637
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷
1
«نه» متحدان آمریکا به سیاست‌های ضد ایرانی

شکست ترامپ در اجماع علیه ایران

مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران همواره یکی از محورهای اصلی سیاست آمریکا در منطقه بوده و با توجه اینکه مقابله با دشمن مشترک از سوی بازیگران محلی و متحدان منطقه‌ای یکی از ارکان سیاست خارجی این کشور است؛ بنابراین مقامات آمریکایی در تلاشند ائتلاف ضد ایرانی متشکل از کشورهای عربی تشکیل دهند. در راستای این اصل، تشکیل یک ائتلاف سنی یا ناتوی عربی در منطقه خاورمیانه، راهبردی است که آمریکا برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران تدبیر کرده است.

روایتی از دیدار با احمد احمد که خواب را از چشم ساواک ربوده بود

برخیز و بجنگ

صبح در حالی از خواب بیدار شدم که انرژی مضاعفی در وجود خودم حس می‌کردم، این روز برایم خیلی متفاوت‌تر از روزهایی بود که خیلی بی‌حوصله از خواب بیدار می‌شدم تا یک روز کارمندی دیگر را سپری کنم. امروز را قراری که داشتم برایم متفاوت کرده بود. روز قبل با همکاران و آقای محسن کاظمی ( نویسنده و پژوهشگر تاریخ ) قرار گذاشته بودیم به دیدن یک مبارز انقلابی برویم؛ کسی که سال‌های زیادی را در زندان‌های شاه سپری کرده بود. آقای احمد احمد، راوی کتاب «خاطرات احمد احمد». قرار بود با کسی که نزدیک به بیست سال پیش زحمت گفت‌وگو و تدوین این کتاب را کشیده بود به دیدن راوی کتاب برویم. خیلی راحت‌تر از همیشه حاضر شدم و به محل کارم رفتم. زمان نمی‌گذشت، انگار عقربه‌ها خسته‌تر از همیشه بودند. به یک روز گذشت تا ساعت بالاخره سه شد! همانطور که با آقای کاظمی و همکاران قرار گذاشته بودیم از جلوی شرکت به سمت منزل احمد آقا راه افتادیم.

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی مرضیه هاشمی تأکید کردند

آپارتاید آمریکایی

بازداشت بدون تفهیم اتهام! این اتفاقی بود که هفته گذشته برای خانم مرضیه هاشمی ،مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود که روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

تداوم سخنان جنجالی سرمربی تیم ملی و آتشی که دامن‌گیر فوتبال می‌شود

کی‌روش‌‌؛حاشیه‌سازی و کمی مربیگری

تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان تیم نخست گروه D، به جمع 16‌تیم برتر جام ملت‌های آسیا 2019 امارات صعود کرد؛ آن‌هم با تساوی بدون گل برابر عراق در یک بازی پر انتقاد؛ اما علاقه‌مندان به فوتبال و کارشناسان، به‌جای بیان مشکلات، حمایت از تیم ملی در شرایط کنونی را بهترین تصمیم درنظر گرفتند.

واردکنندگان اعتبارسنجی می‌شوند

تشکیل بیش از 4200پرونده تخلف ارزی

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که حسب دستور رییس‌جمهوری و به منظور مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و نیز براساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی، سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود.

در بازدید نمایندگان برخی از کشورهای اروپایی از نمایشگاه پلیس مواد مخدر اعلام شد

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان

اگر زمانی جاده ابریشم در مسیر ترانزیت کالا و تجارت بین اروپا و شرق دور از داخل ایران می‌گذشت و موجب رونق تجارت می‌شد؛ اما در روزگار فعلی مسیر ترانزیت از همسایه‌های شرقی ایران به سمت اروپا کشیده شده تا هر ساله هزاران تُن مواد مخدر به سمت اروپا سرازیر شود. اما در برابر مسیر تجارت مواد‌افیونی، ایران و دستگاه انتظامی و امنیتی‌اش همچون سدی محکم قرار دارد که در تمام سال‌های گذشته اجازه این کار را نداده است؛ اما اقدامات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در اعمال تحریم‌ها و بر هم زدن تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی اتفاقی است که آسیبش دامن خود آن‌ها را خواهد گرفت.

«صبح‌نو» از وضعیت حوزه دارو و مشکلات مردم گزارش می‌دهد

تقویت مافیا با بی‌‌تدبیری دارویی

وضعیت دارویی کشور در یک سال اخیر به‌شدت تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار گرفته است. با وجود تمام تدابیری که تاکنون برای ساماندهی به این اوضاع اندیشیده شده است، باز هم خللی در این سیستم وجود دارد. آنچنان که رییس انجمن داروسازان اعلام کرده بود که مشکلات اساسی دارو به تحریم‌ها ربطی ندارد و به سوءمدیریت برمی‌گردد. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو، شبکه‌های غیررسمی توزیع دارو حدود 15درصد بازار دارویی کشور را در دست دارند که کمبود دارو در داروخانه‌ها به قدرت این مافیا خواهد افزود. مافیای دارو به حدی قدرتمند است که آقای روحانی، رییس‌جمهوری نیز از وجود آن‌ها پرده برداشت و در سفر اخیرش به گرگان گفت: «طبق گزارشاتی که به ما رسیده، فردی که برای وارد کردن دارو ارز دولتی گرفته به جای آن که دارو با عمر سه سال را وارد کشور کند، ماده اولیه‌ای که عمرش به ماه مانده و تقریباً مجانی است وارد می‌کند که با پایان زمان مصرف، اثر مفید دارو از بین می‌رود.»

یک نماینده مجلس: بودجه جاری دولت از دولت یازدهم تاکنون سه‌برابر شده است

سفره پرخرج دولت!

فساد اداری، حقوق‌های نجومی، فیش‌های میلیاردی و ... عباراتی است که در یکی دو سال اخیر به نقل محافل و مجالس تبدیل شده است. رسوایی فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی، موجب شد مردم نیز بیش از گذشته خواهان رسیدگی به این پرونده باشند. افشای رقم‌های دریافتی مدیران دولتی، در حالی با مدیران بیمه مرکزی شروع شد که طبق قانون خدمات کشوری هیچ فردی در دولت نمی‌تواند بیش از هفت برابر حداقل حقوق پایه یک کارمند عادی حقوق دریافت کند! در همین ارتباط، آقای احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس نهم از پرونده حقوق‌های نجومی به‌عنوان زلزله هشت ریشتری خانه‌های اعتماد مردم در دولت تدبیر و امید تعبیر می‌کند.

سر مقاله

شاخ و شانه کشیدن

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«سهیل‌کریمی» درباره‌نحوه‌برخوردآمریکایی‌هاباخبرنگاران‌

انتقادازظلم‌ ممنوع‌است

آقای «سهیل کریمی» یکی از مستندسازان شناخته‌شده کشورمان است که در زمانی که درسال82 به عراق سفر کرده بود، توسط آمریکایی‌ها بازداشت و بدون هیچ دلیلی 126روز در اسارت باقی ماند.

واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

یادداشت مهدی فضائلی

روایتی دیگر از حقوق بشر آمریکایی در نگاهی به زندگی پزشک شهید افغانستانی

اسیر آمریکایی‌ها که توسط داعش شهید شد

دکتر سید محمدعلی شاه ‌موسوی، پزشکی افغانستانی بود که چهار سال از عمرش را بدون هیچ اتهامی در زندان‌های بگرام و سپس گوانتانامو سپری کرد. این پزشک مجاهد پس از آزادی، دوباره به وطن خود بازگشت و در حین خدمت به هموطنانش قربانی عملیات تروریستی داعش‌ شد. در این گزارش کوتاه تلاش کرده‌ایم به مناسبت دستگیری خانم مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) توسط ایالات متحده، نگاهی به سرگذشت شهید دکتر موسوی بیندازیم. پزشکی که او هم مانند خانم هاشمی بدون هیچ دلیلی توسط آمریکایی‌ها بازداشت شده بود.

در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد

مروری بر کتاب‌های منتشرشده از زندانیان زندان مخوف گوانتانامو

خانم مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» نزدیک یک هفته است که در بازداشت دولت آمریکاست و خانواده وی از شرایط بد نگهداری‌اش در زندان این کشور خبر داده‌اند. به این بهانه برخی کتاب‌ها که توسط افراد آزادشده از زندان مخوف گوانتانامو -که توسط دولت این کشور اداره می‌شود- را معرفی می‌کنیم. البته قبل از آن یک کتاب داخلی معرفی می‌کنیم و بعد می‌رویم سر وقت آثار خارجی.

صبح نو

تیم ترور زیر نظر ولیعهد سعودی، مسوول قتل شماری از مخالفان آل‌سعود است

عملیات خاشقجی با جوخه‌ببرها

پس از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی‌بازگشت روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول که مقامات ریاض با انتشار بیانیه‌ای به قتل او اعتراف کردند، رییس‌جمهوری ترکیه هم با افشای جزئیات بیشتری از این پرونده، خواستار محاکمه عاملان این جنایت در ترکیه شد.

«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در صحن پارلمان این کشوربه موضوع «حقیقت برهنه» درپس ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول پرداخت و جزئیاتی از این جنایت را افشا کرد.
اردوغان دیروزسه‌شنبه در سخنانی توضیح داد: با ملک سلمان درباره عدم همکاری سرکنسول صحبت کرده و فردای آن روز، وی از کار برکنار شده و به ریاض برگشت: «ما قطعاً مدارک و اطلاعاتی داریم و با توجه به آن‌ها می‌توانیم هنوز سؤالاتی بپرسیم. هنوز سؤالات زیادی باقی‌مانده است.»
رییس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه دولت سعودی با اذعان به قتل، گام مهمی برداشته، خاطرنشان کرد: «خاشقجی قربانی یک جنایت شنیع شده است.. چنین جنایتی وجدان بشریت را جریحه‌دار کرد.در برابر این قتل ساکت نخواهیم بود و می‌خواهیم حقیقت را بیابیم. ما نمی‌خواستیم کسی را بی‌دلیل متهم کنیم، به همین دلیل هم منتظر ماندیم تا نتایج تحقیقات مشخص شود.
اردوغان این جنایت را یک عملیات از پیش طراحی شده خواند و خواستار سپردن عاملان قتل خاشقجی به دست عدالت شد و گفت: «چرا این تیم 15‌نفره در روز جنایت، در استانبول جمع شده بودند؟ چرا دوباره به کنسولگری رفتند؟ چه کسی به آن‌ها دستور داد؟ چرا جسد کسی که قتلش رسماً علام شده، هیچ جا پیدا نمی‌شود؟ چرا این مقدار اظهارات متناقض بیان می‌شود؟
 وی با پرسش این سؤال که «هماهنگ‌کننده محلی» کیست، پاسخ داد: «من می‌گویم او یک مقام سعودی است، اگر غیر از این است جواب بدهید که او کیست؟ بدون پاسخ به این سؤالات نمی‌توانیم پرونده را مختومه کنیم.
رییس‌جمهوری ترکیه گفت: «از همینجا یک فراخوان به ملک سلمان می‌دهیم. این حادثه در استانبول رخ داده، جلسه محاکمه تیم 15‌نفر به‌علاوه آن سه نفر در کنسولگری باید در استانبول انجام شود.

پیدا شدن بخشی از جنازه خاشقجی از اقامتگاه سرکنسول سعودی
رسوایی جنایت این روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه تا آنجا پیش رفت که شبکه انگلیسی 
«اسکای نیوز» هم دیروز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شد، بخش‌هایی از بدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده، کشف شده است. خبرنگار اسکای نیوز در استانبول به نقل از چند منبع آگاه در تیم تحقیقات پرونده خاشقجی نوشته است که بخش‌هایی از جسد وی در باغچه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول پیدا شده است. یک منبع دیگر هم به این شبکه گفته که بدن خاشقجی تکه تکه شده و صورت او هم تغییر شکل پیدا کرده است.
پیش از این «دوغو پرینچک» دبیرکل حزب وطن ترکیه مدعی شد که بخشی از جسد خاشقجی در چاه آب کنسولگری سعودی در استانبول پیدا شده است.
همچنین یک منبع سعودی مطلع به زیروبم‌های دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور در گفت‌وگو با میدل‌ایست‌آی به افشاگری درباره جزئیات یک تیم ترور پرداخته که زیر نظر مستقیم «محمد بن‌سلمان» فعالیت می‌کند. این تیم که میان دستگاه‌های اطلاعاتی به «جوخه ببرها» معروف است بیش از یک سال قبل تشکیل شد و 50 نفر از ماهرترین جاسوس‌های اطلاعاتی و نظامی در عربستان سعودی را شامل می‌شود.
طبق این گزارش، اعضای گروه از شاخه‌های مختلف دستگاه‌های امنیتی سعودی انتخاب شده‌اند و هر کدام چندین سال تخصص دارند. اعضا، از وفاداران سرسخت «محمد بن‌سلمان» محسوب می‌شوند.
میدل‌ایست‌آی در گزارشی اختصاصی، بعد از گفت‌وگو با منابع آگاه به افشاگری درباره جزئیات «جوخه‌ببرها» پرداخته است.
مأموریت این تیم، ترور مخفیانه مخالفان رژیم سعودی در خاک این کشور و در کشورهای خارجی گونه‌ای است که از چشمان رسانه‌ها و جامعه بین‌المللی دور می‌ماند.
منبع میدل‌ایست‌آی گفت: «آن‌ها [سران آل‌سعود] معتقدند که دستگیری مخالفان باعث می‌شود فشارها روی آن‌ها افزایش پیدا کند و به همین دلیل ترور بی‌سروصدای آن‌ها را آغاز کرده‌اند».
روش‌های جوخه‌ببرها برای ترور فرق می‌کند. گاه مانند مورد جمال خاشقجی که روز 2‌اکتبر (10 مهرماه) در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شکنجه شد و بعد به‌قتل رسید و اعضای بدنش قطع شدند آن‌ها خودشان مستقیم وارد عمل می‌شوند و دستشان را به خون آلوده می‌کنند.
در موارد دیگر ترورها با حفظ فاصله از قربانیان انجام می‌شوند و به‌نحوی طراحی می‌شوند که رویدادهای تصادفی، تصادف با خودرو یا آتش گرفتن منزل به‌نظر برسد. منبع مورد استناد میدل‌ایست‌آی می‌گوید جوخه‌ببرها، در یک مورد حتی به یکی از مخالفان که برای معاینه معمولی به بیمارستان مراجعه کرده بود ویروس‌های مرگبار تزریق کرده او را به‌قتل رساندند.
نام گروه از لقبی که ژنرال «احمد عسیری» به آن شهره است انتخاب شده است. محمد بن‌سلمان هفته گذشته بعد از شدت گرفتن فشارهای بین‌المللی بر سر قتل جمال خاشقجی، عسیری را از سمتش برکنار کرد.
منبع مورد نظر گرفت: «عسیری بین همکارانش به «ببر جنوب» شهرت دارد. بعد از آغاز حمله ائتلاف سعودی به یمن، رسانه‌های سعودی به عسیری لقب «هیولا» داده بودند و او این لقب را دوست داشت».

شناسایی«مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی»
علاوه بر این، یک روزنامه ترکیه هم با شناسایی یکی دیگر از عوامل اصلی پرونده روزنامه‌نگار سعودی، دیروز گزارش داد که «مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی» شناسایی شده است. وی وابسته نظامی کنسولگری ریاض در استانبول و مغز متفکر طرح قتل وی بوده است.
روزنامه صاباح چاپ ترکیه با انتشار این خبر گزارش داد، «احمد عبدالله المزینی» وابسته نظامی در کنسولگری سعودی در استانبول، یک روز بعد از نخستین مراجعه خاشقجی به این ساختمان در تاریخ 28 سپتامبر، به ریاض سفر کرده و با «بدر العساکر» رییس دفتر ولیعهد سعودی و «احمد العسیری» معاون وقت استخبارات این کشور دیدار می‌کند.
روزنامه صاباح می‌گوید: وی در این سفر اطلاعات و دستورات لازم برای نحوه برخورد با خاشقجی حین مراجعه دوم جهت دریافت مدارک ازدواج و بازگرداندن وی به ریاض را دریافت می‌کند. المزینی در تاریخ یکم اکتبر (نهم مهرماه) یک روز قبل از کشته شدن خاشقجی در کنسولگری، به استانبول باز می‌گردد. این روزنامه با بررسی فیلم دوربین‌های مداربسته فرودگاه استانبول، تصویری از المزینی را به‌عنوان مدرکی برای خروج وی از این کشور و بازگشت آن در تاریخ یک اکتبر منتشر کرد.

داووس صحرا، زیر سایه خاشقجی
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان سعودی معروف به «داووس صحرا» هم دیروز سه‌شنبه «زیر سایه جمال خاشقجی» قرار گرفت و با بایکوت سرمایه‌گذاران جهانی آغاز به کار کرد. بسیاری از کشورها و بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی کنفرانس عربستان سعودی را دیروز بایکوت کرده‌ند.
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان روز سه‌شنبه در حالی افتتاح شد که ساعاتی پس از آن هکرها وب‌سایت رسمی آن را برای مدتی هک کرده و تصویر محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، را به نمایش گذاشتند که به سبک داعش در حال گردن زدن جمال خاشقجی بود.
استعفای یک روزنامه‌نگار در اعتراض به قتل خاشقجی از روزنامه سعودی از دیگر اخباری بود که در واکنش به این موضوع منتشر شد. «ربعی المدهون» یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی روزنامه سعودی الشرق الاوسط در اعتراض به قتل «خاشقجی»، از کار خود در این روزنامه استعفا کرد. «ربعی المدهون» روزنامه‌نگار و رمان‌نویس فلسطینی که از از برندگان جایزه سال رمان عربی است دیروز از کار خود در روزنامه الشرق الاوسط عربستان که همزمان در لندن و ریاض چاپ می‌شود، استعفا کرد. 
المدهون در مطلبی که در فیس‌بوک خود منتشر کرده این خبر را داد و علت آن را اعتراض به قتل «وحشیانه، دردناک و هولناک» جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی بیان کرد.

شماره‌های پیشین