768
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از پویش‌های مجازی جوانان درباره واقعه غدیر را بخوانید

# فقط _به_ عشق_ علی

«حاضران به غایبان برسانند»؛ این جمله‌ای است که قرن‌هاست دهان به دهان، از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود اما حتی آن زمان که از دهان مبارک پیامبر وحی؟ص؟ گفته شد نیز بسیاری نشنیدند یا نخواستند بشنوند؛ جمله‌ای که در پس آن، خبر ولایت بزرگمرد تاریخ بود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلمان کدیور به بهانه رمان «پس از بیست سال»

نزاع دو اسلام در صدر اسلام

«پس از بیست سال» اثری قطور و جذاب است که به قلم سلمان کدیور به صدر اسلام می‌پردازد؛ به جایی که شروع انحرافات اساسی در تاریخ اسلام و جریان حکومت را رقم زد. با خواندن این رمان مخاطب در میان مقایسه دو حکومت علوی و اموی در رفت و آمد است. پس از بیست سال در شروع و پایان حرفی اساسی برای مخاطب خود دارد و آن نتیجه تسلط قرائتی از اسلام است که نهایت آن به فاجعه کربلا ختم شد. به بهانه این رمان با سلمان کدیور، نویسنده‌اش به گفت‌وگو نشستیم.

دریافت یارانه نقدی و نفع بیشتر ثروتمندان از یارانه‌های غیرمستقیم همچنان ادامه دارد

ثروتمندان، برنده بازی یارانه‌ها

یكصدودومین مرحله پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی به 78 میلیون ایرانی شنبه‌شب انجام شد و بدین‌ترتیب كسانی كه از روز اول یارانه دریافت كرده‌اند تابه حال معادل 4 میلیون و 641 هزار تومان به ازای هر نفر دریافت کرده‌اند. یارانه‌ای كه تامین آن كابوس شبانه نخستین دولت روحانی بنا به گفته خودشان بود، اكنون به جایی رسیده كه نه‌تنها دغدغه‌ای برای تامین آن نیست كه باوجود تكلیف قانونی، دولتمردان حاضر به كاستن ثروتمندان از زمره یارانه‌بگیران نیستند. 19 تیر امسال دولت در مصوبه‌ای به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت داد تا طی 30 روز نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی پردرآمدها اقدام کند. در آیین‌نامه تبصره 14قانون بودجه امسال که 16تیرماه به تصویب دولت رسیده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور با مشارکت استانداران، طی یک‌‌ماه دستورالعملی را تهیه و با شناسایی سه دهک بالای درآمدی، به حذف آنها از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی، اقدام کند. این تاریخ سررسید اما هیچ‌كس از قطار یارانه‌ها پیاده نشد و ثروتمندان همچنان سر سفره یارانه‌ها نشسته‌اند. ازسوی دیگر غیر از بحث یارانه نقدی، منافع یارانه‌های غیرمستقیم هم به دهك‌های بالای جامعه می‌رسد و بدین‌ترتیب ظلم مضاعفی به اقشار محروم جامعه تحمیل می‌شود.

منتقدان‌سینمادرگفت‌وگوبا«صبح‌نو» نماینده‌ایران‌برای‌حضوردراسکاررابررسی‌کردند

دعوا سرِ‌ اسکار

شنبه‌شب و درحالی‌که حدود یک ماه تا پایان مهلت معرفی نمایندگان کشورها به اسکار زمان باقی بود، ناگهان از سوی سازمان سینمایی و شورای مربوطه خبری منتشر شد و مستند «در جست‌وجوی فریده» به‌عنوان نماینده ایران برای معرفی به اسکار اعلام شد.

مذاکرات ظریف با طرف کویتی درباره «پیمان عدم‌تعرض»

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

«پیمان عدم‌تعرض» طرحی است که اخیرا ایران در عراق مطرح کرد و روز گذشته، دکترظریف در سفر به کویت آن را مجددا مطرح کرد؛ موضوعی که با استقبال برخی مقام‌های کشورهای منطقه مواجه شده است و اجرای آن بدون اتکا به بازیگران خارجی، می‌تواند به پایداری و ثبات امنیت و خروج نیروهای بیگانه از منطقه منجر شود.

انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد

تحریم اقتصادی استعمار علیه نخستین دولت ملی ایران

به‌یقین اقدام نظامی قوای بیگانه علیه دولت قانونی محمد مصدق، فصل جدیدی در تاریخ سیاسی ایران و منطقه غرب آسیا گشود. امروز درست 66 سال از کودتای آژاکس می‌گذرد؛ کودتایی که طراح اصلی و ابتدایی‌اش انگلیس و عامل آن آمریکا بود. پیش از وقوع کودتا و در روزگاری که نه از انقلاب اسلامی خبری بود و نه از تسخیر سفارت ایالات متحده به‌دست دانشجویان خط‌امام، انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد. این گزارش برداشتی کوتاه از بخشی از این تحریم‌هاست.

سر مقاله

درس‌های «گریس1» به برجام

«صبح‌نو» از افتتاح دریاچه هنر تهران و حمایت رهبری از ساخت چهارباغ ملی گزارش می‌دهد

هبه‌ای برای مردم

دریاچه‌ هنر در قلب تهران افتتاح شد و آقای پیروز حناچی در این مراسم از حمایت رهبری برای ساخت چهارباغ 320هکتاری در جنوب اراضی عباس‌آباد سخن گفت. موضوعی که شهردار تهران به‌عنوان «هدیه رهبری به مردم تهران» از آن نام برد، خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی موردتوجه قرار گرفت. البته پیش‌تر نیز رهبری برای ساخت چنین اماکنی به‌نفع مردم اقدام کرده بودند و برای نمونه می‌توان حمایت ایشان برای ساخت بوستان یاس فاطمی در دوره شهرداری آقای محمدباقر قالیباف را مثال زد.

صبح نو

برادر میترا استاد: اختلافات به‌دلیل خیانت آقای نجفی بود

قصه پُر غصه میترا

ماجرای قتل میترا استاد، همسر دوم محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، دو هفته بعد از وقوع، وارد مرحله جدیدی شده است. این قتل اگرچه افکارعمومی را با شوک مواجه کرده و علامت سوال بزرگی از بابت چرایی این اقدام از سوی نجفی در اذهان ایجاد کرده است اما از سوی دیگر موجب بروز و علنی شدن اختلافات در جبهه اصلاح‌طلبان شده. این ماجرا روز گذشته نیز با واکنش برادر میترا استاد به اظهارات اینستاگرامی علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه یافت.

 

مسعود استاد، برادر میترا استاد که بعد از قتل خواهرش چندین اظهارنظر در اینستاگرام داشت و از این طریق بر درخواست قصاص از سوی خانواده استاد تاکید کرده بود، روز گذشته نیز در گفت‌و‌گو با ارگان رسمی شهرداری تهران مطالبی را درباره قتل خواهرش از سوی شهردار اسبق تهران مطرح کرد. مسعود استاد در واکنش به تمام اتهاماتی که از سوی اصلاح‌طلبان نسبت به خواهرش مطرح شده، گفته است: «از امروز(یکشنبه) تصمیم به افشاگری گرفته‌ام چرا که افراد زیادی آبروی خواهرم که دستش از دنیا کوتاه شده، را برده و ما را به بازی گرفته‌اند. عده‌ای تهمت پرستو بودن یا نامسلمان بودن به خواهرم زده‌اند و حتی مدعی شده‌اند که خواهرم مهدورالدم بوده است. امروز هم به دادسرا آمده‌ام تا از وکیل آقای نجفی به‌خاطر برخی تهمت‌هایش شکایت کنم.»

سابقه اختلاف
برادر میترا استاد در ادامه گفت‌و‌گوی خود به نکته مهم دیگری اشاره کرده است که در روزهای گذشته نیز از سوی افرادی چون غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی مورد اشاره قرار گرفته بود. مسعود استاد درباره علت اختلافات خواهرش با محمدعلی نجفی گفته است: «تمام این اختلافات به‌خاطر خیانت آقای نجفی بود و اصلاً مربوط به سیاست نمی‌شد.» به گفته او، مرحومه استاد نیز برای طرح همین مساله قرار بود با یکی از خبرگزاری‌ها گفت‌و‌گو کرده و آن‌ها را افشا کند. 
این در حالی است که بعد از وقوع این جنایت و در دو هفته گذشته مساله ارتباطات نجفی مورد توجه افکارعمومی قرار گرفته است. آن‌طور که غلامحسین کرباسچی پیش از این گفته است: «درباره مسائل شخصی نجفی به او هشدار دادم ولی منکر شد اما در نهایت استراتژی نادرست برخی اصلاح‌طلبان، نجفی را در موقعیت خطیری قرار داد و آن‌ها وی را قربانی کردند.» وی در ادامه گفته بود: «در اوایل تابستان 96 ... در دفتر آقای نجفی به حضورشان رسیدم... ایشان البته آن روز برخلاف این روزها اصل ماجرا را منکر شدند و با عبور از این مساله سعی کردند آن را در حد یک آشنایی ساده تخفیف دهند و به‌رغم اینکه این روزها در دادگاه، آشنایی خویش با مقتوله را از آغاز سال ۱۳۹۶ (قبل از آن جلسه) معرفی می‌کنند، آن روز منکر این رابطه شدند.» این در حالی است که اصلاح‌طلبان خوش ندارند چهره محمدعلی نجفی به‌عنوان کسی که سال‌ها یکی از مهره‌های اصلی آن‌ها برای تصدی سمت‌های مختلف بوده حالا با اتهام قتل 
به کار خود پایان دهد.

مصاحبه انجام‌نشده
مسعود استاد که به گفته خود دکترای هوا فضا دارد و به‌واسطه شهردار شدن محمدعلی نجفی در شهرداری تهران، مشغول به کار شده، تاکید کرده است: «قتل خواهرم سیاسی نبوده بلکه بحث اختلافات خانوادگی مطرح بوده است؛ همین. حتی شب آخر دعوای آن‌ها بر سر همین موضوعات بوده و آن شب خواهرم به آقای نجفی گفته که فردا به مصاحبه می‌رود و تمام این حرف‌ها را بازگو می‌کند. او تمام این‌ها را در تماس تلفنی و چت به من گفت که تمام این مدارک را در دادگاه نشان می‌دهم چون برای حرف‌هایم سند دارم.»
اما روز 12 خرداد  نیز آقای علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در نوشته‌ای اینستاگرامی به موضوع قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفی پرداخت. وی در پست خود با انتقاد از صداوسیما در پوشش خبر این جنایت، نوشته بود: «از اخبار رسیده و خصوصاً سخنان خود آقای نجفی معلوم شد که افرادی در کشور پرستوهایی دارند که گاهی بر گرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند به پرواز درمی‌آورند و آنگاه فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او و حذف وی از صحنه سیاست؛ غافل از اینکه اگر این روش‌ها در دنیا مرسوم و رایج است و مجاز شمرده می‌شود، برای یک مسلمان مجاز نیست بلکه حرام است.»
این اظهار نظر نماینده تهران در مجلس البته با واکنش تند و اینستاگرامی برادر میترا استاد مواجه شد. مسعود استاد در این پست تصویر عقدنامه دائم خواهر خود با محمدعلی نجفی را منتشر و از عملکرد صداوسیما از بابت انتشار این خبر قدردانی کرد. وی همچنین نسبت به اظهارنظر این نماینده مجلس درباره عملکرد رسانه ملی در پوشش اخبار قتل و پرستو (عامل دستگاه‌های اطلاعاتی) بودن خواهرش به شدت انتقاد کرد. استاد با تاکید بر اینکه همسر شرعی با عقد دائم پرستو نیست، نوشت: «آقازاده محترم، از اینکه به چند نفر از اولیای دم که اتفاقاً، در جمله موکلین‌تان هستند با سخنان گوهربارتان التیام بخشیدید، تشکر می‌کنیم!» وی همچنین از مطهری خواست تا پرستو بودن خواهرش را ثابت کند. وی همچنین در بخش پایانی پست خود نوشت: «در آخر فرصتی سه‌روزه به احترام رأی همشهری‌های عزیز که شما را به واسطه تبار والایتان به مجلس فرستادند، خواهم داد تا نسبت به موضع‌گیری اخیرتان از موکلین داغدارتان عذرخواهی بفرمایید.»

رسیدگی به پرونده مشکوک است
پست اینستاگرامی مسعود استاد در پاسخ به نماینده تهران، یک‌بار دیگر منجر به انتشار پستی از سوی علی مطهری شد. مطهری بدون اینکه از خانواده داغدیده استاد عذرخواهی کند به برادر و خانواده میترا استاد توصیه کرده است که «مراقب باشید ابزار دست پرستوسازان نشوید.» وی همچنین با اشاره به اینکه هیچ‌گاه تصور منفی از قبیل پرستو بودن در خصوص مرحوم میترا استاد نداشته، در بخش پایانی نوشته خود رسیدگی سریع به پرونده این جنایت را مشکوک دانسته و آورده است: «سیر رسیدگی به پرونده این قتل دردناک را به دقت پیگیری کنید و برخی اقدامات مشکوک مانند محدودیت وکیل و صدور کیفرخواست ظرف پنج روز را که در موارد مشابه در کمتر از یک سال صادر نمی‌شود مورد توجه قرار دهید تا حقی از آن مرحومه و خانواده محترم‌تان و طرف مقابل ضایع نشود. برای شما آرزوی صبر و اجر از خدای متعال مسألت می‌کنم.»
ماجرای قتل میترا استاد از سوی محمدعلی نجفی نمادی از ورشکستگی اخلاقی در جبهه اصلاحات است؛ چه آنکه اصلاح‌طلبان حتی انتقاد افرادی چون غلامحسین کرباسچی از روابط محمدعلی نجفی را برنتابیده و حتی رسانه‌های وابسته به آن‌ها هم با در پیش گرفتن سیاست تلطیف فضا تلاش می‌کنند تا افکارعمومی را نسبت به این جنایت بی‌تفاوت کنند. شاید گلایه‌ها از بابت رسیدگی سریع به این پرونده که مورد سوال افکارعمومی نیز هست از این بابت باشد چراکه طی زمان طولانی در رسیدگی به پرونده می‌تواند اولیای دم را از ادامه راه خسته کرده و از سوی دیگر موضوع این جنایت را از حافظه جامعه 
پاک کند.

شماره‌های پیشین