677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

تظاهرات گسترده مردم شمال آفریقا در اعتراض به سفر «ابو ارّه»

مراکش خطاب به بن‌سلمان: نیا

سفر منطقه‌ای بن‌سلمان به 6کشور عربی که نخستین سفر او پس از رسوایی قتل «جمال خاشقجی» -روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در داخل کنسولگری سعودی در استانبول- محسوب می‌شود، با واکنش منفی مردم کشورهای میزبان او همراه شده است و مردم این کشورها با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان به دلیل جنایت اخیرش در ترور خاشقجی و تداوم جنگ بی‌رحمانه علیه ملت یمن مخالفت دارند و در این بین، مراکش هم بن‌سلمان را نپذیرفت.

در حالی‌که تحرکات و مخالفت‌های مردمی، سازمان‌ها و شخصیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران برای جلوگیری از سفر بن‌سلمان به تونس با وجود اتهام وی به دست‌داشتن در قتل جمال ‌خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، ادامه دارد اما «الباجی قائد‌السبسی» رییس‌جمهوری تونس این خواسته مردمی را نادیده گرفت و روز گذشته میزبان بن‌سلمان شد.
طبق گزارش شبکه «الجزیره»، انجمن‌های حقوقی تونس در نامه‌ای به الباجی قائد‌السبسی، رییس‌جمهوری تونس خواستار عدم استقبال از بن‌سلمان به‌دلیل دست‌داشتن در قتل ‌جمال‌ خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ارتکاب جنایت ضدبشری در یمن، شدند. سندیکای روزنامه‌نگاران تونس نیز در نامه‌ای سرگشاده به السبسی، سفر بن‌سلمان به تونس را محکوم کرده و آن را خطری برای امنیت و صلح منطقه و جهان دانستند و گفتند که بن‌سلمان دشمن حقیقی 
آزادی بیان است و سفر وی به تونس نقض آشکار اصول انقلاب است.
سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس همچنین در ورودی مقر این سندیکا، واقع در پایتخت بنر بزرگی از تصویر بن‌سلمان که زیر آن عبارت «تونس، سرزمین انقلاب نباید آلوده شود» قرار داده است.
تحلیل‌های مختلفی درباره این سفر جنجالی بن‌سلمان به تونس وجود دارد و برخی‌ها معتقدند که مواضع دیپلماتیک تونس با عربستان همسویی دارد در حالی‌که برخی دیگر بر این باورند که این سفر در راستای تلاش السبسی برای احیای روابط منطقه‌ای است؛ روابطی که باعث شد وی در سال‌۲۰۱۴ به کاخ قرطاج راه یابد.
با وجود تحرکات سازمان‌ها و شخصیت‌های تونسی اعم از سیاستمداران، روزنامه‌نگاران و وکلا برای ممانعت از سفر بن‌سلمان به تونس، به‌نظر می‌رسد که علل و محاسبات خاصی وجود دارد که السبسی را به میزبانی از بن‌سلمان در شرایط کنونی وادار می‌کند که برخی از این علل دیپلماتیک و برخی دیگر نیز مربوط به انتخابات و اوضاع داخلی است.
برخی ناظران نیز معتقدند که الباجی قائد‌السبسی با این سفر بن‌سلمان به تونس به‌دنبال احیای روابط منطقه‌ای خود است؛ روابطی که در سال‌۲۰۱۴ نیز وی را به کرسی ریاست‌جمهوری رساند.

صد ‌روزنامه‌نگار مصری: جای بن‌سلمان در قفس است
هم‌زمان با سفر منطقه‌ای ولیعهد سعودی، صد روزنامه‌نگار مصری هم در بیانیه‌ای ضمن مخالفت شدید با سفر ولیعهد سعودی به مصر، خواستار مجازات وی شدند.

«سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»
به نوشته «القدس العربی»، در ادامه این واکنش‌ها، 
صد تن از روزنامه‌نگاران مصری با صدور بیانیه‌ای به‌شدت به انجام این سفر اعتراض کردند و خواستار محاکمه بن‌سلمان در دادگاه‌های بین‌المللی شدند.
در این بیانیه آمده است که نظام سعودی، ارزش‌های انسانی به‌خصوص حق حیات را در ازای شهروندان خود و کارگران مصری زیر پا گذاشته است و در این کشور، قانون حکم‌فرما نیست و سیستم قضایی مورد اعتماد وجود ندارد.
کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر از جمله کاربران توییتر نیز در روز ‌شنبه‌ به سفر احتمالی ولیعهد سعودی به کشور خود واکنش نشان دادند و هشتگی تحت عنوان «سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»‌ راه انداختند.
«ابو ارّه» این روزها در رسانه‌های عربی و جهان و در بین کاربران فضای مجازی به لقبی برای ولیعهد سعودی تبدیل شده و از او تحت عنوان «ابو منشار» (ابو ارّه) یا «ولیعهد ارّه» یا «شاهزاده اره» یاد می‌شود.

اعتراض کاربران فضای مجازی الجزایر
 به سفر بن‌سلمان
اعتراض‌ها به سفر محمد بن‌سلمان تنها به مصر محدود نشد، بلکه کاربران فضای مجازی در الجزایر نیز در اقدامی مشابه به این سفر اعتراض کردند و از لقب اره برای او استفاده کردند.
البته‌، نهادهای مختلف یمنی از اعلام همبستگی ملت‌های عربی با مردم این کشور و مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورهای‌شان تقدیر کردند.
در این راستا؛ جنبش انصارالله یمن از مواضع ملت‌های «تونس، الجزایر، مصر و موریتانی» در مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان تمجید و با صدور بیانیه‌ای از مواضع ملت‌های عربی استقبال کرد.
در این بیانیه آمده است: ترامپ با وجود گزارش‌های «سیا» درباره دست‌داشتن بن‌سلمان در قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار مطرح سعودی، با وقاحت تمام از ولیعهد سعودی حمایت کرد.
انصارالله گفت که واکنش مردم تونس، الجزایر، مصر و موریتانی به سفر منطقه‌ای بن‌سلمان، نشان داده که ملت‌ها مخالف آلوده‌کردن کشورشان با ورود بن سلمان هستند.
جنبش انصارالله در پایان بیانیه تأکید کرد: به نمایندگی از همه یمنی‌ها از آزادگان تونس، الجزایر، موریتانی و مصر به‌دلیل مخالفت با سفر بن‌سلمان «خون‌ریز» 
تشکر می‌کنیم.
علاوه‌بر جنبش انصارالله، اتحادیه رسانه‌های یمنی، دولت نجات ملی یمن، ائتلاف احزاب دیدار مشترک از دیگر نهادهای این کشور بودند که از این اقدام آزادی‌خواهانه ملت‌های مذکور، تقدیر کردند.

مراکش بن‌سلمان را نپذیرفت
دولت مراکش هم بعد از این اعتراضات همگانی اعلام کرد که از دور سفرهای منطقه‌ای محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان خودداری کرده و از عربستان خواست نشست سران دو کشور را که قرار بود طی چند روز آتی برگزار شود، به تعویق بیاندازد.
روزنامه «لکم‌۲» به نقل از یک منبع که آن را آگاه خواند، نوشت: مراکش با برگزاری نشست مشترک دو کشور به ریاست وزرای خارجی دو کشور با وجود پافشاری ریاض مخالفت کرد. این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت: قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همان‌گونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.  روابط دو کشور به‌دلیل حمایت‌های مراکش از قطر، عقب‌نشینی مراکش از جنگ یمن و مخالفت با تحویل‌دادن منصور بن‌عبدالله به مسوولان قضایی عربستان پس از دو موضوع هتل ریتز کارلتون و ترور جمال خاشقجی رو به سردی رفت.

تحت تعقیب قرار گرفتن بن‌سلمان به‌عنوان جنایتکار جنگی
سفرهای دوره‌ای بن‌سلمان در حالی به برخی کشورهای آفریقایی و منطقه‌ای شکل می‌گیرد که نهادهای بین‌المللی خواستار تحقیق درباره نقش بن‌سلمان در قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن و جنایت‌های جنگی وی شدند. «سارا لیا واتسون» رییس بخش خاورمیانه‌ای گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که خطر جدی در مورد طرح شکایت از بن‌سلمان وجود دارد و از آنجا که وی ریاست کشور را برعهده ندارد، از مزایای مصونیت برخوردار نیست.
گفته می‌شود بن‌سلمان به‌دلیل این جنایت‌ها 
بعید است در اجلاس سران جی‌20 که به‌زودی برگزار می‌شود حضور یابد چرا که شواهدی از مداخله او در قتل وحشتناک خاشقجی افشا شده است و باید تحت محاکمه قرار گیرد.
با این حال از دید بیشتر سران کشورهای عضو گروه‌20، حضور در عکس گروهی با محمد بن‌سلمان در نشست آرژانتین، کابوس سیاسی خواهد بود. روزنامه «گاردین» با اعلام این خبر تأکید کرد این عکس می‌تواند تبعات و پرسش‌های زیادی را برای شخصیت‌های همراه بن‌سلمان به‌دنبال داشته باشد.
بر اساس برآورد سازمان خیریه حمایت از کودکان، 85هزار کودک زیر پنج سال از هنگام آغاز جنگ یمن -در حدود چهار سال پیش- به‌علت گرسنگی شدید یا بیماری،
 جان خود را از دست داده‌اند و بالغ بر 14‌میلیون تن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند که بخش اعظم آن به‌علت موانع ناشی از محاصره شدید ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی بر اقتصاد یمن می‌باشد. همچنین همه روزه شواهد بیشتری از مداخله دیوان سعودی در قتل وحشتناک خاشقجی پدیدار و افشا می‌شود.
نخستین سفر منطقه‌ای «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی پس از ترور جمال  خاشقجی، روز‌نامه‌نگار مطرح سعودی به ۶‌کشور امارات، مصر، الجزایر، بحرین، موریتانی و تونس از روز پنجشنبه‌(۲۲‌نوامبر) آغاز شده است. بن‌سلمان دیروز سه‌شنبه وارد تونس شد.

شماره‌های پیشین