sobhe-no.ir
874
دوشنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۸
1
اصلاح طلبان هر روز به دنبال طراحی جدید برای حمله به اعضای لیست انتخاباتی شورای ائتلاف اصولگرایان هستند

برنامه‌ریزی سنگین برای تخریب ائتلاف

اصلاح‌طلبان که این روزها با سطوح مختلفی از چالش برای حضور در انتخابات مواجه هستند، تحلیل‌های ناقص و غیردقیق و البته مغرضانه‌ای از فعالیت جبهه رقیب خود می‌تراشند. اخیرا نیز یکی از چهره‌های شهره جبهه اصلاحات در گفت‌وگویی اظهاراتی را علیه جریان انقلابی به زبان آورده که گزارش پیش رو فرصتی برای رد آنهاست.

تحلیل‌های متناقضی درباره دیدار انتخاباتی روحانی، خاتمی و ناطق نوری میان رسانه‌های حامی دولت درگرفته است

پیام مذاکره سعدآباد چه بود

پس از انتشار خبر نشست سران اصلاحات با رییس‌جمهوری در کاخ سعدآباد که «صبح‌نو» در شماره شنبه 5‌بهمن‌ماه خود به تفصیل درباره آن بحث کرد، چهره‌های ساکن در پاستور و رسانه‌های حامی دولت رویکردها و واکنش‌های متناقضی را در قبال رخداد این دیدار از خود بروز دادند. بعضی انکار کردند و برخی دیگر تأیید. در گزارش پیش رو به چرایی این تناقض پرداخته‌ایم.

مهناز افشار، همکار تلویزیون سعودی در سخنانی گفته است اظهارات سیاسی‌اش با تحریک محسن تنابنده بوده است

ما با هم هستیم

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / مهناز افشار اگرچه از ایران دور است و در شبکه سعودی‌mbc پرشیا مشغول فعالیت است اما همچنان در متن و حاشیه رویدادهای سینمایی و هنری ایران حضوری فعال دارد. آخرین مورد وی اظهارنظر جنجالی درباره محسن تنابنده است که افشار مدعی است محرک وی برای اظهارنظرهای تند سیاسی‌اش بوده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دکتر ابراهیم فیاض درباره تاثیرات فرهنگی و تمدنی راهپیمایی ضدآمریکایی مردم عراق

پیوستن عراق به جغرافیای امت اسلامی

گفت‌وگو مصطفی وثوق‌کیا / راهپیمایی ضدآمریکایی روز جمعه مردم عراق علیه اشغالگری آمریکا اهمیت ویژه‌ای در تاریخ سیاسی این کشور دارد و از آنجا که صدسال بعد از قیام سال‌1920 علیه اشغالگران انگلیسی برگزار شد به قیام بیست‌بیست مشهور شد. این راهپیمایی علاوه بر تاثیرات سیاسی، در حوزه تاریخ، تمدن و فرهنگ نیز تاثیرات ویژه‌ای دارد. ابراهیم فیاض، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران معتقد است عراق بعد از سال‌ها توانست حس استقلال را درک کند و با این قیام در زمره جغرافیای امت اسلامی قرار گرفته است.

سرمقاله

اینجا ایستگاه آخر است

مصطفی اینانلو، یک فعال فرهنگی و مذهبی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از وضعیت جاری محله آسیب‌پذیر جنوب تهران می‌گوید

حال محله هرندی را بد نکنید

آسیب‌های اجتماعی و به خصوص اعتیاد یکی از اصلی‌ترین معضلاتی است که همیشه در جامعه وجود داشته؛ اگرچه مواردی چون همجواری با کشور افغانستان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مواد مخدر در جهان در زمینه افزایش اعتیاد در کشور ما بی‌تاثیر نبوده است اما رواج مواد مخدر صنعتی در سال‌های اخیر نیز مزید بر علت شده تا معضل اعتیاد بیشتر به چشم بیاید. یکی از معروف‌ترین محله‌های در معرض آسیب، محله شهید هرندی تهران یا همان دروازه‌غار معروف در جنوب تهران است اما همه چیز در این محله آنطور که یکی از رسانه‌ها نوشته بود، سیاه نیست.

یادداشت

«معامله قرن» و جرقه انقلاب در فلسطین

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای‌الیوم

یادداشت

یک چتر ؛ یک لیست

سید‌نظام‌الدین موسوی

حسن روحانی، بخشنامه رییس قوه‌قضاییه درباره انحصار صوت و تصویر در فضای مجازی را از وظایف شورای عالی فضای مجازی خواند

مقاومت دولت برابر قانون

در حالی‌که هفته گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه در بخشنامه‌ای اعلام کرد هرگونه فعالیت در زمینه «صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی» صرفا در صورت اخذ مجوز از صدا‌و‌سیما مجاز است و این سازمان، وظیفه نظارت بر این موضوع را برعهده دارد با این حال روز گذشته نامه‌ای از سوی دفتر رییس‌جمهوری منتشر شد که در آن، حسن روحانی، «برای استحضار» ابراهیم رئیسی اعلام می‌کند که «این‌گونه امور مرتبط به شورای عالی فضای مجازی است.»

در شرایطی که ترامپ برای ترور سردار سلیمانی باید راهی دادگاه لاهه شود، صحبت ظریف از امکان مذاکره با دولت او، ناموجه به نظر می‌رسد

دیپلماسی نسنجیده بدموقع

انتشار گفت‌وگویی از محمدجواد ظریف با مجله آلمانی اشپیگل خبرساز شد تاجایی‌که علاوه بر رسانه‌ها و چهره‌های داخل کشور، ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا هم به آن واکنش نشان داد؛ اما چرا این مصاحبه حساسیت‌ها را برانگیخت و غرور ملی را خدشه‌دار کرد.

گزارش «صبح‌نو» از وضعیت بازار مسکن و پیش‌بینی‌های قیمتی برای آینده را بخوانید

قیمت سقف بالای سر همچنان بالا می‌رود

گزارش زهرا اردشیری / چند نفر از ما که این گزارش را می‌خوانیم مستاجر هستیم و با اتمام قرارداد، هر سال ترس به جان‌مان می‌افتد که یا خانه را باید کوچک‌تر کنیم یا اینکه پول پیش و مبلغ اجاره آن را بیشتر کنیم؟ چند نفر از ما رویای صاحب‌خانه‌شدن را هم باید از سرمان بیرون کنیم چرا که قیمت خانه سر به فلک کشیده است؟ چند نفر از ما اخبار عجیب رشد قیمت مسکن را پیگیری می‌کنیم؟ حالا در این بلبشوی بازار مسکن خبر می‌رسد که قیمت خانه ارزان شد. این خبر شاید برای صاحب‌خانه‌ها خبر خوشی نباشد اما برای مستاجرها خبر بسیار خوشایندی است؛ اما اگر بفهمید به گفته کارشناسان این یک خبر کاذب است شاید از هیجان خود کم کنید. گزارش ما از بازار قیمت مسکن است. بازاری داغ و پرسروصدا که بدون توجه به جیب مردم همچنان قیمت‌های خود را بالا می‌کشد.

مصاحبه «صبح‌نو» با «انیس نقاش» تحلیلگر برجسته لبنان درباره کابینه «حسان دیاب»

حزب‌الله به نجات لبنان می‌اندیشد

گفت‌وگو روح‌الله فرقانی / «عروس خاورمیانه» با وجود شکل‌گیری دولت جدید «حسان دیاب» این روزها هنوز حال خوشی ندارد و بیروت همچنان صحنه اعتراضات گروه‌های مخالف دولت است. گویا آمریکا و حامیان عربی و عبری او در منطقه در تلاشند تا با بحران اقتصادی موجود، این کشور را به سمت آشوب‌های داخلی سوق دهند و با اشاعه برخی اخبار مردم را در مقابل حزب‌الله قرار دهند، اقداماتی که بارها با شکست همراه شده است. موضوعی که «انیس نقاش» کارشناس برجسته لبنانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» معتقد است، گروه‌های مخالف می‌خواهند انتخاب دیاب برای پست نخست‌وزیری را به حزب‌الله نسبت دهند، کما اینکه حزب‌الله موافق دو کاندید قبلی برای احراز پست نخست‌وزیری هم بود، چراکه به نجات کشور می‌اندیشد. لبنان با صبر و حوصله مردم و همراهی آن‌ها می‌تواند سربلند باشد، لازمه آن انقلابی کار کردن است تا چرخه صنعت لبنان به کار بیفتد.

صبح نو

اسناد مالی سال‌های 85 تا 96 نشان می دهد شهرداری فقط با 15 هزار میلیارد تومان بدهی به نجفی واگذار شده است

اندوخته 44 هزار میلیاردی قالیباف برای تهران

پنجمین دوره مدیریت شهری تهران از شهریور۱۳۹۶ اداره شهر را در دست گرفته است. حالا دو سال از این فرصت گذشته است و البته شهروندان همچنان منتظرند تا نتیجه فعالیت اصلاح‌طلبان در مسند شهرداری تهران را مشاهده کنند؛ اما آنچه تا امروز دیده شده، افتتاح دوباره برخی پروژه‌های دوره مدیریت جهادی شهرداری تهران است. این در حالی است که در این مدت، هربار که این سوال برای شهروندان ایجاد شده در شهر چه اقداماتی صورت گرفته است، بلافاصله انگشت اصلاح‌طلبان به‌سمت بدهی‌های شهرداری تهران نشانه رفته است.

اصلاح‌طلبان در شهریور۱۳۹۶ و بعد از حدود 12 سال توانستند سکان اداره پایتخت را دراختیار بگیرند. البته آن‌ها از همان زمان، شروع به طرح مباحثی درباره میزان بدهی‌های شهرداری تهران کردند که البته درمقابل هم مدیریت وقت شهرداری تهران آمار و ارقام لازم درباره میزان بدهی‌های شهرداری تهران را اعلام کرد. با‌وجوداین، هرازگاهی مدیریت فعلی شهر تهران ارقامی درباره میزان بدهی‌های شهرداری تهران مطرح می‌کرد که به‌هیچ‌وجه واقعیت نداشت. در‌این‌باره می‌توان به ارقام کذب آقای محمود میرلوحی اشاره کرد که درنتیجه، شکایت آقای محمدباقر قالیباف از وی را به‌دنبال داشت. این شکایت نیز درنهایت به محکومیت عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران انجامید. البته، در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران هم سخنانی درباره میزان بدهی‌های شهرداری تهران مطرح شد که بازخوردهای گوناگونی به‌دنبال داشت. در جدیدترین ارقام اعلام کردند مدیریت سابق شهرداری تهران بدهی 69هزارمیلیاردتومانی را برای تهران به‌جا گذاشته است. درهمین‌باره، آقای ناصر امانی، معاون سابق شهرداری تهران، در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره جدولی که امضای آقای حناچی، شهردار فعلی تهران، پای آن بود و میزان بدهی‌های شهرداری در آن اعلام شده بود، گفت: «مشخص نیست این ارقام را به کجا فرستاده‌اند. این نامه به شورا رفته یا برای مرجع رسیدگی دیگری ارسال شده است؟ تاریخ این گزارش هم مشخص نیست. ارقام جدول تهیه‌شده ابهام دارند؛ البته احتمال قوی وجود دارد که بدهی‌های دو سال قبل نیز به این ارقام اضافه شده باشد». وی در این گفت‌و‌گو تأکید کرد: «عده‌ای تلاش می‌کنند هرروز با ارائه عددی جدید، افکار عمومی را سرگرم کنند. نکته جالب اینجاست که مدیریت شهری جدید در آستانه شروع سال سوم است؛ اما به‌جای ارائه گزارش عملکرد، آمارهای شگفت‌آور ارائه می‌دهد».

اسناد منتشر می‌شوند
اقدامات مدیران شهرداری تهران و اظهارنظر برخی اعضای پنجمین دوره شورای شهر تهران در روزهای اخیر نیز موجب شد آقای قدرت گودرزی، معاون مالی و اقتصاد شهر شهرداری تهران در دوره محمدباقر قالیباف، واکنش نشان دهد و تصاویر اسناد مرتبط با میزان بدهی‌های شهرداری در زمان تحویل به مدیران فعلی شهرداری تهران را منتشر کند. وی روز گذشته از مدیران شهری خواست اگر سوءتفاهمی دارند، او حاضر به پاسخگویی است و می‌تواند به‌صورت مناظره پاسخ آن‌ها را با سند و مدرک بدهد. گودرزی همچنین برخی از اسناد را دراختیار خبرگزاری «فارس» قرار داده که درادامه، این تصاویر و شرح مربوط به آن‌ها را می‌خوانید.
 
بدهی شهرداری تهران به بانک‌ها چقدر بود؟ 

شهرداری همیشه برای انجام فعالیت‌های خود با بانک‌های مختلفی کار کرده است. شهرداری تهران در دوره مدیریت جهادی نیز با بانک‌های ملی، تجارت، ملت، سپه، سرمایه، صنعت و معدن، صادرات و سامان ارتباط داشته که در گزارش منتشرشده، آخرین وضعیت تسهیلات ارزی و ریالی دریافت‌شده تا 16‌مرداد۱۳۹۶ مشخص است. این تسهیلات برای پروژه صدر-نیایش، خطوط مترو، نوسازی بافت فرسوده، اتوبان امام علی، خط چهار مترو، خرید واگن و سایر پروژه‌های شهری استفاده شده است.
 
بدهی‌هایی که به تفکیک مشخص شدند 

براساس اسنادی که دیروز منتشر شد، مجموع بدهی‌های شهرداری تهران شامل دیون و تسهیلات بانکی شهرداری تهران بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ که مدیریت جابه‌جا شد، ۱۵هزار و ۵۱۱ میلیارد تومان است که به‌تفکیک، دیون مناطق 22گانه ۶هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان، سازمان‌ها و شرکت‌ها دوهزار و ۱۶۸ میلیارد تومان و تسهیلات بانکی ۶هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان بوده است.
 
مطالباتی که به‌ارث گذاشته شدند 

مدیریت فعلی شهر تهران هرازگاهی درباره بدهی‌های شهرداری تهران نکات اشتباهی مطرح می‌کند. این در حالی است که تقریبا هیچ‌گاه درباره مطالبات شهرداری تهران از نهادها، سازمان‌ها و حتی شخصیت‌های حقیقی حرفی نمی‌زند. براساس اسناد منتشرشده در دوران مدیریت محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، تا 17‌مرداد۱۳۹۶ کل بدهی‌ها 15هزار و 511 میلیارد تومان بوده و تا همان تاریخ نیز، 44هزار و 609 میلیارد تومان منابع قابل‌مصرف برای آقای نجفی از دوران قالیباف برجای مانده است. به‌گفته گودرزی، مطالبات شهرداری از دولت از سال ۱۳۸۶ تا پایان سال ۱۳۹۵ به ارزش ۱۹هزار میلیارد، املاک قابل‌فروش تهاتر یا واگذاری به ارزش ۱۰هزار میلیارد، پروژه‌های مشارکتی آماده فروش سازمان سرمایه‌گذاری سهم شهرداری ۹هزار و ۱۷۱ میلیارد، طلب از ارگان‌ها سه‌هزار و ۹۰۴ میلیارد، اصل و جریمه مطالبات شهرداری از افراد حقیقی و حقوقی تهران و جریمه بابت درآمدهای پایدار به ارزش 1500 میلیارد، چک‌های برگشتی به ارزش 750 میلیارد و پروژه‌های مجتمع ایستگاهی قابل‌بهره‌برداری 400 میلیارد تومان بوده است و در جمع ۴۴هزار و ۶۱۰ میلیارد تومان برای مدیریت جدید منابع قابل‌مصرف بر‌جای مانده است.
همچنین، براساس اسنادی که معاون پیشین مالی و اقتصاد شهرداری تهران منتشر کرده، مبلغ 1080 میلیارد تومان ارزش املاک خام است که بارگذاری ارزش این املاک حدودا ۱۰هزار میلیارد تومان است که مبنای محاسبه قرار گرفته است. اگر مبلغ ۱۶هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری در دوران مدیریت قبلی را از منابع قابل‌مصرف به‌جامانده برای شهردار جدید کسر کنیم، بازهم مبلغ ۳۳هزار و ۳۲۶ میلیارد تومان منابع قابل‌مصرف از دوره قالیباف برای نجفی، شهردار وقت تهران، باقی مانده بود.
 
بدهی‌های نادیده دولت 

دولت‌ها همیشه یکی از بزرگ‌ترین بدهکاران به شهرداری تهران بوده‌اند که تقریبا رقم بدهی‌ها نیز همیشه مورد بی‌توجهی دولت‌ها بوده است. براساس این گزارش، مطالبات ریالی شهرداری تهران از دولت بین سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ به ریز اعلام شد. عوارض مستمر در مناطق 22گانه 320 میلیارد، عوارض مستمر در مالیات بر ارزش افزوده هزار میلیارد، عوارض ویژه ساختمان استانداری تهران 65 میلیارد، آرای کمیسیون ماده 100 میلیارد، ماده 77 و سایر دعاوی حقوقی هزار و ۲۷۳ میلیارد، سهم دولت در تخفیفات بافت فرسوده 50درصد 575 میلیارد، سهم دولت در تملک و ساخت‌وساز ایستگاه‌های مترو 50درصد سه‌هزار و ۱۲۸ میلیارد، سهم دولت در یارانه بلیت اتوبوسرانی تهران (یک‌سوم بهای تمام‌شده) هزار و ۳۸۱ میلیارد، سهم دولت در یارانه بلیت شرکت بهره‌برداری مترو تهران (یک‌سوم بهای تمام‌شده) 714 میلیارد، سهم شهرداری از محل تخلفات رانندگی وصول‌شده شهر تهران 60درصد 972 میلیارد و سهم دولت در شرکت مترو مخارج طراحی و تجهیز 50درصد پنج‌هزار و ۷۱۰ میلیارد بوده که جمع آن ۱۵هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان است.
همچنین براساس قانون توسعه حمل‌ونقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت مصوب سال 1385 و ماده واحده ذیل آن، دولت مکلف بود مبلغ یک‌میلیارد دلار بابت تأمین تجهیزات و احداث خطوط مترو از محل حساب ذخیره ارزی به شهرداری تهران پرداخت کنند که این امر رخ نداد.

شماره‌های پیشین