sobhe-no.ir
836
شنبه، ۱۶ آذر ۱۳۹۸
1
نگاهی به عملکرد سه رسانه فارسی زبان مستقر در لندن در آشوب‌های آبان‌ماه ایران

رسانه‌های جنگی لندن

گزارش مصطفی وثوق‌کیا / اعتراضات آبان‌ماه ایران که با دخالت آشوبگران به انحراف رفت یک نکته ویژه داشت و آن تمرکز ویژه سه رسانه فارسی زبان مستقر در لندن بود. این رسانه‌ها گویا خود را آماده این شرایط کرده بودند. به‌نحوی که با آغاز سهمیه‌بندی بنزین و شروع برخی اعتراضات در شهرها حرکت هماهنگ این سه رسانه که دو مورد آن تحت کنترل انگلیس و دیگری تحت حمایت سعودی است شروع شد و خط آشوب و تخریب گسترده اموال عمومی از سوی این رسانه پررنگ شد. در این گزارش به حرکت مشترک این شبکه‌ها خواهیم پرداخت.

یادبود 16 آذر، روز دانشجو

ضد استكبارترین روز دانشگاه تهران

سال‌1332 یكی از حساس‌ترین مقاطع تاریخی این مرز و بوم است. كمتر از 4‌ماه پس از كودتا علیه دولت دكتر محمد مصدق در 28‌مرداد آن سال، اعتراض دانشجویان به‌خاطر برقراری دوباره رابطه سیاسی ایران با بریتانیا و سفر نیكسون، معاون رییس‌جمهوری وقت آمریكا به تهران با شهادت 3‌دانشجو همراه می‌شود. پس از انقلاب اسلامی 16‌آذر، سالروز این واقعه ضداستكباری روز دانشجو نام گرفت و هرسال در چنین روزی یاد و خاطره همه استكبارستیزان به‌ویژه دانشجویان شهید گرامی داشته می‌شود. در گزارش امروز علاوه بر مرور این واقعه، توجه ویژه‌ای به سخنان و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب خطاب به دانشجویان شده است.

عراقی‌ها در حمایت از مرجعیت دینی کشورشان در تظاهرات گسترده‌ای تحت عنوان «طرد خرابکاران » شرکت کردند

مردم علیه آشوب

سرمقاله

اشتیاق تو به آنان باشد

همایش کمپین «مجلس نو» با حضور متقاضیان کاندیداتوری انتخابات مجلس برگزار شد

قالیباف: ایستاده‌ایم برای تغییر

مجلس نو، کمپینی که این روزها فعالیتش پررنگ‌تر شده و با نزدیک‌شدن به حال و هوای انتخاباتی روز به روز اهدافش بیشتر به چشم می‌آید. همایش کمپین مجلس نو پنجشنبه، 14 آذر با حضور بیش از 250 تن از متقاضیان کاندیداتوری انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

یادداشت

دیکتاتوری دیجیتالی

مهدی فضائلی

یادداشت

عدالت و مساله کنترل قیمت‌ها

دکتر سید احسان خاندوزی استادیار دانشگاه علامه طباطبائی

نقد محمد غلامی به قانون بانکداری اسلامی را بخوانید

قانون بانکداری جدید؛ مصونیت‌بخش فساد

نشست «اقتصاد تمدن‌ساز» آذر ۱۳۹۸ با سخنرانی محمد غلامی،مدیر گروه معیشت و اقتصاد موسسه مطالعات تمدن اسلامی در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد.

گزارش «صبح‌نو» از واکنش‌های متفاوت درباره لغو معافیت مالیاتی فرهنگ‌و‌هنر و نشر ، دو تجربه آمریکا و ایرلند را در این‌باره بازخوانی کردیم

مالیات می‌دهیم اما با ساز و کار درست

گزارش فاطمه ترکاشوند / هنوز تنور جنجال‌های معافیت مالیاتی هنرمندان یا لغو آن در شبکه‌های اجتماعی به داغی چهار، پنج روز قبل باقی مانده است. اما برخلاف جریان غالب، برخی مسوولان و هنرمندان، موافقت خود را با لغو این معافیت اعلام کرده‌اند. حالا روزنه امید به سوی یک قانون مالیاتی هوشمند و هدفمند که هم منافع هنر‌و‌فرهنگ در آن دیده شده باشد و هم سهم بیت‌المال از درآمدهای کلان از برخی شاخه‌های هنری در نظر گرفته شده باشد، بازتر شده است؛ اتفاق مبارکی که تنها در انتظار راهکاراندیشی و مسوولیت‌پذیری دولت و عبور مسوولان از حمایت منفعت‌جویانه از سلبریتی‌هاست.

«صبح‌نو» از طرح استیضاح وزیر آموزش‌و‌پرورش، سه ماه از رأی اعتماد مجلس گزارش می‌دهد

عزل‌ونصب‌ها با نگاه به انتخابات

گزارش عارف چراغی / هنوز از رای اعتماد نمایندگان مجلس به محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش‌و‌پرورش 3 ماه نگذشته است که اخبار از به جریان افتادن استیضاح وی خبر می‌دهند. حاجی‌میرزایی، دبیر سابق هیات دولت که شهریور ماه امسال از سوی حسن روحانی، رییس‌جمهوری به‌عنوان وزیر آموزش‌و‌پرورش به مجلس پیشنهاد شد توانست با حداقل آراء؛ خود را به صندلی این وزارتخانه برساند. حالا به تصمیم نمایندگان مجلس زیر تیغ استیضاح می‌رود. اگرچه نمایندگان مجلس عدم رتبه‌بندی معلمان را علت این استیضاح عنوان می‌کنند اما برخی منابع آگاه عزل‌ونصب‌های هدف‌دار او را دلیل این استیضاح بیان کرده‌اند.

بزرگترین اعتراضات صنفی طی سال‌های اخیر در فرانسه وارد سومین روز خود شد

اتحاد دانشجو و کارگر علیه الیزه

گزارش روح‌الله فرقانی / صدها هزار کارگر، معلم و کارمند بخش اورژانس بیمارستان‌ها، با شرکت در یکی از بزرگ‌ترین اعتصابات دولتی فرانسه طی دهه‌های اخیر، اعتراض خود را نسبت به طرح بازنشستگی «امانوئل مکرون» رییس‌جمهوری فرانسه نشان دادند، اعتراضاتی که با خشونت پلیس مواجه شد و برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

«صبح‌نو» از طرح‌های ناکارآمد شهرداری تهران در حوزه حمل‌ونقل گزارش می‌دهد

پیاده آمده بودم، پیاده خواهم رفت

گزارش مهدیه سادات شاهمرادی / معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران که در دوسال گذشته هرچند وقت یک‌بار با طرح یا اظهارنظری عجیب، شگفتی تازه‌ای را برای مردم به ارمغان می‌آورد دیروز با انتشار خبری مبنی بر فروش صندلی‌های اتوبوس‌های شهری، بار دیگر بر روان شهروندان خسته تهرانی‌ها سوهان کشید.

صبح نو

سخنگویان ارتش و سپاه در گفت‌وگو با «صبح نو» روند امدادرسانی را تشریح کردند

همپای مردم رو در روی سیل

وقوع سیل در روزهای ابتدایی سال 98، همه را غافلگیر کرد. سیل در شهرستان آق قلا از توابع استان گلستان، نخستین تجربه تلخ بود. کرمانشاه، شیراز، ایلام و سر آخر لرستان و خوزستان، دیگر نقاطی از کشور بودند که در تیررس این بلیه طبیعی قرار گرفتند. ارگان‌های مسوول از جمله دولت، هلال احمر، کمیته امداد و کلیه نیروهای مسلح از جمله ارتش، سپاه و بسیج، از همان روزهای نخست، با همت و تلاشی بی‌بدیل، به کمک مردمان گرفتار در سیل شتافتند. کمک‌هایی که البته با تحریف مغرضانه رسانه‌های معاند مواجه شد؛ به‌طوری که این رسانه‌ها، با گذر و گذار عامدانه از خیل کوشش‌های به عمل آمده، سعی در سیاسی‌سازی از سیل و ناکارآمدن جلوه دادن نظام سیاسی جمهوری اسلامی داشتند. این گزارش به بازبینی و بازگویی مختصری از انبوه تلاش دو مجموعه سپاه و ارتش طی هفته‌های اخیر پرداخته است.

 

در مقایسه با بقیه کشورهای دنیا، تلفات انسانی کمی داشتیم
سردار «رمضان شریف»، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به خدمات سپاه در جریان وقوع سیل، گفت: اولویت اول مجموعه واحدهای سپاه این بود که شاهد تلفات انسانی کمتری باشیم و خوشبختانه در استان گلستان مانند مازندران، علی‌رغم وسعت و شدت بالای سیل، در مقایسه با بقیه کشورهای دنیا، تلفات انسانی کمی داشتیم و در روزهای ابتدای سیل گلستان، تلفاتی نداشتیم؛ 
علی رغم اینکه حجم سیل و آبی که وارد مناطق مسکونی می‌شد، خیلی جدی بود اما با همکاری و تعامل سپاه و مردم، کارها به خوبی پیش رفت.
 وی افزود: سپاه، روابط انسانی خوبی با مردم در مناطق روستایی و شهری دارد و به محض درخواست از مردم، مردم همکاری می‌کنند که این به نوبه خود، باعث کاهش تلفات در گلستان شد. همینطور سپاه در مسأله منحرف کردن آب و رفتن آب به سمت دریا، اقدامات موثری را انجام داد.
 
جا‌به‌جایی تناوبی بیش از 30هزار نفر در گمیشان
شریف گفت: نیروی دریایی سپاه در «گمیشان» کار فوق‌العاده‌ای انجام داد و بیش از 30‌هزار نفر را به صورت تناوبی با شناورهای خود جا‌به‌جا کرد تا مردم دچار آسیب نشوند چون در 72‌ساعت اول، گمیشان کاملاً در محاصره آب بود؛ تنها مسیر برای کمک‌رسانی امداد یگان‌های پروازی یا شناورها بودند که چون با توجه به شرایط آب و هوایی، امکان پرواز کم بود، شناورها کمک بسیار بزرگی را انجام دادند.
سخنگوی سپاه با اشاره به لایروبی رودخانه‌ها گفت: از دیگر اقدامات سپاه، لایروبی گسترده دهانه «گرگان رود» بود؛ خصوصاً اینکه سرعت آب را به سمت دریا بالا برد. شکافتن جاده‌ها و بخشی از ریل راه‌آهن که به تخلیه آب کمک کرد، از دیگر اقدامات بود که البته خود همین فرآیند، 18روز به طول انجامید.
شریف تأکید کرد: در گلستان و مازندران، در کنار این کارهای فنی و مهندسی و ایجاد پل و بعضاً تخریب برای رهاسازی آب، سپاه دو کار مهم دیگر نیز انجام داد و آن، ساخت یک بیمارستان صحرایی بزرگ توسط نیروی زمینی سپاه در 
آق قلا و یک بیمارستان صحرایی در گمیشان بود که در همان روزهای اول، نقش بسزایی در کمک‌های بهداشتی و درمانی به مردم و نیز در جمع‌آوری کمک‌ها و توزیع آن به ویژه مواد غذایی، داشت.
 
کاهش تلفات و بازگشایی راه‌ها، اولویت سپاه در غرب
 و جنوب غرب
وی اضافه کرد: در لرستان و کرمانشاه و خوزستان و ایلام یک مقدار کار متفاوت بود چون در آنجا به دلیل فشردگی زمان، کاهش تلفات و بازگشایی راه‌ها در اولویت قرار داشت. تلاش واحدهای مهندسی قرارگاه خاتم الانبیاء با توجه به وجود وسایل کارگاهی مناسب، کمک بزرگی برای ایجاد راه‌های فرعی در غرب و جنوب غرب به خصوص در پل‌دختر کرد. تجهیزات مهندسی سپاه به جهت کیفیت و تبحری که بچه‌های ما در این زمینه داشتند، بسیار قابل توجه بود؛ البته ما نمی‌خواهیم زحمات دوستان و برادران‌مان در وزارت راه و بقیه بخش‌ها را نادیده بگیریم.

نقش قابل توجه پهپادهای هوافضای سپاه
سردار شریف با اشاره به مسوولیت محول‌شده به سپاه پس از جلسه اضطراری رهبر انقلاب با مسوولان عالی‌رتبه گفت: آماده‌باشی که فرمانده کل سپاه از طرف تدبیر مقام معظم رهبری اعلام کردند، حضور نیروی میدانی سپاه در کرمانشاه و ایلام و خوزستان، قابل تقدیر بود. پهپادهای هوافضای سپاه در شناسایی روستاهای سیل‌زده و نقشه‌یابی، نقش قابل توجهی داشتند. برای یافتن مراکزی که از دسترسی خارج شده بودند، خصوصاً در آن شرایط آب و هوایی که امکان پرواز بالگردها نبود، پهپادها نقش مهمی داشتند. آشپزخانه‌های بزرگ احداث شده در «معمولان» و «پل‌دختر»، غذاهای گرم را در این مناطق توزیع کردند.
وی افزود: در بقیه حوزه‌ها هم مخصوصاً در خوزستان، نقش واحدهای مهندسی سپاه، باتوجه به زمان بیشتری که در اختیار داشتند، پیشگیری از ورود آب به روستاها و مهندسی و هدایت آب به هورالعظیم و مناطق کمتر مسکونی بود؛ البته همه نهادهای دولتی هم تلاش کردند و قابل تحسین است.
سردار شریف گفت: مقام معظم رهبری به ستاد کل نیروهای مسلح مأموریتی دادند که در آن حوزه، قرارگاه‌هایی تشکیل شد و تقریباً یک خط حدی را مشخص کردند که سپاه چه نیازها و بخش‌هایی را تحت کنترل بگیرد. بعد از آن تدبیر رهبری که در دیدار با مسوولان داشتند، ترمیم خسارات و کمک به مردم برای شرایط عادی و نیز بهره‌گیری از این تجربه سیل، از جمله لایروبی رودخانه‌ها و استحکام پل و بناها، مورد تأکید قرار گرفت.
وی افزود: نتیجه دیدار رهبری با مسوولان، همت و بسیج بیشتر و حضور میدانی و فعال‌تر مسوولان اصلی سازمان‌ها در مناطق بود. تا الان شاهد دو سفر رسمی و یک سفر 
غیر رسمی فرماندهی کل سپاه بودیم. جانشین فرماندهی کل سپاه و همینطور فرماندهان عزیز ارتش نیز سفرهایی داشتند که خود این حضورها، می‌تواند راهگشا باشد. به اعتقاد من بعد از جلسات مقام معظم رهبری، حجم این اقدامات افزایش یافت و امیدوارم با تداوم این روند شاهد کاهش حجم مشکلات مردم به‌ویژه در لرستان که کانون خسارت‌ها تا این لحظه بوده، باشیم.
 
همه تجربه و امکانات سپاه متعلق به مردم است
سردار شریف با اشاره به نقش سپاه در فرایند بازسازی مناطق خسارت‌دیده گفت: بعد از برآورد خسارات و مشخص شدن آسیب‌هایی که به پل‌ها، جاده‌ها، منازل مسکونی و کسب‌و‌کار مردم وارد شده که مسوول این کار، دولت است، سپاه در حوزه قرارگاه‌های سازندگی و بخش‌های ساخت‌و‌ساز مسکن، تجربه و امکانات خوبی دارد که همه این امکانات، متعلق به نظام جمهوری اسلامی و مردم عزیز است.
 
تکذیب دروغ‌پراکنی رسانه‌های معاند درباره سپاه
وی با اشاره به هجمه رسانه‌های معاند علیه سپاه طی روزهای اخیر گفت: ما در چند روز اخیر، در سه، چهار جبهه می‌جنگیدیم؛ به‌عنوان مثال یکی از شایعات راجع به عملکرد سپاه که به‌ویژه رسانه‌های خارجی بر آن تأکید داشتند، این بود که سپاه در خوزستان با بهره‌گیری از زور، مردم را وادار به تخلیه منازل کرده است که ضمن تکذیب آن باید گفت، سپاه، رابطه معنوی و گفتمانی خوبی با مردم در مناطق مختلف دارد. وقتی که شورای تأمین از سپاه کمک می‌خواهد، سپاه از قدرت گفتمانی خود استفاده می‌کند تا امورات انجام شود.
سردار شریف گفت: شایعه دیگر این بود که سپاه و مجموعه‌های دیگر، توجهی به مردم مناطق سیل‌زده ندارند؛ در صورتی که همه مردم و حتی دشمنان قسم‌خورده ما اذعان کردند که نظام جمهوری اسلامی با توجه به این حجم سیل، مدیریت قابل توجهی را در جمع و جور کردن کارها داشته است. حتی «ناسا» هم اعلام کرد که حجم سیل، هم در فراگیری و هم در مدت زمان کوتاهی که این بارش فرو ریخت و هم در قدرت تخریبی که داشت، بسیار بالا بود و 
به طور غیررسمی اعتراف کرد که تلفات سیل در ایران کم بود و سرعت عمل واحدهای عمل‌کننده اعم از دولتی و نظامی بسیار بالا بود.
 
کمک به مردم گرفتار در کولاک
امیر تقی خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به اقدامات ارتش در کمک‌رسانی به مردم گفت: اقدامات ارتش در ارتباط با مشکلاتی که در کشور بود، از تقریباً 27‌اسفند‌ماه در کمک به مردم گرفتار در کولاک و برف شدید، آغاز شد. پس از وقوع سیل، کمک‌ها به دستور فرمانده کل ارتش آقای موسوی شدت پیدا کرد تا اینکه فرمان فرمانده معظم کل قوا صادر شد و عملاً شکل کار ارتش و گستردگی آن افزایش یافت.
 
تقسیم کار امیر سرلشکر موسوی
وی افزود: بر این اساس، آنچه که اتفاق افتاد این بود که امیر سرلشکر موسوی، کار را به چند منطقه تقسیم کردند؛ در منطقه جنوب، امیر سیاری را به‌عنوان فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران خوزستان و منطقه جنوب غرب منصوب کردند و بر این اساس، تمامی یگان‌های ارتش، مستقر در آن منطقه موظف شدند که تمام و کمال به فرماندهی ایشان، کار خود را انجام دهند.
امیر تقی خانی گفت: امیر موسوی همین اقدام را در مورد منطقه غرب و لرستان انجام دادند و امیر حیدری را به عنوان فرمانده عملیات ارتش در ستاد مقابله با بحران منطقه غرب و لرستان منصوب کردند. در منطقه شمال هم کاری مشترک، بین فرمانده ارشد ارتش در منطقه شمال و همراهی نیروی دریایی بود؛ بر اساس این، فرمانده کل ارتش هم دو بار در مناطق حضور داشتند، یک بار در سیل گلستان و یک بار هم در روزهای اخیر به سه منطقه خوزستان و خرم‌آباد 
سرکشی کردند.
 
نقش مهم پهپادهای ارتش
وی تأکید کرد: دستور امیر موسوی این بود که آنچه نیاز مردم شریف ما در استان‌هاست و آنچه ستادهای بحران از نیازمندی‌های خود از طریق استانداری‌ها اعلام می‌کنند، ارتش در خدمت مردم قرار دهد. مثلاً بخشی از اقدامات ما در منطقه جنوب غرب، پرواز مداوم پهپادهای ارتش روی سدها و مناطق پایین دست بود؛ برای اینکه اطلاعات مناطق پایین دست در اختیار استانداری قرار بگیرد تا آن‌ها بتوانند بر اساس گسترش این رودها و احتمال خطرات برای روستاها، تصمیمات مناسب را بگیرند.
امیر تقی خانی گفت: امیر سیاری هم از طریق مشاهده هوایی، اطلاعات را تجزیه و تحلیل می‌کردند و براساس آن، کمک‌ها به آن نقطه متمرکز می‌شد. در منطقه جنوب، تعدادی از مردم جابه‌جا شدند؛ سیل‌بندها ایجاد شد؛ بازدید از آمادگی نیروها صورت گرفت و مأموریت آن‌ها تفهیم شد؛ وضعیت پدافندهای هوایی، نیروی دریایی و زمینی در آن مناطق مشخص و بخشی از اقلام تجهیزاتی و کمک‌های مهندسی گسیل شد.
 
برپایی دو دستگاه آشپزخانه سیار با قابلیت طبخ
 10‌هزار غذای گرم
وی تأکید کرد: در منطقه غرب به‌دلیل اینکه ناگهان با یک سیل عظیم روبه‌رو شدیم، طبیعتاً در یک فرصت کوتاه، نیروهای بسیاری در آن‌جا متمرکز شدند؛ مثلاً برپایی بیمارستان صحرایی، برپایی دو دستگاه آشپزخانه سیار با قابلیت طبخ هر وعده 10هزار غذای گرم، سه تیم سیار پزشکی از پزشک و بهیار و پرستار و گسیل امکانات و پدافند هوایی از نیروی انسانی گرفته تا تجهیزات پزشکی و امکانات مورد نیاز آن منطقه به منطقه غرب و تلاش بی‌شائبه تمام یگان‌های نیروهای زمینی مستقر در منطقه غرب کشور، در لرستان و خصوصاً در شهرهای آسیب‌دیده.
 
اقدامات ارتش در «پل‌دختر» و «معمولان» و «چم مهر»
 امیر تقی خانی گفت: حاصل این حضور، تلاش‌هایی برای جابه‌جایی مردم و بردن نفربرهای نیروی زمینی به آن منطقه بود. البته نفربرها و نیروی انسانی ارتش در کرمانشاه هم کمک‌هایی را داشت که در سرپل ذهاب مردم را به جای امن بردیم؛ در «پل‌دختر» و «معمولان» و «چم مهر» هم اقدامات بسیاری انجام شد که در چم مهر دو اردوگاه زده شد و بسیاری از امکانات حتی قایقرانی، غواصی و تیم نیروی مخصوص ما در آنجا متمرکز شدند.
 سخنگوی ارتش گفت: امیر حیدری بلافاصله با حضور در پل‌دختر، تمام پروازهای هوانیروز را در آنجا متمرکز ساخت؛ هوانیروز البته در جاهای دیگر مثل شمال و جنوب هم پرواز داشت و پل هوایی درستی را در آنجا ایجاد کرد.
 
اقدامات مهم نیروی هوایی ارتش
 امیر تقی خانی ادامه داد: این پل هوایی هم مردم را جابه‌جا کرد و هم به آن‌ها آذوقه رساند که تا این لحظه، بالغ بر 75‌تن مواد غذایی و امکانات مورد نیاز به دست مردم رسیده است. راه‌اندازی ناوگان هوایی، حمل‌و‌نقل امکانات و نیازمندی‌های مردم آن منطقه و آنچه که هلال احمر جمع کرده بود را به عهده داشت که تا این لحظه 130تن بار را جابه‌جا کرده است. نیروی هوایی، با سه فروند هواپیمای 747 و 707 و 330، تمامی امکانات را به مقصد خرم‌آباد و اهواز برده است.
 سخنگوی ارتش گفت: حاصل حضور و تلاش ارتش با همراهی سپاه و نیروی انتظامی برای این بود که مردم را از شرایط بحرانی و خطرناک نجات دهیم؛ برای موضوع غرب، فرماندهان ارتش آستین‌ها را بالا زده‌اند. نیروی دریایی و پدافند ما همگی جانانه پای کار بوده و هستند و خدمت‌رسانی همچنان انجام می‌گیرد؛ قطعاً ده‌ها برابر این، کارها انجام شده است؛ کارهایی که به قلم تحریر قابل گفتن نیست.

شماره‌های پیشین