sobhe-no.ir
990
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
1
کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس روز گذشته در کمیسیون مربوط به تصویب رسید

یک گام به سوی مجلس شفاف

روز گذشته خبری از مجلس بیرون آمد که قدمی در راستای تحقق وعده شفافیت آرای نمایندگان بود. کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان به تصویب کمیسیون مربوطه رسید و برای طی مراحل کارشناسی، به مرکز پژوهش‌ها ارسال شد؛ طرحی که در مجلس دهم و پس از کش‌و‌قوس‌‌‌های فراوان، به جایی نرسیده بود.

زاکانی: مجلس یازدهم از مدیریتی خلاق و پویا برخوردار است

بازخوانی واقعه بزرگ عدیر خم که عید بزرگ برای شیعیان است

عید ولایت

از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد می‌كنند؛ بدان جهت که در این روز نه‌تنها حضرت علی ؟ع؟ به عنوان جانشین پیامبر ؟ص؟تعیین می‌شود، بلکه حضرت محمد ؟ص؟بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا ؟س؟ و علی ؟ع؟ هستند را معرفی کرده و مژده ظهور حضرت مهدی ؟عج؟ را در آخرالزمان می‌دهد. مسلمانان با انحراف از دستور صریح پیامبر ؟ص؟مسیری دیگر را رفتند اما اگر پس از درگذشت پیامبر اکرم ؟ص؟به سفارش‌‌‌های روز غدیر و موارد مکرر دیگری که پیامبر ؟ص؟، علی ؟ع؟ را پیشوا معرفی فرموده بود، عمل کرده بودند، اسلام جهانی می‌شد و دین خدا بشریت را به راه می‌آورد و عدالت و دادگری، آفاق گیتی را می‌گرفت. از اینجاست که همه هوشمندان تاریخ بشر که به گونه‌ای از این واقعه آگاهی یافته‌ و از انحرافی که پس از رحلت پیامبر پیش آمد، اظهار تأسف کرده‌اند؛ از این جمله است ولتر، فیلسوف مشهور فرانسوی. وی تأسف خویش را چنین اظهار کرده است: «آخرین اراده محمد؟ص؟انجام نشد؛ او علی ؟ع؟ را به جای خود منصوب کرده بود». امروز در آستانه این عید بزرگ به بازخوانی این واقعه مهم تاریخی پرداخته‌ایم.

گزارش

وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان

سرمقاله

اهمیت غدیر

انتشار گواهی مالکیت فیلم‌های سینمایی نشان می‌دهد برخی از مهم‌ترین فیلمسازان روشنفکر با پول دولت فیلم ساخته‌اند

سینماگران مستقل دولتی

سازمان سینمایی در اقدامی قابل توجه گواهی مالکیت فیلم‌های سینمایی و غیر‌سینمایی هزار فیلم را در سه دهه اخیر منتشر کرد تا مشخص شود این فیلم‌ها به چه کسانی متعلق است. سال‌ها در این سینما مالکان و سرمایه‌گذاران فیلم‌ها نامشخص بودند و تنها در این یکی،‌دو سال اخیر است که سرمایه‌گذاری‌ها با شفافیت بیشتر اعلام می‌شود. این انتشار گواهی مالکیت فیلم‌ها از جهتی مهم است که نشان می‌دهد بسیاری از سینماگران این کشور سال‌هاست از بودجه‌های دولتی ارتزاق کرده و فیلم‌های روشنفکری و مغایر با اهداف جمهوری اسلامی می‌سازند و در ظاهر هم خودشان را مستقل و غیردولتی جا می‌زنند. در این گزارش به بررسی این لیست خواهیم پرداخت. با جست‌وجوی کلمه «بنیاد سینمایی فارابی»582‌مورد پیدا می‌شود که این بنیاد یا مستقیم تهیه‌کننده بود یا سرمایه‌گذار و یا سهامدار بخشی از فیلم بوده است. این مسأله به غیر از وام‌هایی بوده است که این بنیاد پرداخت کرده و هیچگاه بازنگشته است.

کارگردان مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» می‌گوید فیلمش فراتر از هاکی و مسائل جنسیتی، حرف‌هایی مهم‌تر دارد

جنگ، جنگ تا پیروزی

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / «جایی برای فرشته‌ها نیست» یکی از انتخاب‌های خوب این روزها در بین اکران‌های آنلاین است. فیلمی که علی‌رغم مستند بودن، هم در جلب توجه مخاطب عام موفق بوده و هم از جشنواره فجر تا جشنواره سینماحقیقت، جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده است. مستندی که با دختران تیم ملی هاکی از جنگیدن برای ایران و برای هدف، تصویری منحصربه‌فرد و نامتعارف می‌سازد و از مبارزه کردن تا پیروزی، به ما ایرانی‌ها از خودمان تصویری دیده‌نشده ارائه می‌دهد. تصویری که مربی فرانسوی تیم آن را به خوبی در جملات با این مضمون منتقل می‌کند؛ شما ایرانی‌ها خیلی مهربان و خوبید اما من، آدم‌های جنگنده و مبارز می‌خواهم. با سام کلانتری، کارگردان مستند، گفت‌وگو کردیم.

گفت‌وگو با سارا عرفانی، نویسنده‌ای که معتقد است ایده داستان می‌تواند الهام شود اما تکنیک نه

نویسندگان ما باید جهانی بنویسند

گفت‌وگو زهرا علی رمضانی/ سارا عرفانی، نویسنده متولد دهه‌60 که فارغ‌التحصیل رشته الهیات از دانشگاه شاهد است، نویسندگی را از دوران راهنمایی و دبیرستان شروع کرده و حالا در زمره نویسندگان نسل جوان انقلاب محسوب می‌شود. در حال حاضر، عرفانی 37ساله در میان مخاطبان نسل جوان شناخته شده است. اکثر مخاطبان او را با پنجشنبه فیروزه‌ای می‌شناسند؛ اما در کارنامه کاری سارا عرفانی آثار دیگری چون لبخند مسیح، عطر عطش، دلاورمرد سیستان، صد درجه سانتی‌گراد، پروانه‌ای که سوخت و... به چشم می‌خورد. البته او دیگر همانند گذشته جزو نویسندگان پرکار نیست و دلیلش هم اولویت‌داشتن وظایف مادری به‌جای نویسندگی است. در این مصاحبه به سراغ این نویسنده رفته‌ایم تا برایمان از دغدغه‌های نویسندگی و چگونگی ورودش به این عرصه بگوید.

روز گذشته جلسه ویژه برای کنترل قیمت ارز در مجلس برگزار شد

دستور رئیس مجلس برای تشکیل کمیته ساماندهی بازار ارز

کمیسیون‌های اقتصادی مجلس شورای اسلامی مثل همه این روزها، روز گذشته را نیز شلوغ گذراند. رسیدگی به بازار افسارگسیخته ارز، محور جلسه صبح دیروز رییس مجلس با پنج نفر از مسوولان اقتصادی دولت، در محل تالار آیینه مجلس بود. در این جلسه که سومین نشست مشترک مجلس و دولت درباره بازگشت ارز صادراتی بود، تصمیم بر این شد تا برای سر و سامان دادن بازار ارز و بازگشت ارز ناشی از صادرات، قرارگاهی تاکتیکی تشکیل شود.

موزه و سراسرنمای مقاومت سردار سلیمانی با حضور فرماندهان افتتاح شد

وعده انتقام

موزه و سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی روز گذشته با حضور سردار سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مجموعه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد. این موزه مقارن با چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در آستانه سالگرد پیروزی حزب‌الله لبنان بر رژیم غاصب صهیونیستی در جنگ ۳۳‌روزه افتتاح شده است.

رییس کمیته محیط‌زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو به «صبح‌نو» خبر داد

سالانه 2‌میلیارد تن خاک از دست می‌دهیم

گزارش زهرا اردشیری / سال‌هاست که بحث فرسایش خاک ایران مطرح است. آماری هم برای این فرسایش اعلام شده است. می‌گویند میانگین سالانه فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و اگر به آن توجهی نشود تاثیرات غیر‌قابل جبرانی خواهد گذاشت. بد نیست بدانید، خاک مهم‌ترین عنصر برای تأمین امنیت غذایی است بعضی از کشورها آب خود را می‌فروشند ولی هیچ‌گاه کشوری خاک خود را صادر نمی‌کند زیرا به‌طور متوسط برای اینکه هر سانتیمتر خاک ایجاد شود 800‌سال زمان می‌برد درنتیجه کارشناسان خاک را غیرقابل ارزش‌گذاری می‌دانند. گفتنی است؛ برای تشکیل یک سانتی مترمکعب خاک در اقلیمی مشابه اقلیم کشور ما چیزی در حدود 500‌سال زمان لازم است. در این گزارش به علت‌های فرسایش خاک در کشورمان پرداخته‌‌ایم.

صبح نو

حکایت دو سال اسارت بانوی ایرانی در زندان‌های استرالیا و آمریکا که به جرم دور زدن تحریم‌ها در بند بود

نگار قدسی آزاد شد

بانوی ایرانی که مجبور شده بود پاره تنش را در راهروهای تاریک و سرد زندان‌های استرالیا به دنیا بیاورد و به اتهامی واهی در مهد حقوق بشر دنیا زندانی بود،‌ سرانجام پس از دو سال نبرد حقوقی و دیپلماتیک آزاد شد و به کشور بازگشت.

«نگار قدسی‌کنی» بانوی ایرانی است که به اتهام نقض قوانین تجاری ایالات متحده، از 16‌ژوئن 2017 از طرف مقامات قضایی استرالیا بازداشت شد و ماه‌های پایانی بارداری خود را در شرایط نامناسب بهداشتی و با سوءتغذیه گذراند. هرچند دولت ایران به‌دلیل شرایط جسمی نگار، تقاضای آزادی وی با قرار وثیقه را کرده بود؛ اما دولت استرالیا که مدعی مسائل انسان‌دوستانه و بشردوستانه است، این درخواست را رد کرد و نگار فرزندش را در زندان به دنیا آورد، البته به‌دلیل نبود امکانات نگهداری از کودک در زندان، پسرش را از او جدا کردند و پدرش مسوول نگهداری از او در بیرون زندان بود.
با وجود آنکه ایران چهار ‌بار سفیر استرالیا احضار کرد؛ اما باز شاهد بی‌اعتنایی شگفت‌انگیز دولت استرالیا نسبت به این امر انسانی بودیم. علاوه بر آن، میان تهران و ملبورن «قانون استرداد مجرمین» وجود داشت و بر اساس آن، این کشور باید خانم کنی را به ایران بازمی‌گرداند.
این اقدامات در حالی بود که ادعای نقض تحریم آمریکا از جانب نگار قدسی حتی برای ایران اثبات نشده بود؛ اما نقض قانون حقوق بشر توسط استرالیا به اینجا ختم نشد و بنا به درخواست آمریکا، قصد داشت نگار را تحویل این کشور دهد.
براساس حقوق بین‌الملل و بر اساس اصل سرزمینی بودن قوانین جزایی، جرم باید در همان محل وقوع رسیدگی شود؛ بنابراین اقتضا می‌کرد که نگار در استرالیا محاکمه شود ولی سرانجام پس از یک‌سال و یک نبرد حقوقی برای جلوگیری از مسترد نشدن نگار در اوایل تابستان سال جاری به آمریکا مسترد شد.
در واکنش به این اقدام، سیدمحمدجواد ابطحی، نماینده مجلس گفته بود: «با توجه به اینکه استرالیا پیوندی استراتژیک با انگلیس و آمریکا دارد و صهیونیست‌ها نیز در آن کشور حضور دارند، دولت این کشور نمی‌تواند موجبات نارضایتی هم‌پیمانان خود را فراهم کند و باید به هر ترتیب سیستم حاکم در آمریکا را از خود راضی نگه دارد.»
براساس حقوق بین‌الملل و بر اساس اصل سرزمینی بودن قوانین جزایی، جرم باید در همان محل وقوع رسیدگی شود؛ بنابراین اقتضا می‌کرد که نگار در استرالیا محاکمه شود اما استرالیا نگار را به آمریکا فرستاد.
با انتشار این خبر همه نگاه‌ها در داخل به سمت وزارت خارجه رفت که باید با حساسیت بیشتری درباره شرایط ایرانیان زندانی در خارج از کشور وضعیت آنان را پیگیری کند.
البته حمیدرضا آصفی، سخنگوی اسبق وزارت خارجه در همان ایام درگفت‌وگو با «صبح‌نو» با اشاره به تلاش‌های وزارت خارجه گفته بود: «کنسولگری‌های وزارت امور خارجه ملاقات‌های دوره‌ای با اتباع ایرانی زندانی در خارج از کشور دارند و برای آنها وکیل گرفته و هزینه می‌کنند. این در حالی است که بودجه وزارت خارجه درباره رسیدگی به وضعیت زندانیان ایرانی در خارج از کشور به مراتب از بودجه کشورهای غربی در این زمینه کمتر است. با پیگیری‌هایی که وزارت خارجه انجام داده، بسیاری از زندانیان ایرانی در خارج از کشور از مجازات اعدام رهایی یافتند یا تعداد زیادی از آن‌ها در پروسه تبادل زندانیان به کشور بازگردانده شدند؛ همچنین هر سال تعداد زیادی از ایرانیان توسط تلاش‌های دیپلماتیک آزاد شده‌اند.»
برهمین اساس محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در سفری که تیر ماه برای شرکت در نشست انجمن آسیا به نیویورک داشت، به واشنگتن پیشنهاد داد تا زندانیان آمریکایی در کشورش را با ایرانیانی که در بند ایالات متحده هستند، مبادله کنند؛ اما ظریف گفت آمریکایی‌ها انتظار اقدام یکجانبه از ما داشتند.
ظریف درآن سفر تاکید کرد که «هیچ‌کس درباره این خانم که در زندان زایمان کرد، حرفی نمی‌زند که بچه‌اش در بیرون زندان بزرگ می‌شود و خودش در زندان است.» وزیرامور خارجه گفت که خانم قدس‌کنی در خرید تجهیزات برای صداوسیمای ایران مترجم بوده و اتهام علیه او را «قلابی» خواند.
به گفته مقام‌های قضایی آمریکا، خانم قدس‌کنی به همراه دیگر همکاران خود، محصولات تجهیزات پخش تلویزیونی و مخابراتی بی‌سیم از ایالات مینه‌سوتا و ماساچوست خریداری کرده و به رادیو و تلویزیون دولتی ایران فروخته بود.
نگار اما به گفته رابرت ریچمن، وکیلش به‌دلیل درگیری حقوقی طولانی که اثرات سوئی بر او گذاشته بود سرانجام پذیرفت اتهام واهی خود را بپذیرد و مجازات شود.
پس از آنکه نگار مجبور به پذیرش اتهام خود شد، روز چهارشنبه هفته گذشته دادگاهی در ایالت مینه‌سوتا در آمریکا به جرم نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران او را به ۲۷ ماه زندان محکوم کرد.
اما مدت زمانی که نگار در بازداشت بود تقریباً با ۲۷ ماه محکومیت زندان او برابر بوده است؛ بنابراین وکیل او از دادگاه خواسته بود که مدت بازداشت او را از محکومیت زندان او کم کنند.
وکیل خانم قدس‌کنی از دادگاه خواسته بود که مدت بازداشت او را از محکومیت زندان او کم کنند. خانم قدس‌کنی از دو سال پیش در استرالیا در بازداشت بود.سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در واکنش به رأی دادگاه نگار قدسی گفت: «حکم صادره از سوی دادگاه آمریکایی به روشنی ثابت می‌کند اتهامات علیه ایشان بی‌اساس و غیرقانونی بوده و دادگاه آمریکایی با وقوف به بی‌گناهی ایشان، حکمی برابر با دوره بازداشت صادر کرده تا افتضاح حقوقی دادستان آمریکا در تعقیب یک انسان بی‌گناه را بپوشاند.»
موسوی همچنین احقاق حقوق این شهروند بی‌گناه ایرانی و سایر شهروندانی که به بهانه نقض تحریم‌های خودخوانده آمریکا مورد تعقیب ظالمانه نظام قضایی این کشور قرار گرفته‌اند را یک اولویت مهم وزارت امور خارجه ذکر کرد.سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: «موضوع زندانیان همیشه به‌عنوان یک موضوع انسانی بین دو کشور ایران و آمریکا موضوعیت داشته و توسط طرفین مورد پیگیری قرار می‌گرفته است. جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که دکتر ظریف نیز چندی پیش اعلام کرد، آمادگی ورود به مذاکرات مربوط به تبادل زندانیان را دارد.»حال او پس از دو سال محکومیت بی‌دلیل در زندان‌های استرالیا و آمریکا به آغوش کشور برگشته است و این آزادی دروغین بودن اتهام آمریکا به این بانوی ایرانی را ثابت کرد.تعداد ایرانیانی که در زندان‌های خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند و اسامی آن‌ها در کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور به‌صورت رسمی ثبت شده، سه ‌هزار و ۱۳۱ نفر است. این آماری است که دو سال پیش رسانه‌های معتبر داخلی منتشر کردند. در این‌ میان، برخی ایرانیان به جرم‌های واهی و بعضاً بدون دلیل در بند به‌سر می‌برند. آخرین نمونه، دستگیری آقای مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس، به‌دست پلیس آمریکا در مهر ۱۳۹۷ بود؛ بازداشتی که پس از گذشت تقریباً 11‌ماه، هنوز دلیلش به طور دقیق معلوم نشده است.

 
شماره‌های پیشین