593
چهارشنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۷
1
راهبری سالم مستلزم اصلاح در سیستم‌هاست

سندرم «هر كی سی خودش»

یادداشت دکتر حسن دانایی‌فرد

روایت آیت‌الله مصباح یزدی از طرح حکومت اسلامی علامه طباطبایی سال‌ها پیش از انقلاب اسلامی

انقلاب علامه

تصور بنده این است که ما در بین علمای معروفی که نسبت به همه آن‌ها بدهکار هستیم و باید زانوی ادب به زمین بزنیم و برای علوّدرجات آن‌ها دعا کنیم اشخاصی به جامعیت مثل مرحوم علامه طباطبایی کم پیدا می‌شود. در میان ویژگی‌هایی که علامه طباطبایی ؟ره؟ داشت شاید بارزتر آن خدماتی بود که ایشان برای قرآن انجام داد و به همین جهت بیت ایشان دارالقرآن نامیده شد. در میان کسانی که ما می‌شناسیم از بزرگان علما و اساتید و کسانی که مدیون همه آن‌ها هستیم کسی که این توفیق را پیدا کرده باشد که قرآن را از مهجوریت دربیاورد کمتر مثل علامه می‌شود، پیدا کرد. نمی‌گویم اصلاً نیست. من بر همه احاطه ندارم. مطالعات من خیلی زیاد نیست اما بعید می‌دانم افراد زیادی مثل ایشان باشند که در این جهت سعی کرده باشند که قرآن را از مهجوریت خارج کنند. می‌خواهم یک نمونه کوچکی از کاری را که مرحوم علامه طباطبایی؟ره؟ برای بعضی مسائل پیچیده ما کرد و از قرآن استفاده کرد که کم‌نظیر است بگویم.

گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان

تفکر علامه طباطبایی را گفتمانی نکردیم

علم جدید مبتنی بر پیش‌فرض‌هایی است که با جهان‌بینی اسلامی سازگاری ندارد. به همین دلیل برخی اندیشمندان مسلمان به این فکر افتاده‌اند که طبق اندیشه‌های فلسفی اسلام و به‌ویژه اندیشه‌های علامه طباطبایی، دست به تولید علوم اجتماعی جدیدی بزنند. مسأله این است که آیا تفکر علامه می‌تواند مبنای علوم اجتماعی جدیدی قرار بگیرد؟ این مسأله را در گفت‌وگو با دکتر سید محمدحسین هاشمیان، عضو هیأت‌علمی دانشگاه باقرالعلوم به بحث گذاشتیم.

گفت‌وگو با دکتر محسن لبخندق درباره امکان گفت‌وگوی نظریه اعتباریات علامه طباطبایی با علوم انسانی جدید

دست ما برای گفت‌وگو با اندیشه غرب پر است

یکی از ابداعات نظری علامه طباطبایی، مبحث «اعتباریات» است. علامه این بحث را به‌صورت مجمل در چند رساله خودش توضیح داده است؛ بحثی که به اعتقاد بسیاری می‌تواند در علوم اجتماعی و علوم انسانی امتداد پیدا کند. در این زمینه با دکتر محسن لبخندق، عضو هیأت علمی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت‌وگو کردیم. موضوع رساله دکترای او «تبیین فرآیند تکوین و تحول فرهنگ با محوریت حکمت صدرا» بوده است و از یافته‌های علامه در کاوش نظری خود استفاده کرده است.

«و از نشانه‌های او اینكه همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در كنار آنان آرامش یابید... روم_21 »

سر دلبران

حفظ بنیان خانواده و تلاش برای پرورش و تربیت فرزندان موفق در مهم‌ترین و اولین نهاد اجتماعی، یكی از سرفصل‌ها در سبك زندگی ایرانی_‌اسلامی است و بارها توسط مقام معظم رهبری هم مورد تأكید قرار گرفته. ایشان در قالب بیش از یک‌صد سخنرانی در مناسبت‌های مختلف از جلسات خطبه‌خوانی عقد گرفته تا نشست‌های راهبردی با موضوع زن و خانواده به این موضوع پرداخته‌اند.

۱۳۰ نفر از دلالان ارز بازداشت شدند

سراشیبی نرخ سکه و دلار

در یک هفته اخیر به دلیل اقدامات مناسب بانک مرکزی، همزمان با آغاز موج تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، نرخ ارز با کاهش روبه‌رو بوده و به زیر ۱۴هزار تومان رسیده است، طلا و سکه نیز در یک هفته اخیر ۹درصد کاهش قیمت را تجربه کردند.

باران موشک بر سر صهیونیست‌ها

اسرائیل: از حماس می‌ترسیم

تبادل آتش میان گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی که از شامگاه سه‌شنبه به اوج خود رسید نزدیک 400 موشک و خمپاره از سمت غزه به اراضی اشغالی شلیک شد که سه صهیونیست کشته و نزدیک به 85 نفر دیگر زخمی شده‌اند . درکنارموفقیت‌های موشکی فلسطینی‌ها ، عملیات «کمین پرچم» مقاومت درمرز نوار غزه با رژیم صهیونیستی، با بازتاب‌های زیادی در میان فلسطینی‌ها همراه شد.

سر مقاله

عذرخواهی وزیر خارجه

ظریف مدعی پولشویی گسترده در کشور شد

سیاه‌نمایی

ظریف، وزیر امور خارجه، در اوج فشار آمریکا علیه ایران و تصویب لوایح FATF مدعی شده که پولشویی گسترده در کشور یک واقعیت است، اظهاراتی که یادآور اقدام مشابه او در بیان «آمریکا با یک بمب می‌تواند کل سیستم دفاعی ما را نابود کند» است که در ادوار مذاکرات منجر به برجام طرح شد، این بار اما ادعای ظریف درباره پولشویی گسترده برایش دردسر شد.

یادداشت

پولشویی در ایران؛ واقعیت چیست؟

دکتر محسن زنگنه

صبح نو

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم به ملت است

تحریم استبداد

همزمان با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین که آذرماه جاری برگزار می‌شود، دستگاه امنیتی این کشور بازداشت مخالفین و منتقدان را به بهانه‌های مختلف افزایش داده، این در حالی است که جمعیت ملی اسلامی الوفاق به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت معارض بحرین این انتخابات را تحریم کرده است.

 

با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین، روند بازداشت‌ها تشدید یافته است. گفته می‌شود، نیروهای امنیتی بحرین در یک ماه اخیر با یورش به برخی مناطق این کشور، دستکم ۲۰‌نفر را به دلیل انتقاد از وضعیت اجتماعی و سیاسی در این کشور بازداشت کردند.
آنگونه که وبگاه «مرآة البحرین» گزارش می‌دهد؛ نیروهای امنیتی دو نفر را در ستره، پنج نفر را در الجفیر و هفت نفر را در مناطق متفرقه بازداشت کرده و علاوه بر آن 6 نفر دیگر نیز که نیروهای امنیتی به منازل‌شان یورش برده بودند، خود را به مراکز امنیتی معرفی کردند. همچنین روند بازداشت معارضان در مناطق غرب و جنوب منامه پایتخت بحرین همچنان 
ادامه دارد.
حمله و تخریب نمادهای عاشورایی در مناطق مختلف بحرین از دیگر اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه در این مدت گزارش شده است.
شبکه «رصد یورش‌های رژیم آل خلیفه» اعلام کرد که در این مدت مزدوران آل خلیفه به 68 منزل در این خصوص نیز یورش بردند.
این شبکه در گزارش خود افزود: نظامیان رژیم حملات گسترده‌ای به مراسم عاشورا داشتند و شمار زیاد از سخنرانان، علما و مداحان احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند و بیشتر آن‌ها به زندان افتادند و چند حسینیه در مناطق مختلف بحرین بسته شد.
بحرین طی چند سال گذشته شاهد اعتراضات مردمی است که خواهان تحقق دموکراسی و عدم اعمال تبعیض به‌خصوص علیه شیعیان و رعایت حقوق بشر هستند.
بی‌توجهی به حقوق مردم و فشار رژِیم آل خلیفه به معترضان و افزایش بازداشتی‌ها در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور که آذرماه جاری قرار است برگزار شود، موجب شده تا معاون دبیرکل جمعیت الوفاق که بزرگترین تشکل معارض بحرین است از تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور خبر دهد.
«شیخ حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین هفته اخیر در نشستی خبری در لندن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور را اعلام کرد.
وی افزود: تعداد تظاهرات‌ها و فعالیت‌هایی که برای تحقق دموکراسی و شراکت سیاسی در این کشور برگزار شده از 50‌هزار فراتر رفته است.
الدیهی با اشاره به اینکه بحرین در بدترین روزهای خود به سر می‌برد، گفت که از سال 2011 میلادی تاکنون حدود 200 نفر در بحرین شهید شده‌اند که این افراد در جریان شکنجه و راهپیمایی به شهادت رسیده یا اعدام شده‌اند.
معاون دبیرکل جمعیت الوفاق، تأکید کرد: یکی از دلایل تحریم انتخابات نبود قانون اساسی و نظام انتخاباتی عادلانه است.

تمدید حکم حبس سه روحانی
بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی (25 بهمن 1389) صحنه خیزش مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.مخالفان بحرینی با برپایی اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در این کشور هستند.
رژیم آل خلیفه همچنین با هم‌دستی برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سرکوب جنبش مردم بحرین پرداخته و فعالان مدنی و سیاسی را به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم و یا آنان را از حق تابعیت محروم می‌کند.
 دادستانی کل بحرین اواخر هفته گذشته حبس موقت سه روحانی شیعه به نام‌های شیخ «ساین الجمری»، شیخ «هانی البناء» و شیخ «مجید السهلاوی» را به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید کرد. دادستانی این سه روحانی را به تحریک علیه دولت و اجرای «عملیات‌های تروریستی» متهم کرده است.وبگاه «اللؤلؤه» گزارش داد که مسوولان بحرین این سه روحانی را پس از برگزاری مراسم عاشوراء و ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین ؟ع؟ بازداشت کرده‌اند.

الدقاق: مشارکت در انتخابات بحرین به معنای مشارکت در نهادینه کردن ظلم است
از سویی دیگر، «شیخ عبدالله الدقاق»، عالم برجسته بحرینی در تهران، هم خواستار تحریم انتخابات آتی بحرین شد.
الدقاق در گفت‌وگو با شبکه العالم تأکید کرد که رژیم
 آل خلیفه با برگزاری این انتخابات در تلاش است تا قوانین مستبدانه خود را به بهانه مشارکت مردمی توجیه کند . شیخ دقاق تأکید کرد به منظور وفاداری به شیخ عبدالامیرالجمری و آیت‌الله عیسی قاسم و همچنین وفاداری به خون شهدا، افراد نباید در انتخابات نمایشی آل خلیفه شرکت کنند.
وی گفت: هرکس در این انتخابات نمایشی شرکت کند در اشاعه و نهادینه کردن ظلم در جامعه بحرینی مشارکت خواهد داشت.
درهمین حال علمای دینی بحرین نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات نمایشی در بحرین شدند.

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت است
جمعیت «علمای بحرین» ضمن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر در ماه نوامبر آینده، اعلام کرد که مشارکت در این انتخابات، شرکت در ظلم و ستم به مردم است.
 جمعیت «علمای بحرین» در تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، بیانیه‌ای را صادر کرد.
در این بیانیه آمده است که شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت این کشور است.
علمای بحرین تأکید کردند که بهانه‌های واهی که برخی‌ها برای توجیه مشارکت در انتخابات به آن دامن می‌زنند، به هیچ وجه قابل پذیرفته شدن نیست.
در این بیانیه از بحرینی‌ها خواسته شده که در انتخابات «صوری» پارلمانی و شورای شهر که رژیم بحرین قصد برگزاری آن را دارد، شرکت نکنند.
علمای بحرین در بیانیه‌ای اعلام کردند، رژیم بحرین به سلب حقوق مردم و نادیده گرفتن اکثریت سیاسی در کشور ادامه می‌دهد اما مردم هم به ادامه مسیرشان راضی و صبور و در مطالبات‌شان ثابت‌قدم هستند.

عفو بین‌الملل: 255 بحرینی طی سال جاری سلب تابعیت شدند
بحرین که در سال‌های اخیر به جزیره‌ای بی‌صدا و خفه تبدیل شده از سال ۲۰۱۱ تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نفر از معترضان خود را چه در سرکوب‌های تظاهرات  و چه در زندان‌ها به شهادت رسانده است. علاوه براین نزدیک به ۱۵۰۰۰ مورد بازداشت خودسرانه در طول این مدت صورت گرفته است که ۳۳۰ زن و ۱۵۰۰ کودک بین آن‌ها دیده شده است. همچنین در طول این سال‌ها بیش از 700 شهروند بحرینی به دلیل فعالیت‌های سیاسی سلب تابعیت شده‌اند.
 سازمان عفو بین‌الملل هم در گزارشی اعلام کرد که رژیم آل خلیفه بحرین طی سال جاری میلادی 255 بحرینی را سلب تابعیت کرده است . رژیم 
آل خلیفه سوم آذرماه جاری را تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین اعلام کرده است که از سوی منتقدان و مخالفان سیاست‌های دولت، این انتخابات تحریم اعلام شده است.

شماره‌های پیشین