sobhe-no.ir
890
پنجشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
1
سرمقاله

برکت فهم و ادبیات مشترک

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، فردا برگزار می‌شود

آری به ایران سربلند

ساعات پایانی روز سه‌شنبه، 29 بهمن بالاخره دود سفید از اردوگاه نیروهای اصول‌گرا بیرون آمد و لیست مشترک میان شورای ائتلاف نیروهای انقلابی و جبهه پایداری در تهران حاصل شد. این لیست مشترک، ابزار لازم برای پیروزی نیروهای اصول‌گرایی در انتخابات مجلس یازدهم را فراهم آورد؛ اتفاقی که اصلا به مذاق جبهه رقیب خوش نیامد به طوری که برخی رسانه‌های منتسب به جبهه اصلاح‌طلبی، تعمدا و به دروغ «شکست وحدت نیروهای اصول‌گرایی» را مخابره کردند.

صبح نو

نماد مسیحیت در مرکز شهر پاریس سوخت

ناقوس مرگ نوتردام

کلیسای نوتردام در شهر پاریس از معروف‌ترین آثار تاریخی کشور فرانسه است. ساخت این کلیسا از سال‌1163 آغاز و در سال‌1345 میلادی تکمیل شد، به عبارتی ساخت این بنا 200سال طول کشید. این کلیسا 128متر طول و 48متر عرض دارد. حداکثر ارتفاع این ساختمان 69متر بوده و دارای یک مناره به ارتفاع 90متر است. برج‌های کلیسا هر کدام ۶۹متر بلندی داشته و برای رسیدن به بالای آن باید ۳۸۰پله را بالا رفت. سقف آن بر روی ۷۵ستون بنا شده و ساختمان ۱۱۳پنجره دارد.

 

گفتنی است به مرور زمان در برج‌های این کلیسا ناقوس‌های متعددی نصب شده‌اند. بزرگ‌ترین آن‌ها امانوئل نام داشت که در سال‌۱۶۸۵ میلادی ساخته شده که ۱۳‌تن وزن دارد و تنها زبانه آن ۵۰۰کیلوگرم وزن دارد. این ناقوس فقط در موارد استثنائی و فقط چند بار در سال نواخته می‌شود، مثلاً ۱۱نوامبر که سالروز پایان جنگ جهانی اول است.
ناقوس‌هایی که سه بار در روز به صدا در می‌آمدند وزن‌شان بین ۷۶۷ تا ۱۹۱۵کیلوگرم بود. سرانجام دوشنبه شب هفته جاری بود که کلیسای نوتردام پاریس در شعله‌های آتش سوخت. حجم این آتش‌سوزی به قدری گسترده بود که در دقایق ابتدایی بخش مهمی از سقف کلیسا را در برگرفت و دود عظیمی به ارتفاع چند صد متر آسمان پاریس را تیره و تار کرد.  آتش‌سوزی به‌تدریج وسعت بیشتری گرفت و تا حدی پیش رفت که عملاً مهار آن در کوتاه‌مدت ممکن نشد. تلاش برای خاموش کردن آتش و جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر به ساختمان کلیسا تا لحظه تنظیم این خبر، ادامه داشت. کارشناسان و صاحب‌نظران معماری بر این عقیده‌اند که خسارات وارد آمده به این بنای مشهور که قدمتی ۸۵۰ساله دارد بسیار سنگین است و برای مرمت و بازسازی بخش‌های آسیب‌دیده 
دست کم باید میلیون‌ها یورو هزینه کرد. منابع خبری هنوز از علت اصلی آتش‌سوزی اطلاعاتی منتشر نکرده‌اند، این درحالی است که خبرگزاری فرانسه در دقایق ابتدایی این حادثه به نقل از سازمان آتش‌نشانی پاریس اعلام کرد که آتش‌سوزی به علت واکنش مواد اشتعال‌زا در عملیات نوسازی بخشی از ساختمان کلیسا بوده است. جالب است بدانید آخرین باری که این کلیسا دچار آسیب شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریباً بدون آسیب از دو جنگ جهانی جان به در برد. سوختن کلیسای نوتردام در مقابل چشمان مردم پاریس صحنه‌ای تکان‌دهنده بود.
امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه در مقابل کلیسای نوتردام به خبرنگاران گفته است: نوتردام تاریخ، ادبیات و بخشی از روح ماست؛ جایی که تمام رویدادهای بزرگ ما، بیماری‌های فراگیر، جنگ‌ها و آزادی‌های ما در آن اتفاق افتاده و کانون زندگی ماست. بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، رییس‌جمهوری فرانسه گفت: «نوتردام می‌سوزد و من غم و اندوهی را که بسیاری از فرانسوی‌ها احساس کرده‌اند، می‌فهمم اما دوست دارم از امید هم صحبت کنم.» او در ادامه اعلام کرد که کمپینی برای تأمین هزینه‌های بازسازی این کلیسا راه‌اندازی خواهد کرد و گفت: «بیایید مفتخر باشیم زیرا این کلیسا را بیش از ۸۰۰سال پیش ساختیم. ما این بنا را ساختیم و طی این قرن‌ها آن را رشد دادیم و بهبود بخشیدیم. پس من رسماً اعلام می‌کنم 
که بار دیگر در کنار هم آن را خواهیم ساخت.»

شماره‌های پیشین