727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

حقیقت را نمیتوان از زبان دشمن شنید

یادداشتی از آقای مهدی فضائلی، کارشناس مسائل سیاسی

حقیقت را نمیتوان از زبان دشمن شنید
 مهدی فضائلی
بعضی حرفها را هر چند تکراری باشد باید گفت.فرض کنید خدای ناکرده مسجد امام اصفهان با قدمتی حدودا" چهارصد ساله در آتش بسوزد!
بدون تردید و بلافاصله سردمداران آمریکا  توئیت میکنند و رسانه های بیگانه و برخی همسوهای داخلی شان هفته ها از زوایای مختلف این حادثه را بررسی خواهند کرد و همه این توئیت ها و برنامه ها به ناتوانی و ناکارآمدی جمهوری اسلامی، حضور منطقه ای ایران!،تحریم ها،بی توجهی نظام به میراث فرهنگی و سرانجام سیاست های کلی نظام و رهبری ختم خواهد شد!
تعجب نکنید نه فقط در حوادثی مانند سیل بی سابقه هفته های اخیر، بلکه در حوادثی طبیعی تر و کوچکتر از سیل یا مورد فرضی فوق الذکر هم شاهد چنین رفتارها و موضعگیری های مغرضانه و کینه توزانه بوده ایم.
اما وقتی حوادثی به مراتب بزرگتر و خسارت بارتر در کشورهای دیگر اعم از غرب و هم پیمانانش رخ دهد، برخوردها بسیار معمولی، زودگذر و بدون بار سیاسی تمام میشود.
ماجرای سقوط جرثقیل در مسجدالحرام، فاجعه منا، آتش گرفتن برج گرنفل لندن،آتش سوزی حدود ۱۲۰ هزار هکتار جنگل های کالیفرنیا موسوم به "مندوسینو کمپلکس"،سیل جنوب غرب ژاپن و سیل در ایالت تگزاس آمریکا که فقط در چند سال اخیر رخ داده و هر کدام دهها و بعضا" صدها کشته و دهها هزار آواره و میلیاردها دلار خسارت بر جای گذاشته از این نمونه هاست.
جدیدترین نمونه این حوادث، آتش گرفتن کلیسای نوتردام در پاریس و فروریختن این کلیسای حدودا" هشتصد ساله است.کلیسایی که سالانه حدود سیزده میلیون گردشگر خارجی از آن بازدید می کردند و با سوختنش قلب فرانسوی ها نیز سوخت اما نه توئیت گزنده ای از سران نظام سلطه منتشر شد و نه موضعگیری خصومت آمیزی از طرف رسانه های وابسته به جبهه استکبار و همپیمانانش.
و البته با تاسف باید بگویم که رسانه های ما نیز که در خودزنی ید طولایی دارند از کنار این وقایع به راحتی می گذرند و یا به حداقل ها اکتفا می کنند.
خلاصه کلام اینکه اولا" در باره آنچه به منافع ملی و مصالح عمومی مردم ما مربوط می شود "دشمنان انقلاب با انگیزه ای قوی، تحریف و دروغ پردازی در باره گذشته و حتی زمان حال را دنبال میکنند و از پول و همه ابزارها برای آن بهره میگیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده نظامش نمیتوان شنید".(بیانیه گام دوم)و ثانیا" اینکه توانمندی‌های مورد ادعای غرب حتی در باره پیش بینی حوادث یا مهار آنها هم با واقعیت های موجود فاصله بسیار دارد.

شماره‌های پیشین