639
دوشنبه، ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
1
رقم اموال خارج شده خاندان پهلوی از ایران بیش از 35میلیارد دلار است

غارت در وقت اضافه

در روزهایی که رضا پهلوی فرزند محمدرضا، با حضور در رسانه‌های وابسته به محافل سعودی و بهایی، داد آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی سر می‌دهد و متوهمانه خود را در قاموس گزینه بدیل حاکمیت ایران تصور می‌کند، نظر افکندن به پرونده غارت اموال مردم در دوران حکومت پدرش، می‌تواند آگاهی‌بخش و درس‌آموز باشد. آنچه در نوشتار پیش رو، قصد پرداختن بیشتر به آن را داریم، خروج اموال نجومی خاندان پهلوی از ایران، در آستانه فرار محمدرضاپهلوی است.

به بهانه چهل سالگی انقلاب اسلامی

از بهداری تا طرح تحول

یادداشت احمد مهری عضو هیأت‌مدیره انجمن متخصصین بهداشت عمومی ایران

گزارش «صبح‌نو» از انتشار کتاب شعر تازه استاد میرشکاک؛ «آن‌جا که نامی نیست»

سفری عاشقانه به آن‌سوی آسما‌ن‌ها

استاد یوسفعلی میرشکاک در زمره شخصیت‌های خلاف طبع روزگار است. او در تمام دوران زندگی‌اش، جهان را با سنجه‌ای خلاف رسم زمانه محک زده است. میرشکاک سال‌هاست که در «ستیز با خویشتن و جهان» است. میرشکاک مجمع روحیات و سوداهایی است که تنها در وجود کسی چون او امکان جمع شدن دارند. درویش مسلکی و ذوق عرفانی، تفلسف و غرب‌شناسی، مبارزه سیاسی و انقلابی و درنهایت شعر گفتن و شاعری جهان‌های پاره‌پاره‌ای هستند که در وجود او به وحدت رسیده‌اند. این جهان هزاررنگ مجاب شده تا اشعار منتشر نشده و عاشقانه‌اش را به زیور طبع آراسته کند. وقتی کسی همچون میرشکاک اشعار عاشقانه‌اش را منتشر می‌کند، درنگ جایز نیست. این شما و این گزارشی از تازه‌ترین کتاب قلندر ادبیات انقلاب.

مجلس شورای اسلامی دیروز لایحه حفاظت از خاک را تصویب کرد

خاک‌خواران به خاکستر می‌ نشینند

نمایندگان مجلس روز گذشته در رأی قاطع خود مجازات انتقال خاک به خارج از کشور را مشخص کردند. این موضوع در جریان رسیدگی به لایحه حفاظت از خاک که از شورای نگهبان برای تأمین نظر این شورا اعاده شده بود، صورت گرفت. در جلسه دیروز و هنگام بررسی ماده 21 این لایحه 198 نماینده در صحن علنی حضور داشتند که این موضوع با 141 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 10 رأی ممتنع تصویب شد.

تقلید از فرهنگ فرنگی و آسیب‌هایی که به روح و جان شهروندان می‌رسد

جولان سگ گردان‌ها در خیابان‌های شهر

خبر حمله سگ‌های وحشی بدون قلاده در پارک لواسان به یک دختر بچه و آسیب دیدن اعضای بدن این کودک و همچنین آسیب‌های روحی مانند کابوس‌های شبانه و شب اداری، گریه‌‌های روزانه بعد از این اتفاق طی چند هفته گذشته همچنان در فضای مجازی و رسانه‌های مختلف دست به دست ‌شود.

سر مقاله

گران‌فروشی بیداد می‌کند

حجت‌الاسلام واسطی نظریه‌اش درباره اجتهاد را ارائه و به نقد گذاشت

اعتبار «الگوریتم اجتهاد» بر اساس قواعد تکوینی حکمت متعالیه

کرسی علمی، ترویجی «الگوریتم اجتهاد» با ارائه حجت‌الاسلام دکتر عبدالحمید واسطی، نویسنده کتاب «فلسفه اجتهاد تمدنی» و با حضور ناقدان حجت‌الاسلام ابوالقاسم مقیمی حاجی و دکتر مسعود فیاضی هفته گذشته در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد.

تطهیر قاچاق خودروهای لوکس

یادداشت دکتر سید‌محمد‌مهدی غمامی استاد دانشگاه امام صادق ؟ع؟

سلفیه وهابی و نقل‌گرایی افراطی

یادداشت حجت‌الاسلام علی فتحی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه

پیر دل‌آرام

یادداشت نفیسه‌سادات موسوی

گزارش «صبح‌نو» از حمایت‌های شخصیت‌ها و تشکل‌های خارجی و داخلی از مرضیه هاشمی

صدای مقاومت خاموش نمی‌شود

پس از دستگیری خانم مرضیه هاشمی خبرنگار شبکه «پرس‌تی‌وی»، موج وسیعی در حمایت از ایشان در بین تشکل‌ها و شخصیت‌های داخلی و خارجی شکل گرفت. از خبرنگاران رسانه‌های بین‌المللی گرفته تا انجمن‌های حقوق بشری و تشکل‌های انقلابی داخلی، همه دستگیری بدون اتهام این بانوی خبرنگار را محکوم کردند.

کارگردان‌یکی‌ازانیمیشن‌های‌جشنواره‌فجردرگفت‌وگوبا«صبح‌نو»:

«بنیامین»داستان‌خودمان‌است

«بنیامین» یکی از انیمیشن‌های حاضر در جشنواره سی‌وهفتم فجر است. با توجه به محدودیت جشنواره در گزینش انیمیشن، مسیر انتخاب این فیلم‌ها برای حضور در رقابت فجر سخت بوده است.

جنگ 22 روزه؛ جنگی که هیمنه رژیم اسرائیل را فروریخت

غزه؛ نماد مقاومت

آخرین روزهای دی‌ماه همزمان است با سالروز پایان جنگ 22 روزه در فلسطین که به خاطر ایستادگی و شکست رژیم صهیونیستی به روز مقاومت شهرت یافت.

یک نماینده مجلس از ممنوع‌الخروجی رییس سازمان خصوصی‌سازی خبر داد

حاشیه‌های آقای در حاشیه

قرار بود با اجرای آن، انقلابی در اقتصاد ایران ایجاد و درهای تولید به روی مردم باز شود اما با اجرای بد دولت‌ها یکی از مهم‌ترین اصول اقتصادی قانون اساسی، یعنی «اصل 44»، «خصوصی‌سازی» به یکی از معضلات اقتصادی تبدیل شده، تا جایی‌که دبیرخانه اجرایی شورای عالی اصل۴۴ از سازمان خصوصی‌سازی گرفته شد.

«صبح‌نو» از مشاغل فنی و خوش‌روزی بودن آن‌ها در ایران گزارش می‌دهد

فنی‌کاران، پیشتاز در کسب درآمد

انتخاب شغل آینده این روزها به یکی از دغدغه‌های جوانان و نوجوانان کشور تبدیل شده است. چندسالی است به‌دلیل تبلیغات گسترده موسسات آموزشی و عدم آگاهی دانش‌آموزان نسبت به رشته‌های مختلف، تب ورود به رشته پزشکی بسیار بالا گرفته است. اما با یک تحقیق میدانی خواهید دید که رشته‌های بسیاری نظیر رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای، کشاورزی، کامپیوتر و گردشگری این روزها از جمله مشاغل پردرآمد ایران هستند که دانش‌آموزان نسبت‌به آن‌ها آگاهی لازم را ندارند.

صبح نو

تظاهرات گسترده مردم شمال آفریقا در اعتراض به سفر «ابو ارّه»

مراکش خطاب به بن‌سلمان: نیا

سفر منطقه‌ای بن‌سلمان به 6کشور عربی که نخستین سفر او پس از رسوایی قتل «جمال خاشقجی» -روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا در داخل کنسولگری سعودی در استانبول- محسوب می‌شود، با واکنش منفی مردم کشورهای میزبان او همراه شده است و مردم این کشورها با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان به دلیل جنایت اخیرش در ترور خاشقجی و تداوم جنگ بی‌رحمانه علیه ملت یمن مخالفت دارند و در این بین، مراکش هم بن‌سلمان را نپذیرفت.

در حالی‌که تحرکات و مخالفت‌های مردمی، سازمان‌ها و شخصیت‌های سیاسی و روزنامه‌نگاران برای جلوگیری از سفر بن‌سلمان به تونس با وجود اتهام وی به دست‌داشتن در قتل جمال ‌خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، ادامه دارد اما «الباجی قائد‌السبسی» رییس‌جمهوری تونس این خواسته مردمی را نادیده گرفت و روز گذشته میزبان بن‌سلمان شد.
طبق گزارش شبکه «الجزیره»، انجمن‌های حقوقی تونس در نامه‌ای به الباجی قائد‌السبسی، رییس‌جمهوری تونس خواستار عدم استقبال از بن‌سلمان به‌دلیل دست‌داشتن در قتل ‌جمال‌ خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی و ارتکاب جنایت ضدبشری در یمن، شدند. سندیکای روزنامه‌نگاران تونس نیز در نامه‌ای سرگشاده به السبسی، سفر بن‌سلمان به تونس را محکوم کرده و آن را خطری برای امنیت و صلح منطقه و جهان دانستند و گفتند که بن‌سلمان دشمن حقیقی 
آزادی بیان است و سفر وی به تونس نقض آشکار اصول انقلاب است.
سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس همچنین در ورودی مقر این سندیکا، واقع در پایتخت بنر بزرگی از تصویر بن‌سلمان که زیر آن عبارت «تونس، سرزمین انقلاب نباید آلوده شود» قرار داده است.
تحلیل‌های مختلفی درباره این سفر جنجالی بن‌سلمان به تونس وجود دارد و برخی‌ها معتقدند که مواضع دیپلماتیک تونس با عربستان همسویی دارد در حالی‌که برخی دیگر بر این باورند که این سفر در راستای تلاش السبسی برای احیای روابط منطقه‌ای است؛ روابطی که باعث شد وی در سال‌۲۰۱۴ به کاخ قرطاج راه یابد.
با وجود تحرکات سازمان‌ها و شخصیت‌های تونسی اعم از سیاستمداران، روزنامه‌نگاران و وکلا برای ممانعت از سفر بن‌سلمان به تونس، به‌نظر می‌رسد که علل و محاسبات خاصی وجود دارد که السبسی را به میزبانی از بن‌سلمان در شرایط کنونی وادار می‌کند که برخی از این علل دیپلماتیک و برخی دیگر نیز مربوط به انتخابات و اوضاع داخلی است.
برخی ناظران نیز معتقدند که الباجی قائد‌السبسی با این سفر بن‌سلمان به تونس به‌دنبال احیای روابط منطقه‌ای خود است؛ روابطی که در سال‌۲۰۱۴ نیز وی را به کرسی ریاست‌جمهوری رساند.

صد ‌روزنامه‌نگار مصری: جای بن‌سلمان در قفس است
هم‌زمان با سفر منطقه‌ای ولیعهد سعودی، صد روزنامه‌نگار مصری هم در بیانیه‌ای ضمن مخالفت شدید با سفر ولیعهد سعودی به مصر، خواستار مجازات وی شدند.

«سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»
به نوشته «القدس العربی»، در ادامه این واکنش‌ها، 
صد تن از روزنامه‌نگاران مصری با صدور بیانیه‌ای به‌شدت به انجام این سفر اعتراض کردند و خواستار محاکمه بن‌سلمان در دادگاه‌های بین‌المللی شدند.
در این بیانیه آمده است که نظام سعودی، ارزش‌های انسانی به‌خصوص حق حیات را در ازای شهروندان خود و کارگران مصری زیر پا گذاشته است و در این کشور، قانون حکم‌فرما نیست و سیستم قضایی مورد اعتماد وجود ندارد.
کاربران شبکه‌های اجتماعی در مصر از جمله کاربران توییتر نیز در روز ‌شنبه‌ به سفر احتمالی ولیعهد سعودی به کشور خود واکنش نشان دادند و هشتگی تحت عنوان «سفر ابو ارّه به مصر، مایه ننگ است»‌ راه انداختند.
«ابو ارّه» این روزها در رسانه‌های عربی و جهان و در بین کاربران فضای مجازی به لقبی برای ولیعهد سعودی تبدیل شده و از او تحت عنوان «ابو منشار» (ابو ارّه) یا «ولیعهد ارّه» یا «شاهزاده اره» یاد می‌شود.

اعتراض کاربران فضای مجازی الجزایر
 به سفر بن‌سلمان
اعتراض‌ها به سفر محمد بن‌سلمان تنها به مصر محدود نشد، بلکه کاربران فضای مجازی در الجزایر نیز در اقدامی مشابه به این سفر اعتراض کردند و از لقب اره برای او استفاده کردند.
البته‌، نهادهای مختلف یمنی از اعلام همبستگی ملت‌های عربی با مردم این کشور و مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورهای‌شان تقدیر کردند.
در این راستا؛ جنبش انصارالله یمن از مواضع ملت‌های «تونس، الجزایر، مصر و موریتانی» در مخالفت با ورود ولیعهد سعودی به کشورشان تمجید و با صدور بیانیه‌ای از مواضع ملت‌های عربی استقبال کرد.
در این بیانیه آمده است: ترامپ با وجود گزارش‌های «سیا» درباره دست‌داشتن بن‌سلمان در قتل خاشقجی، روزنامه‌نگار مطرح سعودی، با وقاحت تمام از ولیعهد سعودی حمایت کرد.
انصارالله گفت که واکنش مردم تونس، الجزایر، مصر و موریتانی به سفر منطقه‌ای بن‌سلمان، نشان داده که ملت‌ها مخالف آلوده‌کردن کشورشان با ورود بن سلمان هستند.
جنبش انصارالله در پایان بیانیه تأکید کرد: به نمایندگی از همه یمنی‌ها از آزادگان تونس، الجزایر، موریتانی و مصر به‌دلیل مخالفت با سفر بن‌سلمان «خون‌ریز» 
تشکر می‌کنیم.
علاوه‌بر جنبش انصارالله، اتحادیه رسانه‌های یمنی، دولت نجات ملی یمن، ائتلاف احزاب دیدار مشترک از دیگر نهادهای این کشور بودند که از این اقدام آزادی‌خواهانه ملت‌های مذکور، تقدیر کردند.

مراکش بن‌سلمان را نپذیرفت
دولت مراکش هم بعد از این اعتراضات همگانی اعلام کرد که از دور سفرهای منطقه‌ای محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان خودداری کرده و از عربستان خواست نشست سران دو کشور را که قرار بود طی چند روز آتی برگزار شود، به تعویق بیاندازد.
روزنامه «لکم‌۲» به نقل از یک منبع که آن را آگاه خواند، نوشت: مراکش با برگزاری نشست مشترک دو کشور به ریاست وزرای خارجی دو کشور با وجود پافشاری ریاض مخالفت کرد. این منبع که نخواست نامش فاش شود گفت: قرار بود سیزدهمین نشست مشترک عربستان و مراکش همان‌گونه که توافق شده بود، برگزار شود اما مراکش ترجیح داد در شرایط فعلی آن را به زمان دیگری موکول کند.  روابط دو کشور به‌دلیل حمایت‌های مراکش از قطر، عقب‌نشینی مراکش از جنگ یمن و مخالفت با تحویل‌دادن منصور بن‌عبدالله به مسوولان قضایی عربستان پس از دو موضوع هتل ریتز کارلتون و ترور جمال خاشقجی رو به سردی رفت.

تحت تعقیب قرار گرفتن بن‌سلمان به‌عنوان جنایتکار جنگی
سفرهای دوره‌ای بن‌سلمان در حالی به برخی کشورهای آفریقایی و منطقه‌ای شکل می‌گیرد که نهادهای بین‌المللی خواستار تحقیق درباره نقش بن‌سلمان در قتل جمال خاشقجی و جنگ یمن و جنایت‌های جنگی وی شدند. «سارا لیا واتسون» رییس بخش خاورمیانه‌ای گروه دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که خطر جدی در مورد طرح شکایت از بن‌سلمان وجود دارد و از آنجا که وی ریاست کشور را برعهده ندارد، از مزایای مصونیت برخوردار نیست.
گفته می‌شود بن‌سلمان به‌دلیل این جنایت‌ها 
بعید است در اجلاس سران جی‌20 که به‌زودی برگزار می‌شود حضور یابد چرا که شواهدی از مداخله او در قتل وحشتناک خاشقجی افشا شده است و باید تحت محاکمه قرار گیرد.
با این حال از دید بیشتر سران کشورهای عضو گروه‌20، حضور در عکس گروهی با محمد بن‌سلمان در نشست آرژانتین، کابوس سیاسی خواهد بود. روزنامه «گاردین» با اعلام این خبر تأکید کرد این عکس می‌تواند تبعات و پرسش‌های زیادی را برای شخصیت‌های همراه بن‌سلمان به‌دنبال داشته باشد.
بر اساس برآورد سازمان خیریه حمایت از کودکان، 85هزار کودک زیر پنج سال از هنگام آغاز جنگ یمن -در حدود چهار سال پیش- به‌علت گرسنگی شدید یا بیماری،
 جان خود را از دست داده‌اند و بالغ بر 14‌میلیون تن در معرض خطر گرسنگی قرار دارند که بخش اعظم آن به‌علت موانع ناشی از محاصره شدید ائتلاف به فرماندهی عربستان سعودی بر اقتصاد یمن می‌باشد. همچنین همه روزه شواهد بیشتری از مداخله دیوان سعودی در قتل وحشتناک خاشقجی پدیدار و افشا می‌شود.
نخستین سفر منطقه‌ای «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی پس از ترور جمال  خاشقجی، روز‌نامه‌نگار مطرح سعودی به ۶‌کشور امارات، مصر، الجزایر، بحرین، موریتانی و تونس از روز پنجشنبه‌(۲۲‌نوامبر) آغاز شده است. بن‌سلمان دیروز سه‌شنبه وارد تونس شد.

شماره‌های پیشین