725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

اردن کنفرانس حمایت از قدس برگزار می‌کند

چرخش اردن به سوی قدس

برخوردهای سرد سیاسی آل سعود با برخی کشورهای منطقه برای محقق شدن معامله قرن راه به جایی نبرد و اردن که به‌تازگی به سیاست های ریاض درباره فلسطین پشت کرده است، قصد دارد اواخر این ماه کنفرانسی در حمایت از قدس برگزار کند.

 

 
 پس از آنکه اردن اخیراً تمدید الحاقیه‌های توافق صلح درباره اراضی «الباقوره» و «الغمر» خود با رژیم صهیونیستی را ملغی اعلام کرده است شاهد حضور مقامات اردنی در نشست‌های مختلف 
با محوریت فلسطین در کشورهای منطقه از جمله ترکیه بودیم؛ نشست‌هایی که حضور اردن در آن، با واکنش‌هایی از سوی عربستان سعودی روبه‌رو شد چرا که ریاض آن را برخلاف تحقق معامله قرن و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی می‌دانست.
اکنون اردن در چرخشی جدید، دیروز دوشنبه از برگزاری کنفرانس بین‌المللی قریب‌الوقوع برای حمایت از مسجدالاقصی، قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن خبر داد؛ کنفرانسی که 
قرار است با حمایت از قدس در روزهای پایانی آذرماه جاری برگزار شود. با این اقدام می‌توان اردن را عملاً مخالف سیاست‌های غربی و عبری در فلسطین دانست.
 به گزارش «رای‌الیوم» عبدالناصر ابوالبصل، وزیر اوقاف و شئونات اسلامی اردن در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که این کنفرانس در بیستم ماه جاری میلادی‌(۲۹‌آذر) با نظارت اردن و با همکاری پارلمان و نمایندگان اردنی برگزار می‌شود.
ابوالبصل در ادامه افزود: تجاوزات اخیراً به‌صورت بی‌سابقه‌ افزایش یافته است و این اقدام از وجود یک طرح از پیش تعیین شده برای تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی این مکان خبر می‌دهد. یورش‌های روزانه اسرائیلی‌ها به مسجدالاقصی احساسات تمامی مسلمانان و اعراب را برانگیخته است. ابوالبصل همچنین تصریح کرد: ما در اردن که نظارت بر مقدسات اسلامی در شهر قدس را به نیابت از امت‌های عربی و اسلامی در شهر قدس بر‌عهده داریم، وظیفه داریم که با برگزاری کنفرانس بین‌المللی جهانیان را از خطرات تجاوز به مقدس‌ترین مقدسات مطلع سازیم.

واکنش های جهانی
 نسبت به تجاوزات اسرائیل
با حمایت‌های شفاف اردن از فلسطین می‌توان گفت که در‌حال‌حاضر «امان» به این نتیجه رسیده است که  در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شده است و اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود نسبت‌به موضوعاتی همچون فلسطین یا سوریه است.
این احتمال وجود دارد که اردن از این‌که دریافته است در محاسبات خود دچار اشتباه و انزوای سیاسی شده، پشیمان و امیدوار است تا در حمایت از ماهیت عربی قدس اشغالی، به دنبال ارتقای روابط خود با ائتلاف‌های جبهه مقاومت باشد.
اردن در حالی تصمیم به برگزاری چنین نشست بین‌المللی در حمایت از قدس گرفته است که اوایل ماه جاری شاهد حمله و تهاجم سه روزه 
رژیم صهیونیستی به غزه بودیم که گروه‌های مقاومت در پاسخ به تجاوزات صهیونیست‌ها موفق شدند بیش از 400‌موشک و راکت به اراضی اشغالی شلیک کنند و معادلات این جنگ کوتاه‌مدت را به نفع خود تمام کنند.
از این رو بود که اوایل این هفته هم مجمع عمومی سازمان ملل متحد 6‌قطعنامه در حمایت از فلسطین و علیه رژیم اسرائیل به تصویب رساند که در یکی از این قطعنامه‌ها تأکید شده بود که صهیونیست‌ها باید ارتفاعات جولان را ترک کنند.

پیوستن مردم اردن
 به تحریم کالاهای صهیونیستی
مطالبه‌گری مردمی اردنی‌ها از مقامات‌شان موجب شده است تا دولتمردان این کشور در تبادلات و دیدگاه‌های سیاسی خود نسبت‌به قدس و فلسطین تجدید‌نظر کنند. در تازه‌ترین حمایت‌های مردمی اردن از فلسطین، دیروز دوشنبه یک دانش‌آموز اردنی جنبش تحریم 
رژیم صهیونیستی را در این کشور به راه انداخت.
آیت عناب، پس از آنکه متوجه شد مدرسه آنها در امان با شرکت «اچ پی» قرارداد دارد تلاش کرد با توجه به حمایت این شرکت از رژیم اسرائیل آن را مورد تحریم قرار دهد که مورد توجه و حمایت مردمی در این کشور قرار گرفت.
 فعالیت های درخشان این دانش‌آموز اردنی در زمینه مبارزه با رژیم صهیونیستی و تحریم رژیم اسرائیل مورد استقبال کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل (BNC) قرار گرفته و این کمیته از کشورها و امت عربی خواسته است که با الگو قرار دادن 
«آیت عناب» رژیم ‌صهیونیستی را منزوی و مورد تحریم قرار دهند و از ارتباط با این رژیم خودداری کنند.
بر اساس همین مطالبه‌گری‌ها‌ی مردمی بود که عبدالله دوم، شاه اردن ضمیمه الباقوره و الغمر 
در توافقنامه سازش با اسرائیل را در مهرماه امسال لغو کرد و گفت که موضوع الباقوره و الغمر از مدت‌های مدیدی در صدر اولویت‌های ما بوده است.
عبدالله دوم، شاه اردن تاکنون دلیلی برای این اقدام خود بیان نکرد، اما به نظر می‌رسد که او با فشار‌های داخلی برای پایان دادن به بخشی از توافق‌نامه صلح و بازگشت این مناطق به 
تحت کنترل اردن مواجه است.
بر اساس توافق نامه‌۱۹۹۴ به رژیم اسرائیل اجازه بهره‌برداری از دو منطقه الباقوره و الغمر تا 25سال داده شده بود. این وضعیت در 25سال گذشته وجود داشته است. این الحاقیه‌ها در سال آینده باطل می‌شوند و شاه اردن اعلام کرد که این تصمیم خود را به اطلاع اسرائیلی‌ها رسانده است. سرزمین باقوره در شمال دره رود اردن در سال‌۱۹۶۰ به اشغال رژیم اسرائیل درآمد و سرزمین الغمر در نزدیکی عقبه در جنوب اردن در جریان جنگ سال‌۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمد.

شماره‌های پیشین