784
سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
1
قیمت نفت سه برابر می شود؟

ناتوانی آمریکا در جبران نفت ریاض

در نتیجه حملات نیروهای انصارالله که در پاسخ به پنج سال تجاوز ائتلاف سعودی انجام شده، بخشی از صادرات نفتی عربستان‌سعودی دچار اختلال شده است؛ حملاتی که از آن به‌عنوان بدترین شوک برای بازارهای نفتی جهانی از زمان حمله صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به کویت در سال 1990 یاد می‌شود. بلومبرگ می‌گوید، این میزان از دست دادن نفت حتی از کسری عرضه نفت ایران، ناشی از انقلاب اسلامی در سال 1979 نیز بیشتر است.

مشکلات محیط‌زیست در شمال کشور همچنان ادامه دارد

آشوراده بازدهی اقتصادی نخواهد داشت

بارش‌های بهاری امسال که به مقدار درخورتوجهی افزایش یافت، امیدواری درباره احیای تالاب‌های بسیاری را در سراسر کشور زنده کرد. این اتفاق به‌ویژه در استان‌های جنوبی کشور که منجر به احیا و حفظ تالاب‌های مهم کشور چون هورالعظیم، بختگان، شادگان، هامون و... شد، بسیاری از هموطنان را خوشحال کرد. در شمال کشور نیز سیلاب موجب واردآمدن خسارت‌های بسیاری به هموطنان ساکن در استان گلستان شد؛ اما سال پربار کشاورزی را به‌دنبال داشت. با تمام این اتفاقات مثبت، همچنان تالاب‌های شمال کشور چون میانکاله یا منطقه آشوراده با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

گفت‌وگوی مشروح «صبح‌نو» با محسن کاظمی، نویسنده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه‌ای» در سالروز ماجرای میکونوس

روایت ایرانی میکونوس

26 شهریور 1371 در رستورانی به نام میکونوس چند نفر از سران ارشد حزب دموکرات کردستان مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شدند. از آنجا که این افراد در زمره مخالفان سیاسی دولت جمهوری اسلامی بودند، مطبوعات و اپوزیسیون خارج‌نشین به سرعت انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند؛ مضاف بر اینکه یک ایرانی به نام کاظم دارابی هم به جرم دخالت در این ماجرا دستگیر شده بود. در خلال ماجرای میکونوس؛ کتاب‌ها، مقالات و حتی رساله‌های دکتری در این‌باره نوشته شد که عمدتا سوگیری ضدایرانی داشت ولی خبری از روایت متقابلی وجود نداشت. 11 سال پس از آزادی کاظم دارابی بالاخره یک روایت از این ماجرا که متفاوت از روایت‌های غربی بود، منتشر شد. کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» که شامل خاطرات دارابی بود که در این‌باره رونمایی شد و به‌عنوان اولین روایت ایرانی از یک بحران رخ‌داده در جمهوری اسلامی در صدر اخبار قرار گرفته و تحلیل‌های زیادی درباره این کتاب صورت گرفت. سایت‌های فارسی‌زبان مقالات و گزارش‌های زیادی درباره و علیه این کتاب منتشر کردند که نشان از اهمیت انتشار این کتاب می‌دهد. در سالروز این واقعه با محسن کاظمی، نویسنده کتاب که یک دهه از عمرش را روی این کتاب صرف کرده است، گفت‌وگویی کرده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

نوع پوشش متهمه در دادگاه مفاسد اقتصادی واکنش افکار عمومی را به‌دنبال داشت

بازی تلخ با حجاب برتر

برگزاری دادگاه مفسدان اقتصادی بارقه‌های امید در برخورد جدی با آن‌ها را در دل مردم زنده کرده است. در همین ارتباط از دیروز دادگاه شبنم نعمت‌زاده، دختر یکی از وزرای دولت یازدهم آغاز شده است که البته به‌دلیل نوع پوشش وی در دادگاه بازتاب گسترده‌‌ای در افکار عمومی داشت. روز گذشته که عکس‌های متهمه از حضور در دادگاه و چادر و شکل حجاب او منتشر شد، بسیاری حیرت‌زده شدند.

نخستین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده و شرکت دارویی رسا برگزار شد

وا‌م هفت ‌میلیار‌‌د‌ی د‌ختر وز‌یر بر‌ای و‌یلا‌ی لواسا‌ن

دیگر، مسوولان از مصونیت حقوقی و قضایی برخوردار نیستند و قوه قضاییه نشان داده خط‌قرمزی در مبارزه با فساد ندارد و از برادران مقام‌های ارشد گرفته تا داماد و دختر وزیر، همه باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی‌شان باشند. روز گذشته، دادگاه خانم شبنم نعمت‌زاده، دختر آقای محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم برگزار شد. دختر آقای وزیر به اخلال عمده به‌مبلغ ۱۸۵میلیارد تومان در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در اخلال در توزیع مایحتاج مردم (دارو) متهم است. اتهام دیگر او مشارکت در تحصیل مال ازطریق نامشروع به همان مبلغ ذکرشده و سوء‌استفاده از جواز و امتیاز تفویض‌شده، مشارکت در اخلال در نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق است.

رییس قوه‌ قضاییه بر اقدامی مشترک با دولت برای پاسخ متقابل به مصادره اموال ایران در کانادا تأکید کرد

بسیج سه قوه برای مقابله‌به‌مثل با اتاوا

توقیف، مصادره و فروش غیرقانونی اموال ایران در کانادا به‌دست دولت این کشور، موضوعی بود که روز گذشته حجت‌الاسلام رئیسی، سکان‌دار قوه قضاییه را به عکس‌العمل برای مصادره اموال این کشور در ایران واداشت. او قویا بر اقدامی مشترک با دولت، برای پاسخ متقابل به اقدام اتاوا تأکید کرد.

پنج‌ روز تا آغاز ماه مهر باقی مانده است و برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای مقابله با ترافیک آغاز سال تحصیلی هنوز مشخص نیست

بی‌مهری به ماه مهر

مهرماه از راه می‌رسد و دانش‌آموزان و دانشجویان راهی مدرسه و دانشگاه می‌شوند؛ هرچند که این حضور با خود نشاط و پویایی به همراه دارد اما شهروندان تهرانی با معضل بزرگی به نام ترافیک فشرده و سرسام‌آور این کلان‌شهر روبه‌رو می‌شوند. سال­‌هاست که شهرداری تهران با برگزاری ستاد استقبال از مهر و هماهنگی میان نهادهای مرتبط تلاش می‌کند تا ترافیک شهری را تسهیل کند اما امسال مدیران شهری این مهم را به فراموشی سپرده‌اند.

سر مقاله

 چه کم‌اند عبرت‌پذیرندگان

صبح نو

«صبح نو » در گفت‌وگو با عباس سلیمی نمین چهار دهه حکمرانی ولی فقیه را بررسی کرد

رهبری چهل‌ساله انقلاب

امام خمینی در سال 1348 برای نخستین‌بار در تاریخ، مفهوم ولایت فقیه در قالب حکومت اسلامی را تئوریزه کردند. اسلاف حضرت امام، قائل به حکومت عالم دینی نبودند و کارویژه روحانیون را صرفاً در قالب مشروعیت‌بخشی به حاکمیت زمانه خلاصه می‌کردند. امام خمینی در قاموس مرجع بزرگ شیعیان، با چرخشی آشکار از سنت‌ها، برای نخستین مرتبه مقوله قرارگرفتن عالم دینی در رأس یک حکومت را پیش کشیدند. اقدام حضرت امام از دید دربار مکتوم ماند به طوری که سیدحسن نصر، رییس دفتر فرح بعدها اعلام کرد که ما کتاب حکومت اسلامی آقای خمینی(امام) را در سال 57 مطالعه کردیم. حرکت انقلابی امام با اینکه با تحقیر از سوی دربار و حتی گروه‌های سیاسی فعال در آن ایام مواجه شد، توانست موج عظیم اجتماعی ایجاد کند؛ موجی که منجر به شکل‌گیری انقلاب اسلامی و نهایتاً نظام جمهوری اسلامی شد. برای تحلیل جایگاه ولایت فقیه در نظام جمهوری اسلامی، به سراغ عباس سلیمی‌نمین، تاریخ پژوه رفتیم.

 

پیوند امام و مردم پیش از انقلاب اسلامی
عباس سلیمی‌نمین با اشاره به پیوند امام خمینی با مردم پیش از انقلاب اسلامی گفت: قبل از شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی، رهبری که در قامت امام خمینی به‌عنوان مرجع تقلید و مجتهد جامع‌الشرایط بود، به‌تدریج پیوندی بین او و مردم شکل گرفت. توجه کنید که رهبری در بستر زمان، بروز و نمود پیدا می‌کند، یعنی اینکه در طول مبارزات و در طول حیات سیاسی امام، به تدریج ایشان را شناختند و بر سایر رهبران سیاسی و حتی رهبران دینی، برتر 
تشخیص دادند.
وی افزود: بعد از شکل‌گیری چنین رهبری، ما شاهد شکل‌گیری جنبش اجتماعی هستیم، یعنی قبل از شکل‌گیری جنبش اجتماعی، ما متکی به یک رهبری مورد قبولِ بیشترین آحاد جامعه هستیم و قبل از اینکه انقلاب اسلامی در کل ایران فراگیر و سراسری شود، یک رهبری مورد توجه جامعه به وجود آمده بود که در طول زمان هم چنین شناختی از چنین رهبری‌ای شکل گرفته بود.

امام تنها کسی بود که پای مبارزه ایستاد
سلیمی‌نمین اظهار کرد: در ابتدای دهه 40 عمده رهبران سیاسی، صحنه مبارزه را ترک کردند یا به خارج از کشور رفتند یا در داخل کشور، سیاست صبر و سکوت را پیش گرفتند؛ برخی از این‌ها در کنگره سالانه خود صراحتاً اعلام کردند که در این شرایط که استبداد، هزینه مبارزه را بالا برده است، ما سیاست صبر و سکوت را پیش می‌گیریم؛ مثلاً جبهه ملی در ابتدای دهه 40 از کنگره خود، سیاست صبر و سکوت را اعلام کرد.
پژوهشگر حوزه تاریخ تاکید کرد: تنها شخصیتی که بر عهد خود با مردم پایبند ماند و با قدرت از مصالح جامعه دفاع کرد، امام بود؛ یعنی دلیل اصلی اینکه امام چنین جایگاه رفیعی را در جامعه پیدا کرد، همین تشخیص جامعه بود که سخن و عمل ایشان با مشی زندگی‌شان کاملاً منطبق است و در این زمینه هیچ تعارضی وجود ندارد. این مساله، امام را به رهبر قدرتمندی تبدیل کرد که توانست یک جنبش اجتماعی وسیع و گسترده‌ای را در ایران شکل بدهد.

ولایت فقیه پس از انقلاب اسلامی
سلیمی‌نمین اضافه کرد: اگر همه اقشار جامعه به صحنه آمدند، با اتکا به صداقت و سلامت و جمیع خصائل مثبت چنین رهبری بود. پیش از امام، بسیاری از رهبران نیز مردم را برای حضور در صحنه دعوت می‌کردند اما چنین وحدتی را هرگز در تاریخ معاصر سراغ نداریم.
وی افزود: این مرجع و رهبر، با ویژگی‌هایی که قبلاً پیدا کرده بود، بعد از انقلاب نیز در قانون اساسی جایگاه پیدا کرد؛ یعنی وقتی قانون اساسی تدوین شد، جایگاه ولایت فقیه کاملاً تبیین شد، حتی امام با اینکه حکومت اسلامی را در دهه 40 تعریف و تئوریزه کرده بودند، خودشان در گنجاندن اصل ولایت فقیه در قانون اساسی دخالتی نکردند و اجازه دادند تا مجلس خبرگان، سیر کارشناسی خود را دنبال کند.

تغییری در مشی امام ایجاد نشد
سلیمی‌نمین تاکید کرد: در 40 سال رهبری امام خمینی و آیت‌الله خامنه‌ای، همین نسبتی که میان مردم و امام قبل از انقلاب شکل گرفت، بعد از انقلاب حفظ شد. به همین دلیل بدرقه امام، از استقبالش بسیار پرشکوه‌تر بود. اگر بعد از انقلاب، تغییری در مشی امام خمینی ایجاد می‌شد، رابطه ایشان با مردم، دچار خدشه می‌شد اما چنین نشد.

حب وطن امام
به گفته این پژوهشگر حوزه تاریخ، شاید در طول تاریخ ایران شخصیتی مانند امام خمینی نداشته باشیم که هم روی مبانی اعتقادی محکم بایستد و هم روی مبانی ملی. امام قبل از انقلاب، از تمامیت مرزی ایران به شدت دفاع می‌کرد، یعنی از هر عنصر ملی، ملی‌تر بود. وقتی رابطه ایران و عراق در زمان شاه به هم ریخت و عن‌قریب بود که جنگی میان ایران و عراق شکل بگیرد، امام به صدام پیغام دادند که اگر جنگی را آغاز کنید، من باوجود اختلافاتم با شاه، به ایران خواهم رفت و با شما خواهم جنگید.
وی در این‌باره گفت: ببینید امام نسبت به کیان ملی چقدر تاکید داشت که حتی حاضر بود اختلافات اساسی خود را با شاه کنار بگذارد. همین حرکت، بعد از انقلاب هم با همین قوت ادامه داشت و امام بهترین یارانش را در جنگ از دست داد و بسیاری از دوستارانش مثل آیت‌الله خامنه‌ای را به جنگ فرستاد که با تمام وجود خود، در این وادی 
هزینه کردند.

پس از انقلاب، هیچ تغییری در جایگاه ولی فقیه 
ایجاد نشد
وی با بیان اینکه نهاد قدرت پس از انقلاب، هیچ تغییری در جایگاه ولایت فقیه و رهبری ایجاد نکرد، گفت: در حالی که امام می‌توانست از موهبت‌های دنیوی برخوردار شود، اما سطح برخورداری ایشان هرگز تغییر پیدا نکرد. شاید برای مردم جالب باشد که رهبری انقلاب، نه امام خمینی و نه آیت‌الله خامنه‌ای، هیچ امکاناتی را به خود اختصاص ندادند. این مساله برای مردم، صداقتی را اثبات می‌کند و این صداقت، سرمایه ولایت فقیه در جامعه امروزی است که می‌تواند منشأ اتحاد و اتفاق باشد.

ولی فقیه، حافظ اصول و مبانی انقلابی
سلیمی‌نمین با بیان اینکه جایگاه ولایت فقیه، صیانت‌کننده از اصول و حفظ رابطه جمهوری اسلامی با انقلاب اسلامی است، تاکید کرد: همواره برخی زیاده‌طلبی‌ها و برخی دنیاطلبی‌ها موجب می‌شود تا جمهوری اسلامی، با انقلاب اسلامی فاصله پیدا کند. از سوی دیگر، جایگاهی در قانون اساسی تعریف شده که یکی از رسالت‌های بزرگش، با تاکید بر آرمان‌ها و اصول، کم کردن این فاصله است. به همین دلیل است که تمایلات و سلایق سیاسیون نمی‌تواند به یک سنت و قاعده در جامعه تبدیل شود.
وی در این‌باره افزود: مثلاً آقای هاشمی یا آقای احمدی‌نژاد تلاش می‌کردند شیوه‌های خود را حاکم کنند اما چون مبانی و اصول انقلاب، توسط ولایت فقیه مرتب گوشزد می‌شود، این افراد نمی‌توانند شیوه خود را به خط‌مشی تبدیل کنند.
سلیمی‌نمین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه حفظ اصول از سوی ولی فقیه چه ارزشی دارد، گفت: این اصول در واقع میثاق ملی است. مادامی که ملت ما این اصول را میثاق خود و منشأ وحدت جامعه می‌دانند، ما باید این اصول را حفظ کنیم وگرنه وحدت جامعه بر هم می‌خورد و قدرت ملی تضعیف می‌شود.
وی اضافه کرد: اگر ما تاکنون توانسته‌ایم در برابر دشمن بایستیم، به این دلیل بوده که در جامعه، وحدت وجود داشته است؛ این وحدت براساس سلیقه سیاسی یک گروه خاص نیست بلکه شامل مبانی‌ای است که وجه اشتراک کل جامعه است که اگر آن را حفظ کنیم، قادر خواهیم بود از قدرت ملی پاسداری کنیم.

شماره‌های پیشین