725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از رزمایش تهاجمی سپاه در خلیج فارس که متناسب با دکترین جدید نظامی ایران طراحی شده بود

رزمایش هشدار

رزمایش پیامبر اعظم (ص) 12 که صبح شنبه در جزیره قشم برگزار شد از متفاوت‌ترین رزمایش‌های آبی خاکی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو مرحله با موفقیت اجرایی شد.

 


نخستین مرحله این رزمایش آفندی بود که با هدف سرپل‌گیری و دستیابی به مواضع دشمن یک ساعت به طول انجامید. در مرحله نخست نیروهای مردمی و نیروهای ویژه سپاه پاسداران با بهره‌گیری از تاکتیک‌های منحصر به فرد و استفاده از حملات آفندی موفق شدند با عبور از موانع عملیات مرزی موفقی را در تصرف مواضع دشمن از خود نشان دهند.
این مرحله از رزمایش را می‌توان پیامی برای دشمنان ایران اسلامی دانست که اگر چشم طمعی به تجاوز یا حمله‌ای به خاک کشورمان را داشته باشند نه تنها با پدافند نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند بلکه شاهد آفند و تهاجم نیز خواهند بود.
نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  که بیش از یک ساعت طول کشید برترین تاکتیک‌های منحصر به فرد را در عملیات‌های مرزی از خود نشان داد و تأکید کرد که نیروهای دفاعی ایران اسلامی آماده عملیاتی شدن در امواج دریا را دارند.

عملیات اقتصادی
در این مرحله پس از به دست آوردن بندر فرضی دشمن؛ که بیشتر نشان‌دهنده یک عملیات اقتصادی بود، نیروها عقب‌گردی خود را انجام دادند.
در نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ عملیات آبی‌خاکی پیچیده نظامی را شاهد بودیم که همان گونه که سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه اظهار کرده بود اساس رزمایش را می‌توانستیم در این مرحله ببینیم.
 آن گونه که محاسبات اولیه در این رزمایش طراحی شده بود، ساحل‌گیری با انتقال از منطقه عقب با مرکزیت رزمایش با موفقیت انجام گرفت.
هرچند نظام مقدس اسلامی به کشوری هجوم نکرده است اما دشمنان ایران اسلامی باید بدانند که در صورت هر‌گونه حمله و تهاجمی با آفند نیروهای دفاعی کشورمان روبه‌رو می‌شوند. 
آن گونه که سرلشکر جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه این رزمایش به خبرنگاران تأکید کرد: رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ پس از عقب‌گردی نیروهای ایرانی، شکل و نمایشی دیگر به خود گرفت. نمایشی که اقتدار و قاطعیت جمهوری اسلامی ایران را در برابر دشمنان نشان می‌داد.
شیوه‌های منحصر به فردی از عملیات‌های فرامنطقه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری داعش در سوریه از خود نشان داده بود که با انجام آن یک طوفان و گردبادی وحشتناک و موج‌دار ستون زرهی و پیاده دشمن را نابود می‌کرد.

استفاده از شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه
گویا چنین شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه در برابر رژیم صهیونیستی و همچنین در تدمر سوریه انجام گرفته است و نیروهای محور مقاومت با بهره‌گیری از چنین تله‌های انفجاری موفق شدند در یک انفجار صدها تروریست داعش را به هلاکت برسانند.

تله افنجاری؛ شاهکار عملیات
تله انفجاری سپاه پاسداران که در این رزمایش در چند نوبت پیاپی انجام شد نشانی از قاطعیت و اقتداری بود که موج انفجار آن می‌تواند یک باند فرودگاه یا یک اسکله یا سدهای مستحکم دشمن را در چند ثانیه نابود و تا چند متر به اعماق زمین فرو برد.
از دیگر ویژگی‌های مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ ورود نیروهای زرهی میثاق و نفربرهای شناور پی‌ام‌پی 2 بود که با ورود به خشکی اهداف از پیش تعیین شده دشمن را نابود ساختند.
هدف قرار دادن بالگردهای فرضی در آسمان جزیره قشم از دیگر اهداف این نفربرهای شناور بود که توسط نیروهای جان بر کف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت می‌گرفت.
در مرحله دوم این رزمایش؛ باز پس‌گیری بخشی از سرزمین ما که توسط دشمن اشغال شده بود با حجم بیشتری از آتش شکل گرفت و در این عملیات غواص‌ها با عبور از معابر سیم خاردار و نفربرها توانستند عملیاتی با موفقیت انجام دهند.
عملیاتی که در این مرحله از چهار طرف صورت می‌گرفت و تراورتن و هلی بردها و نفربرهای بیشتری وارد عملیات شدند . کبری‌ها در حالی برای باز پس‌گیری مناطق تصرف شده در دست دشمن وارد عملیات شدند که در چند دقیقه از این عملیات ده‌ها راکت به نقاط تعیین شده شلیک شد.
شلیک آرپی‌جی 7 توسط تکاوران و رزمندگان به پناهگاه‌های دشمن و شلیک به هلی کوپترهای دشمن از دیگر تلاش‌های تکاوران در این رزمایش بود.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ با بهره‌گیری از یگان‌های واکنش سریع؛ نیروی مخصوص تکاوری؛ مکانیزه؛ هوانیروز؛ بالگردهای هجومی و پشتیبانی و پهپادهای رزمی و شناسایی؛ وسیله راداری و کنترل فرمانداری؛ موشک‌های دقیق زن با موفقیت انجام گرفت.

پاسخ قاطع به تهدید
 این مرحله از رزمایش نشان داد که هر چند پیام جمهوری اسلامی ایران صلح و دوستی است اما اگر با تهدید یا تجاوزی به اراضی خود روبه‌رو شود در برابر دشمنان خود با صلابت و اقتدار می‌ایستد و دشمن را از رفتار خود پشیمان می‌سازد.
نفربرهای پی‌ام پی 2 ؛ در حالی در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفتند که توسط چند ناو نظامی سپاه پاسداران در نزدیکی ساحل محل عملیات تخلیه و پس از طی کردن چند کیلومتر مسافت آبی وارد ساحل و زمین شده و با شلیک‌های پیاپی صدها راکت و موشک به عملیات پرداختند.
گفته می‌شود این نوع از انجام عملیات آبی خاکی نفربرهای پی‌ام پی 2 برای نخستین‌بار در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ در جزیره قشم آزمایش می‌شود که با موفقیت روبه‌رو شد.

رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ 12 پس از چند روز پیاپی در سواحل خلیج فارس، جزیره قشم ظهر دیروز شنبه با موفقیت پایان یافت.

سردار جعفری: امیدواریم دشمنان ایران به توان پاسخ کوبنده ما پی برده باشند
سردار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایشی که انجام شد پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتماً ۱۰ تا خواهند خورد.


وی افزود: این توانمندی اینجا اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. این توانمندی به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود.
سرلشکر جعفری تأکید کرد: امیدواریم دشمنان جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشد.

سردار سلامی:
 قدرت دفاعی ایران کاهش نمی‌یابد
سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل‌سپاه نیز در پاسخ به سؤالی درخصوص آینده مسأله یمن اظهار داشت: هرگونه دخالت، فرآیند صلح در یمن را با مشکل روبه‌رو می‌کند و ایران نیز همواره به‌دنبال حل موضوع یمن از طریق گفت‌و‌گوی‌های سیاسی و مشارکت مردم یمن بوده است.
وی با اشاره به دخالت‌های بیگانگان در امور یمن افزود: حضور آن‌ها در یمن فقط به شعله‌ور شدن جنگ کمک می‌کند. آن‌ها با سیاست‌هایشان ناامنی را توسعه می‌دهند و با اقدامات‌شان پل تسلیحاتی ایجاد کرده‌اند و قطعاً با این روند نمی‌توانند امنیت منطقه را تأمین کنند.
وی ادامه داد: دشمنان احساس می‌کنند که منافع‌شان در به آتش کشیدن منطقه است و همواره با سیاست خطرناک ارسال سلاح به منطقه، این جغرافیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وی تأکید کرد: دشمنان ما را تهدید می‌کنند و در همان حال از ما می‌خواهند که از قدرت دفاعی خود بکاهیم که این منطقی نیست.
وی با بیان اینکه همواره قدرت بر اساس تهدید شکل می‌گیرد، گفت: ما اگر تهدید شویم قدرت خواهیم ساخت و این دیوانگی است که وقتی همواره تهدید می‌شویم، خود را خلع سلاح کنیم و در اختیار دشمن قرار دهیم.
جانشین سپاه پاسداران ادامه داد: قطعاً تجربیات ناشی از نبرد با تکفیری‌ها به‌ویژه در نیروی زمینی سپاه اثرات ویژه‌ای در پیشرفت و عملکرد نیروهای ما داشته و باعث شده که نیروها از یک میدان تاکتیکی خلاقانه برخوردار شوند. همچنین دکترین دفاعی خود را بر اساس تغییر شکل جنگ‌ها از لحاظ فنی و عملیاتی تغییر شکل دادیم.
وی برنامه آینده سپاه را عدم توقف در توسعه قدرت دفاعی دانست و افزود: در حوزه دستاوردها، فناوری‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها در حال تلاش برای پیشرفت هر چه بیشتر هستیم و برنامه همیشگی ما پیشرفت در امتداد این موارد خواهد بود.

هشدار به همسایگان خاطی
سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا؟ص؟ که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  12 نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دارد، در حاشیه این رزمایش اظهارداشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از کلیه ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، 
نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.
رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است. 
وی گفت: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک‌کننده و مداخله‌آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.
فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که با همه همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم چراکه همسایگان را امنیت خود می‌دانیم اما به‌عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء؟ص؟ از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در تقدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک‌آمیز خود پرداخت خواهد کرد.
محمدپاکپور:
 به تمام اهداف خود در رزمایش رسیدیم
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه تأکید کرد: در این رزمایش به همه اهدافی که از پیش تعیین کرده بودیم، رسیدیم و همان‌گونه که قبلاً اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.
وی افزود: بهترین دفاع حمله و هجوم است و وقتی دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

شماره‌های پیشین