639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

اردن کنفرانس حمایت از قدس برگزار می‌کند

چرخش اردن به سوی قدس

برخوردهای سرد سیاسی آل سعود با برخی کشورهای منطقه برای محقق شدن معامله قرن راه به جایی نبرد و اردن که به‌تازگی به سیاست های ریاض درباره فلسطین پشت کرده است، قصد دارد اواخر این ماه کنفرانسی در حمایت از قدس برگزار کند.

 

 
 پس از آنکه اردن اخیراً تمدید الحاقیه‌های توافق صلح درباره اراضی «الباقوره» و «الغمر» خود با رژیم صهیونیستی را ملغی اعلام کرده است شاهد حضور مقامات اردنی در نشست‌های مختلف 
با محوریت فلسطین در کشورهای منطقه از جمله ترکیه بودیم؛ نشست‌هایی که حضور اردن در آن، با واکنش‌هایی از سوی عربستان سعودی روبه‌رو شد چرا که ریاض آن را برخلاف تحقق معامله قرن و اعلام قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی می‌دانست.
اکنون اردن در چرخشی جدید، دیروز دوشنبه از برگزاری کنفرانس بین‌المللی قریب‌الوقوع برای حمایت از مسجدالاقصی، قدس و مقدسات اسلامی و مسیحی آن خبر داد؛ کنفرانسی که 
قرار است با حمایت از قدس در روزهای پایانی آذرماه جاری برگزار شود. با این اقدام می‌توان اردن را عملاً مخالف سیاست‌های غربی و عبری در فلسطین دانست.
 به گزارش «رای‌الیوم» عبدالناصر ابوالبصل، وزیر اوقاف و شئونات اسلامی اردن در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که این کنفرانس در بیستم ماه جاری میلادی‌(۲۹‌آذر) با نظارت اردن و با همکاری پارلمان و نمایندگان اردنی برگزار می‌شود.
ابوالبصل در ادامه افزود: تجاوزات اخیراً به‌صورت بی‌سابقه‌ افزایش یافته است و این اقدام از وجود یک طرح از پیش تعیین شده برای تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی این مکان خبر می‌دهد. یورش‌های روزانه اسرائیلی‌ها به مسجدالاقصی احساسات تمامی مسلمانان و اعراب را برانگیخته است. ابوالبصل همچنین تصریح کرد: ما در اردن که نظارت بر مقدسات اسلامی در شهر قدس را به نیابت از امت‌های عربی و اسلامی در شهر قدس بر‌عهده داریم، وظیفه داریم که با برگزاری کنفرانس بین‌المللی جهانیان را از خطرات تجاوز به مقدس‌ترین مقدسات مطلع سازیم.

واکنش های جهانی
 نسبت به تجاوزات اسرائیل
با حمایت‌های شفاف اردن از فلسطین می‌توان گفت که در‌حال‌حاضر «امان» به این نتیجه رسیده است که  در دنباله‌روی از سیاست‌های عربستان دچار اشتباه شده است و اکنون در حال اصلاح رویکرد سیاسی خود نسبت‌به موضوعاتی همچون فلسطین یا سوریه است.
این احتمال وجود دارد که اردن از این‌که دریافته است در محاسبات خود دچار اشتباه و انزوای سیاسی شده، پشیمان و امیدوار است تا در حمایت از ماهیت عربی قدس اشغالی، به دنبال ارتقای روابط خود با ائتلاف‌های جبهه مقاومت باشد.
اردن در حالی تصمیم به برگزاری چنین نشست بین‌المللی در حمایت از قدس گرفته است که اوایل ماه جاری شاهد حمله و تهاجم سه روزه 
رژیم صهیونیستی به غزه بودیم که گروه‌های مقاومت در پاسخ به تجاوزات صهیونیست‌ها موفق شدند بیش از 400‌موشک و راکت به اراضی اشغالی شلیک کنند و معادلات این جنگ کوتاه‌مدت را به نفع خود تمام کنند.
از این رو بود که اوایل این هفته هم مجمع عمومی سازمان ملل متحد 6‌قطعنامه در حمایت از فلسطین و علیه رژیم اسرائیل به تصویب رساند که در یکی از این قطعنامه‌ها تأکید شده بود که صهیونیست‌ها باید ارتفاعات جولان را ترک کنند.

پیوستن مردم اردن
 به تحریم کالاهای صهیونیستی
مطالبه‌گری مردمی اردنی‌ها از مقامات‌شان موجب شده است تا دولتمردان این کشور در تبادلات و دیدگاه‌های سیاسی خود نسبت‌به قدس و فلسطین تجدید‌نظر کنند. در تازه‌ترین حمایت‌های مردمی اردن از فلسطین، دیروز دوشنبه یک دانش‌آموز اردنی جنبش تحریم 
رژیم صهیونیستی را در این کشور به راه انداخت.
آیت عناب، پس از آنکه متوجه شد مدرسه آنها در امان با شرکت «اچ پی» قرارداد دارد تلاش کرد با توجه به حمایت این شرکت از رژیم اسرائیل آن را مورد تحریم قرار دهد که مورد توجه و حمایت مردمی در این کشور قرار گرفت.
 فعالیت های درخشان این دانش‌آموز اردنی در زمینه مبارزه با رژیم صهیونیستی و تحریم رژیم اسرائیل مورد استقبال کمیته ملی فلسطینی تحریم اسرائیل (BNC) قرار گرفته و این کمیته از کشورها و امت عربی خواسته است که با الگو قرار دادن 
«آیت عناب» رژیم ‌صهیونیستی را منزوی و مورد تحریم قرار دهند و از ارتباط با این رژیم خودداری کنند.
بر اساس همین مطالبه‌گری‌ها‌ی مردمی بود که عبدالله دوم، شاه اردن ضمیمه الباقوره و الغمر 
در توافقنامه سازش با اسرائیل را در مهرماه امسال لغو کرد و گفت که موضوع الباقوره و الغمر از مدت‌های مدیدی در صدر اولویت‌های ما بوده است.
عبدالله دوم، شاه اردن تاکنون دلیلی برای این اقدام خود بیان نکرد، اما به نظر می‌رسد که او با فشار‌های داخلی برای پایان دادن به بخشی از توافق‌نامه صلح و بازگشت این مناطق به 
تحت کنترل اردن مواجه است.
بر اساس توافق نامه‌۱۹۹۴ به رژیم اسرائیل اجازه بهره‌برداری از دو منطقه الباقوره و الغمر تا 25سال داده شده بود. این وضعیت در 25سال گذشته وجود داشته است. این الحاقیه‌ها در سال آینده باطل می‌شوند و شاه اردن اعلام کرد که این تصمیم خود را به اطلاع اسرائیلی‌ها رسانده است. سرزمین باقوره در شمال دره رود اردن در سال‌۱۹۶۰ به اشغال رژیم اسرائیل درآمد و سرزمین الغمر در نزدیکی عقبه در جنوب اردن در جریان جنگ سال‌۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل درآمد.

شماره‌های پیشین