593
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷
1
راهبری سالم مستلزم اصلاح در سیستم‌هاست

سندرم «هر كی سی خودش»

یادداشت دکتر حسن دانایی‌فرد

روایت آیت‌الله مصباح یزدی از طرح حکومت اسلامی علامه طباطبایی سال‌ها پیش از انقلاب اسلامی

انقلاب علامه

تصور بنده این است که ما در بین علمای معروفی که نسبت به همه آن‌ها بدهکار هستیم و باید زانوی ادب به زمین بزنیم و برای علوّدرجات آن‌ها دعا کنیم اشخاصی به جامعیت مثل مرحوم علامه طباطبایی کم پیدا می‌شود. در میان ویژگی‌هایی که علامه طباطبایی ؟ره؟ داشت شاید بارزتر آن خدماتی بود که ایشان برای قرآن انجام داد و به همین جهت بیت ایشان دارالقرآن نامیده شد. در میان کسانی که ما می‌شناسیم از بزرگان علما و اساتید و کسانی که مدیون همه آن‌ها هستیم کسی که این توفیق را پیدا کرده باشد که قرآن را از مهجوریت دربیاورد کمتر مثل علامه می‌شود، پیدا کرد. نمی‌گویم اصلاً نیست. من بر همه احاطه ندارم. مطالعات من خیلی زیاد نیست اما بعید می‌دانم افراد زیادی مثل ایشان باشند که در این جهت سعی کرده باشند که قرآن را از مهجوریت خارج کنند. می‌خواهم یک نمونه کوچکی از کاری را که مرحوم علامه طباطبایی؟ره؟ برای بعضی مسائل پیچیده ما کرد و از قرآن استفاده کرد که کم‌نظیر است بگویم.

گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان

تفکر علامه طباطبایی را گفتمانی نکردیم

علم جدید مبتنی بر پیش‌فرض‌هایی است که با جهان‌بینی اسلامی سازگاری ندارد. به همین دلیل برخی اندیشمندان مسلمان به این فکر افتاده‌اند که طبق اندیشه‌های فلسفی اسلام و به‌ویژه اندیشه‌های علامه طباطبایی، دست به تولید علوم اجتماعی جدیدی بزنند. مسأله این است که آیا تفکر علامه می‌تواند مبنای علوم اجتماعی جدیدی قرار بگیرد؟ این مسأله را در گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان، عضو هیأت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم به بحث گذاشتیم.

گفت‌وگو با دکتر محسن لبخندق درباره امکان گفت‌وگوی نظریه اعتباریات علامه طباطبایی با علوم انسانی جدید

دست ما برای گفت‌وگو با اندیشه غرب پر است

یکی از ابداعات نظری علامه طباطبایی، مبحث «اعتباریات» است. علامه این بحث را به‌صورت مجمل در چند رساله خودش توضیح داده است؛ بحثی که به اعتقاد بسیاری می‌تواند در علوم اجتماعی و علوم انسانی امتداد پیدا کند. در این زمینه با دکتر محسن لبخندق، عضو هیأت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت‌وگو کردیم. موضوع رساله دکترای او «تبیین فرآیند تکوین و تحول فرهنگ با محوریت حکمت صدرا» بوده است و از یافته‌های علامه در کاوش نظری خود استفاده کرده است.

«و از نشانه‌های او اینكه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید... روم_21 »

سر دلبران

حفظ بنیان خانواده و تلاش برای پرورش و تربیت فرزندان موفق در مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی، یكی از سرفصل‌ها در سبك زندگی ایرانی_‌اسلامی است و بارها توسط مقام معظم رهبری هم مورد تأكید قرار گرفته. ایشان در قالب بیش از یک‌صد سخنرانی در مناسبت‌های مختلف از جلسات خطبه‌خوانی عقد گرفته تا نشست‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده به این موضوع پرداخته‌اند.

۱۳۰ نفر از دلالان ارز بازداشت شدند

سراشیبی نرخ سکه و دلار

در یک هفته اخیر به دلیل اقدامات مناسب بانک مرکزی، همزمان با آغاز موج تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، نرخ ارز با کاهش روبه‌رو بوده و به زیر ۱۴هزار تومان رسیده است، طلا و سکه نیز در یک هفته اخیر ۹درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

باران موشک بر سر صهیونیست‌ها

اسرائیل: از حماس می‌ترسیم

تبادل آتش میان گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی که از شامگاه سه‌شنبه به اوج خود رسید نزدیک 400 موشک و خمپاره از سمت غزه به اراضی اشغالی شلیک شد که سه صهیونیست کشته و نزدیک به 85 نفر دیگر زخمی شده‌اند . درکنارموفقیت‌های موشکی فلسطینی‌ها ، عملیات «کمین پرچم» مقاومت درمرز نوار غزه با رژیم صهیونیستی، با بازتاب‌های زیادی در میان فلسطینی‌ها همراه شد.

سر مقاله

عذرخواهی وزیر خارجه

ظریف مدعی پولشویی گسترده در کشور شد

سیاه‌نمایی

ظریف، وزیر امور خارجه، در اوج فشار آمریکا علیه ایران و تصویب لوایح FATF مدعی شده که پولشویی گسترده در کشور یک واقعیت است، اظهاراتی که یادآور اقدام مشابه او در بیان «آمریکا با یک بمب می‌تواند کل سیستم دفاعی ما را نابود کند» است که در ادوار مذاکرات منجر به برجام طرح شد، این بار اما ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده برایش دردسر شد.

یادداشت

پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

دکتر محسن زنگنه

صبح نو

تیم ترور زیر نظر ولیعهد سعودی، مسوول قتل شماری از مخالفان آل‌سعود است

عملیات خاشقجی با جوخه‌ببرها

پس از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی‌بازگشت روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول که مقامات ریاض با انتشار بیانیه‌ای به قتل او اعتراف کردند، رییس‌جمهوری ترکیه هم با افشای جزئیات بیشتری از این پرونده، خواستار محاکمه عاملان این جنایت در ترکیه شد.

«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در صحن پارلمان این کشوربه موضوع «حقیقت برهنه» درپس ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول پرداخت و جزئیاتی از این جنایت را افشا کرد.
اردوغان دیروزسه‌شنبه در سخنانی توضیح داد: با ملک سلمان درباره عدم همکاری سرکنسول صحبت کرده و فردای آن روز، وی از کار برکنار شده و به ریاض برگشت: «ما قطعاً مدارک و اطلاعاتی داریم و با توجه به آن‌ها می‌توانیم هنوز سؤالاتی بپرسیم. هنوز سؤالات زیادی باقی‌مانده است.»
رییس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه دولت سعودی با اذعان به قتل، گام مهمی برداشته، خاطرنشان کرد: «خاشقجی قربانی یک جنایت شنیع شده است.. چنین جنایتی وجدان بشریت را جریحه‌دار کرد.در برابر این قتل ساکت نخواهیم بود و می‌خواهیم حقیقت را بیابیم. ما نمی‌خواستیم کسی را بی‌دلیل متهم کنیم، به همین دلیل هم منتظر ماندیم تا نتایج تحقیقات مشخص شود.
اردوغان این جنایت را یک عملیات از پیش طراحی شده خواند و خواستار سپردن عاملان قتل خاشقجی به دست عدالت شد و گفت: «چرا این تیم 15‌نفره در روز جنایت، در استانبول جمع شده بودند؟ چرا دوباره به کنسولگری رفتند؟ چه کسی به آن‌ها دستور داد؟ چرا جسد کسی که قتلش رسماً علام شده، هیچ جا پیدا نمی‌شود؟ چرا این مقدار اظهارات متناقض بیان می‌شود؟
 وی با پرسش این سؤال که «هماهنگ‌کننده محلی» کیست، پاسخ داد: «من می‌گویم او یک مقام سعودی است، اگر غیر از این است جواب بدهید که او کیست؟ بدون پاسخ به این سؤالات نمی‌توانیم پرونده را مختومه کنیم.
رییس‌جمهوری ترکیه گفت: «از همینجا یک فراخوان به ملک سلمان می‌دهیم. این حادثه در استانبول رخ داده، جلسه محاکمه تیم 15‌نفر به‌علاوه آن سه نفر در کنسولگری باید در استانبول انجام شود.

پیدا شدن بخشی از جنازه خاشقجی از اقامتگاه سرکنسول سعودی
رسوایی جنایت این روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه تا آنجا پیش رفت که شبکه انگلیسی 
«اسکای نیوز» هم دیروز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شد، بخش‌هایی از بدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده، کشف شده است. خبرنگار اسکای نیوز در استانبول به نقل از چند منبع آگاه در تیم تحقیقات پرونده خاشقجی نوشته است که بخش‌هایی از جسد وی در باغچه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول پیدا شده است. یک منبع دیگر هم به این شبکه گفته که بدن خاشقجی تکه تکه شده و صورت او هم تغییر شکل پیدا کرده است.
پیش از این «دوغو پرینچک» دبیرکل حزب وطن ترکیه مدعی شد که بخشی از جسد خاشقجی در چاه آب کنسولگری سعودی در استانبول پیدا شده است.
همچنین یک منبع سعودی مطلع به زیروبم‌های دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور در گفت‌وگو با میدل‌ایست‌آی به افشاگری درباره جزئیات یک تیم ترور پرداخته که زیر نظر مستقیم «محمد بن‌سلمان» فعالیت می‌کند. این تیم که میان دستگاه‌های اطلاعاتی به «جوخه ببرها» معروف است بیش از یک سال قبل تشکیل شد و 50 نفر از ماهرترین جاسوس‌های اطلاعاتی و نظامی در عربستان سعودی را شامل می‌شود.
طبق این گزارش، اعضای گروه از شاخه‌های مختلف دستگاه‌های امنیتی سعودی انتخاب شده‌اند و هر کدام چندین سال تخصص دارند. اعضا، از وفاداران سرسخت «محمد بن‌سلمان» محسوب می‌شوند.
میدل‌ایست‌آی در گزارشی اختصاصی، بعد از گفت‌وگو با منابع آگاه به افشاگری درباره جزئیات «جوخه‌ببرها» پرداخته است.
مأموریت این تیم، ترور مخفیانه مخالفان رژیم سعودی در خاک این کشور و در کشورهای خارجی گونه‌ای است که از چشمان رسانه‌ها و جامعه بین‌المللی دور می‌ماند.
منبع میدل‌ایست‌آی گفت: «آن‌ها [سران آل‌سعود] معتقدند که دستگیری مخالفان باعث می‌شود فشارها روی آن‌ها افزایش پیدا کند و به همین دلیل ترور بی‌سروصدای آن‌ها را آغاز کرده‌اند».
روش‌های جوخه‌ببرها برای ترور فرق می‌کند. گاه مانند مورد جمال خاشقجی که روز 2‌اکتبر (10 مهرماه) در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شکنجه شد و بعد به‌قتل رسید و اعضای بدنش قطع شدند آن‌ها خودشان مستقیم وارد عمل می‌شوند و دستشان را به خون آلوده می‌کنند.
در موارد دیگر ترورها با حفظ فاصله از قربانیان انجام می‌شوند و به‌نحوی طراحی می‌شوند که رویدادهای تصادفی، تصادف با خودرو یا آتش گرفتن منزل به‌نظر برسد. منبع مورد استناد میدل‌ایست‌آی می‌گوید جوخه‌ببرها، در یک مورد حتی به یکی از مخالفان که برای معاینه معمولی به بیمارستان مراجعه کرده بود ویروس‌های مرگبار تزریق کرده او را به‌قتل رساندند.
نام گروه از لقبی که ژنرال «احمد عسیری» به آن شهره است انتخاب شده است. محمد بن‌سلمان هفته گذشته بعد از شدت گرفتن فشارهای بین‌المللی بر سر قتل جمال خاشقجی، عسیری را از سمتش برکنار کرد.
منبع مورد نظر گرفت: «عسیری بین همکارانش به «ببر جنوب» شهرت دارد. بعد از آغاز حمله ائتلاف سعودی به یمن، رسانه‌های سعودی به عسیری لقب «هیولا» داده بودند و او این لقب را دوست داشت».

شناسایی«مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی»
علاوه بر این، یک روزنامه ترکیه هم با شناسایی یکی دیگر از عوامل اصلی پرونده روزنامه‌نگار سعودی، دیروز گزارش داد که «مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی» شناسایی شده است. وی وابسته نظامی کنسولگری ریاض در استانبول و مغز متفکر طرح قتل وی بوده است.
روزنامه صاباح چاپ ترکیه با انتشار این خبر گزارش داد، «احمد عبدالله المزینی» وابسته نظامی در کنسولگری سعودی در استانبول، یک روز بعد از نخستین مراجعه خاشقجی به این ساختمان در تاریخ 28 سپتامبر، به ریاض سفر کرده و با «بدر العساکر» رییس دفتر ولیعهد سعودی و «احمد العسیری» معاون وقت استخبارات این کشور دیدار می‌کند.
روزنامه صاباح می‌گوید: وی در این سفر اطلاعات و دستورات لازم برای نحوه برخورد با خاشقجی حین مراجعه دوم جهت دریافت مدارک ازدواج و بازگرداندن وی به ریاض را دریافت می‌کند. المزینی در تاریخ یکم اکتبر (نهم مهرماه) یک روز قبل از کشته شدن خاشقجی در کنسولگری، به استانبول باز می‌گردد. این روزنامه با بررسی فیلم دوربین‌های مداربسته فرودگاه استانبول، تصویری از المزینی را به‌عنوان مدرکی برای خروج وی از این کشور و بازگشت آن در تاریخ یک اکتبر منتشر کرد.

داووس صحرا، زیر سایه خاشقجی
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان سعودی معروف به «داووس صحرا» هم دیروز سه‌شنبه «زیر سایه جمال خاشقجی» قرار گرفت و با بایکوت سرمایه‌گذاران جهانی آغاز به کار کرد. بسیاری از کشورها و بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی کنفرانس عربستان سعودی را دیروز بایکوت کرده‌ند.
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان روز سه‌شنبه در حالی افتتاح شد که ساعاتی پس از آن هکرها وب‌سایت رسمی آن را برای مدتی هک کرده و تصویر محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، را به نمایش گذاشتند که به سبک داعش در حال گردن زدن جمال خاشقجی بود.
استعفای یک روزنامه‌نگار در اعتراض به قتل خاشقجی از روزنامه سعودی از دیگر اخباری بود که در واکنش به این موضوع منتشر شد. «ربعی المدهون» یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی روزنامه سعودی الشرق الاوسط در اعتراض به قتل «خاشقجی»، از کار خود در این روزنامه استعفا کرد. «ربعی المدهون» روزنامه‌نگار و رمان‌نویس فلسطینی که از از برندگان جایزه سال رمان عربی است دیروز از کار خود در روزنامه الشرق الاوسط عربستان که همزمان در لندن و ریاض چاپ می‌شود، استعفا کرد. 
المدهون در مطلبی که در فیس‌بوک خود منتشر کرده این خبر را داد و علت آن را اعتراض به قتل «وحشیانه، دردناک و هولناک» جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی بیان کرد.

شماره‌های پیشین