725
دوشنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۸
1
امروز اعلام می شود

آخرین اقدام سازمان انرژی اتمی برای توقف برخی تعهدات برجامی

گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، مترجم کتاب رساله‌الولایة اثر علامه طباطبایی | امام در عرفان نظری از علامه قوی‌تر است

روش عرفانی امام و علامه «معرفت نفس » است

چاپ جدید کتاب «رسالة‌الولایه» اثر علامه محمدحسین طباطبایی با ترجمه دکتر همایون همتی مدتی است که توسط انتشارات روایت فتح با عنوان «ولایت‌نامه» منتشر شده است. به همین بهانه به سراغ مترجم کتاب که از اساتید شناخته‌شده فلسفه و عرفان است رفتیم و از جایگاه این کتاب و ضرورت طرح بحث ولایت سوال کردیم. در ضمن مصاحبه مقایسه‌ای میان طرح علامه و طرح امام خمینی از عرفان و ولایت صورت گرفت.

قالیباف با اشاره به اصل «جوان‌گرایی »در بیانیه «گام دوم» خواستار حضور پررنگ جوانان در عرصه انتخابات آینده شد

پیش به‌سوی «مجلس نو»

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم روز گذشته با اعلام فراخوان از سوی‌محمدباقر قالیباف،شهردار پیشین تهران جهت مشارکت جوانان در انتخابات به صدا درآمد. قالیباف روز یکشنبه با انتشار پیامی تصویری، ضمن تاکید بر روند جوانگرایی اشاره شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت نام کنند.

سر مقاله

نمایندگی در گام دوم انقلاب

کشورهای شرقی برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های غرب متحدتر از گذشته شده‌اند

تهران-مسکو نزدیک‌تر از همیشه

روسیه و ایران بیش از هر زمان دیگری به‌هم نزدیک شده‌اند. این قرابت با‌توجه‌به افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا علیه هر دو کشور، معنادار به‌نظر می‌رسد.

«صبح‌نو» از پویش جدید بنیاد کرامت به‌نفع زوج‌های نیازمند گزارش می‌دهد

عروسی خوبان، مهمان سلطان

طرح «عروسی خوبان» را چند روزی است که بنیاد کرامت امام رضا؟ع؟ راه‌اندازی کرده است. در این پویش، به‌نیت هشتمین امام شیعیان به 888 زوج جهیزیه، ودیعه مسکن و هزینه مراسم عروسی تعلق می‌گیرد. اغلب این زوج‌ها ساکن مناطق سیل‌زده و دیگر مناطق محروم هستند که تا دهه کرامت، این کمک‌ها به‌دست‌شان خواهد رسید.

گزارش «صبح‌نو» درباره انتخابات هیات رییسه کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی را بخوانید

از شگفتی حضرتی تا خداحافظی عارف از کرسی ریاست

کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی در طول یک هفته گذشته روزهای شلوغی را پشت سرگذاشتند چراکه درگیر انتخاب هیات رییسه خود برای اجلاسیه چهارم دور دهم مجلس بودند. برخی از این کمیسیون‌ها هفته گذشته انتخابات خود را برگزار کرده و هیات رییسه جدید خود را معرفی کردند. برخی کمیسیون‌ها نیز روز گذشته تشکیل جلسه دادند و کار عقب افتاده را به پایان رساندند. در برخی کمیسیون‌ها از جمله کمیسیون اقتصادی یا آموزش و تحقیقات انتخابات جالبی صورت گرفت. در ادامه با کمیسیون‌های مجلس شورای اسلامی و هیات‌رییسه جدید آن‌ها آشنا می‌شوید.

بازهم‌مساله‌دستمزدهای‌نجومی‌ستاره‌های‌سینماخبرسازشد

میلیاردرهای‌معاف‌ازمالیات

در روزهای اخیر و پس از مصاحبه برخی سینماگران، بازهم بحث قدیمی دستمزد نجومی تعدادی از بازیگران داغ شده است.

«صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با سخنگوی کمیسیون آموزش، روند بازسازی مدارس را بررسی می‌کند

تابستان، فرصت طلایی ایمن‌سازی مدارس

با وجود حوادث گوناگونی که هر سال به‌دلیل غیراستاندارد بودن کلاس درس مدارس برای کودکان و نوجوانان این مرز و بوم اتفاق می‌افتد، روند ایمن‌سازی و نوسازی مدارس کشور با کندی پیش می‌رود. برخی علت را در نبود نظارت کافی می‌دانند و برخی دیگر نبود بودجه را بهانه می‌آورند و عده‌ای هم درست در آغاز فصل سرما و زمان بروز حوادث، تازه به فکر رفع کمبودهای مدارس‌شان می‌افتند. به نظر می‌رسد تابستان -فصل تعطیلی مدارس- بهترین زمان برای نظارت و بهسازی مدارس است.

سه نکته درباره فراخوان

یادداشت محسن مهدیان

صبح نو

روایت خبرنگار «صبح‌نو» از پیاده‌روی در مسیر عاشقی را بخوانید

در راه بهشت

اینجا کربلاست. جایی در قلب عراق، می‌گویند در این سرزمین هزار و 400‌سال پیش در میان دو نهر سر از تن اولاد امیرالمومنین ؟ع؟ جدا کرده‌اند. حالا اما بعد از گذشت قرن‌ها از روز عاشورا، چهلم امام حسین ؟ع؟ که می‌شود همه برای زیارت و اعلام بیعت با حسین؟ع؟ و برائت از یزیدیان، به اینجا می‌آیند.

 

اربعین امسال شور دیگری دارد. گویی هرچه بگذرد  جا&‌ افتاده&‌تر می&‌شود این رسم و با ثبات&‌تر می&‌شود این مکتب. حال که حرف از مکتب به میان آمد باید بگویم که مراسم اربعین دیگر یک گردهمایی سالانه نیست. حالا به یک مکتب تبدیل شده که میلیون&‌ها پامنبری دارد و فریاد پیام&‌شان گوش فلک را کر کرده است.  اینجا باید باشید تا بینید حتی بزرگ&‌ترین و پیشرفته&‌ترین دوربین&‌ها هم از انتشار و انعکاس بزرگ&‌ترین راهپیمایی سال عاجزند. دوربین&‌ها عاجزند از به&‌تصویر&‌کشیدن سیل خروشان مردان و زنانی که قدم به قدم به سمت حسین؟ع؟می&‌آیند تا این پیام را به دنیا مخابره کنند که حسین؟ع؟برای صلح تن به جنگ با یزدیان داد.

روایت حله 
مسیر مستقیم نجف اشرف تا کربلای معلی را احتمالاً بسیار دیده&‌اید و از آن شنیده&‌اید، امسال ما مسیر دیگری را برای رسیدن به کربلا انتخاب کرده&‌ایم. راهپیمایی امسال ما مسیر شهر حله تا کربلا بود. این مسیر شلوغ اما برخلاف مسیر اصلی چندان موکب&‌های بزرگی نداشت و ایرانی در آن کم بود. اکثر زوار ایرانی هر سال پیاده&‌روی&‌شان را از مسیر مستقیم نجف به کربلا می&‌روند و وصف موکب&‌های ایرانی و عراقی را بسیار کرده&‌اند. 
در مسیر حله به کربلا نه از صف&‌های طولانی کباب&‌ترکی خبری بود و نه از موکب&‌های تهرانی؛ اغلب راهپیمایان این مسیر عرب بودند و ایرانی به&‌ندرت میان آن&‌ها بود. به همین دلیل هم میزبان و موکب&‌داران هنگام برخورد با زوار ایرانی چشمان&‌شان برق می&‌زد از شادی و به شکل ویژه&‌تری از آن&‌ها پذیرایی می&‌کردند. در طول مسیر مرد میانسالی را دیدیم که جلوی ما را گرفت و به خانه&‌اش دعوت&‌مان کرد. ما هم به رسم ادب و چون راه زیادی در پیش داشتیم از او تشکر کردیم و گفتیم «ممنون» 
مرد عرب چهره در هم کشید و خیلی جدی گفت: «ماکو ممنون!» ممنون نداریم و ما را به سمت خانه&‌اش کشید و با اصرار جلوی در منزلش لیوان آبی دست&‌مان داد و 
با خیالی آسوده راهی&‌مان کرد.
شب را در هندیه ماندیم. هندیه شهری در ۲۰کیلومتری کربلا و ۳۰&‌کیلومتر بعد از شهر حله است. مردی به رسم همیشگی شیعیان عراقی که زوار را در خانه&‌هایشان سکنا می&‌دهند ما را به خانه&‌اش دعوت کرد. در خانه&‌اش اما خبری از سفره&‌های رنگی و میوه&‌های گوناگون نبود،  با این حال در عین سادگی خانه&‌ای زیبا و منحصر&‌به&‌فرد داشت. به سختی ایرانی را متوجه می&‌شد و ما نیز از روی لبخند و حالت صورتش حرف&‌هایش را می&‌فهمیدیم. چشم&‌هایش با ما حرف می&‌زد و لبخندی که از روی چهره&‌اش پاک نمی&‌شد گواهی می&‌داد که از حضور زوار امام حسین ؟ع؟در خانه&‌اش چقدر احساس شور و شعف می&‌کند.  پسر جوانی داشت که مانند پروانه به دور ما و چندین زوار دیگر که شب را در خانه&‌شان بیتوته کرده بودیم، می&‌چرخید. هنوز چیزی از خواب زوار ساکن در خانه نمی&‌گذشت که پسر نوجوان&‌شان شروع به ماساژ پاهای زوار کرد و زیر لب چیزی را زمزمه 
می&‌کرد. همه آن لحظات را در تاریک و روشنی آن اتاق به پسرک نوجوان خیره ماندیم و به این فکر می&‌کردیم که در خدمت به زوار امام حسین؟ع؟چه دیده است. آن&‌قدر سادگی و صمیمیت&‌شان زیاد بود که وقتی به آن&‌ها گفتیم سال دیگر هم هنگام پیاده&‌روی به خانه&‌تان می&‌آییم غرق در شادی شدند و خدا را شکر کردند؛ آن&‌قدر که ما خودمان از این همه محبت خجالت&‌زده شده بودیم.

اینجا خادمی شغلی خانوادگی است
در مسیر حله تا کربلا اغلب موکب&‌ها خانوادگی یا عشیره&‌ای هستند. هر خانواده موکبی را مقابل خانه&‌شان بنا می&‌کند و هر چه در توان دارد برای  پذیرایی از  زوار امام حسین ؟ع؟به کار می&‌گیرد.  اینجا خادمی زوار شغل خانوادگی است. بزرگ و کوچک و پیر و جوان نمی&‌شناسد. بزرگ عشیره را با سینی خرما در خیابان می&‌بینید که به سمت زوار  می&‌رود، جوانی که چای می&‌ریزد و زنانی که پشت موکب نان و غذا می&‌پزند. اینجا خادمی را از کودکی به فرزندان&‌شان می&‌آموزند. حتی کودکانی که کاری از دست&‌شان برنمی&‌آید هم در این خدمتگزاری شریک&‌اند، دختر&‌بچه&‌های زیادی مقابل موکب&‌ها با دست&‌های کوچک&‌شان بطری&‌های آب را به زوار تعارف می&‌کنند. کودکان معصومی که از حالا رسم عاشقی را می&‌آموزند فردا با عزم جدی&‌تری از کیان شیعه دفاع خواهند کرد.
 در مسیر از نخلستان&‌ها که می&‌گذری فضای دیگری بر مسیر زوار حکم&‌فرماست. فضا سنتی&‌تر و محلی&‌تر می&‌شود و اکثر روستاییان غذاهای محلی&‌شان را در موکب&‌ها طبخ می&‌کنند و حتی نوع عزاداری&‌شان هم کمی متفاوت&‌تر از آنچه در نجف و کربلا شاهدش بودیم، است.

بین&‌الحرمین؛ به کربلا رسیدیم
ایرانی و عراقی، شیعه و سنی گرداگرد هم آمده&‌اند تا با حضورشان پیام امام حسین؟ع؟را به سراسر جهان مخابره کنند. از ورودی شهر، آدم&‌های زیادی گروه گروه گوشه&‌ای می&‌ایستند و برای دادن سلام به اباعبدالله&‌الحسین؟ع؟و یارانش دعایی می&‌خوانند. تقریباً همه زوار با سختی&‌های متفاوتی خود را به اینجا رسانده&‌اند اما همه خوب می&‌دانند که در این سفر نمی&‌شود آن&‌طور که باید و شاید زیارت کنند و به رسم همیشگی&‌شان خود را به ضریح برسانند اما با این حال سفر برایشان شیرین&‌تر از عسل  است.
 گرد حرم دویده&‌ام، صفا و مروه دیده&‌ام
 هیچ کجا برای من، کرب و بلا نمی&‌شود

شماره‌های پیشین