784
سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
1
قیمت نفت سه برابر می شود؟

ناتوانی آمریکا در جبران نفت ریاض

در نتیجه حملات نیروهای انصارالله که در پاسخ به پنج سال تجاوز ائتلاف سعودی انجام شده، بخشی از صادرات نفتی عربستان‌سعودی دچار اختلال شده است؛ حملاتی که از آن به‌عنوان بدترین شوک برای بازارهای نفتی جهانی از زمان حمله صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به کویت در سال 1990 یاد می‌شود. بلومبرگ می‌گوید، این میزان از دست دادن نفت حتی از کسری عرضه نفت ایران، ناشی از انقلاب اسلامی در سال 1979 نیز بیشتر است.

مشکلات محیط‌زیست در شمال کشور همچنان ادامه دارد

آشوراده بازدهی اقتصادی نخواهد داشت

بارش‌های بهاری امسال که به مقدار درخورتوجهی افزایش یافت، امیدواری درباره احیای تالاب‌های بسیاری را در سراسر کشور زنده کرد. این اتفاق به‌ویژه در استان‌های جنوبی کشور که منجر به احیا و حفظ تالاب‌های مهم کشور چون هورالعظیم، بختگان، شادگان، هامون و... شد، بسیاری از هموطنان را خوشحال کرد. در شمال کشور نیز سیلاب موجب واردآمدن خسارت‌های بسیاری به هموطنان ساکن در استان گلستان شد؛ اما سال پربار کشاورزی را به‌دنبال داشت. با تمام این اتفاقات مثبت، همچنان تالاب‌های شمال کشور چون میانکاله یا منطقه آشوراده با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

گفت‌وگوی مشروح «صبح‌نو» با محسن کاظمی، نویسنده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه‌ای» در سالروز ماجرای میکونوس

روایت ایرانی میکونوس

26 شهریور 1371 در رستورانی به نام میکونوس چند نفر از سران ارشد حزب دموکرات کردستان مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شدند. از آنجا که این افراد در زمره مخالفان سیاسی دولت جمهوری اسلامی بودند، مطبوعات و اپوزیسیون خارج‌نشین به سرعت انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند؛ مضاف بر اینکه یک ایرانی به نام کاظم دارابی هم به جرم دخالت در این ماجرا دستگیر شده بود. در خلال ماجرای میکونوس؛ کتاب‌ها، مقالات و حتی رساله‌های دکتری در این‌باره نوشته شد که عمدتا سوگیری ضدایرانی داشت ولی خبری از روایت متقابلی وجود نداشت. 11 سال پس از آزادی کاظم دارابی بالاخره یک روایت از این ماجرا که متفاوت از روایت‌های غربی بود، منتشر شد. کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» که شامل خاطرات دارابی بود که در این‌باره رونمایی شد و به‌عنوان اولین روایت ایرانی از یک بحران رخ‌داده در جمهوری اسلامی در صدر اخبار قرار گرفته و تحلیل‌های زیادی درباره این کتاب صورت گرفت. سایت‌های فارسی‌زبان مقالات و گزارش‌های زیادی درباره و علیه این کتاب منتشر کردند که نشان از اهمیت انتشار این کتاب می‌دهد. در سالروز این واقعه با محسن کاظمی، نویسنده کتاب که یک دهه از عمرش را روی این کتاب صرف کرده است، گفت‌وگویی کرده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

نوع پوشش متهمه در دادگاه مفاسد اقتصادی واکنش افکار عمومی را به‌دنبال داشت

بازی تلخ با حجاب برتر

برگزاری دادگاه مفسدان اقتصادی بارقه‌های امید در برخورد جدی با آن‌ها را در دل مردم زنده کرده است. در همین ارتباط از دیروز دادگاه شبنم نعمت‌زاده، دختر یکی از وزرای دولت یازدهم آغاز شده است که البته به‌دلیل نوع پوشش وی در دادگاه بازتاب گسترده‌‌ای در افکار عمومی داشت. روز گذشته که عکس‌های متهمه از حضور در دادگاه و چادر و شکل حجاب او منتشر شد، بسیاری حیرت‌زده شدند.

نخستین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده و شرکت دارویی رسا برگزار شد

وا‌م هفت ‌میلیار‌‌د‌ی د‌ختر وز‌یر بر‌ای و‌یلا‌ی لواسا‌ن

دیگر، مسوولان از مصونیت حقوقی و قضایی برخوردار نیستند و قوه قضاییه نشان داده خط‌قرمزی در مبارزه با فساد ندارد و از برادران مقام‌های ارشد گرفته تا داماد و دختر وزیر، همه باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی‌شان باشند. روز گذشته، دادگاه خانم شبنم نعمت‌زاده، دختر آقای محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم برگزار شد. دختر آقای وزیر به اخلال عمده به‌مبلغ ۱۸۵میلیارد تومان در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در اخلال در توزیع مایحتاج مردم (دارو) متهم است. اتهام دیگر او مشارکت در تحصیل مال ازطریق نامشروع به همان مبلغ ذکرشده و سوء‌استفاده از جواز و امتیاز تفویض‌شده، مشارکت در اخلال در نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق است.

رییس قوه‌ قضاییه بر اقدامی مشترک با دولت برای پاسخ متقابل به مصادره اموال ایران در کانادا تأکید کرد

بسیج سه قوه برای مقابله‌به‌مثل با اتاوا

توقیف، مصادره و فروش غیرقانونی اموال ایران در کانادا به‌دست دولت این کشور، موضوعی بود که روز گذشته حجت‌الاسلام رئیسی، سکان‌دار قوه قضاییه را به عکس‌العمل برای مصادره اموال این کشور در ایران واداشت. او قویا بر اقدامی مشترک با دولت، برای پاسخ متقابل به اقدام اتاوا تأکید کرد.

پنج‌ روز تا آغاز ماه مهر باقی مانده است و برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای مقابله با ترافیک آغاز سال تحصیلی هنوز مشخص نیست

بی‌مهری به ماه مهر

مهرماه از راه می‌رسد و دانش‌آموزان و دانشجویان راهی مدرسه و دانشگاه می‌شوند؛ هرچند که این حضور با خود نشاط و پویایی به همراه دارد اما شهروندان تهرانی با معضل بزرگی به نام ترافیک فشرده و سرسام‌آور این کلان‌شهر روبه‌رو می‌شوند. سال­‌هاست که شهرداری تهران با برگزاری ستاد استقبال از مهر و هماهنگی میان نهادهای مرتبط تلاش می‌کند تا ترافیک شهری را تسهیل کند اما امسال مدیران شهری این مهم را به فراموشی سپرده‌اند.

سر مقاله

 چه کم‌اند عبرت‌پذیرندگان

صبح نو

سیاست‌های مهاجرتی و خودخواهانه ترامپ خشم مردم آمریکا را برانگیخته است

دردسرهای ترامپ نژادپرست

دونالد ترامپ در حالی به حضور و برنده‌شدن دوباره در انتخابات ریاست‌جمهوری 2020 آمریکا می‌اندیشد که سخنان نژاد‌پرستانه و کارنامه سیاه او خشم جامعه این کشور را برانگیخته و دولتش را به بدترین و فاسدترین دولت‌های جهان مبدل ساخته است؛ تا آنجا که به آتش‌زدن پرچم این کشور درمقابل کاخ‌سفید و اعتراض گسترده پناهجویان منجر شده است. ترامپ با توهین جدید به برخی نمایندگان کنگره، اصل‌و‌نسب آنان را به‌رخ کشید. ترامپ دموکرات‌های مخالف سیاست‌هایش را که اصالت آن‌ها غیرآمریکایی است، به باد توهین گرفت؛ اقدامی که با واکنش‌های زیادی مواجه شد و آمریکایی‌ها آن را نژادپرستانه توصیف کردند. ترامپ در توییتری اعضای زن و دموکرات کنگره را مهاجرینی خواند که به‌ادعای او، بدترین و فاسدترین دولت‌های جهان هستند. رییس‌جمهوری آمریکا ادعا کرده است این نمایندگان کنگره حق ندارند بگویند چگونه باید کشور را اداره کنند. این در حالی است که پدربزرگ و مادربزرگ خودِ ترامپ نیز آلمانی و مادرش اسکاتلندی بودند.

همچنین، وی از نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، خواسته است مقدمه بازگشت رایگان این نمایندگان را از جایی که آمده‌اند، فراهم کند. باوجوداین، نانسی پلوسی این سخنان نژاد‌پرستانه ترامپ علیه مخالفانش را یادآور نگرش‌های نژاد‌پرستانه معتقد به برتری سفیدپوستان و اقدامات گروه‌های افراطی دانست که رنگین‌پوستان را زنده‌زنده در آتش می‌سوزاندند. با تمام این‌ها، توییت توهین‌آمیز ترامپ بی‌پاسخ نماند و تعداد زیادی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری ازجمله برنی سندرز، کامالا هریس و الیزابت وارن، او را به نژادپرستی متهم و رفتار و سخنان تبعیض‌آمیزش را محکوم کردند.
«جو بایدن» که طبق نظرسنجی‌ها بخت زیادی برای پیروزی در انتخابات پیش رو دارد، در پاسخ به این اظهارات ترامپ در توییتر نوشت: «بگذارید شفاف بگویم: نژادپرستی و دیگرهراسی در آمریکا جایی ندارد». توییت بایدن را تقریبا تمامی نامزدهای دموکرات بازنشر و هر‌یک از آن‌ها نیز به‌نوبه خود، سخنان تبعیض‌آمیز روز گذشته ترامپ را محکوم کردند. الکساندریا اوکازیو کورتز، نماینده زن کنگره که چند روز پیش با حمله کلامی ترامپ مواجه شد، در حساب شخصی توییتر خود نوشت: «آقای رییس‌جمهوری، کشوری که من «از آن آمده‌ام» و کشوری که همه ما به آن سوگند می‌خوریم، ایالات متحده است؛ اما با‌توجه‌به اینکه شما مرزهایمان را با اردوگاه‌های غیرانسانی نابود کرده‌اید و این کارها را به‌دلیل سودجویی خودتان و شرکت‌هایی انجام داده‌اید که از این اردوگاه‌ها نفع می‌برند، درباره فسادی که زیر پایتان در جریان است، درست گفته‌اید». افزون‌براین، الیزابت وارن، استاد دانشگاه هاروارد و سناتور ایالت «ماساچوست»، نوشت: «این کشورِ آن‌هاست. فارغ از اینکه ترامپ این را بفهمد یا نه، باید با آن‌ها با احترام رفتار کرد».
کامالا هریس، دیگر نامزد دموکرات که چندین کتاب پرفروش از وی منتشر شده، با قراردادن تصویر توییت ترامپ در حساب شخصی خود نوشت: «بگذارید حمله نژادپرستانه رییس‌جمهوری را همان چیزی که هست بنامیم: ضدآمریکایی». حتی ترزا مِی، نخست‌وزیر بریتانیا، هم سخنان ترامپ بر ضد این زنان عضو کنگره را نپذیرفتنی دانست. کاربران توییتری نیز با انتشار توییت‌هایی همراه با # ترامپ نژادپرست است و # فرمانده کل نژادپرستان، خشم خود را ابراز کردند. این هشتگ‌ها به موضوع داغ توییتر تبدیل شد و به‌بیان‌دیگر، «ترند» روز یکشنبه شبکه توییتر شده بود. اظهارات نژادپرستانه و توهین‌آمیز ترامپ علاوه‌برآنکه واکنش‌های تند دموکرات‌ها را در پی داشت، موجب کاهش چشمگیر محبوبیت ترامپ نیز شد.
به‌نوشته روزنامه ایندیپندنت، ترامپ با وجود کسب حمایت ۹۴درصدی هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواهش، طبق نظرسنجی جدید «وال‌استریت ژورنال» و «ان‌بی‌سی نیوز»، در رقابت برای تصاحب کاخ‌سفید در انتخابات سال ۲۰۲۰، پس از بایدن، سندرز و وارن، در رتبه چهارم قرار گرفته است. این روزنامه دلیل احتمالی این تنزل جایگاه ترامپ را خشم جامعه آمریکا از رفتارها و سخنان نژادپرستانه او دانسته است. سخنان نژادپرستانه دونالد ترامپ در حالی خشم جامعه آمریکا را برانگیخته است که چندی پیش و در مراسم سالگرد استقلال این کشور، عده‌ای از تظاهرات‌کنندگان قبل از آغاز مراسم جشن استقلال آمریکا، پرچم این کشور را مقابل کاخ‌سفید آتش زدند؛ چراکه به سیاست‌های اعمالی دولت ترامپ معترض بودند. این اعتراض منجر شد رییس‌جمهوری آمریکا برای امنیت بیشتر در مراسم روز استقلال، از پشت شیشه‌های ضدگلوله سخنرانی کند.
یکی از اختلافات مهم نمایندگان دموکرات آمریکا با دولت ترامپ، سیاست‌های او درقبال پناهجویان است. الکساندریا اوکازیو کورتز که جوان‌ترین نماینده دموکرات کنگره آمریکاست، هفته گذشته بعد از بازدید از یکی از مراکز بازداشت مهاجران در ایالت «تگزاس»، اوضاع پناهجویان را «هولناک» توصیف کرد. ۸۱درصد از اعضای حزب دموکرات خواستار استیضاح ترامپ هستند؛ اما نانسی پلوسی مخالف این اقدام است. پلوسی اعتقاد دارد استیضاح او در‌حال‌حاضر اقدامی «ناپخته» و «بسیار تفرقه‌انداز» است. 
دونالد ترامپ علاوه‌بر‌اینکه در مواجهه با خواسته‌های داخلی کشورش کارنامه‌ ضعیفی دارد، در دیگر مسائل نیز همچون پناهندگان کارنامه‌اش سیاه است. اگر نگاهی به این موضوع بیندازیم، متوجه می‌شویم میلیون‌ها پرونده پناهندگی در دادگاه‌های آمریکا خاک می‌خورد و همزمان کاخ‌سفید با اقداماتی برای جلوگیری از رسیدن پناهجویان به مرزهای آمریکا تلاش کرده است از حجم پناهجویان بکاهد. باوجوداین براساس توافقنامه جدید، پناهجویان اساسا امکان حضور در دادگاه و ارائه درخواست را نخواهند داشت و بعد از بازداشت، مستقیما به گواتمالا فرستاده می‌شوند. دولت آمریکا حتی به پناهندگان کشورهای همجوار خود، مانند مکزیک، چراغ‌سبزی نشان نداد و برای جلوگیری از ورود آن‌ها به آمریکا، احداث دیوار مرزی را پیش برد تا مهاجران و پناهجویان مکزیکی هم نتوانند به خاک آمریکا برسند. این موضوعی است که خشم تعداد زیادی از این مهاجران را برانگیخت و به تظاهرات ضدآمریکایی در مرزها و اردوگاه‌های پناهجویان مکزیکی منجر شد.
همچنان‌که جمعه‌شب (21تیر)، گروهی از معترضان به طرح‌های مهاجرتی دولت آمریکا پرچم این کشور را از سازمان مهاجرت و گمرک در «دنور» پایین کشیدند و آن ‌را با پرچم مکزیک جایگزین کردند. براساس گزارش «راشاتودی»، برخی تظاهرات کنندگان با برداشتن موانع نزدیک این ساختمان و عبور از آن‌ها، پرچم مکزیک را با پرچم آمریکا جایگزین کردند. در جریان این حادثه، پرچم نقاشی‌شده‌ای نیز به‌اهتزاز درآمد که روی آن شعار علیه برنامه مهاجرتی نوشته شده بود. همچنین، مأموران اداره اجراییات گمرک و مهاجرت آمریکا، موسوم به آیس، بیش از دوهزار مهاجر را که ازنظر ترامپ غیرقانونی هستند، در 10 شهر بزرگ آمریکا بازداشت و از این کشور اخراج کنند.
به‌گفته دو مقام وزارت امنیت داخلی آمریکا، این عملیات قرار است در چند روز انجام شود و اخراج مهاجرانی را نیز شامل می‌شود که با پرداخت وثیقه اجازه حضور در ایالات متحده را داشتند. بر‌این‌اساس، حتی ممکن مهاجرانی نیز بازداشت شوند که هدف اصلی این عملیات نیستند؛ اما در زمان عملیات در آن محل حضور دارند. اداره آیس با دستور ترامپ مشغول اخراج مهاجران غیرقانونی از ایالات متحده آمریکا در سریع‌ترین زمان ممکن است، حتی بدون اینکه امکان زندگی این افراد در خارج از آمریکا یا کشورهای مبدأ خود را سنجیده باشد. افزون‌براین، انعقاد توافق کشور امن ثالث که از دیروز با مکزیک در حال توافق است، یکی از روش‌های کاخ‌سفید برای جلوگیری از ورود مهاجران به آمریکاست که تاکنون به‌نتیجه نرسیده است. به‌نوشته «نیویورکر»، واشنگتن همچنان تلاش می‌کند مسوولان مکزیک را به امضای توافقنامه کشور امن ثالث متقاعد کند. ترامپ ماه گذشته در تلاش برای متقاعدکردن مکزیک به بازداشت پناهجویان پیش از رسیدن به مرز آمریکا، تهدید کرد ممکن است توافقنامه تجارت آزاد با این کشو را لغو کند.

 
شماره‌های پیشین