638
یکشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۷
1
مهدی محمدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اروپا به دنبال بازگرداندن تحریم‌ها  طبق فرمول  آمریکاست

در سالگرد دوسالگی فروریختن یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌های تهران طرح جدید رونمایی شد

وعده چندباره برای باز‌گشت پلاسکو

دو سال از سالگرد فاجعه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو و آوار شدن آن می‌گذرد. حالا با توافق دستگاه‌های ذی‌ربط و مالکان، شمارش معکوس برای انجام عملیات اجرایی برج جدید پلاسکو در محل قبلی آغاز شده است. دیروز طرح نویی از ساختمان جدید پلاسکو رونمایی شد؛ بنایی که قرار شده دوساله در محلی که یادآور حادثه 30دی‌ماه 1395 است، ساخته شود.

دبیر شورای راهبردی روابط خارجی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره واگذاری عرصه به کشورهای غربی در شرایط کنونی هشدار داد

بیدار باش برای FATF

جنگ و خونریزی آرام آرام می‌رود که از سوریه بحران‌زده رخت بربندد. حالا دیگر عصر پسابحران در این کشور فرارسیده است. مهم‌ترین مؤلفه و شناسه این دوران، مسأله بازسازی ویرانه‌هاست. بسیاری از کشورهای منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای برای خیمه‌زدن اقتصادی در سوریه و کمک به دولت اسد برای بازسازی‌های پیش رو اعلام آمادگی کرده‌اند. جمهوری اسلامی ایران نیز به‌دلیل نقش و جایگاه ویژه در حفظ ثبات و امنیت در سوریه، از اصلی‌ترین مدعیان برای فرآیند بازسازی خواهد بود. برای بررسی دقیق‌تر این موضوع به سراغ آقای محمدباقر خرمشاد، دبیر شورای راهبردی روابط خارجی رفتیم. خرمشاد درباره مسأله لزوم مشارکت ایران در بازسازی سوریه گفت: «ملت ایران باید بداند که ما تاکنون در سوریه سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ از این جا به بعد دیگر فصل بهره‌برداری از این سرمایه است.» خرمشاد همچنین درباره سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به عراق تصریح کرد: «عراق، اولین شریک تجاری ماست و ما با این کشور، بالای 10‌میلیارد دلار گردش مالی و تجاری داریم. طبیعی است در شرایط موجود که آمریکا پای خود را روی خرخره ما گذاشته تا نفس‌مان را بگیرد، عراق می‌تواند اهمیت مضاعفی برای ایران داشته باشد.»متن این گفت‌وگو بدین شرح است:

سر مقاله

هفته سیاسی

آمریکا با تمدید معافیت‌های نفتی برای پنج کشور موافقت می‌کند

پیشنهاد ۳ میلیارد دلاری نفتی به ایران

رییس‌جمهوری تاجرمسلک آمریکا ایران را تهدید می‌کرد و رؤیای به صفر رساندن درآمد نفتی ایران را در سر داشت اما چندین‌بار مجبور به عقب‌نشینی در برابر مشتریان نفتی شد و برای حفظ آرامش بازار نفت و جلوگیری افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها به بالای 150دلار، اقدام به ارائه معافیت‌های تحریمی به هشت کشور کرد، حال رویترز خبر داده است که این معافیت‌ها تمدید می‌شود، از سویی دیگر بزرگترین پالایشگر نفت چین به شرکت ملی نفت ایران ۳ میلیارد دلار برای توسعه مشترک یک میدان نفتی بزرگ پیشنهاد کرده است.

گزارش «صبح‌نو» از بزرگداشت دکتر اسلامی‌ندوشن و رونمایی از تازه‌ترین کتاب ایشان

حکیم دردهای ایران

وزیر فرهنگ‌و‌ارشاد اسلامی در همایش بزرگداشت دکتر اسلامی ندوشن، وی را علاوه‌بر ادیب و معلم‌بودن، حکیم و طبیب دردهای ایران دانست که با آثار خود مرهم و مداوای این دردها را نشان می‌دهد.

روایت «صبح‌نو» از بازار مرغ 14هزار تومانی در تهران و مشتری‌هایی که کم شده‌اند

بلندپروازی مرغ در بازار

این روزها به ‌دلیل شرایط اقتصادی متفاوت اقلام چند نرخی شده‌اند. در این بازار مرغ هم به خواست خود پرواز کرده و هر روز قیمتی جدید را در بازار به نام خود ثبت می‌کند. در شرایطی که قیمت گوشت قرمز به‌دلیل آنچه که قاچاق دام زنده به کشورهای همجوار نامیده می‌شود، تا 85هزار تومان هم رسید، مرغ هم تلاش کرد از این نرخ‌گذاری عقب نمانده و خود را بالاتر بکشد؛ اتفاقی که نتیجه آن کاهش هرچه بیشتر مواد پروتئینی در سفره مردم است.

جامعه پزشکی مکلف به استفاده از پایانه فروشگاهی از ابتدای سال۹۸ شد

لابی برای فرار مالیاتی

سازمان امور مالیاتی اعلام کرده پزشکان حدود 6500میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند. همین موضوع سبب شد که کمیسیون تلفیق بودجه 98 مصوبه‌ای مبنی‌بر اجباری شدن کارتخوان برای جامعه پزشکی و واریز 10درصد از حق العمل‌شان به‌صورت خودکار به حساب سازمان مالیاتی، به تصویب برساند که البته با واکنش‌های شدیدی از سوی جامعه پزشکی مواجه شده است. واکنش‌ها از سوی لابی‌های قدرتمند پزشکان به حدی است که هر آن بیم آن می‌رود که کمیسیون تلفیق از ارسال این مصوبه به صحن علنی مجلس سرباز بزند.

حضور مجید توکلی، به‌عنوان یک مجرم با سوءسابقه امنیتی در جلسه کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران ثبت شد

نظرپراکنی کارشناس کِشتی درباره آلودگی هوا

شورای شهر تهران در دوره پنجم بیشتر از آنکه خروجی قابل قبول در زمینه مسائل و مشکلات شهری از جمله توسعه حمل و نقل عمومی، کاهش ترافیک یا رفع معضل آلودگی هوا، توسعه فضای سبز و ارتقای کیفیت زندگی شهری برنامه ارائه می‌دهد، شاهد اتفاقات و حواشی بوده است که افکارعمومی درباره آن‌ها قضاوت خواهد کرد. جدیدترین این حواشی نیز مربوط به حضور یک مجرم امنیتی در حاشیه یکی از جلسات کمیته محیط‌زیست این نهاد است.

«صبح‌نو»به‌بهانه‌اکران‌«قانون‌مورفی»فیلم‌های‌«رامبدجوان»رابررسی‌می‌کند

فیلمسازی‌ازروی‌شکم‌سیری

«قانون مورفی» جدیدترین فیلم آقای رامبدجوان در مقام کارگردان است که این روزها درحال اکران در سینماهاست.فیلم جدید رامبد جوان حاصل همکاری‌اش با آقای محمد شایسته در مقام تهیه‌کننده است. فیلمی که به واسطه سکانس‌های اکشن احتمالاً هزینه قابل توجهی روی دست تهیه‌کننده گذاشته است.

علل تاریخی شکل‌گیری نفاق از دیدگاه حضرت فاطمه ؟سها؟

یادداشت دکتر قاسم بستانی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید چمران

گروه اقدام ایران و ما

یادداشت دکتر علی دارابی

«صبح‌نو» از نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت گزارش می‌دهد

هنر کاربردی به جای هنر محض

دیروز دومین نشست خبری پنجمین جشنواره هنر مقاومت برگزار شد. جشنواره‌ای موضوعی که در پنجمین دوره‌اش با صرف‌نظر از فعالیت جهانی، همه توانش را صرف مخاطب داخلی و بزرگداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران کرده است. جشنواره هنر مقاومت، خصوصا در دوره جدیدش از جهات مختلف جشنواره‌ای متفاوت است. جشنواره‌ای که با شکستن اصول مرسوم جشنواره‌های هنری که فضایی محفلی دارند و مخاطب خود را از میان هنرمندان انتخاب می‌‌کنند، به سمت مردم رفته است و تلاش می‌کند هنر را با مخاطبان اصلی‌اش پیوند بزند. ممکن است بعضی از اهل فرهنگ به واسطه بعضی عوام‌فریبی‌هایی که طی سال‌های گذشته با استفاده از واژه مردم صورت گرفته نسبت به این توصیف بدبین شده باشند. «مردم» طی سال‌های گذشته بارها از طرف طیف‌های مختلف و متضاد گفتمانی استفاده شده است؛ استفاده‌ای که این واژه را مستعمل و مندرس کرده است. با این حال هنگامی که مردم را نه به‌عنوان عنصری مشروعیت‌بخش و صرفا خطاب به بخشی از مردم استفاده نکنیم، می‌توانیم معجزه و توان رهایی‌بخش این واژه را نظاره کنیم. واژه‌ای که امر تزیینی را به امر زیستنی قلب می‌کند و رخوت را با شور تاخت می‌زند. دعوت می‌کنم حرف‌های متفاوت استاد مسعود نجابتی، دبیرکل پنجمین جشنواره هنر مقاومت را بشنوید تا بیشتر با معجزه‌ای که از دست «مردم» ساخته است، آشنا شوید.

صبح نو

روایت خبرنگار «صبح‌نو» از پیاده‌روی در مسیر عاشقی را بخوانید

در راه بهشت

اینجا کربلاست. جایی در قلب عراق، می‌گویند در این سرزمین هزار و 400‌سال پیش در میان دو نهر سر از تن اولاد امیرالمومنین ؟ع؟ جدا کرده‌اند. حالا اما بعد از گذشت قرن‌ها از روز عاشورا، چهلم امام حسین ؟ع؟ که می‌شود همه برای زیارت و اعلام بیعت با حسین؟ع؟ و برائت از یزیدیان، به اینجا می‌آیند.

 

اربعین امسال شور دیگری دارد. گویی هرچه بگذرد  جا&‌ افتاده&‌تر می&‌شود این رسم و با ثبات&‌تر می&‌شود این مکتب. حال که حرف از مکتب به میان آمد باید بگویم که مراسم اربعین دیگر یک گردهمایی سالانه نیست. حالا به یک مکتب تبدیل شده که میلیون&‌ها پامنبری دارد و فریاد پیام&‌شان گوش فلک را کر کرده است.  اینجا باید باشید تا بینید حتی بزرگ&‌ترین و پیشرفته&‌ترین دوربین&‌ها هم از انتشار و انعکاس بزرگ&‌ترین راهپیمایی سال عاجزند. دوربین&‌ها عاجزند از به&‌تصویر&‌کشیدن سیل خروشان مردان و زنانی که قدم به قدم به سمت حسین؟ع؟می&‌آیند تا این پیام را به دنیا مخابره کنند که حسین؟ع؟برای صلح تن به جنگ با یزدیان داد.

روایت حله 
مسیر مستقیم نجف اشرف تا کربلای معلی را احتمالاً بسیار دیده&‌اید و از آن شنیده&‌اید، امسال ما مسیر دیگری را برای رسیدن به کربلا انتخاب کرده&‌ایم. راهپیمایی امسال ما مسیر شهر حله تا کربلا بود. این مسیر شلوغ اما برخلاف مسیر اصلی چندان موکب&‌های بزرگی نداشت و ایرانی در آن کم بود. اکثر زوار ایرانی هر سال پیاده&‌روی&‌شان را از مسیر مستقیم نجف به کربلا می&‌روند و وصف موکب&‌های ایرانی و عراقی را بسیار کرده&‌اند. 
در مسیر حله به کربلا نه از صف&‌های طولانی کباب&‌ترکی خبری بود و نه از موکب&‌های تهرانی؛ اغلب راهپیمایان این مسیر عرب بودند و ایرانی به&‌ندرت میان آن&‌ها بود. به همین دلیل هم میزبان و موکب&‌داران هنگام برخورد با زوار ایرانی چشمان&‌شان برق می&‌زد از شادی و به شکل ویژه&‌تری از آن&‌ها پذیرایی می&‌کردند. در طول مسیر مرد میانسالی را دیدیم که جلوی ما را گرفت و به خانه&‌اش دعوت&‌مان کرد. ما هم به رسم ادب و چون راه زیادی در پیش داشتیم از او تشکر کردیم و گفتیم «ممنون» 
مرد عرب چهره در هم کشید و خیلی جدی گفت: «ماکو ممنون!» ممنون نداریم و ما را به سمت خانه&‌اش کشید و با اصرار جلوی در منزلش لیوان آبی دست&‌مان داد و 
با خیالی آسوده راهی&‌مان کرد.
شب را در هندیه ماندیم. هندیه شهری در ۲۰کیلومتری کربلا و ۳۰&‌کیلومتر بعد از شهر حله است. مردی به رسم همیشگی شیعیان عراقی که زوار را در خانه&‌هایشان سکنا می&‌دهند ما را به خانه&‌اش دعوت کرد. در خانه&‌اش اما خبری از سفره&‌های رنگی و میوه&‌های گوناگون نبود،  با این حال در عین سادگی خانه&‌ای زیبا و منحصر&‌به&‌فرد داشت. به سختی ایرانی را متوجه می&‌شد و ما نیز از روی لبخند و حالت صورتش حرف&‌هایش را می&‌فهمیدیم. چشم&‌هایش با ما حرف می&‌زد و لبخندی که از روی چهره&‌اش پاک نمی&‌شد گواهی می&‌داد که از حضور زوار امام حسین ؟ع؟در خانه&‌اش چقدر احساس شور و شعف می&‌کند.  پسر جوانی داشت که مانند پروانه به دور ما و چندین زوار دیگر که شب را در خانه&‌شان بیتوته کرده بودیم، می&‌چرخید. هنوز چیزی از خواب زوار ساکن در خانه نمی&‌گذشت که پسر نوجوان&‌شان شروع به ماساژ پاهای زوار کرد و زیر لب چیزی را زمزمه 
می&‌کرد. همه آن لحظات را در تاریک و روشنی آن اتاق به پسرک نوجوان خیره ماندیم و به این فکر می&‌کردیم که در خدمت به زوار امام حسین؟ع؟چه دیده است. آن&‌قدر سادگی و صمیمیت&‌شان زیاد بود که وقتی به آن&‌ها گفتیم سال دیگر هم هنگام پیاده&‌روی به خانه&‌تان می&‌آییم غرق در شادی شدند و خدا را شکر کردند؛ آن&‌قدر که ما خودمان از این همه محبت خجالت&‌زده شده بودیم.

اینجا خادمی شغلی خانوادگی است
در مسیر حله تا کربلا اغلب موکب&‌ها خانوادگی یا عشیره&‌ای هستند. هر خانواده موکبی را مقابل خانه&‌شان بنا می&‌کند و هر چه در توان دارد برای  پذیرایی از  زوار امام حسین ؟ع؟به کار می&‌گیرد.  اینجا خادمی زوار شغل خانوادگی است. بزرگ و کوچک و پیر و جوان نمی&‌شناسد. بزرگ عشیره را با سینی خرما در خیابان می&‌بینید که به سمت زوار  می&‌رود، جوانی که چای می&‌ریزد و زنانی که پشت موکب نان و غذا می&‌پزند. اینجا خادمی را از کودکی به فرزندان&‌شان می&‌آموزند. حتی کودکانی که کاری از دست&‌شان برنمی&‌آید هم در این خدمتگزاری شریک&‌اند، دختر&‌بچه&‌های زیادی مقابل موکب&‌ها با دست&‌های کوچک&‌شان بطری&‌های آب را به زوار تعارف می&‌کنند. کودکان معصومی که از حالا رسم عاشقی را می&‌آموزند فردا با عزم جدی&‌تری از کیان شیعه دفاع خواهند کرد.
 در مسیر از نخلستان&‌ها که می&‌گذری فضای دیگری بر مسیر زوار حکم&‌فرماست. فضا سنتی&‌تر و محلی&‌تر می&‌شود و اکثر روستاییان غذاهای محلی&‌شان را در موکب&‌ها طبخ می&‌کنند و حتی نوع عزاداری&‌شان هم کمی متفاوت&‌تر از آنچه در نجف و کربلا شاهدش بودیم، است.

بین&‌الحرمین؛ به کربلا رسیدیم
ایرانی و عراقی، شیعه و سنی گرداگرد هم آمده&‌اند تا با حضورشان پیام امام حسین؟ع؟را به سراسر جهان مخابره کنند. از ورودی شهر، آدم&‌های زیادی گروه گروه گوشه&‌ای می&‌ایستند و برای دادن سلام به اباعبدالله&‌الحسین؟ع؟و یارانش دعایی می&‌خوانند. تقریباً همه زوار با سختی&‌های متفاوتی خود را به اینجا رسانده&‌اند اما همه خوب می&‌دانند که در این سفر نمی&‌شود آن&‌طور که باید و شاید زیارت کنند و به رسم همیشگی&‌شان خود را به ضریح برسانند اما با این حال سفر برایشان شیرین&‌تر از عسل  است.
 گرد حرم دویده&‌ام، صفا و مروه دیده&‌ام
 هیچ کجا برای من، کرب و بلا نمی&‌شود

شماره‌های پیشین