711
شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
1
مروری بر عملیات آزادسازی خرمشهر

خون دادیم، زمین را پس گرفتیم

نخستین روزهای خرداد هم در میان روزهای فراموش‌ناشدنی ما ایرانیان است كه با هر اعتقاد و سلیقه‌ای، نمی‌توانیم طعم خوش بازپس‌گیری خرمشهر از رژیم بعثی را فراموش كنیم. 37 سال پیش در چنین روزهایی، مسیر جنگ تحمیلی تغییر یافت و سرفصلی برای پیروزی‌های ملت ایران شد. عملیات بیت‌المقدس كه به آزادسازی خرمشهر و بسیاری از مناطق اشغال‌شده منجر شد، در این نوشته مرور شده است.

روایتی از دو عکس در دوران آزادسازی خرمشهر

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

سریال‌رمضانی«‌شبکه‌دو»چه‌حال‌وهوایی‌دارد

«دل‌دار»ورودبه‌مصایب‌جوانان

سریال «دل‌دار» مجموعه رمضانی شبکه دو سیماست که در فضایی جدی و بعضا تلخ، به‌سمت بررسی معضلات جوانان پیش رفته است.

بعد از 3 بار رد شدن توافق «برگزیت» در پارلمان انگلیس، نخست‌وزیر این کشور مجبور به استعفا شد

استیصال انگلیس

پس از سه‌بار ردشدن توافق برگزیت در پارلمان انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون پارلمانی دولت، نخست‌وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه‌کار درمعرض استعفای اجباری قرار گرفت و دیروز استعفای خود را اعلام کرد تا ناتوانی دولتش درباره حل مشکلات کشورش را اثبات کند.

سرمقاله

ضوابط جوان‌گرایی

عمان، عراق و کویت به عربستان پاسخ منفی دادند

شکست آل‌سعود در تشکیل جبهه «ضدایرانی»

در ‌آستانه روز جهانی قدس، برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه (عربستان و امارات) که عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را به‌صورت علنی عنوان می‌کنند و برای نجات و دوام حکومت‌های غیرمردمی خود به اسرائیل غاصب و آمریکا متکی شده‌اند، از توطئه‌ای موسوم به «معامله قرن» حمایت می‌کنند. این کشورها تلاش می‌کنند علاوه‌بر چنین موضع‌گیری‌های منفعت‌طلبانه‌ای درباره فلسطین، بر طبل جنگ ایران و آمریکا نیز بکوبند تا به‌جای اسرائیل‌ستیزی در منطقه، ایران‌هراسی را در بوق و کرنا کنند.

گلایه‌ها و پیگیری شهروندان نتیجه داد؛ جلسه فوق‌العاده برگزار می‌شود

مهار سرکشی کرایه تاکسی

گلایه‌های مردمی از افزایش غیرقابل قبول کرایه‌های تاکسی در تهران که از حدود یک‌ماه قبل اعمال شده است بالاخره با واکنش مدیران تهران روبه‌رو شد. در هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر روزنامه «صبح‌نو»گرفته شد که در آن‌ها مردم از دریافت کرایه، آن هم بیشتر از نرخ قانونی گلایه می‌کردند. این در حالی است که حتی در برخی مسیرها برچسب نصب‌شده نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که برای افزایش کرایه‌ها در نظر گرفته شده است.

«صبح‌نو» چرایی حضور کانتینرهای شرکت صهیونیستی در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر را بررسی می‌کند

تردد آزاد «زیم» روی خطوط ریلی ایران

در روزهای اخیر تصویری از یک کانتینر در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر در استان تهران در فضای مجازی دست‌ به‌دست شد که منجر به واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران شده است. این کانتینر مطابق آرمی که روی آن است، مربوط به شرکت حمل‌و‌نقل دریایی و ریلی «Zim»، یکی از شرکت‌های بزرگ حمل‌و‌نقل بین‌المللی رژیم اشغالگر قدس است؛ موضوعی که خیلی زود واکنش راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال داشت. بنا بر اطلاعیه‌ راه‌آهن کشورمان، شرکت یادشده در سال‌های اخیر تعداد بسیاری از کانتینر‌های خود را به فروش رسانده و این کانتینر‌ها در فضای حمل‌ونقل بین‌المللی جابه‌جا شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«صبح‌نو» حواشی استعفاهای دفتر موسیقی و قانون 10درصد را بررسی می‌کند

آزادی‌خواه :پیشنهاد ارشاد قابل دفاع بود

عصر روز چهارشنبه جابه‌جایی پرحاشیه مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و به‌دنبال استعفای علی ترابی پس از 14 ماه مدیریت، محمد اللهیاری‌فومنی، سکان هدایت جریان موسیقی کشور را در وضعیتی متلاطم تحویل گرفت. این جلسه تودیع و معارفه درحالی انجام شد که برخی رسانه‌ها، پذیرش بی‌مقدمه استعفای مدیر سابق دفتر موسیقی را ازسوی وزیر ارشاد در واکنش به «قانون 10درصد بهای بلیت کنسرت» دانستند.

صبح نو

شورای نگهبان به لایحه CFT ایراد گرفت

 

آقای عباسعلی کدخدایی با اشاره به بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT)، یکی از لوایح FATF، گفت: این لایحه در جلسات متعدد و مکرر شورای نگهبان با حضور تمامی اعضا مورد بررسی قرار گرفته است. وی با اشاره به نتیجه بررسی‌های شورای نگهبان درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT)، گفت: نظرات شورای نگهبان درباره این لایحه شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهاماتی است که در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است. به گزارش «تسنیم» قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان، ایرادات این شورا نسبت به لایحه CFT را حدود 20‌مورد دانست و افزود: همزمان با بررسی مصوبه مجلس درباره لایحه CFT، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این لایحه را بررسی و درباره آن اعلام نظر کرده است. کدخدایی اضافه کرد: ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه CFT را نیز که شامل عدم انطباق با سیاست‌های کلی است 
در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده‌ایم. سخنگوی شورای نگهبان در پایان خاطرنشان کرد: این ابهاماتی که به لایحه CFT از سوی این شورا وارد شده، به‌منزله رد این مصوبه نیست و فقط اظهارنظر شورای نگهبان است و در صورتی که مجلس بر مصوبه قبلی‌اش اصرار کند، در نهایت این لایحه، جهت تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود. لوایح FATF شامل الحاق ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو)، اصلاح قانون پولشویی، اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم و الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT‌) است؛ یعنی تصویب دو قانون و پیوستن به دو کنوانسیون. 
از آنجا که برای پیوستن به کنوانسیون‌ها نمی‌توان در قوانین داخلی آن دخل‌و‌تصرف کرد شورای نگهبان تنها حق شرط‌هایی را که مجلس شورای اسلامی برای پیوستن به این کنوانسیون در نظر می‌گیرد، بررسی می‌کند که تاکنون 
سه لایحه از این لوایح چهارگانه به تصویب مجلس و سپس شورای نگهبان رسیده و تنها الحاق ایران به کنوانسیون CFT مانده است که باید شورای نگهبان نظر خود را درباره آن اعلام کند. اما آنچه در روند بررسی این لایحه باعث چالش شده، ورود مجمع تشخیص مصلحت نظام به این موضوع است.  حالا، با ایرادات شورای نگهبان سرنوشت لایحه الحاق ایران به CFT چه خواهد شد؟
1 -  اصلاح توسط مجلس
با توجه به اینکه ایرادات شورای نگهبان نسبت به لایحه CFT به مجلس اعلام شده است، طبق آیین‌نامه داخلی پارلمان، مجلس می‌تواند از طریق بررسی مجدد و رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون مربوطه (قضایی و حقوقی) و سپس تصویب اصلاحات در صحن مجلس، نظر شورای نگهبان را تأمین کند.
با رفع ایرادات شورای نگهبان و بعد از طی مراحل قانونی، این مصوبه از سوی رییس مجلس به رییس‌جمهوری و سپس از سوی وی به‌عنوان یک قانون لازم‌الاجرا به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.
2 -اصرار مجلس
یکی دیگر از راه‌های تعیین تکلیف نهایی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «CFT» این است که اگر مجلس نسبت به نظر قبلی‌اش که در قالب یک مصوبه به شورای نگهبان ارسال کرده بود و شورا 20‌ایراد از آن گرفت، اصرار کند، در این شرایط مصوبه مجلس از لایحه CFT به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد. البته در این باره، عباسعلی کدخدایی امروز به «تسنیم» گفته که «همزمان با بررسی مصوبه مجلس درباره لایحه CFT، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این لایحه را بررسی و درباره آن اعلام نظر کرده است. ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه CFT را نیز که شامل عدم انطباق با سیاست‌های کلی است در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده‌ایم.»
طبق قانون، هرآنچه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این باره به‌تصویب برساند، قانونی بوده و رییس‌جمهوری نظر مجمع را به‌عنوان قانونِ لازم‌الاجرا به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد کرد.
3- لایحه جدید
در صورتی که به‌طور همزمان مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و در نهایت مجلس به این جمع‌بندی برسند که با توجه به ایرادات موجود، اساس لایحه «CFT» زیر سؤال رفته و ایرادات شورای نگهبان، قانون‌گذار و یا حتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به این لایحه تأمین نشده است، دولت می‌بایست پس از رفع ایرادات و نواقص موجود، لایحه جدیدی به مجلس تقدیم کند. در صورتی که دولت لایحه جدیدی درباره الحاق ایران به «کنوانسیون CFT» به مجلس تقدیم کند، این لایحه همان روال قانونی تمام مراحل بررسی و تصویب را باید از ابتدا در مجلس طی کند. پیش از این نیز، درباره لایحه الحاق ایران به کنوانسیون «پالرمو» چنین روندی طی شد و پس از اینکه شورای نگهبان ایرادات اساسی به این لایحه از حیث ترجمه و محتوا وارد کرد، دولت پس از رفع نواقص و ایرادات اساسی، دوباره لایحه جدیدی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد. 
در همین زمینه آقای محمد‌علی وکیلی، نماینده تهران و عضو هیأت‌رییسه مجلس گفته است: یکی از ایرادات شورای نگهبان از این قانون ایراد شکلی است و این موضوع به معنای آن است که به لحاظ شکلی این قانون ایراد دارد. اما خلاف شرع و خلاف قانونی اساسی بودن آن که از ایرادات دیگر شورای نگهبان است، نشان از ایراد محتوایی این قانون دارد. این نماینده مجلس در پایان گفت: باید موضع شورای نگهبان به مجلس بیاید و ما استدلال‌ها را ببینیم و مصلحت کشور را بسنجیم و سپس پیرامون آن تصمیم بگیریم.

شماره‌های پیشین