725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

رییسی در دانشگاه شهید بهشتی:

خدا رحم کرد رییس‌جمهور نشدم که دلار پنج هزار تومان شود

 

حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی که به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی سخن می‌گفت، ضمن گرامیداشت روز دانشجو، گفت: عدالت‌خواهی و اصلاح‌گری در امور از ویژگی‌های جنبش دانشجویی بوده و هست و دانشجو اگر کاستی و ظلمی ببینند آن را برنمی‌تابد. دانشجوی سیاسی آن است که جامعه و نیاز آن را خوب بشناسد و به خوبی در جامعه ایفای نقش کند. ما شهدای خود را بهترین روشنفکران جامعه می‌دانیم. وی افزود: امروز دشمن تلفیقی از جنگ سخت و نرم را علیه ما اجرا می‌کند و آن‌ها می‌خواهند با فشار مضاعف بر ایران در ابعاد اقتصادی و رسانه‌ای، ملت ایران را به تسلیم وادارند و کاری را که در جنگ سخت نتوانسته‌اند انجام بدهند اینجا به نتیجه برسانند.امروز وظیفه همه مسوولان است که به توان داخلی و جوانان کشور اعتماد کنند و بدانیم راه برون‌رفت از مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد کرده، اتکای به خداوند و اعتماد به داشته‌های خودمان است. تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه امروز راه ما راه ایستادگی، تسلیم نشدن، کار و تولید است، گفت: ما فقط باید در مقابل دشمن ایستادگی داشته باشیم و ترفندهای آن‌ها را بشناسیم همچنین ما باید کنشگری فعال باشیم تا نتیجه بهتری بگیریم. مردم در حوزه‌های استقلال سیاسی، دفاعی و نظامی، کشور را موفق می‌دانند اما در حوزه‌های اجرایی و عملکردها مردم رضایت ندارند. ما در داخل، مشکلات عمده‌ای داریم و این زیبنده جامعه اسلامی ایران نیست.

  بی‌تدبیری‌ها نبود مشکلات کمتر می‌شد
رییسی گفت: این حق مردم است که از مسوولان بخواهند که عملکرد بهتری داشته باشند. ما در بخش‌هایی بی‌تدبیری داریم و همه مشکلات محصول تحریم‌های خارجی نیست و اگر برخی بی‌تدبیری‌ها نبود، مشکلات کمتر می‌شد. در عرصه کار و تلاش همه یک نگاه و هدف را دنبال کنیم و بدانیم که این راهکاری است که رهبری بارها بر آن تأکید داشتند. جامعه را دو قطبی کردن، حاشیه را به متن بردن، مسائل فرعی و اصلی را اشتباه آدرس دادن این‌ها فایده‌ای برای کشور ندارد. وی تأکید کرد: مسائلی همانند بیکاری، تولید و صادرات را باید مد نظر داشته باشیم و به فکر رفع مشکلات داخلی باشیم. ملت ما نشان داده که در دوران سختی‌ها همواره با اتکای به خدا تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است.اشکال اینجاست که برخی مشکلات را اقتصادی نمی‌دانند و به‌دنبال راهکار سیاسی هستند اما ما معتقدیم راهکار سیاسی برای مشکلات اقتصادی مناسب نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اینکه اگر رییس‌جمهوری می‌شدید چه اتفاقی می‌افتاد؟، پاسخ داد: خدا رحم کرد رییس‌جمهوری نشدیم که دلار پنج هزار تومان بشود اما سؤال این است، شرایطی که الان هست باید همین‌طور باقی می‌ماند یا می‌شد که امور را بهتر کرد؟ ما می‌توانستیم مدیریت کنیم منابع ارزی در جهت منافع کشور باشد، چرا امروز این‌همه نقدینگی داریم؟ این نقدینگی وارد هر بخشی از جامعه شود خرابی به بار می‌آورد.مسأله سوداگری و سفته‌بازی در کشور با راهکار مالیات می‌تواند حل شود، اگر کسی درآمد دارد باید مالیاتش را هم بدهد. ما در دوسالی که در آستان هستیم مالیات خود را پرداخت کرده‌ایم.

 باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت
وی گفت: باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت و اگر از کسانی که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفته شود به یقین بسیاری از سوداگری‌ها حل می‌شد. ما بودیم قانون مترقی محیط‌زیست را متوقف نمی‌کردیم، ما قانون فرانسه را بر آنچه خودمان داریم ترجیح نمی‌دادیم.اگر ما بودیم قانون تولید مسکن را متوقف نمی‌کردیم، متأسفانه با برخی از نگاه‌ها و تدابیر امروز دچار مشکلاتی شدیم که می‌توانست این‌طور نباشد.

  پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور سال ۹۶ بود
رییسی در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶،گفت: انتخاباتی که گذشت از پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور بود، بنده بیش از ۶۰۰ گزارش تخلف انتخاباتی از سراسر کشور داشتم اما معتقد بودم که نباید نتیجه این انتخابات منجر به مشکلی برای کشور شود بنابراین پس از انتخابات، آنچه شورای نگهبان گفت را قبول کردم.
وی افزود: باید این رویه بررسی شود که اگر کسی دولت مستقر بود، مجموعه آنان طوری عمل نکنند که انتخابات ناسالم شود. من تقاضا دارم و مصرانه هم می‌خواهم که به تخلفات انتخابات رسیدگی شود.اگر کسی از کاندیداها غیر از نامزد پیروز طرفداری کرد، نباید با وی تسویه حساب کرد. تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: تفاوت ما با کسانی که امروز روی کار هستند تفکری است که برای اداره کشور داریم و نه چیز دیگر؛ یک نگاه به استقلال سیاسی و فرهنگی کشور توجه می‌کند و یک نگاه دیگر معتقد است برای آب خوردن هم باید به امضای بیگانگان نگاه کرد. رییسی خطاب به دانشجویان، گفت: دانشگاه بیش از هر جای دیگری باید در خصوص موضوعات مختلف از جمله ۲۰۳۰، برجام و FATF نظر دهد و البته فارغ از موضوعات سیاسی باید نظر علمی و بی‌طرفانه داد. بنده با هر کسی که گره از کار مردم باز کند و مشکلات مردم را حل و فصل کند، همکاری می‌کنم.

شماره‌های پیشین