677
دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
1
9 فعال سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مهمترین چهره سیاسی سال را انتخاب کردند

فرمانده سلیمانی؛ ستاره 97

با همه تلخی‌ها و شیرینی‌ها، سال97 بالاخره به نفس‌های آخرش رسیده است. در روزهایی هستیم که با عقبگرد و بازنگری به آنچه در طول سال انجام داده‌ایم، می‌توانیم توشه تجربه خود برای ادامه زندگانی را سنگین‌تر و پربارتر سازیم. در آخرین شماره از روزنامه «صبح‌نو» در سال1397، در گفت‌وگو با تعدادی از چهره‌های سیاسی، مهم‌ترین رویداد و مهم‌ترین چهره در سال سپری‌شده را بررسی کرده‌ایم.

گزارش«صبح نو» از وضعیت سیاسی_ اقتصادی سال آینده

98؛سال‌بیدار باش

می‌گویند سال‌98، سال سختی برای ایران خواهد بود؛ آن‌قدر سخت که خلق تاکنون به خود ندیده! قدرت تبلیغاتی خوبی هم برای خالی‌کردن دل‌ها دارند. چند روز پیش هم یک مقام آمریکایی از افزایش فشارها علیه جمهوری اسلامی در سال جدید سخن گفت. همه این‌ها را می‌دانیم؛ کمی بیشتر یا کمی کمتر! اما چه کسی است که نداند، مردم ایران، سخت‌تر از این‌ها را تحمل کرده‌اند؛ آن‌ها مردم روزهای سخت‌اند. این خواستن برای ایستادن، نباید امر را بر مسوولین مشتبه سازد که بدون درایت و تدبیر هم می‌توانند صرفاً بر اراده‌های مردم تکیه کنند. در گزارش پیش رو قصد داریم با ارائه فکت‌های عینی، بگوییم که اگر خوب کار کنیم، می‌توانیم دشواری‌ها را پشت سر بگذاریم. ادامه گزارش را از دست ندهید.

هزینه‌هایی که برای استقلال طلای سیاه از استعمارگر پیر پرداخته شد

قصه پرغصه نفت

تا پیش از آغاز نهضت ملی شدن صنعت نفت، کمتر کسی گمان می‌کرد چپاول آشکار طلای سیاه از سوی قدرت‌های استعمارگر به‌ویژه پیر استعمار، روزی به پایان برسد؛ اما این افسانه زوال‌ناپذیر با حضور مبارزان صنعت نفت و به‌خصوص روحانیت دیری نپایید و چندی بعد این مبارزات به ملی کردن صنعت نفت و کوتاه‌کردن دست بیگانگان انجامید و ایران، انگلیس را از نفت سرشار خود محروم ساخت؛ هر چند این استقلال دیری نپایید و کودتای 28مرداد32 و متعاقب آن قرارداد کنسرسیوم، خط پایانی بر حق تملک ملت ایران بر منابع خدادادی خود بود. در ادامه این گزارش، به فرآیند ملی‌شدن صنعت نفت خواهیم پرداخت.

بازیگر«تختی» درگفت‌وگوبا«صبح‌نو» از نقشی که بازی کرد گفت

قصه ‌ آتش‌نشانی ‌که تختی شد

اکران ویژه نوروز آغاز شده و یکی از فیلم‌های مهم این‌روزها، «تختی» به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان است.

در این گزارش به مهم‌ترین و هیجان‌انگیزترین کتاب‌هایی که در سال جاری منتشر شده‌اند می‌پردازیم 

یک بغل کتاب برای تعطیلات نوروزی

ابتدا باید بگویم این گزارشی که می‌خوانید حاصل تصمیم و همفکری تحریریه فرهنگی روزنامه «صبح‌نو» است، ضمن اینکه از نظرات چند نفر از اهالی کتاب نیز بهره‌گیری کرده‌ایم و تنها نگارش آن برعهده صاحب قلم بوده است. این گزارش قرار است کتاب‌هایی را معرفی کند که ما را به هیجان آورده‌اند؛ اعم از هیجان شخصی و هیجان رسانه‌ای. همچنین اهمیت انتشار یک کتاب برای‌مان مهم بوده است. مثلا انتشار کتاب غزل‌های یوسفعلی میرشکاک حتماً برای ما مهم بوده و در این لیست آمده است. می‌توانستیم در این لیست آثار دیگری را هم بیاوریم؛ اما بالاخره ظرفیت صفحه است و مسائل دیگر. این کتاب‌ها را همچنین می‌توانید به‌عنوان یک بسته معرفی کتاب نوروزی هم در نظر بگیرید؛ چراکه هم در آن خاطره‌نگاری هست و هم داستان و هم روایت. حتی چند کتاب ترجمه هم در این بسته هست. ان‌شاءالله بخوانید و لذت ببرید.

گزارش «صبح‌نو» از پرسروصداترین آلبوم‌های موسیقی97

سال شکست دامبول و دمبول‌ها

هر سال ده‌ها آلبوم موسیقی روانه بازار می‌شود. این آلبوم‌ها کم و بیش بازتابی از شرایط زمانه خود هستند. بعد از سیل آلبوم‌های سرخوشانه96 و هجوم موسیقی‌های به اصطلاح «شاد» به بازار موسیقی ایرانی، 97 سالی برای برائت از آن نوع موسیقی بی‌تعهد و مبتذل بود. پاگرفتن دوباره موسیقی اعتراضی، توجه به موسیقی عاشقانه فاخر و تولید موسیقی‌های ملی از برجسته‌ترین زمینه‌های موسیقایی در سال97 بود. البته نباید گمان کرد آنچه رخ داده صرفاً وابسته به تعهد هنرمندان است. به هر حال بازار در هر فصلی چیزی طلب می‌کند و آنچه در سال 97 رخ داد هم فارغ از خواست بازار نبود. دلزدگی مخاطبان از موسیقی‌های «بزن و بکوب»، کنسرت گیت حمید هیراد و شرایط خاص اقتصادی همه موجب شد دستور کار موسیقی در سال گذشته تغییر کند. در این گزارش پرسروصداترین آلبوم‌های سال97 را مرور می‌کنیم.

سر مقاله

پیچ تاریخی

پایتخت پر از دود و ترافیک در ایام نوروز چهره دیگری دارد

از طهران تا تهران

در سال‌های دور تهران شهری بود که در ایام نوروز خلوت می‌شد. بسیاری از ساکنان پایتخت راهی شهرهای آبا و اجدادی خود می‌شدند تا هم سری به اقوام و آشنایان بزنند و هم هوایی تازه کنند. اما در یک دهه گذشته مدیریت جهادی شهر تهران تلاش کرد تا تهران را تبدیل به شهری گردشگر پذیر کند و البته در این راه نیز موفق بود. بسیاری از مسافرانی که به تهران می‌آمدند تنها از چند بوستان و موزه می‌توانستند دیدن کنند و سپس راهی دیگر مقاصد سفر می‌شدند؛ اما حالا تهران تبدیل به شهری شده که غیر از کاخ گلستان و بازار جاذبه‌های دیگری هم دارد. حتی کاخ گلستان و بازار هم دیگر وضعیت دهه قبل را ندارند. پیاده‌راه‌سازی شهرداری تهران در دوره مدیریت آقای محمدباقر قالیباف در اطراف کاخ گلستان و بازار تهران موجب شد تا کاخ قدیمی شهر به عنوان یک اثر جهانی ثبت شود. در ادامه برخی از اماکن گردشگری و جذاب تهران را برای‌تان معرفی می‌کنیم.

خودروی زیر پای‌تان را معاینه کنید

«صبح‌نو» از مقاصد گردشگری کمتر شناخته‌شده گزارش می‌دهد

چمدان‌ها را ببندید

هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز حجم سفرهای داخلی افزایش چندبرابری می‌یابد. ترافیک جاده‌ها بیشتر می‌شود و گردشگران راهی شهرهای توریست‌محور کشور می‌شوند. مشهد، اصفهان، شیراز و مازندران انتخاب اول بسیاری از خانواده‌های ایرانی در نوروز است. هر یک از این شهرها هرساله بالغ بر 10میلیون گردشگر را به خود می‌بینند که البته در این بین شهر مشهد با بیش از 30میلیون زائر در سال رتبه اول را در جذب گردشگر مذهبی دارد. با این وجود اگر از هر ایرانی بپرسید در این شهرها کدام جاذبه‌ها را دیده‌اید یا از آن‌ها لذت برده‌اید کمتر پیش می‌آید که جواب درست‌و‌درمانی بشنوید. بسیاری از ما ایرانی‌ها از اصفهان فقط سی‌و‌سه‌پل و نقش جهان را می‌شناسیم و از شیراز فقط حافظ و سعدی را. از مشهد فقط راه حرم امام رضا ؟ع؟را بلدیم و از خطه سرسبز شمال فقط جاده چالوس را. جاذبه‌های بسیار زیادی در کشورمان ایران وجود دارد که به دلایل متعددی مانند قرار گرفتن در شهرهای کوچک و توسعه کم همواره از چشم گردشگران مغفول مانده و کمتر کسی به آنجا سر می‌زند. البته در سال‌های اخیر با پیشرفت‌های شهری و جاده و همچنین به مدد شبکه‌های اجتماعی هر شهر یا روستا سعی کرده در حد بضاعتش خود را به گردشگران معرفی کند. ما در ادامه این گزارش چند نمونه از جاذبه‌های گردشگری را که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند به شما معرفی می‌کنیم.

صبح نو

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم به ملت است

تحریم استبداد

همزمان با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین که آذرماه جاری برگزار می‌شود، دستگاه امنیتی این کشور بازداشت مخالفین و منتقدان را به بهانه‌های مختلف افزایش داده، این در حالی است که جمعیت ملی اسلامی الوفاق به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت معارض بحرین این انتخابات را تحریم کرده است.

 

با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین، روند بازداشت‌ها تشدید یافته است. گفته می‌شود، نیروهای امنیتی بحرین در یک ماه اخیر با یورش به برخی مناطق این کشور، دستکم ۲۰‌نفر را به دلیل انتقاد از وضعیت اجتماعی و سیاسی در این کشور بازداشت کردند.
آنگونه که وبگاه «مرآة البحرین» گزارش می‌دهد؛ نیروهای امنیتی دو نفر را در ستره، پنج نفر را در الجفیر و هفت نفر را در مناطق متفرقه بازداشت کرده و علاوه بر آن 6 نفر دیگر نیز که نیروهای امنیتی به منازل‌شان یورش برده بودند، خود را به مراکز امنیتی معرفی کردند. همچنین روند بازداشت معارضان در مناطق غرب و جنوب منامه پایتخت بحرین همچنان 
ادامه دارد.
حمله و تخریب نمادهای عاشورایی در مناطق مختلف بحرین از دیگر اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه در این مدت گزارش شده است.
شبکه «رصد یورش‌های رژیم آل خلیفه» اعلام کرد که در این مدت مزدوران آل خلیفه به 68 منزل در این خصوص نیز یورش بردند.
این شبکه در گزارش خود افزود: نظامیان رژیم حملات گسترده‌ای به مراسم عاشورا داشتند و شمار زیاد از سخنرانان، علما و مداحان احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند و بیشتر آن‌ها به زندان افتادند و چند حسینیه در مناطق مختلف بحرین بسته شد.
بحرین طی چند سال گذشته شاهد اعتراضات مردمی است که خواهان تحقق دموکراسی و عدم اعمال تبعیض به‌خصوص علیه شیعیان و رعایت حقوق بشر هستند.
بی‌توجهی به حقوق مردم و فشار رژِیم آل خلیفه به معترضان و افزایش بازداشتی‌ها در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور که آذرماه جاری قرار است برگزار شود، موجب شده تا معاون دبیرکل جمعیت الوفاق که بزرگترین تشکل معارض بحرین است از تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور خبر دهد.
«شیخ حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین هفته اخیر در نشستی خبری در لندن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور را اعلام کرد.
وی افزود: تعداد تظاهرات‌ها و فعالیت‌هایی که برای تحقق دموکراسی و شراکت سیاسی در این کشور برگزار شده از 50‌هزار فراتر رفته است.
الدیهی با اشاره به اینکه بحرین در بدترین روزهای خود به سر می‌برد، گفت که از سال 2011 میلادی تاکنون حدود 200 نفر در بحرین شهید شده‌اند که این افراد در جریان شکنجه و راهپیمایی به شهادت رسیده یا اعدام شده‌اند.
معاون دبیرکل جمعیت الوفاق، تأکید کرد: یکی از دلایل تحریم انتخابات نبود قانون اساسی و نظام انتخاباتی عادلانه است.

تمدید حکم حبس سه روحانی
بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی (25 بهمن 1389) صحنه خیزش مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.مخالفان بحرینی با برپایی اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در این کشور هستند.
رژیم آل خلیفه همچنین با هم‌دستی برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سرکوب جنبش مردم بحرین پرداخته و فعالان مدنی و سیاسی را به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم و یا آنان را از حق تابعیت محروم می‌کند.
 دادستانی کل بحرین اواخر هفته گذشته حبس موقت سه روحانی شیعه به نام‌های شیخ «ساین الجمری»، شیخ «هانی البناء» و شیخ «مجید السهلاوی» را به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید کرد. دادستانی این سه روحانی را به تحریک علیه دولت و اجرای «عملیات‌های تروریستی» متهم کرده است.وبگاه «اللؤلؤه» گزارش داد که مسوولان بحرین این سه روحانی را پس از برگزاری مراسم عاشوراء و ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین ؟ع؟ بازداشت کرده‌اند.

الدقاق: مشارکت در انتخابات بحرین به معنای مشارکت در نهادینه کردن ظلم است
از سویی دیگر، «شیخ عبدالله الدقاق»، عالم برجسته بحرینی در تهران، هم خواستار تحریم انتخابات آتی بحرین شد.
الدقاق در گفت‌وگو با شبکه العالم تأکید کرد که رژیم
 آل خلیفه با برگزاری این انتخابات در تلاش است تا قوانین مستبدانه خود را به بهانه مشارکت مردمی توجیه کند . شیخ دقاق تأکید کرد به منظور وفاداری به شیخ عبدالامیرالجمری و آیت‌الله عیسی قاسم و همچنین وفاداری به خون شهدا، افراد نباید در انتخابات نمایشی آل خلیفه شرکت کنند.
وی گفت: هرکس در این انتخابات نمایشی شرکت کند در اشاعه و نهادینه کردن ظلم در جامعه بحرینی مشارکت خواهد داشت.
درهمین حال علمای دینی بحرین نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات نمایشی در بحرین شدند.

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت است
جمعیت «علمای بحرین» ضمن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر در ماه نوامبر آینده، اعلام کرد که مشارکت در این انتخابات، شرکت در ظلم و ستم به مردم است.
 جمعیت «علمای بحرین» در تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، بیانیه‌ای را صادر کرد.
در این بیانیه آمده است که شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت این کشور است.
علمای بحرین تأکید کردند که بهانه‌های واهی که برخی‌ها برای توجیه مشارکت در انتخابات به آن دامن می‌زنند، به هیچ وجه قابل پذیرفته شدن نیست.
در این بیانیه از بحرینی‌ها خواسته شده که در انتخابات «صوری» پارلمانی و شورای شهر که رژیم بحرین قصد برگزاری آن را دارد، شرکت نکنند.
علمای بحرین در بیانیه‌ای اعلام کردند، رژیم بحرین به سلب حقوق مردم و نادیده گرفتن اکثریت سیاسی در کشور ادامه می‌دهد اما مردم هم به ادامه مسیرشان راضی و صبور و در مطالبات‌شان ثابت‌قدم هستند.

عفو بین‌الملل: 255 بحرینی طی سال جاری سلب تابعیت شدند
بحرین که در سال‌های اخیر به جزیره‌ای بی‌صدا و خفه تبدیل شده از سال ۲۰۱۱ تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نفر از معترضان خود را چه در سرکوب‌های تظاهرات  و چه در زندان‌ها به شهادت رسانده است. علاوه براین نزدیک به ۱۵۰۰۰ مورد بازداشت خودسرانه در طول این مدت صورت گرفته است که ۳۳۰ زن و ۱۵۰۰ کودک بین آن‌ها دیده شده است. همچنین در طول این سال‌ها بیش از 700 شهروند بحرینی به دلیل فعالیت‌های سیاسی سلب تابعیت شده‌اند.
 سازمان عفو بین‌الملل هم در گزارشی اعلام کرد که رژیم آل خلیفه بحرین طی سال جاری میلادی 255 بحرینی را سلب تابعیت کرده است . رژیم 
آل خلیفه سوم آذرماه جاری را تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین اعلام کرده است که از سوی منتقدان و مخالفان سیاست‌های دولت، این انتخابات تحریم اعلام شده است.

شماره‌های پیشین