636
چهارشنبه، ۲۶ دی ۱۳۹۷
1
پیام تسلیت رهبر انقلاب

مسوولان نقاط ضعف و خطاهای احتمالی را شناسایی و پیگیری کنند

محمدباقر قالیباف در مراسم دومین سالگرد شهدای آتش‌نشان:

شهدای آتش‌نشان از مصادیق جهاد فی سبیل‌الله هستند

دومین سالگرد شهدای آتش‌نشان حادثه پلاسکو دوشنبه شب با حضور آقای محمدباقر قالیباف در مسجد امام حسن مجتبی ؟ع؟ در دولت‌آباد شهرری برگزار شد. در این مراسم که جمعی از خانواده شهدای آتش‌نشان هم حضور داشتند، آقای محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران به سخنرانی پرداخت.

روایت دست اول مرحوم محمود گلابدره‌ای از 26دی‌ماه57 را در «صبح‌نو» بخوانید

فرار بزرگ

کتاب «لحظه‌های انقلاب» نخستین تجربه روایت‌نویسی از انقلاب اسلامی است. سیدمحمود گلابدره‌ای از شهریور 57 که قیام مردمی علیه رژیم پهلوی اوج گرفت در خیابان‌ها بود و تا پیروزی انقلاب را نوشت. یک روایت دست اول و بی‌واسطه از روزهای قیام. روایت گلابدره‌ای اما کلیشه‌شکن است. او خود را سانسور نکرده و هر چه دیده را نوشته است. شاید این نوشته یک داستان نباشد اما قطعاً روایت یک ملت است. در این برش به مناسبت 26دی، سالروز فرار شاه از ایران از دریچه نگاه گلابدره‌ای سری به خیابان‌های تهران در سال57 زدیم تا بدانیم مردم درآن روز چه کردند. او از جمله داستان‌نویسانی بود که مورد توجه طیف روشنفکری در عرصه داستان بود، اما با وقوع انقلاب و نگارش کتاب «لحظه‌های انقلاب» مطرود و از کانون توجه آن‌ها خارج شد. او با این کتاب دست به وقایع‌نگاری از لحظه‌های انقلاب زده و تصویری دست‌نیافتنی را در حافظه تاریخ ثبت کرده و امروز با گذشت 40سال از پیروزی انقلاب اسلامی به اهمیت چنین اثر مستندی که مشاهدات عینی یک نویسنده است می‌توان پی برد. روایت مرحوم گلابدره‌ای از آن روزها مفصل و پر از جزئیات است و ما تلخیصی از آن را در این صفحه به شما ارائه می‌کنیم.

نگاهی به مناقشات اخیر بر سر ورود وزارت ارتباطات به حوزه تولید محتوا و فعالیت‌های نرم‌افزاری

فعالیت‌های فوق برنامه وزیر جوان

اخیراً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رویکردهای تازه‌ای در زمینه ورود به حوزه فعالیت‌های نرم‌افزاری اتخاذکرده است. وزیر جوان و زیر مجموعه‌اش تلاش می‌کنند با حضور در عرصه تولید فکر و ذائقه، زمینه را برای حرکت به سوی بعضی تحولات سخت‌افزاری فراهم کنند. وزارت ارتباطات از زمان وزارت آقای محمدجواد آذری‌جهرمی بیش از این که شبیه به وزارتخانه‌ای با مسوولیت فراهم کردن زیرساخت‌ها در حوزه ارتباطات باشد، شبیه به یک شرکت تکنولوژی شده است؛ شرکتی شبیه به غول‌های تکنولوژی مانند مایکروسافت، گوگل و اپل. شرکت‌های تکنولوژی بنابر سرشت تجاری و اهداف بازاریابانه خود، تلاش می‌کنند با ورود به حوزه‌های نرم‌افزاری و تولید محتوا، بستر برجسته‌سازی سخت‌افزارها و فناوری‌های جدید خود را فراهم کنند. بنابراین الگویی که وزارت ارتباطات به دنبال آن حرکت می‌کند، الگویی تجربه‌شده و موفق در سطح جهانی است. اما نکته این جاست که این الگو برای شرکت‌های تجاری با هدف کسب سود بهینه‌ شده است نه برای وزراتخانه‌ای که وظیفه تأمین زیرساخت‌ها را در کشور به‌عهده دارد.

زاکانی در مناظره با تاج‌زاده مطرح کرد

حوادث 78 و 88 حلقه مفقوده پیوستگی قدرت و ثروت است

رییس سازمان انرژی اتمی در سالروز اجرای توافق ایران و 1+5 مطرح کرد

سه اقدام فوری هسته‌ای در صورت خروج از برجام

جمهوری اسلامی ایران قادر است در صورت خروج از برجام با سرعت سه گام ابتدایی برای بازگشت به روند گذشته و همچنین مقابله با دشمنان را انجام دهد، این اتمام حجتی است که رییس سازمان انرژی اتمی با اتحادیه اروپا کرد و برنامه‌های جمهوری اسلامی را برای بازگشت به شرایط پیش از برجام تشریح کرد.

نایب‌رییس کمیسیون تلفیق مجلس در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» :

جبران کسری بودجه سال آینده دشوار است

نزدیک به یک ماه از ارائه بودجه 98 به مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و سبزنشینان بهارستان را مشغول خود کرده تا کلیات آن را در کمیسیون تلفیق تصویب کنند که دلیل این زمان را هم شاید بتوان بودجه رؤیایی دانست که دولت به مجلس داده است، بودجه‌ای که نقد بسیاری با خود به همراه داشته است.

گزارشی از تحقیقات دکتر میثم علیزاده، پژوهشگر رشته علوم اجتماعی محاسباتی درباره عملیات نفوذ در شبکه‌های اجتماعی برای اهداف انتخاباتی

ترول‌کراسی

با گسترش شبکه‌های اجتماعی در جوامعی که انتخابات برگزار می‌کنند و دموکراسی دارند، فرصت بسیار عظیمی برای به‌اشتراک گذاشتن عقاید سیاسی و اجتماعی توسط مردم فراهم شد. به‌گونه‌ای که به جرات می‌توان گفت بخش بزرگی از سرنوشت انتخابات در این فضا رقم می‌خورد. این فرصت البته تهدیدی را هم در دل خودش پروراند. استفاده از ابزارهای فنی و رسانه‌ای برای تاثیرگذاری بر عقاید مردم یک کشور به منظور تعیین سرنوشت انتخابات. چیزی که به آن «عملیات نفوذ» یا «عملیات روانی» می‌گویند. مثلا کاربرهای بدی که آن‌ها را ترول «Troll» می‌نامند از همین طریق می‌توانند در روند دموکراسی نفوذ کنند که از آن می‌توان با عنوان «ترول‌کراسی» به جای دموکراسی یاد کرد. البته عملیات نفوذ منحصر در انتخابات نیست. بلکه هر نوع واقعه مهم اجتماعی می‌تواند تحت تاثیر نفوذ قرار بگیرد. اخیراً شرکت‌های «فیس‌بوک»، «توییتر» و «ردیت» داده‌هایی درباره انجام چنین عملیات‌هایی منتشر کرده‌اند که مبنای تحقیقات دانشگاهی هم قرار گرفته است. یکی از این محققان که روی این داده‌ها کار کرده است آقای میثم علیزاده، فارغ‌التحصیل دکترای علوم اجتماعی محاسباتی از دانشگاه جرج میسون آمریکا و پژوهشگر پسادکترا در دانشگاه پرینستون آمریکاست. او چند روزی است که به ایران آمده و تحقیقات خود را در مجامع مختلف از جمله دانشگاه شریف، دانشگاه تهران و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارائه داده است. در این گزارش بر مبنای ارائه‌های این پژوهشگر موضوع عملیات نفوذ را بررسی می‌کنیم.

توان اندک

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری

سر مقاله

از سیم خاردار به ماهواره‌بر بومی

صبح نو

نتیجه انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر ایران

 

کمتر پیش می‌آید که افکار عمومی جهان توجه زیادی به انتخابات کنگره آمریکا نشان دهند، 
از آخرین باری که بیش از ۵۰درصد آمریکایی‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره رأی داده‌اند بیش از صد سال گذشته است اما با روی‌کار آمدن ترامپ گویا همه چیز تغییر کرده است به‌گونه‌ای که مشارکت آمریکایی‌ها در این انتخابات 49درصد بود که کم‌سابقه است و در صدسال گذشته تنها یک‌بار در سال۱۹۶۶ تکرار شده است.
حال اما برای بسیاری این سؤال پیش آمده که نتیجه انتخابات کنگره آمریکا به نفع ایران شده و یا به ضرر است؟ عده‌ای می‌گویند این نتیجه به نفع ایران است و برخی می‌گویند سیاستمداران و حتی مردم عادی کماکان باید نگران سیاست‌های واشنگتن باشند.
بسیاری از ناظران بر این باورند شکست جمهوری‌خواهان در برابر دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا ـ که روز سه‌شنبه برگزار شد ـ می‌تواند موضع دولت ترامپ در برابر ایران را تضعیف کند. ناظران برآنند از این پس دموکرات‌ها با توجه به در اختیار داشتن کنگره قادرند با اعمال فشار، ترامپ را وادار به عقب‌نشینی از مواضع 
ضد ایرانی خود کنند. با این حال، عده‌ای دیگر بر این باورند که نتیجه انتخابات آمریکا و شکست جمهوری‌خواهان ممکن است ترامپ را وادار کند که تمرکز خود را بر سیاست خارجی و به‌ویژه موضوع ایران قرار دهد.
مسأله محوری برای ایران، برجام و تحریم است که بسیاری از دموکرات‌های آمریکایی در برابرش موضع متفاوتی نسبت‌به حزب جمهوری‌خواه و شخص دونالد ترامپ دارند، برخی امید داشتند که با در اختیار گرفتن مجلس نمایندگان و سنا توسط حزب دموکرات، ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا استیضاح شده و شرایط برای ایران بهتر می‌شود، به همین دلیل هم پیروزی جمهوری‌خواهان بر سنا را به ضرر ایران 
می‌دانند.
از سویی دیگر برخی دیگر با تکیه بر اختیارات مجلس نمایندگان معتقدند که پیروزی این حزب در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا به نفع ایران است، اگر چه مجلس سنا در ساختار کنگره و اثرات این نهاد بر سیاست خارجی آمریکا(که جمهوری‌خواه‌تر شده)٬ نقش کلیدی دارد اما این به معنای بی‌نقش بودن مجلس نمایندگان نیست. برعکس این مجلس نیز با ابزارهایی می‌تواند بر سیاست خارجی آمریکا 
اثر بگذارد.
 این در حالی است که الیوت انگل٬ رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در یک مصاحبه اختصاصی به رویترز گفت که این مجلس، در دو موضوع ایران و چین،
بخت چندانی برای تغییر نظر دولت ترامپ ندارد. یعنی در نهایت مجلس نمایندگان ابزاری ندارد تا بتواند دونالد ترامپ را مجبور کند تا دوباره برجام را امضا کند یا از تحریم‌های سخت‌گیرانه ایران دست بکشد.
 به هر روی می‌توان گفت که نتیجه انتخابات میان‌دوره آمریکا تأثیر چندانی بر جمهوری اسلامی ایران ندارد، چراکه تغییر چندانی در سیاست خارجی دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان وجود ندارد. بر اساس آمارهای منتشر شده باراک اوباما، رییس‌جمهوری دموکرات آمریکا بیشترین تحریم‌ها را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرده بود، این‌ها خود نشانگر بی‌تأثیر بودن نتیجه انتخابات آمریکا در شرایط ایران است.

شماره‌های پیشین