805
چهارشنبه، ۲۴ مهر ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو»سروده‌های‌شاعران‌برای‌اربعین‌حسینی‌رامرورمی‌کند

بیت‌‌ها‌یی ‌ بر‌ای‌ چله حسینی

این گزارش برای دل مخاطب است؛ مخاطبی که احتمالا نتوانسته است در کاروان اربعین امسال جایی برای خود پیدا کند. حالا شعرا به درخواست ما برای اربعین امام‌حسین؟ع؟ سروده‌اند. حال‌وهوای هر کدام به دل‌تان نشست، هم برای خود دعا کنید، هم برای شاعر و هم برای اهالی روزنامه صبح‌نو.

حدود یک میلیون نفر از مسافران زائران اربعین به کشور بازگشته‌اند

تجمیع امکانات برای بازگشت زائران

اگرچه سه روز تا اربعین حسینی باقی‌ مانده است، آمارها از تردد زائران در مرزها نشان می‌دهد که برگشت زائران آغاز شده است و ورودی به کشور بیشتر از مقدار خروجی شده است. براساس آخرین اخباری که عصر دیروز منتشر شد، روزانه 200 تا 300هزار نفر از مرز مهران تردد می‌کنند که حدود نیمی از این مقدار زائران ورودی هستند.

سرمقاله

امنیت خاورمیانه بدون آمریكا

دکتر عماد افروغ، جامعه‌شناس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» :

فرهنگ عاشورا با سرمایه‌داری مغایرت تام دارد

حسام رضایی -اربعین و راهپیمایی هرساله آن به تحلیل نیاز دارد؛ تحلیلی نه از سنخ صرف دنیا، بلکه از سنخ جویایی معنا. برای اینکه به برداشت صحیح و مستقیمی از واقعه کربلا و اربعینش برسیم، به‌سراغ جامعه‌شناسی رفته‌ایم که او هم مانند ما بر عنصر «معنا» تأکید می‌کند. آقای عماد افروغ باور دارد: «تحلیلگر عاشورا باید در فهم پدیده‌های انسانی به معنا برسد؛ یعنی صرفا به رابطه بیرونی بسنده نکند». او همچنین قائل بر ضدیت تام مفاهیم عاشورایی با منافع اصحاب سرمایه‌داری است. این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «منافع کشورهای سلطه در ایجاد تفرقه در جهان اسلام است. این واقعیت است. شما شک نکنید عاشورا و اربعین، محفلی برای وحدت نه‌تنها جهان تشیع، بلکه برای کل جهان اسلام است». مشروح گفت‌وگوی ما با این جامعه‌شناس را درادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» از حال‌وهوای عراق در ایام اربعین گزارش می‌دهد

بین‌الحرمین پایتخت وحدت مسلمانان جهان

گزارش عارف چراغی اینجا بین‌الحرمین است؛ جایی که کلیدواژه مشترک همه زائران، «حسین» است و «عباس». اینجا ۲۰ میلیون نفر «لبیک یا حسین» را فریاد می‌زنند. به هر گوشه و کناری که نگاه بیندازی، رنگ حزن می‌بینی و چشمان اشک‌باری که به بارگاه امام‌حسین و حضرت عباس؟ع؟خیره شده‌اند.

دو روایت از آغاز پیاده‌روی اربعین را در سفرنامه‌های یک مرد جنگی و یک خانم خانه‌دار کنار هم گذاشتیم

«خس بی‌سروپا»، «بر خاک دهکده»

سفرنامه‌های اربعین را اصلا باید در کتاب‌های مختلف از قلم‌های متفاوت خواند. لطفش به همین است که یک مسیر در یک زمان، در نگاه‌های متنوع آدم‌هایی که اتفاقا همه‌شان هم از خاستگاه‌های فکری و فرهنگی نزدیک به هم آمده‌اند، چطور جلوه می‌کند. اربعین، سفری که شاعرها را دانشمند می‌کند و دانشمندان را شاعر، مردان جنگ را بالای سر دیگ‌های غذا می‌گذارد و خانم‌های خانه‌دار را جهادگر می‌کند؛ حالا سطرهای سفرنامه‌های همین چهره‌های به ظاهر متفاوت، طعم وحدت در کثرت را آن‌قدر شیرین روی مذاق خواننده می‌نشاند که ناخودآگاه از یکی سراغ دیگری می‌رود. اینجا چند فراز با بهانه‌ها یا دریافت‌های مشترک را از آغاز سفر اربعین در دو کتاب «سر بر خاک دهکده» نوشته فائضه غفارحدادی و «خس بی‌سروپا» به قلم حمید حسام انتخاب کرده‌ایم تا کمی از این شیرینی را مهمان‌تان کنیم.

مراسم عزاداری اباعبدالله‌الحسین در زاریا همچنان با کشتار بی رحمانه شیعیان برگزار می شود

جریان خون در اربعین نیجریه

گزارش روح‌الله فرقانی -سال‌هاست که شیعیان نیجریه به‌دست ارتش این کشور شهید یا به اسارت برده می‌شوند. آن‌ها بارها کشتارهای وحشیانه حکومت را تجربه کرده‌اند؛ آنجا که برای برافراشتن پرچم اباعبدالله به خیابان‌ها می‌آیند و همراه با اسرای کربلا راهپیمایی نمادین می‌کنند و با سربازان ارتش روبه‌رو می‌شوند که روی زمین زانو زده‌اند و آماده تیراندازی هستند. بااین‌حال، آن‌ها ترجیح می‌دهند شجاعانه و بی‌رحمانه کشته شوند تا آنکه در ترس و ذلت زندگی کنند. همچنان‌که امسال نیز باردیگر شیعیان مظلوم نیجریه در ماه محرم امسال قتل‌عام شدند و دست‌کم 15 نفر از عزاداران به‌شهادت رسیدند.

سرمقاله

امنیت خاورمیانه بدون آمریكا

صبح نو

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

 

حفظ اصول، تغییر روش
این نخستین‌بار نیست که قالیباف روی جوان‌گرایی و تحول در ایستارهای اصولگرایی تأکید می‌کند. شهردار پیشین تهران دو سال قبل و پس از پایان انتخابات ریاست‌جمهوری، در بیانیه‌ای با عنوان اصول و موازین «نواصولگرایی» بر لزوم جوان‌گرایی و حفظ مبانی ارزش‌ها در عین تحول در شیوه سیاست‌ورزی تأکید کرد. قالیباف تیر96 در بیانیه‌ای، با اشاره به لزوم «تغییر اساسی در نحوه کنش جریان اصولگرایی» تأکید کرد: «امروز دیگر روشن است که اصولگرایی باید با حفظ مبانی و ارزش‌های انقلابی جمهوری اسلامی، در نگرش و شیوه سیاست‌ورزی خود متحول شود و با گفتمان و چهره‌هایی نو، حرکت درزمینه نواصولگرایی را هرچه‌زودتر آغاز کند».

جسارت خودانتقادی
قالیباف در آن بیانیه با تصریح بر اینکه چاره‌ای جز تکیه بر جوانان در انجام کارهای بزرگ و ماندگار وجود ندارد، نوشت: «یکی از کارهای بزرگ، جسارت خودانتقادی و متحول‌کردن اصولگرایی بدون تضعیف این جریان درمقابل رقیبی است که اصلی‌ترین هنر آن، تزریق ترس مصنوعی به جامعه به‌قصد فراموش‌کردن وعده‌ها و ناکارآمدی‌هایش است».

آتش‌به‌اختیار باشید
وی در بخش دیگری از آن بیانیه با اشاره به لزوم حضور امیدوارانه، فعالانه و آتش‌به‌اختیار جوانان تأکید کرد: «منتظر اقدامات از بالا به پایین در جریان اصولگرایی نباشید؛ زیرا تحلیل رفتارهای پس از انتخابات برخی دوستان نشان می‌دهد تصمیم‌گیری در‌این‌زمینه در رأس جریان همچنان دچار اختلال است».
جوانان همت کنند، مجلس نو می‌شود
قالیباف روز قبل با نقب به بیانیه نواصولگرایی و استناد به اصل جوان‌گرایی، ایجاد مجلس نو را خواستار شد. قالیباف در پیامی تصویری، با بیان اینکه تحول و پیشرفت کشور در گرو تشکیل مجلسی نو و کارآمد است، گفت: «ایمان دارم اگر شما جوانان همت و در این عرصه نقش‌آفرینی کنید، می‌توان به ظهور مجلسی نسبتا جوان و باتجربه امید داشت؛ اما اگر شما به‌میدان نیایید، مطالبه نکنید و توانمندی‌های خود را عرضه نکنید، این در بر همان پاشنه خواهد چرخید و مشخصا مجلس آینده تفاوت معناداری با گذشته نخواهد داشت».

زمان اصلاح ریل‌گذاری در سیاست‌گذاری کشور
قالیباف در این ویدئو، از همگان، به‌ویژه جوانان، درخواست کرد تا «با شاخص‌هایی که منتشر می‌شود» برای قبول مسوولیت نمایندگی مردم در سایت JAHAD.NET ثبت‌نام کنند. قالیباف گفت: «امروز زمان اصلاح ریل‌گذاری در مسیر سیاست‌گذاری کشور است. از همه به‌ویژه خواهران عزیز، دانشجویان و روحانیون و فعالان مخلص جهادی می‌خواهم افرادی با ظرفیت‌ها و تجربه بالا و نسبتا جوان را معرفی کنند. گرچه ممکن است خود این افراد رأسا وارد این عرصه سخت و پرهزینه نشوند، شما آن‌ها را دعوت و به انجام وظیفه ملی‌شان قانع کنید تا به‌لطف خدا مجلس نو ایجاد شود». شایان ذکر است فقط چهار ساعت پس از اعلام فراخوان قالیباف، بیش از 1500 نفر در سامانه معرفی‌شده ثبت‌نام کردند.

دعوت از جوانانی که پشت درهای بسته مدیریتی می‌مانند
آقای محسن پیرهادی، دبیرکل جمعیت پیشرفت و عدالت، یکی از چهره‌هایی بود که درباره پیام تصویری قالیباف اظهارنظر کرد. او در گفت‌وگویی با اشاره به جوان‌گرایی مدنظر قالیباف تصریح کرد: «منظور از جوان‌گرایی در این حوزه، آن نیست جوانی که سابقه کاری چندانی ندارد، به‌عنوان نامزد نمایندگی مجلس به مردم معرفی شود. گام اصلی فراخوان این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درواقع عمومی‌کردن دعوت از جوانان باتجربه است که معمولا پشت درهای بسته مدیریتی و سیاسی می‌مانند».
بعید است قالیباف نامزد شود
پیرهادی در پاسخ به این پرسش که آیا قالیباف شخصا قصد ورود به انتخابات مجلس یا حتی ریاست مجلس را دارد یا خیر، گفت: «درخواست‌هایی از او شده؛ اما بعید است شخصا قصد نامزدشدن برای انتخابات مجلس را داشته باشد».

کشور به مجلس نو نیاز دارد
آقای محمدسعید احدیان، مدیرمسوول روزنامه خراسان، نیز روز گذشته در توییتی به پیام تصویری قالیباف این‌گونه واکنش نشان داد: «کشور به مجلس نو نیاز دارد و مجلس نو نیاز به رویکرد نو و چهره‌های نو. با کنار نشستن و نق‌زدن چیزی حل نمی‌شود».

موانع مجلس نو
پیام تصویری قالیباف چرخ‌های انتخابات مجلس یازدهم را به‌حرکت درآورد. قالیباف شخصا سابقه دو دوره نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را دارد و در انتخابات سال 96 نیز، با هدف تحکیم وحدت جبهه اصولگرایی، به‌نفع آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد و پس‌ازآن در بقیه فرصت‌های مقتضی، درباره مفهوم «نواصولگرایی» تبیین و روشنگری انجام داد. شهردار پیشین تهران از ارائه گفتمان جدید «نواصولگرایی»، برای ایجاد تمایز میان خود با جریان سنّتی اصول‌گراها بهره برده است؛ هرچند برخی او را به عجله یا ندیدن همه مقتضیات این تغییر متهم کرده‌اند.
پیش‌بینی می‌شود فراخوان جوانان برای انتخابات مجلس، با مخالفت‌های مهمی در رهبری جریان اصول‌گرا و حتی نمایندگان کنونی مجلس روبه‌رو شود. این مخالفت‌ها اگر با طرح پیشنهاد‌های سازنده و پیش‌برنده همراه باشد، اصالت پیدا خواهد کرد. جریان اصلاح‌طلب نیز که حسابش روشن است: آن‌ها از همین حالا، مغرضانه قالیباف را به‌عنوان نامزد احتمالی انتخابات 1400 و خروجی جریان اصول‌گرایان معرفی می‌کنند تا از این طریق، اختلافات و تشتت‌ها در جریان اصولگرایی رشد و نضج یابد.
شاید این فراخوان قالیباف و اهمیت ویژه‌اش به جوانان به‌دلیل دغدغه‌ای باشد که خود در این سال‌ها داشته و بزرگان اصول‌گرا راهش را برای ورود به عرصه سیاست بسته‌اند و حال خود پیش‌قدم شده تا راه ورود جوانان را به عرصه مدیریتی کشور بازکند. باید دید این فراخوان چه نقشی در آتیه انتخابات مجلس ایفا خواهد کرد.

شماره‌های پیشین