727
چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸
1
«صبح‌نو» هزینه‌های استخراج بیت‌کوین در ایران را بررسی می‌کند

معدن مجانی

یارانه برق در کشور باعث شده ایران به یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان برای استخراج بیت‌کوین تبدیل شود، به‌طوری که گفته می‌شود تولید هر بیت کوین با برق یارانه‌ای در ایران، ۳۵ میلیون تومان کمک‌هزینه دولتی دارد که مصداق سوء‌استفاده از بیت‌المال است. همین موضوع سبب واکنش معاون وزیر نیرو در روزهای اخیر شد،‌ به‌نحوی که اعلام کرد: «مساجد و مدارس و گاوداری‌ها به محلی برای استخراج بیت کوین تبدیل شده‌اند که اگر این شرایط ادامه پیدا کند، تعرفه صادراتی برق را برای آن‌ها اعمال خواهیم کرد.»

چند روایت خواندنی از زندگی شهید مصطفی چمران از آمریکا، لبنان تا ایران

در دریای خون

شاید بتوان گفت مصطفی چمران، مردی اسطوره‌ای بود از آن جهت که زندگی‌اش دائم در تلاطم بود. چمران آرام و قرار نداشت، حتی وقتی برای تحصیل در آمریکا بود. این بی‌قراری، او را از قلب عافیت و آسایش به جنوب لبنان کشاند تا مرهمی باشد برای دردهای شیعیان مظلوم آن کشور و همین بی‌قراری او را به ایران بازگرداند تا در بزرگترین انقلاب جهان در قرن بیستم نقش‌آفرین باشد. به بهانه سالگرد شهادت وی، برش‌هایی خواندنی از زندگی وی انتخاب کرده‌ایم.

زندگی محمد مُرسی، رییس‌جمهوری انقلاب مردم مصر، پایان تراژیکی به‌خود گرفت

سرانجام اسلام آمریکایی

سیدقطب، از نظریه‌پردازان جماعت اخوان‌المسلمین مصر، در تیپولوژی اسلام، دو نوع اسلام را برشمرده است: اولی اسلام ناب و دومی اسلام آمریکایی. جماعت اخوان مصر که در طول دوران حیات سیاسی‌اش، هیچ‌گاه طعم حضور در قدرت رسمی را نچشیده بود، پس از وقوع انقلاب مردم مصر در فوریه2011، به ساحت قدرت پای گذاشت و با برگزیدن اسلام آمریکایی به‌جای اسلام ناب، زمینه سقوط خود را فراهم آورد؛ هرچند این انتخاب، تنها عامل نقره‌داغی اخوانی‌ها نبود. محمد مُرسی، نخستین رییس‌جمهور غیرنظامی تاریخ مصر پس از کودتای افسران آزاد در سال 1952، دو روز پیش در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش، در 68سالگی درگذشت. در این گزارش، درباره او، جماعت اخوان مصر و دلایل یک سقوط نوشته‌ایم.

سر مقاله

آنچه نمی‌دانیم

با رونمایی از 9 داروی جدید

شهرک صنعتی دارویی «برکت» افتتاح شد

نماینده دادستانی تهران با استدلال، ادعاهای خاتمی در جابه‌جایی آراء در انتخابات 88 را مردود شمرد

تخلف هم ثابت نشد، چه رسد به تقلب

سومین جلسه رسیدگی به ادعاهای رضا خاتمی، فعال اصلاح‌طلب، درباره وقوع تقلب هشت‌میلیونی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88، روز گذشته در شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کارکنان دولت برگزار شد.

زاکانی در مناظره با تاجزاده:

رضا خاتمی و برادرش، اول درباره تقلب به توافق برسند، بعد سر مردم کلاه بگذارند

«صبح‌نو» برداشت نادرست اصلاح‌طلبان از نامه رییس سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران را بررسی می‌کند

روی دیگر پُز هنری و فرهنگی

سازمان فرهنگی -هنری شهرداری تهران به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین نهادهای مرتبط با فعالیت‌های مرتبط یکی از نهادهای زیرمجموعه شهرداری تهران است که البته اساسنامه و قانون مصوب خاص خود را دارد. این سازمان در ماه‌های اخیر با مشکلات بودجه‌ای مواجه بوده است و بر اساس شواهد موجود، مدیریت شهری فعلی اراده‌ای برای رسیدگی به مشکلات این مجموعه ندارد. فشارهای وارده به این سازمان به حدی رسیده است که رییس این سازمان در نامه‌ای گلایه‌آمیز به شهرداری تهران بر وجود مشکلات تاکید کرد اما این نامه به‌عنوان استعفای وی تلقی شد.

«صبح‌نو»ازکیفیت‌ودلایل‌حضوربازیگران‌زن‌خارجی‌درسینمای‌ایران‌گزارش‌می‌دهد

فرنگی‌های‌ویترینی

همزمان با فصل جدید اکران، «دختر شیطان» هم به‌روی پرده سینماها رفت. «دختر شیطان» به کارگردانی آقای قربان محمدپور در کشور هند ساخته شده و چند بازیگر هندی هم در آن نقش ایفا کرده‌اند. حالا حضور یکی از بازیگران این فیلم به‌دلیل سابقه قبلی‌اش خبرساز شده است.

در گفت‌وگو با طراحان لباس، از همکاری با بازیگران تا مدلینگ را بررسی کردیم

چهارمیلیون تومان برای یک دقیقه تبلیغ

شاید شما هم از کسانی باشید که در صفحات بازیگران سینما و تلویزیون، با تبلیغات صفحات مزون‌ها یا طراحان مد و لباس روبه‌رو شده باشید و شباهت یا تفاوت طرح‌هایی که استفاده‌ می‌کنند با پوشاک تهیه‌شده تولیدی‌ها و موجود در بازار توجه‌تان را جلب کرده باشد. درادامه گزارش قبلی، به‌دنبال برخی از این مزون‌ها رفتیم تا هم از رابطه آن‌ها با سلبریتی‌ها بپرسیم و هم از کم‌وکیف ارتباطشان با تولیدی‌های انبوه پوشاک مطلع شویم. در‌این‌میان، مسائل دیگری هم درباره مشکلات طراحی لباس در ایران و محدودیت‌های پوشش مطرح شد که از اختلاف نگاه جالبی در بین طراحان حکایت می‌کند.

مرثیه‌ای در مرگ کودک نوپای اخوان

یادداشت حسین رویوران

صبح نو

واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد جان هفت نفر را گرفت

علت حادثه در دست بررسی است (واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد)

سه‌شنبه هفته گذشته چهار دانش‌آموز زاهدانی در میان شعله‌های آتش، جان خود را از دست دادند و دیروز، در سه‌شنبه‌ای دیگر، 9 دانشجو، به‌علت واژگونی اتوبوس دانشگاه جان خود را از دست دادند. ساعت 12:22 دقیقه ظهر دیروز بود که تلفن‌های سازمان‌های اورژانس و آتش‌نشانی تهران به صدا درآمد تا گزارش حادثه تلخ دیگری در خط اخبار قرار بگیرد.

 

واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که ظهر دیروز روی داد تا زمان تنظیم این گزارش 9 کشته و 27 مجروح داشته است. شاهدان عینی گفته‌اند که اتوبوس در سرازیری به سمت بلوار سیمون بولیوار در حرکت بوده، به‌دلیل ناتوانی راننده در کنترل آن به دیواره‌های بتنی حاشیه مسیر خورده و سپس در خاکریز دره‌مانند کنار جاده واژگون شده است. برخی از افراد نیز اعلام کردند که راننده سکته کرده بود و 
به همین دلیل نتوانسته است اتوبوس را کنترل کند. هر آنچه که دلیل این اتفاق باشد اما نیاز به اقدام دقیق کارشناسی از سوی مقامات ذی‌صلاح است. 

حادثه دانشجویی
بعد از وقوع این حادثه نیروهای امدادی شامل یک بالگرد، دو دستگاه اتوبوس، 15 آمبولانس و دو موتورلانس اورژانس به محل اعزام شدند. همچنین خودروهای 
امداد و نجات سازمان از چهار ایستگاه آتش‌نشانی نیز خود را به موقع به محل رساندند. پس از حضور نیروهای امدادی، مصدومان پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین‌های اورژانس به بیمارستان‌های نیایش، عرفان، حضرت رسول، امام خمینی؟ره؟ و شریعتی انتقال یافتند.
آقای پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران درباره علت این سانحه اعلام کرد: موضوع سکته کردن یا نکردن راننده اتوبوس باید از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام شود. این در حالی است که پیش از آن معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد به نقل از شاهدان عینی اعلام کرده بود که راننده اتوبوس سکته کرده است و 
به همین دلیل نتوانسته اتوبوس را کنترل کند. شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این اتوبوس زیر نظر شهرداری تهران نبوده است. از سوی دیگر اظهارات برخی دانشجویان حاضر در محل نشان می‌دهد که این اتوبوس جزو ناوگان حمل و نقلی دانشگاه آزاد بوده که در قالب سرویس دانشگاه فعالیت می‌کنند. دانشجویان حاضر در محل حادثه نیز گفته‌اند: دانشگاه علوم تحقیقات در سراشیبی قرار دارد و دانشکده‌ها به صورت پلکانی در مسیر هستند؛ از آنجایی که مسیر طولانی است، دانشجویان ناگزیرند از اتوبوس‌های دانشگاه استفاده کنند. این دانشجو ادامه داد: پیش از این قرار بود که دانشجویان با حمل و نقل کابلی جابه‌جا شوند اما با تغییر مدیریت دانشگاه، پروژه تله‌کابین دانشگاه متوقف شد. برخی دیگر از دانشجویان نیز به فرسودگی اتوبوس‌هایی اشاره می‌کنند که همچنان در سیستم 
حمل و نقلی دانشگاه آزاد وجود دارند و از روزهای آینده باز هم به خدمات خود ادامه خواهند داد. 

بررسی کارشناسی علت حادثه
رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز که خود در محل حادثه حاضر شده بود درباره علت بروز این حادثه گفت: علت حادثه در دست بررسی است و به‌زودی اعلام می‌شود. سردار محمدرضا مهماندار با اشاره به شدت حادثه و تخریب اتوبوس افزود: به دلیل اینکه بخش‌هایی از معابر دانشگاه در ارتفاعات با شیب تند قرار دارد، این اتوبوس از قسمت‌های شمالی به سمت جنوب در حرکت بوده که در انتهای مسیر در بخشی از راه از مسیر خارج می‌شود و وارد فضای سبز محوطه دانشگاه می‌شود، حدود ۹۰ متر در فضای سبز قل می‌خورد و به‌دلیل اینکه در شیب تند قرار گرفته بود و پس از آن با پایه بتنی که تأسیسات آب از آن عبور می‌کرده برخورد کرده، بخش عمده‌ای از اتوبوس از بین می‌رود و تنها انتهای اتوبوس باقی می‌ماند. وی ادامه داد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل شدت حادثه و افزایش تعداد کشته شدگان برخورد شدید با پایه بتنی بوده است البته همکاران مشغول بررسی علت حادثه هستند و در حوزه انتظامی هم همکاری‌های قضایی در حال انجام است. وی با بیان اینکه این حادثه در معابر داخلی دانشگاه رخ داده است خاطرنشان کرد: برابر قانون، پلیس اجازه حضور در فضاهای دانشگاهی اعم از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی را ندارد و مسوولیت راهنمایی و رانندگی در این منطقه نیز بر عهده خود دانشگاه بوده است. رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه اتوبوس حادثه دیده نیز متعلق به شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با خود دانشگاه بوده است، گفت: وظیفه تأمین امنیت در معابر داخلی برعهده خود همان نهادهاست اما اگر از پلیس کمک بخواهند یا درخواست مشاوره داشته باشند ما از آنها دریغ نخواهیم کرد و تمام توان خود را برای این امر انجام خواهیم داد. 

تحقیقات پزشکی قانونی انجام می‌شود
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران هم دیروز اعلام کرد که اجساد جانباختگان حادثه رانندگی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات به پزشکی قانونی ارجاع خواهد شد. دکتر مسعود قادری پاشا در این باره به «ایسنا» گفت: طبق قانون و مقرراتی که وجود دارد اجساد جان باختگان حوادث رانندگی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود تا تحقیقات برای تشخیص علت مرگ و همچنین شناسایی هویت در صورت لزوم انجام شود.
مشاور وزیر بهداشت نیز ضمن عیادت از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، آخرین وضعیت درمانی این مصدومان را تشریح کرد. دکتر عباس زارع‌نژاد با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات گفت: متأسفانه این حادثه 27 مصدوم و 9 فوتی بر جای گذاشت؛ به‌طوری که دو نفر از فوتی‌ها در بیمارستان و هفت نفر نیز در صحنه جان باختند. مشاور وزیر بهداشت تأکید کرد: تمام اقدامات درمانی در بیمارستان‌های مذکور در حال انجام است و تیم‌های مجرب مغز و اعصاب و ارتوپدی و تخصص‌های مختلف در اورژانس این بیمارستان‌ها حضور دارند و مشغول ارائه خدمت هستند.

دستور دادستان برای رسیدگی به حادثه اتوبوس دانشجویان 
بعد از حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد، دادستان کل کشور از دادستان تهران خواست تا به حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد رسیدگی کند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دیروز طی دستوری از عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران خواست تا حادثه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و کشته و زخمی شدن شماری از آنان را مورد رسیدگی قرار داده و بازپرس مربوطه با حضور در محل و بررسی صحنه، موضوع را مورد بررسی قرار دهد و نتیجه آن را گزارش کند.  همچنین شب گذشته خبر رسید که با دستور دادستان تهران دو نفر از پیمانکاران و مسئول تأسیسات دانشگاه آزاد دستگیر شدند.

شماره‌های پیشین