725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

واکنش برق‌آسای ارتش سوریه به صهیونیست‌ها

پدافند هوایی، یک جنگنده اسرائیلی را سرنگون کرد

منابع خبری از ارتکاب جنایتی دیگر از سوی ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا در شرق سوریه خبر دادند؛ جنایتی که بار دیگر جنگنده‌های حاضر در ائتلاف آمریکا در دیرالزور رقم زدند و در جریان آن بیش از 30‌غیر نظامی جان باختند. البته پدافند هوایی سوریه موفق شد یک جنگنده و چندین موشک رژیم صهیونیستی را نیز ساقط کند.

 


منابع محلی به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کردند که جنگنده‌های آمریکا اواخر هفته گذشته، روستای «الشعفه» واقع در ریف دیرالزور را به‌شدت بمباران کردند. در جریان این بمباران بیش از 30‌غیرنظامی کشته شدند که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند.
حملات روز گذشته رژیم صهیونیستی به سوریه از سویی ادامه خوی تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی را آشکار کرد و از سویی عملکرد برق‌آسای پدافند هوایی سوریه را نمایان ساخت به‌طوری که با شروع حملات صهیونیست‌ها، پدافند سوریه سریعاً واکنش برق‌آسایی نشان داد. سامانه‌های دفاعی سوریه در مرز جولان نیز واکنش نشان دادند و موشک‌های شلیک شده از سوی صهیونیست‌ها به اهداف خود اصابت نکردند.
بر‌اساس گزارش‌ها و اخبار رسانه‌ها؛ برخی منابع از استفاده ارتش سوریه از سامانه اس‌۳۰۰ خبر دادند اما برخی منابع دیگر اعلام کردند که ارتش سوریه از سامانه دفاعی اس‌۲۰۰ و موشک‌های پیشرفته سام برای دفع یورش صهیونیست‌ها استفاده کرده است.
البته، حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در یک سال اخیر به سوریه موجب شده بود تا یک هواپیمای نظامی روسی هم توسط اسرائیلی‌ها در نزدیکی سواحل سوریه منهدم شود که با واکنش شدید مسکو روبه‌رو شد و پس از این حادثه بود که روسیه سامانه پدافند هوایی دمشق را به اس‌300 مجهز ساخت.
آنچه درباره حملات رژیم صهیونیستی به سوریه می‌توان گفت این است که این حملات ناشی از ترس و وحشت فزاینده تل‌آویو از تحولات منطقه و توان قوی محور مقاومت است. یکی از ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی از اوضاع خطرناک و دشواری که در انتظار تل‌آویو است خبر داده و از شکنندگی امنیتی این رژیم با وجود عربده‌کشی‌های مقامات تل‌آویو پرده
برداشته است.
گرچه هنوز زوایای بیشتری از حمله اواخر این هفته صهیونیست‌ها آشکار نشده است اما حالتی از ترس در میان صهیونیست‌ها حاکم است و دست‌زدن به تحرکات در واقع تلاشی از سوی صهیونیست‌ها برای این است که وانمود کنند که با وجود سامانه اس‌۳۰۰ هم می‌توانند به سوریه حمله کنند.
رژیم صهیونیستی نتوانست هیچ هدفی را بزند زیرا از واکنش حتمی محور مقاومت در هراس است. در واقع سوریه با پاسخ قوی که به حملات داد ضعف رژیم صهیونیستی را بیش از قبل آشکار کرد.
پایگاه خبری معارض «نداء سوریا» در توضیحات بیشتر این جنایت گزارش داد که جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه یک بیمارستان متعلق به زنان را بمباران کرده است. ائتلاف آمریکا طی چند ماه اخیر بارها مناطق مسکونی واقع در ریف دیرالزور را به بهانه مبارزه با داعش بمباران کرده است و اخیراً در جریان بمباران شهرک «هجین» ۲۰‌نفر دیگر از شهروندان سوری
کشته شدند.

واکنش برق‌آسای سوریه  و سقوط
 یک جنگنده اسرائیلی
البته، پدافند هوایی ارتش سوریه شماری از این اهداف ناشناخته را در آسمان شهر «کسوه» واقع در ۳۰‌کیلومتری جنوب دمشق منهدم کرد.
یک مقام ارتش سوریه گفت: با وجود حمله گسترده هوایی‌، اما دشمن به هیچ‌یک از اهدافش نرسید. همه جسم‌های ناشناخته در آسمان ردیابی و سرنگون شد.
همچنین شبکه تلویزیونی «العالم» به نقل از منبعی نظامی در سوریه اعلام کرد: پدافند هوایی سوریه یک جنگنده اسرائیلی و چهار موشک شلیک‌شده را سرنگون کرد. علاوه‌بر این، اوایل امسال بود که سامانه پدافند هوایی سوریه موفق شده بود که یک جنگنده اف‌۱۶ ارتش رژیم اسرائیل را در آسمان خود ساقط کند.
آمریکا بارها به بهانه بمباران مواضع داعش، مناطق مسکونی اهالی استان دیرالزور در شرق سوریه را بمباران کرد که در طول حدود یک ماه گذشته بیش از 100 غیرنظامی در این مناطق کشته و صدها نفر نیز مجروح شده‌اند. جنایات آمریکا محدود به حملات هوایی نیست بلکه جنگنده‌های حاضر در این ائتلاف اوایل آبان‌ماه گذشته علیه غیر‌نظامیان از بمب ممنوعه فسفری که یک سلاح «کشتار جمعی» محسوب می‌شود، استفاده کردند. استفاده از بمب‌های فسفری پیش از این نیز در سوریه و علیه داعش سابقه داشت؛ به‌طوری‌که وزارت‌خارجه سوریه در تاریخ ۲۸‌مهر در نامه‌های جداگانه به دبیر کل سازمان‌ملل و رییس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرد آمریکایی‌ها از بمب‌های ممنوعه فسفری استفاده می‌کنند که آخرین مورد آن در ۱۳‌اکتبر در شهر «هجین» در ریف دیرالزور اتفاق افتاده است. ائتلاف آمریکا دو هفته پیش در همین شهر هجین از بمب‌های ممنوعه مانند فسفر علیه ساکنان این شهر استفاده کرد که اعتراض روسیه و سوریه را در پی داشت. ائتلاف آمریکا مدعی است مواضع تروریست‌های داعش را هدف قرار داده است. همان‌طوری که از نام «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش» پیداست، حملات این ائتلاف باید در راستای مبارزه با داعش صورت بگیرد‌ اما این غیرنظامیان سوری و منازل مسکونی به‌ویژه اهالی دیرالزور هستند که بمباران می‌شوند.

روسیه: آمریکا تهدیدی علیه سوریه
حملات اخیر جنگنده‌های آمریکایی و صهیونیستی به سوریه واکنش روس‌ها را هم برانگیخت‌. روسیه هم سیاست آمریکا در شرق رود فرات را تهدیدی برای یکپارچگی خاک سوریه می‌داند و معتقد است که آمریکا به صلح در سوریه اهمیتی نمی‌دهد.
از این رو، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز گذشته در واکنش به حملات اخیر آمریکا به شرق سوریه، اعلام کرد: سیاست آمریکا در شرق رود فرات وحدت و یکپارچگی خاک سوریه را تهدید می‌کند و نشان می‌دهد آمریکا به تلاش‌هایی که برای برقراری صلح در سوریه انجام می‌شود، هیچ اهمیتی نمی‌دهد.
 دولت سوریه ائتلاف آمریکایی را غیر‌قانونی می‌داند که بدون موافقت دولت رسمی سوریه و شورای امنیت سازمان‌ملل عمل می‌کند.

البناء: آمریکا با حمله به فرات  به‌دنبال تلافی
 شکست‌هایش در برابر مقاومت است
البته روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم» با عنوان «تلاش‌های جدی آمریکایی در شرق فرات برای چیست؟» بالا رفتن سطح تنش در شرق سوریه را با تقلای آمریکا برای تلافی شکست در برابر جبهه مقاومت مرتبط خواند.
براساس این یادداشت، استقرار گروه‌های شبه نظامی در شرق فرات، این منطقه را در تقابل با ترکیه در شمال و شمال غرب و با دولت سوریه، روسیه و حزب‌الله و متحدان آن در طول مرزهای غربی فرات قرار می‌دهد. به‌نظر می‌رسد آمریکا تقریباً در جنگ سوریه بازنده بوده از همین رو تلاش می‌کند با احیای باقیمانده کارت‌های خود مانع ایجاد راه‌حل نهایی برای بحران سوریه شود.
البناء آورده است: اما دولت سوریه که در هفت سال گذشته تاکنون پیروز بوده است، تنها طرف قادر به ناکام گذاشتن پروژه شرق فرات است که از حیث اهمیت به پای پروژه اصلی -که سرکوب تروریسم مورد حمایت هفتاد کشور بوده است- نمی‌رسد، بنابراین سوریه به سمت یک پیروزی بزرگ پیش می‌رود، آن هم با افول امپراطوری آمریکا که در سایه نظام چند‌قطبی احتمال فروپاشی آن هم بسیار است.
ائتلاف آمریکایی موسوم به «ائتلاف جهانی ضد داعش» که از آگوست‌۲۰۱۴ با ادعای مبارزه با داعش موجودیت خود را اعلام کرده عملاً یک عضو بیشتر ندارد و آن هم آمریکاست. هرچند در بدو تشکیل وزیر خارجه وقت آمریکا مدعی شد ۴۰‌کشور در آن عضو هستند.

شماره‌های پیشین