746
چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
1
رویوران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهران باید علیه اقدام جاسوسی منامه و ریاض در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی کند

فتنه تروریستی آل‌خلیفه در ایران

شبکه «الجزیره» روز گذشته از طرحی مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال 2003 با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران معارض در بحرین بوده است. همچنین، این شبکه تلویزیونی فاش کرد سازمان اطلاعات بحرین برای حذف سران مخالف خود و اجرای عملیات داخل ایران با القاعده و گروهک «انصار الفرقان» در سال‌های اخیر همکاری کرده است.

آیا فیلم‌ دفاع مقدسی کارگردان «رستاخیز» ساخته می‌شود

«درخشش» درویش با فتح خرمشهر

در روزهای اخیر بنیاد روایت فتح از آقای احمدرضا درویش، کارگردان سینمای دفاع مقدس تقدیر و تشکر انجام داد. این اتفاق بازهم وضعیت درویش در سینمای ایران از زمان تولید «رستاخیز» تا به امروز را یادآوری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی:

دزدی انگلیس خبیث بی‌جواب نمی‌ماند

سر مقاله

برجام يا برجام پلاس

غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ایران با کاهش تعهدات برجام را متوازن کرد

وضعیت، وضعیت حساس و در نوع خود عجیبی است. ترامپ و حواریونش مدام از چماق، هویج و مشت‌آهنین سخن می‌گویند؛ ایران از روند برجام رضایت ندارد و اروپا مشغول لفاظی‌های سیاسی است. در میانه این اوضاع و احوال آشوبناک، ایران با اعلام رسمی کاهش تعهدات برجامی‌اش، اروپا را نَم‌نمک به این نتیجه رسانده که برای نجات برجام از بستر احتضار، باید خودش را جمع‌و‌جور کند؛ هرچند تاکنون جز تئوری ارسال میانجی، غربی‌ها مشق دیگری تمرین نکرده‌اند. برای بحث و بررسی بیشتر در‌این‌باره، به‌سراغ آقای کاظم غریب‌آبادی رفتیم؛ نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و معاون اول كميسيون موادمخدر سازمان ملل. پیش‌ازاین، او مدیریت امور بین‌الملل سازمان صداوسیما، عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرتیمی آقای علی لاریجانی و سفیر ایران در هلند و چندین‌و‌چند مسوولیت دیگر را در کارنامه کاری خود دارد. غریب‌آبادی با اشاره به رویکرد اروپا در برجام گفت: «قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود، به‌صراحت گفتیم اروپا اراده و توانایی آن را ندارد که بخواهد دربرابر آمریکا بایستد و بخواهد برای نجات برجام هزینه دهد». همچنین، وی ابراز امیدواری کرد که اروپا در 50 روز آینده از تعیین زمان گام دوم، بتواند تصور ایران را تغییر بدهد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با حقوقدانان از جدیدترین دستورالعمل قوه‌قضاییه گزارش می‌دهد

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

حفظ کرامت انسانی از جمله مواردی است که اسلام و جمهوری اسلامی همواره به رعایت آن تاکید داشته است. با این حال در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها کمتر پیش آمده که برای حفظ ارزش‌های مراجعان و متهمان تلاش کنند. همین موضوع سبب شد که در روزهای گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه دستورالعملی مبنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط زیرمجموعه‌های این دستگاه صادر کند؛ دستورالعملی که شامل پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شده است و در دو روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و کارشناسان اظهارات متفاوتی در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل داشته‌اند.

نگاهی به روابط ایران و امارات متحده عربی، از سپهر سیاست تا زمین فوتبال

كوچك با ادعاهای بزرگ

50 سال پیش، جایی به اسم امارات متحده عربی وجود نداشت؛ سرزمینی كه چند هزار سال در قلمرو ایران بود. در سال 1971 میلادی و با خروج بریتانیا از این سرزمین، هفت شیخ‌نشین با هم این كشور را مستقل اعلام كردند. استعمار پیر برای جلوگیری از قدرت ایران بر خلیج‌فارس، جزایر استراتژیك آن كه به آب‌های سرزمینی ایران تعلق داشت را غیرقانونی به نام شیوخ عرب زد و زمینه‌های اختلاف را ایجاد كرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و ترس شیوخ منطقه از گسترش انقلاب به مناطق تحت حاكمیت آن‌ها موجب شد با تشكیل شورای همكاری خلیج فارس، ادعاهای واهی كه بریتانیا در دهان شیوخ عرب گذاشته بود، بار دیگر مطرح شود. غربی‌ها كه پایگاه ایران را پس از انقلاب از دست داده بودند، سریع در كشورهای عربی حضور یافتند و با خرج كردن دلارهای نفتی، به زرق و برق دادن جنوب خلیج فارس پرداختند. در طول این سال‌ها روابط ایران و امارات شكل پیچیده‌ای داشته است. برخی از بزنگاه‌های تاریخی این روابط را مرور كرده‌ایم.

«صبح‌نو» حادثه قطار سمنان-مشهد را به بهانه نامه 161 نماینده مجلس برای اعلام مقصران مرور کرده است

نتیجه گزارش در دسترس نیست

نامه 161 نماینده مجلس برای تسریع در پیگیری حادثه برخورد قطار مسافری در محور سمنان - دامغان موجب خواهد شد تا مسوولان وقت شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی به این پرونده پاسخگوی محاکم قضایی و رسیدگی‌کننده باشند. صبح پنجم آذر سال 95 بود که قطار مسافری زائران مشهدالرضا؟ع؟ که بیشتر مسافران آن اهالی استان آذربایجان‌شرقی بودند با قطار دیگری که در مسیر توقف کرده بود، برخورد کرد. این حادثه غمبار موجب کشته شدن 47 نفر و مصدوم شدن 103 نفر شد.

با حجت‌الاسلام قاسمیان درباره علل کم‌توجهی به دشمنی با نام «تحجر» گفت‌وگو کردیم

قیام علیه تحجر

«تجدد و تحجر» به تعبیر شهید آوینی دو پرتگاه جهنمی هستند که در این‌سو و آن‌سوی صراط عدل دهان باز کرده‌اند. در ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی ادبیات ضدتجدد از پایگاه دینداران و انقلابیون در حد قابل قبولی تولید شد. سرآمد این ادبیات هم تلاش‌های نویسندگانی مانند سید احمد فردید و جلال آل‌احمد و طرح بحث غربزدگی و ملحقات آن بود؛ اما از سوی دیگر ادبیات ضدتحجر چندان مورد توجه قرار نگرفت و در تولیدات فکری و فرهنگی هم رسوخ چندانی نکرد، تا جایی که این خطر وجود دارد که به‌مرور مرز میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی کمرنگ‌تر شده و حتی یکی انگاشته شوند. در حاشیه چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» که در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی درحال برگزاری است، از حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ درباره علل کم‌توجهی به تحجر در تاریخ انقلاب اسلامی سوال کردیم.

ترمز سیالیت روشنفکران و بوروکرات‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

نگاهی به مواجهه حکومت‌های پادشاهی ایران‌ با ابرقدرت‌ها

برباددهندگان

تقریبا دوماه قبل بود که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعد از 40سال به ایران سفر کرد که از این جهت سفری تاریخی محسوب می‌شد. طبق اعلام رسانه‌ها، این سفر به منظور رساندن پیام دونالد ترامپ به رهبران ایران بود و البته حرف‌های نخست‌وزیر ژاپن هم بر ارسال پیام و میانجیگری این دولت میان ایران و آمریکا صحه گذاشت؛ اما در این میان یک اتفاق ویژه افتاد و آن مواجهه رهبر معظم انقلاب با این پیام بود؛ رفتاری که انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت. رهبر انقلاب در واکنش به سخن آبه که گفته بود «من قصد دارم پیام رییس‌جمهوری آمریکا را به جنابعالی برسانم، این‌طور گفتند: درخصوص آنچه از رییس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» اینکه رهبر کشور در مقابل پیام کشوری که خود را ابرقدرت جهان می‌داند و بسیاری از همسایگان ما در مقابل آن زانو می‌زنند این چنین واکنش نشان‌دهند و آن را حتی شایسته مبادله پیام نداند در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. از آن جهت که سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شاهان گذشته بعضا چه واکنش‌های ذلیلانه‌ای در مقابل ابرقدرت‌ها از خودش نشان می‌داده‌اند. در این گزارش به بازخوانی چند رفتار گذشته شاهان ایران می‌پردازیم تا اهمیت رفتار رهبر انقلاب را درک کنیم.

صبح نو

یک تروریست، مسلمانان نمازگزار نیوزیلند را قتل عام کرد

توحش آنگلوساکسونی

همه چیز ظرف چند دقیقه رخ داد؛ عجیب و غیرقابل باور. یک مهاجم استرالیایی با اسلحه به مسجدی در یکی از شهرهای نیوزیلند حمله و تعدادی از مسلمانان را به خاک و خون کشید. چند دقیقه پس از او، در دیگر مسجد همان شهر، صدای تیراندازی دیگری به گوش رسید.

مقابله با مسلمانان
بعدازظهر روز 15 مارس 2019 به وقت نیوزیلند(24 اسفندماه)، دو مهاجم نژادپرست با حمله به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ»، مسلمانان را به رگبار بستند. «برنتون تارانت» جوان 28 ساله استرالیایی، یکی از دو مهاجم حملات تروریستی روز گذشته، پیش از اجرای این حمله با انتشار ویدئویی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، انگیزه خود از حمله مسلحانه به نمازگزاران مسجدالنور(یکی از مساجد هدف قرارگرفته‌شده) در شهر کرایست چرچ نیوزیلند را «مقابله با مهاجرت مسلمانان» اعلام کرده است.

نژادپرستی به سبک ترامپ 
این مهاجم در ویدئوی منتشره خود به صراحت ابراز کرد: «می‌خواستم به مهاجمان (مسلمانان مهاجر) بگویم که سرزمین ما هرگز سرزمین شما نخواهد شد؛ زمین ما متعلق به خود ماست؛ تا زمانی که یک سفیدپوست زنده باشد، هرگز نمی‌توانید به سرزمین‌های ما هجوم بیاورید و هرگز جایگزین مردم ما نخواهید شد». این جوان تروریست همچنین با انتشار مانیفستی در توییتر اعلام کرد، از «آندرس برویک» نروژی که در سال 2011 میلادی 77 نفر را در «اسلو» قتل عام کرد، الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دارد. «تارانت» تأکید کرده از حامیان دونالد ترامپ به‌عنوان «نماد بازیابی هویت سفیدپوستان» است. 
توجه به بخش دیگری از مانیفست این مسیحی تندرو، اقدامات گروه تروریستی «داعش» در خط و نشان کشیدن برای مردم نقاط مختلف جهان را به ذهن متبادر می‌کند. این جوان استرالیایی با تهدید علنی مردم ترکیه تأکید کرد: «می‌توانید در خاک خود با آرامش زندگی کنید؛ به شما آسیبی نخواهد رسید! در سمت شرق. اما در سمت غرب(بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی امتحان نکنید و نه در اروپا، زیرا شما را خواهیم کشت. ما به استانبول آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم؛ ایاصوفیه از مناره‌ها پاکسازی خواهد شد و استانبول مجدداً مسیحی خواهد شد».

حمله تروریستی کاملاً برنامه‌ریزی شده بود
ساعاتی پس از این دو حمله تروریستی، «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی، از کشته‌شدن 49 نفر در حملات به مساجد این کشور خبر داد و گفت: «حمله تروریستی در کرایست چرچ کاملاً برنامه‌ریزی شده بود. امروز یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ این کشور است». پس از این اظهارات، پلیس نیوزیلند اعلام کرد، چهار نفر از جمله سه مرد و یک زن در ارتباط با این دو حمله دستگیر شده‌اند.

خود مسلمانان مقصرند!
با وجود این، «فریزر آنینگ» سناتور استرالیایی، با حمایت صریح از اقدام تبعه خود در کشتار وحشیانه مسلمانان نیوزیلند اظهار داشت: «علت حمله نیوزیلند، مهاجرت مسلمانان دیوانه است. معمولاً مسلمانان خودشان مجرم هستند.»

حمایت از اسلام‌هراسی به نام آزادی بیان
حادثه تروریستی «مسجدالنور» نیوزیلند، بلافاصله با واکنش شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مختلف روبه‌رو شد. آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در مطلبی توییتری، با تأکید بر اینکه «تزویر و دورویی غربی‌ها در حمایت از اسلام‌هراسی به نام آزادی بیان باید متوقف شود» تصریح کرد: «مصونیت‌ها در راستای ترویج نژادپرستی در دموکراسی‌های غربی، منجر به این می‌شود، در فلسطین قلدرهای رژیم اسرائیلی با ورود به مسجد به مسلمانان اهانت می‌کنند؛ تروریست‌ها در نیوزیلند، کشتار 49 مسلمان را پخش زنده می‌کنند».

وحشیانه و عجیب
«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه نیز در پیامی به نخست‌وزیر نیوزیلند، با وحشیانه و عجیب توصیف‌کردن حمله به غیرنظامیانی که برای خواندن نماز جمع شده بودند، تأکید کرد: «من انتظار دارم همه کسانی که در این جنایت دخیل بوده‌اند، به اشد مجازات برسند».

تراژدی سیاه
«رتنو مرسودی» وزیر خارجه اندونزی نیز به طور جدی حادثه تروریستی در نیوزیلند را محکوم کرد.
اما در مالزی، «انور ابراهیم» رهبر بزرگ‌ترین حزب ائتلافی حاکم این کشور، حادثه تروریستی در نیوزیلند را «تراژدی سیاه» توصیف کرد.

فاشیستی و نژادپرستانه
در ترکیه، «ابراهیم کالین» سخنگوی رییس‌جمهوری این کشور نیز ضمن محکومیت حادثه رخ داده، این حمله را اقدامی فاشیستی و نژادپرستانه خواند و تأکید کرد: «این حمله نشان داد خصومت و عداوت به اسلام و مسلمانان به چه حدی رسیده است. ما چندین بار شاهد این بوده‌ایم که اسلام‌هراسی علیه اسلام و مسلمانان به یک ایدئولوژی نابهنگام و مرگبار تبدیل شده است. جهان باید علیه چنین استدلالی برخیزد و باید کاری کند تا تروریسم فاشیستی اسلام‌هراسی متوقف شود».

واکنش الیزه‌نشین
کشور فرانسه که سال‌هاست، ملجأ و مأمن سازمان تروریستی مجاهدین خلق(منافقین) بوده و هر ساله در ابتدای تابستان، میزبان همایش‌های این سازمان است نیز نسبت به حادثه تروریستی در نیوزیلند واکنش نشان داد. «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه در توئیتی نوشت: «همه فکر ما پیش قربانیان جنایات شنیع در مساجد کرایست‌چرچ نیوزیلند و نزدیکان آن‌هاست. فرانسه علیه هر شکلی از افراط‌گرایی می‌ایستد و با شرکایش بر ضد تروریسم در جهان اقدام می‌کند».
جالب‌ترین واکنش به حادثه تروریستی نیوزیلند متعلق به دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بود. او در حالی به این حادثه واکنش نشان داد که عامل حادثه نیوزیلند، خود را حامی ترامپ عنوان کرد. رییس‌جمهوری آمریکا با استنکاف از به کاربردن واژه «تروریستی»، ضمن ابراز همدردی برای مردم نیوزیلند بعد از به قول خودش، «قتل عام وحشتناک در مسجدها» تأکید کرد: «49 فرد بی‌گناه با خونسردی کشته شدند و تعداد زیادی به شدت زخمی شدند. ایالات متحده در کنار نیوزیلند می‌ایستد برای هرکاری که بتوان انجام داد».
حادثه تروریستی شهر کرایست چرچِ نیوزیلند، در حالی رخ داد که پیش از این، مسلمانان در شرایط نسبتاً خوبی در این کشور به سر می‌بردند. شهادت نزدیک به 50 نفر مسلمان را شاید بشود در راستای پروژه اسلام‌هراسی، به‌طور عام و خاصه جلوگیری از مهاجرت مسلمانان به اروپا و آمریکا که چند سالی می‌شود به دغدغه سیاسیون این کشورها تبدیل شده است، به حساب آورد.

شماره‌های پیشین