677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

بانک مرکزی از برنامه‌های تازه روزانه برای کنترل بازار سرمایه خبر داد

ابتکار ارزی

«حفظ قدرت ارزی کشور برای اینجانب مساوی با صیانت و تقویت منابع و ذخایر بانک مرکزی، کنترل تورم، اصلاح ناترازی‌های موجود در شبکه بانکی، استقرار نظم و انضباط در بانک‌ها و به مهار کشیدن حجم نقدینگی بالا و فزاینده حاضر و هدایت مناسب آن با ابزارهای سیاست پولی و اعتباری است»، این نخستین سخنان رییس کل بانک مرکزی در مراسم معارفه‌اش بود، سخنانی که بیشتر آن‌ها با سیاست‌هایی درست عمل شد و حال ذخایر ارزی در پنج ماه گذشته به بالاترین سطح در پنج سال گذشته رسیده است.

از زمستان گذشته بازار ارز آشفته شد و نرخ دلار رشدی روزافزون داشت، دولت برای کنترل بحران ارزی با بخشنامه‌های متفاوت و پی در پی به‌دنبال حل مشکل بود اما به‌دلیل تصمیمات خلق‌الساعه و غیرکارشناسی مشکلات بسیاری را پدید آورد و بر این آشفتگی دامن زد، بعد از روی کار آمدن آقای همتی، رییس کل بانک مرکزی بسته سیاست‌های جدید ارزی رونمایی شد، بسته‌ای که 
تا حدی توانست بازار ارز را در کنترل خود در آورد.

اعلام نرخ ارز توسط بانک مرکزی سه بار در روز
البته قدم‌های بانک مرکزی در کنترل بازار ارز و ممانعت از تکرار مجدد آشفتگی‌ها در این بازار مهم همچنان ادامه دارد و در جدیدترین اقدام، بانک مرکزی از روز گذشته به صورت روزانه و در سه ساعت مختلف، نرخ دلار در صرافی‌های مجاز را اعلام می‌کند. بر این اساس نرخ یکشنبه ۲۳ دی‌ماه ساعت 10 صبح، ۱۱۶۰۰ تومان بود، همچنین نرخ خرید هر دلار آمریکا نیز ۱۱۵۰۰ تومان اعلام شد. نرخ خرید هر اسکناس یورو نیز ۱۳ هزار تومان و نرخ فروش آن ۱۳۱۰۰ تومان 
تعیین شد.آقای عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به اینکه دولت آمریکا دور جدیدی از جنگ روانی علیه ملت ایران را آغاز کرده است، اعلام کرد که «شروع و شتاب گرفتن تأمین ارز از طریق هند، کره جنوبی، چین و تصمیم به توسعه مبادلات و تجارت با ترکیه، عراق و سایر همسایگان در کنار ذخایر مطلوب و حضور مؤثر بانک مرکزی در بازار ارز، یک‌بار دیگر تلاش دولت آمریکا برای تأثیرگذاری بر بازار ارز را خنثی خواهد ساخت.» به گفته همتی، طرح شایعات علیه سیستم بانکی نیز در این راستاست و هوشیاری مردم را می‌طلبد.

شتاب تأمین ارز با «پیمان‌سپاری ارزی»
بر اساس مصوبه دولت و بخشنامه بانک مرکزی، صادرکنندگان «متعهد» شده‌اند که ارز خود را به کشور 
باز گردانند؛ یعنی یا با آن بدهی ارزی خود را بپردازند، یا صرف واردات خود کرده یا در سامانه نیما به دیگر واردکنندگان بفروشند و راه دیگر اینکه در بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی کنند.
با توجه به اینکه درآمد صادرات غیرنفتی تقریباً با صادرات نفتی کشور برابر است و اینکه اغلب توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که محدودیت‌های دولت را در تحریم‌های آمریکا ندارد، بازگشت ارز حاصل از آن برای دولت اهمیت ویژه‌ای دارد.
هرچند تمامی تصورات و پیش‌بینی‌های دولت برای پوشش تقاضای وارداتی کشور با ارز صادرات غیرنفتی محقق نشد که یکی از علت‌های آن بهانه تراشی‌های صادرکنندگان در بازگرداندن ارز بود، در شرایطی که صادرکنندگان 
مدعی هستند که بانک مرکزی «پیمان‌سپاری ارزی» را برقرار کرده، پیگیری‌ها نشان می‌دهد که شرایط در این دوره به مراتب سهل‌تر از دهه هفتاد است و می‌توان گفت دست صادرکنندگان برای هزینه‌کرد درآمد ارزی خود باز است.
در دوره پیمان‌سپاری ارزی، صادرکنندگان باید در زمان صادرات نزد بانک وثیقه‌گذاری می‌کردند که حتماً ارز صادراتی را به کشور بیاورند و در صورت تخلف به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی می‌شدند. این در حالی است که در شیوه کنونی، صادرکنندگان در زمان ارائه اظهارنامه به گمرک، فیلد مربوط به تعهد ارزی را پر می‌کنند و متعهد می‌شوند که طبق دستورالعمل اعلامی دولت و بانک مرکزی ارز را باز می‌گردانند و خبری از وثیقه‌گذاری و برخورد قضایی نیست.
حدود 9 ماه از تغییر سیاست‌های ارزی کشور و الزام مجدد صادرکنندگان به بازگرداندن ارز به کشور می‌گذرد؛ در این مدت با وجود بهانه تراشی‌های صادرکنندگان مبنی بر اینکه نرخ‌ها در سامانه نیما واقعی نیست، معاملات ارزی در این سامانه برقرار است.
حال، اولین مهلت سه‌ماهه صادرکنندگان عمده کشور برای بازگرداندن ارزهای صادراتی چند روز پیش پایان گرفت و 
با توجه به آمار ورودی ارز به سامانه نیما، به نظر می‌رسد برخی صادرکنندگان به تعهد ارزی خود عمل نکرده‌اند. این در حالی است که چند روز پیش، رییس دفتر رییس‌جمهوری از امکان برخورد قانونی با صادرکنندگان متخلف خبر داده بود و از آن سو، رییس کل بانک مرکزی نیز در دیدار با اعضای هیأت‌رییسه اتاق بازرگانی ایران، از لزوم بازگشت کامل ارزهای صادراتی به کشور سخن گفته بود. به‌دنبال این جلسه اما اتاق بازرگانی ایران در اطلاعیه‌ای از صادرکنندگان خواست که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود اقدام کنند و البته قول پیگیری مطالبات آن‌ها در این زمینه را هم داد.
به این ترتیب، به نظر می‌رسد با پایان یافتن مهلت سه‌ماهه بانک مرکزی برای بازگرداندن ارزهای صادراتی به کشور، دولت و بانک مرکزی تصمیم دارند در این خصوص جدیت بیشتری به خرج بدهند. اطلاعیه اتاق بازرگانی ایران 
در مورد لزوم بازگردانی ارزهای صادراتی از سوی صادرکنندگان را نیز در همین رابطه بهتر می‌توان درک کرد. در این میان، صحبت از قطع حمایت‌ها از صادرکنندگانی که ارزهای خود را به کشور برنگردانند، احتمالاً می‌تواند در قالب قطع مشوق‌های صادراتی صورت بگیرد.

احیای ذخایر ارزی 
همتی در پیام خود از افزایش ذخایر ارزی گفته بود، خبری که چهار دی‌ماه در پژوهشکده بانک مرکزی آن را اعلام کرده و آورده بود که ذخایر ارزی در پنج ماه گذشته به بالاترین سطح در پنج سال گذشته رسیده است. به‌طوری که برخی منتقدین معتقدند با توجه به ذخایر خوب بانک مرکزی، همتی سخت‌گیری بیش از حدی بر روی خرج کردن ذخایر ارزی می‌کند. البته بانک مرکزی این خبر را در واکنش به سخنان غیر منطقی رییس‌جمهوری زمان ارائه لایحه بودجه اعلام کرد. روحانی در صحن مجلس گفته بود: « در ابتدای سال ۹۷ ذخایر ارزی کشور به صفر رسیده بود خبری که باعث شد تا بازار ارز اندکی ملتهب شود.»
با توجه به ذخایر فعلی ارزی بانک مرکزی، به نظر می‌رسد بانک مرکزی به‌راحتی توان کاهش دادن نرخ ارز را دارد. اما عدم کاهش آن احتمالاً نشان از برنامه بانک مرکزی برای بازارسازی و شکست دادن سفته‌بازان در بازار است. همان‌طور که دولت به‌راحتی توانست نرخ دلار را از ۱۹ هزار تومان به ۱۰ هزار تومان برساند. به‌نظر می‌رسد با توجه به ذخایر فعلی، دولت به‌راحتی می‌تواند نرخ دلار را کاهش دهد. 

شماره‌های پیشین