727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

تهدید مقامات نظامی و سیاسی ایران درباره تبعات تروریستی اعلام شدن سپاه: ارتش آمریکا دیگر امنیت ندارد

چشم در چشم آمریکا

 

دولت دونالد ترامپ در راستای تشدید سیاست‌های خصمانه خود علیه جمهوری اسلامی ایران، اخیراً قصد کرده تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را جزء گروه‌های تروریستی قرار دهد. روز جمعه(16‌فروردین) روزنامه «وال‌استریت ژورنال» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که دولت ترامپ در تلاش برای تشدید فشار به ایران و بازداشتن شرکت‌های خارجی از تجارت با ایران، قصد دارد سپاه را به‌عنوان یک گروه تروریستی اعلام کند. در صورت صحت این گزارش، این نخستین‌بار خواهد بود که آمریکا یک نهاد رسمی کشوری را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد. کارشناسان حقوقی به آمریکا هشدار داده‌اند که چنین کاری اصول کنوانسیون ژنو را تضعیف کرده و می‌تواند نیروهای آمریکایی را نیز در معرض خطر قرار دهد.
تلاش سران کاخ سفید برای قراردادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، البته به طور یکدست مورد حمایت مقامات این کشور قرار نگرفته است. در تیرماه سال‌‌97 نیز که زمزمه‌هایی مبنی بر تلاش ترامپ برای قراردادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی شنیده شد، تعدادی از رسانه‌های آمریکایی از جمله «نیویورک تایمز» گزارش دادند که یکی از دلایل برکناری «رکس تیلرسون» از سمت تصدی وزارت خارجه آمریکا، مخالفت او با قراردادن نام سپاه در فهرست تروریستی بود. همچنین در آن زمان اعلام شد که «جیمز متیس»، وزیر دفاع وقت آمریکا با این اقدام مخالف است. متیس نیز در دولت ترامپ سرنوشتی مشابه تیلرسون پیدا کرد و در 29آذر97 با توییت ترامپ از پنتاگون رفت.
چهره‌ها و مسوولان کشورمان هر یک به نوعی نسبت به این اقدام خارج از عرف آمریکا واکنش نشان دادند. سرلشکر پاسدارمحمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره احتمال تروریستی اعلام شدن سپاه از سوی آمریکا گفت: «اگر آمریکایی‌ها دست به چنین حماقتی بزنند و امنیت ملی ما را به مخاطره بیندازند، مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهیم داد.» سردار جعفری در این‌باره گفت: «در چنین شرایطی، دیگر ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود.»
آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به اقدام احتمالی مقامات آمریکا، در توییتی تأکید کرد: «افرادی از مدت‌ها پیش با اشتیاق برای تروریستی اعلام کردن سپاه تلاش کرده‌اند، کاملاً از تبعاتی که این کار برای نیروهای ایالات متحده در این منطقه دارد، مطلع‌اند. در حقیقت، آن‌ها می‌خواهند به نمایندگی از نتانیاهو، ایالات متحده را به یک باتلاق بکشانند. بهتر است تا دونالد ترامپ این را بداند، تا به فاجعه‌ای دیگر برای ایالات متحده کشیده نشود.» آقای علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته در حاشیه یکصدوچهلمین بین‌المجالس جهانی (IPU) در مصاحبه با شبکه «الجزیره» درباره تروریست خواندن سپاه از طرف آمریکا، گفت: «من بعید می‌دانم آمریکایی‌ها تا این اندازه بی‌عقل باشند که این اقدام را انجام دهند، اگرچه ترامپ کارهای نامعقول بسیاری انجام می‌دهد؛ اما مختصر عقلی نیز دارد. این امر به حال و روز آمریکایی‌ها برمی‌گردد، اگر این اقدام را انجام دهند، معادل آن است که CIA، پنتاگون و ارتش آمریکا، جزء گروه‌های تروریستی محسوب شوند.»
آقای مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس نیز روز گذشته در نشست کمیته دائمی صلح و امنیت بین‌المللی (IPU) با انتقاد از به کارگیری استانداردهای دوگانه از سوی دولت آمریکا گفت: «همه می‌دانیم آمریکا و رژیم صهیونیستی و آل‌سعود، داعش را به وجود آورده‌اند اما از دیدگاه ترامپ، داعش‌پروران، تروریست نیستند؛ اما حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران که در سوریه و عراق گروه‌های تکفیری تروریستی همچون داعش را از بین برده‌اند، تروریست محسوب می‌شوند لذا باید این استانداردهای دوگانه به کلی محکوم شود.»

شماره‌های پیشین