677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله صورت گرفت

اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در مرز لبنان

رژیم صهیونیستی عملیاتی با عنوان «سپر شمالی» را به منظور مقابله با حزب‌الله از روز گذشته در مزهای فلسطین اشغالی با لبنان کلید زد تا همچنان شکست دیگری از گروه‌های مقاومت در کارنامه دفاعی خود ثبت کند.

 

ارتش رژیم صهیونیستی پس از شکست  در برابر حملات صدها موشک گروه‌های مقاومت درغزه که اواخر آبان‌ماه صورت گرفت به توانایی‌های مقاومت پی برد و خواستار آتش‌بس با وساطت مصر در این‌باره شد چرا که نتوانست در برابر ایستادگی و توان مقاومت مقابله کند، علاوه 
بر این تجربه خفت‌باری که صهیونیست‌ها در این جنگ سه‌روزه موشکی در غزه و در یک ماه اخیر تجربه کرده‌اند اما از روز گذشته تصمیم گرفتند تا با انجام عملیاتی 
با عنوان «سپر شمالی» به مقابله با حزب‌الله لبنان بپردازند.عملیاتی که به ادعای «فیخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل هدف از آن تخریب تونل‌های حزب‌الله در اراضی اشغالی عنوان شده است.ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است که حزب‌الله این تونل‌ها را با هدف اجرای عملیات‌های غافل‌گیر کننده علیه آن‌ها حفر کرده است و به همین دلیل عملیات سپر شمالی را در سراسر مرز موسوم به «خط آبی» اجرا می‌کند.
این عملیات از سوی سرهنگ «یوئل استریک» فرمانده نیروهای شمالی ارتش رژیم اسرائیل هدایت شده و شامل یگان‌های مهندسی رزم، اطلاعاتی و نیروهای اداره توسعه تسلیحاتی و زیرساخت‌های فناوری وزارت جنگ این رژیم است. ارتش صهیونیستی برخی مناطق نزدیک به فنس‌های امنیتی در مرز لبنان که محل عملیات است از جمله «المطلة» را منطقه ممنوع نظامی اعلام کرده و همچنین تعداد نظامیان حاضر در فرماندهی شمالی را برای مقابله با هرگونه درگیری احتمالی افزایش داده است.
آن طور که در خبرها آمده، نظامیان رژیم اسرائیلی 
در جریان عملیات «سپر شمالی» قصد دارند تونل‌های مرزی را که توسط جنبش لبنانی «حزب‌الله» ساخته شده‌اند و ازآن‌ها برای انتقال وجابجایی محرمانه نیروهای نظامی به رژیم اسرائیل استفاده می‌شود، پیدا ومنهدم کنند. سخنگوی رسمی ارتش رژیم اسرائیل خاطرنشان کرده که این تونل‌ها زیاد هستند و در عین حال گفته که این تونل‌ها هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند و خطری برای اسرائیلی‌ها ندارند.
وی افزود: ما از وجود یکسری از این نوع تونل‌ها باخبریم. تعداد آن‌ها را اعلام نمی‌کنم ولی این تونل‌ها زیاد هستند.این عملیات فقط در اسرائیل انجام خواهد شد و شمال بلندی‌های جولان را نیز شامل خواهد شد. نیروهای 
رژیم اسرائیل در شمال در این عملیات شرکت خواهند کرد.
بررسی‌های منابع رسانه‌ای و میدانی نشان می‌دهد که آنچه تحت عنوان عملیات کشف تونل‌های حزب‌الله از صبح سه شنبه در صدر اخبار رسانه‌های رژیم اسرائیل 
قرار گرفته است، ادعایی بیش نیست و قبل از هر چیز مصرف تبلیغاتی برای این رژیم دارد.

عضو شورای حزب‌الله: 
مقاومت در حالت آماده‌باش است
«حسن حب‌الله» عضو شورای سیاسی حزب‌الله از نخستین مقامات گروه مقاومت لبنان است که 
روز گذشته در پاسخ به ادعاهای رژیم صهیونیستی در انجام این عملیات، افزود:مقاومت در حالت آماده‌باش، 
بیداری دائمی و نظارت شدید بر تمام تحرکات دشمن در همه جبهه‌هاست.
وی افزود: رژیم صهیونیستی می‌داند دوره‌ای که 
ابتکار عمل در دستش بود، حمله می‌کرد و سپس بازمی‌گشت (بزن و در رو)، تمام شده است.
این عضو شورای سیاسی حزب‌الله تأکید کرد: مقاومت امروز می‌تواند در مقابل هر حمله این رژیم بایستد و می‌تواند مانند آنچه در حمله اخیر به نوار غزه اتفاق افتاد، جنگ ۳۳ روزه و نیز قبل از آن به دشمن ضربه بزند.

هشدار لبنان درباره ادعاهای رژیم صهیونیستی
البته، پس از تحرکات رژیم صهیونیستی با عنوان عملیات «سپر شمالی» به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله در مرزهای جنوب لبنان و فلسطین اشغالی، شورای ملی رسانه‌های دیداری وشنیداری لبنان هم درباره «سقوط در چاله تبلیغاتی صهیونیست‌ها» 
به رسانه‌ها هشدار داد و اعلام کرد: دشمن صهیونیستی با انتشار ویدیوهایی حمله، تهدید و هراس‌افکنی علیه لبنان را با شعار کشف تونل در شمال فلسطین اشغالی کلید زده است.
این شورا به همه شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، پایگاه‌های خبری و فعالان رسانه‌ای هشدار داد که مراقب باشند همان‌طور که رژیم صهیونیستی می‌خواهد این کذب را ترویج و تبلیغ نکنند.
همزمان با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از رسانه‌های عبری مبنی بر وجود تونل‌هایی در مرزهای شمالی فلسطین، ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی، نیروهای خود را در طول 79 کیلومتر مرز با لبنان به حالت آماده باش درآورد و بولدوزرهای رژیم اسرائیلی کار تخریب تونل‌هایی را که به ادعای آن‌ها حزب‌الله در مناطق مرزی حفر کرده، 
آغاز کردند.

آرامش در لبنان، هراس در رژیم صهیونیستی
دو سالی می‌شود که صهیونیست‌ها از ترس نفوذ رزمندگان مقاومت در هرگونه جنگ احتمالی اقدام به ساخت دیوار حائل و حفر خندق‌هایی عمیق در طول مرز با لبنان کرده است؛ اقدامی که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آن را «مرگ رؤیای رژیم اسرائیل بزرگ» توصیف کرده بود.
در حالی که سربازان صهیونیستی در نزدیکی 
ماشین آلات حفاری نگاه‌شان به سمت شهرک‌های «کفرکلا» و «بوابه فاطمه» در لبنان دوخته شده و سلاح خود را محکم چسبیده‌اند، مردم در منطقه مرزی لبنان 
با فلسطین اشغالی به زندگی طبیعی‌شان ادامه می‌دهند. گشتی‌های رژیم اسرائیلی تلاش دارند تا تحرکات خود را 
به حداقل برسانند و پشت دیوار حائل پنهان شوند.

اعتراف مقامات صهیونیستی به قدرت حزب‌الله
هفته گذشته، جنبش حزب‌الله لبنان با انتشار یک پیام ویدئویی به رژیم صهیونیستی درباره هرگونه تجاوز به لبنان هشدار داد که صهیونیست‌ها را به وحشت 
فرو برده است.
در این فیلم که با عنوان «اگر گستاخی کنید، پشیمان خواهید شد» و با زیرنویس عبری منتشر شده است، بخش‌هایی از سخنان «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آورده شده که به صهیونیست‌ها در مورد تجاوز به لبنان هشدار داد. سید حسن نصرالله در این سخنان تأکید می‌کند که هرگونه حمله رژیم صهیونیستی به لبنان با پاسخ قاطعانه حزب‌الله مواجه خواهد شد. دبیرکل حزب‌الله در این سخنان می‌گوید: «هر گونه تجاوز، 
حمله هوایی و بمباران لبنان را قطعاً پاسخ خواهیم داد».
در این فیلم تصاویری از برخی مراکز حساس 
رژیم صهیونیستی همچون تأسیسات هسته‌ای و مراکز نظامی این رژیم نمایش داده شده و رزمندگان حزب‌الله را در حال نشانه‌گیری به سمت اهداف رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد. «عودید بن عامی» از کارشناسان رژیم اسرائیلی درباره قدرت حزب‌الله، گفت: «مشکلی که رژیم اسرائیل با آن روبه‌روست این است که نصرالله قبلاً ثابت کرده که صادق است و دروغ نمی‌گوید. نصرالله با تهدیدات خود بازدارندگی را ادامه می‌دهد».

یک مقام صهیونیستی: 
قهوه خوری زمان جنگ تعطیل شد!
البته«تامیر یدعی» فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مقام‌ها و سران داخلی 
این رژیم که برای بررسی چگونگی آماده‌سازی و عکس‌العمل در بحران‌ها و وضعیت‌های اضطراری در شهر اشغالی «عسقلان» (اشکلون) برگزار شده بود؛ با بیان این‌که هیچ فرد عاقلی پیدا نمی‌شود که تهدید جبهه‌داخلی ما را در جنگ بعدی بسیار خطرناک ارزیابی نکند، تأکید کرد: «حزب الله توانایی دارد که عمق سرزمین‌های رژیم اسرائیلی را به صورت انبوه موشک‌باران کند. 
سال ۲۰۱۹ سالی سخت و پیچیده برای رژیم اسرائیل است چراکه در برابر چالش‌های بزرگی قرار می‌گیرد. در کنار آنچه ما از دشمن در گذشته می‌دانستیم، امروز واقعیت ژئواستراتژیک جدیدی نیز وجود دارد که برای رژیم اسرائیل چالش و تهدید جدیدی است. من منظورم سلاح‌های معروف نیست، بلکه از قدرت روبه افزایش حزب‌الله حرف می‌زنم. حزب‌الله حالا زرادخانه‌ای دارد که در آن موشک‌های با دقت بالا نگهداری می‌کند و با این موشک‌ها می‌تواند همه نقاط رژیم اسرائیل را 
به صورت گسترده و انبوه موشک‌باران کند.
این ژنرال اسرائیلی با بیان اینکه دستگاه جاسوسی 
رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را در اختیار دارد که حاکی از هماهنگی بی‌سابقه حزب‌الله در جبهه شمالی (لبنان) 
با مقاومت فلسطینی در جبهه جنوبی (غزه) است، درباره جنگ احتمالی آینده در دو جبهه هشدار داد و گفت که وضعیت دیگر مانند گذشته نیست که در خلال جنگ، مردم آسوده بنشینند و در تل آویو قهوه‌شان را بنوشند و لذت ببرند.دیگر همانند گذشته ساکنان تل آویو در حین جنگ نمی‌توانند قهوه بنوشند. برخی رسانه‌های عربی و عبری در منطقه همواره سعی دارند که رژیم اسرائیل را شکست‌ناپذیر و طرفی که در همه جنگ‌ها توانمند است، معرفی کنند اما واقعیت به گونه‌ای دیگر است. ترسی که تل آویو را رها نمی‌کند توان موشکی، قدرت ارزیابی و تحلیل اوضاع منطقه از سوی نصرالله، تجارب گرانبهایی که رزمندگان مقاومت لبنان در جریان بحران سوریه به دست آورده‌اند، است. علاوه بر این جبهه متزلزل داخلی رژیم اسرائیل را نیز باید مورد توجه قرار داد.

شماره‌های پیشین