641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
1
پتروشیمی‌ها به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کنند

پیشرفت 40 ساله صنعت ضد تحریم

انقلاب 57، تأثیر زیادی بر صنعت پتروشیمی گذاشت، تا جایی که امروز به یکی از پرسودترین و توسعه یافته‌ترین صنایع ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل شده و بازارهای جهانی را از آن خود کرده است و به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کند که جایگاه ارزشمند پتروشیمی‌ها را در صنعت و اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

اعتراف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به قدرت نظامی ایران

تهران-تل‌آویو؛ 7 دقیقه

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها تلاش می‌کند تا سوریه را سکویی برای حمله ایران به اسرائیل معرفی کند و از این موضوع بهره‌برداری‌های انتخاباتی و سیاسی داشته باشد، در سخنانی اذعان کرد که جمهوری اسلامی قدرتمندترین نیروی اسلامی است.

اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.

نگهداری از سگ در خانه‌ها و حضور در اماکن عمومی همچنان محل اعتراض شهروندان است

روزگار بی‌قانونی سگ‌ها

سگ‌های لواسان و اتفاق تلخی که برای دختربچه 10ساله رقم خورده است، همچنان مورد توجه مردم است، اما مسوولان مرتبط در وزارت بهداشت، حوزه قضائی یا نمایندگان مجلس واکنشی درباره این مسأله و ممنوعیت قانونی برای نگهداری سگ یا حضور آزادانه این حیوان در فضاهای عمومی وضع نکرده‌اند. این در حالی است که پدیده نامطلوب نگهداری از حیوانات وحشی در چند سال اخیر از سوی برخی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

تأملی فلسفی بر علت حمله سگ به دختر بچه‌ای در لواسان

سگ و استیلاطلبی اشراف نوکیسه

«انسان و سگ چه نسبتی با هم دارند؟» پاسخ به این سؤال معطوف به سؤال کلی‌تری درباره نسبت انسان و حیوان است؛ و این سؤال هم در دل یک سؤال کلی‌تر قرار دارد که انسان و طبیعت چه نسبتی با هم دارند و پاسخ به این سؤال هم منوط به سؤال کلی‌تری است که انسان با عالَم چه نسبتی دارد؟ در اینجا به دو نوع نسبت میان انسان و عالم اشاره می‌کنم که از دل این پاسخ نسبت انسان و سگ هم آشکار می‌شود.

«صبح‌نو» شایعه استفاده از یک ماده مخدر در قهوه‌خانه‌ها را پیگیری کرد

پاس «گل» به قلیان

دود، همراه زندگی بسیاری از ایرانیان شده است. بخشی از این دود مربوط به آلودگی هوا در شهرهاست، اما بخش دیگری که سوژه این گزارش است مربوط به همان دودی است که برای استنشاق آن هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شود. نکته‌ای که موجب شده شیوع استفاده از دخانیات و به‌خصوص قلیان در بین جوانان روز‌به‌روز بیشتر شود. نکته‌ای که برخی کارشناسان علت آن‌را نبود تفریحات مناسب برای این قشر از جامعه می‌دانند. به تازگی اما خبری در رسانه‌ها منتشر شده که گفته می‌شود در برخی قهوه‌خانه‌ها در توتون قلیان‌ها موادمخدر گل می‌ریزند تا سبب جذب مشتری بیشتری شود. البته پیش‌تر نیز اخباری مبنی بر سرو نوشیدنی‌های الکلی، فروش قرص‌های اعتیاد‌آور و موادمخدر در قهوه‌خانه‌ها نیز به گوش رسیده بود. با این حال عابدی عضو کمیسیون تلفیق به «صبح‌نو» می‌گوید تلاش‌ها برای افزایش مالیات بر دخانیات بی‌فایده بوده است!

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌حاضردرجشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

برای‌ساخت«شب‌آفتابی»پوست‌مان‌کنده‌شد

انیمیشن نود دقیقه‌ای «شب آفتابی» به‌کارگردانی آقای علی مدنی در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر رونمایی خواهد شد.

سر مقاله

عاقبت برجام

صبح نو

زمزمه‌­های فعالیت مجدد سازمان مجاهدین انقلاب

تکرار حزب پوششی

«این‌ها چه‌جور اصلاح‌طلبی هستند!؟ من مدتی است در جلسه حضور دارم، یک نفر مرا نشناخته و تحویل نگرفته! وقتی خودم را با اسم و رسم و سمت‌های سابقم معرفی کردم، بازهم مرا نشناختند!» بخشی از گلایه‌های چریک پیر اصلاحات از اعضای لیست امید است. چریک پیر عزم بازگشت به سیاست‌ورزی در سطح خرد کرده است. مریدان بهزاد نبوی در قامت حزبی جدید رقیب برای کارزار رقابت می‌طلبند.

 

راهبرد جریان سیاسی اصلاحات برای انتخابات بهارستان آینده چیست؟ مشارکتی‌ها عدم حضور در انتخابات را زمزمه می‌کنند. سعید حجاریان از گدایی قدرت گلایه دارد؛ او معتقد است که «اگر قرار نیست با انتخابات، قدرت ولو در بخش‌هایی محدود دست به دست شود، اصلاً چرا انتخابات برگزار می‌کنیم؟ اگر قرار است تنها صف‌هایی تشکیل شود به بهانه‌های دیگر هم می‌توان وفاداران و تأییدکنندگان را در میدان شهر جمع کرد یا برنامه دیگری ترتیب داد» اما از سوی دیگر محسن آرمین از اعضای برجسته سازمان مجاهدین انقلاب به صراحت با اعضای حزب مشارکت مرزبندی می‌کند و در همین راستا اظهار داشت: « فکر می‌کنم شاید اتخاذ موضع در مورد شرایط عدم شرکت در انتخابات سال آینده بهنگام نباشد. به گمانم درحال‌حاضر باید تمام تلاش‌های اصلاح‌طلبان معطوف به فراهم‌آوردن شرایط لازم برای برگزاری یک انتخابات واقعی و دارای حداقل استانداردهای لازم باشد و حساسیت جامعه را نسبت به ضرورت تداوم و استمرار راهبرد اصلاحی و اهمیت انتخابات و نقش آن در این مسیر تقویت کنند.» عضو رادیکال‌ترین طیف سیاسی اصلاحات به صراحت از راهبرد مشارکت‌جویی در انتخابات بهارستان یازدهم سخن می‌گوید؛ این حکایت از برنامه‌ریزی آن برای جدال سریر قدرت دارد. راهبرد سازمان منحله مجاهدین انقلاب چیست؟

حزب پوششی راه ملت
با زمزمه آغاز فعالیت‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی، سازمان منحله مجاهدین خلق از یک حزب اقماری جدید رونمایی کرد. بنا بر تحلیل روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد بهزاد نبوی و یاران سیاسی وی خواهان نقش‌آفرینی در تحولات آتی کشور هستند. احزاب اقماری آنان ایثارگران اصلاح‌طلب، توسعه ملی، پویندگان اصلاح‌طلب و راه ملت نام دارد. طیف رادیکال و یاران چریک پیر با حزب راه ملت در عرصه سیاسی حضور می‌یابند. این روزنامه حامی آقای محمدرضا عارف اعضای حزب راه ملت را «جمعی از اعضای سابق سازمان مجاهدین انقلاب و جمعی از مدیران شهری» معرفی نمود؛ در این میان برخی اعضای سازمان مجاهدین به خاطر «محدودیت‌های قانونی یا شرایط سنی» در این حزب حضور نخواهند داشت و کنگره حزبی آنان در هفته آخر بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

تکرار اتحاد ملت
اقدامات غیرقانونی و دعوت به رفتارهای خشونت‌آمیز پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم موجب توقف فعالیت حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب شد. نوید امید فعالیت مجدد آنان پس کلیدداری آقای حسن روحانی در پاستور شنیده شد. مشارکتی‌ها عجول‌تر از پیرمردان مجاهدین بودند. حزب اتحاد ملت پوشش قانونی حزب منحله مشارکت قرار گرفت. آنان احیای تشکیلاتی و سازماندهی نوین شبکه رهاشده حزب منحله مشارکت را در هنگامی که نسل جوان آن رهسپار حزب ندای ایرانیان شده بودند؛ در دستور کار قراردادند. عبدالله ناصری از اعضای برجسته سازمان منحله مجاهدین انقلاب با تأکید بر هم‌پوشانی حزب اتحاد ملت و حزب منحله مشارکت بیان داشت و گفت: «حزب اتحاد نسخه و شکل جدیدی از حزب مشارکت است و این واقعیتی بود که قابل پوشاندن هم نیست.» پس از چند سال سازمان منحله مجاهدین انقلاب به تکرار تجربه مشارکت مبادرت ورزیده است و خواهان کنش سیاسی با احزاب «پوششی» برای حل نارسایی فعالیت در عرصه عمومی است.

توسعه ملی؛ عدالت‌خواهی بدلی
حزب توسعه ملی ایران اسلامی یکی از احزاب اقمار پوششی سازمان مجاهدین انقلاب در سپهر سیاست کشور است. آقای محمد سلامتی، دبیر کل سازمان منحله مجاهدین در همین راستا اظهار داشت: «دوستان سازمانی ما پیگیر بودند و توانستند حزبی تشکیل دهند. حزب «توسعه ملی ایران اسلامی» عمدتاً از سوی این دوستان سازمانی تشکیل‌شده است که چند ماه پیش نخستین کنگره‌اش را برگزار کردند. منتها رسمیت آن‌ها هنوز نهایی نشده است.» حزب توسعه ملی با خاستگاه چپ‌گرایانه مجاهدین انقلاب خواهان جذب طبقه محروم با گزاره‌های انتقادی نسبت به رویکرد اصلاحات به این قشر است. این حزب در نخستین اقدام رسانه در توییت انتقادی به جریان اصلاحات نوشت:‌« عدالت؛ واژه محذوف گفتمان اصلاحات است. اشتباه بزرگی است که طبقه مستضعف دیگر مخاطب ما نیستند.»

تحقق پارلمان در سایه
ایده‌پردازان اصلی اصلاحات پروژه هدایت‌گری نمایندگان فراکسیون امید در مجلس دهم را آغاز کردند. محمدرضا تاجیک از عدم بلوغ لازم سیاسی آنان گلایه کرد و خواهان کمک فکری اصلاح‌طلبان برجسته در تصمیم‌سازی‌ها شد، سپس نسخه عملیاتی آن را سعید حجاریان با ایده «پارلمان در سایه» طرح کرد. پروژه پارلمان در سایه با شکست سختی مواجه شد. اعضای سازمان مجاهدین انقلاب خواهان اثرگذاری در مرحله پسینی پارلمان در سایه هستند و به همین سبب با ایجاد احزاب اقمار در چینش لیست اصلاحات در انتخابات بهارستان آتی نقش‌آفرینی می‌کنند تا تکرار مجلس ششم با سربازان گوش به فرمان ژنرال‌های اصلاح‌طلب تحقق یابد.

شماره‌های پیشین