677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

یک تروریست، مسلمانان نمازگزار نیوزیلند را قتل عام کرد

توحش آنگلوساکسونی

همه چیز ظرف چند دقیقه رخ داد؛ عجیب و غیرقابل باور. یک مهاجم استرالیایی با اسلحه به مسجدی در یکی از شهرهای نیوزیلند حمله و تعدادی از مسلمانان را به خاک و خون کشید. چند دقیقه پس از او، در دیگر مسجد همان شهر، صدای تیراندازی دیگری به گوش رسید.

مقابله با مسلمانان
بعدازظهر روز 15 مارس 2019 به وقت نیوزیلند(24 اسفندماه)، دو مهاجم نژادپرست با حمله به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ»، مسلمانان را به رگبار بستند. «برنتون تارانت» جوان 28 ساله استرالیایی، یکی از دو مهاجم حملات تروریستی روز گذشته، پیش از اجرای این حمله با انتشار ویدئویی در شبکه اجتماعی فیس‌بوک، انگیزه خود از حمله مسلحانه به نمازگزاران مسجدالنور(یکی از مساجد هدف قرارگرفته‌شده) در شهر کرایست چرچ نیوزیلند را «مقابله با مهاجرت مسلمانان» اعلام کرده است.

نژادپرستی به سبک ترامپ 
این مهاجم در ویدئوی منتشره خود به صراحت ابراز کرد: «می‌خواستم به مهاجمان (مسلمانان مهاجر) بگویم که سرزمین ما هرگز سرزمین شما نخواهد شد؛ زمین ما متعلق به خود ماست؛ تا زمانی که یک سفیدپوست زنده باشد، هرگز نمی‌توانید به سرزمین‌های ما هجوم بیاورید و هرگز جایگزین مردم ما نخواهید شد». این جوان تروریست همچنین با انتشار مانیفستی در توییتر اعلام کرد، از «آندرس برویک» نروژی که در سال 2011 میلادی 77 نفر را در «اسلو» قتل عام کرد، الهام گرفته و در ضمن علاقه شدیدی به دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دارد. «تارانت» تأکید کرده از حامیان دونالد ترامپ به‌عنوان «نماد بازیابی هویت سفیدپوستان» است. 
توجه به بخش دیگری از مانیفست این مسیحی تندرو، اقدامات گروه تروریستی «داعش» در خط و نشان کشیدن برای مردم نقاط مختلف جهان را به ذهن متبادر می‌کند. این جوان استرالیایی با تهدید علنی مردم ترکیه تأکید کرد: «می‌توانید در خاک خود با آرامش زندگی کنید؛ به شما آسیبی نخواهد رسید! در سمت شرق. اما در سمت غرب(بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی امتحان نکنید و نه در اروپا، زیرا شما را خواهیم کشت. ما به استانبول آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم؛ ایاصوفیه از مناره‌ها پاکسازی خواهد شد و استانبول مجدداً مسیحی خواهد شد».

حمله تروریستی کاملاً برنامه‌ریزی شده بود
ساعاتی پس از این دو حمله تروریستی، «جاسیندا آردرن» نخست‌وزیر نیوزیلند با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی، از کشته‌شدن 49 نفر در حملات به مساجد این کشور خبر داد و گفت: «حمله تروریستی در کرایست چرچ کاملاً برنامه‌ریزی شده بود. امروز یکی از تاریک‌ترین روزهای تاریخ این کشور است». پس از این اظهارات، پلیس نیوزیلند اعلام کرد، چهار نفر از جمله سه مرد و یک زن در ارتباط با این دو حمله دستگیر شده‌اند.

خود مسلمانان مقصرند!
با وجود این، «فریزر آنینگ» سناتور استرالیایی، با حمایت صریح از اقدام تبعه خود در کشتار وحشیانه مسلمانان نیوزیلند اظهار داشت: «علت حمله نیوزیلند، مهاجرت مسلمانان دیوانه است. معمولاً مسلمانان خودشان مجرم هستند.»

حمایت از اسلام‌هراسی به نام آزادی بیان
حادثه تروریستی «مسجدالنور» نیوزیلند، بلافاصله با واکنش شخصیت‌های سیاسی در کشورهای مختلف روبه‌رو شد. آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در مطلبی توییتری، با تأکید بر اینکه «تزویر و دورویی غربی‌ها در حمایت از اسلام‌هراسی به نام آزادی بیان باید متوقف شود» تصریح کرد: «مصونیت‌ها در راستای ترویج نژادپرستی در دموکراسی‌های غربی، منجر به این می‌شود، در فلسطین قلدرهای رژیم اسرائیلی با ورود به مسجد به مسلمانان اهانت می‌کنند؛ تروریست‌ها در نیوزیلند، کشتار 49 مسلمان را پخش زنده می‌کنند».

وحشیانه و عجیب
«ولادیمیر پوتین» رییس‌جمهوری روسیه نیز در پیامی به نخست‌وزیر نیوزیلند، با وحشیانه و عجیب توصیف‌کردن حمله به غیرنظامیانی که برای خواندن نماز جمع شده بودند، تأکید کرد: «من انتظار دارم همه کسانی که در این جنایت دخیل بوده‌اند، به اشد مجازات برسند».

تراژدی سیاه
«رتنو مرسودی» وزیر خارجه اندونزی نیز به طور جدی حادثه تروریستی در نیوزیلند را محکوم کرد.
اما در مالزی، «انور ابراهیم» رهبر بزرگ‌ترین حزب ائتلافی حاکم این کشور، حادثه تروریستی در نیوزیلند را «تراژدی سیاه» توصیف کرد.

فاشیستی و نژادپرستانه
در ترکیه، «ابراهیم کالین» سخنگوی رییس‌جمهوری این کشور نیز ضمن محکومیت حادثه رخ داده، این حمله را اقدامی فاشیستی و نژادپرستانه خواند و تأکید کرد: «این حمله نشان داد خصومت و عداوت به اسلام و مسلمانان به چه حدی رسیده است. ما چندین بار شاهد این بوده‌ایم که اسلام‌هراسی علیه اسلام و مسلمانان به یک ایدئولوژی نابهنگام و مرگبار تبدیل شده است. جهان باید علیه چنین استدلالی برخیزد و باید کاری کند تا تروریسم فاشیستی اسلام‌هراسی متوقف شود».

واکنش الیزه‌نشین
کشور فرانسه که سال‌هاست، ملجأ و مأمن سازمان تروریستی مجاهدین خلق(منافقین) بوده و هر ساله در ابتدای تابستان، میزبان همایش‌های این سازمان است نیز نسبت به حادثه تروریستی در نیوزیلند واکنش نشان داد. «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه در توئیتی نوشت: «همه فکر ما پیش قربانیان جنایات شنیع در مساجد کرایست‌چرچ نیوزیلند و نزدیکان آن‌هاست. فرانسه علیه هر شکلی از افراط‌گرایی می‌ایستد و با شرکایش بر ضد تروریسم در جهان اقدام می‌کند».
جالب‌ترین واکنش به حادثه تروریستی نیوزیلند متعلق به دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا بود. او در حالی به این حادثه واکنش نشان داد که عامل حادثه نیوزیلند، خود را حامی ترامپ عنوان کرد. رییس‌جمهوری آمریکا با استنکاف از به کاربردن واژه «تروریستی»، ضمن ابراز همدردی برای مردم نیوزیلند بعد از به قول خودش، «قتل عام وحشتناک در مسجدها» تأکید کرد: «49 فرد بی‌گناه با خونسردی کشته شدند و تعداد زیادی به شدت زخمی شدند. ایالات متحده در کنار نیوزیلند می‌ایستد برای هرکاری که بتوان انجام داد».
حادثه تروریستی شهر کرایست چرچِ نیوزیلند، در حالی رخ داد که پیش از این، مسلمانان در شرایط نسبتاً خوبی در این کشور به سر می‌بردند. شهادت نزدیک به 50 نفر مسلمان را شاید بشود در راستای پروژه اسلام‌هراسی، به‌طور عام و خاصه جلوگیری از مهاجرت مسلمانان به اروپا و آمریکا که چند سالی می‌شود به دغدغه سیاسیون این کشورها تبدیل شده است، به حساب آورد.

شماره‌های پیشین