655
شنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
1
رهبر انقلاب :

ارتباط عاملان جنایت تروریستی «خاش» با سازمان‌های جاسوسی مسلم است

تهیه‌کننده‌سریال‌پربیننده‌شبکه‌استانی‌سیستان‌وبلوچستان‌درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

مقابل‌دوربین‌زندگی‌کردیم

این‌شب‌ها مجموعه تلویزیونی «شمبل و شاهی» از شبکه استانی سیستان‌و‌بلوچستان در حال پخش است که توانسته با استقبال گسترده مخاطبان همراه شود.

«صبح نو» از واکنش‌ها به حمله تروریستی گروهک «جیش الظلم» که طی آن 27 پاسدار به شهادت رسیدند گزارش می‌دهد

هامون خون گریست

در پی شکست سخت استکبار جهانی از مردم قهرمان ایران در جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی و راهپیمایی باشکوه و دشمن‌شکن ۲۲‌بهمن‌ماه، تروریست‌های تکفیری و مزدوران سرویس‌های اطلاعاتی وابسته به نظام سلطه و استکبار برای تلخ کردن کام ملت ایران، شامگاه چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه یک دستگاه اتوبوس حامل رزمندگان غیور اسلام را که پس از اتمام مأموریت مرزبانی از منطقه، عازم موطن خود بودند در جاده خاش- زاهدان هدف حمله انتحاری قرار دادند.

رهبر انقلاب در بیانیه‌ای تفصیلی راهبردهای آینده نظام جمهوری اسلامی را تبیین کردند

انقلابی مثل همیشه

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی روز چهارشنبه 24‌بهمن‌ماه در بیانیه‌ای راهبردی با عنوان «گام دوم انقلاب»‌، به تبیین ضرورت‌های آتی نظام جمهوری اسلامی پرداختند. ایشان در این بیانیه، با مخاطب قرار دادن ملت ایران، به‌خصوص نسل جوان، ضمن برشمردن دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول 40سال، از جمله در حوزه‌های علم و پژوهش و دفاع بازدارنده، بر استمرار حرکت شتابان و رو به تزاید این حوزه‌ها تأکید کردند. ضمناً رهبر انقلاب در این بیانیه مهم، به حضور قدرتمند ایران در منطقه غرب آسیا، مقابله با استکبار جهانی و در رأس آن ایالات متحده آمریکا و نیز لزوم حفظ عزت ملی و مرزبندی با دشمنان تصریح کردند. در گزارش پیش رو سعی داریم به موضوعات اخیرالذکر بیشتر بپردازیم.‌

چرا بیانیه گام دوم انقلاب مهم است

یادداشت مهدی فضائلی

تحلیل بیانیه «گام دوم انقلاب» در گفت‌وگوی «صبح‌نو» با دکتر فرزاد جهان‌بین

نسخه تمدن‌سازی

هر کسی که نسبتی وثیق با انقلاب اسلامی و آرمان‌هایش دارد، مخاطب بیانیه «گام دوم انقلاب» است که اخیراً توسط رهبر انقلاب منتشر شده است. مسأله این است که تصور ما به‌عنوان دلبستگان انقلاب اسلامی از این بیانیه و سهم ما در تحقق آن و نیل به تمدن نوین اسلامی چیست. برای تبیین این موضوع گفت‌وگویی با دکتر فرزاد جهان‌بین، عضو هیأت علمی دانشگاه شاهد و پژوهشگر مسائل تمدنی انجام دادیم.

رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب به استفاده از ظرفیت جوانان در عرصه‌های مختلف تأکید داشته‌اند

ایران رکورددار فناوری‌های نوین

در بیانیه گام دوم انقلاب از سوی رهبر انقلاب بیش از هر چیز دیگری به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های جوانان پرداخته شده است. همچنین در بخشی از این بیانیه به دستاوردهای ایران در زمینه فناوری‌های نوین اشاره شده است که همگی به دست جوانان ایرانی محقق شده است. دستاوردهایی که رهبر انقلاب به آن‌ها اشاراتی داشته‌اند، همگی از سوی منابع معتبر خارجی و داخلی اعلام شده و مورد تأیید قرار گرفته است.

امروز برای سومین‌بار، بررسی کنوانسیون پالرمو در دستور کار مجمع تشخیص قرار می‌گیرد

سختی مصلحت

حالا همه چشم‌ها به مجمع تشخیص مصلحت نظام دوخته شده است؛ نهادی که قرار است امروز درباره وضعیت الحاق یا عدم الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون پالرمو(کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی) تصمیم نهایی را اتخاذ کند؛ امری که به دلیل وجود ابهامات زیاد پیرامون این کنوانسیون و به جمع‌بندی نرسیدن اعضاء دو مرتبه به تعویق افتاد. روز گذشته، تعدادی از اعضای مجمع تشخیص درباره پالرمو اظهاراتی را عنوان کردند که بیانگر فضایی نه‌چندان مثبت در قبال این کنوانسیون بود.

هشدار رهبر معظم انقلاب درباره ترویج سبک زندگی غربی در ایران | تبلیغات برای جذب جوانان کشور به سمت برگزاری یک رسم غربی، فرهنگ ایرانی و اسلامی را هدف گرفته است

جوانان به هوش باشند

سرچهارراه پارک وی، پشت چراغ قرمز ایستاده‌ام که ناگهان زنی جوان با کودکی در پشت، به شیشه ماشین می‌زند: شیشه را که پایین می‌کشم می‌گوید: «برا ولمتام بادکنک بخر.» بادکنک‌های قرمز رنگ را در دست گرفته و اصرار دارد که یکی بفروشد. اما من که از همه جا بی‌خبرم می‌پرسم: «این که می‌گی، کی هست؟» نگاهی عاقل اندر سفیه می‌کند و می‌رود و من تازه در موتور جست‌و‌جو دنبال واژه ولنتاین می‌گردم. روزی در مناسبت‌های تقویم میلادی که در تقویم ایرانی طرفداران بسیاری یافته است. مناسبتی که در پشت رنگ و روی شاد و فریبنده، ترویج فرهنگ غربی و مسیحیت را در بین جوانان ایرانی دنبال می‌کند.

در نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در سوچی تأکید شد

غروب تروریسم در شام

نشست سه‌جانبه رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه با هدف بررسی تحولات سوریه، در شهر سوچی برگزار شد. این نشست یک روزه که با محوریت مبارزه مشترک با تروریسم منطقه‌ای و بازگشت آوارگان و برقراری ثبات سیاسی به سوریه برگزارشد با صدور یک بیانیه مشترک و 17 بندی پایان یافت.

سر مقاله

گام دوم انقلاب به چه معناست

انتشار عکس‌های مرتضی صالحی از مراسم استقبال و وداع شهدای حادثه تروریستی زاهدان که با استقبال زیادی مواجه شد

دل سنگ می‌خواهد اشک نریزی

گاهی عکس‌ها گویای همه چیز هستند. گویای صبر، گویای انتظار، گویای داغ و خلاصه عکس‌ها خیلی اوقات حرف‌هایی می‌زنند که بسیاری از قلم‌ها از گفتن آن ناتوان هستند. در حوادثی که طی چند سال گذشته گریبان‌گیر مردم مظلوم ایران شده عکاسان نقش اول را داشته‌اند. در حادثه حمله تروریستی داعش به مجلس شورای اسلامی آن عکس خاص از نجات کودک توسط نیروهای نظامی و نیز عملیات دو نیروی امنیتی مشهور شد. در حادثه حمله به نیروهای مسلح در اهواز نیز تصاویر نجات مردم توسط مأموران ارتش و سپاه دست به دست می‌چرخید. بعد از حادثه ترویستی حمله به اتوبوس سپاه در خاش و بعد از مراسم استقبال از شهدا در فرودگاه اصفهان یک عکس به سرعت مورد توجه قرار گرفت. مادری در کنار فرزندش به انتظار نشسته محل بحث کاربران فضای مجازی شد و دل‌نوشته‌های زیادی نیز تولید شد. عکاس این عکس مرتضی صالحی اهل اصفهان است و هم اکنون با خبرگزاری «تسنیم» همکاری می‌کند. با او درباره عکس‌‌هایش از این مراسم صحبت کردیم.

صبح نو

در اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر فیلم «شبی که ماه کامل شد» رکورددار دریافت سیمرغ شد

جایزه «فائزه»

مراسم اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر برگزار شد و سیمرغ‌ها به روی دوش صاحبان‌شان نشستند. در آیین اختتامیه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با دریافت هفت سیمرغ رکورددار این دوره از جشنواره بود.

 

مراسم اختتامیه فجر سی‌وهفتم کمی پس از ساعت18 در برج میلاد آغاز شد. مجری این مراسم آقای محمدرضا شهیدی‌فر بود.
 درآغوش‌مادرشهدا
یکی از مهم‌ترین و البته اولین حواشی مراسم اختتامیه دیدار مادر شهیدان فائزه و شهاب با الناز شاکردوست، بازیگر نقش فائزه در فیلم «شبی که ماه کامل شد» بود. قبل از این مراسم برخی از رسانه‌ها از نارضایتی خانواده این دو شهید از فیلم جدید آبیار خبر داده بودند. محمدرضا شهیدی‌فر با حضور روی صحنه به شوخی گفت: فکر نمی‌کردید سر موقع مراسم را شروع کنیم! وی افزود: مهم‌ترین قسمت جشنواره فیلم فجر، اختتامیه است و اهالی رسانه اضطراب بیشتری برای دانستن نتیجه دارند تا کاندیداها. شهیدی‌فر تأکید کرد: استاد علی نصیریان و استاد جمشید مشایخی حضور دارند که روشنی‌بخش این مراسم هستند. فوت همسر علی نصیریان را خدمت ایشان تسلیت می‌گویم. همچنین در این جمع خانواده شهدا هستند که باعث افتخار است. وی خطاب به هوتن شکیبا، بازیگر «شبی که ماه کامل شد» گفت: هوتن شکیبا یک ورود جدی در سینما داشته است. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت و بهترین فیلم مستند به «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد رسید.
 ادابازی‌با‌مارلون‌براندو!
در بخش بعدی مجری مراسم بهترین فیلم بخش نگاه‌نو را معرفی کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم نگاه اول به فیلم سینمایی «مسخره‌باز» همایون غنی‌زاده اهدا شد؛ اما این پایان کار نبود! یک مهاجر افغانستانی جایزه این بخش را از طرف غنی‌زاده گرفت و گفت: از آقای غنی‌زاده خواستم‌که از مشکلات مهاجران افغان بگوید و ایشان از من خواستند که در این جمع باشم و از مشکلات آن‌ها بگویم. مگر مردم ایران در کشور خودشان کم مشکل دارند(!) که من از مشکلات خودمان بگویم؟ باید به هم امید دهیم و از مردم ایران ممنونیم بابت میزبانی‌شان. امید که رنگ آرامش به کشورمان بازگردد. در ادامه اعلام شد همایون غنی‌زاده از گرفتن سیمرغ انصراف داده است. در متن نامه او که توسط خیال محمد خوانده شد، آمده است: «با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال، اینجانب همایون غنی‌زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم. امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم.» مارلون براندو، ستاره هالیوودی در یکی از دوره‌های مراسم اسکار، از دریافت اسکار خودداری کرد و دختر سرخ‌پوستی را در اعتراض به رفتار دولت آمریکا با این اقلیت بومی، به مراسم فرستاد. این رفتار غنی‌زاده شباهت زیادی با آن حادثه داشت که البته فلسفه و علتش مشخص نیست! ظاهراً آقای غنی‌زاده از فیلم‌شان تا اختتامیه جشنواره، به ادابازی علاقه زیادی دارد!
تشویق‌ایستاده «‌23 نفر»
محمدرضا شهیدی‌فر درباره فیلم «۲۳‌نفر» گفت: امسال فیلمی را دیدیم که به سرگذشت ۲۳آزاده دفاع مقدس می‌پرداخت. وی مخاطبان را دعوت کرد تا بخشی از فیلم را مشاهده کنند. امسال در جشنواره چند فیلم داشتیم که پژوهش‌هایی جدی داشتند که یکی از آن‌ها فیلم «۲۳نفر» است و آقای مهدی جعفری با تلاش و تحقیق‌های بسیار توانستند فیلم را بسازند و فیلم حال آدم را خوب می‌کند. سپس ۲۳آزاده به همراه بازیگران‌شان در فیلم روی صحنه آمدند و تجلیل شدند. حاضران در مراسم این افراد را ایستاده تشویق کردند. خانم گوهر خیراندیش از بازیگران پیشکسوت هم به روی سن حاضر شدند و نسبت به این عزیزان ادای احترام کردند. وی با بیان خاطره‌ای از 25سال پیش مبنی‌بر برخوردش با یک قاضی که گفته بود با مردان نامحرم دست ندهد و از دور بگوید روی ماه‌تان را می‌بوسم، فضای خاصی ایجاد کرد که سپس حبیب احمدزاده که روی سن بود، با بیانی شیرین و غیرمستقیم گفت، خانم خیراندیش با توجه سن فعلی‌شان طبق حکم شرع امکان دست‌دادن با مردان را دارند! سپس وزیر ارشاد به روی سن آمد و به نمایندگی از 23 نفر، سیمرغی نمادین به 23آزاده اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم با نگاه ملی به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری برای فیلم «‌23 نفر» اهدا شد. 
در بخش بعدی وزیر ارشاد پیام رییس‌جمهوری به جشنواره را قرائت کرد.
 جوایز
در بخش بعد اعضای هیأت داوران جشنواره به روی سن آمدند. مهرزاد دانش به نمایندگی از هیأت داوران متنی را خواند و سپس به ترتیب کاندیداهای بخش‌های مختلف معرفی شدند. سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به ایمان کرمیان برای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به جواد مطوری برای فیلم سینمایی «مسخره‌باز» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی به ایمان امیدواری برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به  محمدرضا شجاعی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به ایرج شهزادی برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به مهرشاد ملکوتی برای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به امین هنرمند برای فیلم سینمایی 
«قصر شیرین» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به حمید خضوعی‌ابیانه برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به فرشته صدرعرفایی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به علی نصیریان برای فیلم سینمایی «مسخره‌باز» اهدا شد. علی نصیریان با حضور به روی سن، از نقشش در «مسخره‌باز» گفت و این که باوجود سختی‌های این روزهای زندگی‌اش که به واسطه فوت همسرش است، ترجیح داده به مراسم بیاید.
علی نصیریان در پایان از داوران بابت این انتخاب تشکر کرد. سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی به «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر 
تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و‌تجربه به فیلم سینمایی «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاکردوست برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. الناز شاکردوست این جایزه را به مادر شهیدان فائزه و شهاب تقدیم کرد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به هوتن شکیبا برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. شکیبا جایزه‌اش را به خانواده خودش، تئاتر، «شبی که ماه کامل شد» و سینما تقدیم کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به محسن قرایی و محمد داودی برای فیلم سینمایی «قصر شیرین» اهدا شد. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به نیما جاویدی برای «سرخ‌پوست» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به  نرگس آبیار برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. آبیار با اهدای سیمرغ به تمام کاندیداها، از مادر شهیدان فائزه و شهاب تشکر کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما برای معرفی فیلم برگزیده بهترین فیلم از نگاه مردمی روی سن حضور یافت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم به «متری شیش و نیم» به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان 
اهدا شد.

شماره‌های پیشین