sobhe-no.ir
1067
دوشنبه، ۱۰ آذر ۱۳۹۹
1
پیام رهبر معظم انقلاب برای درگذشت حجت الاسلام شهیدی

خدمت به خانواده شهیدان، ذخیره معنوی عظیمی است

کلیات طرح اقدام راهبردی برای عبور از تحریم‌ها در مجلس تصویب شد

ضرب‌شست پارلمان

روز گذشته نمایندگان مجلس در جلسه علنی دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای عبور از تحریم‌ها را تصویب کردند و در بیانیه‌ای که به امضای تمام نماینده‌ها رسید، تاکید کردند: «احیای صنعت هسته‌ای کشور از طریق پایان اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و جلوگیری از ادامه رژیم‌های بازرسی بی‌سابقه انرژی اتمی است.»

جمعی از هنرمندان ومراکز سینمایی به شهادت شهید فخری‌زاده واکنش نشان دادند

سینماگران بامعرفت

پس از شهادت دانشمند ممتاز کشورمان شهید محسن فخری‌زاده بسیاری از مردم در فضای مجازی نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند. اما با گذشت یک‌روز از این اتفاق تلخ به‌جز چند مورد خاص، واکنشی از اهالی سینما در این زمینه منتشر نشده بود.

تا کنون نزدیک به 2 هزار و هفتصد عملیات مخفی حذف‌فیزیکی در کارنامه رژیم صهیونیستی ثبت شده است

رژیم ترور

حسام رضایی / ارتقای سطح فناوری نظامی مقاومت که مرهون بهره‌مندی از دانش نخبگان علمی دنیای اسلام است، رژیم صهیونیستی به‌عنوان یک غده سرطانی در منطقه را به هراس انداخته است ، از این رو از سر ناچاری دست به ترور نخبگان علمی مقاومت می‌زند که تاکنون نزدیک به 2700عملیات ترور مخفی در هفتاد سال گذشته در کارنامه این رژیم جعلی و نامشروع ثبت شده است. هرگز اتفاق نیفتاده است که ملتی قبل از ایجاد دولت خود، سرویس‌های اطلاعاتی‌اش را راه‌اندازی کند، اما رژیم اسرائیل این کار را کرد و هیچ دولتی مثل دولت صهیونیستی وارد کار اطلاعاتی نگردیده است. شهروندان رژیم اسرائیل، تاریخ خود را در کنار کار جاسوسی بنا و تأسیس کرده‌اند. سرویس‌های اطلاعاتی‌شان، چه در گذشته و چه در حال حاضر ، وسیله‌ای بوده است برای رسیدن به اهداف نامشروع‌شان. خود صهیونیسم براساس کار جاسوسی، هویت یافته و رشد و نمو پیدا کرده است. هنگامی که مقرر شد دولت یهود تأسیس شود یهودیان با استفاده از شگردهای جاسوسی به ایجاد دولت خود اقدام کردند.

گزارش «صبح‌نو» از صف‌های مردم در میادین میوه‌ و ‌تره‌بار برای خرید مرغ را بخوانید

صف، سرما و دو عدد مرغ

مرغ تبدیل به معضلی شده که این روزها دو وزارتخانه و چندین مجموعه اقتصادی دیگر را درگیر خود کرده است و گویا تدبیرها هم چاره‌ای نمی‌شوند برای صف‌های طولانی مرغ و مردمی که در صف‌ها می‌ایستند. ماجرا از چند هفته قبل شروع شده است که زمزمه‌های مربوط به کمبود نهاده‌های دامی و تاثیر مستقیم آن بر تولید گوشت مرغ مطرح ‌شد؛ البته همه این هشدارها نیز موثر واقع نشد و در نتیجه قیمت مرغ تا 40 هزار تومان برای هر کیلوگرم نیز بالا رفت. از این رو برخی تولیدکننده‌های عمده مرغ تقبل ‌کردند تا گوشت مرغ را وارد بازار کنند و مانع از فشار بیشتر به مردمی شوند که بعد از گران شدن گوشت، مرغ را به عنوان منبع اصلی تامین پروتئین خانواده‌هایشان کرده‌اند. این امر موجب شد تا از هفته گذشته توزیع مرغ به قیمت دولتی 18 هزار و 500 تومان در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران و برخی مراکز معرفی‌شده دیگر در دستور کار قرار بگیرد. در همین زمینه آقای رضا سالمی، مدیر کل پشتیبانی امور دام استان تهران گفته است که روزانه 950 تن گوشت گرم و منجمد مرغ در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع می‌شود. به گفته وی، قرار بود ابتدا تأمین گوشت مرغ گرم و منجمد از طريق میادین میوه و تره‌بار باشد و پس از آن در مرحله بعدی، توزیع گوشت مرغ گرم و منجمد در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز صورت بگیرد؛ اما باید دید مردمی که در صف‌های خرید می‌‌ایستند، چه نظری در این‌باره دارند؟

سریال‌های نوروزی سیما در راه تولید هستند

مسیر سخت رقبا در مقابل «نون.خ3»

با نزدیک‌شدن به ماه‌های پایانی سال مانند سال‌های قبل، تلویزیون برای تولید و پخش مجموعه‌های نوروزی آماده می‌شود. تقریبا تمام شبکه‌ها وارد پروسه تولید سریال‌های خود شده‌اند. دراین بین و درکنار مشکلات مربوط به کرونا، ساخت سریال ویژه نوروز سختی‌هایی دارد که به نظر می‌رسد دست شبکه‌ها را در انجام این کار بسته است. نام گزینه‌های نوروزی سیما منتشر شده و به جز فصل سوم «نون.خ» امید زیادی به دیگر مجموعه‌ها نیست.

سرمقاله

خشم ملت

قالیباف در صحن مجلس تاکید کرد:

به برکت خون شهید فخری‌زاده قفل‌های صنعت هسته‌ای باز می‌شود

صبح نو اظهارت چند سال اخیر ظریف به بهانه مصاحبه اخیرش را مرور کرده است

گرای 360 درجه

صبح نو

صبح‌نو روند اعتراض‌های کارگری بزرگ‌ترین شرکت تولید تجهیزات سنگین کشور را بررسی می‌کند

داغ بی‌تدبیری بر پیکر هپکو

کارخانه‌ای که روزی افتخار خاورمیانه بود، با بی‌تدبیری ورشکست می‌شود و میلیاردها ریال بدهی برجای می‌گذارد تا صدها کارگر هم خانه‌نشین شوند؛ کارگرانی که جان‌شان به لب رسیده، اعتراض و مسیر راه‌آهن را سد می‌کنند و عده‌ای زخمی و برخی چند روزی بازداشت می‌شوند. حالا مسوولان وعده داده‌اند در یک ماه مسأله کارخانه زمین‌خورده هپکو حل خواهد شد و باردیگر این کارخانه بین‌المللی رونق خواهد گرفت.

مرد مستأصل فریاد می‌زند: «مسأله ما، مسأله فیثاغورث نیست، چرا صدای استاندار درنمی‌آید؟ اگر این وضعیت را داریم، از سکوت مسوولان است». این مرد که تنها یکی از صدها کارگر بیکارشده کارخانه هپکو محسوب می‌شود و از شرم زن و بچه‌هایش به خیابان آمده، خطاب به مأموران نیروی انتظامی می‌گوید دیگر نه از باتوم می‌ترسد و نه حبس؛ چراکه روی رفتن به خانه را با دست خالی ندارد. مرد جوان می‌ترسد زندگی‌اش مانند کارگرانی شود که سابق بر این در سایر کارخانه‌های اسم‌و‌رسم‌دار کشور کار می‌کردند و اکنون مدت‌هاست که بیکارند. او می‌گوید: «بیکاری عامل همه فسادهای اجتماع است. شرکت آونگان و صنایع هم تعطیل شدند؛ اما آیا از حال زن و بچه آن‌ها خبر دارید؟»
ویدئو اعتراض‌های این مرد و ده‌ها مرد همراهش در چند روز گذشته دست‌به‌دست در فضای مجازی می‌چرخد و بیش‌از‌پیش نام شرکت هپکو و کارگرانش را بر سر زبان‌ها می‌اندازد؛ شرکتی که به‌دلیل تخلفات در واگذاری، به‌تعطیلی کشیده شده است و کارگران معترضش دستگیر شده‌اند.

هپکو؛ نامی آشنا در خاورمیانه
شرکت هپکو مجموعه‌ای تازه‌تأسیس و محلی نبود که کسی نشناسدش. این مجموعه نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه تولید تجهیزات سنگین در ایران و خاورمیانه بود که در سال ۱۳۵۱، با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در شهر صنعتی اراک در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با هدف مونتاژ ماشین‌آلات راه‌سازی تأسیس شد. 55درصد از سهام شرکت متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) بود و 45درصدش ازآنِ برادران رضایی. از سال ۱۳۵۴ و با همکاری شرکت‌های نویستاراینترنشنال آمریکا، پوکلِین فرانسه، صنایع‌سنگین ساکایی ژاپن، دایناپاک سوئد و لوکومو فنلاند، این کارخانه به‌طوررسمی شروع به فعالیت کرد. هپکو علاوه‌بر تجهیزات سنگین کشور و خاورمیانه، انواع ماشین‌آلات کشاورزی و معدنی را نیز تولید می‌کرد و توانسته بود نقش تأثیرگذاری در تولید انواع واگن‌ها، کامیون‌ها، جرثقیل‌ها، تجهیزات صنایع فولاد و مس، تجهیزات معادن، نیروگاه‌ها، سدها و تجهیزات صنایع نفت و گاز داشته باشد.

 هپکو همراه دفاع‌مقدس
برخلاف تعدادی از کارخانه‌های کشور که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر کاربری دادند یا مدتی تعطیل شدند، شرکت هپکو همچنان با تمام قوا به فعالیت خود ادامه داد و باتوجه‌به نیاز کشور برای ساخت ماشین‌آلات ساخت‌وساز و معدنی، با همکاری شرکت لیبهر آلمان بیشتر توسعه یافت. همزمان با جنگ تحمیلی نیز این شرکت با تولید ماشین‌آلات راه‌سازی به ساخت جاده و سنگر در جبهه کمک کرد و نخستین خودرو زرهی جنگ را ساخت. همچنین توانست با مهندسی معکوس، تجهیزات عراقی را بازتولید کند و آن‌قدر در این حوزه موفق بود که صدام سه‌بار هپکو را بمباران کرد.

واگذاری عجیب به اسم خصوصی‌سازی
نه جنگ توانست هپکو را زمین بزند، نه بمباران‌های رژیم بعث و نه حتی تحریم‌ها. هپکو بالغ بر 
سه دهه توانست در صنعت ماشین‌سازی سنگین خاورمیانه پیشتاز باشد؛ اما در نیمه دهه ۱۳۸۰ با اقدامی مشکوک، به‌سمت سراشیبی سوق پیدا کرد. سال ۱۳۸۵، به‌بهانه اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ و خصوصی‌سازی، این مجموعه با قیمتی بالغ‌بر ۷۴۰میلیارد ریال به بخش خصوصی واگذار شد و سرمایه‌گذار جدید فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ آغاز کرد؛ واگذاری‌ای که نه قیمتش عادلانه و منطقی بود و نه شخصی که کارخانه به او واگذار شده بود 
مرد میدان!
آقای علی‌اصغر عطاریان، سرمایه‌دار اصفهانی و مالک شرکت‌هایی مانند مبارز، صندوق نسوز کاوه و واگن‌سازی کوثر، صاحب شرکت هپکو شده بود. او از همان آغاز فعالیت سیاسی‌کاری را آغاز کرد و آقای بیژن نامدارزنگنه، وزیر پیشین نفت را رییس هیأت‌مدیره هپکو کرد. همان سال‌ها، واگذاری غیراصولی، بی‌تجربگی و بی‌کفایتی مدیران هپکو باعث شد اجناس بی‌کیفیت چینی جای محصولات این کارخانه را در بازار بگیرد و کارخانه صدهامیلیارد ریال بدهکار شود. تا سال ۱۳۹۳، بدهی‌ها بیشتروبیشتر شد و کارگران یکی پس از دیگری بیکار شدند؛ تا جایی که مسوولان راه خاموش‌کردن اعتراض‌های کارگری را در تشکیل جلسه شورای تأمین استان و بازداشت یکی از مسوولان دیدند. درنهایت، کار به آنجا رسید که کارخانه‌ای با ایده‌آل حداقل 24هزار کارگر، تعداد نیروهایش به کمتر از هزار نفر رسید. بین سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸، کارگران این شرکت در شهر اراک چندین تجمع اعتراضی شکل دادند. این اعتراض‌ها در سال‌های گذشته در مقاطع مختلف زمانی برگزار می‌شد؛ اما هفته گذشته شکل دیگری به‌خود گرفت. عصر دوشنبه ۲۵شهریور، کارگران هپکو زیر پل شهر صنعتی تجمع کردند و راه عبور قطار را بستند.

بازداشتی‌ها آزاد می‌شوند
براساس برخی گزارش‌ها، در تجمع آن روز 15 نفر زخمی و 28 نفر به جرم مسدودکردن خط‌آهن دستگیر شدند. بااین‌حال، روز گذشته خبر رسید دادگاه برای آزادی ۲۵ نفر از کارگران بازداشتی قرار وثیقه یا کفالت صادر کرده است. براین اساس، دادگاه برای چهار نفر از کارگران که در زندان مرکزی اراک به‌سر می‌برند، ۲۵۰میلیون وثیقه درخواست کرده و برای ۲۱ کارگر بازداشتی دیگر نیز فیش‌های حقوقی همکاران‌شان را برای ضمانت پذیرفته است و سه نفر دیگر هم با سپردن تعهد و قرار وثیقه آزاد شده‌اند.
با آنکه هفته قبل بازهم تجمعاتی برای اعتراض به وضعیت کارخانه هپکو و کارگران بازداشتی شکل گرفت، حالا آقای بهروز اکرمی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی، قول داده پرداخت معوقات حقوق و مزایای کارگران هپکو را پیگیری کند و از پرداخت ۵۰۰‌هزار تومان به‌عنوان بن خرید به تمامی کارکنان هپکو خبر داده است. این در حالی است که مطالبات و معوقات کارگران بسیار بیشتر از این ارقام است. آن‌ها می‌خواهند هرچه‌زودتر وضعیت سهام شرکت، قراردادهای معوقه و مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره جدید مشخص شود تا بتوانند هم به سر کار خود بازگردند و هم چندین‌میلیارد تومان دستمزد معوقه‌شان را دریافت کنند.
اکرمی عنوان کرده است موضوع تعیین تکلیف سهام‌داری و انتخاب مدیرعامل و اعضای هیأت‌مدیره جدید را مسوولان ملی و رییس‌جمهوری پیگیری کرده‌اند و مدیرعامل جدید این واحد صنعتی معرفی شده است و به‌زودی اعضای هیات‌مدیره آن نیز مشخص می‌شود. همچنین، آقای سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی، مژده داده با تلاش‌های دولت در این مدت و فشارهای واردشده به ارگان‌ها و وزارتخانه‌های مرتبط و مکاتبات انجام شده، تا یک ماه آینده اخبار خوبی به‌گوش می‌رسد. او همچنین عنوان کرده است: با مجموعه تلاش‌های انجام‌شده در استان مرکزی و اقدامات نمایندگان مجلس این شهر، در حال ارائه فرمولی برای شرکت هپکو هستیم تا این معضل را یک‌بار برای همیشه برطرف کنیم؛ زیرا مجموعه هپکو افتخاری بزرگ برای صنعت ایران است. این وعده‌ها می‌تواند مرهم موقتی برای کارگران باشد؛ اما به‌نظر می‌رسد کار کارخانه از مرهم‌گذاری گذشته است و اگر زودتر فکری برای آن نشود، دیگر هیچ سخن و مرهمی زخم کارگران و صنعت ماشین‌سازی کشور را درمان نخواهد کرد.

 

شماره‌های پیشین