677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

تیم ترور زیر نظر ولیعهد سعودی، مسوول قتل شماری از مخالفان آل‌سعود است

عملیات خاشقجی با جوخه‌ببرها

پس از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی‌بازگشت روزنامه‌نگار سعودی جمال خاشقجی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول که مقامات ریاض با انتشار بیانیه‌ای به قتل او اعتراف کردند، رییس‌جمهوری ترکیه هم با افشای جزئیات بیشتری از این پرونده، خواستار محاکمه عاملان این جنایت در ترکیه شد.

«رجب طیب اردوغان» رییس‌جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در صحن پارلمان این کشوربه موضوع «حقیقت برهنه» درپس ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری استانبول پرداخت و جزئیاتی از این جنایت را افشا کرد.
اردوغان دیروزسه‌شنبه در سخنانی توضیح داد: با ملک سلمان درباره عدم همکاری سرکنسول صحبت کرده و فردای آن روز، وی از کار برکنار شده و به ریاض برگشت: «ما قطعاً مدارک و اطلاعاتی داریم و با توجه به آن‌ها می‌توانیم هنوز سؤالاتی بپرسیم. هنوز سؤالات زیادی باقی‌مانده است.»
رییس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه دولت سعودی با اذعان به قتل، گام مهمی برداشته، خاطرنشان کرد: «خاشقجی قربانی یک جنایت شنیع شده است.. چنین جنایتی وجدان بشریت را جریحه‌دار کرد.در برابر این قتل ساکت نخواهیم بود و می‌خواهیم حقیقت را بیابیم. ما نمی‌خواستیم کسی را بی‌دلیل متهم کنیم، به همین دلیل هم منتظر ماندیم تا نتایج تحقیقات مشخص شود.
اردوغان این جنایت را یک عملیات از پیش طراحی شده خواند و خواستار سپردن عاملان قتل خاشقجی به دست عدالت شد و گفت: «چرا این تیم 15‌نفره در روز جنایت، در استانبول جمع شده بودند؟ چرا دوباره به کنسولگری رفتند؟ چه کسی به آن‌ها دستور داد؟ چرا جسد کسی که قتلش رسماً علام شده، هیچ جا پیدا نمی‌شود؟ چرا این مقدار اظهارات متناقض بیان می‌شود؟
 وی با پرسش این سؤال که «هماهنگ‌کننده محلی» کیست، پاسخ داد: «من می‌گویم او یک مقام سعودی است، اگر غیر از این است جواب بدهید که او کیست؟ بدون پاسخ به این سؤالات نمی‌توانیم پرونده را مختومه کنیم.
رییس‌جمهوری ترکیه گفت: «از همینجا یک فراخوان به ملک سلمان می‌دهیم. این حادثه در استانبول رخ داده، جلسه محاکمه تیم 15‌نفر به‌علاوه آن سه نفر در کنسولگری باید در استانبول انجام شود.

پیدا شدن بخشی از جنازه خاشقجی از اقامتگاه سرکنسول سعودی
رسوایی جنایت این روزنامه‌نگار سعودی در استانبول ترکیه تا آنجا پیش رفت که شبکه انگلیسی 
«اسکای نیوز» هم دیروز سه‌شنبه به نقل از منابع آگاه مدعی شد، بخش‌هایی از بدن «جمال خاشقجی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی که در کنسولگری سعودی در استانبول به قتل رسیده، کشف شده است. خبرنگار اسکای نیوز در استانبول به نقل از چند منبع آگاه در تیم تحقیقات پرونده خاشقجی نوشته است که بخش‌هایی از جسد وی در باغچه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول پیدا شده است. یک منبع دیگر هم به این شبکه گفته که بدن خاشقجی تکه تکه شده و صورت او هم تغییر شکل پیدا کرده است.
پیش از این «دوغو پرینچک» دبیرکل حزب وطن ترکیه مدعی شد که بخشی از جسد خاشقجی در چاه آب کنسولگری سعودی در استانبول پیدا شده است.
همچنین یک منبع سعودی مطلع به زیروبم‌های دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور در گفت‌وگو با میدل‌ایست‌آی به افشاگری درباره جزئیات یک تیم ترور پرداخته که زیر نظر مستقیم «محمد بن‌سلمان» فعالیت می‌کند. این تیم که میان دستگاه‌های اطلاعاتی به «جوخه ببرها» معروف است بیش از یک سال قبل تشکیل شد و 50 نفر از ماهرترین جاسوس‌های اطلاعاتی و نظامی در عربستان سعودی را شامل می‌شود.
طبق این گزارش، اعضای گروه از شاخه‌های مختلف دستگاه‌های امنیتی سعودی انتخاب شده‌اند و هر کدام چندین سال تخصص دارند. اعضا، از وفاداران سرسخت «محمد بن‌سلمان» محسوب می‌شوند.
میدل‌ایست‌آی در گزارشی اختصاصی، بعد از گفت‌وگو با منابع آگاه به افشاگری درباره جزئیات «جوخه‌ببرها» پرداخته است.
مأموریت این تیم، ترور مخفیانه مخالفان رژیم سعودی در خاک این کشور و در کشورهای خارجی گونه‌ای است که از چشمان رسانه‌ها و جامعه بین‌المللی دور می‌ماند.
منبع میدل‌ایست‌آی گفت: «آن‌ها [سران آل‌سعود] معتقدند که دستگیری مخالفان باعث می‌شود فشارها روی آن‌ها افزایش پیدا کند و به همین دلیل ترور بی‌سروصدای آن‌ها را آغاز کرده‌اند».
روش‌های جوخه‌ببرها برای ترور فرق می‌کند. گاه مانند مورد جمال خاشقجی که روز 2‌اکتبر (10 مهرماه) در ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شکنجه شد و بعد به‌قتل رسید و اعضای بدنش قطع شدند آن‌ها خودشان مستقیم وارد عمل می‌شوند و دستشان را به خون آلوده می‌کنند.
در موارد دیگر ترورها با حفظ فاصله از قربانیان انجام می‌شوند و به‌نحوی طراحی می‌شوند که رویدادهای تصادفی، تصادف با خودرو یا آتش گرفتن منزل به‌نظر برسد. منبع مورد استناد میدل‌ایست‌آی می‌گوید جوخه‌ببرها، در یک مورد حتی به یکی از مخالفان که برای معاینه معمولی به بیمارستان مراجعه کرده بود ویروس‌های مرگبار تزریق کرده او را به‌قتل رساندند.
نام گروه از لقبی که ژنرال «احمد عسیری» به آن شهره است انتخاب شده است. محمد بن‌سلمان هفته گذشته بعد از شدت گرفتن فشارهای بین‌المللی بر سر قتل جمال خاشقجی، عسیری را از سمتش برکنار کرد.
منبع مورد نظر گرفت: «عسیری بین همکارانش به «ببر جنوب» شهرت دارد. بعد از آغاز حمله ائتلاف سعودی به یمن، رسانه‌های سعودی به عسیری لقب «هیولا» داده بودند و او این لقب را دوست داشت».

شناسایی«مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی»
علاوه بر این، یک روزنامه ترکیه هم با شناسایی یکی دیگر از عوامل اصلی پرونده روزنامه‌نگار سعودی، دیروز گزارش داد که «مغز متفکر عملیات» قتل «خاشقجی» شناسایی شده است. وی وابسته نظامی کنسولگری ریاض در استانبول و مغز متفکر طرح قتل وی بوده است.
روزنامه صاباح چاپ ترکیه با انتشار این خبر گزارش داد، «احمد عبدالله المزینی» وابسته نظامی در کنسولگری سعودی در استانبول، یک روز بعد از نخستین مراجعه خاشقجی به این ساختمان در تاریخ 28 سپتامبر، به ریاض سفر کرده و با «بدر العساکر» رییس دفتر ولیعهد سعودی و «احمد العسیری» معاون وقت استخبارات این کشور دیدار می‌کند.
روزنامه صاباح می‌گوید: وی در این سفر اطلاعات و دستورات لازم برای نحوه برخورد با خاشقجی حین مراجعه دوم جهت دریافت مدارک ازدواج و بازگرداندن وی به ریاض را دریافت می‌کند. المزینی در تاریخ یکم اکتبر (نهم مهرماه) یک روز قبل از کشته شدن خاشقجی در کنسولگری، به استانبول باز می‌گردد. این روزنامه با بررسی فیلم دوربین‌های مداربسته فرودگاه استانبول، تصویری از المزینی را به‌عنوان مدرکی برای خروج وی از این کشور و بازگشت آن در تاریخ یک اکتبر منتشر کرد.

داووس صحرا، زیر سایه خاشقجی
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان سعودی معروف به «داووس صحرا» هم دیروز سه‌شنبه «زیر سایه جمال خاشقجی» قرار گرفت و با بایکوت سرمایه‌گذاران جهانی آغاز به کار کرد. بسیاری از کشورها و بزرگترین سرمایه‌گذاران خارجی کنفرانس عربستان سعودی را دیروز بایکوت کرده‌ند.
کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان روز سه‌شنبه در حالی افتتاح شد که ساعاتی پس از آن هکرها وب‌سایت رسمی آن را برای مدتی هک کرده و تصویر محمد بن‌سلمان، ولیعهد سعودی، را به نمایش گذاشتند که به سبک داعش در حال گردن زدن جمال خاشقجی بود.
استعفای یک روزنامه‌نگار در اعتراض به قتل خاشقجی از روزنامه سعودی از دیگر اخباری بود که در واکنش به این موضوع منتشر شد. «ربعی المدهون» یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی روزنامه سعودی الشرق الاوسط در اعتراض به قتل «خاشقجی»، از کار خود در این روزنامه استعفا کرد. «ربعی المدهون» روزنامه‌نگار و رمان‌نویس فلسطینی که از از برندگان جایزه سال رمان عربی است دیروز از کار خود در روزنامه الشرق الاوسط عربستان که همزمان در لندن و ریاض چاپ می‌شود، استعفا کرد. 
المدهون در مطلبی که در فیس‌بوک خود منتشر کرده این خبر را داد و علت آن را اعتراض به قتل «وحشیانه، دردناک و هولناک» جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد دولت سعودی بیان کرد.

شماره‌های پیشین