725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله صورت گرفت

اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در مرز لبنان

رژیم صهیونیستی عملیاتی با عنوان «سپر شمالی» را به منظور مقابله با حزب‌الله از روز گذشته در مزهای فلسطین اشغالی با لبنان کلید زد تا همچنان شکست دیگری از گروه‌های مقاومت در کارنامه دفاعی خود ثبت کند.

 

ارتش رژیم صهیونیستی پس از شکست  در برابر حملات صدها موشک گروه‌های مقاومت درغزه که اواخر آبان‌ماه صورت گرفت به توانایی‌های مقاومت پی برد و خواستار آتش‌بس با وساطت مصر در این‌باره شد چرا که نتوانست در برابر ایستادگی و توان مقاومت مقابله کند، علاوه 
بر این تجربه خفت‌باری که صهیونیست‌ها در این جنگ سه‌روزه موشکی در غزه و در یک ماه اخیر تجربه کرده‌اند اما از روز گذشته تصمیم گرفتند تا با انجام عملیاتی 
با عنوان «سپر شمالی» به مقابله با حزب‌الله لبنان بپردازند.عملیاتی که به ادعای «فیخای ادرعی» سخنگوی ارتش رژیم اسرائیل هدف از آن تخریب تونل‌های حزب‌الله در اراضی اشغالی عنوان شده است.ارتش رژیم صهیونیستی مدعی است که حزب‌الله این تونل‌ها را با هدف اجرای عملیات‌های غافل‌گیر کننده علیه آن‌ها حفر کرده است و به همین دلیل عملیات سپر شمالی را در سراسر مرز موسوم به «خط آبی» اجرا می‌کند.
این عملیات از سوی سرهنگ «یوئل استریک» فرمانده نیروهای شمالی ارتش رژیم اسرائیل هدایت شده و شامل یگان‌های مهندسی رزم، اطلاعاتی و نیروهای اداره توسعه تسلیحاتی و زیرساخت‌های فناوری وزارت جنگ این رژیم است. ارتش صهیونیستی برخی مناطق نزدیک به فنس‌های امنیتی در مرز لبنان که محل عملیات است از جمله «المطلة» را منطقه ممنوع نظامی اعلام کرده و همچنین تعداد نظامیان حاضر در فرماندهی شمالی را برای مقابله با هرگونه درگیری احتمالی افزایش داده است.
آن طور که در خبرها آمده، نظامیان رژیم اسرائیلی 
در جریان عملیات «سپر شمالی» قصد دارند تونل‌های مرزی را که توسط جنبش لبنانی «حزب‌الله» ساخته شده‌اند و ازآن‌ها برای انتقال وجابجایی محرمانه نیروهای نظامی به رژیم اسرائیل استفاده می‌شود، پیدا ومنهدم کنند. سخنگوی رسمی ارتش رژیم اسرائیل خاطرنشان کرده که این تونل‌ها زیاد هستند و در عین حال گفته که این تونل‌ها هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند و خطری برای اسرائیلی‌ها ندارند.
وی افزود: ما از وجود یکسری از این نوع تونل‌ها باخبریم. تعداد آن‌ها را اعلام نمی‌کنم ولی این تونل‌ها زیاد هستند.این عملیات فقط در اسرائیل انجام خواهد شد و شمال بلندی‌های جولان را نیز شامل خواهد شد. نیروهای 
رژیم اسرائیل در شمال در این عملیات شرکت خواهند کرد.
بررسی‌های منابع رسانه‌ای و میدانی نشان می‌دهد که آنچه تحت عنوان عملیات کشف تونل‌های حزب‌الله از صبح سه شنبه در صدر اخبار رسانه‌های رژیم اسرائیل 
قرار گرفته است، ادعایی بیش نیست و قبل از هر چیز مصرف تبلیغاتی برای این رژیم دارد.

عضو شورای حزب‌الله: 
مقاومت در حالت آماده‌باش است
«حسن حب‌الله» عضو شورای سیاسی حزب‌الله از نخستین مقامات گروه مقاومت لبنان است که 
روز گذشته در پاسخ به ادعاهای رژیم صهیونیستی در انجام این عملیات، افزود:مقاومت در حالت آماده‌باش، 
بیداری دائمی و نظارت شدید بر تمام تحرکات دشمن در همه جبهه‌هاست.
وی افزود: رژیم صهیونیستی می‌داند دوره‌ای که 
ابتکار عمل در دستش بود، حمله می‌کرد و سپس بازمی‌گشت (بزن و در رو)، تمام شده است.
این عضو شورای سیاسی حزب‌الله تأکید کرد: مقاومت امروز می‌تواند در مقابل هر حمله این رژیم بایستد و می‌تواند مانند آنچه در حمله اخیر به نوار غزه اتفاق افتاد، جنگ ۳۳ روزه و نیز قبل از آن به دشمن ضربه بزند.

هشدار لبنان درباره ادعاهای رژیم صهیونیستی
البته، پس از تحرکات رژیم صهیونیستی با عنوان عملیات «سپر شمالی» به بهانه کشف و انهدام تونل‌های منتسب به حزب‌الله در مرزهای جنوب لبنان و فلسطین اشغالی، شورای ملی رسانه‌های دیداری وشنیداری لبنان هم درباره «سقوط در چاله تبلیغاتی صهیونیست‌ها» 
به رسانه‌ها هشدار داد و اعلام کرد: دشمن صهیونیستی با انتشار ویدیوهایی حمله، تهدید و هراس‌افکنی علیه لبنان را با شعار کشف تونل در شمال فلسطین اشغالی کلید زده است.
این شورا به همه شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، پایگاه‌های خبری و فعالان رسانه‌ای هشدار داد که مراقب باشند همان‌طور که رژیم صهیونیستی می‌خواهد این کذب را ترویج و تبلیغ نکنند.
همزمان با انتشار تصاویر و ویدیوهایی از رسانه‌های عبری مبنی بر وجود تونل‌هایی در مرزهای شمالی فلسطین، ارتش رژیم اشغالگر صهیونیستی، نیروهای خود را در طول 79 کیلومتر مرز با لبنان به حالت آماده باش درآورد و بولدوزرهای رژیم اسرائیلی کار تخریب تونل‌هایی را که به ادعای آن‌ها حزب‌الله در مناطق مرزی حفر کرده، 
آغاز کردند.

آرامش در لبنان، هراس در رژیم صهیونیستی
دو سالی می‌شود که صهیونیست‌ها از ترس نفوذ رزمندگان مقاومت در هرگونه جنگ احتمالی اقدام به ساخت دیوار حائل و حفر خندق‌هایی عمیق در طول مرز با لبنان کرده است؛ اقدامی که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آن را «مرگ رؤیای رژیم اسرائیل بزرگ» توصیف کرده بود.
در حالی که سربازان صهیونیستی در نزدیکی 
ماشین آلات حفاری نگاه‌شان به سمت شهرک‌های «کفرکلا» و «بوابه فاطمه» در لبنان دوخته شده و سلاح خود را محکم چسبیده‌اند، مردم در منطقه مرزی لبنان 
با فلسطین اشغالی به زندگی طبیعی‌شان ادامه می‌دهند. گشتی‌های رژیم اسرائیلی تلاش دارند تا تحرکات خود را 
به حداقل برسانند و پشت دیوار حائل پنهان شوند.

اعتراف مقامات صهیونیستی به قدرت حزب‌الله
هفته گذشته، جنبش حزب‌الله لبنان با انتشار یک پیام ویدئویی به رژیم صهیونیستی درباره هرگونه تجاوز به لبنان هشدار داد که صهیونیست‌ها را به وحشت 
فرو برده است.
در این فیلم که با عنوان «اگر گستاخی کنید، پشیمان خواهید شد» و با زیرنویس عبری منتشر شده است، بخش‌هایی از سخنان «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله آورده شده که به صهیونیست‌ها در مورد تجاوز به لبنان هشدار داد. سید حسن نصرالله در این سخنان تأکید می‌کند که هرگونه حمله رژیم صهیونیستی به لبنان با پاسخ قاطعانه حزب‌الله مواجه خواهد شد. دبیرکل حزب‌الله در این سخنان می‌گوید: «هر گونه تجاوز، 
حمله هوایی و بمباران لبنان را قطعاً پاسخ خواهیم داد».
در این فیلم تصاویری از برخی مراکز حساس 
رژیم صهیونیستی همچون تأسیسات هسته‌ای و مراکز نظامی این رژیم نمایش داده شده و رزمندگان حزب‌الله را در حال نشانه‌گیری به سمت اهداف رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد. «عودید بن عامی» از کارشناسان رژیم اسرائیلی درباره قدرت حزب‌الله، گفت: «مشکلی که رژیم اسرائیل با آن روبه‌روست این است که نصرالله قبلاً ثابت کرده که صادق است و دروغ نمی‌گوید. نصرالله با تهدیدات خود بازدارندگی را ادامه می‌دهد».

یک مقام صهیونیستی: 
قهوه خوری زمان جنگ تعطیل شد!
البته«تامیر یدعی» فرمانده جبهه داخلی ارتش رژیم صهیونیستی در کنفرانس مقام‌ها و سران داخلی 
این رژیم که برای بررسی چگونگی آماده‌سازی و عکس‌العمل در بحران‌ها و وضعیت‌های اضطراری در شهر اشغالی «عسقلان» (اشکلون) برگزار شده بود؛ با بیان این‌که هیچ فرد عاقلی پیدا نمی‌شود که تهدید جبهه‌داخلی ما را در جنگ بعدی بسیار خطرناک ارزیابی نکند، تأکید کرد: «حزب الله توانایی دارد که عمق سرزمین‌های رژیم اسرائیلی را به صورت انبوه موشک‌باران کند. 
سال ۲۰۱۹ سالی سخت و پیچیده برای رژیم اسرائیل است چراکه در برابر چالش‌های بزرگی قرار می‌گیرد. در کنار آنچه ما از دشمن در گذشته می‌دانستیم، امروز واقعیت ژئواستراتژیک جدیدی نیز وجود دارد که برای رژیم اسرائیل چالش و تهدید جدیدی است. من منظورم سلاح‌های معروف نیست، بلکه از قدرت روبه افزایش حزب‌الله حرف می‌زنم. حزب‌الله حالا زرادخانه‌ای دارد که در آن موشک‌های با دقت بالا نگهداری می‌کند و با این موشک‌ها می‌تواند همه نقاط رژیم اسرائیل را 
به صورت گسترده و انبوه موشک‌باران کند.
این ژنرال اسرائیلی با بیان اینکه دستگاه جاسوسی 
رژیم صهیونیستی اطلاعاتی را در اختیار دارد که حاکی از هماهنگی بی‌سابقه حزب‌الله در جبهه شمالی (لبنان) 
با مقاومت فلسطینی در جبهه جنوبی (غزه) است، درباره جنگ احتمالی آینده در دو جبهه هشدار داد و گفت که وضعیت دیگر مانند گذشته نیست که در خلال جنگ، مردم آسوده بنشینند و در تل آویو قهوه‌شان را بنوشند و لذت ببرند.دیگر همانند گذشته ساکنان تل آویو در حین جنگ نمی‌توانند قهوه بنوشند. برخی رسانه‌های عربی و عبری در منطقه همواره سعی دارند که رژیم اسرائیل را شکست‌ناپذیر و طرفی که در همه جنگ‌ها توانمند است، معرفی کنند اما واقعیت به گونه‌ای دیگر است. ترسی که تل آویو را رها نمی‌کند توان موشکی، قدرت ارزیابی و تحلیل اوضاع منطقه از سوی نصرالله، تجارب گرانبهایی که رزمندگان مقاومت لبنان در جریان بحران سوریه به دست آورده‌اند، است. علاوه بر این جبهه متزلزل داخلی رژیم اسرائیل را نیز باید مورد توجه قرار داد.

شماره‌های پیشین