805
چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو»سروده‌های‌شاعران‌برای‌اربعین‌حسینی‌رامرورمی‌کند

بیت‌‌ها‌یی ‌ بر‌ای‌ چله حسینی

این گزارش برای دل مخاطب است؛ مخاطبی که احتمالا نتوانسته است در کاروان اربعین امسال جایی برای خود پیدا کند. حالا شعرا به درخواست ما برای اربعین امام‌حسین؟ع؟ سروده‌اند. حال‌وهوای هر کدام به دل‌تان نشست، هم برای خود دعا کنید، هم برای شاعر و هم برای اهالی روزنامه صبح‌نو.

حدود یک میلیون نفر از مسافران زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند

تجمیع امکانات برای بازگشت زائران

اگرچه سه روز تا اربعین حسینی باقی‌ مانده است، آمارها از تردد زائران در مرزها نشان می‌دهد که برگشت زائران آغاز شده است و ورودی به کشور بیشتر از مقدار خروجی شده است. براساس آخرین اخباری که عصر دیروز منتشر شد، روزانه 200 تا 300هزار نفر از مرز مهران تردد می‌کنند که حدود نیمی از این مقدار زائران ورودی هستند.

سرمقاله

امنیت خاورمیانه بدون آمریكا

دکتر عماد افروغ، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

فرهنگ عاشورا با سرمایه‌داری مغایرت تام دارد

حسام رضایی -اربعین و راهپیمایی هرساله آن به تحلیل نیاز دارد؛ تحلیلی نه از سنخ صرف دنیا، بلکه از سنخ جویایی معنا. برای اینکه به برداشت صحیح و مستقیمی از واقعه کربلا و اربعینش برسیم، به‌سراغ جامعه‌شناسی رفته‌ایم که او هم مانند ما بر عنصر «معنا» تأکید می‌کند. آقای عماد افروغ باور دارد: «تحلیلگر عاشورا باید در فهم پدیده‌های انسانی به معنا برسد؛ یعنی صرفا به رابطه بیرونی بسنده نکند». او همچنین قائل بر ضدیت تام مفاهیم عاشورایی با منافع اصحاب سرمایه‌داری است. این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «منافع کشورهای سلطه در ایجاد تفرقه در جهان اسلام است. این واقعیت است. شما شک نکنید عاشورا و اربعین، محفلی برای وحدت نه‌تنها جهان تشیع، بلکه برای کل جهان اسلام است». مشروح گفت‌وگوی ما با این جامعه‌شناس را درادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» از حال‌وهوای عراق در ایام اربعین گزارش می‌دهد

بین‌الحرمین پایتخت وحدت مسلمانان جهان

گزارش عارف چراغی اینجا بین‌الحرمین است؛ جایی که کلیدواژه مشترک همه زائران، «حسین» است و «عباس». اینجا ۲۰ میلیون نفر «لبیک یا حسین» را فریاد می‌زنند. به هر گوشه و کناری که نگاه بیندازی، رنگ حزن می‌بینی و چشمان اشک‌باری که به بارگاه امام‌حسین و حضرت عباس؟ع؟خیره شده‌اند.

دو روایت از آغاز پیاده‌روی اربعین را در سفرنامه‌های یک مرد جنگی و یک خانم خانه‌دار کنار هم گذاشتیم

«خس بی‌سروپا»، «بر خاک دهکده»

سفرنامه‌های اربعین را اصلا باید در کتاب‌های مختلف از قلم‌های متفاوت خواند. لطفش به همین است که یک مسیر در یک زمان، در نگاه‌های متنوع آدم‌هایی که اتفاقا همه‌شان هم از خاستگاه‌های فکری و فرهنگی نزدیک به هم آمده‌اند، چطور جلوه می‌کند. اربعین، سفری که شاعرها را دانشمند می‌کند و دانشمندان را شاعر، مردان جنگ را بالای سر دیگ‌های غذا می‌گذارد و خانم‌های خانه‌دار را جهادگر می‌کند؛ حالا سطرهای سفرنامه‌های همین چهره‌های به ظاهر متفاوت، طعم وحدت در کثرت را آن‌قدر شیرین روی مذاق خواننده می‌نشاند که ناخودآگاه از یکی سراغ دیگری می‌رود. اینجا چند فراز با بهانه‌ها یا دریافت‌های مشترک را از آغاز سفر اربعین در دو کتاب «سر بر خاک دهکده» نوشته فائضه غفارحدادی و «خس بی‌سروپا» به قلم حمید حسام انتخاب کرده‌ایم تا کمی از این شیرینی را مهمان‌تان کنیم.

مراسم عزاداری اباعبدالله‌الحسین در زاریا همچنان با کشتار بی رحمانه شیعیان برگزار می شود

جریان خون در اربعین نیجریه

گزارش روح‌الله فرقانی -سال‌هاست که شیعیان نیجریه به‌دست ارتش این کشور شهید یا به اسارت برده می‌شوند. آن‌ها بارها کشتارهای وحشیانه حکومت را تجربه کرده‌اند؛ آنجا که برای برافراشتن پرچم اباعبدالله به خیابان‌ها می‌آیند و همراه با اسرای کربلا راهپیمایی نمادین می‌کنند و با سربازان ارتش روبه‌رو می‌شوند که روی زمین زانو زده‌اند و آماده تیراندازی هستند. بااین‌حال، آن‌ها ترجیح می‌دهند شجاعانه و بی‌رحمانه کشته شوند تا آنکه در ترس و ذلت زندگی کنند. همچنان‌که امسال نیز باردیگر شیعیان مظلوم نیجریه در ماه محرم امسال قتل‌عام شدند و دست‌کم 15 نفر از عزاداران به‌شهادت رسیدند.

سرمقاله

امنیت خاورمیانه بدون آمریكا

صبح نو

سفیر کوبا در ایران در گفت و گو با «صبح نو» تجربیات مشترک تهران - هاوانا در مقابله با امپریالیسم را بازگو کرد

ا‌هل‌ مقاو‌متیم

فیدل کاسترو و کوبا دو واژه مترادف هم هستند و مردم کوبا او را به‌مثابه حضرت داوود؟ع؟ می‌دانند که درمقابل جالوت زمان، یعنی آمریکا ایستاد. به‌مناسبت سالروز تولد مرد مقاومت کوبا که همزمان شده بود با روز مقاومت اسلامی، به سفارت این کشور در تهران رفتیم تا از محور مقاومت آمریکای لاتین دربرابر استکبار جهانی بیشتر بدانیم.

الکسیس باندریج‌وگا، سفیر کوبا در تهران، در ابتدای مصاحبه خط‌مشی کشورش را این‌گونه معرفی کرد: «سعی می‌کنیم در راه مبارزه با آمریکا، در یک خط و راه باشیم. البته، تنها آمریکا دشمن ما نیست؛ بلکه اسرائیل هم دشمن ماست. در آمریکای‌لاتین هم دولت برزیل با ما دشمن است؛ چراکه نگاه منفی به سیاست‌های کوبا دارد و با امپریالیسم همراه است». 
کوبا حلقه ارتباطی کشورهای آمریکای‌لاتین است که مقاومتش دربرابر امپریالیسم و حمایتش از جنبش‌های آزادی‌بخش اهمیت آن‌را برای آمریکا دوچندان کرده است. زمانی‌که کاخ‌سفید متوجه شد از راه‌های سخت‌افزاری مثل جنگ و تحریم نمی‌تواند کوبا را تضعیف کند، اوباما با سفر به هاوانا سعی کرد جنگ نرم و تضعیف دولت کوبا از درون را در پیش بگیرد؛ اما دستکش مخملی او برای سیاست‌مداران هاوانا هم رو شد؛ دستکش مخملی‌ای که سعی کرد خنجرش را از پشت وارد کند؛ اما ترامپ این پرده را انداخت و مجددا شمشیر از رو کشید. همچنان‌که الکسیس باندریج‌وگا سفر اوباما به هاوانا را نمایشی برای فراموشی تاریخ توصیف کرد.
دولت اوباما این نوید را به دولت کوبا داد که درصورت ایجاد رابطه بتواند به گسترش روابط در جهت تقویت امور اقتصادی، سیاسی و... با دولت کوبا گام بردارد؛ اما همزمان سیاست استحاله از درون را در پیش گرفت. با آمدن ترامپ نیز، توافق بین کوبا و آمریکا لغو شد و تحریم‌ها بازگشت. بسیاری فکر می‌کردند با بهبود روابط آمریکا و کوبا می‌توان این انتظار را داشت که روابط آمریکا و ایران نیز بهبود یابد؛ ولی گذشت زمان ثابت کرد آمریکا همان شیطان بزرگ است که نمی‌توان به آن اعتماد کرد. 
متن گفت‌وگوی «صبح‌نو» با الکسیس باندریج‌وگا، سفیر کوبا در تهران، بدین‌شرح است: 

آیا جامعه کوبایی خود را بعد از کاستروها ملتی انقلابی می‌داند؟
چیزی به اسم بعد از کاستروها در کوبا وجود ندارد. تفکر، عمل و میراث چیزی که از آن به‌عنوان «کاستروها» یاد می‌کنید، هرگز فراموش نخواهد شد و از یاد نرفتنی است. ما از تکرار و بیان این موضوع که در ادامه مسیر هستیم، خسته نمی‌شویم. بعد از فقدان وجود فیزیکی فیدل، عبارت بسیار زیبایی به‌وجود آمد به‌نام «من فیدل هستم». 
انقلاب کوبا تنها یکی است، چه از سال 1868 که مبارزه‌های استقلال خود را شروع کردیم چه تابه‌امروز که انقلاب با فیدل به‌پایان نمی‌رسد. برادرش، ژنرال ارتش و نخستین دبیر حزب کمونیست است. انقلاب ما فرزند یک تاریخ، فرهنگ و ایده‌هاست، نه یک یا دو فرد.
«ما در ادامه مسیر هستیم» جمله‌ای توخالی یا ایده بیان‌شده بدون فکر نیست. این جمله در ذات دولت انقلابی کنونی کوباست که از ازخودگذشتگی قهرمانان ما برخاسته است و به مبارزانش ختم نمی‌شود و جدایی نسل‌ها را نمی‌شناسد و متعهد به رهبریِ جمعی است و همیشه برای ملت. انقلاب کوبا همیشه سبززیتونی خواهد بود و آماده برای هرگونه مبارزه. به‌تازگی دیاز ، رییس‌جمهوری جدید کوبا کانل کشوری را که می‌خواهیم را شرح داد :
 اول از همه کشوری باشد که همه آن را می‌خواهیم.
 کشوری سوسیالیستی، آزاد و مستقل و حاکم
 مدافع هویت فرهنگی ما
 ضدامپریالیست
 متحد
 با عدالت اجتماعی 
 با احترام به عزت کامل انسانی
 موفق، پایدار، فراگیر و مشارکتی 
 با توسعه متعادل و پایدار
 با نفوذناپذیری نظامی، اجتماعی، عقیدتی و سیاسی
 محلی با دموکراسی مردمی، نه در قدرت سیاسی و ضددموکراسی-کاپیتالیستی
 با طبیعت همبستگی و هماهنگی داشته باشد و از منابع طبیعی که زندگی کره زمین به آن وابسته است، مراقبت کند. 
 وجود توسعه اقتصادی، توزیع عادلانه ثروت و تضمین خدمات باکیفیت به کل مردم
 دسترسی رایگان و همگانی به آموزش
 بهداشت عمومی و باکیفیت برای تمامی شهروندان
 کشوری که همبستگی را عملی کند و با هواخواهی مبارزه کند و آنچه دارد، تقسیم کند؛ نه آنچه برای آن اضافه 
باقی مانده است.
 هر نوع یا شکل تبعیض اجتماعی را رد کند.
 مبارزه با جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر، تروریسم، قاچاق انسان و برده‌داری
 کشوری که از حقوق بشر همگانی دفاع کند، نه از بخشی انحصاری و ممتاز. به‌نظر شما همه این‌ها انقلابی نیست؟

سال 2014 پس از سال‌ها، اوباما به‌عنوان رییس‌جمهوری آمریکا به کوبا آمد و توافقی بین دو کشور شکل گرفت؛ توافقی که ترامپ از آن خارج شد. آیا تفاوتی در سیاست‌های رییس‌جمهوری فعلی و سابق آمریکا وجود داشت؟
ایالات متحده قبل از قرن هجدهم همیشه به‌دنبال این بود که بر دیگر کشورهای آمریکای‌لاتین تسلط یابد. از همان زمانی که انقلاب کوبا شکل گرفت، جنگی اقتصادی و حتی نظامی به‌راه انداختند تا انقلاب ما را نابود کنند. حتی اقدامات خراب‌کارانه ایدئولوژی‌وار هم در پیش گرفتند تا ما را شکست دهند.
 اوباما وقتی فهمید با فشار و زور نمی‌‌تواند بر ما تسلط یابد، سعی کرد با استفاده از روش‌های دیگر، اهدافش را دنبال کند. اوباما با روشی متفاوت با کوبا ارتباط گرفت؛ ولی همان اهداف قبلی را دنبال می‌کرد و نخستین رییس‌جمهوری بود که در طول این چند دهه، به کوبا سفر کرد. البته، سفرش بیشتر نمایشی بود و سفارت آمریکا را در هاوانا افتتاح کرد. آن‌ها تلاش کردند ما تاریخ و حوادث قبلی را فراموش کنیم؛ ولی این‌گونه نشد. ما سعی کردیم با احترام متقابل، رابطه‌مان را شکل دهیم تا استقلال و حاکمیت کشور ما را به‌رسمیت بشناسند؛ حتی قراردادهای زیادی همانند قرارداد مهاجرتی و کاری میان طرفین شکل گرفت؛ ولی آن‌ها اهداف دیگری را در داشتن ارتباط با ما دنبال کردند. البته، قراردادهای ما سیاسی نبود؛ چراکه معتقدیم انقلاب ما قابل‌مذاکره نیست. فرهنگ و هویت ما قدرت ما است و قابل‌مذاکره نیست. 
البته، ترامپ هم که از سیاست چیز زیادی نمی‌داند، در طول مدت ریاست‌جمهوری‌اش روشی متفاوت در پیش گرفته و شرایط را برای ما سخت کرده است؛ اقداماتی که قبلا هم در زمان بوش و ریگان و... هم تجربه کردیم و حتی برخوردهای نظامی هم داشتیم که البته توفیقی هم در به‌کار‌بردن این سیاست‌ها نداشتند. درگیری‌های آمریکا با ما دقیقا شبیه حوادث امروز خلیج‌فارس است که کشتی‌های فراوان دشمنان در این منطقه مستقر شده. بیشتر از این کشتی‌ها که این روزها در خلیج‌فارس است، در آب‌های کوبا وجود داشت؛ کشتی‌هایی که نتوانستند پیروز باشند. البته، ترامپ ظاهرا با همه سر جنگ و ناسازگاری دارد.
 هدف آمریکا از‌بین‌بردن انقلاب و نماد مقاومت در کوبا بوده و است. ما جمعیت 11میلیونی داریم؛ ولی آمریکا بیش از 300میلیون نفر جمعیت دارد با کلی منابع انرژی. با‌این‌حال، 60 سال است که محاصره آمریکا را تحمل کرده‌ایم. باید بگویم آمریکا تلاش می‌کند ایران را هم به همین سمت ببرد؛ ولی ایالات متحده نمی‌تواند به اهدافش درباره ایران دست یابد؛ چراکه ایران اهل مقاومت است.

تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه کوبا خللی در آرمان‌ها انقلاب کوبا ایجاد کرده است؟ آیا همچنان به این اصول پایبند هستید؟
 بیشترین ضربه، محاصره اقتصادی و اجتماعی بود، نه سیاسی. محاصره اصلی‌ترین مانع برای توسعه کوبا بود. افزون‌براین، براندازی یکی از مؤلفه‌های اصلی سیاست ایالات متحده علیه کوبا بوده و است که برای آن بودجه میلیونی اختصاص داده‌اند. دولت ترامپ تلاش‌های زیادی برای دسترسی به اینترنت در کشور با هدف بی‌ثبات‌سازی و اخلال در نظم داخلی و حمله به قانونی‌بودن دولت کوبا کرده است. ایالات متحده همچنان برنامه‌هایی ضد حاکمیت کوبا در حال اجرا دارد؛ همچون پروژه‌هایی با هدف ایجاد تغییر در نظم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و پخش فرکانس‌های رادیویی و تلویزیونی غیرقانونی که برایش بودجه‌های میلیونی در نظر گرفته است. مورد قبلی ما را برآن داشت که توجه خاصی به فعالیت‌های سیاسی-ایدئولوژیکی کنیم تا بتوانیم از تاریخ و هویت ملی دفاع کنیم که بخش مهمی از آرمان‌های انقلابی هستند.
انقلاب‌ها را با حصار مقایسه کرده‌اند که هرچه به آن‌ها محکم‌تر ضربه وارد کنید، محکم‌تر می‌شوند و بیشتر در خاک فرومی‌روند. پرخاشگری، تهدید، تحریم، تخلف و حمله باعث ایجاد احساسات مثبت برای اجراکنندگان آن نمی‌شود. ملت کوبا مردمی انقلابی و تحصیل‌کرده هستند و می‌دانند منشأ مشکلات از کجاست. اقدامات خصمانه ایالات متحده در ما ایجاد حس وطن‌پرستی و انقلابی ضدامپریالیستی بیشتر می‌کند. جوانان هم نقش پررنگی دارند. جوانان کوبایی شخصیت اصلی و تضمین‌کننده حال و آینده انقلاب هستند. همچنین، انقلاب کوبا پروژه‌ای از جوانان است که محرک‌های مهم تحولات اقتصادی و اجتماعی در کوبا هستند. در کوبا توده انقلابی و فعال وجود دارد، جوانان روشن‌فکر با توان و روحیه فداکاری، توجه خود را بر این موضوع متمرکز می‌کنند که جامعه به‌سمت جلو و قوی‌ترشدن حرکت کند.
در کوبا به سیاست‌هایی اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم که جوانان را در اولویت قرار می‌دهند. کار جدی برای آموزش تاریخ کوبا به جوانان انجام شده است. فضاهایی در نظر گرفته شده تا به دور از هرگونه تشریفات، گفت‌وگو کنند و رویکردها و نگرانی‌هایشان را درباره موضوعات دلخواهشان به‌اشتراک بگذارند. چه‌گوارا می‌گفت جوانان انقلابی را می‌توان در عبارتی کوتاه تعریف کرد: پیشتاز و پیشگام در همه اقدامات؛ اولین کسانی که به ازخودگذشتگی برای انقلاب مایل هستند و نخستین افراد در کار، تحصیل و دفاع از کشور.
در کل به جوانان اهمیت ویژه‌ای می‌دهیم و آرمان‌های انقلابی را در آن‌ها پرورش می‌دهیم تا همان‌گونه که چه‌گوارا گفت شاد، اما عمیق باشند. فیدل می‌گفت اگر جوانان آسیب ببینند، راه را گم گرده‌ایم.

با‌توجه‌ به ویژگی‌های مشترک ایران و کوبا درزمینه سیاسی، به‌ویژه در مقابله با امپریالیسم و استکبار جهانی، رابطه میان دو کشور در زمینه‌های دیگر ازجمله اقتصادی، فرهنگی و... چگونه است؟
ما روابط اقتصادی و سیاسی زیادی با ایران داریم و این برای تهران و هاوانا مفید است. امیدواریم این روابط به‌ویژه در عرصه اقتصادی و گردشگری توسعه یابد. همچنان‌که این روابط را با چین، روسیه و... توسعه دادیم. ما تلاش می‌کنیم زیرساخت‌های لازم در حوزه گردشگری کوبا را توسعه دهیم تا گردشگران ایران هم بتوانند از کشور ما دیدن کنند؛ حتی هتل ویژه ایران داشته باشیم. 
در یک سال اخیر، پنج‌‌میلیون گردشگر داشتیم. این ظرفیت و توان گردشگری می‌تواند با استقبال ایرانی‌ها افزایش یابد. البته، بخش دارویی و مؤسسه‌های درمانی طرفین هم می‌تواند افزایش یابد و محصولات دارویی ایران به کوبا صادر شود. ایران و کوبا را آمریکا تحریم کرده است. شاید خیلی‌ها این تحریم‌ها را تهدید بدانند؛ اما من آن را فرصت می دانم؛ چراکه شرکت‌های کوبایی موردتحریم می‌توانند بدون هیچ ترسی در ایران حضور یابند و البته مشکل انتقال پول وجود دارد که کارهایی برای رفع این مشکل شده است.

در حوزه نظامی چطور؟
در حوزه نظامی، تابه‌امروز همکاری‌ای میان دو کشور وجود نداشته است. 

چشم‌انداز روابط ایران و کوبا را چگونه می‌بینید؟
امروزه مناسب است و باید بهتر شود. دو انقلاب مستقل و ضدامپریالیسم هستیم و نقاط مشترک بسیاری داریم. اراده سیاسی برای توسعه روابط و حمایت متقابل وجود دارد. کوبا عمیقا تصمیم دولت ایالات متحده برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک را رد می‌کند. ما معتقدیم نقض این تعهد بین‌المللی هنجارهای هم‌زیستی بین کشورها را نقض می‌کند و می‌تواند عواقب جدی‌ای برای ثبات و امنیت در خاورمیانه به‌دنبال داشته باشد. از طرف دیگر، این اعتقاد راسخ را داریم که استفاده از انرژی هسته‌ای و فناوری آن به پیشرفت اقتصادی ملل کمک می‌کند و درنتیجه، حق قانونی هر کشور برای تولید و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را بدون تبعیض به‌رسمیت می‌شناسیم.
کوبا تحریم‌ها و اقدامات اجباری یکجانبه آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کند و خواستار کاهش تشدید بحران و خطر تجاوز علیه ایران است. همچنین خواستار خروج نیروهای خارجی‌ای است که به‌تازگی به تنگه هرمز اعزام شده‌اند. چند روز پیش، همایش تجاری ایران-کوبا به‌پایان رسید. در آن همایش به این نکته اشاره کردم از سال‌ها پیش، کوبا حدود 60 ‌سال و ایران حدود 40‌ سال تحت رژیم شدید تحریم‌های یکجانبه آمریکا قرار گرفته‌اند و دولت فعلی بیشترین فشار را وارد می‌کند و ما باید آن را به فرصتی برای توسعه روابط اقتصادی تجاری و همکاری بین دو کشور تبدیل کنیم. از تحریم‌ها و تحریم‌کنندگان می‌هراسیم.
با اینکه کوبا و ایران سطح خوبی از روابط سیاسی را توسعه داده‌اند، چه در بخش دوجانبه و چه در بخش چندجانبه و چه در بخش موضوعات اقتصادی و تجاری، هنوز کارهای زیادی برای انجام پیش ‌رو داریم. لازم است پیوندهای اقتصادی خود را با چشم‌انداز استراتژیکی و رو به آینده ترسیم کنیم. ما باید اعتماد متقابل را تقویت کنیم، منافع هر کشور را به‌صورت استراتژیکی در نظر بگیریم و راه‌حل‌های مهمی در هر مقطع دشوار پیدا کنیم تا بتوانیم مبادلات را استمرار ببخشیم. ایران و شرکت‌هایش می‌توانند نقش پررنگ‌تری در گسترش اقتصادی و اجتماعی کوبا داشته باشند و باید نقش مکمل و مقایسه‌ای را در نظر بگیرند و یکدیگر را کامل کنند. در جهان امروز که در حال تغییر و جهانی‌شدن است، باید بیشتر به هم یاری برسانیم.
ما از تمام ظرفیت‌های ایران، شرکت و آژانس‌ها در ارتقای مبادلات در بخش تجاری کوبا، حتی بخش غیردولتی استقبال می‌کنیم. با وجود سختی‌ها، کوبا تجارت خارجی خود را در حال رشد حفظ کرده است. در این مقطع، با 
در نظر‌گرفتن نیاز به نوسازی فناوری زیرساخت‌های صنعتی در کوبا، ایران می‌تواند به شریک تجاری مهم و استراتژیکی کوبا تبدیل شود. من از این فرصت استفاده می‌کنم و به‌مناسبت چهلمین سالگرد برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین ایران و کوبا، تبریک صمیمانه مردم و دولت خود را بیان می‌کنم. کوبا و ایران کشورهایی مثال‌زدنی در راه مقاومت دربرابر تلاش‌های ایالات متحده برای تسلیم‌کردن و تسلط بر آن‌ها هستند. ما سزاوار آینده‌ای باسعادت و پر از صلح هستیم. بیایید باهم تلاش کنیم تا به‌آن دست یابیم. 

امروز جبهه مقاومت در غرب آسیا در بهترین وضعیت خود قرار دارد و شاهد پیروزی‌های پی‌در‌پی محور مقاومت دربرابر آمریکا و رژیم صهیونیستی هستیم. امروز وضعیت بلوک ضدامپریالیستی در آمریکای‌لاتین چگونه است و چه ارتباط‌ها و همکاری‌هایی دربرابر آمریکا با یکدیگر دارید؟
امروز برای ما روز مقاومت است. فردا هم روز مقاومت است. دیروز هم برای ما روز مقاومت بود. تا دشمن باشد برای ما مقاومت وجود دارد. این روز مقاومت همزمان بود با تولد فیدل کاسترو. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی دیدم که نشان از ادامه مقاومت دارد. در کوبا هرروز برای ما روز مقاومت است. البته روز مقاومت فلسطین هم برای ما محترم است و به این دلیل بود که در راهپیمایی روز قدس در تهران شرکت کردم. در جنگی در مناطق جولان سوریه، تانک‌های نظامی به این کشور ارسال کردیم. ما حاضریم از سوریه دربرابر اسرائیل دفاع کنیم و تاریخ این را ثابت کرده است. سال 1973 کوبا برای نشان‌دادن دوستی خود با سوریه، تعدادی از تانک‌های نظامی خود را به این کشور فرستاد تا دربرابر حملات اسرائیل از خود دفاع کنند. اگر باهم متحد باشیم، می‌توانیم دربرابر دشمن پیروز شویم.
ما معتقدیم ونزوئلا نماد مقاومت و ضدامپریالیستی در آمریکای‌لاتین است. آمریکا سال‌هاست به‌دنبال نفت و گاز ونزوئلاست. مقاومت ونزوئلا دربرابر آمریکا مثال‌زدنی است. میان هوگو چاوز و فیدل کاسترو قراردادهایی امضا شده و کمک‌های زیادی به یکدیگر کردیم. ونزوئلا، کوبا، نیکاراگویه و حتی بولیوی در آمریکای‌لاتین دربرابر آمریکا ایستادگی می‌کنند. منطقه کارائیب هم که کشورهای کوچک دارند، دربرابر آمریکا از خودشان دفاع کرده‌اند. با وجود تحریم‌های آمریکا، ما کشورهای ضدامپریالیستی از یکدیگر حمایت و به‌هم کمک می‌کنیم و رابطه‌هایی داریم که همچنان تقویت و حفظ می‌شود. سیاست‌های خصمانه و هژمونی آمریکا در منطقه ما، همچنان وجود دارد. نیازی که حس می‌شود ارتباط و همکاری بیشتر کشورهای آمریکای‌لاتین با یکدیگر است برای دفاع و مقاومت دربرابر دشمن امپریالیستی که یکی از ابزارهایش تحریم‌های اقتصادی است.
دوران ریاست‌جمهوری ترامپ هم می‌گذرد و انقلاب ایران و کوبا یا ونزوئلاست که باقی خواهد ماند. ایالات متحده به آنچه می‌خواهد نخواهد رسید؛ چراکه تظاهرات و راهپیمایی‌های بزرگی در حمایت از انقلاب ونزوئلا شکل گرفته است و این نشان‌دهنده حمایت مردم از دولت قانونی نیکلاس مادورو است. به‌اعتقاد من کودتای ونزوئلا از بیرون شکل گرفت، نه از داخل؛ چراکه اجرای آن متفاوت بود و مردم از آن حمایتی نکردند. امپریالیسم آمریکا با این‌ گونه اقداماتش نمی‌تواند کارآمد باشد و جهان را تحت‌تسلط خود قرار دهد.

رهبر انقلاب بارها بیان کردند آمریکا رو به زوال است. شما در آمریکای‌لاتین چقدر این زوال را حس کرده‌اید؟
باید بگویم هژمونی آمریکا در حال شکست‌خوردن است؛ به‌ویژه در آمریکای‌لاتین. آن‌ها به مشکلات اقتصادی در داخل کشور خود برخورد کردند؛ چرا که به داخل و خارج بدهی‌های میلیاردی دارند. حتی در خارج از آمریکا کسی با سیاست‌های آن‌ها همراه نیست و کسی که از سیاست‌های آمریکا حمایت می‌کند یا به‌دلیل ترس است یا به‌دلیل منافع مادی. دولت آمریکا محبوبیتی در جهان ندارد. تحریم‌های یک‌جانبه در ایران یا محاصره کوبا از اقدامات آمریکاست که با شکست روبه‌رو شده. وقتی به برنامه‌های سازمان‌های بین‌المللی نگاه می‌کنیم، می‌بینیم 192 کشور به‌نفع ما رأی دادند و تنها دو کشور آمریکا و اسرائیل هستند که به کوبا رأی منفی دادند. این نشان‌دهنده زوال آمریکاست؛ همان موضوعی که رهبری ایران هم به آن اشاره کردند و آن را به زوال آمریکا تفسیر می‌کنند. 
باید بگویم زمان برای آن‌ها در حال تمام‌شدن است، نه برای ما. آمریکا‌یی‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری را در پیش دارند و معتقدم حتی می‌توانند آرای مردمی را همانند دوران بوش بدزدند. این باعث نگرانی در آمریکاست. اقتصادشان هم که بهتر نشد و در بخش کارگری هم شاهد اتفاق خاصی در آمریکا نبودیم. سیاست‌های مربوط به سیاهان هم نگران‌کننده است. من با سخنان رهبر ایران موافقم و این زوال در حال روی‌دادن است و ما هم باید مراقب باشیم؛ چراکه این زوال تأثیرات بین‌المللی هم دارد. سیاستمداران ما می‌گویند برای اینکه جنگی شکل نگیرد، باید خودمان را آماده نگه داریم و به دشمن بگوییم ما این آمادگی را داریم. این یکی از کارهایی است که کوبا انجام داده و ایران هم به‌خوبی آن را نشان 
داده است.

آیا روسیه همچنان در کوبا سپر موشکی دارد؟ با‌توجه‌به وجود پایگاه نظامی در کوبا، به ایجاد پایگاه نظامی روسیه و چین در کشورتان به‌منظور ایجاد بازدارندگی فکر کردید؟
این را باید از روسیه بپرسید.

اما قبلا که شوروی سپر موشکی داشت؟
بله، قبلا داشتند. 

الان برای ایجاد بازدارندگی دربرابر آمریکا چگونه از سپر موشکی روسیه یا چین بهره می‌برید؟
الان آمریکا یک پایگاه در منطقه گوانتانامو دارد که ما مخالف این هستیم. در گوانتانامو زندان غیرقانونی وجود دارد که مسلمانان را آنجا زندانی می‌کردند. گوانتانامو منطقه‌ای است که از سال‌ها پیش و حتی قبل از انقلاب کوبا اشغال شده و همچنان این اشغالگران هستند. ما نیازی نمی‌بینیم که به روسیه یا چین پایگاه بدهیم. ما ظرفیت نظامی و دفاعی خودمان را داریم. امروز دورتادور گوانتانامو پایگاه نظامی کوبا وجود دارد که کاملا اوضاع را کنترل می‌کنند و تمام توپ‌های ما مقابل آن‌هاست.
ما ارتش کوچک، ولی ثابت داریم. مثل ایران بسیج داریم که در هر منطقه‌ای از کشور کوبا فعال هستند. برای هر کوبایی، یک اسلحه وجود دارد که نزد دولت نگهداری می‌شود و هرکسی نقش مهمی در جنگ ایفا می‌کند. همه کوبایی‌ها می‌دانند چگونه تیراندازی کنند و چگونه تیر را به هدف بزنند. کشور ما در این مسیر خودساخته است. آن‌ها شاید از دریا یا هوا حمله کنند؛ ولی نمی‌توانند پیروز باشند. سخت است که در کوبا پیروز شوند؛ مگر اینکه همه خاک ما را نابود کنند.

امروزه آمریکا در خلیج‌فارس نیز به‌دنبال ایجاد ائتلاف دریایی است. البته، تاکنون کشورهای بزرگ به درخواست آمریکا جواب رد داده‌اند. پیش‌بینی شما از وقوع جنگ در خلیج‌فارس چیست؟
ما مخالف حضور امپریالیسم در خلیج‌فارس هستیم. ما می‌گوییم کشورهایی باید از خلیج‌فارس دفاع کنند که در این خلیج حضور دارند. ما حضور دیگر کشورها را در خلیج‌فارس خطرناک می‌دانیم که بحران را عمیق‌تر می‌کنند. تلاش ما این است از شکل گیری جنگی دیگر در این منطقه جلوگیری کنیم؛ چراکه این منطقه ازنظر استراتژیکی برای جهان مهم است. همچنین، جنگ با ایران می‌تواند عواقب بدی برای دیگران داشته باشد و جنگ به نقاط دیگر سرایت می‌کند.این جنگ تنها بر ایران تأثیر نمی‌گذارد؛ بلکه بر آمریکا و دیگر کشورها هم تأثیرگذار است.
 طبیعتا کسی نمی‌خواهد وارد این جنگ شود. شاید سه، ‌چهار ذهن مریض باشند که بخواهند این جنگ شکل گیرد؛ اما کسانی هم هستند که اجازه این جنگ را نمی‌دهند. کوبا همیشه در جهت خلاف امپریالیسم، به‌ویژه ضد آمریکاست و همیشه با ایران 
خواهد بود. 

شماره‌های پیشین