711
شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
1
مروری بر عملیات آزادسازی خرمشهر

خون دادیم، زمین را پس گرفتیم

نخستین روزهای خرداد هم در میان روزهای فراموش‌ناشدنی ما ایرانیان است كه با هر اعتقاد و سلیقه‌ای، نمی‌توانیم طعم خوش بازپس‌گیری خرمشهر از رژیم بعثی را فراموش كنیم. 37 سال پیش در چنین روزهایی، مسیر جنگ تحمیلی تغییر یافت و سرفصلی برای پیروزی‌های ملت ایران شد. عملیات بیت‌المقدس كه به آزادسازی خرمشهر و بسیاری از مناطق اشغال‌شده منجر شد، در این نوشته مرور شده است.

روایتی از دو عکس در دوران آزادسازی خرمشهر

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

سریال‌رمضانی«‌شبکه‌دو»چه‌حال‌وهوایی‌دارد

«دل‌دار»ورودبه‌مصایب‌جوانان

سریال «دل‌دار» مجموعه رمضانی شبکه دو سیماست که در فضایی جدی و بعضا تلخ، به‌سمت بررسی معضلات جوانان پیش رفته است.

بعد از 3 بار رد شدن توافق «برگزیت» در پارلمان انگلیس، نخست‌وزیر این کشور مجبور به استعفا شد

استیصال انگلیس

پس از سه‌بار ردشدن توافق برگزیت در پارلمان انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون پارلمانی دولت، نخست‌وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه‌کار درمعرض استعفای اجباری قرار گرفت و دیروز استعفای خود را اعلام کرد تا ناتوانی دولتش درباره حل مشکلات کشورش را اثبات کند.

سرمقاله

ضوابط جوان‌گرایی

عمان، عراق و کویت به عربستان پاسخ منفی دادند

شکست آل‌سعود در تشکیل جبهه «ضدایرانی»

در ‌آستانه روز جهانی قدس، برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه (عربستان و امارات) که عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را به‌صورت علنی عنوان می‌کنند و برای نجات و دوام حکومت‌های غیرمردمی خود به اسرائیل غاصب و آمریکا متکی شده‌اند، از توطئه‌ای موسوم به «معامله قرن» حمایت می‌کنند. این کشورها تلاش می‌کنند علاوه‌بر چنین موضع‌گیری‌های منفعت‌طلبانه‌ای درباره فلسطین، بر طبل جنگ ایران و آمریکا نیز بکوبند تا به‌جای اسرائیل‌ستیزی در منطقه، ایران‌هراسی را در بوق و کرنا کنند.

گلایه‌ها و پیگیری شهروندان نتیجه داد؛ جلسه فوق‌العاده برگزار می‌شود

مهار سرکشی کرایه تاکسی

گلایه‌های مردمی از افزایش غیرقابل قبول کرایه‌های تاکسی در تهران که از حدود یک‌ماه قبل اعمال شده است بالاخره با واکنش مدیران تهران روبه‌رو شد. در هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر روزنامه «صبح‌نو»گرفته شد که در آن‌ها مردم از دریافت کرایه، آن هم بیشتر از نرخ قانونی گلایه می‌کردند. این در حالی است که حتی در برخی مسیرها برچسب نصب‌شده نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که برای افزایش کرایه‌ها در نظر گرفته شده است.

«صبح‌نو» چرایی حضور کانتینرهای شرکت صهیونیستی در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر را بررسی می‌کند

تردد آزاد «زیم» روی خطوط ریلی ایران

در روزهای اخیر تصویری از یک کانتینر در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر در استان تهران در فضای مجازی دست‌ به‌دست شد که منجر به واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران شده است. این کانتینر مطابق آرمی که روی آن است، مربوط به شرکت حمل‌و‌نقل دریایی و ریلی «Zim»، یکی از شرکت‌های بزرگ حمل‌و‌نقل بین‌المللی رژیم اشغالگر قدس است؛ موضوعی که خیلی زود واکنش راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال داشت. بنا بر اطلاعیه‌ راه‌آهن کشورمان، شرکت یادشده در سال‌های اخیر تعداد بسیاری از کانتینر‌های خود را به فروش رسانده و این کانتینر‌ها در فضای حمل‌ونقل بین‌المللی جابه‌جا شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«صبح‌نو» حواشی استعفاهای دفتر موسیقی و قانون 10درصد را بررسی می‌کند

آزادی‌خواه :پیشنهاد ارشاد قابل دفاع بود

عصر روز چهارشنبه جابه‌جایی پرحاشیه مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و به‌دنبال استعفای علی ترابی پس از 14 ماه مدیریت، محمد اللهیاری‌فومنی، سکان هدایت جریان موسیقی کشور را در وضعیتی متلاطم تحویل گرفت. این جلسه تودیع و معارفه درحالی انجام شد که برخی رسانه‌ها، پذیرش بی‌مقدمه استعفای مدیر سابق دفتر موسیقی را ازسوی وزیر ارشاد در واکنش به «قانون 10درصد بهای بلیت کنسرت» دانستند.

صبح نو

مجمع تشخیص تصمیم‌گیری درباره اجلاس کنوانسیون ذیل FATF را به جلسات آینده موکول کرد

«پالرمو» روی میز مصلحت باقی ماند

این برای دومین‌بار است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص به تعویق می‌افتد. قرار بود روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو به جمع‌بندی برسد اما با تصمیم اعضاء بررسی این موضوع به جلسه بعدی موکول شد.

 گام نخست برای بررسی مصوبه پالرمو 
بحث بر سر وضعیت الحاق یا عدم الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو که یکی از کنوانسیون‌های ذیل «گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی» است، ابتدا بنا بود در جلسه روز شنبه 29 دی‌ماه 1397 مجمع تشخیص مصلحت نظام، مورد بحث و بررسی قرار بگیرد اما پس از طرح نظرات مختلف در روز جلسه، اعضاء به جمع‌بندی خاصی نرسیدند و موضوع به جلسه آتی مجمع حواله شد.  در جلسه روز 29 دی‌ماه مجمع تشخیص که با حضور برخی چهره‌های دولتی نظیر آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری برگزار شد، پس از طرح دیدگاه‌های مختلف پیرامون مصوبه الحاق ایران به پالرمو، ادامه بررسی‌ها به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی محول شد تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار بگیرد.

رد پالرمو توسط دو کمیسیون تخصصی مجمع تشخیص 
روز پنج‌شنبه چهار دی‌ماه خبری در رسانه‌ها منتشر شد که گواهی می‌داد، مصوبه الحاق به کنوانسیون پالرمو، از سوی دو کمیسیون سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. 

گام دوم برای بررسی مصوبه پالرمو
روز گذشته اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، در غیبت چهره‌هایی نظیر آقایان حسن روحانی، علی اکبر ناطق نوری و علی شمخانی، دور یکدیگر جمع شدند تا درباره مصوبه الحاق به پالرمو تصمیم‌گیری کنند. انتظارها سرانجام به نتیجه نرسید و اعضای مجمع تشخیص، بار دیگر اتخاذ تصمیم در این باره را به جلسات بعدی خود موکول کردند. 
آقای محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجمع تشخیص، آخرین سنگر منافع ملی و منافع جمهوری اسلامی است و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تأثیر فشارها قرار بگیریم. باید آنچه به نفع ملت و کشور است را پیش ببریم. بر همین اساس، مقرر شد تا موافقان و مخالفان از جلسات آینده گفت‌وگوها را آغاز کنند و بحث‌ها ادامه یابد. 
وی افزود: موافقان در خصوص رفع ابهام و مخالفان درباره حق تحفظ صحبت خواهند کرد؛ یکی از موضوعات جدی همین مسأله حق تحفظ است اما ابهامات بیشتری هم هست که در آینده موافقان و مخالفان صحبت می‌کنند و در مجموع، مجمع تصمیم خواهد گرفت.
 
دلیل تعویق، فنی بود نه سیاسی
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، هم روز گذشته در گفت‌وگویی با بیان اینکه تعویق بررسی مصوبه پالرمو، به دلایل «فنی» بود نه «سیاسی» گفت: رأی‌گیری در مورد لایحه پالرمو در جلسه دیروز انجام نشد و به تعویق افتاد چون باید نظرات دولت، مجلس و سایر نهادها به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

هم موافقان بودند وهم مخالفان!
طی هفته‌های اخیر، چهره‌های نزدیک به دولت تلاش کردند تا اتمسفر سیاسی در کشور به خصوص در نهادهای حساس تصمیم‌گیری نظیر شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را جوری تصویر کنند، گویا همگان نسبت به پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رضایت تام و تمام دارند! سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی گفت‌وگویی درباره فضای حاکم بر مجمع در جلسه بررسی مصوبه پالرمو، سخنانی را بیان کرد که برخلاف ادعای دولت و نزدیکان دولت، بیان کننده توافق یکدست اعضا برای الحاق ایران به کنوانسیون مزبور نبود. صدر در این باره بیان کرد: در جلسه دیروز مجمع، موافقان و مخالفان صحبت کردند و چون بحث مهم بود، به جلسه بعدی موکول شد.  

بررسی نهایی، دو هفته دیگر
آقای محمد فروزنده، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: ادامه بررسی این مصوبه به جلسه دو هفته آینده مجمع تشخیص موکول شد.

پالرمو شبیه برجام!
استدلال دولت و جناح‌های نزدیک به دولت، در حمایت از پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، همواره بر این مبنا استوار بوده که چنانچه ایران به کنوانسیون فوق‌الذکر نپیوندد، فشارها و تحریم‌ها علیه کشور چند برابر خواهد شد. آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با اشاره به منطق دولت در پیوستن ایران به پالرمو گفت: نظر دولت این است که اگر ایران به کنوانسیون پالرمو نپیوندد، مشکلات بیشتر خواهد شد اما به این سؤال پاسخی نمی‌دهد که اگر به کنوانسیون پالرمو پیوستیم، مشکلات اقتصادی حل می‌شود یا خیر؟ 
وی در همین باره تأکید کرد: امروز تحریم‌هایی از جانب آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده است که با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، احتمال اینکه شرایط کشور بدتر هم شود، وجود خواهد داشت چون آمریکا به راحتی خواهد توانست، دور زدن تحریم‌ها توسط ما برای فروش نفت را به عنوان پولشویی و خلاف مقررات آمریکا تلقی کند.
آیت‌الله مجتهد شبستری اضافه کرد: دولتی‌ها همانند زمان تصویب برجام، استدلال‌های خود را دارند و امروز هم در مورد بحث مشکلات اقتصادی سخن می‌گویند که ما در مضیقه هستیم و ملحق شدن به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند گشایشی را ایجاد کند اما برای اثبات این گشایش سندی ندارند.

تعلل در برابر تعلل!
اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین بار پیاپی، تصمیم درباره الحاق کشورمان به کنوانسیون پالرمو را به تعویق انداخت، شاید برای مخاطب عام ملال‌آور و حوصله سر بر باشد اما با نگاهی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به ماجرا، درمی‌یابیم که بروز چنین تعلل‌هایی از سوی مجمع، چندان یا به عبارت بهتر اصلاً، نمی‌تواند به ضرر منافع ملی ایران تمام شود.  با وجود آنکه، کشورهای اروپایی جهت کاستن از آثار سوء احتمالی خروج آمریکا از برجام، به ایران وعده مساعد همکاری دادند و حتی برای تعبیه سازوکارهای مالی و تجاری با کشورمان اعلام آمادگی کردند اما آنچه تاکنون از سوی آن‌ها به عینیت رسیده، تقریباً هیچ بوده است.  تعلل و انفعال اروپایی‌ها در عمل به تعهدات خود، شاید یک دلیل قانع کننده بیشتر نداشته باشد؛ آن هم گرفتن وقت و تحمیل خواسته‌های خارج از چارچوب به ایران؛ دو روز پیش لودریان، وزیر خارجه فرانسه طی اظهاراتی عجیب اعلام کرد که در صورت بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیکی ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند. 
با این وجود، اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام در تعلل برای تصویب مصوبه مجلس جهت الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند پاسخ درخوری به تعلل اروپایی‌ها در همکاری شایسته با ایران و وقاحت‌های آشکار آن‌ها در تحمیل خواسته‌های نامشروع خود علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

شماره‌های پیشین