677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی مرضیه هاشمی تأکید کردند

آپارتاید آمریکایی

بازداشت بدون تفهیم اتهام! این اتفاقی بود که هفته گذشته برای خانم مرضیه هاشمی ،مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود که روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

 

خانم هاشمی که برای دیدار با برادر بیمار و فرزندان و بستگان خود به آمریکا سفر کرده بود، روز یکشنبه هفته گذشته در فرودگاه بین‌المللی «‌لامبرت-ست لوی» بازداشت و سپس توسط مأموران «اف.بی.آی» به مرکز بازجویی منتقل شد. خانم هاشمی در گفت‌وگویی کوتاه با اعضای خانواده خود از بدرفتاری مأموران در بازداشتگاه خبر داده است. وی گفته که مأموران آمریکایی به وی اهانت کرده و به اجبار حجاب را از سرش برداشته، دست و پاهای او را با زنجیر بسته و با وی همانند یک مجرم رفتار کرده‌اند.
آقای محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به دستگیری مرضیه هاشمی تأکید کرد: اقدام آمریکا در دستگیری مرضیه هاشمی یک اقدام سیاسی، غیرقابل قبول و زیر پا گذاشتن آزادی بیان است از همین رو آمریکایی‌ها بدون فوت وقت این بازی سیاسی را تمام کنند. آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه نیز در محکومیت بازداشت خانم هاشمی افزود: بازداشت یک شهروند مسلمان آمریکایی بدون مقدمه و با رفتارهای تحقیرآمیز و غیرانسانی مأموران دولت آمریکا در اذیت و آزار این بانو، نمونه بارز رفتارهایی است که یک رژیم آپارتاید با شهروندان غیرسفیدپوست خود انجام می‌دهد و جمهوری اسلامی ایران خواهان برخورداری خانم هاشمی از کلیه حقوق اولیه و انسانی و آزادی فوری و 
بدون قید و شرط ایشان از بازداشت غیرقانونی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تأسف عمیق از برخوردهای غیرانسانی مأموران آمریکایی با خبرنگار «پرس‌تی‌وی» خاطرنشان کرد: خانم هاشمی خبرنگار «پرس‌تی‌وی»  برای دیدار خانواده‌اش به آمریکا رفته و در آنجا بازداشت شده و متأسفانه وی تا دو روز امکان هیچ ارتباطی با بیرون از بازداشتگاه نداشته و رفتار مأموران دولت آمریکا با این شهروند مسلمان آمریکایی، نقض فاحش حقوق بشر و حقوق شهروندی وی و همچنین منافی حقوق اساسی یک زن مسلمان است و نشان می‌دهد که دولت آمریکا عملاً به هیچ یک از اصولی که آن را دستاویز حمله به منتقدانش قرار می‌دهد، پایبند نیست و به کشوری خطرناک برای خبرنگاران تبدیل شده است.
دستگیری مرضیه هاشمی را شاید بتوان در راستای افزایش فشار دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی جهت اخذ امتیازات بیشتر سیاسی از ایران در فضای بین‌الملل تعبیر و تفسیر کرد. «آلیسون ویر» مدیر یک سایت در آمریکا به نقل از یک مقام دولت این کشور نوشته که ایالات متحده، مرضیه هاشمی را به‌عنوان برگ چانه‌زنی علیه ایران دستگیر کرده است. این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، گفته در حالی که ممکن است اتهامات مطرح‌شده علیه خانم هاشمی «تبانی برای لطمه زدن به آمریکا» یا موارد مشابه مطرح شود، دلیل اصلی دستگیری او اعمال فشار بر دولت ایران برای آزاد کردن اتباع آمریکایی بازداشت‌شده در ایران است.
بنابر گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، کارمندان «اف‌بی‌آی» نسبت به مرضیه هاشمی نه به‌عنوان یک شاهد بلکه یک جنایتکار برخورد می‌کنند؛ به او دستبند زدند و او را مجبور کردند حجابش را بردارد و لباس زندان را به او دادند.
اما رسانه‌های اصلی آمریکا که همیشه اخبار جزئی‌ترین نقض حقوق و آزادی در ایران را گزارش می‌دهند، معلوم نیست چرا سکوت اختیار کرده‌اند و حتی کوچک‌ترین خبری در رابطه با آنچه در خصوص شهروند خودشان رخ می‌دهد منتشر نکردند. بازداشت خبرنگار تا چه حد مشروع است؟ 
پشت پرده سکوت «اف‌بی‌آی» در‌باره دلیل بازداشت هاشمی چه چیزی پنهان است؟
در ادامه گفت‌و‌گویی داشتیم با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و راه‌های حمایت از این خبرنگار انقلابی و پیگیری وضعیت او در آمریکا را جویا شدیم.
 
مصری: باید از قدرت دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی خبرنگار ایرانی- آمریکایی استفاده کنیم
آقای عبدالرضا مصری، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» در واکنش به دستگیری خبرنگار شبکه«پرس‌تی‌وی» توسط کشور آمریکا گفت: موضوع مشخص این است که دستگیری خانم هاشمی نشانه‌ای از سرگشتگی آمریکایی‌هاست و نشان می‌دهد که آن‌ها هیچ عاملی برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران ندارند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که این مردم‌آزاری اینچنینی توسط آمریکایی‌ها نشان شکست است، افزود: شما نگاه کنید اگر ما یک خبرنگار یا گوینده را بازداشت می‌کردیم جهان از صدای مدعیان حقوق بشر پر شده بود.
وی با بیان این که کار آمریکایی‌ها بسیار زشت بود، اظهار کرد: این رفتار آن‌ها نشانه این است که هیچ راهی برای شیطان بزرگ نمانده و تمام توان آن‌ها همین است.
مصری درباره حرکت‌های دستگاه دیپلماسی کشور نیز گفت: در طرف مقابل دستگاه دیپلماسی کشور و اصحاب رسانه و هر فردی که به فضای مجازی دسترسی دارد باید تلاش کنند تا آمریکایی‌ها را بیش از پیش رسوا کنند.
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این موضوع که این تازه آغاز راه آمریکا در چنین اقداماتی است، اظهار کرد: همه باید تلاش کنند تا به‌خاطر دشمنی آمریکا با ایران حق خانم هاشمی ضایع نشود، از نظر من تاکنون انعکاس‌های داخلی خوب بوده و پیگیری‌های مسوولان دستگاه دیپلماسی کشور باید ادامه پیدا کند؛ اما در اصل موضوع خبرنگاران بین‌المللی باید وارد صحنه شوند تا مردم آمریکا را متوجه چنین اقدامی کنند؛ چرا که ممکن است به‌خاطر حاکمان ایالات متحده آن‌ها متوجه نشوند. من معتقد هستم در این موضوع تلاش عمومی بیشتر از تلاش‌های سیستمی نیاز است.
وی در واکنش به برخی اظهارات مبنی‌بر این که ایران توان حمایت از حامیان انقلاب اسلامی را ندارد و چگونگی حرکت دستگاه دیپلماسی در این موضوع گفت: دستگاه دیپلماسی با توجه این که با آمریکا ارتباط نداریم توان احضار سفیر یا نماینده آمریکا را ندارد، اما از نظر من امروز قدرت رسانه از قدرت دیپلماسی بیشتر است و اگر خبرنگاران کشورمان بتوانند آن را جهانی کنند اثر بیشتری از دیپلماسی رسمی خواهد داشت.
مصری افزود: با حرکت دستگاه دیپلماسی موضوع به مخاصمه دو کشور تبدیل می‌شود، اما با ورود خبرنگاران موضوع بعد بین‌المللی در مقابل آمریکا پیدا می‌کند و باز هم معتقد هستم با وجود حرکت وزارت امور‌خارجه کشورمان این خبرنگاران هستند که می‌توانند قدرت بیشتری را به آمریکا تحمیل کنند.
 
فرهنگی: بر اساس حقوق شهروندی، حاکمیت وظیفه دفاع از شهروندان را دارد
آقای محمد‌حسین فرهنگی، نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو» در واکنش به دستگیری خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی» توسط کشور آمریکا گفت: تمامی موارد قوانین بین‌المللی باید برای این موضوع به‌کار گرفته شود.
نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس حقوق شهروندی دفاع از این شهروند وظیفه حاکمیت است، افزود: این خانم فقط به‌خاطر عقاید در حال تحمل ستم است و به این گرفتاری دچار شده است، وظیفه دستگاه دیپلماسی کشور است که پیگیری‌های حقوقی را انجام دهد.
وی درباره این موضوع که میزان فعالیت دستگاه دیپلماسی در چنین پرونده‌هایی چگونه است، اظهار کرد: این مدل گرفتاری‌ها گاهی به‌خاطر تخلفات است که در این چارچوب بر اساس قوانین و ضوابط قضایی مانند تبادل زندانیان انجام می‌شود؛ اما در مواردی مانند این موضوع بحث کاملاً متفاوت است.
فرهنگی افزود: موضوع خانم هاشمی را باید در سطح بین‌الملل و مسائل دیپلماتیک پیگیری کرد و من معتقدم ما می‌توانیم بیشتر تأثیرگذار باشیم.
نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به برخی جوسازی‌های رسانه‌های معاند مبنی‌بر این که ایران توان حمایت از افرادی که حامی انقلاب اسلامی هستند، ندارد اظهار کرد: چنین موضوعی واقعیت ندارد و ما همه تلاش خود را به‌کار خواهیم بست و پیگیری‌های دیپلماتیک و قضایی را در کنار هم انجام خواهیم داد.

نقوی‌حسینی: دستگیری خانم هاشمی نشان داد حقوق بشر در دید مدعیان دروغین این موضوع اهمیتی ندارد
سیدحسین نقوی‌حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس سواری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه «صبح‌نو»، در واکنش به دستگیری خبرنگار «پرس تی‌وی» توسط آمریکا گفت: ما همواره شاهد این موضوع بودیم که کشورهای استکباری به هیچ یک از حقوق انسان‌ها احترام نگذاشته و در این راه حتی حقوق شهروندان خود را هم زیر پا می‌گذارند.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به سکوت مدعیان حقوق بشر درباره این موضوع افزود: اگر چنین اتفاقی در کشورهای مستقل و مخالف سیاست‌های غربی رخ می‌داد، بلافاصله جنجال به راه می‌انداختند و دولت‌های مخالف خود را متهم به نقض حقوق بشر می‌کردند.
 وی با بیان این موضوع که البته ما از فردی مانند ترامپ انتظار دیگری نداریم، افزود: برخورد زننده‌ای که با خبرنگار 
«پرس تی‌وی» صورت گرفته و وی را بدون دلیل و مدرک با دستبند و پابند به جای نامعلومی منتقل کرده‌اند، نشان می‌دهد که آزادی بیان و حقوق بشر برای مدعیان دروغین این موضوع هیچ ارزشی ندارد.
نقوی‌حسینی تأکید کرد: این رفتارها نشان می‌دهد که امروز بیش از هر زمانی مجامع بین‌المللی کارکرد خود را از دست داده و بیشتر به ابزاری در اختیار کشورهای سلطه‌گر تبدیل شده‌اند.

شماره‌های پیشین