639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از رزمایش تهاجمی سپاه در خلیج فارس که متناسب با دکترین جدید نظامی ایران طراحی شده بود

رزمایش هشدار

رزمایش پیامبر اعظم (ص) 12 که صبح شنبه در جزیره قشم برگزار شد از متفاوت‌ترین رزمایش‌های آبی خاکی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو مرحله با موفقیت اجرایی شد.

 


نخستین مرحله این رزمایش آفندی بود که با هدف سرپل‌گیری و دستیابی به مواضع دشمن یک ساعت به طول انجامید. در مرحله نخست نیروهای مردمی و نیروهای ویژه سپاه پاسداران با بهره‌گیری از تاکتیک‌های منحصر به فرد و استفاده از حملات آفندی موفق شدند با عبور از موانع عملیات مرزی موفقی را در تصرف مواضع دشمن از خود نشان دهند.
این مرحله از رزمایش را می‌توان پیامی برای دشمنان ایران اسلامی دانست که اگر چشم طمعی به تجاوز یا حمله‌ای به خاک کشورمان را داشته باشند نه تنها با پدافند نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند بلکه شاهد آفند و تهاجم نیز خواهند بود.
نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  که بیش از یک ساعت طول کشید برترین تاکتیک‌های منحصر به فرد را در عملیات‌های مرزی از خود نشان داد و تأکید کرد که نیروهای دفاعی ایران اسلامی آماده عملیاتی شدن در امواج دریا را دارند.

عملیات اقتصادی
در این مرحله پس از به دست آوردن بندر فرضی دشمن؛ که بیشتر نشان‌دهنده یک عملیات اقتصادی بود، نیروها عقب‌گردی خود را انجام دادند.
در نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ عملیات آبی‌خاکی پیچیده نظامی را شاهد بودیم که همان گونه که سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه اظهار کرده بود اساس رزمایش را می‌توانستیم در این مرحله ببینیم.
 آن گونه که محاسبات اولیه در این رزمایش طراحی شده بود، ساحل‌گیری با انتقال از منطقه عقب با مرکزیت رزمایش با موفقیت انجام گرفت.
هرچند نظام مقدس اسلامی به کشوری هجوم نکرده است اما دشمنان ایران اسلامی باید بدانند که در صورت هر‌گونه حمله و تهاجمی با آفند نیروهای دفاعی کشورمان روبه‌رو می‌شوند. 
آن گونه که سرلشکر جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه این رزمایش به خبرنگاران تأکید کرد: رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ پس از عقب‌گردی نیروهای ایرانی، شکل و نمایشی دیگر به خود گرفت. نمایشی که اقتدار و قاطعیت جمهوری اسلامی ایران را در برابر دشمنان نشان می‌داد.
شیوه‌های منحصر به فردی از عملیات‌های فرامنطقه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری داعش در سوریه از خود نشان داده بود که با انجام آن یک طوفان و گردبادی وحشتناک و موج‌دار ستون زرهی و پیاده دشمن را نابود می‌کرد.

استفاده از شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه
گویا چنین شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه در برابر رژیم صهیونیستی و همچنین در تدمر سوریه انجام گرفته است و نیروهای محور مقاومت با بهره‌گیری از چنین تله‌های انفجاری موفق شدند در یک انفجار صدها تروریست داعش را به هلاکت برسانند.

تله افنجاری؛ شاهکار عملیات
تله انفجاری سپاه پاسداران که در این رزمایش در چند نوبت پیاپی انجام شد نشانی از قاطعیت و اقتداری بود که موج انفجار آن می‌تواند یک باند فرودگاه یا یک اسکله یا سدهای مستحکم دشمن را در چند ثانیه نابود و تا چند متر به اعماق زمین فرو برد.
از دیگر ویژگی‌های مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ ورود نیروهای زرهی میثاق و نفربرهای شناور پی‌ام‌پی 2 بود که با ورود به خشکی اهداف از پیش تعیین شده دشمن را نابود ساختند.
هدف قرار دادن بالگردهای فرضی در آسمان جزیره قشم از دیگر اهداف این نفربرهای شناور بود که توسط نیروهای جان بر کف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت می‌گرفت.
در مرحله دوم این رزمایش؛ باز پس‌گیری بخشی از سرزمین ما که توسط دشمن اشغال شده بود با حجم بیشتری از آتش شکل گرفت و در این عملیات غواص‌ها با عبور از معابر سیم خاردار و نفربرها توانستند عملیاتی با موفقیت انجام دهند.
عملیاتی که در این مرحله از چهار طرف صورت می‌گرفت و تراورتن و هلی بردها و نفربرهای بیشتری وارد عملیات شدند . کبری‌ها در حالی برای باز پس‌گیری مناطق تصرف شده در دست دشمن وارد عملیات شدند که در چند دقیقه از این عملیات ده‌ها راکت به نقاط تعیین شده شلیک شد.
شلیک آرپی‌جی 7 توسط تکاوران و رزمندگان به پناهگاه‌های دشمن و شلیک به هلی کوپترهای دشمن از دیگر تلاش‌های تکاوران در این رزمایش بود.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ با بهره‌گیری از یگان‌های واکنش سریع؛ نیروی مخصوص تکاوری؛ مکانیزه؛ هوانیروز؛ بالگردهای هجومی و پشتیبانی و پهپادهای رزمی و شناسایی؛ وسیله راداری و کنترل فرمانداری؛ موشک‌های دقیق زن با موفقیت انجام گرفت.

پاسخ قاطع به تهدید
 این مرحله از رزمایش نشان داد که هر چند پیام جمهوری اسلامی ایران صلح و دوستی است اما اگر با تهدید یا تجاوزی به اراضی خود روبه‌رو شود در برابر دشمنان خود با صلابت و اقتدار می‌ایستد و دشمن را از رفتار خود پشیمان می‌سازد.
نفربرهای پی‌ام پی 2 ؛ در حالی در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفتند که توسط چند ناو نظامی سپاه پاسداران در نزدیکی ساحل محل عملیات تخلیه و پس از طی کردن چند کیلومتر مسافت آبی وارد ساحل و زمین شده و با شلیک‌های پیاپی صدها راکت و موشک به عملیات پرداختند.
گفته می‌شود این نوع از انجام عملیات آبی خاکی نفربرهای پی‌ام پی 2 برای نخستین‌بار در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ در جزیره قشم آزمایش می‌شود که با موفقیت روبه‌رو شد.

رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ 12 پس از چند روز پیاپی در سواحل خلیج فارس، جزیره قشم ظهر دیروز شنبه با موفقیت پایان یافت.

سردار جعفری: امیدواریم دشمنان ایران به توان پاسخ کوبنده ما پی برده باشند
سردار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایشی که انجام شد پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتماً ۱۰ تا خواهند خورد.


وی افزود: این توانمندی اینجا اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. این توانمندی به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود.
سرلشکر جعفری تأکید کرد: امیدواریم دشمنان جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشد.

سردار سلامی:
 قدرت دفاعی ایران کاهش نمی‌یابد
سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل‌سپاه نیز در پاسخ به سؤالی درخصوص آینده مسأله یمن اظهار داشت: هرگونه دخالت، فرآیند صلح در یمن را با مشکل روبه‌رو می‌کند و ایران نیز همواره به‌دنبال حل موضوع یمن از طریق گفت‌و‌گوی‌های سیاسی و مشارکت مردم یمن بوده است.
وی با اشاره به دخالت‌های بیگانگان در امور یمن افزود: حضور آن‌ها در یمن فقط به شعله‌ور شدن جنگ کمک می‌کند. آن‌ها با سیاست‌هایشان ناامنی را توسعه می‌دهند و با اقدامات‌شان پل تسلیحاتی ایجاد کرده‌اند و قطعاً با این روند نمی‌توانند امنیت منطقه را تأمین کنند.
وی ادامه داد: دشمنان احساس می‌کنند که منافع‌شان در به آتش کشیدن منطقه است و همواره با سیاست خطرناک ارسال سلاح به منطقه، این جغرافیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وی تأکید کرد: دشمنان ما را تهدید می‌کنند و در همان حال از ما می‌خواهند که از قدرت دفاعی خود بکاهیم که این منطقی نیست.
وی با بیان اینکه همواره قدرت بر اساس تهدید شکل می‌گیرد، گفت: ما اگر تهدید شویم قدرت خواهیم ساخت و این دیوانگی است که وقتی همواره تهدید می‌شویم، خود را خلع سلاح کنیم و در اختیار دشمن قرار دهیم.
جانشین سپاه پاسداران ادامه داد: قطعاً تجربیات ناشی از نبرد با تکفیری‌ها به‌ویژه در نیروی زمینی سپاه اثرات ویژه‌ای در پیشرفت و عملکرد نیروهای ما داشته و باعث شده که نیروها از یک میدان تاکتیکی خلاقانه برخوردار شوند. همچنین دکترین دفاعی خود را بر اساس تغییر شکل جنگ‌ها از لحاظ فنی و عملیاتی تغییر شکل دادیم.
وی برنامه آینده سپاه را عدم توقف در توسعه قدرت دفاعی دانست و افزود: در حوزه دستاوردها، فناوری‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها در حال تلاش برای پیشرفت هر چه بیشتر هستیم و برنامه همیشگی ما پیشرفت در امتداد این موارد خواهد بود.

هشدار به همسایگان خاطی
سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا؟ص؟ که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  12 نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دارد، در حاشیه این رزمایش اظهارداشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از کلیه ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، 
نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.
رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است. 
وی گفت: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک‌کننده و مداخله‌آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.
فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که با همه همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم چراکه همسایگان را امنیت خود می‌دانیم اما به‌عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء؟ص؟ از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در تقدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک‌آمیز خود پرداخت خواهد کرد.
محمدپاکپور:
 به تمام اهداف خود در رزمایش رسیدیم
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه تأکید کرد: در این رزمایش به همه اهدافی که از پیش تعیین کرده بودیم، رسیدیم و همان‌گونه که قبلاً اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.
وی افزود: بهترین دفاع حمله و هجوم است و وقتی دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

شماره‌های پیشین