641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
1
پتروشیمی‌ها به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کنند

پیشرفت 40 ساله صنعت ضد تحریم

انقلاب 57، تأثیر زیادی بر صنعت پتروشیمی گذاشت، تا جایی که امروز به یکی از پرسودترین و توسعه یافته‌ترین صنایع ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل شده و بازارهای جهانی را از آن خود کرده است و به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کند که جایگاه ارزشمند پتروشیمی‌ها را در صنعت و اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

اعتراف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به قدرت نظامی ایران

تهران-تل‌آویو؛ 7 دقیقه

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها تلاش می‌کند تا سوریه را سکویی برای حمله ایران به اسرائیل معرفی کند و از این موضوع بهره‌برداری‌های انتخاباتی و سیاسی داشته باشد، در سخنانی اذعان کرد که جمهوری اسلامی قدرتمندترین نیروی اسلامی است.

اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.

نگهداری از سگ در خانه‌ها و حضور در اماکن عمومی همچنان محل اعتراض شهروندان است

روزگار بی‌قانونی سگ‌ها

سگ‌های لواسان و اتفاق تلخی که برای دختربچه 10ساله رقم خورده است، همچنان مورد توجه مردم است، اما مسوولان مرتبط در وزارت بهداشت، حوزه قضائی یا نمایندگان مجلس واکنشی درباره این مسأله و ممنوعیت قانونی برای نگهداری سگ یا حضور آزادانه این حیوان در فضاهای عمومی وضع نکرده‌اند. این در حالی است که پدیده نامطلوب نگهداری از حیوانات وحشی در چند سال اخیر از سوی برخی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

تأملی فلسفی بر علت حمله سگ به دختر بچه‌ای در لواسان

سگ و استیلاطلبی اشراف نوکیسه

«انسان و سگ چه نسبتی با هم دارند؟» پاسخ به این سؤال معطوف به سؤال کلی‌تری درباره نسبت انسان و حیوان است؛ و این سؤال هم در دل یک سؤال کلی‌تر قرار دارد که انسان و طبیعت چه نسبتی با هم دارند و پاسخ به این سؤال هم منوط به سؤال کلی‌تری است که انسان با عالَم چه نسبتی دارد؟ در اینجا به دو نوع نسبت میان انسان و عالم اشاره می‌کنم که از دل این پاسخ نسبت انسان و سگ هم آشکار می‌شود.

«صبح‌نو» شایعه استفاده از یک ماده مخدر در قهوه‌خانه‌ها را پیگیری کرد

پاس «گل» به قلیان

دود، همراه زندگی بسیاری از ایرانیان شده است. بخشی از این دود مربوط به آلودگی هوا در شهرهاست، اما بخش دیگری که سوژه این گزارش است مربوط به همان دودی است که برای استنشاق آن هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شود. نکته‌ای که موجب شده شیوع استفاده از دخانیات و به‌خصوص قلیان در بین جوانان روز‌به‌روز بیشتر شود. نکته‌ای که برخی کارشناسان علت آن‌را نبود تفریحات مناسب برای این قشر از جامعه می‌دانند. به تازگی اما خبری در رسانه‌ها منتشر شده که گفته می‌شود در برخی قهوه‌خانه‌ها در توتون قلیان‌ها موادمخدر گل می‌ریزند تا سبب جذب مشتری بیشتری شود. البته پیش‌تر نیز اخباری مبنی بر سرو نوشیدنی‌های الکلی، فروش قرص‌های اعتیاد‌آور و موادمخدر در قهوه‌خانه‌ها نیز به گوش رسیده بود. با این حال عابدی عضو کمیسیون تلفیق به «صبح‌نو» می‌گوید تلاش‌ها برای افزایش مالیات بر دخانیات بی‌فایده بوده است!

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌حاضردرجشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

برای‌ساخت«شب‌آفتابی»پوست‌مان‌کنده‌شد

انیمیشن نود دقیقه‌ای «شب آفتابی» به‌کارگردانی آقای علی مدنی در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر رونمایی خواهد شد.

سر مقاله

عاقبت برجام

صبح نو

ظهره‌وند: احیای حقآبه هیرمند نیازمند دیپلماسی میدانی و مهندسی است

احیای هامون با دیپلماسی آب

در ابتدای هفته جاری نمایندگان رسمی ایران و افغانستان برای تعیین حقآبه‌های جدید مرزی میان دو کشور، مذاکرات کارشناسی خود را در تهران آغاز کردند.

 

 رودخانه‌های فرامرزی به‌منزله یکی از منابع آب شیرین، برای کشورها از اهمیتی انکارناپذیر برخوردارند. رودخانه‌هایی که به‌واسطه گذر از مرزهای سیاسی دو یا چند کشور و ورود منافع کشورهای مختلف به عرصه بهره‌برداری، استفاده از آن‌ها خالی از چالش نیست. افزایش بهره‌برداری از سوی کشورهای بالادست در پی افزایش بحران آب و رشد تقاضا معمولاً سبب تعارض منافع میان کشورهای بالادست و پایین‌دست می‌شود.
ایران با همسایگان خود در چند رودخانه بین‌المللی مشترک است که ارس و اروندرود به منزله رودخانه‌های بین‌المللی مرزی و هیرمند به منزله رودخانه بین‌المللی فرامرزی از اهمیت فراوانی برخوردارند. رودخانه هیرمند که از کوه‌های افغانستان سرچشمه می‌گیرد و درنهایت پس از پیمودن ۱۱۰۰ کیلومتر به دریاچه هامون در استان سیستان و بلوچستان ایران می‌ریزد از اهمیت انکارناپذیری برای هر دو کشور ایران و افغانستان برخوردار است. موقعیت خشک جغرافیایی حوضه آبی هیرمند سبب شده است تا هر دو کشور درصدد استفاده از این نعمت خدادادی در جهت رونق و آبادانی خود باشند. اما به واسطه مجموعه‌ای از مسائل، اختلافات موجود بر سر تقسیم آب هیرمند و دیگر حقوق مربوط به این رودخانه بین‌المللی همچنان مورد چالش است. چالشی که این روزها جمهوری اسلامی ایران در تلاش است تا ضمن برقراری ثبات و امنیت در مرزهای کشور، موضوع آب هیرمند را به دیپلماسی آب هم تبدیل نماید، گفتمانی که گویا دستگاه دیپلماسی کشورمان درتلاش است تا در سفر مقامات خود به کابل، دیپلماسی آب را هم پیش ببرد.
برهمین اساس، در روزهای اخیر کمیته‌ای مشترک از دو کشور با محوریت بررسی مسائل مربوط به رودخانه مرزی هیرمند در تهران در جریان است. این اجلاس از صبح شنبه به‌میزبانی وزارت نیروی این کشور با محوریت بررسی مسائل مربوط به رودخانه مرزی هیرمند در چارچوب معاهده 1351 آغاز شد. این مذاکرات با هدف اجرای بهتر معاهده صورت می‌گیرد که  رده مذاکره‌کنندگان این کمیته با هماهنگی‌های دیپلماتیک دو کشور ارتقا یافته و دو طرف برای نخستین بار در سطح «معاون وزیر» در اجلاس حضور یافته‌اند.
کمیته مشترک کمیساران آب هیرمند بر اساس معاهده 1351 از سال 1383 عملیاتی شده و تاکنون 18 اجلاس در ایران و افغانستان به‌طور متناوب برگزار شده است. در همین رابطه، با ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر پیشین ایران در افغانستان به گفت‌وگو پرداختیم.

اختلافات پیرامون حقآبه ایران از رود هیرمند از چه زمانی شروع شده و چه راه‌حلی برای آن متصور است؟
موضوع حق آب ایران از هیرمند به قرارداد دو کشور به سال 1353 بر می‌گردد که بین دو کشور بسته شده است. طبق آن قرارداد ما 26 متر مکعب بر ثانیه از این رودخانه سهم داریم و نکته جالب این است که یک جدول آبی هم تنظیم شده که این 26 متر طبق فصول مختلف سال باشد و اگر زمانی سیلابی در مسیر رودخانه صورت گرفت همان مقدار محسوب شود اما طرف‌های افغانی می‌خواهند در زمان سیلاب آن را به حقآبه ایران وصل کنند که این موضوع درست نیست بلکه بر اساس آن جدول و بر اساس محل تعیین شده در آن سایت باید میزان آب محاسبه شود.
 اما اختلافات بعد از روی کار آمدن طالبان جدی‌تر شد . آن‌ها می‌خواستند برخی زمین‌ها را زیر کشت مواد مخدرببرند و کانال‌های فرعی در سهم حق آبی ایران ایجاد کردند که یکی از دلایل افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان هم این مسأله بود که آنها با استفاده از حقآبه ایران کشت می‌کردند.
از دیگر سو، نباید این اکوسیستم منطقه را هم فراموش کرد چرا که با این موضوع مرتبط است. این بخش از هامون که در کشورمان خشک شود تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدتش را علاوه برایران بر افغانستان هم می‌گذارد. کابل بهتر است که به این نکته هم توجه نماید که در بلندمدت خودشان هم متضرر می‌شوند چرا که وزش باد از غرب به شرق است و تمام ریزگردها به سمت شرقی منتقل می‌شود. زمین‌ها لم یزرع شده است و جمعیت هم جابه‌جا. خیلی‌ها مجبور شدند منطقه را ترک کنند و به کشورهای پاکستان، افغانستان یا ایران وارد شوند و همه از این موضوع متضرر شدند. بهتر است گفتمان آب در سطوح دیپلماسی از هر دو طرف دنبال شود.

دستگاه دیپلماسی کشورمان با نوشتن چندین نامه به مقامات کابل خواستار بررسی این موضوع شده و اخیراً هم شاهد سفر آقای عراقچی به این کشور هستیم، آیا دیپلماسی آب میان دو کشور به نتیجه می‌رسد؟
با نامه‌نگاری کار به فرجام نمی‌رسد و تأثیری ندارد. ما به دیپلماسی میدانی و مهندسی شده نیاز داریم تا منافع دو طرف احصا و حقوق ایران درباره آب هیرمند استیفا شود. ما باید طرف افغانی را متقاعد کنیم که به خاطر مصالح خودش آب را به طور صحیح استفاده کند. مدیریت آب در افغانستان، امروز به یک موضوع استراتژیک تبدیل شده است چرا که در دیگر رودخانه‌های این کشور هم شاهد اینگونه چالش‌های کابل با دیگر همسایگانش هستیم. مسأله آب مهم است و نیازمند به دیپلماسی مهندسی شده دارد که روی زمین هم اجرایی شود.
موضوع آب همواره در دستور کار بوده و خواهد بود. اینکه این را به یک سیاست قابل اجرا تبدیل کنیم موضوع دیگری است و بایستی مهندسی شده و توافق دو طرف دنبال شود. این موضوع باید به شکل یک پروژه طراحی شود. طرف افغانی هم نباید به این فکر کند که از آب به شکل یک سویی استفاده کند و همه این موضوعات بر می‌گردد به توان دیپلماسی ما که طرف مقابل را قانع کند و همکاری‌های مرتبط با آب و کشاورزی دنبال شود. همانگونه که در ایران و به خصوص هامون، خشکسالی را داریم در افغانستان هم این خشکسالی‌ها را شاهد هستیم و بهتر است این موضوع را نیز با طرف‌های افغانی ملاحظه کنیم.

در سال‌های نخست دهه 90، که شما سفیر ایران در افغانستان بودید حقآبه ایران از رود هیرمند 
در چه وضعیتی قرار داشت؟
کلید قطع آب هیرمند دردولت اصلاحات و توسط طالبان رقم خورد. یک خطای راهبردی در آن زمان صورت گرفت و سعی نکردند این را به یک دیپلماسی فعال تبدیل کنند، طالبان در آن زمان روی کار بودند و دولت ما عنوان کرد هیرمند خودش خشک شد و اینگونه کار را توجیه می‌کردند دنبال این نبودند که چرا آب قطع شده است در شرایطی که ما به افغان‌ها کمک‌های مختلفی می‌کردیم. ایران همواره میزبان چند میلیون افغانی به طور مستمر است و این جمله را بارها گفتم که اگر قرار باشد روزی یک متر مکعب هر افغانی در ایران استفاده کند خود این میلیون‌ها یا میلیاردها لیتر آب می‌شود که شاید بیشتر از حقآبه ما از هیرمند است. ما سفره‌دار آنها هستیم و مصرف آب آنها در کشور ما این مقدار است. دیپلماسی آب یکی از محورهای اساسی است که باید یکی از محورهای گفت‌وگوی ایران در دیپلماسی خود باشد .
همانگونه که آنها اهرم آب را دارند ما هم اهرم‌های خود را با رعایت انصاف داریم و باید استفاده کنیم کلید این بی‌تفاوتی در قبال قطع آب هامون توسط دولت اصلاحات زده شد چرا که تلاش‌شان این بود که سیاست‌های منطقه‌ای غرب را دنبال می‌کردند و دیپلماسی آن زمان به تبادل با غرب بود.

آنگونه که اشاره کردید آب هیرمند توسط طالبان و در دولت اصلاحات قطع شد آیا با گفتمان و رویکرد جدیدی که تهران با طالبان در پیش گرفته است آیا می‌توان موضوع آب را دنبال کرد؟
طالبان را ما یک جریانی می‌دانیم که بخشی از ظرفیت‌های امنیتی دولت افغانستان را در اختیار دارد و مناطق پیرامونی شهر در دست آنهاست. بحثی که اکنون با طالبان مطرح است موضوع امنیت است نه آب و هر بحثی یا مذاکره‌ای با آنها داشته باشیم با هماهنگی دولت کابل برای ایجاد ثبات و امنیت است و این دو موضوع را نباید با هم ترکیب کنیم.
آب یک موضوعی است که اکوسیستم منطقه را هم در بر گرفته و بهتر است بدانند که اینگونه مسائل در مناطق مرزی درهم تنیده است که بخشی از آن به ما 
بر می‌گردد که باید دیپلماسی را در این باره توسعه دهیم.

اینکه گفته می‌شود سدسازی در مسیر رودخانه هیرمند در افغانستان توسط غربی‌ها و برای فشار به ایران صورت گرفته است آیا صحت دارد؟
 تبدیل موضوع آب به یک اهرم علیه ایران یک برنامه شیطنت‌آمیزی است که غربی‌ها و خصوصاً آمریکایی‌ها پیش بردند . همانطور که می‌دانیم آب در افغانستان منابع پایدار دارد. غربی‌ها با ساختن سدها در مسیر رودخانه به این فکر نبودند که آب را به یک منبع پایدار در افغانستان تبدیل کنند و کشاورزی آنها رونق بگیرد بلکه بیشتر به این مسأله فکر کردند که با ساخت سدها بتوانند اهرم فشاری روی ایران ایجاد کنند. هدف از ساخت سدها، فشار بر ایران است این را می‌تواند در سدهایی که زده شده است به خوبی دید، در مناطق پایین‌دستی یا بالادستی این سدها اتفاق خاصی در عرصه کشاورزی یا اقتصادی افغان‌ها صورت نگرفته است در کنار این مسأله شاهد ناامنی هم در کنار این سدها هستیم و امنیتی وجود ندارد که اقتصادشان رونق بگیرد. غربی‌ها از عنصر آب و عنصر ناامنی به ضرر مردم افغانستان و ضرر کشورهای منطقه استفاده می‌کنند.

شماره‌های پیشین