677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

اردن کنفرانس حمایت از قدس برگزار می‌کند

چرخش اردن به سوی قدس

برخوردهای سرد سیاسی آل سعود با برخی کشورهای منطقه برای محقق شدن معامله قرن راه به جایی نبرد و اردن که به‌تازگی به سیاست های ریاض درباره فلسطین پشت کرده است، قصد دارد اواخر این ماه کنفرانسی در حمایت از قدس برگزار کند.

 

 
 پس از آنکه اردن اخیراً تمدید الحاقیه‌های توافق صلح درباره اراضی «الباقوره» و «الغمر» خود با رژیم صهیونیستی را ملغی اعلام کرده است شاهد حضور مقامات اردنی در نشست‌های مختلف 
با محوریت فلسطین در کشورهای منطقه از جمله ترکیه بودیم؛ نشست‌هایی که حضور اردن در آن، با واکنش‌هایی از سوی عربستان سعودی روبه‌رو شد چرا که ریاض آن را برخلاف تحقق معامله قرن و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی می‌دانست.
اکنون اردن در چرخشی جدید، دیروز دوشنبه از برگزاری کنفرانس بین‌المللی قریب‌الوقوع برای حمایت از مسجدالاقصی، قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن خبر داد؛ کنفرانسی که 
قرار است با حمایت از قدس در روزهای پایانی آذرماه جاری برگزار شود. با این اقدام می‌توان اردن را عملاً مخالف سیاست‌های غربی و عبری در فلسطین دانست.
 به گزارش «رای‌الیوم» عبدالناصر ابوالبصل، وزیر اوقاف و شئونات اسلامی اردن در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که این کنفرانس در بیستم ماه جاری میلادی‌(۲۹‌آذر) با نظارت اردن و با همکاری پارلمان و نمایندگان اردنی برگزار می‌شود.
ابوالبصل در ادامه افزود: تجاوزات اخیراً به‌صورت بی‌سابقه‌ افزایش یافته است و این اقدام از وجود یک طرح از پیش تعیین شده برای تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی این مکان خبر می‌دهد. یورش‌های روزانه اسرائیلی‌ها به مسجدالاقصی احساسات تمامی مسلمانان و اعراب را برانگیخته است. ابوالبصل همچنین تصریح کرد: ما در اردن که نظارت بر مقدسات اسلامی در شهر قدس را به نیابت از امت‌های عربی و اسلامی در شهر قدس بر‌عهده داریم، وظیفه داریم که با برگزاری کنفرانس بین‌المللی جهانیان را از خطرات تجاوز به مقدس‌ترین مقدسات مطلع سازیم.

واکنش های جهانی
 نسبت به تجاوزات اسرائیل
با حمایت‌های شفاف اردن از فلسطین می‌توان گفت که در‌حال‌حاضر «امان» به این نتیجه رسیده است که  در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شده است و اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود نسبت‌به موضوعاتی همچون فلسطین یا سوریه است.
این احتمال وجود دارد که اردن از این‌که دریافته است در محاسبات خود دچار اشتباه و انزوای سیاسی شده، پشیمان و امیدوار است تا در حمایت از ماهیت عربی قدس اشغالی، به دنبال ارتقای روابط خود با ائتلاف‌های جبهه مقاومت باشد.
اردن در حالی تصمیم به برگزاری چنین نشست بین‌المللی در حمایت از قدس گرفته است که اوایل ماه جاری شاهد حمله و تهاجم سه روزه 
رژیم صهیونیستی به غزه بودیم که گروه‌های مقاومت در پاسخ به تجاوزات صهیونیست‌ها موفق شدند بیش از 400‌موشک و راکت به اراضی اشغالی شلیک کنند و معادلات این جنگ کوتاه‌مدت را به نفع خود تمام کنند.
از این رو بود که اوایل این هفته هم مجمع عمومی سازمان ملل متحد 6‌قطعنامه در حمایت از فلسطین و علیه رژیم اسرائیل به تصویب رساند که در یکی از این قطعنامه‌ها تأکید شده بود که صهیونیست‌ها باید ارتفاعات جولان را ترک کنند.

پیوستن مردم اردن
 به تحریم کالاهای صهیونیستی
مطالبه‌گری مردمی اردنی‌ها از مقامات‌شان موجب شده است تا دولتمردان این کشور در تبادلات و دیدگاه‌های سیاسی خود نسبت‌به قدس و فلسطین تجدید‌نظر کنند. در تازه‌ترین حمایت‌های مردمی اردن از فلسطین، دیروز دوشنبه یک دانش‌آموز اردنی جنبش تحریم 
رژیم صهیونیستی را در این کشور به راه انداخت.
آیت عناب، پس از آنکه متوجه شد مدرسه آنها در امان با شرکت «اچ پی» قرارداد دارد تلاش کرد با توجه به حمایت این شرکت از رژیم اسرائیل آن را مورد تحریم قرار دهد که مورد توجه و حمایت مردمی در این کشور قرار گرفت.
 فعالیت های درخشان این دانش‌آموز اردنی در زمینه مبارزه با رژیم صهیونیستی و تحریم رژیم اسرائیل مورد استقبال کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل (BNC) قرار گرفته و این کمیته از کشورها و امت عربی خواسته است که با الگو قرار دادن 
«آیت عناب» رژیم ‌صهیونیستی را منزوی و مورد تحریم قرار دهند و از ارتباط با این رژیم خودداری کنند.
بر اساس همین مطالبه‌گری‌ها‌ی مردمی بود که عبدالله دوم، شاه اردن ضمیمه الباقوره و الغمر 
در توافقنامه سازش با اسرائیل را در مهرماه امسال لغو کرد و گفت که موضوع الباقوره و الغمر از مدت‌های مدیدی در صدر اولویت‌های ما بوده است.
عبدالله دوم، شاه اردن تاکنون دلیلی برای این اقدام خود بیان نکرد، اما به نظر می‌رسد که او با فشار‌های داخلی برای پایان دادن به بخشی از توافق‌نامه صلح و بازگشت این مناطق به 
تحت کنترل اردن مواجه است.
بر اساس توافق نامه‌۱۹۹۴ به رژیم اسرائیل اجازه بهره‌برداری از دو منطقه الباقوره و الغمر تا 25سال داده شده بود. این وضعیت در 25سال گذشته وجود داشته است. این الحاقیه‌ها در سال آینده باطل می‌شوند و شاه اردن اعلام کرد که این تصمیم خود را به اطلاع اسرائیلی‌ها رسانده است. سرزمین باقوره در شمال دره رود اردن در سال‌۱۹۶۰ به اشغال رژیم اسرائیل درآمد و سرزمین الغمر در نزدیکی عقبه در جنوب اردن در جریان جنگ سال‌۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمد.

شماره‌های پیشین