677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از رزمایش تهاجمی سپاه در خلیج فارس که متناسب با دکترین جدید نظامی ایران طراحی شده بود

رزمایش هشدار

رزمایش پیامبر اعظم (ص) 12 که صبح شنبه در جزیره قشم برگزار شد از متفاوت‌ترین رزمایش‌های آبی خاکی جمهوری اسلامی ایران بود که توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در دو مرحله با موفقیت اجرایی شد.

 


نخستین مرحله این رزمایش آفندی بود که با هدف سرپل‌گیری و دستیابی به مواضع دشمن یک ساعت به طول انجامید. در مرحله نخست نیروهای مردمی و نیروهای ویژه سپاه پاسداران با بهره‌گیری از تاکتیک‌های منحصر به فرد و استفاده از حملات آفندی موفق شدند با عبور از موانع عملیات مرزی موفقی را در تصرف مواضع دشمن از خود نشان دهند.
این مرحله از رزمایش را می‌توان پیامی برای دشمنان ایران اسلامی دانست که اگر چشم طمعی به تجاوز یا حمله‌ای به خاک کشورمان را داشته باشند نه تنها با پدافند نیروهای ایرانی مواجه می‌شوند بلکه شاهد آفند و تهاجم نیز خواهند بود.
نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  که بیش از یک ساعت طول کشید برترین تاکتیک‌های منحصر به فرد را در عملیات‌های مرزی از خود نشان داد و تأکید کرد که نیروهای دفاعی ایران اسلامی آماده عملیاتی شدن در امواج دریا را دارند.

عملیات اقتصادی
در این مرحله پس از به دست آوردن بندر فرضی دشمن؛ که بیشتر نشان‌دهنده یک عملیات اقتصادی بود، نیروها عقب‌گردی خود را انجام دادند.
در نخستین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ عملیات آبی‌خاکی پیچیده نظامی را شاهد بودیم که همان گونه که سرتیپ پاسدار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه اظهار کرده بود اساس رزمایش را می‌توانستیم در این مرحله ببینیم.
 آن گونه که محاسبات اولیه در این رزمایش طراحی شده بود، ساحل‌گیری با انتقال از منطقه عقب با مرکزیت رزمایش با موفقیت انجام گرفت.
هرچند نظام مقدس اسلامی به کشوری هجوم نکرده است اما دشمنان ایران اسلامی باید بدانند که در صورت هر‌گونه حمله و تهاجمی با آفند نیروهای دفاعی کشورمان روبه‌رو می‌شوند. 
آن گونه که سرلشکر جعفری، فرمانده سپاه پاسداران در حاشیه این رزمایش به خبرنگاران تأکید کرد: رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ پس از عقب‌گردی نیروهای ایرانی، شکل و نمایشی دیگر به خود گرفت. نمایشی که اقتدار و قاطعیت جمهوری اسلامی ایران را در برابر دشمنان نشان می‌داد.
شیوه‌های منحصر به فردی از عملیات‌های فرامنطقه‌ای که جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی تکفیری داعش در سوریه از خود نشان داده بود که با انجام آن یک طوفان و گردبادی وحشتناک و موج‌دار ستون زرهی و پیاده دشمن را نابود می‌کرد.

استفاده از شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه
گویا چنین شیوه عملیاتی در جنگ‌های 33 روزه در برابر رژیم صهیونیستی و همچنین در تدمر سوریه انجام گرفته است و نیروهای محور مقاومت با بهره‌گیری از چنین تله‌های انفجاری موفق شدند در یک انفجار صدها تروریست داعش را به هلاکت برسانند.

تله افنجاری؛ شاهکار عملیات
تله انفجاری سپاه پاسداران که در این رزمایش در چند نوبت پیاپی انجام شد نشانی از قاطعیت و اقتداری بود که موج انفجار آن می‌تواند یک باند فرودگاه یا یک اسکله یا سدهای مستحکم دشمن را در چند ثانیه نابود و تا چند متر به اعماق زمین فرو برد.
از دیگر ویژگی‌های مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ ورود نیروهای زرهی میثاق و نفربرهای شناور پی‌ام‌پی 2 بود که با ورود به خشکی اهداف از پیش تعیین شده دشمن را نابود ساختند.
هدف قرار دادن بالگردهای فرضی در آسمان جزیره قشم از دیگر اهداف این نفربرهای شناور بود که توسط نیروهای جان بر کف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت می‌گرفت.
در مرحله دوم این رزمایش؛ باز پس‌گیری بخشی از سرزمین ما که توسط دشمن اشغال شده بود با حجم بیشتری از آتش شکل گرفت و در این عملیات غواص‌ها با عبور از معابر سیم خاردار و نفربرها توانستند عملیاتی با موفقیت انجام دهند.
عملیاتی که در این مرحله از چهار طرف صورت می‌گرفت و تراورتن و هلی بردها و نفربرهای بیشتری وارد عملیات شدند . کبری‌ها در حالی برای باز پس‌گیری مناطق تصرف شده در دست دشمن وارد عملیات شدند که در چند دقیقه از این عملیات ده‌ها راکت به نقاط تعیین شده شلیک شد.
شلیک آرپی‌جی 7 توسط تکاوران و رزمندگان به پناهگاه‌های دشمن و شلیک به هلی کوپترهای دشمن از دیگر تلاش‌های تکاوران در این رزمایش بود.
دومین مرحله از رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ با بهره‌گیری از یگان‌های واکنش سریع؛ نیروی مخصوص تکاوری؛ مکانیزه؛ هوانیروز؛ بالگردهای هجومی و پشتیبانی و پهپادهای رزمی و شناسایی؛ وسیله راداری و کنترل فرمانداری؛ موشک‌های دقیق زن با موفقیت انجام گرفت.

پاسخ قاطع به تهدید
 این مرحله از رزمایش نشان داد که هر چند پیام جمهوری اسلامی ایران صلح و دوستی است اما اگر با تهدید یا تجاوزی به اراضی خود روبه‌رو شود در برابر دشمنان خود با صلابت و اقتدار می‌ایستد و دشمن را از رفتار خود پشیمان می‌سازد.
نفربرهای پی‌ام پی 2 ؛ در حالی در این رزمایش مورد استفاده قرار گرفتند که توسط چند ناو نظامی سپاه پاسداران در نزدیکی ساحل محل عملیات تخلیه و پس از طی کردن چند کیلومتر مسافت آبی وارد ساحل و زمین شده و با شلیک‌های پیاپی صدها راکت و موشک به عملیات پرداختند.
گفته می‌شود این نوع از انجام عملیات آبی خاکی نفربرهای پی‌ام پی 2 برای نخستین‌بار در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ در جزیره قشم آزمایش می‌شود که با موفقیت روبه‌رو شد.

رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ 12 پس از چند روز پیاپی در سواحل خلیج فارس، جزیره قشم ظهر دیروز شنبه با موفقیت پایان یافت.

سردار جعفری: امیدواریم دشمنان ایران به توان پاسخ کوبنده ما پی برده باشند
سردار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایشی که انجام شد پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همان‌گونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتماً ۱۰ تا خواهند خورد.


وی افزود: این توانمندی اینجا اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می‌توانند چنین کاری را انجام دهند. این توانمندی به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود.
سرلشکر جعفری تأکید کرد: امیدواریم دشمنان جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشد.

سردار سلامی:
 قدرت دفاعی ایران کاهش نمی‌یابد
سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل‌سپاه نیز در پاسخ به سؤالی درخصوص آینده مسأله یمن اظهار داشت: هرگونه دخالت، فرآیند صلح در یمن را با مشکل روبه‌رو می‌کند و ایران نیز همواره به‌دنبال حل موضوع یمن از طریق گفت‌و‌گوی‌های سیاسی و مشارکت مردم یمن بوده است.
وی با اشاره به دخالت‌های بیگانگان در امور یمن افزود: حضور آن‌ها در یمن فقط به شعله‌ور شدن جنگ کمک می‌کند. آن‌ها با سیاست‌هایشان ناامنی را توسعه می‌دهند و با اقدامات‌شان پل تسلیحاتی ایجاد کرده‌اند و قطعاً با این روند نمی‌توانند امنیت منطقه را تأمین کنند.
وی ادامه داد: دشمنان احساس می‌کنند که منافع‌شان در به آتش کشیدن منطقه است و همواره با سیاست خطرناک ارسال سلاح به منطقه، این جغرافیا را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
وی تأکید کرد: دشمنان ما را تهدید می‌کنند و در همان حال از ما می‌خواهند که از قدرت دفاعی خود بکاهیم که این منطقی نیست.
وی با بیان اینکه همواره قدرت بر اساس تهدید شکل می‌گیرد، گفت: ما اگر تهدید شویم قدرت خواهیم ساخت و این دیوانگی است که وقتی همواره تهدید می‌شویم، خود را خلع سلاح کنیم و در اختیار دشمن قرار دهیم.
جانشین سپاه پاسداران ادامه داد: قطعاً تجربیات ناشی از نبرد با تکفیری‌ها به‌ویژه در نیروی زمینی سپاه اثرات ویژه‌ای در پیشرفت و عملکرد نیروهای ما داشته و باعث شده که نیروها از یک میدان تاکتیکی خلاقانه برخوردار شوند. همچنین دکترین دفاعی خود را بر اساس تغییر شکل جنگ‌ها از لحاظ فنی و عملیاتی تغییر شکل دادیم.
وی برنامه آینده سپاه را عدم توقف در توسعه قدرت دفاعی دانست و افزود: در حوزه دستاوردها، فناوری‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌ها در حال تلاش برای پیشرفت هر چه بیشتر هستیم و برنامه همیشگی ما پیشرفت در امتداد این موارد خواهد بود.

هشدار به همسایگان خاطی
سردار سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا؟ص؟ که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟  12 نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دارد، در حاشیه این رزمایش اظهارداشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از کلیه ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، 
نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.
رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است. 
وی گفت: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک‌کننده و مداخله‌آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.
فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که با همه همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم چراکه همسایگان را امنیت خود می‌دانیم اما به‌عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء؟ص؟ از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در تقدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک‌آمیز خود پرداخت خواهد کرد.
محمدپاکپور:
 به تمام اهداف خود در رزمایش رسیدیم
سردار محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پایان دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم؟ص؟ نیروی زمینی سپاه تأکید کرد: در این رزمایش به همه اهدافی که از پیش تعیین کرده بودیم، رسیدیم و همان‌گونه که قبلاً اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.
وی افزود: بهترین دفاع حمله و هجوم است و وقتی دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

شماره‌های پیشین