768
دوشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از پویش‌های مجازی جوانان درباره واقعه غدیر را بخوانید

# فقط _به_ عشق_ علی

«حاضران به غایبان برسانند»؛ این جمله‌ای است که قرن‌هاست دهان به دهان، از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شود اما حتی آن زمان که از دهان مبارک پیامبر وحی؟ص؟ گفته شد نیز بسیاری نشنیدند یا نخواستند بشنوند؛ جمله‌ای که در پس آن، خبر ولایت بزرگمرد تاریخ بود.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با سلمان کدیور به بهانه رمان «پس از بیست سال»

نزاع دو اسلام در صدر اسلام

«پس از بیست سال» اثری قطور و جذاب است که به قلم سلمان کدیور به صدر اسلام می‌پردازد؛ به جایی که شروع انحرافات اساسی در تاریخ اسلام و جریان حکومت را رقم زد. با خواندن این رمان مخاطب در میان مقایسه دو حکومت علوی و اموی در رفت و آمد است. پس از بیست سال در شروع و پایان حرفی اساسی برای مخاطب خود دارد و آن نتیجه تسلط قرائتی از اسلام است که نهایت آن به فاجعه کربلا ختم شد. به بهانه این رمان با سلمان کدیور، نویسنده‌اش به گفت‌وگو نشستیم.

دریافت یارانه نقدی و نفع بیشتر ثروتمندان از یارانه‌های غیرمستقیم همچنان ادامه دارد

ثروتمندان، برنده بازی یارانه‌ها

یكصدودومین مرحله پرداخت یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی به 78 میلیون ایرانی شنبه‌شب انجام شد و بدین‌ترتیب كسانی كه از روز اول یارانه دریافت كرده‌اند تابه حال معادل 4 میلیون و 641 هزار تومان به ازای هر نفر دریافت کرده‌اند. یارانه‌ای كه تامین آن كابوس شبانه نخستین دولت روحانی بنا به گفته خودشان بود، اكنون به جایی رسیده كه نه‌تنها دغدغه‌ای برای تامین آن نیست كه باوجود تكلیف قانونی، دولتمردان حاضر به كاستن ثروتمندان از زمره یارانه‌بگیران نیستند. 19 تیر امسال دولت در مصوبه‌ای به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ماموریت داد تا طی 30 روز نسبت به شناسایی و حذف یارانه نقدی پردرآمدها اقدام کند. در آیین‌نامه تبصره 14قانون بودجه امسال که 16تیرماه به تصویب دولت رسیده، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و وزارت کشور با مشارکت استانداران، طی یک‌‌ماه دستورالعملی را تهیه و با شناسایی سه دهک بالای درآمدی، به حذف آنها از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه نقدی، اقدام کند. این تاریخ سررسید اما هیچ‌كس از قطار یارانه‌ها پیاده نشد و ثروتمندان همچنان سر سفره یارانه‌ها نشسته‌اند. ازسوی دیگر غیر از بحث یارانه نقدی، منافع یارانه‌های غیرمستقیم هم به دهك‌های بالای جامعه می‌رسد و بدین‌ترتیب ظلم مضاعفی به اقشار محروم جامعه تحمیل می‌شود.

منتقدان‌سینمادرگفت‌وگوبا«صبح‌نو» نماینده‌ایران‌برای‌حضوردراسکاررابررسی‌کردند

دعوا سرِ‌ اسکار

شنبه‌شب و درحالی‌که حدود یک ماه تا پایان مهلت معرفی نمایندگان کشورها به اسکار زمان باقی بود، ناگهان از سوی سازمان سینمایی و شورای مربوطه خبری منتشر شد و مستند «در جست‌وجوی فریده» به‌عنوان نماینده ایران برای معرفی به اسکار اعلام شد.

مذاکرات ظریف با طرف کویتی درباره «پیمان عدم‌تعرض»

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

«پیمان عدم‌تعرض» طرحی است که اخیرا ایران در عراق مطرح کرد و روز گذشته، دکترظریف در سفر به کویت آن را مجددا مطرح کرد؛ موضوعی که با استقبال برخی مقام‌های کشورهای منطقه مواجه شده است و اجرای آن بدون اتکا به بازیگران خارجی، می‌تواند به پایداری و ثبات امنیت و خروج نیروهای بیگانه از منطقه منجر شود.

انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد

تحریم اقتصادی استعمار علیه نخستین دولت ملی ایران

به‌یقین اقدام نظامی قوای بیگانه علیه دولت قانونی محمد مصدق، فصل جدیدی در تاریخ سیاسی ایران و منطقه غرب آسیا گشود. امروز درست 66 سال از کودتای آژاکس می‌گذرد؛ کودتایی که طراح اصلی و ابتدایی‌اش انگلیس و عامل آن آمریکا بود. پیش از وقوع کودتا و در روزگاری که نه از انقلاب اسلامی خبری بود و نه از تسخیر سفارت ایالات متحده به‌دست دانشجویان خط‌امام، انگلیس با همراهی آمریکا، تحریم‌های متنوعی علیه دولت مصدق اعمال کرد. این گزارش برداشتی کوتاه از بخشی از این تحریم‌هاست.

سر مقاله

درس‌های «گریس1» به برجام

«صبح‌نو» از افتتاح دریاچه هنر تهران و حمایت رهبری از ساخت چهارباغ ملی گزارش می‌دهد

هبه‌ای برای مردم

دریاچه‌ هنر در قلب تهران افتتاح شد و آقای پیروز حناچی در این مراسم از حمایت رهبری برای ساخت چهارباغ 320هکتاری در جنوب اراضی عباس‌آباد سخن گفت. موضوعی که شهردار تهران به‌عنوان «هدیه رهبری به مردم تهران» از آن نام برد، خیلی زود در شبکه‌های اجتماعی موردتوجه قرار گرفت. البته پیش‌تر نیز رهبری برای ساخت چنین اماکنی به‌نفع مردم اقدام کرده بودند و برای نمونه می‌توان حمایت ایشان برای ساخت بوستان یاس فاطمی در دوره شهرداری آقای محمدباقر قالیباف را مثال زد.

صبح نو

«صبح‌نو» میزگردی را درباره فُرم نَرم انقلاب اسلامی ایران با حضور علی انتظاری، سجاد صفارهرندی و میثم مهدیار برگزار کرد

صلح‌آمیزترین انقلاب جهان

چهل سال است که در فضای حکومت پس از انقلاب اسلامی در ایران زندگی می‌کنیم. این پدیده آن‌چنان به ما نزدیک است و با آن انس داریم که شاید نتوانیم از آن فاصله بگیریم و درباره‌اش تأمل کنیم. اینجاست که جامعه‌شناسی بومی می‌تواند از انقلاب آشنایی‌زدایی کند و ابعاد گوناگون آن را برای ما بازشناسی و چراغ راه آینده انقلاب کند. به همین منظور میزگردی با حضور آقایان علی انتظاری؛ عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی،سجاد صفارهرندی؛ دانش‌آموخته دکترای جامعه‌شناسی و میثم مهدیار؛ دانش‌آموخته دکترای جامعه‌شناسی برگزار کردیم.

ابتدا کمی درباره اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع انقلاب از منظر علمی و جامعه‌شناختی صحبت کنیم. چون به نظر می‌رسد انقلاب برای ما آشنا و در دسترس است که نسبت به مطالعه آن احساس ضرورت نمی‌کنیم.

 علی انتظاری: موضوع انقلاب در ادبیات جامعه‌شناسی بسیار مهم است. از مارکس گرفته تا دورکیم درباره‌اش صحبت کرده‌اند و مجموعه وسیعی از نظریات انقلاب شکل گرفته است. این نظریات به تبیین انقلابات اهتمام دارند و البته بیشتر در جهت کنترل هستند. این تئوری‌ها بیشتر از اینکه تئوری انقلاب باشند، تئوری ضدانقلاب هستند. بحث‌هایی که در داخل ایران هم می‌شود بیشتر درصدد مهار و پیشگیری انقلاب هستند. 
انقلاب اسلامی نسبت به انقلاب‌های دیگر یک ویژگی ممتاز دارد که بسیار قابل تأمل است؛ انقلاب اسلامی در واقع انقلابی در تئوری‌های انقلاب بود. انقلاب ما بیش از اینکه سیاسی و اقتصادی و ساختاری باشد، فرهنگی بود. عامل فرهنگ پیشتر از انقلاب اسلامی توسط تئوری‌پردازان دیده نشده بود. بعد از انقلاب امثال «جان فوران» به این عامل توجه کردند. انقلاب‌ها پیش از این بیشتر با تئوری‌های مارکسیستی قابل تبیین بوده‌اند. بالاخره در انقلاب ما هم جریان‌های مارکسیستی حضور داشتند و در زندان با انقلابیون دیگر تماس داشتند و خیلی از مسائل ما از اینجا ناشی شده است. مارکسیست‌ها تمایل داشتند که مبارزه مسلحانه کنند؛ اما امام بر حضور مردم تأکید داشت و این تمایل را کنترل و بر بعد فرهنگی تأکید می‌کرد. حتی بعد از انقلاب هم این وجه ممتاز انقلاب با وجه غیرممتاز آن درگیر بوده است. این ممتاز بودن انقلاب ضرورت مطالعه آن را بیشتر می‌کند.

میثم مهدیار:انقلاب اسلامی باعث شد عده‌ای از تئوری‌پردازان مانند «اسکاچپول» نظریه‌های خود را اصلاح کنند و نسل چهارم نظریه‌های انقلاب شکل گرفت. فرهنگ هم لایه‌های مختلفی دارد. علاوه‌بر محتوا، در فرم هم عامل فرهنگ دخیل بوده است. 
ما فراگیرترین انقلاب کبیر جهان را داشتیم. در انقلاب فرانسه حدود 15 تا 25‌درصد مردم درگیر انقلاب شده‌اند و حتی بخش‌هایی از کشور متوجه نشدند که انقلاب شده است و بعداً فهمیدند. در انقلاب روسیه هم طیف کارگران صنعتی در شهرهای اصلی درگیر انقلاب بوده‌اند.
 در حالی که در انقلاب اسلامی در دورترین روستاها هم تجمعات اعتراضی و انقلابی شکل گرفته است. فوکو هم این عنوان را برای انقلاب اسلامی به کار می‌برد: «انقلابی با حضور همه». لیلی عشقی هم روی همین موضوع تأکید دارد.
 دوم اینکه ما مسالمت‌آمیزترین انقلاب را داشته‌ایم. بعد از انقلاب فرانسه چندده‌هزار نفر گردن زده شدند یا به رود «سن» ریخته شدند و درگیری‌های خونین میان گروه‌ها به‌شدت زیاد بوده است. بعد هم فرانسه به دیکتاتوری رسید و ناپلئون توانست فضا را آرام کند. در انقلاب روسیه هم همین اتفاقات افتاد؛ اما در ایران این اتفاق نیفتاد. نهایتاً تعداد اندکی از سران رژیم سابق که در جنایات و قتل‌عام دست داشتند، مجازات شدند که حتی بخشی از آن‌ها هم که با انقلاب همراه شدند، بعد از انقلاب در ایران زندگی کردند و کسی با آن‌ها کاری نداشت. مردم روی لوله تفنگ ارتشی‌ها گل می‌گذاشتند و در جریان انقلاب هم خیلی گلوله‌ای توسط بدنه ارتش شلیک نشد. گروه‌هایی می‌رفتند از امام اجازه مبارزه مسلحانه بگیرند و امام مخالفت می‌کرده است. امام تأییدی نداشته است. البته عده‌ای را هم رد نمی‌کرده است.

 امام معتقد بود که گروه‌های انقلابی نباید جلوتر از مردم حرکت کنند. مردم باید جلو بیفتند. البته امکان درگیری مسلحانه هم وجود داشته است؛ اما مبارزان نباید تافته جدابافته‌ای از مردم باشند. گروه‌های چریکی سبک‌شان مارکسیستی بود. برای همین می‌گفتند ما از نظر اعتقادی مسلمان هستیم؛ اما در مبارزه پیرو مارکسیست هستیم.

  چه چیزی این ویژگی‌ها را برای انقلاب اسلامی ممکن کرده است؟ اینکه فرهنگی بوده است، صلح‌آمیز بوده است و هم در حدوث و هم در بقا مردمی بوده است. این‌ها چطور ممکن شده است؟ مثلاً عده‌ای می‌گویند انقلاب اسلامی «انقلاب نوار» بود.
سجاد صفار هرندی: ما باید برگردیم به ذهنیت عاملان و فعالان سیاسی و انقلابی دهه‌40 و 50 و ببینیم تصوری که آن‌ها از مقوله انقلاب داشتند، چه بوده است. نسل جدید تصوری از انقلاب دارد که در پرتو انقلاب اسلامی شکل گرفته است؛ اما تصویر دهه‌40 و 50 از مقوله انقلاب، آن را از جنگ چریکی روستایی و شهری غیرقابل انفکاک می‌دیده است. تصویر غالب انقلاب، تصویر ورود ارتش چریکی فاتح به شهر بوده است؛ نه تصویری از اجتماع توده‌ای مردم. این تصویر متأثر از چین و آمریکای لاتین بوده است. اینکه یک گروه نخبگانی چریکی طی یک نبرد قهرمانانه، دستگاه دولت را از کار می‌اندازد. مردم یک نقش تبعی و ثانوی دارند. مثلاً تصویر لحظه پیروزی انقلاب کوبا، تصویر شهری است که به استقبال کاسترو آمده است و او در حال ورود به شهر است. گویی کاسترو انقلاب را انجام داده است و مردم بعد از پیروزی، در حال پیوستن به او هستند. این اسطوره و ذهنیت حتی در ذهن بخشی از نیروهای متدین هم وجود داشت. امام نوع دیگری از انقلاب را مدنظر داشت که مسبوق به سابقه هم نبود. شاید تنها چیزی که مشابهت نسبی داشته است، حرکت گاندی در هند بوده است که آن هم از نظر دامنه و گستره و عمق و ریشه تحول قابل مقایسه‌ای با انقلاب ما نبوده است. چریک‌های انقلابی در ایران حتی در ماه‌های آخر منتج به پیروزی معتقد بودند که این یک حرکت مردمی است و انقلاب اصلی این نیست و ما باید در این حرکت نیروگیری کنیم تا بعد برای انقلاب اصلی آماده شویم.
 ما حتی در بعضی از نزدیکان امام هم شاهد این ذهنیت هستیم. حتی آن‌ها هم تصوری از اینکه خون بر شمشیر در همین دنیا هم می‌تواند پیروز شود نداشته‌اند. این چیزی است که انقلاب خلق می‌کند و به دنیا معرفی می‌کند.
  
 کمی درباره جزئیات این فرم بیشتر صحبت کنیم. اینکه مثلاً فرم بسیج نیروها در انقلاب چگونه بوده است؟ فرم سازماندهی و برنامه‌ریزی چگونه بوده است؟ فرم رسانه‌ای انقلاب چه بوده است؟ مثلاً این‌طور نبوده است که عده‌ای به صورت ساختاری و سازمانی برنامه‌ریزی کنند و بعد از بالا این تصمیمات جریان پیدا کند و انقلاب شکل بگیرد. حتی عده‌ای می‌گویند انقلاب زود به پیروزی رسید و باید گروه‌های نخبگانی اول تئوری‌هایی مانند اقتصاد اسلامی را تولید می‌کردند و بعد انقلاب می‌کردیم. در این زمینه‌ها بیشتر حرف بزنیم.
 
انقلاب اسلامی یک انقلاب پویاست. این‌طور نیست که یک انقلاب انجام شد و تمام. از قبلش هم برنامه این نبود که فقط شاه سرنگون شود و حکومت اسلامی در ایران بنا شود و همه چیز تمام شود. انقلاب اسلامی، مهم‌ترین ایده‌اش این بود که فراملی است. هم شرایط جهانی این را ایجاب می‌کرد و هم پیام‌ها و ایده‌های امام فراملی بودن را ارائه می‌کرد. این انقلاب در عصر جهانی‌شدن اتفاق افتاد. بنابراین می‌توان آن را نخستین انقلاب فراملی نامید. ما به دلایل مختلف در این زمینه عقب‌نشینی داشتیم. الآن چرا نمی‌توانند انقلاب اسلامی را ببلعند؟ چون یک سیدحسن نصرالله بیخ گوش‌شان است که تهدیدشان می‌کند.
خیلی‌ها می‌خواستند زیرآب گروه‌های مقاومت را بزنند و در قضایای لبنان می‌خواستند سازش کنند و همه چیز را وا بدهند. گروه‌های رادیکال مقاومت در تمام منطقه وجود داشت؛ اما در ایران تبدیل به انقلاب شد. یک گروه مقاومت شد حزب‌الله لبنان. از کجا معلوم اگر این گروه‌هایی که بعداً به داعش تبدیل شدند؛ اگر ما زودتر اقدام می‌کردیم، اینطور از آب درنمی‌آمدند و دشمن ما نمی‌شدند؟ این نشان می‌دهد انقلاب مسیر خودش را بعضی جاها درست طی نکرد.
  نکته دوم اینکه برای امام، مردم خیلی اهمیت داشتند. امام دو پایه برای مشروعیت قائل است: یکی خدا و یکی مردم. 

شماره‌های پیشین