sobhe-no.ir
990
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
1
کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس روز گذشته در کمیسیون مربوط به تصویب رسید

یک گام به سوی مجلس شفاف

روز گذشته خبری از مجلس بیرون آمد که قدمی در راستای تحقق وعده شفافیت آرای نمایندگان بود. کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان به تصویب کمیسیون مربوطه رسید و برای طی مراحل کارشناسی، به مرکز پژوهش‌ها ارسال شد؛ طرحی که در مجلس دهم و پس از کش‌و‌قوس‌‌‌های فراوان، به جایی نرسیده بود.

زاکانی: مجلس یازدهم از مدیریتی خلاق و پویا برخوردار است

بازخوانی واقعه بزرگ عدیر خم که عید بزرگ برای شیعیان است

عید ولایت

از روز غدیرخم به عنوان عیدالاکبر یاد می‌كنند؛ بدان جهت که در این روز نه‌تنها حضرت علی ؟ع؟ به عنوان جانشین پیامبر ؟ص؟تعیین می‌شود، بلکه حضرت محمد ؟ص؟بنا به امر الهی، اسامی جانشینان پس از خویش که همگی از نسل حضرت زهرا ؟س؟ و علی ؟ع؟ هستند را معرفی کرده و مژده ظهور حضرت مهدی ؟عج؟ را در آخرالزمان می‌دهد. مسلمانان با انحراف از دستور صریح پیامبر ؟ص؟مسیری دیگر را رفتند اما اگر پس از درگذشت پیامبر اکرم ؟ص؟به سفارش‌‌‌های روز غدیر و موارد مکرر دیگری که پیامبر ؟ص؟، علی ؟ع؟ را پیشوا معرفی فرموده بود، عمل کرده بودند، اسلام جهانی می‌شد و دین خدا بشریت را به راه می‌آورد و عدالت و دادگری، آفاق گیتی را می‌گرفت. از اینجاست که همه هوشمندان تاریخ بشر که به گونه‌ای از این واقعه آگاهی یافته‌ و از انحرافی که پس از رحلت پیامبر پیش آمد، اظهار تأسف کرده‌اند؛ از این جمله است ولتر، فیلسوف مشهور فرانسوی. وی تأسف خویش را چنین اظهار کرده است: «آخرین اراده محمد؟ص؟انجام نشد؛ او علی ؟ع؟ را به جای خود منصوب کرده بود». امروز در آستانه این عید بزرگ به بازخوانی این واقعه مهم تاریخی پرداخته‌ایم.

گزارش

وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان

سرمقاله

اهمیت غدیر

انتشار گواهی مالکیت فیلم‌های سینمایی نشان می‌دهد برخی از مهم‌ترین فیلمسازان روشنفکر با پول دولت فیلم ساخته‌اند

سینماگران مستقل دولتی

سازمان سینمایی در اقدامی قابل توجه گواهی مالکیت فیلم‌های سینمایی و غیر‌سینمایی هزار فیلم را در سه دهه اخیر منتشر کرد تا مشخص شود این فیلم‌ها به چه کسانی متعلق است. سال‌ها در این سینما مالکان و سرمایه‌گذاران فیلم‌ها نامشخص بودند و تنها در این یکی،‌دو سال اخیر است که سرمایه‌گذاری‌ها با شفافیت بیشتر اعلام می‌شود. این انتشار گواهی مالکیت فیلم‌ها از جهتی مهم است که نشان می‌دهد بسیاری از سینماگران این کشور سال‌هاست از بودجه‌های دولتی ارتزاق کرده و فیلم‌های روشنفکری و مغایر با اهداف جمهوری اسلامی می‌سازند و در ظاهر هم خودشان را مستقل و غیردولتی جا می‌زنند. در این گزارش به بررسی این لیست خواهیم پرداخت. با جست‌وجوی کلمه «بنیاد سینمایی فارابی»582‌مورد پیدا می‌شود که این بنیاد یا مستقیم تهیه‌کننده بود یا سرمایه‌گذار و یا سهامدار بخشی از فیلم بوده است. این مسأله به غیر از وام‌هایی بوده است که این بنیاد پرداخت کرده و هیچگاه بازنگشته است.

کارگردان مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» می‌گوید فیلمش فراتر از هاکی و مسائل جنسیتی، حرف‌هایی مهم‌تر دارد

جنگ، جنگ تا پیروزی

گفت‌وگو فاطمه ترکاشوند / «جایی برای فرشته‌ها نیست» یکی از انتخاب‌های خوب این روزها در بین اکران‌های آنلاین است. فیلمی که علی‌رغم مستند بودن، هم در جلب توجه مخاطب عام موفق بوده و هم از جشنواره فجر تا جشنواره سینماحقیقت، جوایز بسیاری را به خود اختصاص داده است. مستندی که با دختران تیم ملی هاکی از جنگیدن برای ایران و برای هدف، تصویری منحصربه‌فرد و نامتعارف می‌سازد و از مبارزه کردن تا پیروزی، به ما ایرانی‌ها از خودمان تصویری دیده‌نشده ارائه می‌دهد. تصویری که مربی فرانسوی تیم آن را به خوبی در جملات با این مضمون منتقل می‌کند؛ شما ایرانی‌ها خیلی مهربان و خوبید اما من، آدم‌های جنگنده و مبارز می‌خواهم. با سام کلانتری، کارگردان مستند، گفت‌وگو کردیم.

گفت‌وگو با سارا عرفانی، نویسنده‌ای که معتقد است ایده داستان می‌تواند الهام شود اما تکنیک نه

نویسندگان ما باید جهانی بنویسند

گفت‌وگو زهرا علی رمضانی/ سارا عرفانی، نویسنده متولد دهه‌60 که فارغ‌التحصیل رشته الهیات از دانشگاه شاهد است، نویسندگی را از دوران راهنمایی و دبیرستان شروع کرده و حالا در زمره نویسندگان نسل جوان انقلاب محسوب می‌شود. در حال حاضر، عرفانی 37ساله در میان مخاطبان نسل جوان شناخته شده است. اکثر مخاطبان او را با پنجشنبه فیروزه‌ای می‌شناسند؛ اما در کارنامه کاری سارا عرفانی آثار دیگری چون لبخند مسیح، عطر عطش، دلاورمرد سیستان، صد درجه سانتی‌گراد، پروانه‌ای که سوخت و... به چشم می‌خورد. البته او دیگر همانند گذشته جزو نویسندگان پرکار نیست و دلیلش هم اولویت‌داشتن وظایف مادری به‌جای نویسندگی است. در این مصاحبه به سراغ این نویسنده رفته‌ایم تا برایمان از دغدغه‌های نویسندگی و چگونگی ورودش به این عرصه بگوید.

روز گذشته جلسه ویژه برای کنترل قیمت ارز در مجلس برگزار شد

دستور رئیس مجلس برای تشکیل کمیته ساماندهی بازار ارز

کمیسیون‌های اقتصادی مجلس شورای اسلامی مثل همه این روزها، روز گذشته را نیز شلوغ گذراند. رسیدگی به بازار افسارگسیخته ارز، محور جلسه صبح دیروز رییس مجلس با پنج نفر از مسوولان اقتصادی دولت، در محل تالار آیینه مجلس بود. در این جلسه که سومین نشست مشترک مجلس و دولت درباره بازگشت ارز صادراتی بود، تصمیم بر این شد تا برای سر و سامان دادن بازار ارز و بازگشت ارز ناشی از صادرات، قرارگاهی تاکتیکی تشکیل شود.

موزه و سراسرنمای مقاومت سردار سلیمانی با حضور فرماندهان افتتاح شد

وعده انتقام

موزه و سراسرنمای مقاومت سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی روز گذشته با حضور سردار سرلشکر باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و جمعی از فرماندهان عالی‌رتبه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در مجموعه موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس افتتاح شد. این موزه مقارن با چهلمین سالگرد دفاع مقدس و در آستانه سالگرد پیروزی حزب‌الله لبنان بر رژیم غاصب صهیونیستی در جنگ ۳۳‌روزه افتتاح شده است.

رییس کمیته محیط‌زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو به «صبح‌نو» خبر داد

سالانه 2‌میلیارد تن خاک از دست می‌دهیم

گزارش زهرا اردشیری / سال‌هاست که بحث فرسایش خاک ایران مطرح است. آماری هم برای این فرسایش اعلام شده است. می‌گویند میانگین سالانه فرسایش خاک در ایران سه برابر متوسط جهانی است و اگر به آن توجهی نشود تاثیرات غیر‌قابل جبرانی خواهد گذاشت. بد نیست بدانید، خاک مهم‌ترین عنصر برای تأمین امنیت غذایی است بعضی از کشورها آب خود را می‌فروشند ولی هیچ‌گاه کشوری خاک خود را صادر نمی‌کند زیرا به‌طور متوسط برای اینکه هر سانتیمتر خاک ایجاد شود 800‌سال زمان می‌برد درنتیجه کارشناسان خاک را غیرقابل ارزش‌گذاری می‌دانند. گفتنی است؛ برای تشکیل یک سانتی مترمکعب خاک در اقلیمی مشابه اقلیم کشور ما چیزی در حدود 500‌سال زمان لازم است. در این گزارش به علت‌های فرسایش خاک در کشورمان پرداخته‌‌ایم.

صبح نو

زیباکلام و سازگارا، دو اپوزیسیون داخل و خارج کشور در مناظره‌ای از ضعف آمریکا مقابل ایران استنباطی مغرضانه عرضه کردند

خیانت به وطن

پس از اعلام خبر حملات گسترده پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در هفته گذشته، رسانه‌های وابسته به غرب در تحلیل‌ها و گزارش‌های خود سعی کردند تا جمهوری اسلامی ایران را طراح و عامل اصلی این عملیات جلوه بدهند. در همین‌باره، تلویزیون وابسته به حکومت عربستان اخیراً در گفت‌وگویی با دو اپوزیسیون داخل و خارج، به بررسی ابعاد حمله یمنی‌ها علیه مواضع نفتی سعودی پرداخت. در این مناظره، دو طرف به طور ضمنی ایران را مسبب اصلی این عملیات معرفی کرده و دلیل موضع منفعلانه ترامپ نسبت به ایران و دست به ماشه نشدن وی را صرفاً در پیش بودن انتخابات سال آینده آمریکا دانستند.

تئوری‌سازی تسلیم
رسانه‌ها و چهره‌های وابسته به جبهه غرب، طی یک هفته اخیر کوشش زیادی برای کشاندن پای ایران به حملات پهپادی نیروهای مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان(آرامکو) انجام دادند. بنا بر ادعای پروپاگاندای مزبور، طراح و عامل اصلی این عملیات، واحدی سیاسی جز جمهوری اسلامی ایران نبوده است. مقامات کشورمان در مقابل این اتهام‌تراشی‌ها، حمله به آرامکو را حق جنبش انصارالله یمن در دفاع از خود در برابر حملات نظامی ائتلاف سعودی علیه خاک این کشور در طول بیش از چهار سال گذشته دانستند. در همین ارتباط، تلویزیون تازه‌تأسیس «ایران‌اینترنشنال» که برای تأمین بودجه خود دست در جیب سعودی‌ها دارد، اخیراً در گفت‌وگویی با دو اپوزیسیون داخل و خارج کشور، گزاره عاملیت جمهوری اسلامی ایران در عملیات آرامکو را تصریح کرد. در این مناظره، صادق زیباکلام، فعال اصلاح‌طلب و محسن سازگارا، اپوزیسیون خارج از کشور شرکت کردند.
زیباکلام در ابتدای اظهارات خود، با ادعای اینکه نگران آینده کشور است، گفت: از ابتدا که این داستان شروع شد، از انفجار در بندر فجیره و نفتکش‌ها تا الان که به حمله به تاسیسات نفتی عربستان رسیده‌ایم، به نظر می‌رسد سیاست آمریکایی‌ها بر مبنای یک‌جور مماشات و عقب‌نشینی و بهای جدی ندادن به موضوعات بوده است. این مساله به‌طور منظم باعث شده تا لااقل در سخن، ایرانی‌ها جسارت و شهامت بیشتری پیدا کنند. زیباکلام در بخش دیگری از اظهارات خود، به جای آنکه توانمندی نظامی کشورمان را عامل بازدارنده معرفی کند، از انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا، به‌عنوان عامل انفعال ترامپ در اقدام نظامی علیه کشورمان یاد کرد. این فعال اصلاح‌طلب در همین‌باره گفت: اینکه این مماشات آمریکایی‌ها و شخص ترامپ از چه بابت است، بخش عمده آن به ملاحظات انتخابات سال آینده بازمی‌گردد. هر گونه درگیری با ایران روی شانس انتخاباتی ترامپ تأثیر منفی خواهد گذاشت چون حملات قبلی به افغانستان و عراق، خاطره خوشی بر جای نگذاشته است. بنابراین ایرانی ها حالتی بی باکانه تر و جسورانه تر به خود می گیرند. 
زیباکلام گفت: فقط مناسبات نظامی نیست که موجب شجاعت و جسارت در تندروهای ایران شده است. دو  عامل دیگر را باید در نظر گرفت. از سویی نتانیاهو نتوانست پیروز شود و از طرفی هم جان بلتون کنار گذاشته شده می‌شود. پمپئو وقتی چند روز پیش به عربستان آمد  گفت برای صلح آمده ام. اینها تفسیرش در ایران این می شود که اینها پیروزی های ما و عقب نشینی حریف است. بنابراین می‌گویند (خطاب به آمریکا) اگر جرات داری یک گلوله علیه ایران شلیک کن تا ببینی چه بلایی سرت خواهیم آورد.
زیباکلام همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا واشنگتن بر تحریم‌های اقتصادی نظر کرده تا احتمال جنگ را پایین بیاورد، گفت: علاوه بر موضوع انتخابات، ترامپ می‌بیند که گلوی ایران را دارد از لحاظ اقتصادی می‌فشرد و ایران دارد دست و پا می‌زند؛ پس به جای شروع درگیری نظامی فشار اقتصادی خود را دارد بیشتر و بیشتر می‌کند و تا وقتی این فشار ادامه دارد، ترامپ اصراری ندارد که وارد جنگ شود.

تکرار ادعاهای تکراری
در بخش دیگری از این مناظره، محسن سازگارا، اپوزیسیون ضدانقلاب با تکرار ادعاهای بی‌پایه درباره دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان گفت: پهپادها از جزیره «فارسی» در خلیج‌فارس و زیر خط رادار حرکت و به تاسیسات عربستان حمله کردند. حمله پهپادی کار حوثی‌ها نبود بلکه کار مستقیم ایران بود. این اپوزیسیون ضدانقلاب با اشاره به اقداماتی که آمریکا و عربستان می‌توانند علیه ایران انجام دهند، اظهار کرد: عربستان و آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار قطعنامه علیه ایران خواهند شد. او که سابقه پروپیمانی در آتش‌افروزی‌های فتنه 88 دارد، تصریح کرد: ترامپ‌شناسی من این را می‌گوید که او به ایران حمله نخواهد کرد. اشکال ترامپ این است که کسی نمی‌داند نیم‌ساعت دیگر چه خواهد کرد. او ژست بوش را می‌گیرد اما احتیاطش از اوباما هم بیشتر است.
سازگارا با این اظهارنظر که درد عربستان برای ایران خیر است، گفت: اگر عربستان با ایران درگیر شود، جمهوری اسلامی می‌داند که می‌تواند مردم را 
بر اساس تضاد بیمارگونه ناسیونالیستی عرب-عجم بسیج کند و زورشان به سعودی‌ها می‌رسد. او در عین حال درباره هراس‌افکنی از حمله آمریکا به ایران و تفوق تکنیکی و فنی ایالات متحده نسبت به کشورمان اظهار کرد: آمریکا اگر با نیرویی که دارد حمله کند، پنتاگون می‌تواند با ابر الکترونیک تمام دستگاه‌های ایران را از کار بیندازد.
بازخوانی اظهارات زیباکلام در این مناظره، نشانی از روند تسلیم‌طلبی در جریان اصلاحات در برابر ایالات متحده دارد. اصلاح‌طلبان طی ماه‌های گذشته به‌خصوص پس از تشدید حملات ترامپ علیه کشورمان، به طرق مختلف کوشیده‌اند تا این پیام را از قلب ایران به طرف مقابل صادر کنند که مذاکره و نه مقاومت فعالانه، تنها راه و مفر برای خروج از مناقشه موجود است. آن‌ها به‌طور واضح، تسلیم شدن در قبال مطالبات تمامیت‌خواهانه ترامپ و تیم اطراف وی را به‌عنوان تنها راه علاج کشور یا به قول خودشان نجات جریان دموکراسی‌خواهی عنوان کردند. یادداشت مشترک چهار تن از سران اصلاح‌طلب یعنی رمضان‌زاده، تاجزاده، رضا خاتمی و امین‌زاده در یکی از جراید آمریکایی، مشت نمونه خروار از این سیاست ذلت‌طلبانه است.
همراهی زیباکلام با سازگارا در مناظره عنوان‌شده، قاب کوچکی از همراهی بخش قابل‌توجهی از جریان اصلاح‌طلب با اپوزیسیون خارج از کشور، در تیشه‌زدن به ریشه منافع ملی است. این در حالی است که خود سران اصلاح‌طلب به انحای مختلف عنوان می‌کنند که خط آن‌ها با براندازان آن‌ورِ آبی جداست؛ هر چند بسیاری‌شان زحمت چنین اعلام مواضع متفاوتی را به جان نمی‌خرند و رسماً و علناً، به بلندگوی رسانه‌های معاند در ایران تبدیل شده‌اند.

شماره‌های پیشین