sobhe-no.ir
1067
دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹
1
پیام رهبر معظم انقلاب برای درگذشت حجت الاسلام شهیدی

خدمت به خانواده شهیدان، ذخیره معنوی عظیمی است

کلیات طرح اقدام راهبردی برای عبور از تحریم‌ها در مجلس تصویب شد

ضرب‌شست پارلمان

روز گذشته نمایندگان مجلس در جلسه علنی دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای عبور از تحریم‌ها را تصویب کردند و در بیانیه‌ای که به امضای تمام نماینده‌ها رسید، تاکید کردند: «احیای صنعت هسته‌ای کشور از طریق پایان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و جلوگیری از ادامه رژیم‌های بازرسی بی‌سابقه انرژی اتمی است.»

جمعی از هنرمندان ومراکز سینمایی به شهادت شهید فخری‌زاده واکنش نشان دادند

سینماگران بامعرفت

پس از شهادت دانشمند ممتاز کشورمان شهید محسن فخری‌زاده بسیاری از مردم در فضای مجازی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. اما با گذشت یک‌روز از این اتفاق تلخ به‌جز چند مورد خاص، واکنشی از اهالی سینما در این زمینه منتشر نشده بود.

تا کنون نزدیک به 2 هزار و هفتصد عملیات مخفی حذف‌فیزیکی در کارنامه رژیم صهیونیستی ثبت شده است

رژیم ترور

حسام رضایی / ارتقای سطح فناوری نظامی مقاومت که مرهون بهره‌مندی از دانش نخبگان علمی دنیای اسلام است، رژیم صهیونیستی به‌عنوان یک غده سرطانی در منطقه را به هراس انداخته است ، از این رو از سر ناچاری دست به ترور نخبگان علمی مقاومت می‌زند که تاکنون نزدیک به 2700عملیات ترور مخفی در هفتاد سال گذشته در کارنامه این رژیم جعلی و نامشروع ثبت شده است. هرگز اتفاق نیفتاده است که ملتی قبل از ایجاد دولت خود، سرویس‌های اطلاعاتی‌اش را راه‌اندازی کند، اما رژیم اسرائیل این کار را کرد و هیچ دولتی مثل دولت صهیونیستی وارد کار اطلاعاتی نگردیده است. شهروندان رژیم اسرائیل، تاریخ خود را در کنار کار جاسوسی بنا و تأسیس کرده‌اند. سرویس‌های اطلاعاتی‌شان، چه در گذشته و چه در حال حاضر ، وسیله‌ای بوده است برای رسیدن به اهداف نامشروع‌شان. خود صهیونیسم براساس کار جاسوسی، هویت یافته و رشد و نمو پیدا کرده است. هنگامی که مقرر شد دولت یهود تأسیس شود یهودیان با استفاده از شگردهای جاسوسی به ایجاد دولت خود اقدام کردند.

گزارش «صبح‌نو» از صف‌های مردم در میادین میوه‌ و ‌تره‌بار برای خرید مرغ را بخوانید

صف، سرما و دو عدد مرغ

مرغ تبدیل به معضلی شده که این روزها دو وزارتخانه و چندین مجموعه اقتصادی دیگر را درگیر خود کرده است و گویا تدبیرها هم چاره‌ای نمی‌شوند برای صف‌های طولانی مرغ و مردمی که در صف‌ها می‌ایستند. ماجرا از چند هفته قبل شروع شده است که زمزمه‌های مربوط به کمبود نهاده‌های دامی و تاثیر مستقیم آن بر تولید گوشت مرغ مطرح ‌شد؛ البته همه این هشدارها نیز موثر واقع نشد و در نتیجه قیمت مرغ تا 40 هزار تومان برای هر کیلوگرم نیز بالا رفت. از این رو برخی تولیدکننده‌های عمده مرغ تقبل ‌کردند تا گوشت مرغ را وارد بازار کنند و مانع از فشار بیشتر به مردمی شوند که بعد از گران شدن گوشت، مرغ را به عنوان منبع اصلی تامین پروتئین خانواده‌هایشان کرده‌اند. این امر موجب شد تا از هفته گذشته توزیع مرغ به قیمت دولتی 18 هزار و 500 تومان در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و برخی مراکز معرفی‌شده دیگر در دستور کار قرار بگیرد. در همین زمینه آقای رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران گفته است که روزانه 950 تن گوشت گرم و منجمد مرغ در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود. به گفته وی، قرار بود ابتدا تأمین گوشت مرغ گرم و منجمد از طريق میادین میوه و تره‌بار باشد و پس از آن در مرحله بعدی، توزیع گوشت مرغ گرم و منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز صورت بگیرد؛ اما باید دید مردمی که در صف‌های خرید می‌‌ایستند، چه نظری در این‌باره دارند؟

سریال‌های نوروزی سیما در راه تولید هستند

مسیر سخت رقبا در مقابل «نون.خ3»

با نزدیک‌شدن به ماه‌های پایانی سال مانند سال‌های قبل، تلویزیون برای تولید و پخش مجموعه‌های نوروزی آماده می‌شود. تقریبا تمام شبکه‌ها وارد پروسه تولید سریال‌های خود شده‌اند. دراین بین و درکنار مشکلات مربوط به کرونا، ساخت سریال ویژه نوروز سختی‌هایی دارد که به نظر می‌رسد دست شبکه‌ها را در انجام این کار بسته است. نام گزینه‌های نوروزی سیما منتشر شده و به جز فصل سوم «نون.خ» امید زیادی به دیگر مجموعه‌ها نیست.

سرمقاله

خشم ملت

قالیباف در صحن مجلس تاکید کرد:

به برکت خون شهید فخری‌زاده قفل‌های صنعت هسته‌ای باز می‌شود

صبح نو اظهارت چند سال اخیر ظریف به بهانه مصاحبه اخیرش را مرور کرده است

گرای 360 درجه

صبح نو

زیباکلام و سازگارا، دو اپوزیسیون داخل و خارج کشور در مناظره‌ای از ضعف آمریکا مقابل ایران استنباطی مغرضانه عرضه کردند

خیانت به وطن

پس از اعلام خبر حملات گسترده پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در هفته گذشته، رسانه‌های وابسته به غرب در تحلیل‌ها و گزارش‌های خود سعی کردند تا جمهوری اسلامی ایران را طراح و عامل اصلی این عملیات جلوه بدهند. در همین‌باره، تلویزیون وابسته به حکومت عربستان اخیراً در گفت‌وگویی با دو اپوزیسیون داخل و خارج، به بررسی ابعاد حمله یمنی‌ها علیه مواضع نفتی سعودی پرداخت. در این مناظره، دو طرف به طور ضمنی ایران را مسبب اصلی این عملیات معرفی کرده و دلیل موضع منفعلانه ترامپ نسبت به ایران و دست به ماشه نشدن وی را صرفاً در پیش بودن انتخابات سال آینده آمریکا دانستند.

تئوری‌سازی تسلیم
رسانه‌ها و چهره‌های وابسته به جبهه غرب، طی یک هفته اخیر کوشش زیادی برای کشاندن پای ایران به حملات پهپادی نیروهای مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان(آرامکو) انجام دادند. بنا بر ادعای پروپاگاندای مزبور، طراح و عامل اصلی این عملیات، واحدی سیاسی جز جمهوری اسلامی ایران نبوده است. مقامات کشورمان در مقابل این اتهام‌تراشی‌ها، حمله به آرامکو را حق جنبش انصارالله یمن در دفاع از خود در برابر حملات نظامی ائتلاف سعودی علیه خاک این کشور در طول بیش از چهار سال گذشته دانستند. در همین ارتباط، تلویزیون تازه‌تأسیس «ایران‌اینترنشنال» که برای تأمین بودجه خود دست در جیب سعودی‌ها دارد، اخیراً در گفت‌وگویی با دو اپوزیسیون داخل و خارج کشور، گزاره عاملیت جمهوری اسلامی ایران در عملیات آرامکو را تصریح کرد. در این مناظره، صادق زیباکلام، فعال اصلاح‌طلب و محسن سازگارا، اپوزیسیون خارج از کشور شرکت کردند.
زیباکلام در ابتدای اظهارات خود، با ادعای اینکه نگران آینده کشور است، گفت: از ابتدا که این داستان شروع شد، از انفجار در بندر فجیره و نفتکش‌ها تا الان که به حمله به تاسیسات نفتی عربستان رسیده‌ایم، به نظر می‌رسد سیاست آمریکایی‌ها بر مبنای یک‌جور مماشات و عقب‌نشینی و بهای جدی ندادن به موضوعات بوده است. این مساله به‌طور منظم باعث شده تا لااقل در سخن، ایرانی‌ها جسارت و شهامت بیشتری پیدا کنند. زیباکلام در بخش دیگری از اظهارات خود، به جای آنکه توانمندی نظامی کشورمان را عامل بازدارنده معرفی کند، از انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، به‌عنوان عامل انفعال ترامپ در اقدام نظامی علیه کشورمان یاد کرد. این فعال اصلاح‌طلب در همین‌باره گفت: اینکه این مماشات آمریکایی‌ها و شخص ترامپ از چه بابت است، بخش عمده آن به ملاحظات انتخابات سال آینده بازمی‌گردد. هر گونه درگیری با ایران روی شانس انتخاباتی ترامپ تأثیر منفی خواهد گذاشت چون حملات قبلی به افغانستان و عراق، خاطره خوشی بر جای نگذاشته است. بنابراین ایرانی ها حالتی بی باکانه تر و جسورانه تر به خود می گیرند. 
زیباکلام گفت: فقط مناسبات نظامی نیست که موجب شجاعت و جسارت در تندروهای ایران شده است. دو  عامل دیگر را باید در نظر گرفت. از سویی نتانیاهو نتوانست پیروز شود و از طرفی هم جان بلتون کنار گذاشته شده می‌شود. پمپئو وقتی چند روز پیش به عربستان آمد  گفت برای صلح آمده ام. اینها تفسیرش در ایران این می شود که اینها پیروزی های ما و عقب نشینی حریف است. بنابراین می‌گویند (خطاب به آمریکا) اگر جرات داری یک گلوله علیه ایران شلیک کن تا ببینی چه بلایی سرت خواهیم آورد.
زیباکلام همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا واشنگتن بر تحریم‌های اقتصادی نظر کرده تا احتمال جنگ را پایین بیاورد، گفت: علاوه بر موضوع انتخابات، ترامپ می‌بیند که گلوی ایران را دارد از لحاظ اقتصادی می‌فشرد و ایران دارد دست و پا می‌زند؛ پس به جای شروع درگیری نظامی فشار اقتصادی خود را دارد بیشتر و بیشتر می‌کند و تا وقتی این فشار ادامه دارد، ترامپ اصراری ندارد که وارد جنگ شود.

تکرار ادعاهای تکراری
در بخش دیگری از این مناظره، محسن سازگارا، اپوزیسیون ضدانقلاب با تکرار ادعاهای بی‌پایه درباره دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفت: پهپادها از جزیره «فارسی» در خلیج‌فارس و زیر خط رادار حرکت و به تاسیسات عربستان حمله کردند. حمله پهپادی کار حوثی‌ها نبود بلکه کار مستقیم ایران بود. این اپوزیسیون ضدانقلاب با اشاره به اقداماتی که آمریکا و عربستان می‌توانند علیه ایران انجام دهند، اظهار کرد: عربستان و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار قطعنامه علیه ایران خواهند شد. او که سابقه پروپیمانی در آتش‌افروزی‌های فتنه 88 دارد، تصریح کرد: ترامپ‌شناسی من این را می‌گوید که او به ایران حمله نخواهد کرد. اشکال ترامپ این است که کسی نمی‌داند نیم‌ساعت دیگر چه خواهد کرد. او ژست بوش را می‌گیرد اما احتیاطش از اوباما هم بیشتر است.
سازگارا با این اظهارنظر که درد عربستان برای ایران خیر است، گفت: اگر عربستان با ایران درگیر شود، جمهوری اسلامی می‌داند که می‌تواند مردم را 
بر اساس تضاد بیمارگونه ناسیونالیستی عرب-عجم بسیج کند و زورشان به سعودی‌ها می‌رسد. او در عین حال درباره هراس‌افکنی از حمله آمریکا به ایران و تفوق تکنیکی و فنی ایالات متحده نسبت به کشورمان اظهار کرد: آمریکا اگر با نیرویی که دارد حمله کند، پنتاگون می‌تواند با ابر الکترونیک تمام دستگاه‌های ایران را از کار بیندازد.
بازخوانی اظهارات زیباکلام در این مناظره، نشانی از روند تسلیم‌طلبی در جریان اصلاحات در برابر ایالات متحده دارد. اصلاح‌طلبان طی ماه‌های گذشته به‌خصوص پس از تشدید حملات ترامپ علیه کشورمان، به طرق مختلف کوشیده‌اند تا این پیام را از قلب ایران به طرف مقابل صادر کنند که مذاکره و نه مقاومت فعالانه، تنها راه و مفر برای خروج از مناقشه موجود است. آن‌ها به‌طور واضح، تسلیم شدن در قبال مطالبات تمامیت‌خواهانه ترامپ و تیم اطراف وی را به‌عنوان تنها راه علاج کشور یا به قول خودشان نجات جریان دموکراسی‌خواهی عنوان کردند. یادداشت مشترک چهار تن از سران اصلاح‌طلب یعنی رمضان‌زاده، تاجزاده، رضا خاتمی و امین‌زاده در یکی از جراید آمریکایی، مشت نمونه خروار از این سیاست ذلت‌طلبانه است.
همراهی زیباکلام با سازگارا در مناظره عنوان‌شده، قاب کوچکی از همراهی بخش قابل‌توجهی از جریان اصلاح‌طلب با اپوزیسیون خارج از کشور، در تیشه‌زدن به ریشه منافع ملی است. این در حالی است که خود سران اصلاح‌طلب به انحای مختلف عنوان می‌کنند که خط آن‌ها با براندازان آن‌ورِ آبی جداست؛ هر چند بسیاری‌شان زحمت چنین اعلام مواضع متفاوتی را به جان نمی‌خرند و رسماً و علناً، به بلندگوی رسانه‌های معاند در ایران تبدیل شده‌اند.

شماره‌های پیشین