725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

تظاهرات گسترده مردم شمال آفریقا در اعتراض به سفر «ابو ارّه»

مراکش خطاب به بن‌سلمان: نیا

سفر منطقه‌ای بن‌سلمان به 6کشور عربی که نخستین سفر او پس از رسوایی قتل «جمال خاشقجی» -روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در داخل کنسولگری سعودی در استانبول- محسوب می‌شود، با واکنش منفی مردم کشورهای میزبان او همراه شده است و مردم این کشورها با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان به دلیل جنایت اخیرش در ترور خاشقجی و تداوم جنگ بی‌رحمانه علیه ملت یمن مخالفت دارند و در این بین، مراکش هم بن‌سلمان را نپذیرفت.

در حالی‌که تحرکات و مخالفت‌های مردمی، سازمان‌ها و شخصیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران برای جلوگیری از سفر بن‌سلمان به تونس با وجود اتهام وی به دست‌داشتن در قتل جمال ‌خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، ادامه دارد اما «الباجی قائد‌السبسی» رییس‌جمهوری تونس این خواسته مردمی را نادیده گرفت و روز گذشته میزبان بن‌سلمان شد.
طبق گزارش شبکه «الجزیره»، انجمن‌های حقوقی تونس در نامه‌ای به الباجی قائد‌السبسی، رییس‌جمهوری تونس خواستار عدم استقبال از بن‌سلمان به‌دلیل دست‌داشتن در قتل ‌جمال‌ خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ارتکاب جنایت ضدبشری در یمن، شدند. سندیکای روزنامه‌نگاران تونس نیز در نامه‌ای سرگشاده به السبسی، سفر بن‌سلمان به تونس را محکوم کرده و آن را خطری برای امنیت و صلح منطقه و جهان دانستند و گفتند که بن‌سلمان دشمن حقیقی 
آزادی بیان است و سفر وی به تونس نقض آشکار اصول انقلاب است.
سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس همچنین در ورودی مقر این سندیکا، واقع در پایتخت بنر بزرگی از تصویر بن‌سلمان که زیر آن عبارت «تونس، سرزمین انقلاب نباید آلوده شود» قرار داده است.
تحلیل‌های مختلفی درباره این سفر جنجالی بن‌سلمان به تونس وجود دارد و برخی‌ها معتقدند که مواضع دیپلماتیک تونس با عربستان همسویی دارد در حالی‌که برخی دیگر بر این باورند که این سفر در راستای تلاش السبسی برای احیای روابط منطقه‌ای است؛ روابطی که باعث شد وی در سال‌۲۰۱۴ به کاخ قرطاج راه یابد.
با وجود تحرکات سازمان‌ها و شخصیت‌های تونسی اعم از سیاستمداران، روزنامه‌نگاران و وکلا برای ممانعت از سفر بن‌سلمان به تونس، به‌نظر می‌رسد که علل و محاسبات خاصی وجود دارد که السبسی را به میزبانی از بن‌سلمان در شرایط کنونی وادار می‌کند که برخی از این علل دیپلماتیک و برخی دیگر نیز مربوط به انتخابات و اوضاع داخلی است.
برخی ناظران نیز معتقدند که الباجی قائد‌السبسی با این سفر بن‌سلمان به تونس به‌دنبال احیای روابط منطقه‌ای خود است؛ روابطی که در سال‌۲۰۱۴ نیز وی را به کرسی ریاست‌جمهوری رساند.

صد ‌روزنامه‌نگار مصری: جای بن‌سلمان در قفس است
هم‌زمان با سفر منطقه‌ای ولیعهد سعودی، صد روزنامه‌نگار مصری هم در بیانیه‌ای ضمن مخالفت شدید با سفر ولیعهد سعودی به مصر، خواستار مجازات وی شدند.

«سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»
به نوشته «القدس العربی»، در ادامه این واکنش‌ها، 
صد تن از روزنامه‌نگاران مصری با صدور بیانیه‌ای به‌شدت به انجام این سفر اعتراض کردند و خواستار محاکمه بن‌سلمان در دادگاه‌های بین‌المللی شدند.
در این بیانیه آمده است که نظام سعودی، ارزش‌های انسانی به‌خصوص حق حیات را در ازای شهروندان خود و کارگران مصری زیر پا گذاشته است و در این کشور، قانون حکم‌فرما نیست و سیستم قضایی مورد اعتماد وجود ندارد.
کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر از جمله کاربران توییتر نیز در روز ‌شنبه‌ به سفر احتمالی ولیعهد سعودی به کشور خود واکنش نشان دادند و هشتگی تحت عنوان «سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»‌ راه انداختند.
«ابو ارّه» این روزها در رسانه‌های عربی و جهان و در بین کاربران فضای مجازی به لقبی برای ولیعهد سعودی تبدیل شده و از او تحت عنوان «ابو منشار» (ابو ارّه) یا «ولیعهد ارّه» یا «شاهزاده اره» یاد می‌شود.

اعتراض کاربران فضای مجازی الجزایر
 به سفر بن‌سلمان
اعتراض‌ها به سفر محمد بن‌سلمان تنها به مصر محدود نشد، بلکه کاربران فضای مجازی در الجزایر نیز در اقدامی مشابه به این سفر اعتراض کردند و از لقب اره برای او استفاده کردند.
البته‌، نهادهای مختلف یمنی از اعلام همبستگی ملت‌های عربی با مردم این کشور و مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورهای‌شان تقدیر کردند.
در این راستا؛ جنبش انصارالله یمن از مواضع ملت‌های «تونس، الجزایر، مصر و موریتانی» در مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان تمجید و با صدور بیانیه‌ای از مواضع ملت‌های عربی استقبال کرد.
در این بیانیه آمده است: ترامپ با وجود گزارش‌های «سیا» درباره دست‌داشتن بن‌سلمان در قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار مطرح سعودی، با وقاحت تمام از ولیعهد سعودی حمایت کرد.
انصارالله گفت که واکنش مردم تونس، الجزایر، مصر و موریتانی به سفر منطقه‌ای بن‌سلمان، نشان داده که ملت‌ها مخالف آلوده‌کردن کشورشان با ورود بن سلمان هستند.
جنبش انصارالله در پایان بیانیه تأکید کرد: به نمایندگی از همه یمنی‌ها از آزادگان تونس، الجزایر، موریتانی و مصر به‌دلیل مخالفت با سفر بن‌سلمان «خون‌ریز» 
تشکر می‌کنیم.
علاوه‌بر جنبش انصارالله، اتحادیه رسانه‌های یمنی، دولت نجات ملی یمن، ائتلاف احزاب دیدار مشترک از دیگر نهادهای این کشور بودند که از این اقدام آزادی‌خواهانه ملت‌های مذکور، تقدیر کردند.

مراکش بن‌سلمان را نپذیرفت
دولت مراکش هم بعد از این اعتراضات همگانی اعلام کرد که از دور سفرهای منطقه‌ای محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان خودداری کرده و از عربستان خواست نشست سران دو کشور را که قرار بود طی چند روز آتی برگزار شود، به تعویق بیاندازد.
روزنامه «لکم‌۲» به نقل از یک منبع که آن را آگاه خواند، نوشت: مراکش با برگزاری نشست مشترک دو کشور به ریاست وزرای خارجی دو کشور با وجود پافشاری ریاض مخالفت کرد. این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت: قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همان‌گونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.  روابط دو کشور به‌دلیل حمایت‌های مراکش از قطر، عقب‌نشینی مراکش از جنگ یمن و مخالفت با تحویل‌دادن منصور بن‌عبدالله به مسوولان قضایی عربستان پس از دو موضوع هتل ریتز کارلتون و ترور جمال خاشقجی رو به سردی رفت.

تحت تعقیب قرار گرفتن بن‌سلمان به‌عنوان جنایتکار جنگی
سفرهای دوره‌ای بن‌سلمان در حالی به برخی کشورهای آفریقایی و منطقه‌ای شکل می‌گیرد که نهادهای بین‌المللی خواستار تحقیق درباره نقش بن‌سلمان در قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن و جنایت‌های جنگی وی شدند. «سارا لیا واتسون» رییس بخش خاورمیانه‌ای گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که خطر جدی در مورد طرح شکایت از بن‌سلمان وجود دارد و از آنجا که وی ریاست کشور را برعهده ندارد، از مزایای مصونیت برخوردار نیست.
گفته می‌شود بن‌سلمان به‌دلیل این جنایت‌ها 
بعید است در اجلاس سران جی‌20 که به‌زودی برگزار می‌شود حضور یابد چرا که شواهدی از مداخله او در قتل وحشتناک خاشقجی افشا شده است و باید تحت محاکمه قرار گیرد.
با این حال از دید بیشتر سران کشورهای عضو گروه‌20، حضور در عکس گروهی با محمد بن‌سلمان در نشست آرژانتین، کابوس سیاسی خواهد بود. روزنامه «گاردین» با اعلام این خبر تأکید کرد این عکس می‌تواند تبعات و پرسش‌های زیادی را برای شخصیت‌های همراه بن‌سلمان به‌دنبال داشته باشد.
بر اساس برآورد سازمان خیریه حمایت از کودکان، 85هزار کودک زیر پنج سال از هنگام آغاز جنگ یمن -در حدود چهار سال پیش- به‌علت گرسنگی شدید یا بیماری،
 جان خود را از دست داده‌اند و بالغ بر 14‌میلیون تن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند که بخش اعظم آن به‌علت موانع ناشی از محاصره شدید ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی بر اقتصاد یمن می‌باشد. همچنین همه روزه شواهد بیشتری از مداخله دیوان سعودی در قتل وحشتناک خاشقجی پدیدار و افشا می‌شود.
نخستین سفر منطقه‌ای «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی پس از ترور جمال  خاشقجی، روز‌نامه‌نگار مطرح سعودی به ۶‌کشور امارات، مصر، الجزایر، بحرین، موریتانی و تونس از روز پنجشنبه‌(۲۲‌نوامبر) آغاز شده است. بن‌سلمان دیروز سه‌شنبه وارد تونس شد.

شماره‌های پیشین