768
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از پویش‌های مجازی جوانان درباره واقعه غدیر را بخوانید

# فقط _به_ عشق_ علی

«حاضران به غایبان برسانند»؛ این جمله‌ای است که قرن‌هاست دهان به دهان، از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود اما حتی آن زمان که از دهان مبارک پیامبر وحی؟ص؟ گفته شد نیز بسیاری نشنیدند یا نخواستند بشنوند؛ جمله‌ای که در پس آن، خبر ولایت بزرگمرد تاریخ بود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلمان کدیور به بهانه رمان «پس از بیست سال»

نزاع دو اسلام در صدر اسلام

«پس از بیست سال» اثری قطور و جذاب است که به قلم سلمان کدیور به صدر اسلام می‌پردازد؛ به جایی که شروع انحرافات اساسی در تاریخ اسلام و جریان حکومت را رقم زد. با خواندن این رمان مخاطب در میان مقایسه دو حکومت علوی و اموی در رفت و آمد است. پس از بیست سال در شروع و پایان حرفی اساسی برای مخاطب خود دارد و آن نتیجه تسلط قرائتی از اسلام است که نهایت آن به فاجعه کربلا ختم شد. به بهانه این رمان با سلمان کدیور، نویسنده‌اش به گفت‌وگو نشستیم.

دریافت یارانه نقدی و نفع بیشتر ثروتمندان از یارانه‌های غیرمستقیم همچنان ادامه دارد

ثروتمندان، برنده بازی یارانه‌ها

یكصدودومین مرحله پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی به 78 میلیون ایرانی شنبه‌شب انجام شد و بدین‌ترتیب كسانی كه از روز اول یارانه دریافت كرده‌اند تابه حال معادل 4 میلیون و 641 هزار تومان به ازای هر نفر دریافت کرده‌اند. یارانه‌ای كه تامین آن كابوس شبانه نخستین دولت روحانی بنا به گفته خودشان بود، اكنون به جایی رسیده كه نه‌تنها دغدغه‌ای برای تامین آن نیست كه باوجود تكلیف قانونی، دولتمردان حاضر به كاستن ثروتمندان از زمره یارانه‌بگیران نیستند. 19 تیر امسال دولت در مصوبه‌ای به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت داد تا طی 30 روز نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی پردرآمدها اقدام کند. در آیین‌نامه تبصره 14قانون بودجه امسال که 16تیرماه به تصویب دولت رسیده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور با مشارکت استانداران، طی یک‌‌ماه دستورالعملی را تهیه و با شناسایی سه دهک بالای درآمدی، به حذف آنها از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی، اقدام کند. این تاریخ سررسید اما هیچ‌كس از قطار یارانه‌ها پیاده نشد و ثروتمندان همچنان سر سفره یارانه‌ها نشسته‌اند. ازسوی دیگر غیر از بحث یارانه نقدی، منافع یارانه‌های غیرمستقیم هم به دهك‌های بالای جامعه می‌رسد و بدین‌ترتیب ظلم مضاعفی به اقشار محروم جامعه تحمیل می‌شود.

منتقدان‌سینمادرگفت‌وگوبا«صبح‌نو» نماینده‌ایران‌برای‌حضوردراسکاررابررسی‌کردند

دعوا سرِ‌ اسکار

شنبه‌شب و درحالی‌که حدود یک ماه تا پایان مهلت معرفی نمایندگان کشورها به اسکار زمان باقی بود، ناگهان از سوی سازمان سینمایی و شورای مربوطه خبری منتشر شد و مستند «در جست‌وجوی فریده» به‌عنوان نماینده ایران برای معرفی به اسکار اعلام شد.

مذاکرات ظریف با طرف کویتی درباره «پیمان عدم‌تعرض»

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

«پیمان عدم‌تعرض» طرحی است که اخیرا ایران در عراق مطرح کرد و روز گذشته، دکترظریف در سفر به کویت آن را مجددا مطرح کرد؛ موضوعی که با استقبال برخی مقام‌های کشورهای منطقه مواجه شده است و اجرای آن بدون اتکا به بازیگران خارجی، می‌تواند به پایداری و ثبات امنیت و خروج نیروهای بیگانه از منطقه منجر شود.

انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد

تحریم اقتصادی استعمار علیه نخستین دولت ملی ایران

به‌یقین اقدام نظامی قوای بیگانه علیه دولت قانونی محمد مصدق، فصل جدیدی در تاریخ سیاسی ایران و منطقه غرب آسیا گشود. امروز درست 66 سال از کودتای آژاکس می‌گذرد؛ کودتایی که طراح اصلی و ابتدایی‌اش انگلیس و عامل آن آمریکا بود. پیش از وقوع کودتا و در روزگاری که نه از انقلاب اسلامی خبری بود و نه از تسخیر سفارت ایالات متحده به‌دست دانشجویان خط‌امام، انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد. این گزارش برداشتی کوتاه از بخشی از این تحریم‌هاست.

سر مقاله

درس‌های «گریس1» به برجام

«صبح‌نو» از افتتاح دریاچه هنر تهران و حمایت رهبری از ساخت چهارباغ ملی گزارش می‌دهد

هبه‌ای برای مردم

دریاچه‌ هنر در قلب تهران افتتاح شد و آقای پیروز حناچی در این مراسم از حمایت رهبری برای ساخت چهارباغ 320هکتاری در جنوب اراضی عباس‌آباد سخن گفت. موضوعی که شهردار تهران به‌عنوان «هدیه رهبری به مردم تهران» از آن نام برد، خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی موردتوجه قرار گرفت. البته پیش‌تر نیز رهبری برای ساخت چنین اماکنی به‌نفع مردم اقدام کرده بودند و برای نمونه می‌توان حمایت ایشان برای ساخت بوستان یاس فاطمی در دوره شهرداری آقای محمدباقر قالیباف را مثال زد.

صبح نو

مردم ایران در روز «قدس» انزجار خود از طرح آمریکا درباره مساله فلسطین را ابراز کردند

قیام مردمی علیه «معامله قرن»

امام خمینی(ره) در ۱۶مرداد۱۳۵۸ و پس از بمباران جنوب لبنان به‌وسیله نیروهای رژیم اشغالگر، در پیامی خطاب به مسلمین ایران و جهان، از آن‌ها خواستند آخرین جمعه ماه رمضان را به‌عنوان «روز قدس» انتخاب کنند. از‌آن‌پس، مسلمانان و حتی آزادی‌خواهان غیرمسلمان در سراسر جهان، در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان، به خیابان‌ها می‌آیند و در قالب تظاهرات، ستمگری‌ها و تجاوزات رژیم اسرائیل را محکوم می‌کنند. روز گذشته، مردم ایران به تبعیت از سنّت هرساله خود، علیه جنایات 70ساله صهیونیست‌ها قیام کردند.

 مهم‌تر از هرسال 
 روز گذشته 10خرداد، مردم ایران در اقصی نقاط کشور حضور پرشور خود در حمایت از مردم مظلوم فلسطین را به رخ رسانه‌ها کشیدند. حضور امسال مردم در راهپیمایی روز قدس، اساسا مهم‌تر از هرسال دیگر بود. دلیل این اهمیت بیشتر نیز در فرمایش‌های چند روز پیش رهبری انقلاب عنوان شد. آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) روز چهارشنبه 8خرداد در دیدار جمعی از استادان، نخبگان و پژوهشگران دانشگاه‌ها با مهم ارزیابی‌کردن راهپیمایی امسال روز قدس گفتند: «راهپیمایی روز قدس که دفاع از فلسطین است، به‌وسیله حضور مردمی همیشه مهم است؛ اما امسال مهم‌تر است؛ به‌دلیل این کارهای خیانت‌باری که بعضی دنباله‌های آمریکا دارند در منطقه انجام می‌دهند برای جاانداختن معامله قرن که البته جا نخواهد افتاد و هرگز تحقق هم پیدا نخواهد کرد». 

نه مردمی به «معامله قرن»
مردم چهار گوشه سرزمین ایران، از سیستان و کردستان گرفته تا لرستان، مشهد، تبریز و خوزستان، پرشورتر و آگاه‌تر از سال‌های پیش، با حضور در راهپیمایی جهانی روز قدس، عَلَم و کتل حمایت از فلسطینیان و آرمان آزادی قدس شریف را به اهتزاز درآوردند. ترجیع‌بند پلاکاردها و عکس‌نوشته‌های در دست مردم، مانند «نه به معامله قرن» و «صددرصد مقاومت»، مخالفت توده‌ای با مذاکره با آمریکا و اسرائیل بر سر مسأله فلسطین را به عیان نشان می‌داد. 

بگویید ورشکستگی قرن
دکترروحانی، رییس‌جمهوری، در جریان راهپیمایی روز قدس در تهران، با اشاره به حربه «معامله قرن» برای حل‌و‌فصل آرام مسأله فلسطین بدون آسیب به منافع رژیم صهیونیستی گفت: «دشمنان، قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کردند که جز یکی‌دو کشور کوچک، هیچ کشوری در جهان از آن حمایت نکرد. بی‌تردید موضوع معامله قرن نیز به ورشکستگی قرن تبدیل خواهد شد و قطعا به نتیجه نخواهد رسید». 

قدس فقط به یک ملت مربوط نیست 
آقای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در روز قدس گفت: «قدس موضوعی نیست که فقط به یک ملت مربوط شود. امام خمینی؟ره؟ فرمودند موضوع قدس به همه انسان‌های موحد مربوط است؛ اما آمریکایی‌ها با وجود همه توافقات بین‌المللی، این اقدام (معامله قرن) را انجام دادند؛ اما نفس این کار آمریکا دلالت می‌کند بر اینکه توطئه‌هایی دربرابر کلیت اسلام و مسلمانان در ذهن آمریکا وجود دارد و به‌دنبال پاک‌کردن نمادهای اسلامی هستند». 
می‌خواهند مسأله فلسطین از سر اسرائیل برداشته شود
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس قوه‌ قضاییه، در میان مردم بیرجند با اشاره به معامله قرن که آمریکا مطرح کرده، چنین گفت: «آن‌ها می‌خواهند مسأله‌ای به‌نام فلسطین، مقاومت و مجاهدت برای همیشه از سر اسرائیلی‌ها برداشته شود. معامله قرن به مقاومت قرن تبدیل خواهد شد». 
 
قدس فروشی نیست 
دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان، نیز در میان راهپیمایان تهرانی حضور داشت و در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه قدس فروشی نیست، گفت: «قدس متعلق به آمریکا نیست که بخواهد به اسرائیل ببخشد. هیچ‌کس حق ندارد قبله اول مسلمانان را به آمریکا یا صهیونیست‌ها واگذار کند». 

حمایتی که اصلا تاکتیکی نیست 
گرمای این روزهای استان خوزستان نیز مانع نشد تا مردم شهرهای مختلف استان خوزستان در آخرین جمعه ماه رمضان به محل‌های برگزاری مراسم باشکوه روز جهانی قدس نیایند و فریاد «مرگ بر اسرائیل» سر ندهند. سردار سیدیحیی رحیم‌صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا، در راهپیمایی روز قدس در خوزستان، با بیان اینکه حضور مردم این استان در راهپیمایی، پایه‌های معامله قرن را به‌لرزه می‌اندازد، اعلام کرد: «حمایت از مردم فلسطین برخلاف تصورات، اصلا تاکتیکی نیست و برخاسته از اعتقادات مردم ایران در حمایت از امت اسلامی و مظلومان است که به‌هیچ‌وجه تغییردادنی نیست و تا محو کامل رژیم غاصب صهیونیستی ادامه خواهد داشت». 
سازش به‌نتیجه نمی‌رسد
آقای محمدرضا عارف، رییس فراکسیون اصلاح‌طلبان در مجلس، نیز در مراسم بزرگ‌داشت روز قدس در تهران، با بیان اینکه حرکات کشورهای غربی درباره قدس قطعا به‌نتیجه نخواهد رسید، گفت: «قطعا سازش حکام برخی کشورهای اسلامی به‌نتیجه نمی‌رسد و مردم مسلمان مسیر خود را تا آزادی قدس ادامه خواهند داد». 

انحراف ساخته دشمن 
هزاران نفر از زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی هم روز گذشته، با دهان روزه خود را به مسیر راهپیمایی روز قدس در مشهد رساندند و با مشت‌های گره‌کرده خشم و انزجار خود از اقدامات صهیونیست‌های کودک‌کش را به‌رخ کشیدند. آقای سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، روز گذشته در جمع تظاهرکنندگان مجاور حرم حضرت رضا ؟ع؟ با اشاره به تلاش دشمن برای ایجاد انحراف در مسیر امت اسلامی، اظهار کرد: «نقشه شوم معامله قرن یکی از همین انحرافات است و عنوان می‌شود قرار است کارهای اقتصادی انجام شود. برخی کشورهای منطقه هم همراه این نقشه می‌شوند و می‌گویند می‌خواهیم به اقتصاد فلسطین کمک کنیم».

شکست درانتظار استکبار
آقای محمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سخنران اصلی بزرگ‌داشت روز قدس در کرج بود. قالیباف در بخشی از اظهاراتش، معامله قرن را معامله‌ای میان آمریکا و چند کشور انگشت‌شمار دانست و گفت: «در این شکی نیست که نتیجه این معامله همان نتیجه ۱۷ مرتبه مذاکره خواهد بود که در ۷۰ سال گذشته رخ‌ داده است». شهردار پیشین تهران تأکید کرد: «شکست درانتظار استکبار است و شاهد خواهیم بود که سرنوشت ملت مقاوم فلسطین به‌دست خودشان رقم خواهد خورد». 

فلسطین مسأله‌ای بشری است 
آقای حسین مظفر، یکی دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه شهر خرم‌آباد، با تقدیر از حضور باشکوه مردم این شهر در راهپیمایی روز جهانی قدس گفت: «مسأله فلسطین، مسأله‌ای شرعی، دینی، بشری و مهم است. برای مقابله با سلطه و جنایت باید با صهیونیست‌ها مقابله کنیم». وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) و امام خمینی؟ره؟ درباره مسأله فلسطین، اعالم کرد: «علت دفاع ما از فلسطین این است که قدس و بیت‌المقدس از جایگاه شریفی برخوردارند و محل سه دین بزرگ یهودی، مسیحیت و اسلام هستند».

شماره‌های پیشین