677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

رییسی در دانشگاه شهید بهشتی:

خدا رحم کرد رییس‌جمهور نشدم که دلار پنج هزار تومان شود

 

حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی که به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی سخن می‌گفت، ضمن گرامیداشت روز دانشجو، گفت: عدالت‌خواهی و اصلاح‌گری در امور از ویژگی‌های جنبش دانشجویی بوده و هست و دانشجو اگر کاستی و ظلمی ببینند آن را برنمی‌تابد. دانشجوی سیاسی آن است که جامعه و نیاز آن را خوب بشناسد و به خوبی در جامعه ایفای نقش کند. ما شهدای خود را بهترین روشنفکران جامعه می‌دانیم. وی افزود: امروز دشمن تلفیقی از جنگ سخت و نرم را علیه ما اجرا می‌کند و آن‌ها می‌خواهند با فشار مضاعف بر ایران در ابعاد اقتصادی و رسانه‌ای، ملت ایران را به تسلیم وادارند و کاری را که در جنگ سخت نتوانسته‌اند انجام بدهند اینجا به نتیجه برسانند.امروز وظیفه همه مسوولان است که به توان داخلی و جوانان کشور اعتماد کنند و بدانیم راه برون‌رفت از مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد کرده، اتکای به خداوند و اعتماد به داشته‌های خودمان است. تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه امروز راه ما راه ایستادگی، تسلیم نشدن، کار و تولید است، گفت: ما فقط باید در مقابل دشمن ایستادگی داشته باشیم و ترفندهای آن‌ها را بشناسیم همچنین ما باید کنشگری فعال باشیم تا نتیجه بهتری بگیریم. مردم در حوزه‌های استقلال سیاسی، دفاعی و نظامی، کشور را موفق می‌دانند اما در حوزه‌های اجرایی و عملکردها مردم رضایت ندارند. ما در داخل، مشکلات عمده‌ای داریم و این زیبنده جامعه اسلامی ایران نیست.

  بی‌تدبیری‌ها نبود مشکلات کمتر می‌شد
رییسی گفت: این حق مردم است که از مسوولان بخواهند که عملکرد بهتری داشته باشند. ما در بخش‌هایی بی‌تدبیری داریم و همه مشکلات محصول تحریم‌های خارجی نیست و اگر برخی بی‌تدبیری‌ها نبود، مشکلات کمتر می‌شد. در عرصه کار و تلاش همه یک نگاه و هدف را دنبال کنیم و بدانیم که این راهکاری است که رهبری بارها بر آن تأکید داشتند. جامعه را دو قطبی کردن، حاشیه را به متن بردن، مسائل فرعی و اصلی را اشتباه آدرس دادن این‌ها فایده‌ای برای کشور ندارد. وی تأکید کرد: مسائلی همانند بیکاری، تولید و صادرات را باید مد نظر داشته باشیم و به فکر رفع مشکلات داخلی باشیم. ملت ما نشان داده که در دوران سختی‌ها همواره با اتکای به خدا تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است.اشکال اینجاست که برخی مشکلات را اقتصادی نمی‌دانند و به‌دنبال راهکار سیاسی هستند اما ما معتقدیم راهکار سیاسی برای مشکلات اقتصادی مناسب نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اینکه اگر رییس‌جمهوری می‌شدید چه اتفاقی می‌افتاد؟، پاسخ داد: خدا رحم کرد رییس‌جمهوری نشدیم که دلار پنج هزار تومان بشود اما سؤال این است، شرایطی که الان هست باید همین‌طور باقی می‌ماند یا می‌شد که امور را بهتر کرد؟ ما می‌توانستیم مدیریت کنیم منابع ارزی در جهت منافع کشور باشد، چرا امروز این‌همه نقدینگی داریم؟ این نقدینگی وارد هر بخشی از جامعه شود خرابی به بار می‌آورد.مسأله سوداگری و سفته‌بازی در کشور با راهکار مالیات می‌تواند حل شود، اگر کسی درآمد دارد باید مالیاتش را هم بدهد. ما در دوسالی که در آستان هستیم مالیات خود را پرداخت کرده‌ایم.

 باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت
وی گفت: باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت و اگر از کسانی که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفته شود به یقین بسیاری از سوداگری‌ها حل می‌شد. ما بودیم قانون مترقی محیط‌زیست را متوقف نمی‌کردیم، ما قانون فرانسه را بر آنچه خودمان داریم ترجیح نمی‌دادیم.اگر ما بودیم قانون تولید مسکن را متوقف نمی‌کردیم، متأسفانه با برخی از نگاه‌ها و تدابیر امروز دچار مشکلاتی شدیم که می‌توانست این‌طور نباشد.

  پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور سال ۹۶ بود
رییسی در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶،گفت: انتخاباتی که گذشت از پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور بود، بنده بیش از ۶۰۰ گزارش تخلف انتخاباتی از سراسر کشور داشتم اما معتقد بودم که نباید نتیجه این انتخابات منجر به مشکلی برای کشور شود بنابراین پس از انتخابات، آنچه شورای نگهبان گفت را قبول کردم.
وی افزود: باید این رویه بررسی شود که اگر کسی دولت مستقر بود، مجموعه آنان طوری عمل نکنند که انتخابات ناسالم شود. من تقاضا دارم و مصرانه هم می‌خواهم که به تخلفات انتخابات رسیدگی شود.اگر کسی از کاندیداها غیر از نامزد پیروز طرفداری کرد، نباید با وی تسویه حساب کرد. تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: تفاوت ما با کسانی که امروز روی کار هستند تفکری است که برای اداره کشور داریم و نه چیز دیگر؛ یک نگاه به استقلال سیاسی و فرهنگی کشور توجه می‌کند و یک نگاه دیگر معتقد است برای آب خوردن هم باید به امضای بیگانگان نگاه کرد. رییسی خطاب به دانشجویان، گفت: دانشگاه بیش از هر جای دیگری باید در خصوص موضوعات مختلف از جمله ۲۰۳۰، برجام و FATF نظر دهد و البته فارغ از موضوعات سیاسی باید نظر علمی و بی‌طرفانه داد. بنده با هر کسی که گره از کار مردم باز کند و مشکلات مردم را حل و فصل کند، همکاری می‌کنم.

شماره‌های پیشین