709
سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» راه‌های کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را بررسی کرد

تصفیر نفت در اقتصاد ایران

هرچند دولت دونالد ترامپ سیاست تصفیر نفت ایران را در پیش گرفت و هرچه در چنته داشت برای اعمال آن به‌کار گرفت؛ اما سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی نیز بیکار ننشستند و آنان نیز سیاست تصفیر نفت در بودجه را پیش گرفتند تا این حربه دشمن را بی اثر کنند.

مولاوردی در گفت‌وگو با «صبح نو» : | هماهنگی جلسات ستاد ملی زنان با رییس جمهوری سخت است

گزارش‌های جهانی مبین وضع زنان ایران نیست

رتبه شکاف جنسیتی 140 ایران در میان 144 کشور جهان حتی اگر اشتباه و فقط به‌دلیل ضعف در معیارهای آمارگیری در سطح کلان کشور باشد اما می‌تواند به درستی مبین این نکته باشد که نهادهای مرتبط با حقوق زنان به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند. ستاد ملی زنان و خانواده یکی از مراجع سیاست‌گذاری در حوزه زنان است که در طول دو دولت یازدهم و دوازدهم فقط یک بار جلسه رسمی برگزار کرده است.

چگونه رییس مجلس در غیاب رییس‌جمهوری مصوبات شورا را ابلاغ می‌کند | گلشنی در گفت‌وگو با «صبح نو» :حرمت شورا باید احیا شود

لاریجانی؛ جایگزین رییس

14 اسفند97، روزنامه «صبح‌نو» در گزارشی با عنوان «شوراها معطل رییس‌جمهوری» از سنگ‌اندازی دفتر رییس‌جمهوری در برگزاری جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و دلایل آن خبر داد. در آن زمان، دو ماه بود که جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل نشده بود. حالا نزدیک به پنج ماه است که این جلسه تشکیل نشده است؛ در‌حالی‌که طبق آیین‌نامه باید یک‌هفته‌درمیان جلسه برگزار شود. «صبح‌نو» در گزارش خود دلایل احتمالی برگزار‌نشدن جلسات را بررسی کرده بود و حالا پس از گذشتن دوونیم ماه از آن گزارش، آن دلایل احتمالی به مرز یقین رسیده و شواهدی متعددی برای آن در دست است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی  به «صبح نو» خبر داد

تولید اورانیوم نطنز چهار برابر شد

سر مقاله

در ستایش عبرت‌ها

نقش‌دولت‌ورسانه‌ملی‌‌درمدیریت‌آگهی‌های‌بازرگانی‌‎چیست

رژه«مهناز» روی‌اعصاب‌روزه‌داران

با گذشت نیمی از روزهای ماه مبارک رمضان، در کنار سریال‌ها و ویژه‌برنامه‌های سیما یکی دیگر از مواردی که مخاطبان را تحت‌تاثیر قرار داد، آگهی‌های بازرگانی بود.

تنها دو ماه از مهلت چهارماهه برای تغییر ساختار برنامه مالی دولت باقی مانده است

ضرب‌الاجل اصلاح ساختار بودجه

اصلاح ساختار نظام بودجه‌ریزی کشور برای نخستین‌بار در بهمن سال گذشته از سوی رییس مجلس شورای اسلامی علنی شد که در همان زمان در جلسه شورای اداری استان قم اعلام کرد رهبر انقلاب با تدبیر، دستور اصلاح ساختار بودجه‌ریزی کشور در مدت چهار ماه آینده را دادند؛ موضوعی که معاون اول رییس‌جمهوری نیز در بهمن 97 در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین برنامه‌ای برای اصلاح ساختار بودجه کشور با هدف کاهش هزینه‌ها و حمایت از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی گفت: «اصلاح ساختار بودجه در شرایط کنونی، کاری پرفایده، سودمند و درراستای منافع کشور است.»

رییس جدید سازمان سینمایی در نخستین نشست خبری خود از ضرورت رشد اخلاق حرفه‌ای در صنوف گفت

قانون، کافی نیست

نخستین نشست خبری آقای حسین انتظامی، رییس جدید سازمان سینمایی، صبح دیروز با همراهی آقای مسعود نجفی، مدیر روابط‌عمومی و حضور آقایان ابراهیم داروغه‌زاده، معاون نظارت و ارزشیابی و محمود اربابی، معاون توسعه و فناوری برگزار شد.

چند نکته درباره گزارش عملکرد سال 97 بزرگ‌ترین مارکت اندروید ایرانی

قهر گیمرها با بازار

مدت زیادی از ظهور کسب‌وکار‌های نوپا (استارت‌آپ‌ها) در کشور نمی‌گذرد؛ با این حال همین کسب‌وکار‌های نوظهور، تحول عظیمی را در عرصه‌های گوناگون کشور، چه ملی و چه معیشتی، ایجاد کرده‌اند. استارت‌آپ‌ها با بهره‌‌گیری از مدل‌های کسب‌وکار رایج در دنیا و با تکیه بر متخصصان داخلی توانسته‌اند با سرعت زیادی رشد کنند و سبک زندگی مردم را تحت تاثیر قرار دهند. یکی از مهم‌ترین استارت‌آپ‌های کشور کافه بازار است. کافه‌بازار یک فروشگاه برنامه‌های اندرویدی است که نخستین نسخه آن در بهمن ۱۳۸۹ توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف طراحی و منتشر شد. این استارت‌آپ که امروز به بزرگ‌ترین شرکت تجارت دیجیتال کشور تبدیل شده است، هر سال گزارشی از عملکرد خود منتشر می‌کند، گزارشی که در آن به جزئیاتی مثل محبوب‌ترین برنامه، بیشترین برنامه‌های دانلودشده، نرخ رشد نصب فعال و همچنین وضع درآمد توسعه‌دهندگان اشاره می‌کند. این گزارش به جهت گستره فعالیت‌های کافه بازار واقعیت‌های مهمی از وضع زندگی مجازی ایرانیان در اختیار ما می‌گذارد. در این صفحه با بررسی آمارهای این گزارش، تلاش کرده‌ایم برخی از آن‌ها را تفسیر و معنی‌دار کنیم.

«صبح‌نو» از آغاز به کار کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن گزارش می‌دهد

چتر پوشالی برای مستاجران

در روزهای گذشته معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی از تشکیل کمیته سقف اجاره‌بهای مسکن با هدف ضابطه‌مند شدن افزایش نرخ اجاره خبر داده است. مازیار حسینی ابزار به هدف رسیدن این کمیته را مالیات عنوان کرده است. اگرچه این طرح ابزار تنبیهی ندارد اما می‌توان امیدوار بود برخلاف طرح‌های بی‌ثمر دولت قبلی در همین خصوص؛ این کمیته بتواند به مستاجرین در این شرایط اقتصادی کمک شایانی کند.

صبح نو

چه کسانی حامی تصویب کنوانسیون‌های ذیل «گروه ویژه اقدام مالی» هستند

مسوولیت 12موافق FATF

هر چند در مجمع تشخیص مصلحت نظام، مخالفانش کم نیستند؛ اما در همان مجمع، همچنان هستند افراد و چهره‌هایی که دل در گرویش دارند؛ از FATF صحبت می‌کنیم؛ سوژه اول این روزهای رسانه‌های کشور. استدلال موافقان آن است که با نپذیرفتن FATF و ملزوماتش، کشور منزوی و متحمل فشارهای بی‌شماری از سوی آمریکا و متحدانش خواهد شد. اما این گروه به این سؤال مهم پاسخ نمی‌دهند که پذیرفتن برجام چه منفعت و آورده ملموسی برای مردم داشت که حال بخواهیم از راه FATF آن را تکمیل کنیم. سؤال مهم‌تر اینکه چه ضمانتی وجود دارد که با پذیرفتن FATF، اروپا و آمریکا به تعهدات قبلی خود عمل کنند. در ادامه گزارش به مواضع چهره‌های موافق FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهیم پرداخت.

 فلاحت‌پیشه
آقای حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، همواره جزو آن دسته از اعضای حقوقی مجمع تشخیص بوده که به جد، طرفدار تصویب کنوانسیون‌های ذیل FATF است. او در مهرماه امسال در گفت‌وگو با «ایرنا»، همکاری نکردن با گروه ویژه اقدام مالی را به معنای انزوای ایران دانست و گفت: جلسه‌ای با حضور رییس مجلس، وزیران اطلاعات و خارجه، رؤسای فراکسیون‌ها و رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس برگزار شد؛ آنچه اکثر اعضای این جلسه مطرح کردند، 
این بود که نپذیرفتن CFT ضرر دارد؛ اما پذیرش آن ممکن است منافعی را عاید کشور کند و در واقع باید جلوی بهانه‌ای را که وجود دارد گرفت.
رییس کمیسیون امنیت ملی گفت: به هر حال، همکاری نکردن با FATF به معنای انزوای کامل ایران است و کشورهای دیگر و دوست هم نمی‌توانند با ایران کار کنند.
 
نظر مساعد شمخانی!
روز 31اردیبهشت‌ماه امسال بود که آقای علی شمخانی، 
دبیر شورای عالی امنیت ملی، با همراهی آقایان ظریف، وزیر خارجه، سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و مسعود کرباسیان، وزیر وقت اقتصاد به مجلس رفته تا با حضور در جلسه غیرعلنی، درباره لوایح سه‌گانه دولت که مرتبط با FATF بود، توضیحاتی ارائه کنند.
آقای علی مطهری، نائب‌رییس مجلس همان ایام درباره شائبه مخالفت شمخانی با FATF گفت: اتفاقاً چنین چیزی نبوده است؛ نظر ایشان کاملاً مثبت بود. گفته شد این لوایح ایراداتی داشته که با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، شورای عالی امنیت ملی و حتی ارتباط با دفتر رهبری، 
رفع شده است.
 
 فرهاد دژپسند
در جلسات اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، آقای فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی با همراهی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، خانم لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری و آقای عبدالناصر همتی، رییس کل 
بانک مرکزی، یک پای ثابت نشست‌ها بوده‌اند. دژپسند در جایگاه نماینده دولت، استدلال‌های لازم برای تصویب کنوانسیون پالرمو در مجمع را ارائه کرده است؛ اما بنابر آنچه آقای محسن رضایی عنوان کرد، «اظهارات نمایندگان دولت نتوانسته اعضای مجمع را برای تصویب پالرمو قانع کند.»
در جلسه اخیر مجمع تشخیص مصلحت نظام(11 اسفند) بنابر گفته آقای مصطفی میرسلیم، درخواست فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد برای به تعویق افتادن بررسی پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام موجب شد تا رأی‌گیری برای این موضوع به سال‌۹۸ موکول شود. دژپسند در این باره گفت: به دلیل اینکه احتمال ارتباط و تداخل جلسات لایحه پالرمو و CFT وجود داشت، پیشنهاد شد تا در فرصتی بهتر و در جلسه بعدی به این موضوع پرداخته شود و دلیل خاص دیگری ندارد.
 
 محمدرضا عارف
آقای محمدرضا عارف از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام که همزمان ریاست یکی از فراکسیون‌های مجلس را به‌عهده دارد، می‌تواند نقش مهمی در بازی‌های پشت پرده مجمع برای تصویب پالرمو ایفا کند. عارف البته برخلاف دیگر چهره‌های نزدیک به دولت، قائل به اعمال حق تحفظ‌هایی برای ایران در معاهدات بین‌المللی نظیر FATF است. 
وی تیرماه امسال در گفت‌وگویی، با بیان اینکه نگاه ما به معاهدات بین‌المللی این است که «حق تحفظ» برای خود قائل شویم گفت: براساس حق تحفظ اگر جایی خلاف شرع یا قانون اساسی انجام شود، می‌توان آن را نپذیرفت.
 
 حسن روحانی
اصلی‌ترین حامی FATF بی‌گمان شخص آقای حسن روحانی، رییس‌جمهوری است. او در سخنرانی‌های اخیرش به تعریض یا به عیان از تصویب کنوانسیون‌های FATF دفاع کرده است. او حتی کار را به تخریب مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز کشانده است. روحانی که مدت‌هاست در جلسات مجمع غایب است، اخیراً در سخنانی، ضمن اظهار کنایه به عملکرد مجمع تشخیص در بررسی پالرمو گفت: «نمی‌شود کشور را به دست 10، 20 نفر داد و بعد بگویند هر چه تصمیم گرفته شد، ما تابعیم؛ نخیر! صاحب این کشور، ملت بزرگ ایران است؛ حتماً ملت ایران، بانک مرکزی و بانک‌های ما حرف خواهند زد.»؛ سخنانی که با واکنش منفی تعدادی از اعضای مجمع تشخیص مانند محسن رضایی و آیت‌الله آملی و آقای محمدباقر قالیباف مواجه شد. او پیش از این نیز حل مشکلات کشور از جمله آب و محیط زیست را به توافق هسته‌ای(برجام) گره زده بود.
 
 محمدجواد ظریف
شاید لازم نباشد در شدت تأکید و حمایت وزیر امور خارجه کشورمان از تصویب پالرمو و CFT در مجمع تشخیص، راه مبالغه در پیش بگیریم. ظریف در کنار روحانی، پیشاهنگ حمایت تام و تمام از کنوانسیون‌های مزبور است. محمدجواد ظریف روز گذشته (12 اسفند) با حضور در فراکسیون مستقلان مجلس درباره موضوعات روز سیاست داخلی و خارجی کشورمان از جمله FATF، به گفت‌وگو نشست. آقای مهرداد لاهوتی، سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی با اشاره به مباحث مطروحه از سوی ظریف در این جلسه گفت: ظریف معتقد است که با توجه به شرایط موجود و برای حل مشکلات اقتصادی باید لوایح مرتبط با FATF تصویب شود و امیدوار بود مجمع تشخیص مصلحت در نهایت به این لوایح رأی مثبت دهد. با وجود حمایت همه‌جانبه از FATF، ظریف در تاریخ 5اسفند امسال این را هم گفت که تابع نظر مجمع تشخیص است. وزیر امور خارجه در این باره اظهارداشت: دوستان نگاه کنند و بر اساس واقعیات تصمیم بگیرند، تا حالا می‌گفتند اتفاقی نمی‌افتد، حالا دارند شرایط را می‌بینند. در عین حال هر تصمیمی هم بگیرند ما تبعیت می‌کنیم، اما بدانند (تصمیمات‌شان) چه آثاری دارد.
 
 علی لاریجانی
شخصیت سیاسی آقای علی لاریجانی، رییس مجلس، تودارتر از آن است که بخواهد نظرش را به طور عیان درباره FATF اظهار کند. با این حال با تعقیب عملکرد یک سال گذشته لاریجانی، می‌شود حدس زد که نظر کلی رییس مجلس در قبال FATF چیست. رییس مجلس شورای اسلامی 
در جلسه علنی روز یکشنبه 20خرداد پارلمان، در جریان بررسی و تصویب لایحه الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) عنوان کرد که «شورای نگهبان ایرادی به لایحه پالرمو نگرفته است. فقط چند ایراد عبارتی بوده است و ترجمه مشکلی ندارد.» اظهارات علی لاریجانی به عنوان رییس قوه‌مقننه کشور درباره اشکالات متعدد لایحه «پالرمو» در حالی مطرح می‌شود که شورای نگهبان این ایرادات را فراتر از اشکالات تایپی، بلکه ترجمه‌ای دانسته بود!
 
 مجید انصاری
آقای مجید انصاری از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، جزو طرفداران 
دو آتشه تصویب CFT و پالرمو در مجمع است. او در آذرماه امسال در اظهاراتی گفت: لایحه مربوط به پالرمو و CFT هم برخی از موادش مورد اصرار مجلس بوده، از باب مصلحت به مجمع آمده است. من پیش‌بینی می‌کنم در مجمع تصویب شود، ممکن است با یک اصلاح جزئی در یک جایی برای تطبیق یا تأمین سیاست‌های کلی انجام گیرد؛ ولی تصویب خواهد شد. ما ناگزیر هستیم تصویب کنیم، منافع ملی ما اقتضا می‌کند تصویب کنیم.
انصاری حتی در جای دیگری مدعی شد که برای حمایتش از کنوانسیون‌های FATF، تهدید به قتل شده است! ادعایی که قاعدتاً اگر واقعیت داشت، بایستی توسط دیگر اعضای مجمع که موافق کنوانسیون‌های مربوطه هستند، تکرار می‌شد، اما نشد. انصاری درباره تهدید شدنش به قتل به «ایسنا» گفت: بعد از جلسه اخیر مجمع تشخیص(6 بهمن‌97) پیامک‌هایی با محتوای تهدید به «قتل» و «برخورد خونین» دریافت کرده‌ام.
 
 سیدمحمد صدر
صدر از مشاوران محمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات، مواضع قاطعی درحمایت از FATF اتخاذ کرده است. صدر نیز مانند دیگر موافقان، دورماندن کشور از تحریم‌ها را دلیل اصلی جانبداری‌اش از FATF عنوان کرده است. او در گفت‌وگویی در اسفندماه امسال گفت: در مجموع پیوستن کشور به FATF بیشتر به نفع جمهوری اسلامی است. زیرا اگر ما نپیوندیم، ترامپ را خوشحال کرده و کمک می‌کنیم تا تحریم‌هایی که علیه ایران وضع کرده، گسترده‌تر شود. صدر و بقیه موافقان
در حالی گریز از تحریم‌های آمریکا و بقیه کشورها را دلیل قانع‌کننده برای تصویب کنوانسیون‌های FATF در مجمع تشخیص عنوان می‌کنند که آمریکا در دوران ترامپ و حتی در دوران اوباما، برخلاف نص معاهده برجام، فشارهای فزاینده تحریمی خود علیه ایران را استمرار بخشید.
 
 حامیان خاموش
علاوه‌بر چهره‌های یادشده، آقایان محمد فروزنده، سیدمحمد میرمحمدی، داوود دانش جعفری، حسن صانعی و علی‌اکبر ناطق‌نوری نیز اگرچه اظهار نظر مشخصی از آن‌ها در فضای مجازی یافت نمی‌شود؛ اما خبرهای واصله حاکی از آن است که در جلسات مجمع، در موضع موافق موضع‌گیری کرده‌اند.
در مجموع می‌توان گفت فلسفه اصلی موافقان FATF 
در مجمع تشخیص، به پیروی از موافقان خارج از مجمع، 
آن است که چنانچه ایران به زیر بار تعهدات گروه اقدام ویژه مالی نرود، باید متحمل هزینه‌های گزافی نظیر تحریم‌ها شود؛ امری که تحقق آن، بنابر سابقه عهدشکنی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در ماجرای برجام، بعید به نظر می‌رسد. باید از موافقان FATF این سؤال روشن را پرسید، در شرایطی که رییس FATF، صراحتاً ایران را حامی گروه‌های تروریستی دانسته و صراحتاً افزایش نرخ دلار تا 14هزار تومان را نتیجه تلاش خود ارزیابی کرده، الحاق به کنوانسیون‌های نامبرده در گزارش، چه منفعتی می‌تواند برای کشورمان داشته باشد؟ از همه مهم‌تر این‌که این موافقان در صورت تصویب FATF باید پاسخگوی این موضع خود در جانب‌داری از FATF باشند تا همچون سابق که درباره برجام اعلام شد «هدف از این توافق اقتصادی نبود»، در میانه راه وعده و وعیدهای خود را فراموش نکرده و مسوولیت رأی و نظر خود را به‌عهده گیرند.

شماره‌های پیشین