749
دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸
1
انگلیسی‌ها بابت اقدام قانونی ایران در توقیف تانکر نفتی این کشور در تنگه هرمز، مشغول رجزخوانی هستند

پرروهای انگلیسی

چند روز پس از توقیف کشتی انگلیسی در تنگه هرمز به دست نیروهای سپاه پاسداران، دولت انگلیس، بدون درنظرگرفتن اقدام غیرقانونی خود در توقیف ابرنفتکش ایرانی در تنگه جبل‌الطارق، در اقدامی نابجا ،جمهوری اسلامی ایران را به توقیف و مصادره اموال تهدید کرده است.

شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: پیروزی‌های اخیر، دلیل سفر حماس به تهران است

مقاومت در انتظار دستاوردی جدید

حماس بار دیگر با اعزام یک هیات بلندپایه سیاسی به تهران و گفت‌وگو با مقامات کشورمان، نشان داد که عملکرد درخشان و پیروزی‌های محور مقاومت در منطقه و به‌خصوص فلسطین توانسته است علاوه بر شکست هیمنه آمریکا، ارتش صهیونیستی اسرائیل را نیز در جنگ 48ساعته به عقب براند و حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین می‌توانند به محور مقاومت و توانایی دفاعی و مبارزاتی آن اتکا داشته باشند.

نمایندگان از رییس‌جمهوری خواستند اخذ عوارض کشتی‌های عبوری تنگه هرمز را در دستورکار قرار دهد

اداره تنگه هرمز با قوانین داخلی

در پی توقیف نفتکش انگلیسی به‌دست نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۶۰ نماینده مجلس در بیانیه‌ای از رییس‌جمهوری درخواست کردند موضوع اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری از تنگه هرمز را در دستورکار دولت قرار دهد. بیش از 60درصد از منابع نفتی دنیا از خلیج‌فارس عبور می‌کند و کشورهای مختلفی به همین بهانه و بهانه‌های مختلفی اعم از امنیت، سرکشی و سرزدن به پایگاه‌های خود در حوزه خلیج‌فارس از تنگه هرمز عبور می‌کنند و این تنگه به‌عنوان راه آبی اصلی بین کشورهای مختلف حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای فرامنطقه شناخته می‌شود. بر‌همین‌اساس، طرح اخذ عوارض از تنگه هرمز در سال 91 در مجلس شورای اسلامی به‌منظور رعایت مسائل زیست محیطی مطرح شد.

گفت‌وگو با رضا برجی درباره حضور ضعیف فرهنگی ایران در خارج از کشور

در بوسنی یک مسجدهم نساختیم

جنگ بوسنی شاید شنیده‌شده‌ترین تجربه ایرانی‌ها در تأثیرگذاری فرهنگی کیلومترها دورتر از مرزهای کشور باشد. به‌دنبال کسی رفتیم که از این تأثیرگذاری در مدیوم‌های هنری بیشتر برایمان بگوید؛ اما فهمیدیم لابه‌لای حضور خودجوشش در بیش از 100 کشور برای روایت جنگ‌ها، دردها و دغدغه‌ها، ناگفته‌های تلخی هست. گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آقای رضا برجی، عکاس و مستند ساز بدون مرز را درادامه می‌خوانید.

گفت‌وگو با تهیه‌کننده یکی از طنزهای نسبتا پرمخاطب اینترنتی درباره نقدهایش به ممیزی موسیقی

عبید را ول کردیم، چسبیدیم به ایرج میرزا

صفحه طنز «ممیزی» یکی از تولیدات تصویری طنز درباره موسیقی و ممیزی شعر و ترانه است که شاید آن را در اینستاگرام، تلگرام، آپارات یا فیلیمو دنبال کرده یا بعضی از قسمت‌های آن را دیده باشید. کاراکتر خواننده که روبه‌روی استاد مُمیز می‌نشیند و آهنگ‌های مشهور آن‌ها را تقلید می‌کند، اگرچه هر بار تغییر می‌کند اما بازیگرش را از چهره و صدای ثابتش، می‌شناسید. اینجا با «حامد جوادزاده»، تهیه‌کننده این اثر به گفت‌وگو نشستیم.

واکاوی سابقه جریان اصلاحات، ماجراجویی‌های نظامی زیادی را به رخ می‌کشد

جنگ‌طلبان

طی روزهای گذشته ادعای محسن امین‌زاده، معاون وزیر خارجه در دولت اصلاحات، درباره ماجرای حمله نیروهای مشکوک به کنسولگری ایران در شهر مزارشریف افغانستان در مرداد سال 1377، مناقشه‌برانگیز شد؛ ادعاهایی که عباس سلیمی‌نمین با ذکر دلایلی متقن، در رد آن‌ها قلم‌فرسایی کرد.

بررسی‌دخالت‌ساواک‌درسینمای‌قبل‌ازانقلاب‌درگفت‌وگوی«صبح‌نو»با«جوادطوسی»

بگیر و ببند ساواک در سینما

در روزهای اخیر آقای مسعود کیمیایی درباره دخالت ساواک در پایان‌بندی فیلم «گوزن‌ها» صحبت‌هایی بیان کرد. این صحبت‌ها برای آن‌هایی که نسبت به شرایط سینمای ایران قبل از انقلاب آشنایی نداشتند، جالب و حتی تعجب‌برانگیز بود.

سر مقاله

نام‌ونشان مظلومیت

صبح نو

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

 

حفظ اصول، تغییر روش
این نخستین‌بار نیست که قالیباف روی جوان‌گرایی و تحول در ایستارهای اصولگرایی تأکید می‌کند. شهردار پیشین تهران دو سال قبل و پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری، در بیانیه‌ای با عنوان اصول و موازین «نواصولگرایی» بر لزوم جوان‌گرایی و حفظ مبانی ارزش‌ها در عین تحول در شیوه سیاست‌ورزی تأکید کرد. قالیباف تیر96 در بیانیه‌ای، با اشاره به لزوم «تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی» تأکید کرد: «امروز دیگر روشن است که اصولگرایی باید با حفظ مبانی و ارزش‌های انقلابی جمهوری اسلامی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی خود متحول شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت درزمینه نواصولگرایی را هرچه‌زودتر آغاز کند».

جسارت خودانتقادی
قالیباف در آن بیانیه با تصریح بر اینکه چاره‌ای جز تکیه بر جوانان در انجام کارهای بزرگ و ماندگار وجود ندارد، نوشت: «یکی از کارهای بزرگ، جسارت خودانتقادی و متحول‌کردن اصولگرایی بدون تضعیف این جریان درمقابل رقیبی است که اصلی‌ترین هنر آن، تزریق ترس مصنوعی به جامعه به‌قصد فراموش‌کردن وعده‌ها و ناکارآمدی‌هایش است».

آتش‌به‌اختیار باشید
وی در بخش دیگری از آن بیانیه با اشاره به لزوم حضور امیدوارانه، فعالانه و آتش‌به‌اختیار جوانان تأکید کرد: «منتظر اقدامات از بالا به پایین در جریان اصولگرایی نباشید؛ زیرا تحلیل رفتارهای پس از انتخابات برخی دوستان نشان می‌دهد تصمیم‌گیری در‌این‌زمینه در رأس جریان همچنان دچار اختلال است».
جوانان همت کنند، مجلس نو می‌شود
قالیباف روز قبل با نقب به بیانیه نواصولگرایی و استناد به اصل جوان‌گرایی، ایجاد مجلس نو را خواستار شد. قالیباف در پیامی تصویری، با بیان اینکه تحول و پیشرفت کشور در گرو تشکیل مجلسی نو و کارآمد است، گفت: «ایمان دارم اگر شما جوانان همت و در این عرصه نقش‌آفرینی کنید، می‌توان به ظهور مجلسی نسبتا جوان و باتجربه امید داشت؛ اما اگر شما به‌میدان نیایید، مطالبه نکنید و توانمندی‌های خود را عرضه نکنید، این در بر همان پاشنه خواهد چرخید و مشخصا مجلس آینده تفاوت معناداری با گذشته نخواهد داشت».

زمان اصلاح ریل‌گذاری در سیاست‌گذاری کشور
قالیباف در این ویدئو، از همگان، به‌ویژه جوانان، درخواست کرد تا «با شاخص‌هایی که منتشر می‌شود» برای قبول مسوولیت نمایندگی مردم در سایت JAHAD.NET ثبت‌نام کنند. قالیباف گفت: «امروز زمان اصلاح ریل‌گذاری در مسیر سیاست‌گذاری کشور است. از همه به‌ویژه خواهران عزیز، دانشجویان و روحانیون و فعالان مخلص جهادی می‌خواهم افرادی با ظرفیت‌ها و تجربه بالا و نسبتا جوان را معرفی کنند. گرچه ممکن است خود این افراد رأسا وارد این عرصه سخت و پرهزینه نشوند، شما آن‌ها را دعوت و به انجام وظیفه ملی‌شان قانع کنید تا به‌لطف خدا مجلس نو ایجاد شود». شایان ذکر است فقط چهار ساعت پس از اعلام فراخوان قالیباف، بیش از 1500 نفر در سامانه معرفی‌شده ثبت‌نام کردند.

دعوت از جوانانی که پشت درهای بسته مدیریتی می‌مانند
آقای محسن پیرهادی، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت، یکی از چهره‌هایی بود که درباره پیام تصویری قالیباف اظهارنظر کرد. او در گفت‌وگویی با اشاره به جوان‌گرایی مدنظر قالیباف تصریح کرد: «منظور از جوان‌گرایی در این حوزه، آن نیست جوانی که سابقه کاری چندانی ندارد، به‌عنوان نامزد نمایندگی مجلس به مردم معرفی شود. گام اصلی فراخوان این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درواقع عمومی‌کردن دعوت از جوانان باتجربه است که معمولا پشت درهای بسته مدیریتی و سیاسی می‌مانند».
بعید است قالیباف نامزد شود
پیرهادی در پاسخ به این پرسش که آیا قالیباف شخصا قصد ورود به انتخابات مجلس یا حتی ریاست مجلس را دارد یا خیر، گفت: «درخواست‌هایی از او شده؛ اما بعید است شخصا قصد نامزدشدن برای انتخابات مجلس را داشته باشد».

کشور به مجلس نو نیاز دارد
آقای محمدسعید احدیان، مدیرمسوول روزنامه خراسان، نیز روز گذشته در توییتی به پیام تصویری قالیباف این‌گونه واکنش نشان داد: «کشور به مجلس نو نیاز دارد و مجلس نو نیاز به رویکرد نو و چهره‌های نو. با کنار نشستن و نق‌زدن چیزی حل نمی‌شود».

موانع مجلس نو
پیام تصویری قالیباف چرخ‌های انتخابات مجلس یازدهم را به‌حرکت درآورد. قالیباف شخصا سابقه دو دوره نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را دارد و در انتخابات سال 96 نیز، با هدف تحکیم وحدت جبهه اصولگرایی، به‌نفع آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد و پس‌ازآن در بقیه فرصت‌های مقتضی، درباره مفهوم «نواصولگرایی» تبیین و روشنگری انجام داد. شهردار پیشین تهران از ارائه گفتمان جدید «نواصولگرایی»، برای ایجاد تمایز میان خود با جریان سنّتی اصول‌گراها بهره برده است؛ هرچند برخی او را به عجله یا ندیدن همه مقتضیات این تغییر متهم کرده‌اند.
پیش‌بینی می‌شود فراخوان جوانان برای انتخابات مجلس، با مخالفت‌های مهمی در رهبری جریان اصول‌گرا و حتی نمایندگان کنونی مجلس روبه‌رو شود. این مخالفت‌ها اگر با طرح پیشنهاد‌های سازنده و پیش‌برنده همراه باشد، اصالت پیدا خواهد کرد. جریان اصلاح‌طلب نیز که حسابش روشن است: آن‌ها از همین حالا، مغرضانه قالیباف را به‌عنوان نامزد احتمالی انتخابات 1400 و خروجی جریان اصول‌گرایان معرفی می‌کنند تا از این طریق، اختلافات و تشتت‌ها در جریان اصولگرایی رشد و نضج یابد.
شاید این فراخوان قالیباف و اهمیت ویژه‌اش به جوانان به‌دلیل دغدغه‌ای باشد که خود در این سال‌ها داشته و بزرگان اصول‌گرا راهش را برای ورود به عرصه سیاست بسته‌اند و حال خود پیش‌قدم شده تا راه ورود جوانان را به عرصه مدیریتی کشور بازکند. باید دید این فراخوان چه نقشی در آتیه انتخابات مجلس ایفا خواهد کرد.

شماره‌های پیشین