677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

اهمیت محیط زیست و توجه به حفاظت از منابع طبیعی امری بسیار مهم است که از سوی تمام کشورها در صدر اولویت‌ها و برنامه‌ها قرار دارد. رهبر معظم انقلاب نیز بارها در دیدارها و مراسم‌های مختلف به اهمیت این مسأله 
اشاره داشته‌اند چه آنکه ایشان در دیدار با مسوولان و فعالان محیط‌زیست، منابع طبیعی و فضای سبز که 17اسفند93 انجام شد، فرمودند: «فرض بفرمایید فرسایش خاک در کشور بر اثر سهل‌انگاری‌ها و بدعمل‌کردن‌ها و ندانم‌کاری‌ها؛ فرسایش خاک چیزی نیست که بعد بشود به‌آسانی جبرانش کرد. قضیه خاک از قضیه آب مهم‌تر است. ما مشکل آب هم داریم، مشکل بزرگی هم هست، لکن برای تهیّه آب راه‌های فراوانی وجود دارد؛ برای تهیه خاک حاصلخیز این راه‌ها دیگر وجود ندارد.»
نمایندگان مجلس در آخرین روزهای تیرماه امسال بود که طرح ممنوعیت انتقال و فروش خاک به کشور را بررسی کردند. بر اساس ماده 21 این لایحه که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده انتقال و فروش خاک به خارج کشور ممنوع است و مرتکب به یک یا دو مورد از مجازات تعزیری درجه پنج محکوم می‌شود. تشخیص ماده معدنی برعهده وزارت صنعت است و برای خروج خاک معدنی از کشور اخذ مجوز توسط وزارت مذکور الزامی است.
طبق تبصره این ماده معدنی (کانی) موضوع بند الف ماده یک قانون اصلاح قانون معادن از حکم این ماده مستثنی است و خروج مقادیر کم خاک به منظور امور پژوهشی 
به خارج از کشور بنا به درخواست دانشگاه یا واحد پژوهشی با مجوز وزارت جهاد کشاورزی بلامانع است. همچنین به موجب مصوبه مجلس شورای اسلامی در ماده ۲۲ این لایحه قوه‌قضاییه به منظور رسیدگی به جرائم موضوع این قانون نسبت به ایجاد شعب تخصصی اقدام و به جرائم مربوط خارج از نوبت رسیدگی می‌کند.
خاک را پاس بداریم
آقای علی محمد شاعری، عضو هیأت‌رییسه کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی درباره تصویب این لایحه در مجلس به «صبح‌نو» گفت: خاک از عناصر مهم توسعه در هر کشوری محسوب می‌شود که بستر حیات است. سال‌ها طول می‌کشد که یک سانتیمتر خاک تشکیل شود. به عبارت دیگر هر کشوری که خاک حاصلخیز داشته باشد از توسعه پایدار هم برخوردار است. از سوی دیگر کشوری که خاک حاصلخیز نداشته یا خاک آن در معرض تخریب باشد در فرایند پیشرفت و توسعه هم به مشکل خورده و حتی ممکن است امنیت غذایی آن جامعه و سلامتش به خطر بیفتد. نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در ادامه 
با اشاره به تلاش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مسیر تصویب لایحه مربوط به حفاظت از خاک اظهار داشت: کمیسیون در همکاری با دولت توانسته این لایحه را به تصویب برساند. این قانون تمام عوامل و عناصری را که موجب تخریب فیزیکی و شیمیایی و آلودگی خاک می‌شود کاملاً مشخص کرده است جرایم بازدارنده‌ای برای مقابله با عوامل تخریب نیز مشخص شده است. به گفته این نماینده مجلس هرگونه صادرات و انتقال قاچاقی خاک ممنوع است و هرنوع ایجاد آلودگی درخاک که موجب تخریب شود جریمه داشته و عوامل آن شاهد برخورد جدی خواهند بود. 
به گفته آقای علی‌محمد شاعری به سازمان حفاظت محیط زیست هم اجازه داده شده با پایش، کنترل و نظارت مستمر عواملی را که موجب تخریب خاک می‌شوند شناسایی کنند. همچنین وزارت جهاد کشاورزی هم اختیارات لازم را در این عرصه دارد. 
این عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در ادامه توضیحات خود درباره آمار قاچاق خاک از کشور می‌گوید: در این باره گزارش‌های غیررسمی داشتیم که خاک به کشورهای حوزه خلیج فارس در قالب خاک‌های معدنی، زراعی و باغی قاچاق یا صادر می‌شده که بر اساس این قانون بسیاری از این تخلفات کاهش یافته یا ریشه‌کن خواهد شد. این نماینده مجلس تأکید می‌کند که مجازات‌های بسیار و سختی هم برای متخلفین در نظر گرفته شده است و امید می‌رود مراحل نهایی این قانون نیز طی شده و با ابلاغ این قانون به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط گامی اساسی برای حفاظت از خاک برداشته شود. شاعری البته به مجازات‌های در نظر گرفته شده اشاره نکرده و می‌گوید روند تصویب نهایی قانون باید طی شده و سپس این مجازات‌ها اعلام شوند. این نماینده مجلس همچنین با اشاره به اینکه عدد و رقم مشخصی درباره اینکه چه مقدار خاک قاچاق یا صادر شده وجود ندارد، می‌افزاید: متأسفانه سالانه در کشور حدود 
دو میلیارد تن خاک دچار فرسایش شده و تخریب می‌شود. همچنین بخش زیادی از خاک کشور به‌دلیل استفاده از سموم پرخطر، استفاده از کودهای شیمیایی یا آبیاری با فاضلاب آلوده می‌شوند. همین خاک آلوده نیز برای کشاورزی استفاده شده و محصولاتی به بازار عرضه می‌شود که می‌تواند برای سلامت انسان‌ها خطرناک باشد. 
وی درباره وضعیت کشور در حوزه تخریب خاک نیز تأکید می‌کند که متأسفانه وضعیت مناسبی نداریم. این در حالی است که کشورهای توسعه یافته بر اساس اسناد بین‌المللی هدف‌گذاری کرده‌اند که تا سال 2030 تخریب خاک را به صفر برسانند. شاعری همچنین می‌گوید: سالانه 50 هزار هکتار بیابان‌زایی در کشور داریم. بخش زیادی از فرسایش هم‌
آبی، بادی یا تخریب انسانی است. آمار فرسایش خاک در کشور ما بسیار بالاست و با توجه به وضعیت اقلیمی کشور که خشک و نیمه‌خشک است باید برای حفاظت از این عنصر با ارزش جدی‌تر بوده و قدر آن را بدانیم. 

هشدارهای کارشناسان
تاکنون کارشناسان زیادی درباره قاچاق خاک به خصوص از استان‌های جنوبی کشور به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هشدار داده‌اند. چندی قبل نیز آقای حسین بشارتی، 
عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات خاک و آب گفت: متأسفانه سابقه قاچاق خاک در ایران به بیش از یک دهه می‌رسد منتها مثل قاچاق سایر اقلام آمار و اطلاعات دقیق و منسجمی در دست نیست. وی همچنین اظهارداشت: قاچاق خاک حاصلخیز کشور در پوشش صادرات سیمان، گل در گلدان، خاک های معدنی و نظایر این روی ریل صادرات قرار می‌گیرد. وی همچنین گفت: قاچاق خاک در حال حاضر بیشتر از استان‌های فارس، بوشهر و هرمزگان صورت می‌گیرد. بشارتی تأکید کرد: واقعیت اینکه قاچاق خاک در کشور صحت دارد اما مثل سایر اقلام دیگر قاچاق اطللاعات دقیقی در دست نیست اگر باشد غیر مستند و غیر رسمی است. وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره برخورداری ایران از خاک زیاد و وجود این ذهنیت نیز گفته بود: این تصور یک تصور کاملاً اشتباهی است. چراکه طبق آمار و اطلاعات از مجموع ۱۶۵ میلیون هکتار وسعت کشور 5/18 میلیون هکتار خاک بیشتر مناسب کشاورزی نیست. بشارتی ضمن اشاره به اینکه ۱۰ تا ۱۱ درصد خاک کشور مستعد کشاورزی است، افزود: ایران از لحاظ خاک حاصلخیز برای کشاورزی کشور فقیری در جهان محسوب می‌شود.

شماره‌های پیشین