677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

مجمع تشخیص تصمیم‌گیری درباره اجلاس کنوانسیون ذیل FATF را به جلسات آینده موکول کرد

«پالرمو» روی میز مصلحت باقی ماند

این برای دومین‌بار است که بررسی الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص به تعویق می‌افتد. قرار بود روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو به جمع‌بندی برسد اما با تصمیم اعضاء بررسی این موضوع به جلسه بعدی موکول شد.

 گام نخست برای بررسی مصوبه پالرمو 
بحث بر سر وضعیت الحاق یا عدم الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو که یکی از کنوانسیون‌های ذیل «گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی» است، ابتدا بنا بود در جلسه روز شنبه 29 دی‌ماه 1397 مجمع تشخیص مصلحت نظام، مورد بحث و بررسی قرار بگیرد اما پس از طرح نظرات مختلف در روز جلسه، اعضاء به جمع‌بندی خاصی نرسیدند و موضوع به جلسه آتی مجمع حواله شد.  در جلسه روز 29 دی‌ماه مجمع تشخیص که با حضور برخی چهره‌های دولتی نظیر آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهوری برگزار شد، پس از طرح دیدگاه‌های مختلف پیرامون مصوبه الحاق ایران به پالرمو، ادامه بررسی‌ها به کمیسیون‌های سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی محول شد تا نتایج آن در جلسه آتی مجمع مطرح و مورد بررسی قرار بگیرد.

رد پالرمو توسط دو کمیسیون تخصصی مجمع تشخیص 
روز پنج‌شنبه چهار دی‌ماه خبری در رسانه‌ها منتشر شد که گواهی می‌داد، مصوبه الحاق به کنوانسیون پالرمو، از سوی دو کمیسیون سیاسی - دفاعی و حقوقی - قضایی مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است. 

گام دوم برای بررسی مصوبه پالرمو
روز گذشته اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، در غیبت چهره‌هایی نظیر آقایان حسن روحانی، علی اکبر ناطق نوری و علی شمخانی، دور یکدیگر جمع شدند تا درباره مصوبه الحاق به پالرمو تصمیم‌گیری کنند. انتظارها سرانجام به نتیجه نرسید و اعضای مجمع تشخیص، بار دیگر اتخاذ تصمیم در این باره را به جلسات بعدی خود موکول کردند. 
آقای محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، پس از این جلسه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجمع تشخیص، آخرین سنگر منافع ملی و منافع جمهوری اسلامی است و ما در اینجا نمی‌توانیم تحت تأثیر فشارها قرار بگیریم. باید آنچه به نفع ملت و کشور است را پیش ببریم. بر همین اساس، مقرر شد تا موافقان و مخالفان از جلسات آینده گفت‌وگوها را آغاز کنند و بحث‌ها ادامه یابد. 
وی افزود: موافقان در خصوص رفع ابهام و مخالفان درباره حق تحفظ صحبت خواهند کرد؛ یکی از موضوعات جدی همین مسأله حق تحفظ است اما ابهامات بیشتری هم هست که در آینده موافقان و مخالفان صحبت می‌کنند و در مجموع، مجمع تصمیم خواهد گرفت.
 
دلیل تعویق، فنی بود نه سیاسی
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، هم روز گذشته در گفت‌وگویی با بیان اینکه تعویق بررسی مصوبه پالرمو، به دلایل «فنی» بود نه «سیاسی» گفت: رأی‌گیری در مورد لایحه پالرمو در جلسه دیروز انجام نشد و به تعویق افتاد چون باید نظرات دولت، مجلس و سایر نهادها به صورت کامل مورد بررسی قرار بگیرد.

هم موافقان بودند وهم مخالفان!
طی هفته‌های اخیر، چهره‌های نزدیک به دولت تلاش کردند تا اتمسفر سیاسی در کشور به خصوص در نهادهای حساس تصمیم‌گیری نظیر شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را جوری تصویر کنند، گویا همگان نسبت به پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو رضایت تام و تمام دارند! سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، طی گفت‌وگویی درباره فضای حاکم بر مجمع در جلسه بررسی مصوبه پالرمو، سخنانی را بیان کرد که برخلاف ادعای دولت و نزدیکان دولت، بیان کننده توافق یکدست اعضا برای الحاق ایران به کنوانسیون مزبور نبود. صدر در این باره بیان کرد: در جلسه دیروز مجمع، موافقان و مخالفان صحبت کردند و چون بحث مهم بود، به جلسه بعدی موکول شد.  

بررسی نهایی، دو هفته دیگر
آقای محمد فروزنده، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام روز گذشته درباره مصوبه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو اظهار داشت: ادامه بررسی این مصوبه به جلسه دو هفته آینده مجمع تشخیص موکول شد.

پالرمو شبیه برجام!
استدلال دولت و جناح‌های نزدیک به دولت، در حمایت از پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، همواره بر این مبنا استوار بوده که چنانچه ایران به کنوانسیون فوق‌الذکر نپیوندد، فشارها و تحریم‌ها علیه کشور چند برابر خواهد شد. آیت‌الله محسن مجتهد شبستری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگویی با اشاره به منطق دولت در پیوستن ایران به پالرمو گفت: نظر دولت این است که اگر ایران به کنوانسیون پالرمو نپیوندد، مشکلات بیشتر خواهد شد اما به این سؤال پاسخی نمی‌دهد که اگر به کنوانسیون پالرمو پیوستیم، مشکلات اقتصادی حل می‌شود یا خیر؟ 
وی در همین باره تأکید کرد: امروز تحریم‌هایی از جانب آمریکا بر ملت ایران تحمیل شده است که با پیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو، احتمال اینکه شرایط کشور بدتر هم شود، وجود خواهد داشت چون آمریکا به راحتی خواهد توانست، دور زدن تحریم‌ها توسط ما برای فروش نفت را به عنوان پولشویی و خلاف مقررات آمریکا تلقی کند.
آیت‌الله مجتهد شبستری اضافه کرد: دولتی‌ها همانند زمان تصویب برجام، استدلال‌های خود را دارند و امروز هم در مورد بحث مشکلات اقتصادی سخن می‌گویند که ما در مضیقه هستیم و ملحق شدن به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند گشایشی را ایجاد کند اما برای اثبات این گشایش سندی ندارند.

تعلل در برابر تعلل!
اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام برای دومین بار پیاپی، تصمیم درباره الحاق کشورمان به کنوانسیون پالرمو را به تعویق انداخت، شاید برای مخاطب عام ملال‌آور و حوصله سر بر باشد اما با نگاهی دقیق‌تر و موشکافانه‌تر به ماجرا، درمی‌یابیم که بروز چنین تعلل‌هایی از سوی مجمع، چندان یا به عبارت بهتر اصلاً، نمی‌تواند به ضرر منافع ملی ایران تمام شود.  با وجود آنکه، کشورهای اروپایی جهت کاستن از آثار سوء احتمالی خروج آمریکا از برجام، به ایران وعده مساعد همکاری دادند و حتی برای تعبیه سازوکارهای مالی و تجاری با کشورمان اعلام آمادگی کردند اما آنچه تاکنون از سوی آن‌ها به عینیت رسیده، تقریباً هیچ بوده است.  تعلل و انفعال اروپایی‌ها در عمل به تعهدات خود، شاید یک دلیل قانع کننده بیشتر نداشته باشد؛ آن هم گرفتن وقت و تحمیل خواسته‌های خارج از چارچوب به ایران؛ دو روز پیش لودریان، وزیر خارجه فرانسه طی اظهاراتی عجیب اعلام کرد که در صورت بی‌نتیجه ماندن گفت‌وگوها بر سر برنامه موشک‌های بالستیکی ایران، پاریس آماده است تا تحریم‌های تازه‌ای علیه تهران اعمال کند. 
با این وجود، اقدام مجمع تشخیص مصلحت نظام در تعلل برای تصویب مصوبه مجلس جهت الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو، می‌تواند پاسخ درخوری به تعلل اروپایی‌ها در همکاری شایسته با ایران و وقاحت‌های آشکار آن‌ها در تحمیل خواسته‌های نامشروع خود علیه جمهوری اسلامی ایران باشد.

شماره‌های پیشین