637
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷
1
«نه» متحدان آمریکا به سیاست‌های ضد ایرانی

شکست ترامپ در اجماع علیه ایران

مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران همواره یکی از محورهای اصلی سیاست آمریکا در منطقه بوده و با توجه اینکه مقابله با دشمن مشترک از سوی بازیگران محلی و متحدان منطقه‌ای یکی از ارکان سیاست خارجی این کشور است؛ بنابراین مقامات آمریکایی در تلاشند ائتلاف ضد ایرانی متشکل از کشورهای عربی تشکیل دهند. در راستای این اصل، تشکیل یک ائتلاف سنی یا ناتوی عربی در منطقه خاورمیانه، راهبردی است که آمریکا برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران تدبیر کرده است.

روایتی از دیدار با احمد احمد که خواب را از چشم ساواک ربوده بود

برخیز و بجنگ

صبح در حالی از خواب بیدار شدم که انرژی مضاعفی در وجود خودم حس می‌کردم، این روز برایم خیلی متفاوت‌تر از روزهایی بود که خیلی بی‌حوصله از خواب بیدار می‌شدم تا یک روز کارمندی دیگر را سپری کنم. امروز را قراری که داشتم برایم متفاوت کرده بود. روز قبل با همکاران و آقای محسن کاظمی ( نویسنده و پژوهشگر تاریخ ) قرار گذاشته بودیم به دیدن یک مبارز انقلابی برویم؛ کسی که سال‌های زیادی را در زندان‌های شاه سپری کرده بود. آقای احمد احمد، راوی کتاب «خاطرات احمد احمد». قرار بود با کسی که نزدیک به بیست سال پیش زحمت گفت‌وگو و تدوین این کتاب را کشیده بود به دیدن راوی کتاب برویم. خیلی راحت‌تر از همیشه حاضر شدم و به محل کارم رفتم. زمان نمی‌گذشت، انگار عقربه‌ها خسته‌تر از همیشه بودند. به یک روز گذشت تا ساعت بالاخره سه شد! همانطور که با آقای کاظمی و همکاران قرار گذاشته بودیم از جلوی شرکت به سمت منزل احمد آقا راه افتادیم.

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی مرضیه هاشمی تأکید کردند

آپارتاید آمریکایی

بازداشت بدون تفهیم اتهام! این اتفاقی بود که هفته گذشته برای خانم مرضیه هاشمی ،مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود که روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

تداوم سخنان جنجالی سرمربی تیم ملی و آتشی که دامن‌گیر فوتبال می‌شود

کی‌روش‌‌؛حاشیه‌سازی و کمی مربیگری

تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان تیم نخست گروه D، به جمع 16‌تیم برتر جام ملت‌های آسیا 2019 امارات صعود کرد؛ آن‌هم با تساوی بدون گل برابر عراق در یک بازی پر انتقاد؛ اما علاقه‌مندان به فوتبال و کارشناسان، به‌جای بیان مشکلات، حمایت از تیم ملی در شرایط کنونی را بهترین تصمیم درنظر گرفتند.

واردکنندگان اعتبارسنجی می‌شوند

تشکیل بیش از 4200پرونده تخلف ارزی

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که حسب دستور رییس‌جمهوری و به منظور مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و نیز براساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی، سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود.

در بازدید نمایندگان برخی از کشورهای اروپایی از نمایشگاه پلیس مواد مخدر اعلام شد

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان

اگر زمانی جاده ابریشم در مسیر ترانزیت کالا و تجارت بین اروپا و شرق دور از داخل ایران می‌گذشت و موجب رونق تجارت می‌شد؛ اما در روزگار فعلی مسیر ترانزیت از همسایه‌های شرقی ایران به سمت اروپا کشیده شده تا هر ساله هزاران تُن مواد مخدر به سمت اروپا سرازیر شود. اما در برابر مسیر تجارت مواد‌افیونی، ایران و دستگاه انتظامی و امنیتی‌اش همچون سدی محکم قرار دارد که در تمام سال‌های گذشته اجازه این کار را نداده است؛ اما اقدامات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در اعمال تحریم‌ها و بر هم زدن تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی اتفاقی است که آسیبش دامن خود آن‌ها را خواهد گرفت.

«صبح‌نو» از وضعیت حوزه دارو و مشکلات مردم گزارش می‌دهد

تقویت مافیا با بی‌‌تدبیری دارویی

وضعیت دارویی کشور در یک سال اخیر به‌شدت تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار گرفته است. با وجود تمام تدابیری که تاکنون برای ساماندهی به این اوضاع اندیشیده شده است، باز هم خللی در این سیستم وجود دارد. آنچنان که رییس انجمن داروسازان اعلام کرده بود که مشکلات اساسی دارو به تحریم‌ها ربطی ندارد و به سوءمدیریت برمی‌گردد. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو، شبکه‌های غیررسمی توزیع دارو حدود 15درصد بازار دارویی کشور را در دست دارند که کمبود دارو در داروخانه‌ها به قدرت این مافیا خواهد افزود. مافیای دارو به حدی قدرتمند است که آقای روحانی، رییس‌جمهوری نیز از وجود آن‌ها پرده برداشت و در سفر اخیرش به گرگان گفت: «طبق گزارشاتی که به ما رسیده، فردی که برای وارد کردن دارو ارز دولتی گرفته به جای آن که دارو با عمر سه سال را وارد کشور کند، ماده اولیه‌ای که عمرش به ماه مانده و تقریباً مجانی است وارد می‌کند که با پایان زمان مصرف، اثر مفید دارو از بین می‌رود.»

یک نماینده مجلس: بودجه جاری دولت از دولت یازدهم تاکنون سه‌برابر شده است

سفره پرخرج دولت!

فساد اداری، حقوق‌های نجومی، فیش‌های میلیاردی و ... عباراتی است که در یکی دو سال اخیر به نقل محافل و مجالس تبدیل شده است. رسوایی فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی، موجب شد مردم نیز بیش از گذشته خواهان رسیدگی به این پرونده باشند. افشای رقم‌های دریافتی مدیران دولتی، در حالی با مدیران بیمه مرکزی شروع شد که طبق قانون خدمات کشوری هیچ فردی در دولت نمی‌تواند بیش از هفت برابر حداقل حقوق پایه یک کارمند عادی حقوق دریافت کند! در همین ارتباط، آقای احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس نهم از پرونده حقوق‌های نجومی به‌عنوان زلزله هشت ریشتری خانه‌های اعتماد مردم در دولت تدبیر و امید تعبیر می‌کند.

سر مقاله

شاخ و شانه کشیدن

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«سهیل‌کریمی» درباره‌نحوه‌برخوردآمریکایی‌هاباخبرنگاران‌

انتقادازظلم‌ ممنوع‌است

آقای «سهیل کریمی» یکی از مستندسازان شناخته‌شده کشورمان است که در زمانی که درسال82 به عراق سفر کرده بود، توسط آمریکایی‌ها بازداشت و بدون هیچ دلیلی 126روز در اسارت باقی ماند.

واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

یادداشت مهدی فضائلی

روایتی دیگر از حقوق بشر آمریکایی در نگاهی به زندگی پزشک شهید افغانستانی

اسیر آمریکایی‌ها که توسط داعش شهید شد

دکتر سید محمدعلی شاه ‌موسوی، پزشکی افغانستانی بود که چهار سال از عمرش را بدون هیچ اتهامی در زندان‌های بگرام و سپس گوانتانامو سپری کرد. این پزشک مجاهد پس از آزادی، دوباره به وطن خود بازگشت و در حین خدمت به هموطنانش قربانی عملیات تروریستی داعش‌ شد. در این گزارش کوتاه تلاش کرده‌ایم به مناسبت دستگیری خانم مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) توسط ایالات متحده، نگاهی به سرگذشت شهید دکتر موسوی بیندازیم. پزشکی که او هم مانند خانم هاشمی بدون هیچ دلیلی توسط آمریکایی‌ها بازداشت شده بود.

در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد

مروری بر کتاب‌های منتشرشده از زندانیان زندان مخوف گوانتانامو

خانم مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» نزدیک یک هفته است که در بازداشت دولت آمریکاست و خانواده وی از شرایط بد نگهداری‌اش در زندان این کشور خبر داده‌اند. به این بهانه برخی کتاب‌ها که توسط افراد آزادشده از زندان مخوف گوانتانامو -که توسط دولت این کشور اداره می‌شود- را معرفی می‌کنیم. البته قبل از آن یک کتاب داخلی معرفی می‌کنیم و بعد می‌رویم سر وقت آثار خارجی.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از انحصار پیام‌رسان تخصیص ارز و بی‌تدبیری برای بازگشت زائران اربعین

حکایت مشکلات همچنان باقیست

سفر اربعین امسال نیز مانند سال‌های گذشته به با‌شکوه‌ترین شکل ممکن برگزار شد اما سوءمدیریت در موضوعاتی نظیر نحوه تخصیص ارز به زوار در خاک عراق، تغذیه، بهداشت و اسکان زوار از ظهر روز اربعین به بعد و همچنین کرایه نجومی اتوبوس‌ها در پایانه‌های مسافربری در مرز مهران و چذابه، این سفر معنوی را تا حدودی به‌کام زوار تلخ کرد.

 

 نوسانات ارزی ماه‌های اخیر در کشور سبب شد که موضوع ارز مسافرتی بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار بگیرد. همچنین افزایش نرخ ارز در چهار‌ماه گذشته باعث شد که سودجویان زیادی برای آن کیسه بدوزند. آژانس‌های مسافرتی زیادی در آن روزها مسافران را به‌رایگان به کشورهای همسایه نظیر ارمنستان، گرجستان، ترکیه و مالزی می‌بردند تا با دریافت ارز از هر مسافر، پول خوبی به جیب بزنند. حتی در یک مورد همین طمع سودجویان سبب از‌بین‌رفتن دو دانش‌آموز یزدی در سفر به گرجستان شد که در نهایت دلیل این سفر سودی بود که از دریافت ارز مسافرتی نصیب آن‌ها می‌شد. همه این موارد سبب شد تا دولت نرخ ارز مسافرتی برای هر نفر را کاهش دهد. 
از همان زمان بود که گمانه‌زنی‌هایی در خصوص نحوه تخصیص ارز به مسافران اربعین مطرح شد و هر مقام و مسوول و کارشناسی یک راه را برای نحوه ارائه ارز و میزان آن به زائران اربعین پیشنهاد می‌داد. تا اینکه حدود یک ماه مانده به شروع پیاده‌روی اربعین، بانک مرکزی اعلام کرد که به زائران اربعین با نرخی پایین‌تر از صرافی‌ها و بالاتر از قیمت مصوب ارز می‌دهد اما به شرط پیروی از روندی که بعدتر اعلام می‌شود!
اما آنچه که در این فرایند اتفاق افتاد در نهایت منجر به اعتراف آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری شد که گفت: «ما اشتباه کردیم.» این روایت را آقای احمد امیرآبادی، عضو هیات‌رییسه مجلس شورای اسلامی رسانه‌ای کرد. وی در توییتر خود نوشت: روز رأی اعتماد به آقای جهانگیری گفتم فقط یک نفر ۲۰۰‌میلیون یورو ارز گرفته برده آزاد فروخته؛ بهتر نبود همین داخل ایران به هر زائر اربعین ۱۰۰‌دلار می‌دادید، هم عزت ایرانی حفظ می‌شد، هم مردم اذیت نمی‌شدند؛ جواب داد قبول دارم ما اشتباه کردیم!

سر و کله «بله» پیدا شد
 بانک مرکزی اعلام کرده بود که زائران برای دریافت ارز مسافرتی خود باید از پیام‌رسان داخلی «بله» استفاده کنند. «بله» یکی از پیام‌رسان‌های داخلی است که با پشتیبانی بانک ملی ایران توسعه داده شده است. این پیام‌رسان پس از اعلام بانک مرکزی، خدمات ارزی زائران اربعین را با یک بات ویژه در پیام‌رسانش به مشترکان ارائه کرد؛ اقدامی که بسیاری از کارشناسان آن را رویکردی انحصارگرایانه تلقی کردند، چرا که به‌زعم آن‌ها استفاده از این نوع سامانه‌های پرداخت 
از طریق وب‌سایت‌های دیگری هم قابل اجرا بود. بانک مرکزی اعلام کرده بود که زائران می‌بایست با استفاده از این پیام‌رسان ثبت نام کرده و وجه خود را پرداخت و دینار خود را در عراق و پایانه‌های مرزی عراق دریافت کنند.
حال این سؤال مطرح است که چنین خدماتی چرا صرفاً از طریق این پیام‌رسان به این دو‌میلیون زوار ایرانی ارائه شد. آقای محمد یاراحمدی، مدیر روابط عمومی پیام‌رسان مالی «بله» در گفت‌و‌گو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: «بانک مرکزی سه‌روز قبل از عملیاتی شدن این پروژه درباره نحوه تحویل ارز به زائران تصمیم نهایی را گرفت که طی آن بنا شد ارز را در داخل کشور عراق به زوار اربعین دهند. دلیل این نحوه پرداخت این بود که این ارزها، پول بلوکه شده ایران در عراق بود که طی تحریم‌های ایجاد شده، این کشور آن را به ایران تحویل نداده بود. بانک مرکزی با این کار می‌توانست هم دلار را از روند دریافت ارز حذف کند و هم نرخ دینار را در بازار تعدیل کند و هم ارز مسافرتی به زوار از طریق این منابع در کشور عراق پرداخت شود.»
یاراحمدی می‌گوید: «بانک مرکزی از همه بانک‌ها دعوت کرد که در این پروژه مشارکت کنند اما فقط بانک ملی و بانک پارسیان این طرح را پذیرفتند. بانک ملی به‌دلیل داشتن شعبه و ارتباطات در عراق و زیرساخت فنی از پیش آماده شده‌اش، توانست این پروژه را خیلی زود به مرحله اجرایی 
در آورد. برخی می‌گویند این پروژه، پروژه پیام‌رسان مالی «بله» بود، در صورتی که این پروژه متعلق به بانک ملی بود و از این پیام‌رسان به‌عنوان بستر اجرای بات (نرم‌افزار تحت پیام‌رسان) ثبت‌نام استفاده شد.»
آمادگی برای تحمل بار اضافی 
مدیر روابط عمومی پیام‌رسان مالی «بله» در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» افزود: «سامانه سماح نیز یکی از پیشنهادات اجرایی شدن این طرح بود، چرا که این سامانه را نیز بانک ملی توسعه داده است اما در این مقطع زمانی سامانه سماح توانایی پذیرش کاربر بیشتر را نداشت، به‌همین دلیل اجرای این پروژه از طریق یک بات روی پیام‌رسان مالی «بله» پیگیری شد. پیام‌رسان «بله» چون برای پذیرش همزمان چند‌میلیون کاربر طراحی شده است، افزایش چند‌صد‌هزار کاربر چندان فشاری به آن ایجاد نمی‌کرد.»
یاراحمدی می‌گوید: «در بله چند بات از قبل توسعه داده شده بود که در این پروژه توانستیم از آن تجربه و کُدهای آن‌ها استفاده کنیم اگر چه این سرویس‌ها به‌منظور کار دیگری توسعه داده شده بودند اما در اجرای این طرح، کارآمدی داشتند. پیام‌رسان مالی بله صرفاً بستر اجرای این بات و کمک به توسعه فنی این طرح را بر عهده داشت و مدیریت و عملکرد بات، تماماً بر عهده بانک ملی بود.»
یاراحمدی ادامه می‌دهد: «بانک پارسیان بیش از یک هفته پس از عملیاتی شدن این سرویس روی بله توانست اپلیکیشن «تاپ» را برای ارائه این خدمت به‌روزرسانی کند؛ در حالی که در بله فقط دو روز برای عملیاتی کردن این بات زمان گذاشتیم. ضمن اینکه علاوه‌بر بات ثبت‌نام چندین ابزار برای استعلام و سامانه‌های 
مورد نیاز در عراق هم توسعه داده شد. در حالی که در این چند روز رکورد عضویت روزانه بله حتی نسبت به زمان فیلتر موقت تلگرام شکسته شد، بله به خوبی پاسخگوی حضور کاربران بود و این کاربران علاوه بر بات اربعین از باقی خدمات حاضر در بله مانند پیام‌رسانی، خرید شارژ و جابه‌جایی پول در شبکه شتاب استفاده کردند. ما فکر می‌کنیم بله در حدود اختیارات فنی‌اش از این تجربه سربلند بیرون آمد و نشان داد که می‌تواند بستر خوبی برای پیشخوان‌های خدمات دولتی و خصوصی باشد. اما اینکه نهادها توان پاسخگویی فرآیندهای پر شتاب الکترونیک را دارند یا نه موضوع دیگری است.»

چرا دینار را در عراق گرفتیم؟
«زائران با نرم‌افزار طراحی شده پولی برای ارز واریز می‌کنند و سپس از باجه‌های مرزی و شهرهای عراق از جمله کربلا، نجف و کاظمین دینار به زائران تحویل داده می‌شود.» این خبر در ادامه اطلاعیه بانک مرکزی برای تحویل ارز به زائران اربعین آمده بود. اما حالا پس از گذشته چهار ‌روز از اربعین به‌راحتی می‌توان درباره نحوه عملکرد این باجه‌ها در مرزهای مهران و چذابه و شهرهای عراق اظهار‌نظر کرد. در طی دو‌هفته گذشته زائران بسیار زیادی از عملکرد نامناسب این شعب در کشور عراق اعلام نارضایتی کرده‌اند. زواری که به امید دریافت دینارهای خریداری شده خود در کشور عراق راهی شده بودند حالا چندین‌و‌چند روز از زمان سفر خود را در صف‌های طولانی باجه‌های بانک‌ها گذراندند. حتی در برخی موارد گزارش شد که بسیاری از زوار که پول ایرانی نیز همراه خود نبرده بودند، به‌دلیل عملکرد نامناسب این شعب بانکی دچار سرگردانی شده بودند و پولی برای بازگشت به مرزهای ایران نداشتند که همه این مشکلات متوجه عملکرد نامناسب و عدم عملکرد صحیح شعب بانکی بود.  
آقای مسعود خاتونی، معاون بانک مرکزی در این باره گفته است: «ما ۵۱‌نقطه برای استقرار ۲۵۰‌باجه را در نقاط مرزی و در سراسر عراق شناسایی و تعیین کردیم اما روال آن‌گونه که پیش‌بینی شده بود پیش نرفت؛ چرا که در این بین کارشکنی‌هایی انجام شد و در مواردی بانک مرکزی عراق با وجود توافقات قبلی، همکاری نکرد. به هر حال ارائه دینار ۹۶‌ریالی از سوی بانک مرکزی موجب می‌شود که دیگر زائران کمتر به سمت صرافی‌ها یا دلالان بروند و در این حالت موانعی برای این جریان ایجاد شد و کارشکنی‌هایی رخ داد؛ چرا که منافع عده‌ای که می‌توانستند دینار را بین ۱۳‌تا‌۱۴‌تومان به زائران بفروشند،‌ به خطر افتاده بود. حتی شاهد بودیم برق یا اینترنت قطع می‌شد که بخشی از آن شاید به آماده نبودن زیرساخت‌های عراق مربوط شود اما بخشی از آن می‌تواند کارشکنی باشد که البته برنامه‌های ما را دچار مشکل کرد.» 
معاون فناوری بانک ملی می‌گوید: «پاسخگویی به حدود یک‌میلیون‌و‌۷۰۰‌هزار زائر در چند روز کار آسانی نیست. بانک مرکزی با توجه به تدابیری که برای کنترل حوزه ارزی داشت، به این نتیجه رسید که بهتر است با توجه به منابعی که درعراق دارد، دینار زائران را تأمین کند، چرا که نمی‌توانستیم این حجم دینار را به کشور وارد کرده و تحویل ارز را در ایران انجام دهیم.»
 
سرگردانی زوار تمامی ندارد!
هر ساله عصر روز اربعین که می‌شود موکب‌های عراقی به رسم هر سال شروع به جمع‌آوری بساط خود می‌کنند. موکب‌داران عراقی پس از چندین روز کار و تلاش و خدمت‌رسانی شبانه‌روزی به زائران اربعین حسینی از عصر اربعین شروع به جمع کردن چادر، ظروف و وسایل طبخ غذاهای نذری خود می‌کنند. اما این جمع‌آوری موکب‌ها تنها به عراقی‌ها ختم نمی‌شود و موکب‌های ایرانی نیز از عصر همان‌روز همگام با عراقی‌ها، شروع به جمع‌آوری موکب‌های خود می‌کنند و زواری که خروج آن‌ها از کشور عراق ممکن است تا سه روز پس از روز اربعین طول بکشد، یک‌بار دیگر دچار سردرگمی خواهند شد. جمع شدن مواکب ایرانی همزمان با جمع شدن مواکب عراقی موجب ایجاد مشکلات زیادی برای زائران شده است. مواکب باقی‌مانده نیز با وجود پذیرش بیش از ظرفیت خود نتوانسته‌اند پوشش لازم را برای جمعیت حاضر داشته باشند. تا جایی که به گفته آقای میرمسعود حسینیان، سر‌کنسول ایران در کربلا در شب‌های گذشته برای حفظ شئونات زوار ایرانی سالن‌های کنسولگری برای اسکان زوار در اختیار زائران قرار گرفت. با توجه به تجربه سال‌های اخیر در برگزاری مراسم اربعین حسینی و مشکلاتی که به وجود می‌آید، مدیریت اسکان و تغذیه زوار پس از اربعین کمترین خواسته‌ای است که زائران دارند و باید برای سال‌های آینده به فکر تدبیر و چاره برای آن‌ها بود، البته به این شرط که مسوولان در برگزاری مراسم سال‌های بعد دوباره دچار غافلگیری نشوند.

شماره‌های پیشین