724
یکشنبه، ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» با ارائه جزئیاتی، روند اخلال در اعمال حاکمیت مجازی را بررسی می‌کند

شکست فیلترینگ تلگرام در سه‌گام

روز گذشته، آقای محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه سفر استانی به استان البرز، درباره تبعات فیلترینگ تلگرام گفت: «با وجود پیش‌بینی‌های ما درباره نتیجه فیلترینگ تلگرام، عده‌ای علاقه دارند چشم‌هایشان را روی نتیجه‌ای ببندند که بیان کرده بودیم و بگویند در روش اشتباهاتی صورت گرفته و درست عمل نشده است و اصل موضوع مشکلی ندارد. در بحث اینکه فیلترشدن تلگرام چقدر به بخش‌های مختلف کشور، به‌ویژه حوزه کسب‌وکار، آسیب زده، ارزیابی دقیقی نشده است. دولت با فیلترشدن تلگرام مخالف بود؛ ولی سیستم قضایی و دستگاه‌های امنیتی در مقطعی به این نتیجه رسیدند که باید با پیام‌رسان تلگرام برخورد جدی شود و با وجود اینکه دولت با این شکل برخورد مخالف بود، این اتفاق افتاد. اینکه استفاده از تلگرام ممکن است عوارضی داشته باشد و افسارگسیختگی‌هایی ایجاد کند، محل اختلاف نیست؛ ولی اینکه آیا پالایش شبکه‌های اجتماعی با این شیوه نتیجه مؤثری دارد، محل اختلاف است. امروز یکی از ابزارهای مسیریابی که پایگاهش در رژیم اشغالگر قدس است، به قطب مسیریابی کشور تبدیل می‌شود؛ ولی بدون اینکه برخورد سلبی با آن شود، شرکت‌های داخلی وارد رقابت با این مسیریاب می‌شوند و حاصل فعالیت آن‌ها این است که این مسیریاب کم‌کم دارد از عرصه مصرف مردم خارج می‌شود و گرایش مردم به استفاده از نمونه داخلی آن متمرکز شده است». حال بعد از سخنان وزیر ارتباطات این گزارش را بخوانید و ببینید چگونه مجموعه‌ای از عوامل با یکدیگر تصمیمی حاکمیتی را به‌شکست کشاندند.

آیت‌الله رئیسی در پیامی راه‌های مجازی ارتباط خود با مردم را اعلام کرد

آنلاین با رییس قوه‌ قضاییه

در اتفاقی جالب و کم‌سابقه، رییس قوه‌ قضاییه در پیامی که درباره فضای مجازی صادر کرد، راه‌های دسترسی و ارتباطی مردم با خود را هم اعلام کرد.

پاسخ قاطع رهبر ایران به پیک سیاسی آمریکا واکنش های گسترده ای در دنیا داشته است

صلابت ایران

دومینوی جنگ تجاری آمریکا به فرانسه رسید

تجارت آزاد در بند ترامپ

رییس‌جمهوری آمریکا که در یک سال اخیر جنگ‌های اقتصادی و تجاری با کشورهای چین، روسیه، ایران، اتحادیه اروپا و... به راه انداخته است در تازه‌ترین اقدامات ضد اقتصادی خود، واردات نوشیدنی‌های فرانسه را ممنوع اعلام کرد تا پس از یک جنگ روانی بتواند تعرفه واردات کالاهای فرانسوی به کشورش را افزایش دهد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» تشریح کرد

رمزگشایی از درآمدهای جایگزین نفت با اصلاح ساختار بودجه

همزمان با اصلاح ساختار بودجه به‌وسیله دولت، مجلس نیز اصلاحات ساختاری را آغاز کرده است. در‌همین‌زمینه، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از احصای درآمدهای جایگزین دولت رمزگشایی کرد.

سر مقاله

کاربست 23 خرداد

«صبح‌نو» سوابق کاری سرپرست جدید وزارت آموزش‌و‌پرورش را بررسی می‌کند

یک حسینیِ سیاست کار

پس از استعفای پرابهام سیدمحمدبطحایی از سِمَت خود، سرانجام 19خرداد، دکترروحانی، رییس‌جمهوری ایران، آقای سید‌جواد حسینی را به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش منصوب کرد؛ نامی نسبتا ناآشنا در عالم سياست که حالا گفته می‌شود به‌عنوان گزینه اصلی این وزارتخانه به مجلس معرفی خواهد شد. حسینی که معاونت استانداری خراسان و سرپرست فرمانداری سبزوار در سوابق کاری اوست، حالا 8 ماه مانده به انتخابات مجلس، در پی خیز حزب حاکم برای رسیدن به منافع خود در این انتخابات، به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه مهم گمارده شده است.

در جست‌وجوی انحصار به سراغ مدیر سایت فروش بلیت کنسرت «خواننده معترض» رفتیم | کریمی‌تبار: بلیت‌های جشنواره را پیش‌خرید کردند تا فروش بلیت منحصر به آنان باشد!

نظارت دولتی، تنها راهکار

ماجرای انحصار در فروش بلیت کنسرت همچنان به سردمداری یکی از خوانندگان بنام کشور ادامه دارد. از آن جا که خطر انحصار در هر بازاری، خطری غیرقابل چشم‌پوشی است خصوصا اگر به حوزه فرهنگ و هنر راه بیابد، این سوژه را دنبال کردیم. این بار به سراغ سایتی رفتیم که میزبان فروش بلیت‌ کنسرت‌های خواننده معترض است.

«صبح‌نو» از راه‌اندازی فاز دوم سامانه ملی تلفنی 138 گزارش می‌دهد

شاهراهی از قلب شما تا قلب حرم

هزاران نفر روزانه رنج سفر را به جان می خرند تا مهمان صحن و سرای امام رئوف‌ شده و در کنار راز و نیاز و زیارت‌شان از برنامه‌های حرم بهره‌مند شوند اما به‌دلیل تنوع برنامه‌ها و وسعت صحن و سرای رضوی، یا از برنامه‌ها جا می‌مانند یا به امکانات مورد نیازشان به موقع دسترسی پیدا نمی‌کنند. حالا مدتی است که آستان قدس رضوی سامانه تلفنی را برای پاسخگویی به سؤالات مردمی و دریافت انتقادات و پیشنهاد‌هایشان راه‌اندازی کرده است تا عاشقان حرم در هر نقطه از ایران که هستند بی‌واسطه با این مجموعه در تماس باشند.

«صبح‌نو» عملکرد شهرداری را در دو سال اخیر بررسی می‌کند

کارنامه شهرداری در دست چپ اصلاح‌طلبان

بیش از دو سال از آغاز به کار اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران و متعاقب آن، شهرداری تهران می‌گذرد. به عملکرد این جریان در دو سال اخیر انتقادات فراوانی شده که تازه‌ترین آن‌ها مربوط به خانم فائزه هاشمی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران است. هاشمی در یادداشتی آورده است: «‌شورای شهر و شهرداری کارنامه قابل‌دفاعی ندارند. این امکان وجود داشت که عملکرد فراکسیون امید در مجلس بهتر باشد و این نمایندگان باید درقبال جبهه اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند. مجموعه اصلاح‌طلبی در مجلس از دو مجموعه دولت و شورای شهر بهتر عمل کرده؛ هرچند عملکرد دورازانتظار اصلاح‌طلبان در مجلس و شورای شهر باعث کدورت است».

صبح نو

مرثیه­‌ای برای سیاست‌­ورزی انتقام­‌جویانه اصلاح‌طلبان

بزم خون

سه‌شنبه ۴‌دی‌ماه‌۱۳۹۷ حدود ساعت‌۱۲ لحظه‌های دردناکی برای جامعه ایرانی بود. واژگونی اتوبوس منجر به فوت 10‌نفر از دانشجویان واحد علوم‌و‌تحقیقات دانشگاه آزاد شد. این رخداد ناگوار غمی فراموش‌نشدنی برای همه ایرانیان است. مسلماً نخستین اقدام در راستای التیام‌بخشی، شناسایی افراد مقصر احتمالی و واکنش مناسب نسبت‌به قصور مسوولان است؛ اما در این میان اندکی پس از این حادثه شاهد ظهور مجدد سیاست‌ورزی انتقام‌جویانه در سپهر سیاست کشور از سوی طیفی خاص بودیم. این نوشتار نقدی بر سیاست‌ورزی انتقام‌جویانه در قبال حوادث ناگوار ملی است.


 پلاسکو؛ آغاز شوم انتقام
آخرین روز دی‌ماه شوم‌1395، ساختمان قدیمی و مشهور پلاسکو در تهران فرو ریخت. ریزشی که ابعاد سیاسی عجیبی پیدا کرد. رخداد ناگوار آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو آغازگر موج انتقام‌گیری سیاسی بود. جریان سیاسی خاص برای رهایی از پاسخگویی پیرامون ناکارآمدی مدیریت فرصت انتقام را مهیا دیدند. آنان در لحظات نفس‌گیر نجات افراد زیر آوار، نفیر استعفای شهردار تهران را سر می‌دادند. راهبرد اصلی، بدل‌سازی پلاسکو به پایان حیات سیاسی آقای قالیباف بود. گام نخست از پاستور برداشته شد؛ آقای حسام‌الدین آشنا در توییتی نوشت: «کارکرد اصلی حوادث واقعی جابه‌جا کردن اولویت‌بندی‌های ساختگی است. سیاست‌گذاری‌های شهری باید تابع ضرورت‌ها باشد نه منافع حامیان و آمران و مباشران!» و پس از آن آقای حمید ابوطالبی نوشت: «استعفای شرافتمندانه در فاجعه اخیر راه‌آهن، آغازی بود بر ضرورت مسوولیت‌پذیری اجتماعی درحوادث ناخواسته کشوربرای کاهش آلام اجتماعی.» و حتی آقای احمد مسجدجامعی، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران که متن استعفای خود را منتشر کرده بود؛ فرصت برای انتقام را مناسب دید و در همین راستا نوشت: «من تا تکلیف این موضوع روشن نشود هیچ جا نمی‌روم و در شورا می‌مانم. برای احقاق حقوق شهروندان، تا اتمام آواربرداری‌ها و مشخص شدن مقصران این حادثه، در شورا می‌مانم، پیگیری می‌کنم و به مردم گزارش خواهم داد!»
همه این تکاپوها برای کسب قدرت رخ می‌داد. پیروزی در انتخابات آرزوی آنان بود و تخریب، شایعه‌سازی و دروغ در قبال مدیریت محمدباقر قالیباف در رخداد پلاسکو امکان کاهش مقبولیت اجتماعی او را میسر می‌ساخت. آنان به هر قیمتی به آرزوی خود رسیدند، ولی مؤلفه‌های پایبندی اخلاق را باختند؛ هرچند بر تکرار این رویه سیاسی پافشاری می‌کنند.

به وقت سیاست شوم
پس از رخداد ناگوار واحد علوم‌و‌تحقیقات دانشگاه آزاد فرصت برای انتقام‌گیری سیاسی فراهم شد. طیف سیاسی مهجور از مواهب دانشگاه آزاد در مدیریت پیشین، به شکرانه این رخداد ناگوار بزم در خون گرفتند. نوبت به اظهارات زنجیره‌ای نمایندگان لیست امید فرا‌رسید؛ آقای عبدالکریم حسین‌زاده با فراموشی چند دهه ریاست مرحوم هاشمی‌رفسنجانی بر دانشگاه آزاد بدون پاسخگویی نسبت به رفتارهای خارج از وظایف این دانشگاه در نهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار داشت: «دانشگاه آزاد از نظارت‌ناپذیرترین سازمان‌هاست. اگر زیر نظر وزارت‌علوم بود امکان استیضاح داشتیم... شرم‌مان که در مرگ فرزندان‌مان هم عذرخواهی بلد نیستیم.» و سپس خانم پروانه سلحشوری، سخنگوی طیف تندرو اصلاحات در بهارستان، خواهان استعفای مسوولین دانشگاه آزاد شد و در همین راستا نوشت: «مسوولان ارشد دانشگاه آزاد باید استعفا می‌دادند. مانند صداوسیما، پاسخگویی لازم در دانشگاه آزاد هم وجود ندارد.» این اظهارات در حالی بیان می‌شود که اصلی‌ترین عامل مشکلات واحد علوم‌و‌‌تحقیقات دانشگاه آزاد در اتخاذ مکان نامناسب در مدیریت پیشین است. به‌نحوی که پس از سال‌ها آقای احمد خرم، راز احداث این واحد آموزشی با حمایت نیروهای سیاسی همسوی مدیریت پیشین دانشگاه آزاد را بیان کرد و در همین راستا اظهار کرد: «طرح احداث دانشگاه آزاد واحد علوم‌و‌تحقیقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم یا ششم و زمان شهرداری آقای کرباسچی مطرح شد. این دانشگاه در ارتفاع بالای ۱۸۰۰‌متر ساخته شده که در اختیارمنابع ملی بود و قانوناً ساخت‌و‌ساز در آن‌جا غیرمجاز محسوب می‌شد. همان زمان‌ بنده وزیر راه‌و‌ترابری بودم و در آن دوره و قبل از آن مسوولیت کمیته راهبردی سبز کردن دامنه البرز را بر‌عهده داشتم که با این پروژه مخالفت کردیم؛ اما به‌دلیل حمایت‌هایی که از دانشگاه آزاد صورت می‌گرفت، یک تکه زمین را تصرف کردند و سپس هر از‌گاهی ده‌ها هکتار دیگر را به تصرف خود درمی‌آوردند.»

شرم بر رفتارهای دوگانه 
این طیف از نیروهای سیاسی که بارها در رخدادهای ناگوار پلاسکو و واحد علوم‌و‌تحقیقات دانشگاه آزاد خواهان استعفای مسوولان ارشد بودند؛ در رخدادهای مشابه رفتار دوگانه اتخاذ کردند. در پی سانحه تصادف قطار مسافربری تبریز-مشهد در ایستگاه هفت‌خان سمنان که منجر به فوت 48‌هموطن شد؛ واکنش آقای عباس آخوندی، وزیر راه‌و‌شهرسازی پیشین اسفناک بود؛ او اظهار داشت: «همه مسافران تحت پوشش بیمه‌اند و از این نظر جای هیچ نگرانی نیست!!» اما استیضاح وی با کارشکنی نمایندگان لیست امید ناموفق بود. در فاجعه منا که به شهادت 464‌هموطن انجامید؛ کم‌کاری‌های وزارت‌خارجه برای واکنش به مدیریت ضعیف سعودی و عدم دریافت پیکر ایرانیان، هیچ‌گونه واکنشی از این طیف سیاسی دیده نشد اما در آخرین رویداد، فوت سه دانش‌آموز در پیش‌دبستانی «اسوه حسنه» زاهدان بدون هیچ واکنش جدی مبتنی‌بر استیضاح یا استعفای وزیر آموزش‌وپرورش، به‌تلخی پایان رسید.

انتظار مرگ برای انتقام 
سیاست‌ورزی غیر اخلاقی، پایبند بر اصالت همه‌جانبه قدرت است. آنان امر سیاست را تکاپو برای صدارت می‌دانند، به همین سبب مشتاق اخبار مرگ هستند. هنگام سوگواری دیگران، شوق آنان فرا‌می‌رسد و سفره بزم و شادی پهن می‌شود؛ زیرا فصل انتقام از رقبای سیاسی فرا‌رسیده است. سپهر سیاست ایران شاهد غیراخلاقی‌ترین کنش سیاسی در قالب «انتظار برای مرگ» است.

شماره‌های پیشین