727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

شاعر باسابقه کشور پس از سال‌ها، با برنامه سحرگاهی شبکه چهار به تلویزیون بازگشته است

سحر ساعد

ساعد باقری به تلویزیون برگشت، آن‌هم با اجرای برنامه سحرگاهی شبکه چهار و بعد از سال‌ها غیبت. آنچه رسانه‌ها گفتند، غیبت 10 ساله بوده؛ اما خبرنگاران این حوزه می‌دانند برمی‌گردد به حضور ساعد باقری در سال‌های 89 و 91، یعنی چند سال بعد از آن اتفاقات سال 88 که می‌گفتند دلیلش باعث دوری ساعد باقری از تلویزیونی شده است که سال‌ها در آن بود و شعر و حکمت می‌گفت. هرچه بود، این خبر خوشایندِ اهل فرهنگ و هنر بود و شبکه چهار امسال با حضور ساعد باقری، برنامه سحرگاهی متفاوتی خواهد داشت، آن‌هم در دورانی که برخی سلبریتی‌ها به‌صرف شهرت، عهده‌دار اجرا در رسانه ملی می‌شوند.

 

آقای ساعد باقری، شاعر سرشناس کشورمان را همگان به سرود ملی کشور می‌شناسند. البته، وی حضورهای پررنگی در فرهنگ کشورمان داشته است؛ با‌این‌حال، این بخش از وجهه وی پررنگ‌تر شده است. در سال ۱۳۶۱، به جلسات شعر حوزه هنری وارد شد و در سال ۱۳۶۲، همکاری خود را با رادیو آغاز کرد و نویسنده برنامه رادیویی راه شب شد و همزمان شعر نیز سرود. 
در سال ۱۳۶۳، مجموعه‌شعر «نجوای جنون» را چاپ کرد. او در سال ۱۳۶۸، مدیریت گروه کودک‌ونوجوان رادیو را به‌عهده داشت و همزمان به عرصه ترانه‌سرایی نیز وارد شد. در سال ۱۳۷۱، کتاب «شعر امروز» را همراه با آقای محمدرضا محمدی‌نیکو با موضوع تحولات قالب‌های شعری بین سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۷۰ چاپ‌کرد. 
در سال ۱۳۷۲، با پخش برنامه ۱۲۰قسمتی «تماشاگه راز» با موضوع تحقیق و پژوهش در سبک هندی از شبکه دوم سیما مطرح شد. او بین سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۴، مدیریت اداره کل موسیقی و سرود صداوسیما را برعهده گرفت. در سال ۱۳۸۳، مجدداً با عنوان رییس شورای شعر و عضو شورای عالی شعر وارد مرکز موسیقی و سرود صداوسیما شد.
 کتاب «مدیر باش، رئیس» آخرین اثر منتشرشده از ساعد باقری است که در اسفند۱۳۹۴ رونمایی شد. بسیاری از اشعار او در تولید آلبوم خوانندگان مطرح کشور چون آقایان عبدالحسین مختاباد، علیرضا افتخاری، حسام‌الدین سراج و محمد اصفهانی استفاده شده است.
به‌بهانه حضور ساعد باقری، با مهدی خداوردیان مشاور مدیر شبکه چهار سیما گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که از نظر می‌گذرد.
 
چه اتفاقی افتاد که شبکه چهار امسال برای اجرای برنامه سحرگاهی خود سراغ ساعد باقری رفت؟
برنامه‌های سحرگاهی تلویزیون آفتی جدی است که به برنامه‌ای روتین تبدیل شده است. با‌توجه‌به اینکه برنامه‌های سحرگاهی از معدود برنامه‌های معارفی است که مردم علاقه دارند ببینند؛ چون در سحر کسی مسابقه، سریال و برنامه کودک پخش نمی‌کند و از معدود فرصت‌هایی است که همه مخاطبان تلویزیون می‌توانند برنامه معرفتی خوبی ببینند. 
وقتی صداوسیما در ابتدای شب، برنامه معرفتی یا گفت‌وگویی جدی پخش می‌کند، بعد آن یا سریال یا مسابقه و مستند است؛ اما سحر به این شکل نیست؛ بنابراین باید برنامه‌ریزی خوبی برای آن کرد.
برای این برنامه‌ها باید فردی در نظر گرفته شود که هم به ادبیات ایران مسلط باشد و هم معارف اسلامی و فن اجرا را بشناسد و ارتباط با مخاطب و معارف قرآنی را بداند. البته، منظور این نیست که فرد خودش قرآن‌پژوه، ادیب و شاعر باشد؛ بلکه کافی است که توان استخراج این‌ها را داشته باشد و مهم‌تر از همه، فن اجرا را بداند. در سال‌های گذشته، افرادی را به این شکل داشتیم که به هر دلیل از تلویزیون حذف شده‌اند و به‌دلایل مختلف امکان بازگشت‌شان نیست؛ اما ساعد باقری کسی است که به‌دلایل مختلف حدود هفت سال از تلویزیون 
دور بوده است. 
ساعد باقری بین شعرا، شاعری است که سرود جمهوری اسلامی را سروده و شعرهای آیینی خیلی خوبی دارد. در میان شعرا، به‌عنوان ادیبی شناخته می‌شود که حکمت می‌فهمد، توانایی فهم ادبیات و قرآن‌پژوهی دارد و با ادبیات عرفانی و کهن ایران مأنوس است.

شما می‌خواستید برنامه سحرگاهی شبکه چهار چه ویژگی داشته باشد؟
ما بحرانی جدی در ادبیات فارسی، عرفانی و زبان گفت‌و‌گوی متناسب با برنامه معرفتی سحر داریم و متأسفانه خیلی از مجری‌ها سطح فهم معارف ادبیات و بیان‌شان در سطح ادبیات عرفانی نیست. ممکن است مجری شعر بخواند؛ اما خودش ادیب، مولد و مؤسس نیست. اگر تراز مجری‌ها را نگاه کنید، با‌توجه‌به بحث‌های معرفی در سحر متوجه این مسأله خواهید شد. با‌این‌حال، با‌توجه‌به سفارش‌های ویژه رهبر حکیم انقلاب به ادبیات و زبان فارسی، زبان معیار و انتقال معارف معرفتی در ادبیات فارسی، دیدیم که کسی بهتر از ساعد باقری که فن اجرا هم بداند، نمی‌تواند ادبیات کهن و معنای شعری ما را بین مردم رواج دهد.
نکته دیگر هم اقبالی بود که مردم در زمان اجرای قبلی به ایشان داشتند و درنهایت، در میان این بلبشوی بازار سلبریتی‌بازی در مجری‌ها، حضور فردی مثل ساعد باقری که حکمت و قرآن می‌فهمد، نباید این‌قدر دورازذهن باشد. 
ما نوروز امسال استادان فرهیخته‌ای همچون آقایان الهی‌قمشه‌ای، صالح‌علا، رحیم‌پور و دینانی را روی آنتن آوردیم. ما یک سری از افراد را داریم که فن ارتباط با مخاطب را می‌دانند و دراصل، سلبریتی‌های معرفی ما هستند. شبکه چهار هم شأنی دارد که نمی‌تواند سراغ افراد دیگری برود.

شما نگران حواشی حضور ایشان نبودید؟
خیر، ما در سازمان صداوسیما، حراست و مرکز صیانت داریم که مرجع اصلی ماست. ما تمامی کارهای خود را به‌طورطبیعی در مرکز صیانت انجام داده‌ایم و آن‌ها هم در این ماجرا به ما کمک کردند و از آن‌ها تشکر می‌کنیم. مدیریت شبکه تأکید فراوان دارد که مسیرهای قانونی پیگیری شود و مرکز صیانت و حراست سازمان در جریان این‌گونه امور باشد. درضمن، از سایر مراکز ذی‌صلاح بوده هم مشورت گرفته شده است.
این برنامه به تهیه‌کنندگی آقای امیر قمیشی هرروز از ساعت سه بامداد روی آنتن می‌رود.

شماره‌های پیشین