641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
1
پتروشیمی‌ها به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کنند

پیشرفت 40 ساله صنعت ضد تحریم

انقلاب 57، تأثیر زیادی بر صنعت پتروشیمی گذاشت، تا جایی که امروز به یکی از پرسودترین و توسعه یافته‌ترین صنایع ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل شده و بازارهای جهانی را از آن خود کرده است و به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کند که جایگاه ارزشمند پتروشیمی‌ها را در صنعت و اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

اعتراف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به قدرت نظامی ایران

تهران-تل‌آویو؛ 7 دقیقه

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها تلاش می‌کند تا سوریه را سکویی برای حمله ایران به اسرائیل معرفی کند و از این موضوع بهره‌برداری‌های انتخاباتی و سیاسی داشته باشد، در سخنانی اذعان کرد که جمهوری اسلامی قدرتمندترین نیروی اسلامی است.

اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.

نگهداری از سگ در خانه‌ها و حضور در اماکن عمومی همچنان محل اعتراض شهروندان است

روزگار بی‌قانونی سگ‌ها

سگ‌های لواسان و اتفاق تلخی که برای دختربچه 10ساله رقم خورده است، همچنان مورد توجه مردم است، اما مسوولان مرتبط در وزارت بهداشت، حوزه قضائی یا نمایندگان مجلس واکنشی درباره این مسأله و ممنوعیت قانونی برای نگهداری سگ یا حضور آزادانه این حیوان در فضاهای عمومی وضع نکرده‌اند. این در حالی است که پدیده نامطلوب نگهداری از حیوانات وحشی در چند سال اخیر از سوی برخی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

تأملی فلسفی بر علت حمله سگ به دختر بچه‌ای در لواسان

سگ و استیلاطلبی اشراف نوکیسه

«انسان و سگ چه نسبتی با هم دارند؟» پاسخ به این سؤال معطوف به سؤال کلی‌تری درباره نسبت انسان و حیوان است؛ و این سؤال هم در دل یک سؤال کلی‌تر قرار دارد که انسان و طبیعت چه نسبتی با هم دارند و پاسخ به این سؤال هم منوط به سؤال کلی‌تری است که انسان با عالَم چه نسبتی دارد؟ در اینجا به دو نوع نسبت میان انسان و عالم اشاره می‌کنم که از دل این پاسخ نسبت انسان و سگ هم آشکار می‌شود.

«صبح‌نو» شایعه استفاده از یک ماده مخدر در قهوه‌خانه‌ها را پیگیری کرد

پاس «گل» به قلیان

دود، همراه زندگی بسیاری از ایرانیان شده است. بخشی از این دود مربوط به آلودگی هوا در شهرهاست، اما بخش دیگری که سوژه این گزارش است مربوط به همان دودی است که برای استنشاق آن هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شود. نکته‌ای که موجب شده شیوع استفاده از دخانیات و به‌خصوص قلیان در بین جوانان روز‌به‌روز بیشتر شود. نکته‌ای که برخی کارشناسان علت آن‌را نبود تفریحات مناسب برای این قشر از جامعه می‌دانند. به تازگی اما خبری در رسانه‌ها منتشر شده که گفته می‌شود در برخی قهوه‌خانه‌ها در توتون قلیان‌ها موادمخدر گل می‌ریزند تا سبب جذب مشتری بیشتری شود. البته پیش‌تر نیز اخباری مبنی بر سرو نوشیدنی‌های الکلی، فروش قرص‌های اعتیاد‌آور و موادمخدر در قهوه‌خانه‌ها نیز به گوش رسیده بود. با این حال عابدی عضو کمیسیون تلفیق به «صبح‌نو» می‌گوید تلاش‌ها برای افزایش مالیات بر دخانیات بی‌فایده بوده است!

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌حاضردرجشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

برای‌ساخت«شب‌آفتابی»پوست‌مان‌کنده‌شد

انیمیشن نود دقیقه‌ای «شب آفتابی» به‌کارگردانی آقای علی مدنی در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر رونمایی خواهد شد.

سر مقاله

عاقبت برجام

صبح نو

نامزد اختصاصی در انتخابات 1400‌نیامده، انصراف داد

حزب اعتدال و توسعه زیر تیغ اصلاحات

رفاقت‌های سیاسی بوی نامطبوع گرفته است. اصلاح‌طلبان از خیانت حزب دولتی اعتدال و توسعه گلایه دارند و از آن سو پاستورنشین‌های حزبی از عهدشکنی ائتلاف 1392 شکوه می‌کنند. ناقوس جدال یاران سیاسی پیشین پرطنین است. آنان عزم نبرد برای انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم دارند.

 در کوران حوادث پرتنش سال 1378، مرحوم هاشمی رفسنجانی برای نقش‌آفرینی در میان جریان راست، خواهان تشکیل حزب اعتدال و توسعه شد. آقایان محمدباقر نوبخت، محمود واعظی، محمدرضا نعمت زاده و اکبر ترکان از اعضای برجسته این حزب بودند. بال راست برخلاف بال چپ حامی هاشمی رفسنجانی گوشه‌نشین بود اما حزب کارگزاران سازندگی بعد از فتنه 1388 دچار رکود شد و پس از آن حزب اعتدال و توسعه اوج گرفت. این حزب با پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، پاستورنشین شد. در دولت دوازدهم با حضور محمود واعظی در کسوت رییس دفتر رییس‌جمهوری قدرت حزب ارتقا یافت و اصلی‌ترین تصمیم‌سازی‌های دولت در گعده حزبی صورت می‌گیرد.

آرای باطله انتخابات ریاست‌جمهوری
همچنان حزب اعتدال و توسعه خواهان کلیدداری پاستور هستند؛ آنان صدارت هشت ساله حسن روحانی را کارآمد توصیف می‌کنند و با سرمایه اجتماعی دولت درصدد معرفی گزینه مناسب در انتخابات ریاست جمهوری 1400 هستند. غلامعلی دهقان عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه پیرامون چگونگی نقش‌آفرینی این حزب دولت پایه در در انتخابات ریاست جمهوری آتی اظهار داشت: «اعتدالیون نیز همانند اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل می‌توانند برای حضور در انتخابات کاندیدای اختصاصی خود را داشته باشند.»
 کلیدواژه کاندیدای اختصاصی حزب اعتدال و توسعه موجب دلواپسی اصلاح‌طلبان شد. اصلاح‌طلبان با حمایت از حسن روحانی کاندیدای اختصاصی این حزب در انتخابات پیشین دچار فرسایش شدید سرمایه اجتماعی شده‌اند؛ آنان آینده چنین اقدامی را انتظار برای هزیمت سخت تلقی کردند.
این سخنان عضو حزب اعتدال و توسعه با واکنش حزب کارگزاران سازندگی همراه شد؛ برادر بزرگتر، زیاده‌خواهی برادر کوچک را شماتت کرد؛ هرچند کنایه هم به فرجام حضور انتخاباتی دبیرکل حزب اعتماد ملی زد. محمود علیزاده، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، اظهار داشت: «اینکه حزب اعتدال و توسعه تصمیم گرفته است که برای انتخابات آتی ریاست جمهوری کاندیدای اختصاصی معرفی کند، اتفاق بسیار خوبی است؛ زیرا مشخص می‌شود تعداد آرای کاندیدای مورد حمایت این حزب حتی از آرای باطله نیز کمتر است.»
 
استمرار منازعه
آقای مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب مردم‌سالاری، اکثر دولتمردان را اعضای حزب اعتدال و توسعه دانست و با کنایه به عدم تمایل هدایت‌گری حسن روحانی نسبت به این حزب اظهار داشت: «اکنون از خود آقای روحانی بپرسید شما مثلاً لیدر حزب اعتدال و توسعه هستید یا با آن‌ها ارتباط تشکیلاتی دارید، رد می‌کند.بله آن‌ها آمدند و حمایت کردند و در دولتش هم جایگاه خوبی پیدا کردند که انشاءالله هم مبارک‌شان باشد اما می‌خواهم بگویم یعنی مثلاً در خانه احزاب بالاخره حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ حزب فعال هستند و به جلسات می‌آیند.» وی سپس جایگاه حزب اعتدال و توسعه را ناچیز توصیف کرد و در ادامه اظهار داشت: «واقعاً من حزب اعتدال و توسعه را آن قدر عددی در مقابل احزاب نمی‌بینم و اکنون تعارف هم نکنیم، چون آقایان بر سرکار آمده‌اند، شما بروید تاریخچه تحزب را در کشور ببینید که مثلاً حزب اعتدال و توسعه چقدر جایگاه و چند نفر دارد و قطعاً اگر این دولت برود، همه آن‌ها به دنبال کارشان می‌روند.»
 پس از آن نوبت به پاتک حزب اعتدال و توسعه در برابر اصلاح‌طلبان فرا رسید؛ آقای مرتضی محمدخان، عضو هیأت مؤسس حزب اعتدال و توسعه، سخنان کواکبیان را «غیرکارشناسی و غیرتخصصی» توصیف کرد و با تأکید بر نقش‌آفرینی آقای اسحاق جهانگیری در دولت دوازدهم پای کارگزاران را به این دعوای سیاسی کشاند و در همین راستا اظهار داشت: « هیچ‌یک از اعضای حزب اعتدال و توسعه در دولت وزیر نیستند اما برای مثال از حزب کارگزاران شخصی مانند آقای جهانگیری را داریم که فرد مهمی در دولت است و تصمیمات مهمی را می‌گیرند، در نتیجه حزب کارگزاران کارهای مهمی را در دولت بر عهده دارد به‌رغم اینکه منتقد دولت هم هستند.» آقای مرتضی محمدخان، اقدامات اصلاح‌طلبان را حذف رقیب دانست و اظهار داشت: «به نظرم افراد بدون اینکه از حزب اعتدال و توسعه شناختی داشته باشند، صحبت کرده‌اند اما باید بدانند که حذف رقیب کار درستی نیست چراکه احزاب باهم رقابت می‌کنند که بهترین افراد از سمت آنان برای انتخابات مجلس و ریاست جمهوری معرفی شوند و تمامی احزاب باید عملکرد خوبی از خود نشان دهند تا در انتخابات پیروز شوند.»

آتش‌بس یک طرفه
حزب اعتدال و توسعه همانند دولت دوازدهم در شرایط نامناسب قرار دارد. خیلی زود شهد شیرین پیروزی انتخابات برای آنان به تلخ‌کامی ختم شد. حزب اعتدال و توسعه توان مقابله در دو کارزار سیاسی را ندارد؛ از یک سو منتقدان دولت در برابر آنان صف‌آرایی کردند و در سوی دیگر احزاب اصلاح‌طلب که یاران پیشین، رقیبان فعلی محسوب می‌شوند. آقای رمضانعلی سبحانی‌فر، سخنگوی حزب اعتدال و توسعه، با اعلام 
آتش بس یک طرفه با احزاب اصلاح‌طلب اظهار داشت: «گروه‌ها و احزاب سیاسی به‌ویژه گروه‌های همسو با دولت بهتر است به جای دامن زدن به برخی اختلافات به فکر هم‌افزایی باشند.»
وی درباره چگونگی حضور این حزب در انتخابات آتی مجلس که موجب اعتراض اصلاح‌طلبان شده بود؛ با عقب‌نشینی در مواضع اتخاذی اعضای دیگر حزب اعتدال و توسعه گفت: «از آنجا که هنوز بیش از یکسال به موعد انتخابات مجلس زمان باقی مانده، تصمیمی برای چگونگی حضور در انتخابات از سوی حزب اتخاذ نشده است.» تا اندکی از فشار سیاسی اصلاح‌طلبان کاسته شود.

شماره‌های پیشین