803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
1

صبح نو

شورای عالی امنیت ملی ایران ارتش آمریکا را گروه تروریستی اعلام کرد

آمادگی برای شلیک به شیطان

در پی اقدام دولت ترامپ در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آمریکا و با توجه به حمایت پنهان و آشکار نیروهای نظامی آمریکا در منطقه از گروه‌های تروریستی و دخالت مستقیم در انجام فعالیت‌های تروریستی توسط نظامیان آن کشور، آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیروز با ارسال نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رییس شورای عالی امنیت ملی، بر اساس «قانون مقابله با نقض حقوق بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرد شورای عالی امنیت ملی کشورمان نیروهای نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا موسوم به «سنتکام» را در فهرست گروه‌های تروریستی از نظر جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

 


 بر همین اساس، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران  در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اقدام غیرقانونی و خطرناک رژیم ایالات متحده آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه آمریکا اعلام کرد که «رژیم ایالات متحده آمریکا» را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.
 در بخشی از بیانیه شورای عالی امنیت ملی آمده است: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، برخلاف آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن که همواره حامی گروه‌های افراطی‌ و تروریست‌ها در منطقه غرب آسیا بوده‌اند، پیوسته در خط مقدم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه بوده و نقش این نیروی فداکار و انقلابی در مقابله با القاعده، داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه توسط مردم و دولت‌های آسیب‌دیده همواره مورد تقدیر است.»
جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز آمریکا اعلام می‌کند، رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند. این فرماندهی مسوولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت آمریکا علیه منطقه غرب آسیا را به عهده داشته که امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را برای تحمیل سیاست‌های خصمانه ایالات متحده به خطر انداخته است که از آن جمله حمله وحشیانه و عامدانه به هواپیمای مسافربری ایران در سال‌1367، مشارکت در کشتار مردم یمن و دیگر شهروندان غیرنظامی در غرب آسیا را می‌توان نام برد.
بدیهی است رژیم ایالات متحده آمریکا تمامی مسوولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهد داشت.
«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه علی‌رغم هشدارها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» خود اضافه کرد.  این اولین بار است که کاخ سفید نیروهای مسلح رسمی یک کشور خارجی را به عنوان «سازمان تروریستی» معرفی می‌کند.
تحلیلگران معتقدند این اقدام آمریکا تنها موجب افزایش تنش‌ها در سطح منطقه و مسدود سازی راه‌های حل بحران‌ها در منطقه خواهد شد و هر اقدامی را ممکن می‌سازد که هزینه سنگینی را به استقرار امنیت جهانی تحمیل خواهد کرد.
بر همین اساس است که نمایندگانی از کنگره و سنای آمریکا به دولت آمریکا توصیه کرده‌اند که در باره قراردادن نام سپاه در فهرست تروریسم بازنگری کند و معتقدند این اقدام منافع آمریکا در منطقه و امنیت نظامیان آمریکا را 
به شدت تهدید می‌کند.
ارزیابی پنتاگون و سیا این است که چنین اقدامی نظامیان ایالات متحده و مأموران اطلاعاتی آن را در معرض خطر اقدامات متقابل توسط دولت‌های خارجی قرار می‌دهد. 
کارشناسان مسائل حقوقی نیز می‌گویند در صورتی که طرفین کنوانسیون‌های ژنو نیروهای مسلح یکدیگر را «سازمان تروریستی» بنامند و این رویه رواج پیدا کند، اعضای نیروهای مسلح آمریکا نیز، در صورت دستگیری در یک کشور ثالث، ممکن است متقابلاً «تروریست» تلقی شده و محاکمه شوند.
در ایران، سرلشکر پاسدار «محمدعلی جعفری»، فرمانده کل سپاه گفته در صورتی که آمریکا چنین حماقتی مرتکب شود ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا، دیگر آرامش امروز را نخواهند داشت.
سردار جعفری گفت: «اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد.»
«محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران هم به دولت آمریکا درباره اقدام علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هشدار داده است.
ظریف روز یکشنبه (۱۸ فروردین‌ماه) در توییترش نوشت: «کسانی که نتانیاهو را در اولویت نخست قرار می‌دهند و از مدت‌ها پیش با اشتیاق برای تروریستی اعلام کردن سپاه تلاش کرده‌اند، کاملاً از تبعاتی که این کار برای نیروهای ایالات متحده در این منطقه دارد، مطلع‌اند. در حقیقت، آن‌ها می‌خواهند به نمایندگی از او (نتانیاهو) ایالات متحده را به یک باتلاق بکشانند.»
از طرف دیگر، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران هم در تدارک آماده‌کردن طرحی برای مقابله با اقدام دولت آمریکا هستند.
حال امکان اقدام متقابل از طرف ایران امری بدیهی است و در این صورت نظامیان آمریکایی حاضر در منطقه نیز در شمار تروریست‌ها تعریف شده و هر اقدامی علیه آن‌ها محتمل است. خصوصاً که نظامیان ایران در حال حاضر اگر گفته نشود تنها نیروی نظامی مؤثر در جنگ با تروریسم، اصلی‌ترین نیرو در منطقه تعریف می‌شوند و طبیعی است که این نیروی قدرتمند که هر روز بر ابعاد توانمندی آن نیز در جغرافیای سیاسی منطقه افزوده می‌شود، تعریف خود از تروریست‌ها را به حامیان نیز تسری داده و دامنه جنگ با تروریسم را گسترش دهد. در این صورت نظامیان آمریکا و نیز رژیم صهیونیستی، در عداد اهداف تروریستی قرار خواهند گرفت.
 البته بسیاری از نخبگان سیاسی و نظامی ایران نیز مانند اقشار مختلف جامعه ایران که جنایات آمریکا علیه ایران را در یک قرن اخیر فراموش نکرده‌اند به طور جدی خواستار تنبیه آمریکا و اذنابش در سطح منطقه و خصوصاً رژیم صهیونیستی هستند و این را می‌توان در شعارهایی مانند «ما عاشق مبارزه با صهیونیسم هستیم» یا «ما می‌گوییم تا شرک و کفر هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما بر سر شهر و مملکت با کسی دعوا نداریم. ما تصمیم داریم پرچم «لا اله الّا الله» را بر قلل رفیع کرامت و بزرگواری به اهتزاز درآوریم.»
از سوی دیگر اگر به هر دلیلی ایران تصمیم بگیرد از عرصه جنگ با تروریسم خارج شود، ناامنی و جنگ تروریستی نه‌تنها در منطقه به پایان نخواهد رسید و مهار آن نیز اساساً متصور نخواهد بود، بلکه باید شاهد گسترش این ناامنی نیز بود و بی هیچ تردیدی جغرافیای اروپا یکی از حوزه‌هایی خواهد بود که باید جنگ با تروریسم را تجربه کند. عملیات‌های تروریستی یکی دو سال اخیر در اروپا(فرانسه، بلژیک، انگلیس و غیره) شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می‌شوند. از سوی دیگر ایران ظرفیت‌های زیادی دارد که می‌تواند آن‌ها را به میدان فرا بخواند و این موضوع می‌تواند به افزایش هزینه انفعال کشورها در مقابل اقدامات یکجانبه آمریکا منجر شود. شاید به همین دلیل است که بنا بر اظهارات آقای لودریان، وزیر امورخارجه فرانسه نشست اخیر سران هفت کشور اقتصادی جهان که ایران در دستور کارش قرار داشت، بدون نتیجه به پایان رسید.

شماره‌های پیشین