641
چهارشنبه، ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
1
پتروشیمی‌ها به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کنند

پیشرفت 40 ساله صنعت ضد تحریم

انقلاب 57، تأثیر زیادی بر صنعت پتروشیمی گذاشت، تا جایی که امروز به یکی از پرسودترین و توسعه یافته‌ترین صنایع ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل شده و بازارهای جهانی را از آن خود کرده است و به تنهایی 12 میلیارد دلار ارز کشور را تأمین می‌کند که جایگاه ارزشمند پتروشیمی‌ها را در صنعت و اقتصاد کشور نشان می‌دهد.

وزیر ارشاد استعفای معاون مطبوعاتی‌اش را پذیرفت

خداحافظی سلطانی

بعد از یک سال و یک ماه، آقای محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد استعفا داد. سیدعباس صالحی، وزیر‌ ارشاد هم دیروز این استفعا را پذیرفت. البته این سرعت در پذیرش استعفا نشان می‌دهد که ظاهراً رابطه معاون با رییسش خیلی عادی نبوده که به‌محض انتشار شایعه استعفا پذیرفته می‌شود.

اعتراف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به قدرت نظامی ایران

تهران-تل‌آویو؛ 7 دقیقه

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که این روزها تلاش می‌کند تا سوریه را سکویی برای حمله ایران به اسرائیل معرفی کند و از این موضوع بهره‌برداری‌های انتخاباتی و سیاسی داشته باشد، در سخنانی اذعان کرد که جمهوری اسلامی قدرتمندترین نیروی اسلامی است.

اصرار دولتی ها برای پیوستن به FATF بدون دادن تضمینی برای رفع تحریم‌ها

تحریم‌ها این‌بار با پالرمو می‌آید

با وجود آنکه قرار بود در جلسه روز شنبه، 29 دی‌ماه مجمع تشخیص مصلحت نظام، کنوانسیون «پالرمو» تعیین تکلیف شود، درنهایت این امر بدون نتیجه ماند و به جلسه روز شنبه ششم بهمن‌ماه مجمع موکول شد.

کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست: عملکردمان قابل دفاع نیست

اعتراف تلخ

مشکلات زیست‌محیطی در کشور یکی دو تا نیست، در گوشه گوشه کشور می‌توان سوءتدبیر و بی‌مدیریتی‌ها را دید. از خشک شدن رودخانه‌ها و سفره‌های زیر زمینی گرفته تا نابودی جنگل‌ها با ساخت‌و‌ساز و قطع درختان و آلودگی‌های ناشی از واریز فاضلاب به دریاها و رودخانه‌ها و افزایش فرسایش خاک به‌دلیل نابود شدن پوشش گیاهی و ... همگی مشکلاتی هستند که در تمام ادوار مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست رخ داده است اما این مشکلات زمانی شدت یافت که این سازمان به یک سازمان ضعیف تبدیل شد.

نگهداری از سگ در خانه‌ها و حضور در اماکن عمومی همچنان محل اعتراض شهروندان است

روزگار بی‌قانونی سگ‌ها

سگ‌های لواسان و اتفاق تلخی که برای دختربچه 10ساله رقم خورده است، همچنان مورد توجه مردم است، اما مسوولان مرتبط در وزارت بهداشت، حوزه قضائی یا نمایندگان مجلس واکنشی درباره این مسأله و ممنوعیت قانونی برای نگهداری سگ یا حضور آزادانه این حیوان در فضاهای عمومی وضع نکرده‌اند. این در حالی است که پدیده نامطلوب نگهداری از حیوانات وحشی در چند سال اخیر از سوی برخی افراد مورد توجه قرار گرفته است.

تأملی فلسفی بر علت حمله سگ به دختر بچه‌ای در لواسان

سگ و استیلاطلبی اشراف نوکیسه

«انسان و سگ چه نسبتی با هم دارند؟» پاسخ به این سؤال معطوف به سؤال کلی‌تری درباره نسبت انسان و حیوان است؛ و این سؤال هم در دل یک سؤال کلی‌تر قرار دارد که انسان و طبیعت چه نسبتی با هم دارند و پاسخ به این سؤال هم منوط به سؤال کلی‌تری است که انسان با عالَم چه نسبتی دارد؟ در اینجا به دو نوع نسبت میان انسان و عالم اشاره می‌کنم که از دل این پاسخ نسبت انسان و سگ هم آشکار می‌شود.

«صبح‌نو» شایعه استفاده از یک ماده مخدر در قهوه‌خانه‌ها را پیگیری کرد

پاس «گل» به قلیان

دود، همراه زندگی بسیاری از ایرانیان شده است. بخشی از این دود مربوط به آلودگی هوا در شهرهاست، اما بخش دیگری که سوژه این گزارش است مربوط به همان دودی است که برای استنشاق آن هزینه‌های گزافی پرداخت می‌شود. نکته‌ای که موجب شده شیوع استفاده از دخانیات و به‌خصوص قلیان در بین جوانان روز‌به‌روز بیشتر شود. نکته‌ای که برخی کارشناسان علت آن‌را نبود تفریحات مناسب برای این قشر از جامعه می‌دانند. به تازگی اما خبری در رسانه‌ها منتشر شده که گفته می‌شود در برخی قهوه‌خانه‌ها در توتون قلیان‌ها موادمخدر گل می‌ریزند تا سبب جذب مشتری بیشتری شود. البته پیش‌تر نیز اخباری مبنی بر سرو نوشیدنی‌های الکلی، فروش قرص‌های اعتیاد‌آور و موادمخدر در قهوه‌خانه‌ها نیز به گوش رسیده بود. با این حال عابدی عضو کمیسیون تلفیق به «صبح‌نو» می‌گوید تلاش‌ها برای افزایش مالیات بر دخانیات بی‌فایده بوده است!

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌حاضردرجشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

برای‌ساخت«شب‌آفتابی»پوست‌مان‌کنده‌شد

انیمیشن نود دقیقه‌ای «شب آفتابی» به‌کارگردانی آقای علی مدنی در جشنواره سی‌وهفتم فیلم فجر رونمایی خواهد شد.

سر مقاله

عاقبت برجام

صبح نو

واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد جان هفت نفر را گرفت

علت حادثه در دست بررسی است (واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد)

سه‌شنبه هفته گذشته چهار دانش‌آموز زاهدانی در میان شعله‌های آتش، جان خود را از دست دادند و دیروز، در سه‌شنبه‌ای دیگر، 9 دانشجو، به‌علت واژگونی اتوبوس دانشگاه جان خود را از دست دادند. ساعت 12:22 دقیقه ظهر دیروز بود که تلفن‌های سازمان‌های اورژانس و آتش‌نشانی تهران به صدا درآمد تا گزارش حادثه تلخ دیگری در خط اخبار قرار بگیرد.

 

واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی که ظهر دیروز روی داد تا زمان تنظیم این گزارش 9 کشته و 27 مجروح داشته است. شاهدان عینی گفته‌اند که اتوبوس در سرازیری به سمت بلوار سیمون بولیوار در حرکت بوده، به‌دلیل ناتوانی راننده در کنترل آن به دیواره‌های بتنی حاشیه مسیر خورده و سپس در خاکریز دره‌مانند کنار جاده واژگون شده است. برخی از افراد نیز اعلام کردند که راننده سکته کرده بود و 
به همین دلیل نتوانسته است اتوبوس را کنترل کند. هر آنچه که دلیل این اتفاق باشد اما نیاز به اقدام دقیق کارشناسی از سوی مقامات ذی‌صلاح است. 

حادثه دانشجویی
بعد از وقوع این حادثه نیروهای امدادی شامل یک بالگرد، دو دستگاه اتوبوس، 15 آمبولانس و دو موتورلانس اورژانس به محل اعزام شدند. همچنین خودروهای 
امداد و نجات سازمان از چهار ایستگاه آتش‌نشانی نیز خود را به موقع به محل رساندند. پس از حضور نیروهای امدادی، مصدومان پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط تکنسین‌های اورژانس به بیمارستان‌های نیایش، عرفان، حضرت رسول، امام خمینی؟ره؟ و شریعتی انتقال یافتند.
آقای پیمان صابریان، رییس اورژانس تهران درباره علت این سانحه اعلام کرد: موضوع سکته کردن یا نکردن راننده اتوبوس باید از سوی سازمان پزشکی قانونی اعلام شود. این در حالی است که پیش از آن معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد به نقل از شاهدان عینی اعلام کرده بود که راننده اتوبوس سکته کرده است و 
به همین دلیل نتوانسته اتوبوس را کنترل کند. شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که این اتوبوس زیر نظر شهرداری تهران نبوده است. از سوی دیگر اظهارات برخی دانشجویان حاضر در محل نشان می‌دهد که این اتوبوس جزو ناوگان حمل و نقلی دانشگاه آزاد بوده که در قالب سرویس دانشگاه فعالیت می‌کنند. دانشجویان حاضر در محل حادثه نیز گفته‌اند: دانشگاه علوم تحقیقات در سراشیبی قرار دارد و دانشکده‌ها به صورت پلکانی در مسیر هستند؛ از آنجایی که مسیر طولانی است، دانشجویان ناگزیرند از اتوبوس‌های دانشگاه استفاده کنند. این دانشجو ادامه داد: پیش از این قرار بود که دانشجویان با حمل و نقل کابلی جابه‌جا شوند اما با تغییر مدیریت دانشگاه، پروژه تله‌کابین دانشگاه متوقف شد. برخی دیگر از دانشجویان نیز به فرسودگی اتوبوس‌هایی اشاره می‌کنند که همچنان در سیستم 
حمل و نقلی دانشگاه آزاد وجود دارند و از روزهای آینده باز هم به خدمات خود ادامه خواهند داد. 

بررسی کارشناسی علت حادثه
رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز که خود در محل حادثه حاضر شده بود درباره علت بروز این حادثه گفت: علت حادثه در دست بررسی است و به‌زودی اعلام می‌شود. سردار محمدرضا مهماندار با اشاره به شدت حادثه و تخریب اتوبوس افزود: به دلیل اینکه بخش‌هایی از معابر دانشگاه در ارتفاعات با شیب تند قرار دارد، این اتوبوس از قسمت‌های شمالی به سمت جنوب در حرکت بوده که در انتهای مسیر در بخشی از راه از مسیر خارج می‌شود و وارد فضای سبز محوطه دانشگاه می‌شود، حدود ۹۰ متر در فضای سبز قل می‌خورد و به‌دلیل اینکه در شیب تند قرار گرفته بود و پس از آن با پایه بتنی که تأسیسات آب از آن عبور می‌کرده برخورد کرده، بخش عمده‌ای از اتوبوس از بین می‌رود و تنها انتهای اتوبوس باقی می‌ماند. وی ادامه داد: به نظر می‌رسد یکی از دلایل شدت حادثه و افزایش تعداد کشته شدگان برخورد شدید با پایه بتنی بوده است البته همکاران مشغول بررسی علت حادثه هستند و در حوزه انتظامی هم همکاری‌های قضایی در حال انجام است. وی با بیان اینکه این حادثه در معابر داخلی دانشگاه رخ داده است خاطرنشان کرد: برابر قانون، پلیس اجازه حضور در فضاهای دانشگاهی اعم از دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های دولتی را ندارد و مسوولیت راهنمایی و رانندگی در این منطقه نیز بر عهده خود دانشگاه بوده است. رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان اینکه اتوبوس حادثه دیده نیز متعلق به شرکت پیمانکاری طرف قرارداد با خود دانشگاه بوده است، گفت: وظیفه تأمین امنیت در معابر داخلی برعهده خود همان نهادهاست اما اگر از پلیس کمک بخواهند یا درخواست مشاوره داشته باشند ما از آنها دریغ نخواهیم کرد و تمام توان خود را برای این امر انجام خواهیم داد. 

تحقیقات پزشکی قانونی انجام می‌شود
مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران هم دیروز اعلام کرد که اجساد جانباختگان حادثه رانندگی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات به پزشکی قانونی ارجاع خواهد شد. دکتر مسعود قادری پاشا در این باره به «ایسنا» گفت: طبق قانون و مقرراتی که وجود دارد اجساد جان باختگان حوادث رانندگی به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود تا تحقیقات برای تشخیص علت مرگ و همچنین شناسایی هویت در صورت لزوم انجام شود.
مشاور وزیر بهداشت نیز ضمن عیادت از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد، آخرین وضعیت درمانی این مصدومان را تشریح کرد. دکتر عباس زارع‌نژاد با اشاره به حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه علوم تحقیقات گفت: متأسفانه این حادثه 27 مصدوم و 9 فوتی بر جای گذاشت؛ به‌طوری که دو نفر از فوتی‌ها در بیمارستان و هفت نفر نیز در صحنه جان باختند. مشاور وزیر بهداشت تأکید کرد: تمام اقدامات درمانی در بیمارستان‌های مذکور در حال انجام است و تیم‌های مجرب مغز و اعصاب و ارتوپدی و تخصص‌های مختلف در اورژانس این بیمارستان‌ها حضور دارند و مشغول ارائه خدمت هستند.

دستور دادستان برای رسیدگی به حادثه اتوبوس دانشجویان 
بعد از حادثه واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد، دادستان کل کشور از دادستان تهران خواست تا به حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد رسیدگی کند. حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری دیروز طی دستوری از عباس جعفری‌دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران خواست تا حادثه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و کشته و زخمی شدن شماری از آنان را مورد رسیدگی قرار داده و بازپرس مربوطه با حضور در محل و بررسی صحنه، موضوع را مورد بررسی قرار دهد و نتیجه آن را گزارش کند.  همچنین شب گذشته خبر رسید که با دستور دادستان تهران دو نفر از پیمانکاران و مسئول تأسیسات دانشگاه آزاد دستگیر شدند.

شماره‌های پیشین