593
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷
1
راهبری سالم مستلزم اصلاح در سیستم‌هاست

سندرم «هر كی سی خودش»

یادداشت دکتر حسن دانایی‌فرد

روایت آیت‌الله مصباح یزدی از طرح حکومت اسلامی علامه طباطبایی سال‌ها پیش از انقلاب اسلامی

انقلاب علامه

تصور بنده این است که ما در بین علمای معروفی که نسبت به همه آن‌ها بدهکار هستیم و باید زانوی ادب به زمین بزنیم و برای علوّدرجات آن‌ها دعا کنیم اشخاصی به جامعیت مثل مرحوم علامه طباطبایی کم پیدا می‌شود. در میان ویژگی‌هایی که علامه طباطبایی ؟ره؟ داشت شاید بارزتر آن خدماتی بود که ایشان برای قرآن انجام داد و به همین جهت بیت ایشان دارالقرآن نامیده شد. در میان کسانی که ما می‌شناسیم از بزرگان علما و اساتید و کسانی که مدیون همه آن‌ها هستیم کسی که این توفیق را پیدا کرده باشد که قرآن را از مهجوریت دربیاورد کمتر مثل علامه می‌شود، پیدا کرد. نمی‌گویم اصلاً نیست. من بر همه احاطه ندارم. مطالعات من خیلی زیاد نیست اما بعید می‌دانم افراد زیادی مثل ایشان باشند که در این جهت سعی کرده باشند که قرآن را از مهجوریت خارج کنند. می‌خواهم یک نمونه کوچکی از کاری را که مرحوم علامه طباطبایی؟ره؟ برای بعضی مسائل پیچیده ما کرد و از قرآن استفاده کرد که کم‌نظیر است بگویم.

گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان

تفکر علامه طباطبایی را گفتمانی نکردیم

علم جدید مبتنی بر پیش‌فرض‌هایی است که با جهان‌بینی اسلامی سازگاری ندارد. به همین دلیل برخی اندیشمندان مسلمان به این فکر افتاده‌اند که طبق اندیشه‌های فلسفی اسلام و به‌ویژه اندیشه‌های علامه طباطبایی، دست به تولید علوم اجتماعی جدیدی بزنند. مسأله این است که آیا تفکر علامه می‌تواند مبنای علوم اجتماعی جدیدی قرار بگیرد؟ این مسأله را در گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان، عضو هیأت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم به بحث گذاشتیم.

گفت‌وگو با دکتر محسن لبخندق درباره امکان گفت‌وگوی نظریه اعتباریات علامه طباطبایی با علوم انسانی جدید

دست ما برای گفت‌وگو با اندیشه غرب پر است

یکی از ابداعات نظری علامه طباطبایی، مبحث «اعتباریات» است. علامه این بحث را به‌صورت مجمل در چند رساله خودش توضیح داده است؛ بحثی که به اعتقاد بسیاری می‌تواند در علوم اجتماعی و علوم انسانی امتداد پیدا کند. در این زمینه با دکتر محسن لبخندق، عضو هیأت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت‌وگو کردیم. موضوع رساله دکترای او «تبیین فرآیند تکوین و تحول فرهنگ با محوریت حکمت صدرا» بوده است و از یافته‌های علامه در کاوش نظری خود استفاده کرده است.

«و از نشانه‌های او اینكه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید... روم_21 »

سر دلبران

حفظ بنیان خانواده و تلاش برای پرورش و تربیت فرزندان موفق در مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی، یكی از سرفصل‌ها در سبك زندگی ایرانی_‌اسلامی است و بارها توسط مقام معظم رهبری هم مورد تأكید قرار گرفته. ایشان در قالب بیش از یک‌صد سخنرانی در مناسبت‌های مختلف از جلسات خطبه‌خوانی عقد گرفته تا نشست‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده به این موضوع پرداخته‌اند.

۱۳۰ نفر از دلالان ارز بازداشت شدند

سراشیبی نرخ سکه و دلار

در یک هفته اخیر به دلیل اقدامات مناسب بانک مرکزی، همزمان با آغاز موج تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، نرخ ارز با کاهش روبه‌رو بوده و به زیر ۱۴هزار تومان رسیده است، طلا و سکه نیز در یک هفته اخیر ۹درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

باران موشک بر سر صهیونیست‌ها

اسرائیل: از حماس می‌ترسیم

تبادل آتش میان گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی که از شامگاه سه‌شنبه به اوج خود رسید نزدیک 400 موشک و خمپاره از سمت غزه به اراضی اشغالی شلیک شد که سه صهیونیست کشته و نزدیک به 85 نفر دیگر زخمی شده‌اند . درکنارموفقیت‌های موشکی فلسطینی‌ها ، عملیات «کمین پرچم» مقاومت درمرز نوار غزه با رژیم صهیونیستی، با بازتاب‌های زیادی در میان فلسطینی‌ها همراه شد.

سر مقاله

عذرخواهی وزیر خارجه

ظریف مدعی پولشویی گسترده در کشور شد

سیاه‌نمایی

ظریف، وزیر امور خارجه، در اوج فشار آمریکا علیه ایران و تصویب لوایح FATF مدعی شده که پولشویی گسترده در کشور یک واقعیت است، اظهاراتی که یادآور اقدام مشابه او در بیان «آمریکا با یک بمب می‌تواند کل سیستم دفاعی ما را نابود کند» است که در ادوار مذاکرات منجر به برجام طرح شد، این بار اما ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده برایش دردسر شد.

یادداشت

پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

دکتر محسن زنگنه

صبح نو

رییس دفتر سابق تلویزیون لبنانی المیادین درتهران در گفت‌و‌گو با «صبح نو» مطرح کرد:

ساخت اخباری جعلی برای انحراف  افکار عمومی از عربستان به سمت ایران

 


ظهر دیروز دوشنبه اخباری مبنی‌بر بمب‌گذاری و انجام عملیات تروریستی در اطراف سفارت ایران در ترکیه منتشر شد، اخباری که بیشتر رسانه‌های ترکی و عربی افکارعمومی را به‌سوی آن معطوف ساختند.
هر چند صحت این خبر از سوی دستگاه وزارت خارجه ایران تکذیب شد، عربستان سعودی که این روزها در باتلاق کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی درمانده است با کمک دیگر رسانه‌های همسوی خود در منطقه به انتشار این گونه اخبار دست زدند تا افکار عمومی جهان را از تمرکز ‌روی کنسولگری عربستان در استانبول به سمت سفارت ایران هدایت کنند که با تکذیب به موقع جمهوری اسلامی ایران این توطئه سعودی با شکست همراه شد.
العربی الجدید یکی از این رسانه‌های عربی منطقه بود که اقدام به پوشش اخباری با موضوع حمله به سفارت ایران در ترکیه کرد و مدعی شد که «عنوان شده عملیات انتحاری در اطراف سفارت ایران در استانبول روی دهد و نیروهای امنیتی ترکیه اقدام به برقراری امنیت در اطراف سفارت و خیابان منتهی به آن کرده‌اند.»
همچنین روزنامه حرییت ترکیه با اشاره به اخباری از حمله 
چند وقت پیش به سفارت ایران در پاریس، نوشت: حرکت عبور و مرور در خیابان‌های منتهی به سفارت ایران در استانبول بسته شده است و سفیر ایران از سفارت خارج شده است.
این در حالی است که یکی از مقامات سفارت با رد هر‌گونه حمله انتحاری یا بمب‌گذاری در سفارت گفت: برخلاف شایعات و مطالب مطرح‌شده هیچ‌گونه حمله‌ای صورت نگرفته و هیچ تهدیدی متوجه سفارت نشده و پلیس ترکیه بیرون سفارت تدابیر امنیتی ایجاد کرده است.
وی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به فعالیت عادی سفارت اظهار داشت: همه کارکنان و سفیر در سفارتخانه حضور داشته و بخش کنسولی نیز فعالیت عادی و روزمره خود را دنبال می‌کند.
این مقام سفارت اظهارداشت: پلیس هنوز توضیحی به ما درباره افزایش تدابیر امنیتی در خارج از سفارت و بستن خیابان نداده و ما منتظر توضیح پلیس هستیم.
همچنین بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز ادعایی مبنی بر بمبگذاری انتحاری در سفارت ایران در آنکارا را تکذیب کرد و اظهارداشت: خبر و ادعایی کذب محض است و پرسنل سفارت ما در سلامت و امنیت کامل در محل کار خود حضور دارند‌ و مشغول کار روزانه خود هستند.
آقای «محمد‌حسن البحرانی» رییس دفتر سابق تلویزیون لبنانی المیادین در تهران با اشاره به انتشار اخبار غیر واقعی درباره حمله به سفارت ایران در ترکیه‌، به روزنامه «صبح نو» گفت: با توجه به اینکه روزنامه‌نگار عربستانی مدت دو هفته‌ای است در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شده است برای اینکه توجه افکار عمومی جهان و ترکیه را از کشته شدن «جمال خاشقجی» به دیگر موضوعات معطوف سازند، دست به انتشار این‌گونه اخبار جعلی می‌زنند.
رییس دفتر سابق تلویزیون لبنانی المیادین در تهران، افزود: عربستان سعودی به این نتیجه رسیده است که برای فرار از موضوع قتل خاشقجی نمی‌تواند افکار عمومی را به جهت دیگری هدایت کند. از این رو اقدام به تخریب روابط ایران و ترکیه از طریق رسانه‌های خود و ایجاد موج خبری می‌کنند ولی نمی‌دانند که روابط تهران و آنکارا آن‌قدر قوی و مستحکم است که با این‌گونه اخبار آسیبی نمی‌بیند.
البحرانی، ادامه داد: اقدام افتضاح‌آمیز و غیر پسندیده عربستان نسبت به روزنامه‌نگار سعودی موجب شده است که حتی دوستان ریاض هم از سیاست‌های آل‌سعود روی 
برگردانند.
وی با اشاره به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتنی‌بر وحدت و همبستگی است، گفت: ایران برخلاف سیاست‌هایی که ریاض در پیش گرفته است بر وحدت و همبستگی تاکید دارد و روش مخالفان منطقه‌ای خود را برای آن‌ها به کار نمی‌برد. با اقداماتی که ریاض دراستانبول ترکیه انجام داده است مشخص و روشن است که در سیاست‌های خود شکست 
خورده است.

شماره‌های پیشین