597
سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» ماجرای خانه‌های ده‌ونک را روایت می‌کند

این ماجرا کدخدا می‌خواهد

ساکنان ده‌ونک و همسایگان دانشگاه الزهرا چند وقتی است که بر سر خانه‌هایشان که مالکیت اراضی آن به دانشگاه واگذار شده است با یکدیگر دست‌به گریبان شده‌اند. دانشگاه حکم گرفته و به ساکنان برای تخلیه هشدار داده است. اهالی ده‌ونک هم از حق‌آب‌وگِل‌شان حرف می‌زنند. اما نکته‌ای که سبب جلب توجه همگان به این موضوع شد، شیوه رفتار دانشگاه با این اهالی است که هر روز با نیروهای پلیس و ماشین‌های سنگین برای تخریب چند خانه به ساکنان ده‌ونک هشدار می‌دهند.

گزارش «صبح‌نو» از آخرین وضع پوسته‌های وطنی تلگرام و حمایت‌ دولتی از پیام‌رسان‌های داخلی

رولت روسی روی شقیقه پیام‌رسان‌های داخلی

این روزها وضع دولت متفاوت است. وزیر امور خارجه در بحبوحه فشارهای خارجی اعلام می‌کند در کشور پولشویی گسترده وجود دارد، بعد می‌گوید نگفته‌ام. مدیران بازنشسته در مقاومتی توقف‌ناپذیر پس از دل‌کندن از میز قبلی رهسپار مسوولیت جدید می‌شوند. با یک دست وزیر اقتصاد را برکنار می‌کنند و با دستی دیگر او را مدیرعامل شرکت ملی نفت می‌کنند. دو وزیر کشور همصدا با تحریم‌های جهانی تهدید می‌کنند که اگر به معاهده پاریس نپیوندیم پرونده‌مان به شورای امنیت خواهد رفت. در چنین اوضاعی خبر رسید دولت حمایت‌های خود را از این پس تنها نثار دو پیام‌رسان «سروش» و «گپ» می‌کند. در این گزارش تلاش کرده‌ایم تبعات این تصمیم را بررسی کنیم.

سر مقاله

ظریف به هانت چه بگوید

عراقچی: 6 ماه برای یافتن راه حل، فرصت کمی نبود

ضرب الاجل برای اروپا

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که اروپا از ثبت ساز‌و‌کار مالی با ایران ناتوان است و کشورها از میزبانی این نهاد خودداری می‌کنند و به اتحادیه اروپا هشدار داد که «این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.» به‌نظر می‌رسد که فرصت ایران به اروپا برای عمل به تعهداتش پایان یافته و مسوولان درباره برخورد قاطع با خروج آمریکا از برجام و وقت‌کشی اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری می‌کنند.

درخواست صنفشی کارگران شرکت هفت‌تپه نیازمند رسیدگی فوری دولت است

تلخ‌کامی نیشکری‌ها

مشکلات اقتصادی از یک طرف و نبود تدبیر مدیریتی از طرف دیگر، دلایلی است که باعث شده تا صدها کارگر با تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌هایشان و... بیکار شوند. در سال‌های اخیر مشکلات به دلایل مختلف اقتصادی شدت گرفته و هر ازگاهی شاهد اعتراضات کارگری به‌دلیل تعدیل نیرو، ناتوانی در پرداخت حقوق و مزایا و نبود امنیت شغلی هستیم؛ وضعیتی که باید برای رفع آن و رسیدگی به امور کارگران به‌دنبال راهکار فوری و اثربخش بود.

به بهانه برگزاری طرح پاییزه کتاب به سراغ چند کشور رفتیم تا ببینیم حمایت از کتاب‌فروشی‌ها در دنیا چگونه است

اختصاص یارانه کتاب حتی در دولت‌های لیبرال‌

این روزها طرح پاییزه کتاب در سراسر کشور درحال برگزاری است، طرحی که در چند سال گذشته اجرا شده و موافق و مخالفانی هم دارد. طبق طرح‌های حمایتی هر نفر با ارائه کارت ملی و تا سقف صدهزارتومان می تواند کتاب بخرد. در طرح پاییزه امسال برای حمایت از آثار تألیفی تخفیف 25درصد و آثار ترجمه‌ای 15‌درصد اعمال شد. خیلی از اهالی نشر و کارشناسان، این مدل حمایتی را مضر به حال نشر می‌دانند، در سوی دیگر هم برخی فعالان فرهنگی معتقدند به جهت کم‌رمق بودن صنعت نشر و کتاب‌فروشی‌ها دولت می‌تواند با طرح‌های حمایتی سبد کالای فرهنگی مردم را در حداقل‌ها حفظ کند. به این بهانه طرح های حمایتی در چند کشور را به‌صورت مصداقی بررسی کردیم. این گزارش در بخش‌های مختلف توسط امیرپرویز علی‌آبادی، زهرا اظهری، حانیه‌سادات رضازاده و محمدحسن رجایی‌فرد ترجمه شده است.

نیلی: در ستاد کروبی نبودم

«صبح‌نو» 26‌آبان‌ماه در گزارشی با عنوان «فرار لیبرال‌ها» به استعفای آقای دکتر مسعود نیلی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقتصادی پرداخت. وی به‌عنوان رییس موسسه عالی آموزش‌و‌پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در واکنش به این گزارش، پاسخی را منتشر کرده است که در ذیل می‌آید:

یادداشت

دوری جستن متحدان ریاض از بن‌سلمان

عبد‌الباری عطوان

تثبیت آینده‌گشایی

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری

یادداشت

شعرهای طاهره صفارزاده  پاسخی به ترامپ

رؤیا رسولی

فؤاد ایزدی و حسام‌الدین آشنا «چالش مدیریت تصویر ملی» را در برنامه «این.ج.ا» بررسی کردند

مشکلات مختص ایران نیست

برنامه تلویزیونی «این.ج.ا» (این جمهوری اسلامی) 27‌آبان با موضوع «چالش مدیریت تصویر ملی» و با حضور دکتر فؤاد ایزدی، عضو هیأت‌علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و آقای حسام‌الدین آشنا، عضو هیأت‌علمی دانشگاه امام صادق؟ع؟ و مشاور رییس‌جمهوری، از شبکه «چهار» سیما پخش شد.

واکنش شیخ‌الاسلام به سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره محکومان به جاسوسی در ایران: انگلیس جنایتکار است و جایی برای دخالت در امور داخلی ما را ندارد

پیگیری یک جاسوس

پس از سفرهای ناموفق بوریس جانسون و فیلیپ هاموند، وزرای سابق انگلیس که به منظور آزادی افراد دو تابعیتی صورت گرفته بود و با دستان خالی به کشورشان بازگشته بودند روز گذشته «جرمی هانت» وزیر جدید امور خارجه لندن برای دستیابی به نتیجه‌ای در این باره به تهران سفر کرد.

صبح نو

نتیجه انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر ایران

 

کمتر پیش می‌آید که افکار عمومی جهان توجه زیادی به انتخابات کنگره آمریکا نشان دهند، 
از آخرین باری که بیش از ۵۰درصد آمریکایی‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره رأی داده‌اند بیش از صد سال گذشته است اما با روی‌کار آمدن ترامپ گویا همه چیز تغییر کرده است به‌گونه‌ای که مشارکت آمریکایی‌ها در این انتخابات 49درصد بود که کم‌سابقه است و در صدسال گذشته تنها یک‌بار در سال۱۹۶۶ تکرار شده است.
حال اما برای بسیاری این سؤال پیش آمده که نتیجه انتخابات کنگره آمریکا به نفع ایران شده و یا به ضرر است؟ عده‌ای می‌گویند این نتیجه به نفع ایران است و برخی می‌گویند سیاستمداران و حتی مردم عادی کماکان باید نگران سیاست‌های واشنگتن باشند.
بسیاری از ناظران بر این باورند شکست جمهوری‌خواهان در برابر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ـ که روز سه‌شنبه برگزار شد ـ می‌تواند موضع دولت ترامپ در برابر ایران را تضعیف کند. ناظران برآنند از این پس دموکرات‌ها با توجه به در اختیار داشتن کنگره قادرند با اعمال فشار، ترامپ را وادار به عقب‌نشینی از مواضع 
ضد ایرانی خود کنند. با این حال، عده‌ای دیگر بر این باورند که نتیجه انتخابات آمریکا و شکست جمهوری‌خواهان ممکن است ترامپ را وادار کند که تمرکز خود را بر سیاست خارجی و به‌ویژه موضوع ایران قرار دهد.
مسأله محوری برای ایران، برجام و تحریم است که بسیاری از دموکرات‌های آمریکایی در برابرش موضع متفاوتی نسبت‌به حزب جمهوری‌خواه و شخص دونالد ترامپ دارند، برخی امید داشتند که با در اختیار گرفتن مجلس نمایندگان و سنا توسط حزب دموکرات، ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا استیضاح شده و شرایط برای ایران بهتر می‌شود، به همین دلیل هم پیروزی جمهوری‌خواهان بر سنا را به ضرر ایران 
می‌دانند.
از سویی دیگر برخی دیگر با تکیه بر اختیارات مجلس نمایندگان معتقدند که پیروزی این حزب در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به نفع ایران است، اگر چه مجلس سنا در ساختار کنگره و اثرات این نهاد بر سیاست خارجی آمریکا(که جمهوری‌خواه‌تر شده)٬ نقش کلیدی دارد اما این به معنای بی‌نقش بودن مجلس نمایندگان نیست. برعکس این مجلس نیز با ابزارهایی می‌تواند بر سیاست خارجی آمریکا 
اثر بگذارد.
 این در حالی است که الیوت انگل٬ رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در یک مصاحبه اختصاصی به رویترز گفت که این مجلس، در دو موضوع ایران و چین،
بخت چندانی برای تغییر نظر دولت ترامپ ندارد. یعنی در نهایت مجلس نمایندگان ابزاری ندارد تا بتواند دونالد ترامپ را مجبور کند تا دوباره برجام را امضا کند یا از تحریم‌های سخت‌گیرانه ایران دست بکشد.
 به هر روی می‌توان گفت که نتیجه انتخابات میان‌دوره آمریکا تأثیر چندانی بر جمهوری اسلامی ایران ندارد، چراکه تغییر چندانی در سیاست خارجی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد. بر اساس آمارهای منتشر شده باراک اوباما، رییس‌جمهوری دموکرات آمریکا بیشترین تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده بود، این‌ها خود نشانگر بی‌تأثیر بودن نتیجه انتخابات آمریکا در شرایط ایران است.

شماره‌های پیشین