639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

رییسی در دانشگاه شهید بهشتی:

خدا رحم کرد رییس‌جمهور نشدم که دلار پنج هزار تومان شود

 

حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رییسی، تولیت آستان قدس رضوی که به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی سخن می‌گفت، ضمن گرامیداشت روز دانشجو، گفت: عدالت‌خواهی و اصلاح‌گری در امور از ویژگی‌های جنبش دانشجویی بوده و هست و دانشجو اگر کاستی و ظلمی ببینند آن را برنمی‌تابد. دانشجوی سیاسی آن است که جامعه و نیاز آن را خوب بشناسد و به خوبی در جامعه ایفای نقش کند. ما شهدای خود را بهترین روشنفکران جامعه می‌دانیم. وی افزود: امروز دشمن تلفیقی از جنگ سخت و نرم را علیه ما اجرا می‌کند و آن‌ها می‌خواهند با فشار مضاعف بر ایران در ابعاد اقتصادی و رسانه‌ای، ملت ایران را به تسلیم وادارند و کاری را که در جنگ سخت نتوانسته‌اند انجام بدهند اینجا به نتیجه برسانند.امروز وظیفه همه مسوولان است که به توان داخلی و جوانان کشور اعتماد کنند و بدانیم راه برون‌رفت از مشکلاتی که دشمن برای ما ایجاد کرده، اتکای به خداوند و اعتماد به داشته‌های خودمان است. تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه امروز راه ما راه ایستادگی، تسلیم نشدن، کار و تولید است، گفت: ما فقط باید در مقابل دشمن ایستادگی داشته باشیم و ترفندهای آن‌ها را بشناسیم همچنین ما باید کنشگری فعال باشیم تا نتیجه بهتری بگیریم. مردم در حوزه‌های استقلال سیاسی، دفاعی و نظامی، کشور را موفق می‌دانند اما در حوزه‌های اجرایی و عملکردها مردم رضایت ندارند. ما در داخل، مشکلات عمده‌ای داریم و این زیبنده جامعه اسلامی ایران نیست.

  بی‌تدبیری‌ها نبود مشکلات کمتر می‌شد
رییسی گفت: این حق مردم است که از مسوولان بخواهند که عملکرد بهتری داشته باشند. ما در بخش‌هایی بی‌تدبیری داریم و همه مشکلات محصول تحریم‌های خارجی نیست و اگر برخی بی‌تدبیری‌ها نبود، مشکلات کمتر می‌شد. در عرصه کار و تلاش همه یک نگاه و هدف را دنبال کنیم و بدانیم که این راهکاری است که رهبری بارها بر آن تأکید داشتند. جامعه را دو قطبی کردن، حاشیه را به متن بردن، مسائل فرعی و اصلی را اشتباه آدرس دادن این‌ها فایده‌ای برای کشور ندارد. وی تأکید کرد: مسائلی همانند بیکاری، تولید و صادرات را باید مد نظر داشته باشیم و به فکر رفع مشکلات داخلی باشیم. ملت ما نشان داده که در دوران سختی‌ها همواره با اتکای به خدا تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده است.اشکال اینجاست که برخی مشکلات را اقتصادی نمی‌دانند و به‌دنبال راهکار سیاسی هستند اما ما معتقدیم راهکار سیاسی برای مشکلات اقتصادی مناسب نیست. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اینکه اگر رییس‌جمهوری می‌شدید چه اتفاقی می‌افتاد؟، پاسخ داد: خدا رحم کرد رییس‌جمهوری نشدیم که دلار پنج هزار تومان بشود اما سؤال این است، شرایطی که الان هست باید همین‌طور باقی می‌ماند یا می‌شد که امور را بهتر کرد؟ ما می‌توانستیم مدیریت کنیم منابع ارزی در جهت منافع کشور باشد، چرا امروز این‌همه نقدینگی داریم؟ این نقدینگی وارد هر بخشی از جامعه شود خرابی به بار می‌آورد.مسأله سوداگری و سفته‌بازی در کشور با راهکار مالیات می‌تواند حل شود، اگر کسی درآمد دارد باید مالیاتش را هم بدهد. ما در دوسالی که در آستان هستیم مالیات خود را پرداخت کرده‌ایم.

 باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت
وی گفت: باید از یقه‌سفیدها مالیات گرفت و اگر از کسانی که درآمدهای بالایی دارند مالیات گرفته شود به یقین بسیاری از سوداگری‌ها حل می‌شد. ما بودیم قانون مترقی محیط‌زیست را متوقف نمی‌کردیم، ما قانون فرانسه را بر آنچه خودمان داریم ترجیح نمی‌دادیم.اگر ما بودیم قانون تولید مسکن را متوقف نمی‌کردیم، متأسفانه با برخی از نگاه‌ها و تدابیر امروز دچار مشکلاتی شدیم که می‌توانست این‌طور نباشد.

  پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور سال ۹۶ بود
رییسی در خصوص نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶،گفت: انتخاباتی که گذشت از پُر تخلف‌ترین انتخابات کشور بود، بنده بیش از ۶۰۰ گزارش تخلف انتخاباتی از سراسر کشور داشتم اما معتقد بودم که نباید نتیجه این انتخابات منجر به مشکلی برای کشور شود بنابراین پس از انتخابات، آنچه شورای نگهبان گفت را قبول کردم.
وی افزود: باید این رویه بررسی شود که اگر کسی دولت مستقر بود، مجموعه آنان طوری عمل نکنند که انتخابات ناسالم شود. من تقاضا دارم و مصرانه هم می‌خواهم که به تخلفات انتخابات رسیدگی شود.اگر کسی از کاندیداها غیر از نامزد پیروز طرفداری کرد، نباید با وی تسویه حساب کرد. تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: تفاوت ما با کسانی که امروز روی کار هستند تفکری است که برای اداره کشور داریم و نه چیز دیگر؛ یک نگاه به استقلال سیاسی و فرهنگی کشور توجه می‌کند و یک نگاه دیگر معتقد است برای آب خوردن هم باید به امضای بیگانگان نگاه کرد. رییسی خطاب به دانشجویان، گفت: دانشگاه بیش از هر جای دیگری باید در خصوص موضوعات مختلف از جمله ۲۰۳۰، برجام و FATF نظر دهد و البته فارغ از موضوعات سیاسی باید نظر علمی و بی‌طرفانه داد. بنده با هر کسی که گره از کار مردم باز کند و مشکلات مردم را حل و فصل کند، همکاری می‌کنم.

شماره‌های پیشین