746
چهارشنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۸
1
رویوران در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: تهران باید علیه اقدام جاسوسی منامه و ریاض در مجامع بین‌المللی اقامه دعوی کند

فتنه تروریستی آل‌خلیفه در ایران

شبکه «الجزیره» روز گذشته از طرحی مخفیانه درباره همکاری سازمان اطلاعات بحرین در سال 2003 با سازمان تروریستی القاعده خبر داد که هدفش ترور رهبران معارض در بحرین بوده است. همچنین، این شبکه تلویزیونی فاش کرد سازمان اطلاعات بحرین برای حذف سران مخالف خود و اجرای عملیات داخل ایران با القاعده و گروهک «انصار الفرقان» در سال‌های اخیر همکاری کرده است.

آیا فیلم‌ دفاع مقدسی کارگردان «رستاخیز» ساخته می‌شود

«درخشش» درویش با فتح خرمشهر

در روزهای اخیر بنیاد روایت فتح از آقای احمدرضا درویش، کارگردان سینمای دفاع مقدس تقدیر و تشکر انجام داد. این اتفاق بازهم وضعیت درویش در سینمای ایران از زمان تولید «رستاخیز» تا به امروز را یادآوری کرد.

رهبر انقلاب اسلامی:

دزدی انگلیس خبیث بی‌جواب نمی‌ماند

سر مقاله

برجام يا برجام پلاس

غریب‌آبادی، نماینده ایران در وین در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

ایران با کاهش تعهدات برجام را متوازن کرد

وضعیت، وضعیت حساس و در نوع خود عجیبی است. ترامپ و حواریونش مدام از چماق، هویج و مشت‌آهنین سخن می‌گویند؛ ایران از روند برجام رضایت ندارد و اروپا مشغول لفاظی‌های سیاسی است. در میانه این اوضاع و احوال آشوبناک، ایران با اعلام رسمی کاهش تعهدات برجامی‌اش، اروپا را نَم‌نمک به این نتیجه رسانده که برای نجات برجام از بستر احتضار، باید خودش را جمع‌و‌جور کند؛ هرچند تاکنون جز تئوری ارسال میانجی، غربی‌ها مشق دیگری تمرین نکرده‌اند. برای بحث و بررسی بیشتر در‌این‌باره، به‌سراغ آقای کاظم غریب‌آبادی رفتیم؛ نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و معاون اول كميسيون موادمخدر سازمان ملل. پیش‌ازاین، او مدیریت امور بین‌الملل سازمان صداوسیما، عضویت در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در دوران سرتیمی آقای علی لاریجانی و سفیر ایران در هلند و چندین‌و‌چند مسوولیت دیگر را در کارنامه کاری خود دارد. غریب‌آبادی با اشاره به رویکرد اروپا در برجام گفت: «قبل از تصمیم ایران برای کاهش تعهدات خود، به‌صراحت گفتیم اروپا اراده و توانایی آن را ندارد که بخواهد دربرابر آمریکا بایستد و بخواهد برای نجات برجام هزینه دهد». همچنین، وی ابراز امیدواری کرد که اروپا در 50 روز آینده از تعیین زمان گام دوم، بتواند تصور ایران را تغییر بدهد.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با حقوقدانان از جدیدترین دستورالعمل قوه‌قضاییه گزارش می‌دهد

حفظ کرامت انسانی، گام امیدبخش دستگاه قضا

حفظ کرامت انسانی از جمله مواردی است که اسلام و جمهوری اسلامی همواره به رعایت آن تاکید داشته است. با این حال در مراجع قضایی، کلانتری‌ها و بازداشتگاه‌ها کمتر پیش آمده که برای حفظ ارزش‌های مراجعان و متهمان تلاش کنند. همین موضوع سبب شد که در روزهای گذشته آیت‌الله رئیسی، رییس قوه‌قضاییه دستورالعملی مبنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی توسط زیرمجموعه‌های این دستگاه صادر کند؛ دستورالعملی که شامل پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شده است و در دو روز گذشته بسیار مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته و کارشناسان اظهارات متفاوتی در خصوص اجرایی شدن این دستورالعمل داشته‌اند.

نگاهی به روابط ایران و امارات متحده عربی، از سپهر سیاست تا زمین فوتبال

كوچك با ادعاهای بزرگ

50 سال پیش، جایی به اسم امارات متحده عربی وجود نداشت؛ سرزمینی كه چند هزار سال در قلمرو ایران بود. در سال 1971 میلادی و با خروج بریتانیا از این سرزمین، هفت شیخ‌نشین با هم این كشور را مستقل اعلام كردند. استعمار پیر برای جلوگیری از قدرت ایران بر خلیج‌فارس، جزایر استراتژیك آن كه به آب‌های سرزمینی ایران تعلق داشت را غیرقانونی به نام شیوخ عرب زد و زمینه‌های اختلاف را ایجاد كرد. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و ترس شیوخ منطقه از گسترش انقلاب به مناطق تحت حاكمیت آن‌ها موجب شد با تشكیل شورای همكاری خلیج فارس، ادعاهای واهی كه بریتانیا در دهان شیوخ عرب گذاشته بود، بار دیگر مطرح شود. غربی‌ها كه پایگاه ایران را پس از انقلاب از دست داده بودند، سریع در كشورهای عربی حضور یافتند و با خرج كردن دلارهای نفتی، به زرق و برق دادن جنوب خلیج فارس پرداختند. در طول این سال‌ها روابط ایران و امارات شكل پیچیده‌ای داشته است. برخی از بزنگاه‌های تاریخی این روابط را مرور كرده‌ایم.

«صبح‌نو» حادثه قطار سمنان-مشهد را به بهانه نامه 161 نماینده مجلس برای اعلام مقصران مرور کرده است

نتیجه گزارش در دسترس نیست

نامه 161 نماینده مجلس برای تسریع در پیگیری حادثه برخورد قطار مسافری در محور سمنان - دامغان موجب خواهد شد تا مسوولان وقت شرکت راه‌آهن و وزارت راه و شهرسازی برای رسیدگی به این پرونده پاسخگوی محاکم قضایی و رسیدگی‌کننده باشند. صبح پنجم آذر سال 95 بود که قطار مسافری زائران مشهدالرضا؟ع؟ که بیشتر مسافران آن اهالی استان آذربایجان‌شرقی بودند با قطار دیگری که در مسیر توقف کرده بود، برخورد کرد. این حادثه غمبار موجب کشته شدن 47 نفر و مصدوم شدن 103 نفر شد.

با حجت‌الاسلام قاسمیان درباره علل کم‌توجهی به دشمنی با نام «تحجر» گفت‌وگو کردیم

قیام علیه تحجر

«تجدد و تحجر» به تعبیر شهید آوینی دو پرتگاه جهنمی هستند که در این‌سو و آن‌سوی صراط عدل دهان باز کرده‌اند. در ایران پیش و پس از انقلاب اسلامی ادبیات ضدتجدد از پایگاه دینداران و انقلابیون در حد قابل قبولی تولید شد. سرآمد این ادبیات هم تلاش‌های نویسندگانی مانند سید احمد فردید و جلال آل‌احمد و طرح بحث غربزدگی و ملحقات آن بود؛ اما از سوی دیگر ادبیات ضدتحجر چندان مورد توجه قرار نگرفت و در تولیدات فکری و فرهنگی هم رسوخ چندانی نکرد، تا جایی که این خطر وجود دارد که به‌مرور مرز میان اسلام ناب و اسلام آمریکایی کمرنگ‌تر شده و حتی یکی انگاشته شوند. در حاشیه چهارمین دوره آموزشی «اسلام ناب» که در اردوگاه سیدالشهدای آبعلی درحال برگزاری است، از حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان، مسوول قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟ درباره علل کم‌توجهی به تحجر در تاریخ انقلاب اسلامی سوال کردیم.

ترمز سیالیت روشنفکران و بوروکرات‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدریعضو هیات علمی دانشگاه تهران

نگاهی به مواجهه حکومت‌های پادشاهی ایران‌ با ابرقدرت‌ها

برباددهندگان

تقریبا دوماه قبل بود که آقای شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن بعد از 40سال به ایران سفر کرد که از این جهت سفری تاریخی محسوب می‌شد. طبق اعلام رسانه‌ها، این سفر به منظور رساندن پیام دونالد ترامپ به رهبران ایران بود و البته حرف‌های نخست‌وزیر ژاپن هم بر ارسال پیام و میانجیگری این دولت میان ایران و آمریکا صحه گذاشت؛ اما در این میان یک اتفاق ویژه افتاد و آن مواجهه رهبر معظم انقلاب با این پیام بود؛ رفتاری که انعکاس گسترده‌ای در جهان داشت. رهبر انقلاب در واکنش به سخن آبه که گفته بود «من قصد دارم پیام رییس‌جمهوری آمریکا را به جنابعالی برسانم، این‌طور گفتند: درخصوص آنچه از رییس‌جمهوری آمریکا نقل کردید، من شخص ترامپ را شایسته‌ مبادله‌ هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد.» اینکه رهبر کشور در مقابل پیام کشوری که خود را ابرقدرت جهان می‌داند و بسیاری از همسایگان ما در مقابل آن زانو می‌زنند این چنین واکنش نشان‌دهند و آن را حتی شایسته مبادله پیام نداند در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. از آن جهت که سابقه تاریخی ما نشان می‌دهد شاهان گذشته بعضا چه واکنش‌های ذلیلانه‌ای در مقابل ابرقدرت‌ها از خودش نشان می‌داده‌اند. در این گزارش به بازخوانی چند رفتار گذشته شاهان ایران می‌پردازیم تا اهمیت رفتار رهبر انقلاب را درک کنیم.

صبح نو

در اختتامیه سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر فیلم «شبی که ماه کامل شد» رکورددار دریافت سیمرغ شد

جایزه «فائزه»

مراسم اختتامیه جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر برگزار شد و سیمرغ‌ها به روی دوش صاحبان‌شان نشستند. در آیین اختتامیه فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با دریافت هفت سیمرغ رکورددار این دوره از جشنواره بود.

 

مراسم اختتامیه فجر سی‌وهفتم کمی پس از ساعت18 در برج میلاد آغاز شد. مجری این مراسم آقای محمدرضا شهیدی‌فر بود.
 درآغوش‌مادرشهدا
یکی از مهم‌ترین و البته اولین حواشی مراسم اختتامیه دیدار مادر شهیدان فائزه و شهاب با الناز شاکردوست، بازیگر نقش فائزه در فیلم «شبی که ماه کامل شد» بود. قبل از این مراسم برخی از رسانه‌ها از نارضایتی خانواده این دو شهید از فیلم جدید آبیار خبر داده بودند. محمدرضا شهیدی‌فر با حضور روی صحنه به شوخی گفت: فکر نمی‌کردید سر موقع مراسم را شروع کنیم! وی افزود: مهم‌ترین قسمت جشنواره فیلم فجر، اختتامیه است و اهالی رسانه اضطراب بیشتری برای دانستن نتیجه دارند تا کاندیداها. شهیدی‌فر تأکید کرد: استاد علی نصیریان و استاد جمشید مشایخی حضور دارند که روشنی‌بخش این مراسم هستند. فوت همسر علی نصیریان را خدمت ایشان تسلیت می‌گویم. همچنین در این جمع خانواده شهدا هستند که باعث افتخار است. وی خطاب به هوتن شکیبا، بازیگر «شبی که ماه کامل شد» گفت: هوتن شکیبا یک ورود جدی در سینما داشته است. در ادامه سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه به فیلم «بچه خور» به کارگردانی محمد کارت و بهترین فیلم مستند به «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد رسید.
 ادابازی‌با‌مارلون‌براندو!
در بخش بعدی مجری مراسم بهترین فیلم بخش نگاه‌نو را معرفی کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم نگاه اول به فیلم سینمایی «مسخره‌باز» همایون غنی‌زاده اهدا شد؛ اما این پایان کار نبود! یک مهاجر افغانستانی جایزه این بخش را از طرف غنی‌زاده گرفت و گفت: از آقای غنی‌زاده خواستم‌که از مشکلات مهاجران افغان بگوید و ایشان از من خواستند که در این جمع باشم و از مشکلات آن‌ها بگویم. مگر مردم ایران در کشور خودشان کم مشکل دارند(!) که من از مشکلات خودمان بگویم؟ باید به هم امید دهیم و از مردم ایران ممنونیم بابت میزبانی‌شان. امید که رنگ آرامش به کشورمان بازگردد. در ادامه اعلام شد همایون غنی‌زاده از گرفتن سیمرغ انصراف داده است. در متن نامه او که توسط خیال محمد خوانده شد، آمده است: «با ابراز خرسندی از ایجاد فرصت حضور در جشنواره امسال، اینجانب همایون غنی‌زاده از پذیرفتن این جایزه معذورم. امید که در دوره‌های دیگری کارگردان مقبول‌تری برای جشنواره باشیم.» مارلون براندو، ستاره هالیوودی در یکی از دوره‌های مراسم اسکار، از دریافت اسکار خودداری کرد و دختر سرخ‌پوستی را در اعتراض به رفتار دولت آمریکا با این اقلیت بومی، به مراسم فرستاد. این رفتار غنی‌زاده شباهت زیادی با آن حادثه داشت که البته فلسفه و علتش مشخص نیست! ظاهراً آقای غنی‌زاده از فیلم‌شان تا اختتامیه جشنواره، به ادابازی علاقه زیادی دارد!
تشویق‌ایستاده «‌23 نفر»
محمدرضا شهیدی‌فر درباره فیلم «۲۳‌نفر» گفت: امسال فیلمی را دیدیم که به سرگذشت ۲۳آزاده دفاع مقدس می‌پرداخت. وی مخاطبان را دعوت کرد تا بخشی از فیلم را مشاهده کنند. امسال در جشنواره چند فیلم داشتیم که پژوهش‌هایی جدی داشتند که یکی از آن‌ها فیلم «۲۳نفر» است و آقای مهدی جعفری با تلاش و تحقیق‌های بسیار توانستند فیلم را بسازند و فیلم حال آدم را خوب می‌کند. سپس ۲۳آزاده به همراه بازیگران‌شان در فیلم روی صحنه آمدند و تجلیل شدند. حاضران در مراسم این افراد را ایستاده تشویق کردند. خانم گوهر خیراندیش از بازیگران پیشکسوت هم به روی سن حاضر شدند و نسبت به این عزیزان ادای احترام کردند. وی با بیان خاطره‌ای از 25سال پیش مبنی‌بر برخوردش با یک قاضی که گفته بود با مردان نامحرم دست ندهد و از دور بگوید روی ماه‌تان را می‌بوسم، فضای خاصی ایجاد کرد که سپس حبیب احمدزاده که روی سن بود، با بیانی شیرین و غیرمستقیم گفت، خانم خیراندیش با توجه سن فعلی‌شان طبق حکم شرع امکان دست‌دادن با مردان را دارند! سپس وزیر ارشاد به روی سن آمد و به نمایندگی از 23 نفر، سیمرغی نمادین به 23آزاده اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم با نگاه ملی به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری برای فیلم «‌23 نفر» اهدا شد. 
در بخش بعدی وزیر ارشاد پیام رییس‌جمهوری به جشنواره را قرائت کرد.
 جوایز
در بخش بعد اعضای هیأت داوران جشنواره به روی سن آمدند. مهرزاد دانش به نمایندگی از هیأت داوران متنی را خواند و سپس به ترتیب کاندیداهای بخش‌های مختلف معرفی شدند. سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به ایمان کرمیان برای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه بصری به جواد مطوری برای فیلم سینمایی «مسخره‌باز» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین چهره‌پردازی به ایمان امیدواری برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس به  محمدرضا شجاعی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه به کیوان مقدم برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به ایرج شهزادی برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به مهرشاد ملکوتی برای فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز: رد خون» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین تدوین به بهرام دهقانی برای فیلم سینمایی «متری شیش و نیم» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن به امین هنرمند برای فیلم سینمایی 
«قصر شیرین» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به حمید خضوعی‌ابیانه برای فیلم سینمایی «غلامرضا تختی» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به فرشته صدرعرفایی برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد به علی نصیریان برای فیلم سینمایی «مسخره‌باز» اهدا شد. علی نصیریان با حضور به روی سن، از نقشش در «مسخره‌باز» گفت و این که باوجود سختی‌های این روزهای زندگی‌اش که به واسطه فوت همسرش است، ترجیح داده به مراسم بیاید.
علی نصیریان در پایان از داوران بابت این انتخاب تشکر کرد. سیمرغ بلورین بهترین پویانمایی به «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر 
تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین فیلم هنر و‌تجربه به فیلم سینمایی «مسخره‌باز» به کارگردانی همایون غنی‌زاده تعلق گرفت. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن به الناز شاکردوست برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. الناز شاکردوست این جایزه را به مادر شهیدان فائزه و شهاب تقدیم کرد. سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد به هوتن شکیبا برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. شکیبا جایزه‌اش را به خانواده خودش، تئاتر، «شبی که ماه کامل شد» و سینما تقدیم کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به محسن قرایی و محمد داودی برای فیلم سینمایی «قصر شیرین» اهدا شد. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیأت داوران به نیما جاویدی برای «سرخ‌پوست» اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به  نرگس آبیار برای فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. آبیار با اهدای سیمرغ به تمام کاندیداها، از مادر شهیدان فائزه و شهاب تشکر کرد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «شبی که ماه کامل شد» اهدا شد. منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما برای معرفی فیلم برگزیده بهترین فیلم از نگاه مردمی روی سن حضور یافت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم از نگاه مردم به «متری شیش و نیم» به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان 
اهدا شد.

شماره‌های پیشین