639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله صورت گرفت

اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در مرز لبنان

رژیم صهیونیستی عملیاتی با عنوان «سپر شمالی» را به منظور مقابله با حزب‌الله از روز گذشته در مزهای فلسطین اشغالی با لبنان کلید زد تا همچنان شکست دیگری از گروه‌های مقاومت در کارنامه دفاعی خود ثبت کند.

 

ارتش رژیم صهیونیستی پس از شکست  در برابر حملات صدها موشک گروه‌های مقاومت درغزه که اواخر آبان‌ماه صورت گرفت به توانایی‌های مقاومت پی برد و خواستار آتش‌بس با وساطت مصر در این‌باره شد چرا که نتوانست در برابر ایستادگی و توان مقاومت مقابله کند، علاوه 
بر این تجربه خفت‌باری که صهیونیست‌ها در این جنگ سه‌روزه موشکی در غزه و در یک ماه اخیر تجربه کرده‌اند اما از روز گذشته تصمیم گرفتند تا با انجام عملیاتی 
با عنوان «سپر شمالی» به مقابله با حزب‌الله لبنان بپردازند.عملیاتی که به ادعای «فیخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل هدف از آن تخریب تونل‌های حزب‌الله در اراضی اشغالی عنوان شده است.ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است که حزب‌الله این تونل‌ها را با هدف اجرای عملیات‌های غافل‌گیر کننده علیه آن‌ها حفر کرده است و به همین دلیل عملیات سپر شمالی را در سراسر مرز موسوم به «خط آبی» اجرا می‌کند.
این عملیات از سوی سرهنگ «یوئل استریک» فرمانده نیروهای شمالی ارتش رژیم اسرائیل هدایت شده و شامل یگان‌های مهندسی رزم، اطلاعاتی و نیروهای اداره توسعه تسلیحاتی و زیرساخت‌های فناوری وزارت جنگ این رژیم است. ارتش صهیونیستی برخی مناطق نزدیک به فنس‌های امنیتی در مرز لبنان که محل عملیات است از جمله «المطلة» را منطقه ممنوع نظامی اعلام کرده و همچنین تعداد نظامیان حاضر در فرماندهی شمالی را برای مقابله با هرگونه درگیری احتمالی افزایش داده است.
آن طور که در خبرها آمده، نظامیان رژیم اسرائیلی 
در جریان عملیات «سپر شمالی» قصد دارند تونل‌های مرزی را که توسط جنبش لبنانی «حزب‌الله» ساخته شده‌اند و ازآن‌ها برای انتقال وجابجایی محرمانه نیروهای نظامی به رژیم اسرائیل استفاده می‌شود، پیدا ومنهدم کنند. سخنگوی رسمی ارتش رژیم اسرائیل خاطرنشان کرده که این تونل‌ها زیاد هستند و در عین حال گفته که این تونل‌ها هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند و خطری برای اسرائیلی‌ها ندارند.
وی افزود: ما از وجود یکسری از این نوع تونل‌ها باخبریم. تعداد آن‌ها را اعلام نمی‌کنم ولی این تونل‌ها زیاد هستند.این عملیات فقط در اسرائیل انجام خواهد شد و شمال بلندی‌های جولان را نیز شامل خواهد شد. نیروهای 
رژیم اسرائیل در شمال در این عملیات شرکت خواهند کرد.
بررسی‌های منابع رسانه‌ای و میدانی نشان می‌دهد که آنچه تحت عنوان عملیات کشف تونل‌های حزب‌الله از صبح سه شنبه در صدر اخبار رسانه‌های رژیم اسرائیل 
قرار گرفته است، ادعایی بیش نیست و قبل از هر چیز مصرف تبلیغاتی برای این رژیم دارد.

عضو شورای حزب‌الله: 
مقاومت در حالت آماده‌باش است
«حسن حب‌الله» عضو شورای سیاسی حزب‌الله از نخستین مقامات گروه مقاومت لبنان است که 
روز گذشته در پاسخ به ادعاهای رژیم صهیونیستی در انجام این عملیات، افزود:مقاومت در حالت آماده‌باش، 
بیداری دائمی و نظارت شدید بر تمام تحرکات دشمن در همه جبهه‌هاست.
وی افزود: رژیم صهیونیستی می‌داند دوره‌ای که 
ابتکار عمل در دستش بود، حمله می‌کرد و سپس بازمی‌گشت (بزن و در رو)، تمام شده است.
این عضو شورای سیاسی حزب‌الله تأکید کرد: مقاومت امروز می‌تواند در مقابل هر حمله این رژیم بایستد و می‌تواند مانند آنچه در حمله اخیر به نوار غزه اتفاق افتاد، جنگ ۳۳ روزه و نیز قبل از آن به دشمن ضربه بزند.

هشدار لبنان درباره ادعاهای رژیم صهیونیستی
البته، پس از تحرکات رژیم صهیونیستی با عنوان عملیات «سپر شمالی» به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله در مرزهای جنوب لبنان و فلسطین اشغالی، شورای ملی رسانه‌های دیداری وشنیداری لبنان هم درباره «سقوط در چاله تبلیغاتی صهیونیست‌ها» 
به رسانه‌ها هشدار داد و اعلام کرد: دشمن صهیونیستی با انتشار ویدیوهایی حمله، تهدید و هراس‌افکنی علیه لبنان را با شعار کشف تونل در شمال فلسطین اشغالی کلید زده است.
این شورا به همه شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، پایگاه‌های خبری و فعالان رسانه‌ای هشدار داد که مراقب باشند همان‌طور که رژیم صهیونیستی می‌خواهد این کذب را ترویج و تبلیغ نکنند.
همزمان با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از رسانه‌های عبری مبنی بر وجود تونل‌هایی در مرزهای شمالی فلسطین، ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی، نیروهای خود را در طول 79 کیلومتر مرز با لبنان به حالت آماده باش درآورد و بولدوزرهای رژیم اسرائیلی کار تخریب تونل‌هایی را که به ادعای آن‌ها حزب‌الله در مناطق مرزی حفر کرده، 
آغاز کردند.

آرامش در لبنان، هراس در رژیم صهیونیستی
دو سالی می‌شود که صهیونیست‌ها از ترس نفوذ رزمندگان مقاومت در هرگونه جنگ احتمالی اقدام به ساخت دیوار حائل و حفر خندق‌هایی عمیق در طول مرز با لبنان کرده است؛ اقدامی که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آن را «مرگ رؤیای رژیم اسرائیل بزرگ» توصیف کرده بود.
در حالی که سربازان صهیونیستی در نزدیکی 
ماشین آلات حفاری نگاه‌شان به سمت شهرک‌های «کفرکلا» و «بوابه فاطمه» در لبنان دوخته شده و سلاح خود را محکم چسبیده‌اند، مردم در منطقه مرزی لبنان 
با فلسطین اشغالی به زندگی طبیعی‌شان ادامه می‌دهند. گشتی‌های رژیم اسرائیلی تلاش دارند تا تحرکات خود را 
به حداقل برسانند و پشت دیوار حائل پنهان شوند.

اعتراف مقامات صهیونیستی به قدرت حزب‌الله
هفته گذشته، جنبش حزب‌الله لبنان با انتشار یک پیام ویدئویی به رژیم صهیونیستی درباره هرگونه تجاوز به لبنان هشدار داد که صهیونیست‌ها را به وحشت 
فرو برده است.
در این فیلم که با عنوان «اگر گستاخی کنید، پشیمان خواهید شد» و با زیرنویس عبری منتشر شده است، بخش‌هایی از سخنان «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آورده شده که به صهیونیست‌ها در مورد تجاوز به لبنان هشدار داد. سید حسن نصرالله در این سخنان تأکید می‌کند که هرگونه حمله رژیم صهیونیستی به لبنان با پاسخ قاطعانه حزب‌الله مواجه خواهد شد. دبیرکل حزب‌الله در این سخنان می‌گوید: «هر گونه تجاوز، 
حمله هوایی و بمباران لبنان را قطعاً پاسخ خواهیم داد».
در این فیلم تصاویری از برخی مراکز حساس 
رژیم صهیونیستی همچون تأسیسات هسته‌ای و مراکز نظامی این رژیم نمایش داده شده و رزمندگان حزب‌الله را در حال نشانه‌گیری به سمت اهداف رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد. «عودید بن عامی» از کارشناسان رژیم اسرائیلی درباره قدرت حزب‌الله، گفت: «مشکلی که رژیم اسرائیل با آن روبه‌روست این است که نصرالله قبلاً ثابت کرده که صادق است و دروغ نمی‌گوید. نصرالله با تهدیدات خود بازدارندگی را ادامه می‌دهد».

یک مقام صهیونیستی: 
قهوه خوری زمان جنگ تعطیل شد!
البته«تامیر یدعی» فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مقام‌ها و سران داخلی 
این رژیم که برای بررسی چگونگی آماده‌سازی و عکس‌العمل در بحران‌ها و وضعیت‌های اضطراری در شهر اشغالی «عسقلان» (اشکلون) برگزار شده بود؛ با بیان این‌که هیچ فرد عاقلی پیدا نمی‌شود که تهدید جبهه‌داخلی ما را در جنگ بعدی بسیار خطرناک ارزیابی نکند، تأکید کرد: «حزب الله توانایی دارد که عمق سرزمین‌های رژیم اسرائیلی را به صورت انبوه موشک‌باران کند. 
سال ۲۰۱۹ سالی سخت و پیچیده برای رژیم اسرائیل است چراکه در برابر چالش‌های بزرگی قرار می‌گیرد. در کنار آنچه ما از دشمن در گذشته می‌دانستیم، امروز واقعیت ژئواستراتژیک جدیدی نیز وجود دارد که برای رژیم اسرائیل چالش و تهدید جدیدی است. من منظورم سلاح‌های معروف نیست، بلکه از قدرت روبه افزایش حزب‌الله حرف می‌زنم. حزب‌الله حالا زرادخانه‌ای دارد که در آن موشک‌های با دقت بالا نگهداری می‌کند و با این موشک‌ها می‌تواند همه نقاط رژیم اسرائیل را 
به صورت گسترده و انبوه موشک‌باران کند.
این ژنرال اسرائیلی با بیان اینکه دستگاه جاسوسی 
رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را در اختیار دارد که حاکی از هماهنگی بی‌سابقه حزب‌الله در جبهه شمالی (لبنان) 
با مقاومت فلسطینی در جبهه جنوبی (غزه) است، درباره جنگ احتمالی آینده در دو جبهه هشدار داد و گفت که وضعیت دیگر مانند گذشته نیست که در خلال جنگ، مردم آسوده بنشینند و در تل آویو قهوه‌شان را بنوشند و لذت ببرند.دیگر همانند گذشته ساکنان تل آویو در حین جنگ نمی‌توانند قهوه بنوشند. برخی رسانه‌های عربی و عبری در منطقه همواره سعی دارند که رژیم اسرائیل را شکست‌ناپذیر و طرفی که در همه جنگ‌ها توانمند است، معرفی کنند اما واقعیت به گونه‌ای دیگر است. ترسی که تل آویو را رها نمی‌کند توان موشکی، قدرت ارزیابی و تحلیل اوضاع منطقه از سوی نصرالله، تجارب گرانبهایی که رزمندگان مقاومت لبنان در جریان بحران سوریه به دست آورده‌اند، است. علاوه بر این جبهه متزلزل داخلی رژیم اسرائیل را نیز باید مورد توجه قرار داد.

شماره‌های پیشین