727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

سومین تغییر راهبردی در فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد | بعد از انتصاب سر لشکر باقری ، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در تیر95 و سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش در مرداد 96 سرلشکر حسین سلامی از سوی فرماندهی کل قوا به عنوان فرمانده کل

فرمانده سلامی

روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب طی حکمی سردار حسین سلامی را به عنوان جانشین سردار محمدعلی جعفری، به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب کردند. در این گزارش به زندگی‌نامه، فعالیت‌ها و همچنین بخشی از اظهار نظرات سردار سلامی پیرامون موضوعات مختلف پرداخته‌ایم.

 

 
سردار سرتیپ حسین سلامی در سال‌1339 در شهرستان گلپایگان متولد شد. در سال‌1357 همزمان با اوج‌گیری انقلاب در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه علم و صنعت قبول شد. 
وی پس از پایان جنگ دوره دانشکده فرماندهی و ستاد را گذراند و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت دفاعی شد.
 ایشان همزمان با تدریس در دانشکده فرماندهی و ستاد سپاه، 
از دانشگاه علم و صنعت نیز فارغ‌التحصیل شد. پس از وقوع انقلاب فرهنگی و همزمان با آغاز دوران پرشکوه دفاع مقدس در آبان‌ماه سال‌1359 به سپاه پیوست.
سردار سلامی در طول دوران دفاع مقدس، در کردستان و عمدتاً در جبهه جنوب عهده‌‏دار مسوولیت‏های رزمی و فرماندهی مختلف بوده است. فرماندهی در لشکرهای کربلا، 14 امام حسین ؟س؟ و قرارگاه نوح در دوران دفاع مقدس، فرماندهی دوره عالی جنگ از سال 1371 تا 1376، معاون عملیات ستاد مشترک سپاه از سال‌1376 تا 1384، فرماندهی نیروی هوایی سپاه از سال‌1384 تا 12مهرماه 1388 و جانشین فرماندهی کل سپاه از سال1392 تاکنون، از جمله مسوولیت‌های سردار سلامی در طول دوران پس از انقلاب اسلامی بوده است.
در ادامه این گزارش به گوشه‌ای از اظهارات سردار سلامی 
در سال‌های اخیر اشاراتی خواهیم کرد.
 
بازدید از مراکز نظامی مانند اشغال سرزمین است
 سردار سلامی در گفت‌وگویی که با شبکه یک تلویزیون در تاریخ 30فروردین سال‌94 انجام داد با اشاره به بازدید از مراکز نظامی ایران که مورد تأکید سران کشورهای غربی بود، گفت: اجازه دادن به این که یک بازرس بتواند به پادگان ما سربزند همچون اشغال سرزمین است زیرا تمامی اسرار و رموز دفاع ما در مراکز نظامی ما تجمیع 
شده است به همین منظور بیان این موضوعات حتی در سطح گفت‌وگو نیز به معنای تحقیر ملی خواهد بود. 

تحریم‏‌ها مانند سنگ زدن کودکان به یک قطار در حرکت است
سردار سلامی همچنین سخنرانی خود در نشست فرهنگی اساتید بسیجی در دانشگاه علامه طباطبایی به تاریخ 27بهمن‌ماه سال‌1391، با بیان اینکه تحریم‌ها که به‌مثابه جنگ جهانی‏‌اند، قطعاً موهبت الهی هستند تأکید کرد: ایران اسلامی در شرایط تحریم رو به پیشرفت است و اجازه نمی‏دهد دشمن از این فشارها شاد شود. این تحریم‏ها 
به مانند سنگ زدن کودکان به یک قطار در حرکت است. اگر آمریکا در فضای تحریمی مانند تحریم ایران قرار می‏گرفت از هم می‏پاشید. نظام موازنه جهانی به نفع ما در حال تغییر است و دشمنانی که می‏خواستند ما را فلج اقتصادی کنند اکنون باید شاخصه‏‌های اقتصادی و اجتماعی خود را با ما مقایسه کنند.
سردار سلامی در همین سخنرانی تصریح کرد: فرمایشات رهبری در روز اول نوروز سال‌92 متکی بر واقعیات قدرت دفاعی کشور بود و اگر اشتباهی از سوی رژیم صهیونیستی رخ دهد، فرمایشات رهبری عملی می‌شود. اگر منیت‌ها و فردگرایی‌ها را کنار بگذاریم و پشت سر رهبری حرکت کنیم 
به راحتی می‌توانیم بر تحریم‏‌ها غلبه کنیم و راه انقلاب را 
ادامه دهیم.
 
پاسخ ما به هرگونه حمله نظامی
قطعاً نظامی خواهد بود نه سیاسی
جانشین سابق فرماندهی کل سپاه همچنین در همایش نهضت روشنگری به تاریخ هشتم خردادماه سال‌1392 
با اشاره به موازنه قوا میان ایران و آمریکا گفت: میدان موازنه قوا در جهان با رقابت راهبردی ایران و آمریکا توصیف می‌شود، این در حالی‏ است که در گذشته میدان موازنه قوا در رقابت آمریکا و شوروی توصیف می‌‏شد.
 سردار سلامی در همین باره گفت: امروز ما در اوج قدرت هستیم و مرزهای خود را با دشمنان تغییر داده‌‏ایم و 
به نقطه‏‌ای رسیده‌‏ایم که مرزهای امنیت و دفاع را به هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای جغرافیایی‏‌مان برده‏‌ایم و شعاع عمل ما با شعاع تأثیر دشمن در هم تنیده شده است و همچنین مرزهای امنیتی خود را تا شرق مدیترانه ادامه داده‌‏ایم. 
رژیم صهیونیستی که در برخی مکان‌ها تنها 24کیلومتر عرض دارد، یک گردان پیاده ما قادر خواهد بود در یک شبانه روز کمر آن را بشکند.
 
حضور پررنگ در خدمت‌رسانی به مردم سیل‌زده
سردار سلامی در روزهای ابتدای سال که سیل بیشتر بخش‌های کشور را به خود درگیر کرده بود، حضوری چشمگیر در این مناطق داشته است. وی روز چهارم فروردین از مناطق سیل‌زده شهرستان گلستان بازدید و در جریان آخرین گزارش‌های خدمات‌رسانی به سیل‌زدگان قرار گرفت.
 جانشین سابق فرمانده کل سپاه همچنین روز نهم فروردین، ضمن بازدید از مناطق سیل‌زده خوزستان و میزان خسارت‌های وارده به مردم این مناطق، از فعالیت‌های خدمات‌رسانی مردمی و حضور نیروهای مسلح دیدن کرد.
سردار سلامی همچنین  در روز 29فروردین به منظور بررسی وضعیت سیلاب در شهر‌های جنوبی استان خوزستان، 
در خرمشهر حضور پیدا کرد و ضمن دیدار با فرماندار و فرمانده سپاه خرمشهر در جریان وضعیت این شهر قرار گرفت.

شماره‌های پیشین