597
سه شنبه، ۲۹ آبان ۱۳۹۷
1
«صبح‌نو» ماجرای خانه‌های ده‌ونک را روایت می‌کند

این ماجرا کدخدا می‌خواهد

ساکنان ده‌ونک و همسایگان دانشگاه الزهرا چند وقتی است که بر سر خانه‌هایشان که مالکیت اراضی آن به دانشگاه واگذار شده است با یکدیگر دست‌به گریبان شده‌اند. دانشگاه حکم گرفته و به ساکنان برای تخلیه هشدار داده است. اهالی ده‌ونک هم از حق‌آب‌وگِل‌شان حرف می‌زنند. اما نکته‌ای که سبب جلب توجه همگان به این موضوع شد، شیوه رفتار دانشگاه با این اهالی است که هر روز با نیروهای پلیس و ماشین‌های سنگین برای تخریب چند خانه به ساکنان ده‌ونک هشدار می‌دهند.

گزارش «صبح‌نو» از آخرین وضع پوسته‌های وطنی تلگرام و حمایت‌ دولتی از پیام‌رسان‌های داخلی

رولت روسی روی شقیقه پیام‌رسان‌های داخلی

این روزها وضع دولت متفاوت است. وزیر امور خارجه در بحبوحه فشارهای خارجی اعلام می‌کند در کشور پولشویی گسترده وجود دارد، بعد می‌گوید نگفته‌ام. مدیران بازنشسته در مقاومتی توقف‌ناپذیر پس از دل‌کندن از میز قبلی رهسپار مسوولیت جدید می‌شوند. با یک دست وزیر اقتصاد را برکنار می‌کنند و با دستی دیگر او را مدیرعامل شرکت ملی نفت می‌کنند. دو وزیر کشور همصدا با تحریم‌های جهانی تهدید می‌کنند که اگر به معاهده پاریس نپیوندیم پرونده‌مان به شورای امنیت خواهد رفت. در چنین اوضاعی خبر رسید دولت حمایت‌های خود را از این پس تنها نثار دو پیام‌رسان «سروش» و «گپ» می‌کند. در این گزارش تلاش کرده‌ایم تبعات این تصمیم را بررسی کنیم.

سر مقاله

ظریف به هانت چه بگوید

عراقچی: 6 ماه برای یافتن راه حل، فرصت کمی نبود

ضرب الاجل برای اروپا

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت که اروپا از ثبت ساز‌و‌کار مالی با ایران ناتوان است و کشورها از میزبانی این نهاد خودداری می‌کنند و به اتحادیه اروپا هشدار داد که «این وضعیت نمی‌تواند به این شکل ادامه پیدا کند.» به‌نظر می‌رسد که فرصت ایران به اروپا برای عمل به تعهداتش پایان یافته و مسوولان درباره برخورد قاطع با خروج آمریکا از برجام و وقت‌کشی اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری می‌کنند.

درخواست صنفشی کارگران شرکت هفت‌تپه نیازمند رسیدگی فوری دولت است

تلخ‌کامی نیشکری‌ها

مشکلات اقتصادی از یک طرف و نبود تدبیر مدیریتی از طرف دیگر، دلایلی است که باعث شده تا صدها کارگر با تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌هایشان و... بیکار شوند. در سال‌های اخیر مشکلات به دلایل مختلف اقتصادی شدت گرفته و هر ازگاهی شاهد اعتراضات کارگری به‌دلیل تعدیل نیرو، ناتوانی در پرداخت حقوق و مزایا و نبود امنیت شغلی هستیم؛ وضعیتی که باید برای رفع آن و رسیدگی به امور کارگران به‌دنبال راهکار فوری و اثربخش بود.

به بهانه برگزاری طرح پاییزه کتاب به سراغ چند کشور رفتیم تا ببینیم حمایت از کتاب‌فروشی‌ها در دنیا چگونه است

اختصاص یارانه کتاب حتی در دولت‌های لیبرال‌

این روزها طرح پاییزه کتاب در سراسر کشور درحال برگزاری است، طرحی که در چند سال گذشته اجرا شده و موافق و مخالفانی هم دارد. طبق طرح‌های حمایتی هر نفر با ارائه کارت ملی و تا سقف صدهزارتومان می تواند کتاب بخرد. در طرح پاییزه امسال برای حمایت از آثار تألیفی تخفیف 25درصد و آثار ترجمه‌ای 15‌درصد اعمال شد. خیلی از اهالی نشر و کارشناسان، این مدل حمایتی را مضر به حال نشر می‌دانند، در سوی دیگر هم برخی فعالان فرهنگی معتقدند به جهت کم‌رمق بودن صنعت نشر و کتاب‌فروشی‌ها دولت می‌تواند با طرح‌های حمایتی سبد کالای فرهنگی مردم را در حداقل‌ها حفظ کند. به این بهانه طرح های حمایتی در چند کشور را به‌صورت مصداقی بررسی کردیم. این گزارش در بخش‌های مختلف توسط امیرپرویز علی‌آبادی، زهرا اظهری، حانیه‌سادات رضازاده و محمدحسن رجایی‌فرد ترجمه شده است.

نیلی: در ستاد کروبی نبودم

«صبح‌نو» 26‌آبان‌ماه در گزارشی با عنوان «فرار لیبرال‌ها» به استعفای آقای دکتر مسعود نیلی، دستیار ویژه رییس‌جمهوری در امور اقتصادی پرداخت. وی به‌عنوان رییس موسسه عالی آموزش‌و‌پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی در واکنش به این گزارش، پاسخی را منتشر کرده است که در ذیل می‌آید:

یادداشت

دوری جستن متحدان ریاض از بن‌سلمان

عبد‌الباری عطوان

تثبیت آینده‌گشایی

یادداشت دکتر حامد حاجی‌حیدری

یادداشت

شعرهای طاهره صفارزاده  پاسخی به ترامپ

رؤیا رسولی

فؤاد ایزدی و حسام‌الدین آشنا «چالش مدیریت تصویر ملی» را در برنامه «این.ج.ا» بررسی کردند

مشکلات مختص ایران نیست

برنامه تلویزیونی «این.ج.ا» (این جمهوری اسلامی) 27‌آبان با موضوع «چالش مدیریت تصویر ملی» و با حضور دکتر فؤاد ایزدی، عضو هیأت‌علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و آقای حسام‌الدین آشنا، عضو هیأت‌علمی دانشگاه امام صادق؟ع؟ و مشاور رییس‌جمهوری، از شبکه «چهار» سیما پخش شد.

واکنش شیخ‌الاسلام به سخنان وزیر خارجه انگلیس درباره محکومان به جاسوسی در ایران: انگلیس جنایتکار است و جایی برای دخالت در امور داخلی ما را ندارد

پیگیری یک جاسوس

پس از سفرهای ناموفق بوریس جانسون و فیلیپ هاموند، وزرای سابق انگلیس که به منظور آزادی افراد دو تابعیتی صورت گرفته بود و با دستان خالی به کشورشان بازگشته بودند روز گذشته «جرمی هانت» وزیر جدید امور خارجه لندن برای دستیابی به نتیجه‌ای در این باره به تهران سفر کرد.

صبح نو

روایت خبرنگار «صبح‌نو» از پیاده‌روی در مسیر عاشقی را بخوانید

در راه بهشت

اینجا کربلاست. جایی در قلب عراق، می‌گویند در این سرزمین هزار و 400‌سال پیش در میان دو نهر سر از تن اولاد امیرالمومنین ؟ع؟ جدا کرده‌اند. حالا اما بعد از گذشت قرن‌ها از روز عاشورا، چهلم امام حسین ؟ع؟ که می‌شود همه برای زیارت و اعلام بیعت با حسین؟ع؟ و برائت از یزیدیان، به اینجا می‌آیند.

 

اربعین امسال شور دیگری دارد. گویی هرچه بگذرد  جا&‌ افتاده&‌تر می&‌شود این رسم و با ثبات&‌تر می&‌شود این مکتب. حال که حرف از مکتب به میان آمد باید بگویم که مراسم اربعین دیگر یک گردهمایی سالانه نیست. حالا به یک مکتب تبدیل شده که میلیون&‌ها پامنبری دارد و فریاد پیام&‌شان گوش فلک را کر کرده است.  اینجا باید باشید تا بینید حتی بزرگ&‌ترین و پیشرفته&‌ترین دوربین&‌ها هم از انتشار و انعکاس بزرگ&‌ترین راهپیمایی سال عاجزند. دوربین&‌ها عاجزند از به&‌تصویر&‌کشیدن سیل خروشان مردان و زنانی که قدم به قدم به سمت حسین؟ع؟می&‌آیند تا این پیام را به دنیا مخابره کنند که حسین؟ع؟برای صلح تن به جنگ با یزدیان داد.

روایت حله 
مسیر مستقیم نجف اشرف تا کربلای معلی را احتمالاً بسیار دیده&‌اید و از آن شنیده&‌اید، امسال ما مسیر دیگری را برای رسیدن به کربلا انتخاب کرده&‌ایم. راهپیمایی امسال ما مسیر شهر حله تا کربلا بود. این مسیر شلوغ اما برخلاف مسیر اصلی چندان موکب&‌های بزرگی نداشت و ایرانی در آن کم بود. اکثر زوار ایرانی هر سال پیاده&‌روی&‌شان را از مسیر مستقیم نجف به کربلا می&‌روند و وصف موکب&‌های ایرانی و عراقی را بسیار کرده&‌اند. 
در مسیر حله به کربلا نه از صف&‌های طولانی کباب&‌ترکی خبری بود و نه از موکب&‌های تهرانی؛ اغلب راهپیمایان این مسیر عرب بودند و ایرانی به&‌ندرت میان آن&‌ها بود. به همین دلیل هم میزبان و موکب&‌داران هنگام برخورد با زوار ایرانی چشمان&‌شان برق می&‌زد از شادی و به شکل ویژه&‌تری از آن&‌ها پذیرایی می&‌کردند. در طول مسیر مرد میانسالی را دیدیم که جلوی ما را گرفت و به خانه&‌اش دعوت&‌مان کرد. ما هم به رسم ادب و چون راه زیادی در پیش داشتیم از او تشکر کردیم و گفتیم «ممنون» 
مرد عرب چهره در هم کشید و خیلی جدی گفت: «ماکو ممنون!» ممنون نداریم و ما را به سمت خانه&‌اش کشید و با اصرار جلوی در منزلش لیوان آبی دست&‌مان داد و 
با خیالی آسوده راهی&‌مان کرد.
شب را در هندیه ماندیم. هندیه شهری در ۲۰کیلومتری کربلا و ۳۰&‌کیلومتر بعد از شهر حله است. مردی به رسم همیشگی شیعیان عراقی که زوار را در خانه&‌هایشان سکنا می&‌دهند ما را به خانه&‌اش دعوت کرد. در خانه&‌اش اما خبری از سفره&‌های رنگی و میوه&‌های گوناگون نبود،  با این حال در عین سادگی خانه&‌ای زیبا و منحصر&‌به&‌فرد داشت. به سختی ایرانی را متوجه می&‌شد و ما نیز از روی لبخند و حالت صورتش حرف&‌هایش را می&‌فهمیدیم. چشم&‌هایش با ما حرف می&‌زد و لبخندی که از روی چهره&‌اش پاک نمی&‌شد گواهی می&‌داد که از حضور زوار امام حسین ؟ع؟در خانه&‌اش چقدر احساس شور و شعف می&‌کند.  پسر جوانی داشت که مانند پروانه به دور ما و چندین زوار دیگر که شب را در خانه&‌شان بیتوته کرده بودیم، می&‌چرخید. هنوز چیزی از خواب زوار ساکن در خانه نمی&‌گذشت که پسر نوجوان&‌شان شروع به ماساژ پاهای زوار کرد و زیر لب چیزی را زمزمه 
می&‌کرد. همه آن لحظات را در تاریک و روشنی آن اتاق به پسرک نوجوان خیره ماندیم و به این فکر می&‌کردیم که در خدمت به زوار امام حسین؟ع؟چه دیده است. آن&‌قدر سادگی و صمیمیت&‌شان زیاد بود که وقتی به آن&‌ها گفتیم سال دیگر هم هنگام پیاده&‌روی به خانه&‌تان می&‌آییم غرق در شادی شدند و خدا را شکر کردند؛ آن&‌قدر که ما خودمان از این همه محبت خجالت&‌زده شده بودیم.

اینجا خادمی شغلی خانوادگی است
در مسیر حله تا کربلا اغلب موکب&‌ها خانوادگی یا عشیره&‌ای هستند. هر خانواده موکبی را مقابل خانه&‌شان بنا می&‌کند و هر چه در توان دارد برای  پذیرایی از  زوار امام حسین ؟ع؟به کار می&‌گیرد.  اینجا خادمی زوار شغل خانوادگی است. بزرگ و کوچک و پیر و جوان نمی&‌شناسد. بزرگ عشیره را با سینی خرما در خیابان می&‌بینید که به سمت زوار  می&‌رود، جوانی که چای می&‌ریزد و زنانی که پشت موکب نان و غذا می&‌پزند. اینجا خادمی را از کودکی به فرزندان&‌شان می&‌آموزند. حتی کودکانی که کاری از دست&‌شان برنمی&‌آید هم در این خدمتگزاری شریک&‌اند، دختر&‌بچه&‌های زیادی مقابل موکب&‌ها با دست&‌های کوچک&‌شان بطری&‌های آب را به زوار تعارف می&‌کنند. کودکان معصومی که از حالا رسم عاشقی را می&‌آموزند فردا با عزم جدی&‌تری از کیان شیعه دفاع خواهند کرد.
 در مسیر از نخلستان&‌ها که می&‌گذری فضای دیگری بر مسیر زوار حکم&‌فرماست. فضا سنتی&‌تر و محلی&‌تر می&‌شود و اکثر روستاییان غذاهای محلی&‌شان را در موکب&‌ها طبخ می&‌کنند و حتی نوع عزاداری&‌شان هم کمی متفاوت&‌تر از آنچه در نجف و کربلا شاهدش بودیم، است.

بین&‌الحرمین؛ به کربلا رسیدیم
ایرانی و عراقی، شیعه و سنی گرداگرد هم آمده&‌اند تا با حضورشان پیام امام حسین؟ع؟را به سراسر جهان مخابره کنند. از ورودی شهر، آدم&‌های زیادی گروه گروه گوشه&‌ای می&‌ایستند و برای دادن سلام به اباعبدالله&‌الحسین؟ع؟و یارانش دعایی می&‌خوانند. تقریباً همه زوار با سختی&‌های متفاوتی خود را به اینجا رسانده&‌اند اما همه خوب می&‌دانند که در این سفر نمی&‌شود آن&‌طور که باید و شاید زیارت کنند و به رسم همیشگی&‌شان خود را به ضریح برسانند اما با این حال سفر برایشان شیرین&‌تر از عسل  است.
 گرد حرم دویده&‌ام، صفا و مروه دیده&‌ام
 هیچ کجا برای من، کرب و بلا نمی&‌شود

شماره‌های پیشین