677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

واکنش برق‌آسای ارتش سوریه به صهیونیست‌ها

پدافند هوایی، یک جنگنده اسرائیلی را سرنگون کرد

منابع خبری از ارتکاب جنایتی دیگر از سوی ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا در شرق سوریه خبر دادند؛ جنایتی که بار دیگر جنگنده‌های حاضر در ائتلاف آمریکا در دیرالزور رقم زدند و در جریان آن بیش از 30‌غیر نظامی جان باختند. البته پدافند هوایی سوریه موفق شد یک جنگنده و چندین موشک رژیم صهیونیستی را نیز ساقط کند.

 


منابع محلی به خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کردند که جنگنده‌های آمریکا اواخر هفته گذشته، روستای «الشعفه» واقع در ریف دیرالزور را به‌شدت بمباران کردند. در جریان این بمباران بیش از 30‌غیرنظامی کشته شدند که بیشتر آنان زنان و کودکان بودند.
حملات روز گذشته رژیم صهیونیستی به سوریه از سویی ادامه خوی تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی را آشکار کرد و از سویی عملکرد برق‌آسای پدافند هوایی سوریه را نمایان ساخت به‌طوری که با شروع حملات صهیونیست‌ها، پدافند سوریه سریعاً واکنش برق‌آسایی نشان داد. سامانه‌های دفاعی سوریه در مرز جولان نیز واکنش نشان دادند و موشک‌های شلیک شده از سوی صهیونیست‌ها به اهداف خود اصابت نکردند.
بر‌اساس گزارش‌ها و اخبار رسانه‌ها؛ برخی منابع از استفاده ارتش سوریه از سامانه اس‌۳۰۰ خبر دادند اما برخی منابع دیگر اعلام کردند که ارتش سوریه از سامانه دفاعی اس‌۲۰۰ و موشک‌های پیشرفته سام برای دفع یورش صهیونیست‌ها استفاده کرده است.
البته، حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در یک سال اخیر به سوریه موجب شده بود تا یک هواپیمای نظامی روسی هم توسط اسرائیلی‌ها در نزدیکی سواحل سوریه منهدم شود که با واکنش شدید مسکو روبه‌رو شد و پس از این حادثه بود که روسیه سامانه پدافند هوایی دمشق را به اس‌300 مجهز ساخت.
آنچه درباره حملات رژیم صهیونیستی به سوریه می‌توان گفت این است که این حملات ناشی از ترس و وحشت فزاینده تل‌آویو از تحولات منطقه و توان قوی محور مقاومت است. یکی از ژنرال‌های ارتش رژیم صهیونیستی از اوضاع خطرناک و دشواری که در انتظار تل‌آویو است خبر داده و از شکنندگی امنیتی این رژیم با وجود عربده‌کشی‌های مقامات تل‌آویو پرده
برداشته است.
گرچه هنوز زوایای بیشتری از حمله اواخر این هفته صهیونیست‌ها آشکار نشده است اما حالتی از ترس در میان صهیونیست‌ها حاکم است و دست‌زدن به تحرکات در واقع تلاشی از سوی صهیونیست‌ها برای این است که وانمود کنند که با وجود سامانه اس‌۳۰۰ هم می‌توانند به سوریه حمله کنند.
رژیم صهیونیستی نتوانست هیچ هدفی را بزند زیرا از واکنش حتمی محور مقاومت در هراس است. در واقع سوریه با پاسخ قوی که به حملات داد ضعف رژیم صهیونیستی را بیش از قبل آشکار کرد.
پایگاه خبری معارض «نداء سوریا» در توضیحات بیشتر این جنایت گزارش داد که جنگنده‌های آمریکایی در این منطقه یک بیمارستان متعلق به زنان را بمباران کرده است. ائتلاف آمریکا طی چند ماه اخیر بارها مناطق مسکونی واقع در ریف دیرالزور را به بهانه مبارزه با داعش بمباران کرده است و اخیراً در جریان بمباران شهرک «هجین» ۲۰‌نفر دیگر از شهروندان سوری
کشته شدند.

واکنش برق‌آسای سوریه  و سقوط
 یک جنگنده اسرائیلی
البته، پدافند هوایی ارتش سوریه شماری از این اهداف ناشناخته را در آسمان شهر «کسوه» واقع در ۳۰‌کیلومتری جنوب دمشق منهدم کرد.
یک مقام ارتش سوریه گفت: با وجود حمله گسترده هوایی‌، اما دشمن به هیچ‌یک از اهدافش نرسید. همه جسم‌های ناشناخته در آسمان ردیابی و سرنگون شد.
همچنین شبکه تلویزیونی «العالم» به نقل از منبعی نظامی در سوریه اعلام کرد: پدافند هوایی سوریه یک جنگنده اسرائیلی و چهار موشک شلیک‌شده را سرنگون کرد. علاوه‌بر این، اوایل امسال بود که سامانه پدافند هوایی سوریه موفق شده بود که یک جنگنده اف‌۱۶ ارتش رژیم اسرائیل را در آسمان خود ساقط کند.
آمریکا بارها به بهانه بمباران مواضع داعش، مناطق مسکونی اهالی استان دیرالزور در شرق سوریه را بمباران کرد که در طول حدود یک ماه گذشته بیش از 100 غیرنظامی در این مناطق کشته و صدها نفر نیز مجروح شده‌اند. جنایات آمریکا محدود به حملات هوایی نیست بلکه جنگنده‌های حاضر در این ائتلاف اوایل آبان‌ماه گذشته علیه غیر‌نظامیان از بمب ممنوعه فسفری که یک سلاح «کشتار جمعی» محسوب می‌شود، استفاده کردند. استفاده از بمب‌های فسفری پیش از این نیز در سوریه و علیه داعش سابقه داشت؛ به‌طوری‌که وزارت‌خارجه سوریه در تاریخ ۲۸‌مهر در نامه‌های جداگانه به دبیر کل سازمان‌ملل و رییس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرد آمریکایی‌ها از بمب‌های ممنوعه فسفری استفاده می‌کنند که آخرین مورد آن در ۱۳‌اکتبر در شهر «هجین» در ریف دیرالزور اتفاق افتاده است. ائتلاف آمریکا دو هفته پیش در همین شهر هجین از بمب‌های ممنوعه مانند فسفر علیه ساکنان این شهر استفاده کرد که اعتراض روسیه و سوریه را در پی داشت. ائتلاف آمریکا مدعی است مواضع تروریست‌های داعش را هدف قرار داده است. همان‌طوری که از نام «ائتلاف بین‌المللی ضد داعش» پیداست، حملات این ائتلاف باید در راستای مبارزه با داعش صورت بگیرد‌ اما این غیرنظامیان سوری و منازل مسکونی به‌ویژه اهالی دیرالزور هستند که بمباران می‌شوند.

روسیه: آمریکا تهدیدی علیه سوریه
حملات اخیر جنگنده‌های آمریکایی و صهیونیستی به سوریه واکنش روس‌ها را هم برانگیخت‌. روسیه هم سیاست آمریکا در شرق رود فرات را تهدیدی برای یکپارچگی خاک سوریه می‌داند و معتقد است که آمریکا به صلح در سوریه اهمیتی نمی‌دهد.
از این رو، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز گذشته در واکنش به حملات اخیر آمریکا به شرق سوریه، اعلام کرد: سیاست آمریکا در شرق رود فرات وحدت و یکپارچگی خاک سوریه را تهدید می‌کند و نشان می‌دهد آمریکا به تلاش‌هایی که برای برقراری صلح در سوریه انجام می‌شود، هیچ اهمیتی نمی‌دهد.
 دولت سوریه ائتلاف آمریکایی را غیر‌قانونی می‌داند که بدون موافقت دولت رسمی سوریه و شورای امنیت سازمان‌ملل عمل می‌کند.

البناء: آمریکا با حمله به فرات  به‌دنبال تلافی
 شکست‌هایش در برابر مقاومت است
البته روزنامه لبنانی «البناء» در یادداشتی به قلم «وفیق ابراهیم» با عنوان «تلاش‌های جدی آمریکایی در شرق فرات برای چیست؟» بالا رفتن سطح تنش در شرق سوریه را با تقلای آمریکا برای تلافی شکست در برابر جبهه مقاومت مرتبط خواند.
براساس این یادداشت، استقرار گروه‌های شبه نظامی در شرق فرات، این منطقه را در تقابل با ترکیه در شمال و شمال غرب و با دولت سوریه، روسیه و حزب‌الله و متحدان آن در طول مرزهای غربی فرات قرار می‌دهد. به‌نظر می‌رسد آمریکا تقریباً در جنگ سوریه بازنده بوده از همین رو تلاش می‌کند با احیای باقیمانده کارت‌های خود مانع ایجاد راه‌حل نهایی برای بحران سوریه شود.
البناء آورده است: اما دولت سوریه که در هفت سال گذشته تاکنون پیروز بوده است، تنها طرف قادر به ناکام گذاشتن پروژه شرق فرات است که از حیث اهمیت به پای پروژه اصلی -که سرکوب تروریسم مورد حمایت هفتاد کشور بوده است- نمی‌رسد، بنابراین سوریه به سمت یک پیروزی بزرگ پیش می‌رود، آن هم با افول امپراطوری آمریکا که در سایه نظام چند‌قطبی احتمال فروپاشی آن هم بسیار است.
ائتلاف آمریکایی موسوم به «ائتلاف جهانی ضد داعش» که از آگوست‌۲۰۱۴ با ادعای مبارزه با داعش موجودیت خود را اعلام کرده عملاً یک عضو بیشتر ندارد و آن هم آمریکاست. هرچند در بدو تشکیل وزیر خارجه وقت آمریکا مدعی شد ۴۰‌کشور در آن عضو هستند.

شماره‌های پیشین