710
چهارشنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
1
معرفی و بررسی آلبوم سرود «بزرگراه» به مناسبت سالروز فتح خرمشهر

سرودی برای شهیدان

سوم خرداد، حماسی‌ترین روز تاریخ معاصر ماست؛ حماسه‌ای بیرون‌آمده از دل تراژدی تمام‌عیار سقوط شهر. خرمشهر برای ایرانی‌ها نه یک شهر، بلکه یک تاریخ است؛ شهری که از رقص خون‌و‌آتش عبور کرد و عروس ایران شد. فتح خرمشهر برای ما همیشه رنگی از موسیقی هم داشته است. از طبل‌نوازی حماسی جنوبی که با تصاویر شادی رزمندگان فاتح عجین شده تا نوحه ماندگار غلام کویتی‌پور که انگاری هنوز و هرروز در فراق «ممد» مویه می‌کند. موسیقی برای ما شرقی‌ها نه وسیله‌ای برای مجالس شادخواری و شادکامی، بلکه روحی برای زندگی است؛ از سرودهای کار دهقانان گرفته که تاریخی به بلندای نخستین آیین بذرپاشی کشاورزان دارد تا طبل جنگ و تنبک گود زورخانه همگی گواه هم‌آغوشی موسیقی با ریتم زندگی ایرانی است. موسیقی برای ما نه نت‌هایی برای تفنن، بلکه جانمایه بودن‌مان در جهان است. موسیقی جاری در رود زندگی ایرانی همیشه به سرچشمه‌هایی برای زنده‌ماندن نیاز دارد. جنگ میهنی هشت‌ساله ما از همین سرچشمه‌هاست؛ جنگی دفاعی که یک‌سره با منطق ایمان برپاماند و قهرمانانه با حفظ تمامیت خاک وطن به‌پایان رسید. این جنگ که پاسدار نام‌وننگ ما در جهان است، چه در زمان حیاتش چه حالا که یادش زنده است، بانی صدها قطعه به‌یادماندنی و خواستنی شده است. بااین‌حال، واقعه‌ای این‌چنین عظیم حقش با صدها قطعه موسیقی ادا نمی‌شود. عشاق وطن هرروز و هرسال در کار نیایشش هستند. حالا در آستانه سالروز فتح خرمشهر این صفحه قرار است یکی از نوترین تلاش‌ها برای ستایش مردان این جنگ را مرور کند؛ صفحه‌ای برای مرور آلبوم سرود «بزرگراه» که در 10 قطعه از 10 سردار بزرگ دفاع مقدس تجلیل کرده است.

آفرین‌عبیسی ازسریال«برادرجان»و«روزگارقریب»اش‌دراین‌سال‌هابه«صبح‌نو»گفت

ما ‌نسل‌منقرض سینماییم

در شب‌های ماه مبارک رمضان سریال «برادرجان» از شبکه سه سیما در حال پخش است. این سریال را آقای محمدرضا آهنج ساخته و بازیگرانی از نسل‌های مختلف در آن نقش‌آفرینی کرده‌اند.

رهبر انقلاب با ابراز گله‌مندی از صداوسیما تأکید کردند

نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود

«صبح‌نو» از طرح سامان‌دهی صنعت خودرو گزارش می‌دهد

خودروسازان در لاک دفاعی

بازار خودرو یک سالی می شود که حال خوشی ندارد و عدم نظارت بر این بازار شرایط را بدتر از گذشته کرده است، تا جایی که به نظر می‌رسد سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با خواب غفلت خود، این بازار و دیگر بازارهای اقتصادی را رها کرده است. این موضوع ادامه داشت تا اینکه نمایندگان مجلس بررسی طرح سامان‌دهی بازار خودرو را در دستور کار خود قرار دادند و سرانجام در روزهای گذشته، مطابق با بند مربوط به مرجع قیمت‌گذاری خودرو، شورای رقابت به‌صورت قانونی مرجع قیمت‌گذاری خودرو شد.

گزارش «صبح‌نو» از بازدید اهالی رسانه از مرکز هسته‌ای شهید احمدی روشن

نطنز ؛ ‌منتظر یک فرمان تا جهش بزرگ هسته ای

قبلاً یک سوله متروکه بود اما حالا به یکی از سایت‌های مهم غنی‌سازی تبدیل شده که دانشمندانش ظرفیت آن را به تولید یک میلیون سو رسانده‌اند؛ توانی که برجام آن را محدود کرده و پلمب‌های آژانس قسمت‌های مختلف این سایت را به حالت «استندبای» برده است.

گزارش «صبح‌نو» از نابسامانی‌های استخدامی در وزارت آموزش‌وپرورش

جذب معلم مبصر ندارد

سال‌هاست که شیوه جذب و استخدام و بازنشستگی در وزارت آموزش به کلافی سردرگم تبدیل ‌شده است. یک سال خبر از کمبود نیرو می‌دهند و سال دیگر اعلام می‌کنند که نیروی مازاد دارند، آن‌هم دقیقاً در بحبوحه آغاز سال تحصیلی جدید و درست زمانی که دیگر فرصتی برای اقدام مناسب وجود ندارد. به نظر می‌رسد که همه این‌ها نتیجه نبود چشم‌انداز و برنامه‌ریزی در این وزارتخانه بزرگ و بی‌توجهی آن‌ها به آمار موجود کشوری است.

2800 حقوقدان بسیجی برای مبارزه با فساد به رییس قوه‌قضاییه نامه نوشتند

قطع دست مفسدان اقتصادی، مطالبه‌ای فراگیر

پیروزی داوود ایرانی بر جالوت آمریکایی

یادداشت عبدالباری عطوان سردبیر رای الیوم

حجت‌الاسلام الهی‌خراسانی سه رسالت حوزه علمیه در دوران معاصر را تشریح کرد | تبلیغ باید مبتنی بر تفقه دینی باشد

حوزه «شفاهی» و بحران تولید «متن»

دوره «شیوه پژوهش در فقه و اصول» در مدرسه علمیه آیت‌الله خویی(رحمه‌الله‌علیه) مشهد، هفته گذشته با سخنرانی حجت‌الاسلام مجتبی الهی‌خراسانی، استاد خارج فقه حوزه مشهد برگزار شد.

سر مقاله

دو روحانی

گزارشی از متن و حاشیه دیدار رهبر انقلاب با شعرا در شب ولادت امام حسن(ع)

هدیه‌ رهبر انقلاب برای ازدواج و تولد یک شاعر

مثل همه سال‌های قبل، این‌بار هم خیابان فلسطین شاهد حضور شاعرانی بود که بر سر قرار همیشگی می‌رفتند. افطار نیمه رمضان خیابان فلسطین سال‌هاست که برای شاعران قُرق می شود. این دیدار هم طبق روال، ساعتی قبل از افطار شروع شد و تا پاسی از شب ادامه داشت. برنامه پیش از اذان متعلق به شاعران است که آثار تازه خود را به رهبر انقلاب هدیه می‌دهند. این گپ‌وگفت صمیمانه همیشه بخشی از زیبایی‌های این دیدار است. شاعران با شوق و ذوق درباره تازه‌های آثار خود با رهبری صحبت می‌کنند. رهبر انقلاب در بدو ورود، استاد علی موسوی‌گرمارودی را می‌بیند و به‌گرمی با او حال‌واحوال می‌کنند. استاد مشخصا درمقایسه‌با سال‌های قبل افتاده‌تر شده؛ اما همچنان سرزنده در میان جماعت شعرا حضور دارند. در همین گپ‌و‌گفت قبل از نماز بود که رهبر انقلاب به یکی از شاعران دو انگشتر یکی به‌عنوان هدیه ازدواج و دیگری به‌عنوان هدیه تولد دادند و با یکی دیگر از شعرا که کارت دعوت عروسی برای رهبر آورده بود، شوخی کردند و ‌گفتند: «الان من خودم عروسیتون بیام».

صبح نو

رانت؛ تنها اثر ارز 4200تومانی

چرا ارز جهانگیری با شکست مواجه شد

رانت و امتیاز ویژه، یکی از معضلات اقتصادی کشور است که پادزهر آن تصویب قوانین شفاف است که از ایجاد هر نوع رانتی جلوگیری کند و متأسفانه برعکس، برخی از تصمیمات و مصوبات در جهت تقویت اقتصاد رانتی بوده که نمونه اخیر آن ارز 4200تومانی است.

 


21فروردین بود که آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در مصاحبه‌ای از سیاست‌ جدید ارزی دولت خبر داد که طبق آن خرید و فروش دلار در صرافی‌ها ممنوع و تمامی نیازهای ارزی مردم از سفرهای خارجی تا واردات کالاها با نرخ دولتی 4200تومانی توسط بانک‌مرکزی تأمین می‌شود؛ تصمیمی که پاس گلی به سودجویان و رانت‌خواران بود و به یکی از دلایل نارضایتی مردم از عملکرد دولت تبدیل شد.
هرچند در نظر گرفتن تمهیدات ویژه برای واردات و تأمین نیازهای اساسی مردم در شرایطی که قیمت دلار یک‌باره و رشد چند
 10 درصدی داشته، اقدامی مثبت و قابل تحسین بود اما دولت نتوانست این تصمیم خود را به‌خوبی اجرا کند، لذا این نه‌تنها تأثیر مثبت در اقتصاد نداشت بلکه رانت‌های زیادی برای سودجویان به وجود آورد. 
به‌عنوان نمونه، تعدادی از شرکت‌هایی که برای واردات گوشی تلفن همراه ارز دولتی دریافت کرده بودند پس از واردات کالا به کشور، محصولات خود را با نرخ دیگری به فروش رساندند یا شرکتی با معاملات صوری با شرکت طرف خارجی برای واردات کالایی ارز دریافت کرد اما کالایی وارد کشور نمی‌شد و ارز خود را با قیمت آزاد می‌فروخت یا شرکت‌های دیگری ارز برای واردات کالاهای اساسی دریافت کرده بودند اما در ازای آن کالاهای غیرضروری وارد می‌کردند.
بنابراین در حالت کلی در خصوص واردات با ارز دولتی چهار اتفاق رخ داد: کالاهایی که با ارز دولتی وارد و در بازار فروخته شدند؛ کالاهایی که با ارز دولتی وارد و در بازار با نرخ بیشتر فروخته شدند؛ کالاهای بی‌ارزشی که با ارز دولتی وارد کشور شدند و کالاهایی که ارز دولتی گرفتند اما وارد نشدند و پول‌ها از کشور خارج شد.
در مورد کالاهای اساسی نیز نه‌تنها قیمت این کالاها ثابت نماند بلکه شاهد افزایش قیمت 40 و حتی بیش از 50درصدی برخی از این کالاها هم بودیم. 
در زمستان سال97 نیز مرکزی پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرد: دولت برای تأمین کالاهای اساسی و با هدف ثبات قیمت این کالاها در سال97 مبلغی بالغ بر 1/11میلیارد دلار را در نظر گرفته که این فقط در بازه زمانی فروردین تا آذرماه است؛ در حالی که این میزان در سال96 بیش از 5/10میلیارد دلار بوده و از طرفی دولت در لایحه بودجه98 مبلغ 14میلیارد دلار را برای تأمین کالاهای اساسی در نظر گرفته است.
بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، طرح تخصیص ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی به منظور ثبات قیمتی آن‌ها متأسفانه موفق نبوده و کالاهای اساسی طی ۱۰ماهه اسفندماه۱۳۹۶ تا آذرماه۱۳۹۷، در حدود ۴۰درصد افزایش قیمت داشته‌اند و با توجه به تحریم‌ها از یک‌سو و افزایش تقاضای ورود کالای اساسی از سوی دیگر، ادامه روند تأمین ارز با نرخ 4200تومان می‌تواند در آینده به کمبود منابع ارزی شدت بخشیده و به بحران ارزی و افزایش قابل توجه مجدد نرخ ارز بینجامد.
برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که از ابتدای سال تاکنون، هیچ‌گونه ارز ترجیحی به کالاهای اساسی اختصاص نمی‌یافت و واردات این کالاها نیز با ارز سامانه نیما (حدود هشت‌ هزار تومان) انجام می‌شد، سطح عمومی قیمت‌ها در پایان آذرماه، حدود ۶درصد بیش از وضعیت کنونی می‌بود. در عین حال این مرکز پیش‌بینی کرده است حذف ارز ترجیحی حتی ممکن است به کاهش قیمت در برخی از کالاها نیز منجر شود، چراکه به دلیل کاهش رانت، تقاضای این کالاها در داخل کشور برای صادرات کاهش یافته و این کاهش تقاضا به کاهش قیمت منجر خواهد شد.
عدم کارایی ارز 4200تومانی که در طول یک‌سال خود را نشان داد، واکنش کارشناسان اقتصادی را در پی داشت. کارشناسان اعتقاد داشتند که در بودجه 98 نباید مجدداً ارز 4200تومانی تخصیص داده شود و مجلس و دولت باید راهکار دیگری را برای تأمین ارز کالاهای اساسی اتخاذ کنند؛ اما مجدداً مجلس 14میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی در بودجه98 اختصاص داد. 
حالا آقای محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه در یک‌سالگی تصمیم دولت درباره ارز 4200تومانی، به شکست این سیاست دولت اذعان دارد به‌طوری‌که گفته است این سیاست منافع اقشار ضعیف را تأمین نکرد و از تغییر روش در این سیاست خبر داد. محمد باقر نوبخت با تاکید بر این موضوع که منافع ناشی از اختصاص ارز ۴هزار و ۲۰۰تومانی برای ۲۵قلم کالا با شیوه کنونی به مردم نمی‌رسد، به این موضوع اشاره کرد که دولت در حال بررسی رویکرد جدیدی است که بتواند اهداف مدنظر را 
تأمین کند. 
دولت در نخستین گام نیز گوشت قرمز را که یکی از کالاهای پرحاشیه و پرهزینه بود، از دایره ارز ترجیحی خارج کرد. 
اما چرا ارز 4200تومانی نتوانست دولت را به اهدافش برساند و شاهد افزایش قابل‌توجه و مکرر در قیمت همین اقلام در طول یک‌سال گذشته بوده‌ایم؟
مصری: مشکل در سیستم توزیع است
آقای عبدالرضا مصری در گفت‌وگو با «صبح‌ نو» در این زمینه گفت: مجلس معتقد است اگر سیستم توزیع درست بود، ارز 4200تومانی از مسیر خود منحرف نمی‌شد. 
وی افزود: اگر نظارت کافی صورت می‌گرفت و ارز به واردکننده و تولید‌کننده حقیقی می‌رسید و امروز نیز اگر سیستم توزیع درست بود و کالاهای اساسی که با ارز 4200تومانی تأمین می‌شوند بین همه مردم به صورت عادلانه توزیع می‌شد، دیگر صحبت از شکست این سیاست نبود. 
این عضو برنامه و بودجه تأکید کرد: مشکل در سیاست نیست و ما در مجلس نیز مجدداً برای سال98 همین ارز 4200 را تخصیص دادیم. مشکل به‌نحوه اجرا و سیستم توزیع دولت برمی‌گردد که اگر این سیستم درست بود، نه شاهد رانت بودیم و نه افزایش قیمت.
 وی افزود: دولت اعتقادی به سهمیه‌بندی ندارد مثلاً می‌بینیم هرکسی در صف بایستد، گوشت و مرغ می‌گیرد. ممکن است کسی هر روز گوشت و مرغ دولتی بگیرد و در بازار آزاد بفروشد، بنابراین دولت باید سیستم توزیع سهمیه‌بندی را در پیش گیرد. 

سه راهکار مجلس برای ارز 4200تومانی
آقای محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: به هر حال طبق قانون به 25قلم کالای اساسی در سال98 نیز ارز 4200تومانی تعلق می‌گیرد اما مجلس سه راهکار مختلف را برای اطمینان از رسیدن بهینه‌تر این ارز به مصرف‌کننده نهایی در نظر گرفته است.
حسینی گفت: مجلس در آخرین روزهای بررسی لایحه بودجه، سه شیوه برای دولت لحاظ کرد تا کالای واردشده به‌نحو مطلوبی در اختیار تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی قرار گیرد.
وی در گفت‌وگو با «تسنیم» توضیح داد: یکی از روش‌ها این است که مواد اولیه وارداتی با ارز دولتی قیمت‌گذاری شود اما با کوپن الکترونیک در اختیار مردم قرار گیرد.
حسینی ادامه داد: روش دوم این بود که دولت قیمت کالا را افزایش دهد اما یارانه ریالی را به‌عنوان مابه‌التفاوت در اختیار مردم قرار دهد.
این نماینده مجلس گفت: راهکار سوم نیز این بود که برای حمایت از تولید، یارانه ریالی تنها در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد. به هر حال دولت می‌تواند یکی از این سه راهکار را انتخاب کند.
عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه همچنین با بیان اینکه شیوه اجرایی دولت در رابطه با اختصاص ارز دولتی به کالاهای اسای صحیح بود، گفت: اما متأسفانه در شیوه توزیع نظارت انجام نشد و با وجود مشهود بودن ضعف در توزیع در این‌باره ابهاماتی وجود دارد.

شماره‌های پیشین