639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

دوقطبی اصلاح­‎طلبان در قبال استمرار پروژه دوم خرداد

جدال جدید اردوگاه اصلاحات

بار دیگر ناقوس جدال پیرامون تاکتیک سیاسی در طیف‌های مختلف اصلاحات شنیده می‌شود. تقابل‌ها سخت‌تر از گذشته و مرزبندی‌ها جدی‌تر از جدال‌های پیشین است. مناقشه معطوف به آینده امر سیاسی در اردوگاه اصلاحات است. از یک سو فرزندان معنوی مرحوم هاشمی رفسنجانی قرار گرفته‌اند و در سوی دیگر میدان نبرد مشارکتی‌ها صف‌آرایی کرده‌اند. پیروز این آوردگاه کیست؟

 

آقای سعید حجاریان اصلی‌ترین ایده‌پرداز جریان تندروی اصلاحات است؛ سخنان او به‌مثابه مشق شب کنش سیاسی آنان محسوب می‌شود. او این روزها پشیمان از تکرارهای انتخاباتی است و روند حاکم در انتخابات را مصداق‌گرایی قدرت تلقی می‌کند و حتی کلیدواژه «نافرمانی مدنی» را در دستورکار اصلاحات قرار می‌دهد و در همین راستا اظهار داشت: « نافرمانی مدنی در خلاء شکل نمی‌گیرد. پیش از آن، ابتدا باید تجمع سلولی داشت و اقداماتی مانند کتاب‌خوانی، جزوه‌خوانی و... صورت داد و سپس تجمع‌های موضوعی و بعد هم تجمع‌های سراسری انجام شود. بعد از این‌هاست که نوبت نافرمانی فرامی‌رسد. در نافرمانی مدنی، افراد با علم به جریمه شدن دست به عمل می‌زنند.» و سپس سعید حجاریان بخشی دیگر از پروژه فکری جدیدش را در قالب پاسخ به ۴۲۰نفر از جوانان به روشنفکران رونمایی کرد و پرچم «استمرار پروژه دوم خرداد» مجدد برافراشت و در این راستا نوشت: «پروژه دوم خرداد آن‌گونه که باید پیش نرفت و در میانه راه متوقف شد. لذا، نباید دموکراسی را -که تجربه زیستن در اتمسفر آن را نداشته‌ایم- تخطئه کرد.». کلیدواژه‌های جدید پروژه سیاسی جریان تندروی اصلاحات در قالب گزاره نافرمانی مدنی در بستر امتداد پروژه دوم خرداد نمود می‌یابد اما این پروژه با مخالفت جدی کارگزارانی‌ها مواجه شده است.

کارگزاران؛ از برافراشتن اتحاد استراتژیک تا سخنرانی کنایه‌آمیز
صف‌آرایی حزب کارگزاران سازندگی در برابر طیف حامی حزب مشارکت نبرد برای تصاحب قدرت در جریان اصلاحات است؛ نبردی به قدمت شورای شهر اول تا چینش لیست مجلس دهم.
کارگزارانی‌ها تحولات حاکم در جریان تندروی اصلاحات را رفتاری معطوف به پشیمانی از گذشته می‌دانستند و نماد آن را در کنش سیاسی بهزاد نبوی صورت‌بندی می‌کردند.
 آقای محمدقوچانی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی با نثر آکنده از خشم پیرامون سیاست‌ورزی چپ‌گرایانه نوشت: «چپ‌روی حرکت افراطی و رادیکال خارج از ظرفیت‌های اجتماعی و سیاسی موجود است.... از سوی دیگر چپ‌روی در نهایت به راست‌گرایی ختم می‌شود همچنان که راست‌روی به چپ‌گرایی. راست‌روی آن قدر عرصه سیاست را تقلیل می‌دهد و پایین‌تر از ظرفیت‌های اجتماعی موجود فعالیت می‌کند که چپ‌گرایی سر بر می‌آورد و چپ‌روی آنقدر عرصه سیاست را تحریک می‌کند و بالاتر از ظرفیت‌های اجتماعی موجود حرکت می‌کند که راست‌گرایی به قدرت می‌رسد. 
چپ‌روی به افسردگی سیاسی و انفعال عملی دامن می‌زند و سیاسیون جوان را ناامید از تحول به انتظار تغییر می‌نشاند یا آن که به امید تغییر در آتش رادیکالیسم می‌نشاند.» 
وی سپس روند کنش سیاسی جریان تندرو اصلاحات را به سمت «گذار از ایدئولوژی به استراتژی» توصیف می‌کردند و برآیند آن را اتحاد استراتژیک راست مدرن به نمایندگی حزب کارگزاران سازندگی و جریان تندرو اصلاحات برای هدف «دموکراسی پایدار» دانست و در همین راستا نوشت: «امروزه جناح چپ مدرن اسلامی در اوج بلوغ سیاسی و تشکیلاتی خود قرار دارد و به‌عنوان متحد استراتژیک جناح راست مدرن اسلامی و در تعادل و توازن با دیگر جناح‌های اصلاح‌طلب موتور محرکه بدنه جبهه اصلاحات است. عبور از فرم‌گرایی در حفظ نام جبهه مشارکت (خطایی که ملی مذهبی‌ها کردند) به مشارکتی‌ها نوعی پراگماتیسم بخشیده است که اساس علم سیاست است. این تحول، تنها تحولی فرمالیستی نیست؛ در واقع گذار از جبهه مشارکت به حزب اتحاد گذار از ایدئولوژی به استراتژی است...راست مدرن و چپ مدرن
 دو بازوی جبهه اصلاحات در حرکت در گذار به سوی یک دموکراسی پایدار هستند. مردم‌سالاری موجود را باید تثبیت و تقویت کرد و این تنها با اتحاد به دست می‌آید»
اما ماه عسل کوتاه آنان ختم به جدایی شده است. کارگزارانی‌ها از تریبون‌های مختلف رفتار جریان تندرو را «آنارشیسم» معرفی می‌کنند. غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در سومین کنگره این حزب، با کنایه‌گویی در قبال رفتار طیف حامی حزب مشارکت اظهار داشت: «آنچه امروز در اثر چپ‌روی و سیاست‌زدگی در حال تکوین است دموکراسی نیست؛ بلکه آنارشیسم است. آنارشیسم بزرگ‌ترین خدمت را به توتالیتاریسم می‌کند و در واقع آنارشیسم جاده صاف کن توتالیتاریسم است.»
حمایت برادر کوچک کارگزاران 
حزب اعتدال و توسعه برادر کوچک حزب کارگزاران سازندگی است؛ آنان پیشران‌های سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی در اردوگاه اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان بودند. پس از کلیدداری حسن روحانی در پاستور، حزب اعتدال و توسعه اصلی‌ترین تصمیم‌ساز در نهادهای دولتی شد. هرچند در بزنگاه‌ها به حمایت از برادر بزرگتر برمی‌خیزد. آقای محمود واعظی به صراحت از عدم رابطه خوب دولت با اصلاح‌طلبان تندرو سخن گفت. این گزاره‌های انتقادی به سعید حجاریان با واکنش حامیان او همراه شد. طیف تندرو اصلاحات آماده‌باش شد.آقای علی تاجرنیا اظهار داشت:«این درست نیست که زمانی که به حمایت اصلاح‌طلبان نیاز داریم به آنها توجه کنیم اما پس از آنکه نتیجه مطلوب حاصل شد آنها را از یاد ببریم. به‌نظر می‌رسد اظهارات اخیر آقای واعظی ناشی از دلخوری ایشان از بخشی از جریان اصلاح‌طلب باشد که انتقادات جدی‌تر و صریح‌تری نسبت به دولت مطرح می‌کنند» و سپس از جواد امام گفت:«متأسفانه امروزه شاهد هستیم کسانی که عنان تصمیم‌گیری تمامی سطوح دولت را در قبضه خود گرفته و در حال ترک‌تازی می‌باشند حتی اطلاعی از مفهوم اصلاح‌طلبی ندارند. مجید جان دلبندم اصلاح‌طلبی مفهوم مشخصی دارد. تندرو و کندرو ندارد»

تقابل یا تعامل 
جریان اصلاحات در دوراهی سختی گرفتار شده است؛ تقابل یا تعامل با حاکمیت. ایده کارگزاران سازندگی برای آینده اصلاحات متناسب با تجربه صدارت آقای حسن روحانی، پیشبرد گام‌های تعاملی است. از آن سو جریان تندرو اصلاحات پس از فرسایش شدید سرمایه اجتماعی و برای گریز از شکست‌های انتخاباتی آتی سیاست‌ورزی چالشی و تقابلی را انتخاب کردند. این گزینش راهبرد سرنوشت اصلاحات را تعیین می‌کند. 

شماره‌های پیشین