. بعد از جنگ ۳۳روزه، راهبرد رژیم صهیونیستی، از استراتژی بن‌گوریون در جنگ پیش‌دستانه و هجومی، آرام‌آرام به استراتژی دفاعی تبدیل شد. شما دیدید در این اتفاقی که چند هفته قبل افتاد و حزب‌الله برای انتقام از دو شهیدش، تهدید کرد که رژیم صهیونیستی را هدف می‌گیرد و می‌زند، اسرائیلی‌ها به فاصله سه تا پنج‌کیلومتر از نطقه صفر مرزی به عمق فرار کردند؛ به‌طوری‌که خبرنگار المیادین به آن‌طرف سیم خاردار رفت و گفت من از فلسطین اشغالی به شما گزارش می‌دهم. این اثر جنگ ۳۳روزه است.
فرمانده لشکر 41 ثارالله کرمان در دوران دفاع مقدس در پایان این گفت‌وگو با تأکید بر اینکه دفاع مقدس ما نسبت به همه دفاع مقدس‌های دیگر یک حالت مادر دارد، افزود: نسبت دفاع مقدس به همه این دفاع‌ها، نسبت قله دماوند به سلسله جبال طولانی البرز است. دفاع مقدس یک ارتفاعی دارد که مرتفع‌تر از همه این‌هاست و این‌ها دامنه‌های آن و سلسله قلل آن هستند.

شماره‌های پیشین