sobhe-no.ir
943
شنبه، ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
1

صبح نو

برادر میترا استاد: اختلافات به‌دلیل خیانت آقای نجفی بود

قصه پُر غصه میترا

ماجرای قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، دو هفته بعد از وقوع، وارد مرحله جدیدی شده است. این قتل اگرچه افکارعمومی را با شوک مواجه کرده و علامت سوال بزرگی از بابت چرایی این اقدام از سوی نجفی در اذهان ایجاد کرده است اما از سوی دیگر موجب بروز و علنی شدن اختلافات در جبهه اصلاح‌طلبان شده. این ماجرا روز گذشته نیز با واکنش برادر میترا استاد به اظهارات اینستاگرامی علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه یافت.

 

مسعود استاد، برادر میترا استاد که بعد از قتل خواهرش چندین اظهارنظر در اینستاگرام داشت و از این طریق بر درخواست قصاص از سوی خانواده استاد تاکید کرده بود، روز گذشته نیز در گفت‌و‌گو با ارگان رسمی شهرداری تهران مطالبی را درباره قتل خواهرش از سوی شهردار اسبق تهران مطرح کرد. مسعود استاد در واکنش به تمام اتهاماتی که از سوی اصلاح‌طلبان نسبت به خواهرش مطرح شده، گفته است: «از امروز(یکشنبه) تصمیم به افشاگری گرفته‌ام چرا که افراد زیادی آبروی خواهرم که دستش از دنیا کوتاه شده، را برده و ما را به بازی گرفته‌اند. عده‌ای تهمت پرستو بودن یا نامسلمان بودن به خواهرم زده‌اند و حتی مدعی شده‌اند که خواهرم مهدورالدم بوده است. امروز هم به دادسرا آمده‌ام تا از وکیل آقای نجفی به‌خاطر برخی تهمت‌هایش شکایت کنم.»

سابقه اختلاف
برادر میترا استاد در ادامه گفت‌و‌گوی خود به نکته مهم دیگری اشاره کرده است که در روزهای گذشته نیز از سوی افرادی چون غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی مورد اشاره قرار گرفته بود. مسعود استاد درباره علت اختلافات خواهرش با محمدعلی نجفی گفته است: «تمام این اختلافات به‌خاطر خیانت آقای نجفی بود و اصلاً مربوط به سیاست نمی‌شد.» به گفته او، مرحومه استاد نیز برای طرح همین مساله قرار بود با یکی از خبرگزاری‌ها گفت‌و‌گو کرده و آن‌ها را افشا کند. 
این در حالی است که بعد از وقوع این جنایت و در دو هفته گذشته مساله ارتباطات نجفی مورد توجه افکارعمومی قرار گرفته است. آن‌طور که غلامحسین کرباسچی پیش از این گفته است: «درباره مسائل شخصی نجفی به او هشدار دادم ولی منکر شد اما در نهایت استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان، نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و آن‌ها وی را قربانی کردند.» وی در ادامه گفته بود: «در اوایل تابستان 96 ... در دفتر آقای نجفی به حضورشان رسیدم... ایشان البته آن روز برخلاف این روزها اصل ماجرا را منکر شدند و با عبور از این مساله سعی کردند آن را در حد یک آشنایی ساده تخفیف دهند و به‌رغم اینکه این روزها در دادگاه، آشنایی خویش با مقتوله را از آغاز سال ۱۳۹۶ (قبل از آن جلسه) معرفی می‌کنند، آن روز منکر این رابطه شدند.» این در حالی است که اصلاح‌طلبان خوش ندارند چهره محمدعلی نجفی به‌عنوان کسی که سال‌ها یکی از مهره‌های اصلی آن‌ها برای تصدی سمت‌های مختلف بوده حالا با اتهام قتل 
به کار خود پایان دهد.

مصاحبه انجام‌نشده
مسعود استاد که به گفته خود دکترای هوا فضا دارد و به‌واسطه شهردار شدن محمدعلی نجفی در شهرداری تهران، مشغول به کار شده، تاکید کرده است: «قتل خواهرم سیاسی نبوده بلکه بحث اختلافات خانوادگی مطرح بوده است؛ همین. حتی شب آخر دعوای آن‌ها بر سر همین موضوعات بوده و آن شب خواهرم به آقای نجفی گفته که فردا به مصاحبه می‌رود و تمام این حرف‌ها را بازگو می‌کند. او تمام این‌ها را در تماس تلفنی و چت به من گفت که تمام این مدارک را در دادگاه نشان می‌دهم چون برای حرف‌هایم سند دارم.»
اما روز 12 خرداد  نیز آقای علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نوشته‌ای اینستاگرامی به موضوع قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی پرداخت. وی در پست خود با انتقاد از صداوسیما در پوشش خبر این جنایت، نوشته بود: «از اخبار رسیده و خصوصاً سخنان خود آقای نجفی معلوم شد که افرادی در کشور پرستوهایی دارند که گاهی بر گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند به پرواز درمی‌آورند و آنگاه فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او و حذف وی از صحنه سیاست؛ غافل از اینکه اگر این روش‌ها در دنیا مرسوم و رایج است و مجاز شمرده می‌شود، برای یک مسلمان مجاز نیست بلکه حرام است.»
این اظهار نظر نماینده تهران در مجلس البته با واکنش تند و اینستاگرامی برادر میترا استاد مواجه شد. مسعود استاد در این پست تصویر عقدنامه دائم خواهر خود با محمدعلی نجفی را منتشر و از عملکرد صداوسیما از بابت انتشار این خبر قدردانی کرد. وی همچنین نسبت به اظهارنظر این نماینده مجلس درباره عملکرد رسانه ملی در پوشش اخبار قتل و پرستو (عامل دستگاه‌های اطلاعاتی) بودن خواهرش به شدت انتقاد کرد. استاد با تاکید بر اینکه همسر شرعی با عقد دائم پرستو نیست، نوشت: «آقازاده محترم، از اینکه به چند نفر از اولیای دم که اتفاقاً، در جمله موکلین‌تان هستند با سخنان گوهربارتان التیام بخشیدید، تشکر می‌کنیم!» وی همچنین از مطهری خواست تا پرستو بودن خواهرش را ثابت کند. وی همچنین در بخش پایانی پست خود نوشت: «در آخر فرصتی سه‌روزه به احترام رأی همشهری‌های عزیز که شما را به واسطه تبار والایتان به مجلس فرستادند، خواهم داد تا نسبت به موضع‌گیری اخیرتان از موکلین داغدارتان عذرخواهی بفرمایید.»

رسیدگی به پرونده مشکوک است
پست اینستاگرامی مسعود استاد در پاسخ به نماینده تهران، یک‌بار دیگر منجر به انتشار پستی از سوی علی مطهری شد. مطهری بدون اینکه از خانواده داغدیده استاد عذرخواهی کند به برادر و خانواده میترا استاد توصیه کرده است که «مراقب باشید ابزار دست پرستوسازان نشوید.» وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ‌گاه تصور منفی از قبیل پرستو بودن در خصوص مرحوم میترا استاد نداشته، در بخش پایانی نوشته خود رسیدگی سریع به پرونده این جنایت را مشکوک دانسته و آورده است: «سیر رسیدگی به پرونده این قتل دردناک را به دقت پیگیری کنید و برخی اقدامات مشکوک مانند محدودیت وکیل و صدور کیفرخواست ظرف پنج روز را که در موارد مشابه در کمتر از یک سال صادر نمی‌شود مورد توجه قرار دهید تا حقی از آن مرحومه و خانواده محترم‌تان و طرف مقابل ضایع نشود. برای شما آرزوی صبر و اجر از خدای متعال مسألت می‌کنم.»
ماجرای قتل میترا استاد از سوی محمدعلی نجفی نمادی از ورشکستگی اخلاقی در جبهه اصلاحات است؛ چه آنکه اصلاح‌طلبان حتی انتقاد افرادی چون غلامحسین کرباسچی از روابط محمدعلی نجفی را برنتابیده و حتی رسانه‌های وابسته به آن‌ها هم با در پیش گرفتن سیاست تلطیف فضا تلاش می‌کنند تا افکارعمومی را نسبت به این جنایت بی‌تفاوت کنند. شاید گلایه‌ها از بابت رسیدگی سریع به این پرونده که مورد سوال افکارعمومی نیز هست از این بابت باشد چراکه طی زمان طولانی در رسیدگی به پرونده می‌تواند اولیای دم را از ادامه راه خسته کرده و از سوی دیگر موضوع این جنایت را از حافظه جامعه 
پاک کند.

شماره‌های پیشین