sobhe-no.ir
839
سه شنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۸
1

صبح نو

سومین تغییر راهبردی در فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد | بعد از انتصاب سر لشکر باقری ، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در تیر95 و سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش در مرداد 96 سرلشکر حسین سلامی از سوی فرماندهی کل قوا به عنوان فرمانده کل

فرمانده سلامی

روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب طی حکمی سردار حسین سلامی را به عنوان جانشین سردار محمدعلی جعفری، به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب کردند. در این گزارش به زندگی‌نامه، فعالیت‌ها و همچنین بخشی از اظهار نظرات سردار سلامی پیرامون موضوعات مختلف پرداخته‌ایم.

 

 
سردار سرتیپ حسین سلامی در سال‌1339 در شهرستان گلپایگان متولد شد. در سال‌1357 همزمان با اوج‌گیری انقلاب در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت قبول شد. 
وی پس از پایان جنگ دوره دانشکده فرماندهی و ستاد را گذراند و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی شد.
 ایشان همزمان با تدریس در دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه، 
از دانشگاه علم و صنعت نیز فارغ‌التحصیل شد. پس از وقوع انقلاب فرهنگی و همزمان با آغاز دوران پرشکوه دفاع مقدس در آبان‌ماه سال‌1359 به سپاه پیوست.
سردار سلامی در طول دوران دفاع مقدس، در کردستان و عمدتاً در جبهه جنوب عهده‌‏دار مسوولیت‏های رزمی و فرماندهی مختلف بوده است. فرماندهی در لشکرهای کربلا، 14 امام حسین ؟س؟ و قرارگاه نوح در دوران دفاع مقدس، فرماندهی دوره عالی جنگ از سال 1371 تا 1376، معاون عملیات ستاد مشترک سپاه از سال‌1376 تا 1384، فرماندهی نیروی هوایی سپاه از سال‌1384 تا 12مهرماه 1388 و جانشین فرماندهی کل سپاه از سال1392 تاکنون، از جمله مسوولیت‌های سردار سلامی در طول دوران پس از انقلاب اسلامی بوده است.
در ادامه این گزارش به گوشه‌ای از اظهارات سردار سلامی 
در سال‌های اخیر اشاراتی خواهیم کرد.
 
بازدید از مراکز نظامی مانند اشغال سرزمین است
 سردار سلامی در گفت‌وگویی که با شبکه یک تلویزیون در تاریخ 30فروردین سال‌94 انجام داد با اشاره به بازدید از مراکز نظامی ایران که مورد تأکید سران کشورهای غربی بود، گفت: اجازه دادن به این که یک بازرس بتواند به پادگان ما سربزند همچون اشغال سرزمین است زیرا تمامی اسرار و رموز دفاع ما در مراکز نظامی ما تجمیع 
شده است به همین منظور بیان این موضوعات حتی در سطح گفت‌وگو نیز به معنای تحقیر ملی خواهد بود. 

تحریم‏‌ها مانند سنگ زدن کودکان به یک قطار در حرکت است
سردار سلامی همچنین سخنرانی خود در نشست فرهنگی اساتید بسیجی در دانشگاه علامه طباطبایی به تاریخ 27بهمن‌ماه سال‌1391، با بیان اینکه تحریم‌ها که به‌مثابه جنگ جهانی‏‌اند، قطعاً موهبت الهی هستند تأکید کرد: ایران اسلامی در شرایط تحریم رو به پیشرفت است و اجازه نمی‏دهد دشمن از این فشارها شاد شود. این تحریم‏ها 
به مانند سنگ زدن کودکان به یک قطار در حرکت است. اگر آمریکا در فضای تحریمی مانند تحریم ایران قرار می‏گرفت از هم می‏پاشید. نظام موازنه جهانی به نفع ما در حال تغییر است و دشمنانی که می‏خواستند ما را فلج اقتصادی کنند اکنون باید شاخصه‏‌های اقتصادی و اجتماعی خود را با ما مقایسه کنند.
سردار سلامی در همین سخنرانی تصریح کرد: فرمایشات رهبری در روز اول نوروز سال‌92 متکی بر واقعیات قدرت دفاعی کشور بود و اگر اشتباهی از سوی رژیم صهیونیستی رخ دهد، فرمایشات رهبری عملی می‌شود. اگر منیت‌ها و فردگرایی‌ها را کنار بگذاریم و پشت سر رهبری حرکت کنیم 
به راحتی می‌توانیم بر تحریم‏‌ها غلبه کنیم و راه انقلاب را 
ادامه دهیم.
 
پاسخ ما به هرگونه حمله نظامی
قطعاً نظامی خواهد بود نه سیاسی
جانشین سابق فرماندهی کل سپاه همچنین در همایش نهضت روشنگری به تاریخ هشتم خردادماه سال‌1392 
با اشاره به موازنه قوا میان ایران و آمریکا گفت: میدان موازنه قوا در جهان با رقابت راهبردی ایران و آمریکا توصیف می‌شود، این در حالی‏ است که در گذشته میدان موازنه قوا در رقابت آمریکا و شوروی توصیف می‌‏شد.
 سردار سلامی در همین باره گفت: امروز ما در اوج قدرت هستیم و مرزهای خود را با دشمنان تغییر داده‌‏ایم و 
به نقطه‏‌ای رسیده‌‏ایم که مرزهای امنیت و دفاع را به هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی‏‌مان برده‏‌ایم و شعاع عمل ما با شعاع تأثیر دشمن در هم تنیده شده است و همچنین مرزهای امنیتی خود را تا شرق مدیترانه ادامه داده‌‏ایم. 
رژیم صهیونیستی که در برخی مکان‌ها تنها 24کیلومتر عرض دارد، یک گردان پیاده ما قادر خواهد بود در یک شبانه روز کمر آن را بشکند.
 
حضور پررنگ در خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده
سردار سلامی در روزهای ابتدای سال که سیل بیشتر بخش‌های کشور را به خود درگیر کرده بود، حضوری چشمگیر در این مناطق داشته است. وی روز چهارم فروردین از مناطق سیل‌زده شهرستان گلستان بازدید و در جریان آخرین گزارش‌های خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان قرار گرفت.
 جانشین سابق فرمانده کل سپاه همچنین روز نهم فروردین، ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده خوزستان و میزان خسارت‌های وارده به مردم این مناطق، از فعالیت‌های خدمات‌رسانی مردمی و حضور نیروهای مسلح دیدن کرد.
سردار سلامی همچنین  در روز 29فروردین به منظور بررسی وضعیت سیلاب در شهر‌های جنوبی استان خوزستان، 
در خرمشهر حضور پیدا کرد و ضمن دیدار با فرماندار و فرمانده سپاه خرمشهر در جریان وضعیت این شهر قرار گرفت.

شماره‌های پیشین