709
سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» راه‌های کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را بررسی کرد

تصفیر نفت در اقتصاد ایران

هرچند دولت دونالد ترامپ سیاست تصفیر نفت ایران را در پیش گرفت و هرچه در چنته داشت برای اعمال آن به‌کار گرفت؛ اما سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی نیز بیکار ننشستند و آنان نیز سیاست تصفیر نفت در بودجه را پیش گرفتند تا این حربه دشمن را بی اثر کنند.

مولاوردی در گفت‌وگو با «صبح نو» : | هماهنگی جلسات ستاد ملی زنان با رییس جمهوری سخت است

گزارش‌های جهانی مبین وضع زنان ایران نیست

رتبه شکاف جنسیتی 140 ایران در میان 144 کشور جهان حتی اگر اشتباه و فقط به‌دلیل ضعف در معیارهای آمارگیری در سطح کلان کشور باشد اما می‌تواند به درستی مبین این نکته باشد که نهادهای مرتبط با حقوق زنان به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند. ستاد ملی زنان و خانواده یکی از مراجع سیاست‌گذاری در حوزه زنان است که در طول دو دولت یازدهم و دوازدهم فقط یک بار جلسه رسمی برگزار کرده است.

چگونه رییس مجلس در غیاب رییس‌جمهوری مصوبات شورا را ابلاغ می‌کند | گلشنی در گفت‌وگو با «صبح نو» :حرمت شورا باید احیا شود

لاریجانی؛ جایگزین رییس

14 اسفند97، روزنامه «صبح‌نو» در گزارشی با عنوان «شوراها معطل رییس‌جمهوری» از سنگ‌اندازی دفتر رییس‌جمهوری در برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و دلایل آن خبر داد. در آن زمان، دو ماه بود که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده بود. حالا نزدیک به پنج ماه است که این جلسه تشکیل نشده است؛ در‌حالی‌که طبق آیین‌نامه باید یک‌هفته‌درمیان جلسه برگزار شود. «صبح‌نو» در گزارش خود دلایل احتمالی برگزار‌نشدن جلسات را بررسی کرده بود و حالا پس از گذشتن دوونیم ماه از آن گزارش، آن دلایل احتمالی به مرز یقین رسیده و شواهدی متعددی برای آن در دست است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  به «صبح نو» خبر داد

تولید اورانیوم نطنز چهار برابر شد

سر مقاله

در ستایش عبرت‌ها

نقش‌دولت‌ورسانه‌ملی‌‌درمدیریت‌آگهی‌های‌بازرگانی‌‎چیست

رژه«مهناز» روی‌اعصاب‌روزه‌داران

با گذشت نیمی از روزهای ماه مبارک رمضان، در کنار سریال‌ها و ویژه‌برنامه‌های سیما یکی دیگر از مواردی که مخاطبان را تحت‌تاثیر قرار داد، آگهی‌های بازرگانی بود.

تنها دو ماه از مهلت چهارماهه برای تغییر ساختار برنامه مالی دولت باقی مانده است

ضرب‌الاجل اصلاح ساختار بودجه

اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور برای نخستین‌بار در بهمن سال گذشته از سوی رییس مجلس شورای اسلامی علنی شد که در همان زمان در جلسه شورای اداری استان قم اعلام کرد رهبر انقلاب با تدبیر، دستور اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور در مدت چهار ماه آینده را دادند؛ موضوعی که معاون اول رییس‌جمهوری نیز در بهمن 97 در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین برنامه‌ای برای اصلاح ساختار بودجه کشور با هدف کاهش هزینه‌ها و حمایت از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی گفت: «اصلاح ساختار بودجه در شرایط کنونی، کاری پرفایده، سودمند و درراستای منافع کشور است.»

رییس جدید سازمان سینمایی در نخستین نشست خبری خود از ضرورت رشد اخلاق حرفه‌ای در صنوف گفت

قانون، کافی نیست

نخستین نشست خبری آقای حسین انتظامی، رییس جدید سازمان سینمایی، صبح دیروز با همراهی آقای مسعود نجفی، مدیر روابط‌عمومی و حضور آقایان ابراهیم داروغه‌زاده، معاون نظارت و ارزشیابی و محمود اربابی، معاون توسعه و فناوری برگزار شد.

چند نکته درباره گزارش عملکرد سال 97 بزرگ‌ترین مارکت اندروید ایرانی

قهر گیمرها با بازار

مدت زیادی از ظهور کسب‌وکار‌های نوپا (استارت‌آپ‌ها) در کشور نمی‌گذرد؛ با این حال همین کسب‌وکار‌های نوظهور، تحول عظیمی را در عرصه‌های گوناگون کشور، چه ملی و چه معیشتی، ایجاد کرده‌اند. استارت‌آپ‌ها با بهره‌‌گیری از مدل‌های کسب‌وکار رایج در دنیا و با تکیه بر متخصصان داخلی توانسته‌اند با سرعت زیادی رشد کنند و سبک زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهند. یکی از مهم‌ترین استارت‌آپ‌های کشور کافه بازار است. کافه‌بازار یک فروشگاه برنامه‌های اندرویدی است که نخستین نسخه آن در بهمن ۱۳۸۹ توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف طراحی و منتشر شد. این استارت‌آپ که امروز به بزرگ‌ترین شرکت تجارت دیجیتال کشور تبدیل شده است، هر سال گزارشی از عملکرد خود منتشر می‌کند، گزارشی که در آن به جزئیاتی مثل محبوب‌ترین برنامه، بیشترین برنامه‌های دانلودشده، نرخ رشد نصب فعال و همچنین وضع درآمد توسعه‌دهندگان اشاره می‌کند. این گزارش به جهت گستره فعالیت‌های کافه بازار واقعیت‌های مهمی از وضع زندگی مجازی ایرانیان در اختیار ما می‌گذارد. در این صفحه با بررسی آمارهای این گزارش، تلاش کرده‌ایم برخی از آن‌ها را تفسیر و معنی‌دار کنیم.

«صبح‌نو» از آغاز به کار کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن گزارش می‌دهد

چتر پوشالی برای مستاجران

در روزهای گذشته معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن با هدف ضابطه‌مند شدن افزایش نرخ اجاره خبر داده است. مازیار حسینی ابزار به هدف رسیدن این کمیته را مالیات عنوان کرده است. اگرچه این طرح ابزار تنبیهی ندارد اما می‌توان امیدوار بود برخلاف طرح‌های بی‌ثمر دولت قبلی در همین خصوص؛ این کمیته بتواند به مستاجرین در این شرایط اقتصادی کمک شایانی کند.

صبح نو

استاندار خوزستان در گفت‌و گو با خبرنگار اعزامی «صبح‌نو» با اشاره به اذن رهبری و بعد از برآوردها:

خسارت همه سیل‌زدگان پرداخت می‌شود

بستان را یک کشاورز به ما نشان داد. روی آب هر لحظه به سمتی اشاره می‌کرد و اسمی می‌برد. ناراحت بود اما شمرده حرف می‌زد. به سیاق جنوبی‌ها سفت و محکم بود، اما خب به شیوه بیشتر پدرها تلاش می‌کرد هر کاری می‌تواند برای بچه‌هایش بکند. چندباری یادشان کرد. انگار این حرف‌هایی که برای ما می‌زد آخرین تیر ترکشش بود. در لحن خود ردی از التماس نبود. فقط داشت خبر می‌داد. تنها یک بار خواهش کرد. وقتی از قایق پیاده شدیم نمی‌دانم چرا از بین همه بچه‌ها من را کنار کشید. آهسته روی شانه‌ام زد و گفت: «صدای ما را برسان.» امروز در دیدار استاندار فکرش یک لحظه هم رهایم نکرد. فقط یک سؤال سهم من بود. از بین همه سؤال‌ها و شکایت‌هایی که داشتم سؤال او را پرسیدم. اگر این چند خط را خواندی بدان برادر؛ «صدایت را رساندم.»

 

 صبح اول وقت می‌رسیم اتاق مانیتورینگ سازمان آب‌و‌برق خوزستان. همین اول کار باید توضیح دهم که این سازمان یک سازمان یگانه در ایران است. پیش از این که وزارت نیرو در ایران تشکیل شود این سازمان در خوزستان راه‌اندازی شده است. تجمع سدهای متعدد و رودهای پرتعداد و نیروگاه‌های برق در خوزستان باعث پدید‌آمدن چنین سازمانی شده است. مسوولیت آن‌ها مدیریت آب سدها و رودخانه‌ها در استان است. 11سد در خوزستان وجود دارد. نقشه آنلاین ورودی و خروجی آب سدها روی نمایشگر بزرگی در انتهای اتاق از وضعیت باثبات سدها خبر می‌دهد. هر 11سد خوزستان در شرایط طبیعی هستند.
 آن‌چیزی که طبیعی نیست اعداد و ارقام سیل خوزستان است. حجم حیرت‌انگیزی از آب طی چند روز در رودها جاری شده و پشت سدها انباشت شده است. در سیلاب‌های معمول خوزستان هر بار یکی از رودخانه‌ها سیلابی می‌شده، اما در سیل اخیر تمامی رودخانه‌های استان سیلابی شدند. رودخانه‌های کرخه، دز، کارون، مارون، زهره و جره همگی به یکباره طغیان کردند. در سیلاب‌های اخیر خوزستان طی ۱۵روز ۱۱میلیارد مترمکعب آب وارد استان خوزستان شده است. حجمی که تمامی سدهای استان می‌توانند طی مدت یک سال آبی؛ از مهر تا شهریور بعدی پوشش دهند، ۱۳میلیارد مترمکعب است. این علت اصلی وقوع سیل در خوزستان است. 10استان اول بارش در سال جاری همگی استان‌هایی هستند که حوزه آبریزشان استان خوزستان است. بگذارید برای درک بهتر حجم سیلاب یک مثال بزنم. کل حجم آبی که در استان گلستان موجب بروز سیل در آق‌قلا و گمیشان شد، ۳۵۰ تا ۴۵۰مترمکعب بود. این مقدار در خوزستان ۲۲هزار مترمکعب است. این‌ها اطلاعاتی است که دکتر بهارلو، مدیر اجرایی سازمان در اختیار ما قرار داد. او با حوصله و آرامش توضیح می‌داد تا ما وسعت و شدت اتفاق را بهتر درک کنیم و من هر لحظه بهت‌زده‌تر می‌شدم. باید شهادت داد با توجه به حجم آبی که وارد استان شده است، خسارت‌های واردشده پذیرفتنی است. اما ما مشغول صحبت کردن از جان‌ها و زندگی‌ها هستیم. خسارت به یک نفر هم خسارت بزرگی است، چه رسد به حالا که بیش از ۱۰درصد زمین‌های کشاورزی استان از دست رفته و بسیاری آواره شده‌اند. اینجور وقت‌ها هیچ چیز پذیرفتنی نیست، حتی اگر چاره‌ای از آن نباشد.
 
به وقت ادای امانت، جلسه با استاندار
 ما در مرکز مدیریت و کنترل حوادث استان خوزستان در اداره کل مدیریت بحران خوزستان هستیم. استاندار خوزستان، رییس منطقه آزاد اروند و چند مسوول دیگر نشسته‌اند تا شرایط سیل در استان را برای جمع ما تشریح کنند. روی دیوار انتهای سالن ویدئووال بسیار بزرگی مشغول پخش زنده راه‌های استان، پخش زنده تصاویری پهبادی از نقاط سیل‌زده و پخش آخرین عکس‌ها، نقشه‌های هوایی و اخبار سیل در استان است. سالن آنقدر مجهز است که تصاویر فیلم‌های هالیوودی از اتاق‌های مدیریت بحران آمریکایی را تداعی می‌کند.
قبل از شروع صحبت تنها تصویری که از استاندار دارم همان کلیپ معروف است. از قضا وقتی وارد اتاق جلسه می‌شویم مشغول توضیح دادن ماجرای کلیپ به یکی از حضار است. استاندار می‌گوید آن مرد درون کلیپ به او گفته شما فارس‌ها برنامه‌تان این است که ما را از این جا بیرون کنید، من هم به او گفتم ضد انقلاب. می‌گوید حرف‌های من را تقطیع کردند. امان از دست این تقطیع، چه فتنه‌هایی که در آستینش پنهان نکرده. فقط آقای استاندار معذرت‌خواهی اینقدر هم سخت نیست. دوکلمه است. عوضش آدم یک عمر راحت می‌شود.
همه که روی صندلی‌ها مستقر شدند، جلسه شروع می‌شود. بعد از صحبت‌های مقدماتی بعضی مسوولان حاضر در جلسه، استاندار شروع می‌کند. توضیحاتی از شرایط سیل و آمار و ارقام حادثه می‌دهد. عمدتاً همان حرف‌های قبلی است که در سازمان آب و برق شنیدیم و برای‌تان نوشتم. از آمار که عبور می‌کند کمی درباره تجهیزات‌شان توضیح می‌دهد. می‌گوید ما تمام راه‌های استان را می‌بینیم. تیم پهپادی آنلاین داریم. هر روز جلسه داریم و... می‌گوید سعی کردیم با برنامه‌ریزی علمی و دقیق همه چیز را پیش ببریم. تأکید می‌کند که غافلگیر نشدیم. توانستیم خروجی سدها و مسیر سیلاب را مدیریت کنیم تا هیچ شهری زیر آب نرود. این‌ها را راست می‌گفت. هیچ شهری زیر آب نرفته. جان هیچ کس از دست نرفته و این هر دو مایه خوشحالی و افتخار است، اما چیزهایی در میان است. چیزهایی که به اهمیت جان مردم نیست، اما زندگی‌شان را زیر و زبر کرده است.
 یکی از مشکلات بزرگ ناهماهنگی بین دستگاه‌های امدادرسان است. این ناهماهنگی گاهی تبعات خنده‌دار و دردآوری داشته است. مثل ماجرای یکی از روستاهایی که تخلیه شد، مردمش به نقطه‌ای امن منتقل شدند و آن نقطه امن رفت زیر آب. استاندار در پاسخ به این ماجرا سربسته کنایه زد که اگر فلان‌دستگاه بدون هماهنگی ما مسیر سیل را عوض نمی‌کرد آن کمپ زیرآب نمی‌رفت. شاید حق با استاندار باشد، اما سؤال اینجاست چه چیزی باعث بعضی بی‌اعتمادی‌ها شده است؟ نمی‌شود انتظار داشت که سال‌ها بر طبل اختلاف بکوبیم و در لحظه بحران بخواهیم که همه گوش به فرمان باشند. اعتماد ذره‌ذره جمع می‌شود.
 نوبت به من رسید تا سؤال بپرسم. پرسیدم: «بزرگترین آسیب این سیل از دست رفتن محصولات و زمین‌های کشاورزی مردم است. از دست رفتن معیشت آن‌هاست. دولت تعهد به جبران خسارت مردم دارد؟ هنوز خسارت‌های سیل‌۹۵ پرداخت نشده است. مردم باید چه کار کنند؟ آیا امیدی هست؟» جوابش واقعاً امیدبخش بود. بی‌معطلی گفت به دستور مقام معظم رهبری و تأکید ریاست‌جمهوری، دولت متعهد به پرداخت همه خسارت‌های وارده به مردم است. توضیح داد برای ایجاد اعتماد خسارت‌های معوق سیل بهمن گذشته را پرداخت کردیم. دکتر شریعتی، استاندار خوزستان گفت: «در سفری که رییس‌جمهوری به اهواز داشت از ایشان خواستم با پرداخت خسارت‌های سیل‌۹۵ موافقت کنند. خواستم حتی اگر بودجه ندارند از اعتبارات سال استانداری خسارت مردم را پرداخت کنم.» رییس‌جمهوری برای دکتر نوبخت؛ رییس سازمان مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی کشور نامه می‌نویسد و دستور پرداخت می‌دهد. استاندار به محض صدور نامه از منابع استانداری مبلغ مورد نظر را در اختیار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار می‌دهد تا خسارت‌های مردم جبران شود. کسانی که با سازوکار سازمان مدیریت‌و‌برنامه‌ریزی و روند پرداخت‌هایش آشنا هستند می‌دانند که تصمیمی که استاندار گرفته تصمیمی شجاعانه است، تصمیمی است که برای مردم گرفته شده است. القصه ماجرای سیل در استان خوزستان هنوز ادامه دارد. ضعف‌ها، ترس‌ها و ناهماهنگی‌هایی هم هست، اما تلاش گسترده‌ای برای مهار خسارت‌ها شده و تا حد زیادی هم جواب داده است.

شماره‌های پیشین