639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

واکنش برق‌آسای ارتش سوریه به صهیونیست‌ها

پدافند هوایی، یک جنگنده اسرائیلی را سرنگون کرد

منابع خبری از ارتکاب جنایتی دیگر از سوی ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا در شرق سوریه خبر دادند؛ جنایتی که بار دیگر جنگنده‌های حاضر در ائتلاف آمریکا در دیرالزور رقم زدند و در جریان آن بیش از 30‌غیر نظامی جان باختند. البته پدافند هوایی سوریه موفق شد یک جنگنده و چندین موشک رژیم صهیونیستی را نیز ساقط کند.

 


منابع محلی به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کردند که جنگنده‌های آمریکا اواخر هفته گذشته، روستای «الشعفه» واقع در ریف دیرالزور را به‌شدت بمباران کردند. در جریان این بمباران بیش از 30‌غیرنظامی کشته شدند که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند.
حملات روز گذشته رژیم صهیونیستی به سوریه از سویی ادامه خوی تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی را آشکار کرد و از سویی عملکرد برق‌آسای پدافند هوایی سوریه را نمایان ساخت به‌طوری که با شروع حملات صهیونیست‌ها، پدافند سوریه سریعاً واکنش برق‌آسایی نشان داد. سامانه‌های دفاعی سوریه در مرز جولان نیز واکنش نشان دادند و موشک‌های شلیک شده از سوی صهیونیست‌ها به اهداف خود اصابت نکردند.
بر‌اساس گزارش‌ها و اخبار رسانه‌ها؛ برخی منابع از استفاده ارتش سوریه از سامانه اس‌۳۰۰ خبر دادند اما برخی منابع دیگر اعلام کردند که ارتش سوریه از سامانه دفاعی اس‌۲۰۰ و موشک‌های پیشرفته سام برای دفع یورش صهیونیست‌ها استفاده کرده است.
البته، حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در یک سال اخیر به سوریه موجب شده بود تا یک هواپیمای نظامی روسی هم توسط اسرائیلی‌ها در نزدیکی سواحل سوریه منهدم شود که با واکنش شدید مسکو روبه‌رو شد و پس از این حادثه بود که روسیه سامانه پدافند هوایی دمشق را به اس‌300 مجهز ساخت.
آنچه درباره حملات رژیم صهیونیستی به سوریه می‌توان گفت این است که این حملات ناشی از ترس و وحشت فزاینده تل‌آویو از تحولات منطقه و توان قوی محور مقاومت است. یکی از ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی از اوضاع خطرناک و دشواری که در انتظار تل‌آویو است خبر داده و از شکنندگی امنیتی این رژیم با وجود عربده‌کشی‌های مقامات تل‌آویو پرده
برداشته است.
گرچه هنوز زوایای بیشتری از حمله اواخر این هفته صهیونیست‌ها آشکار نشده است اما حالتی از ترس در میان صهیونیست‌ها حاکم است و دست‌زدن به تحرکات در واقع تلاشی از سوی صهیونیست‌ها برای این است که وانمود کنند که با وجود سامانه اس‌۳۰۰ هم می‌توانند به سوریه حمله کنند.
رژیم صهیونیستی نتوانست هیچ هدفی را بزند زیرا از واکنش حتمی محور مقاومت در هراس است. در واقع سوریه با پاسخ قوی که به حملات داد ضعف رژیم صهیونیستی را بیش از قبل آشکار کرد.
پایگاه خبری معارض «نداء سوریا» در توضیحات بیشتر این جنایت گزارش داد که جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه یک بیمارستان متعلق به زنان را بمباران کرده است. ائتلاف آمریکا طی چند ماه اخیر بارها مناطق مسکونی واقع در ریف دیرالزور را به بهانه مبارزه با داعش بمباران کرده است و اخیراً در جریان بمباران شهرک «هجین» ۲۰‌نفر دیگر از شهروندان سوری
کشته شدند.

واکنش برق‌آسای سوریه  و سقوط
 یک جنگنده اسرائیلی
البته، پدافند هوایی ارتش سوریه شماری از این اهداف ناشناخته را در آسمان شهر «کسوه» واقع در ۳۰‌کیلومتری جنوب دمشق منهدم کرد.
یک مقام ارتش سوریه گفت: با وجود حمله گسترده هوایی‌، اما دشمن به هیچ‌یک از اهدافش نرسید. همه جسم‌های ناشناخته در آسمان ردیابی و سرنگون شد.
همچنین شبکه تلویزیونی «العالم» به نقل از منبعی نظامی در سوریه اعلام کرد: پدافند هوایی سوریه یک جنگنده اسرائیلی و چهار موشک شلیک‌شده را سرنگون کرد. علاوه‌بر این، اوایل امسال بود که سامانه پدافند هوایی سوریه موفق شده بود که یک جنگنده اف‌۱۶ ارتش رژیم اسرائیل را در آسمان خود ساقط کند.
آمریکا بارها به بهانه بمباران مواضع داعش، مناطق مسکونی اهالی استان دیرالزور در شرق سوریه را بمباران کرد که در طول حدود یک ماه گذشته بیش از 100 غیرنظامی در این مناطق کشته و صدها نفر نیز مجروح شده‌اند. جنایات آمریکا محدود به حملات هوایی نیست بلکه جنگنده‌های حاضر در این ائتلاف اوایل آبان‌ماه گذشته علیه غیر‌نظامیان از بمب ممنوعه فسفری که یک سلاح «کشتار جمعی» محسوب می‌شود، استفاده کردند. استفاده از بمب‌های فسفری پیش از این نیز در سوریه و علیه داعش سابقه داشت؛ به‌طوری‌که وزارت‌خارجه سوریه در تاریخ ۲۸‌مهر در نامه‌های جداگانه به دبیر کل سازمان‌ملل و رییس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرد آمریکایی‌ها از بمب‌های ممنوعه فسفری استفاده می‌کنند که آخرین مورد آن در ۱۳‌اکتبر در شهر «هجین» در ریف دیرالزور اتفاق افتاده است. ائتلاف آمریکا دو هفته پیش در همین شهر هجین از بمب‌های ممنوعه مانند فسفر علیه ساکنان این شهر استفاده کرد که اعتراض روسیه و سوریه را در پی داشت. ائتلاف آمریکا مدعی است مواضع تروریست‌های داعش را هدف قرار داده است. همان‌طوری که از نام «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش» پیداست، حملات این ائتلاف باید در راستای مبارزه با داعش صورت بگیرد‌ اما این غیرنظامیان سوری و منازل مسکونی به‌ویژه اهالی دیرالزور هستند که بمباران می‌شوند.

روسیه: آمریکا تهدیدی علیه سوریه
حملات اخیر جنگنده‌های آمریکایی و صهیونیستی به سوریه واکنش روس‌ها را هم برانگیخت‌. روسیه هم سیاست آمریکا در شرق رود فرات را تهدیدی برای یکپارچگی خاک سوریه می‌داند و معتقد است که آمریکا به صلح در سوریه اهمیتی نمی‌دهد.
از این رو، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز گذشته در واکنش به حملات اخیر آمریکا به شرق سوریه، اعلام کرد: سیاست آمریکا در شرق رود فرات وحدت و یکپارچگی خاک سوریه را تهدید می‌کند و نشان می‌دهد آمریکا به تلاش‌هایی که برای برقراری صلح در سوریه انجام می‌شود، هیچ اهمیتی نمی‌دهد.
 دولت سوریه ائتلاف آمریکایی را غیر‌قانونی می‌داند که بدون موافقت دولت رسمی سوریه و شورای امنیت سازمان‌ملل عمل می‌کند.

البناء: آمریکا با حمله به فرات  به‌دنبال تلافی
 شکست‌هایش در برابر مقاومت است
البته روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم» با عنوان «تلاش‌های جدی آمریکایی در شرق فرات برای چیست؟» بالا رفتن سطح تنش در شرق سوریه را با تقلای آمریکا برای تلافی شکست در برابر جبهه مقاومت مرتبط خواند.
براساس این یادداشت، استقرار گروه‌های شبه نظامی در شرق فرات، این منطقه را در تقابل با ترکیه در شمال و شمال غرب و با دولت سوریه، روسیه و حزب‌الله و متحدان آن در طول مرزهای غربی فرات قرار می‌دهد. به‌نظر می‌رسد آمریکا تقریباً در جنگ سوریه بازنده بوده از همین رو تلاش می‌کند با احیای باقیمانده کارت‌های خود مانع ایجاد راه‌حل نهایی برای بحران سوریه شود.
البناء آورده است: اما دولت سوریه که در هفت سال گذشته تاکنون پیروز بوده است، تنها طرف قادر به ناکام گذاشتن پروژه شرق فرات است که از حیث اهمیت به پای پروژه اصلی -که سرکوب تروریسم مورد حمایت هفتاد کشور بوده است- نمی‌رسد، بنابراین سوریه به سمت یک پیروزی بزرگ پیش می‌رود، آن هم با افول امپراطوری آمریکا که در سایه نظام چند‌قطبی احتمال فروپاشی آن هم بسیار است.
ائتلاف آمریکایی موسوم به «ائتلاف جهانی ضد داعش» که از آگوست‌۲۰۱۴ با ادعای مبارزه با داعش موجودیت خود را اعلام کرده عملاً یک عضو بیشتر ندارد و آن هم آمریکاست. هرچند در بدو تشکیل وزیر خارجه وقت آمریکا مدعی شد ۴۰‌کشور در آن عضو هستند.

شماره‌های پیشین