688
دوشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
1
در حمله به کلیساهای سریلانکا 207نفر کشته و 450نفر مجروح شدند

روز خونبار کلمبو

سریلانکا دیروز شاهد انفجارهای پیاپی و برنامه‌ریزی شده علیه کلیساها و هتل‌های خود بود که بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از ۲۰۰کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت. اقدامات تروریستی که مشابه آن، اسفندماه گذشته، اما نه در کلیسا بلکه در مساجد مسلمانان در نیوزیلند روی داد که فرد تروریستی با حمله به نمازگزاران مسجدی در شهر «کرایست‌چرچ» حداقل ۵۰مسلمان را به شهادت رساند و ده‌ها نفر دیگر را زخمی کرد.

نخست‌وزیر پاکستان وارد مشهد شد

عمران‌خان در ایران

سومین تغییر راهبردی در فرماندهی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ایجاد شد | بعد از انتصاب سر لشکر باقری ، رییس ستاد کل نیروهای مسلح در تیر95 و سرلشکر موسوی، فرمانده کل ارتش در مرداد 96 سرلشکر حسین سلامی از سوی فرماندهی کل قوا به عنوان فرمانده کل

فرمانده سلامی

روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب طی حکمی سردار حسین سلامی را به عنوان جانشین سردار محمدعلی جعفری، به عنوان فرمانده کل سپاه پاسداران منصوب کردند. در این گزارش به زندگی‌نامه، فعالیت‌ها و همچنین بخشی از اظهار نظرات سردار سلامی پیرامون موضوعات مختلف پرداخته‌ایم.

بررسی موضوع FATF نشان می‌دهد که در شرایط کنونی پذیرفتن توصیه‌های این نهاد قطعا به ضرر ماست، اما پاسخ سریع و صریح «بله» یا «نه» نیز، منافع ملی امروز و فردای ما را تامین نمی‌کند

روزآمد‌سازی مبارزه با نظام سلطه

یادداشت دکتر محمدباقر قالیباف

گزارش«صبح‌نو»ازجزییات‌سریال‌معمایی‌شبکه سه

پای‌«جیسون‌رضاییان»به‌«گاندو»بازمی‌شود

مجموعه تلویزیونی «گاندو» به کارگردانی آقای جواد افشار با گذشت نزدیک به یک‌سال از آغاز تولیدش، در صف پخش کنداکتور شبکه3 قرار گرفته است.

سر مقاله

این فرنگی‌های منجی

صبح نو

نیروهای مسلح ونزوئلا از مادورو حمایت کردند

ونزوئلا؛دوباره کودتادوباره آمریکا

کودتای نافرجام ونزوئلا در حالی اواخر این هفته در کاراکاس روی داد که با حمایت مستقیم آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی همراه شد. کودتایی که امروز شنبه در شورای امنیت مطرح می‌شود و چین و روسیه از مخالفان اصلی سیاست‌های آمریکا برای این‌گونه توطئه‌ها در سایر کشورها هستند. شامگاه چهارشنبه سوم بهمن «اماخوان گوایدو» رییس شورای ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور با حمایت آمریکا و برخی کشورها شامل فرانسه، برزیل، آرژانتین و کانادا، طی سخنرانی در جمع معترضان مادورو، خود را رییس‌جمهوری ونزوئلا خواند. به فاصله نیم‌ساعت از این اقدام، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای مداخله‌جویانه ازاین تصمیم استقبال کرده و گوایدو را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به‌رسمیت شناخت. «نیکلاس مادورو» در سخنرانی در جمع هواداران خود با اعلام قطع روابط دیپلماتیک با آمریکا گفت که به دیپلمات‌های آمریکایی ۷۲‌ساعت فرصت داده تا خاک این کشور را ترک کنند. فرصتی که امروز شنبه پایان می‌یابد و مقامات دیپلماتیک آمریکایی باید کاراکاس را ترک کنند.

 

وی در ادامه تصریح کرد که آمریکا در ونزوئلا کودتا به راه انداخته است. نیکلاس مادورو در این سخنرانی گفت: «هدف آن‌ها این است که از واشنگتن بر ونزوئلا حکومت کنند. آیا شما دولتی دست‌نشانده می‌خواهید که از دستورات واشنگتن پیروی کند؟ این یک بی‌مسوولیتی فاحش از جانب دولت آمریکا و تندروهای قدرت‌گرفته در آمریکاست که می‌خواهند ونزوئلا را به سمت جنگ داخلی ببرند.» ارتش ونزوئلا نیز بلافاصله با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که وحدت خود را با دولت منتخب این کشور حفظ کرده، «خوان گوایدو» رهبر شورشیان این کشور را به‌عنوان رییس‌جمهوری موقت به‌رسمیت نمی‌شناسد و همچنین آماده مقابله با هرگونه تهدید خارجی در این خصوص خواهد بود. البته کانادا، بریتانیا، فرانسه و آلمان نیز در کنار آمریکا از معترضان ضد دولتی و خوان گوایدو که رهبری کنگره ملی ونزوئلا را برعهده دارد و خودش را رییس‌جمهوری خودخوانده این کشور معرفی کرده، حمایت کردند.
 
ماکرون بی‌توجه به اعتراضات فرانسوی‌ها 
و حمایت از معترضان ونزوئلا  
«امانوئل ماکرون» رییس‌جمهوری فرانسه که خود هفته‌هاست با اعتراضات گسترده مردم فرانسه روبه‌روست، روز پنجشنبه از آنچه اعتراضات مردمی در ونزوئلا خواند، حمایت کرد و گفت اروپا از «احیای دموکراسی» در این کشور حمایت می‌کند. وی در توییتر نوشت: «بعد از انتخاب نامشروع «نیکلاس مادورو» در ماه می‌۲۰۱۸، اروپا از احیای دموکراسی در ونزوئلا حمایت می‌کند. من شجاعت صدها هزار ونزوئلایی را که برای رسیدن به آزادی به صحنه آمده‌اند می‌ستایم.» حمایت فرانسه از ناآرامی‌ها در ونزوئلا در حالی صورت گرفته که مردم فرانسه هفته‌هاست در اعتراض به مشکلات اقتصادی در این کشور، هر شنبه علیه دولت ماکرون تظاهرات می‌کنند. در جریان این اعتراضات تاکنون چهار نفر کشته و صدها نفر زخمی و بازداشت شده‌اند. با وجود انتشار تصاویر متعدد از ضرب و شتم معترضان فرانسوی، دو هفته پیش وزیر کشور فرانسه گفت تا به حال موردی از برخورد خشونت‌آمیز پلیس با معترضان مشاهده نکرده است.
 
حمایت چین و روسیه 
از رییس‌جمهوری و نزوئلا از دیگرسو
 روسیه، چین، مکزیک، اروگوئه، ترکیه، سوریه و ایران هم حمایت دولت‌های غربی از کودتا در این کشور را محکوم کرده و عنوان کردند که این رفتار موجب زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی است و دخالت در امور دولت «نیکلاس مادورو» است که با رأی مردم این کشور قدرت را به دست گرفته است. از این رو، وزارت امور خارجه چین اعلام کرد: «از تلاش‌های دولت ونزوئلا جهت حفاظت از ثبات، استقلال و حاکمیت این کشور حمایت می‌کنیم.» از دیگر سو، روسیه، نیکلاس مادورو را به عنوان رییس‌جمهور ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد. به گزارش «اسپوتنیک»، آندری کلیموف، معاون رییس کمیته شورای روسیه در امور بین‌الملل گفت: «روسیه، نیکلاس مادورو را به‌عنوان رییس‌جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.»
 
حمایت حزب الله لبنان و سوریه از دولت مادورو
همچنین هیأتی از سوی حزب‌الله لبنان با سفیر ونزوئلا در این کشور دیدار کرد. ریاست این هیأت به‌عهده محمد رعد یکی از نمایندگان پارلمانی وابسته به حزب الله لبنان بود. این دیداردر راستای اعلام حمایت حزب‌الله لبنان از نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا صورت گرفت. حزب‌الله لبنان پیشتر با صدور بیانیه‌ای، دخالت‌های آشکار آمریکا برای برهم زدن ثبات در ونزوئلا و به راه انداختن کودتا علیه دولت قانونی این کشور را محکوم کرده بود. وزارت امور خارجه سوریه هم مداخله آمریکا در امور داخلی ونزوئلا را محکوم کرد.
 
حمایت ایران از ونزوئلا در برابر هرگونه دخالت خارجی
افزون بر این، آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با توجه به حوادث سیاسی داخلی اخیر ونزوئلا و دخالت‌های علنی و نامشروع آمریکا در امور آن کشور اظهار داشت: «امیدواریم هرگونه اختلاف و مشکل سیاسی در ونزوئلا با به‌کارگیری راهکارهای قانونی و مسالمت‌آمیز، هر چه سریع‌تر حل‌و‌فصل شود.» بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اخیراً نیز در اظهارنظری به دخالت‌های «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در امور داخلی ونزوئلا واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن این اظهارات مداخله‌جویانه گفته بود: «جمهوری اسلامی ایران از دولت قانونی و ملت ونزوئلا در برابر مداخلات غیرقانونی واشنگتن حمایت می‌کند.»
 
 جنگ دیپلماسی در شورای امنیت
گفته می‌شود، دولت دونالد ترامپ در حال بررسی راهی است که به گوایدو، رهبر کودتاچیان که در حال حاضر مخفی است کمک‌های مالی برساند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای بررسی وضعیت ونزوئلا برای امروز شنبه شده است؛ نشستی که قطعاً چین و روسیه از مخالفان آن هستند. «نیکلاس مادورو»، رییس‌جمهوری ونزوئلا ضمن تکذیب هرگونه شایعه استعفا یا کناره‌گیری‌اش از قدرت اعلام کرده است که کار خود را تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش ادامه خواهد داد. نیکلاس مادورو همچنین با تأکید بر حمایت مردم و ارتش ونزوئلا از او، گفته است به تعهدات خود عمل خواهد کرد. همچنین خبرگزاری «رویترز» روز جمعه خبر داد که شاهد خروج تعدادی از دیپلمات‌های آمریکایی از سفارت این کشور در کاراکاس به سوی فرودگاه بوده است. براساس قانون اساسی ونزوئلا، دوره دوم ریاست‌جمهوری نیکلاس مادورو که در دهم ژانویه امسال آغاز شده، تا سال‌2025 ادامه خواهد داشت.
 رخدادهای اخیر ونزوئلا در حالی شکل می‌گیرد که مردم ونزوئلا سال گذشته در انتخابات ریاست‌جمهوری با اکثریتی قاطع «نیکلاس مادورو» را به‌عنوان رییس‌جمهوری این کشور انتخاب کردند. از زمان مسجل شدن پیروزی مادورو در آن انتخابات، آمریکا مشروعیت مادورو را زیر سؤال برده و انتخابات را «تقلبی» توصیف کرد. تحرکات آمریکا به چند دلیل شکست خواهد خورد؛ نخست، دادگاه عالی قانون اساسی ونزوئلا، اینکه گوایدو به مفاد قانون اساسی استناد کرده است را به رسمیت نمی‌شناسد و قضات دادگاه عالی قانون اساسی تصمیم یکجانبه مخالفان را محکوم کرده‌اند، زیرا قانون اساسی در صورتی امکان تغییر رییس جمهور را مجاز می‌داند که وی صلاحیت نداشته باشد یا از سمت خود کناره‌گیری کند و معاونی هم نداشته باشد. دوم، عامل ارتش ونزوئلاست که عامل مهمی محسوب می‌شود زیرا ارتش با هر رییس دیگری غیر از مادورو مخالف است. ولادیمیر لوبیث، وزیر دفاع ونزوئلا اعلام کرد که هیچ دولت دیگری را به موازات مقامات رسمی به‌رسمیت نمی‌شناسد. در بیانیه ارتش ونزوئلا آمده است که نیروهای مسلح، رییس‌جمهوری قانونی یعنی نیکلاس مادورو را به‌رسمیت می‌شناسند. هنگامی که ارتش در یک کشور آمریکای لاتین موضعی اتخاذ کند هرگونه تغییرات در آن کشور بدون موافقت آن بسیار سخت خواهد بود. عامل دیگر که نشان‌دهنده شکست این طرح ضد مادورو است عدم الحاق هیچ مقامی از ونزوئلا یا افسر ارشد در حمایت از کودتای گوایدو است. با توجه به مخالفت دادگاه عالی قانون اساسی و مخالفت ارتش ونزوئلا برای هرگونه تغییرات در این کشور آمریکای لاتین، سرنوشت تحرکات علیه مادورو سخت است، زیرا ارتش این کشور علیه این اقدامات عمل می‌کند و زیر بار موضع آمریکا نمی‌رود و در واقع آن ‌را نوعی اقدام علیه ارتش ونزوئلا می‌داند. از سوی دیگر آنچه اوضاع را در ونزوئلا پیچیده می‌کند، موضع مکزیک، اروگوئه، ترکیه، سوریه، ایران، روسیه و چین در حمایت از مادورو است و آن‌ها در برابر هرگونه اقدامی ضد نیکلاس مادورو 
خواهند ایستاد.

شماره‌های پیشین