637
شنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۷
1
«نه» متحدان آمریکا به سیاست‌های ضد ایرانی

شکست ترامپ در اجماع علیه ایران

مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران همواره یکی از محورهای اصلی سیاست آمریکا در منطقه بوده و با توجه اینکه مقابله با دشمن مشترک از سوی بازیگران محلی و متحدان منطقه‌ای یکی از ارکان سیاست خارجی این کشور است؛ بنابراین مقامات آمریکایی در تلاشند ائتلاف ضد ایرانی متشکل از کشورهای عربی تشکیل دهند. در راستای این اصل، تشکیل یک ائتلاف سنی یا ناتوی عربی در منطقه خاورمیانه، راهبردی است که آمریکا برای مقابله با نفوذ منطقه‌ای ایران تدبیر کرده است.

روایتی از دیدار با احمد احمد که خواب را از چشم ساواک ربوده بود

برخیز و بجنگ

صبح در حالی از خواب بیدار شدم که انرژی مضاعفی در وجود خودم حس می‌کردم، این روز برایم خیلی متفاوت‌تر از روزهایی بود که خیلی بی‌حوصله از خواب بیدار می‌شدم تا یک روز کارمندی دیگر را سپری کنم. امروز را قراری که داشتم برایم متفاوت کرده بود. روز قبل با همکاران و آقای محسن کاظمی ( نویسنده و پژوهشگر تاریخ ) قرار گذاشته بودیم به دیدن یک مبارز انقلابی برویم؛ کسی که سال‌های زیادی را در زندان‌های شاه سپری کرده بود. آقای احمد احمد، راوی کتاب «خاطرات احمد احمد». قرار بود با کسی که نزدیک به بیست سال پیش زحمت گفت‌وگو و تدوین این کتاب را کشیده بود به دیدن راوی کتاب برویم. خیلی راحت‌تر از همیشه حاضر شدم و به محل کارم رفتم. زمان نمی‌گذشت، انگار عقربه‌ها خسته‌تر از همیشه بودند. به یک روز گذشت تا ساعت بالاخره سه شد! همانطور که با آقای کاظمی و همکاران قرار گذاشته بودیم از جلوی شرکت به سمت منزل احمد آقا راه افتادیم.

نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «صبح‌نو» بر دیپلماسی رسانه‌ای برای آزادی مرضیه هاشمی تأکید کردند

آپارتاید آمریکایی

بازداشت بدون تفهیم اتهام! این اتفاقی بود که هفته گذشته برای خانم مرضیه هاشمی ،مجری آمریکایی‌الاصل شبکه «پرس تی‌وی» در شهر واشنگتن رخ داد. روز چهارشنبه 26‌مهرماه بود که روابط عمومی شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از خانواده خانم هاشمی، با انتشار اطلاعیه‌ای از بازداشت ملانی فرانکلین، مجری این شبکه که پس از گرویدن به دین اسلام نام مرضیه هاشمی را برای خود برگزیده، خبر داد.

تداوم سخنان جنجالی سرمربی تیم ملی و آتشی که دامن‌گیر فوتبال می‌شود

کی‌روش‌‌؛حاشیه‌سازی و کمی مربیگری

تیم ملی فوتبال ایران به‌عنوان تیم نخست گروه D، به جمع 16‌تیم برتر جام ملت‌های آسیا 2019 امارات صعود کرد؛ آن‌هم با تساوی بدون گل برابر عراق در یک بازی پر انتقاد؛ اما علاقه‌مندان به فوتبال و کارشناسان، به‌جای بیان مشکلات، حمایت از تیم ملی در شرایط کنونی را بهترین تصمیم درنظر گرفتند.

واردکنندگان اعتبارسنجی می‌شوند

تشکیل بیش از 4200پرونده تخلف ارزی

رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد که حسب دستور رییس‌جمهوری و به منظور مقابله با یکی از گلوگاه‌های فساد و آسیب در فرآیند تجارت خارجی کشور و نیز براساس اقدامات چند ماه گذشته بانک مرکزی، سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان عملیاتی می‌شود.

در بازدید نمایندگان برخی از کشورهای اروپایی از نمایشگاه پلیس مواد مخدر اعلام شد

ایران تنها کاشف کلان مواد مخدر در جهان

اگر زمانی جاده ابریشم در مسیر ترانزیت کالا و تجارت بین اروپا و شرق دور از داخل ایران می‌گذشت و موجب رونق تجارت می‌شد؛ اما در روزگار فعلی مسیر ترانزیت از همسایه‌های شرقی ایران به سمت اروپا کشیده شده تا هر ساله هزاران تُن مواد مخدر به سمت اروپا سرازیر شود. اما در برابر مسیر تجارت مواد‌افیونی، ایران و دستگاه انتظامی و امنیتی‌اش همچون سدی محکم قرار دارد که در تمام سال‌های گذشته اجازه این کار را نداده است؛ اما اقدامات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در اعمال تحریم‌ها و بر هم زدن تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی اتفاقی است که آسیبش دامن خود آن‌ها را خواهد گرفت.

«صبح‌نو» از وضعیت حوزه دارو و مشکلات مردم گزارش می‌دهد

تقویت مافیا با بی‌‌تدبیری دارویی

وضعیت دارویی کشور در یک سال اخیر به‌شدت تحت تأثیر نوسانات ارزی قرار گرفته است. با وجود تمام تدابیری که تاکنون برای ساماندهی به این اوضاع اندیشیده شده است، باز هم خللی در این سیستم وجود دارد. آنچنان که رییس انجمن داروسازان اعلام کرده بود که مشکلات اساسی دارو به تحریم‌ها ربطی ندارد و به سوءمدیریت برمی‌گردد. طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان غذا و دارو، شبکه‌های غیررسمی توزیع دارو حدود 15درصد بازار دارویی کشور را در دست دارند که کمبود دارو در داروخانه‌ها به قدرت این مافیا خواهد افزود. مافیای دارو به حدی قدرتمند است که آقای روحانی، رییس‌جمهوری نیز از وجود آن‌ها پرده برداشت و در سفر اخیرش به گرگان گفت: «طبق گزارشاتی که به ما رسیده، فردی که برای وارد کردن دارو ارز دولتی گرفته به جای آن که دارو با عمر سه سال را وارد کشور کند، ماده اولیه‌ای که عمرش به ماه مانده و تقریباً مجانی است وارد می‌کند که با پایان زمان مصرف، اثر مفید دارو از بین می‌رود.»

یک نماینده مجلس: بودجه جاری دولت از دولت یازدهم تاکنون سه‌برابر شده است

سفره پرخرج دولت!

فساد اداری، حقوق‌های نجومی، فیش‌های میلیاردی و ... عباراتی است که در یکی دو سال اخیر به نقل محافل و مجالس تبدیل شده است. رسوایی فیش‌های نجومی برخی مدیران دولتی، موجب شد مردم نیز بیش از گذشته خواهان رسیدگی به این پرونده باشند. افشای رقم‌های دریافتی مدیران دولتی، در حالی با مدیران بیمه مرکزی شروع شد که طبق قانون خدمات کشوری هیچ فردی در دولت نمی‌تواند بیش از هفت برابر حداقل حقوق پایه یک کارمند عادی حقوق دریافت کند! در همین ارتباط، آقای احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس نهم از پرونده حقوق‌های نجومی به‌عنوان زلزله هشت ریشتری خانه‌های اعتماد مردم در دولت تدبیر و امید تعبیر می‌کند.

سر مقاله

شاخ و شانه کشیدن

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«سهیل‌کریمی» درباره‌نحوه‌برخوردآمریکایی‌هاباخبرنگاران‌

انتقادازظلم‌ ممنوع‌است

آقای «سهیل کریمی» یکی از مستندسازان شناخته‌شده کشورمان است که در زمانی که درسال82 به عراق سفر کرده بود، توسط آمریکایی‌ها بازداشت و بدون هیچ دلیلی 126روز در اسارت باقی ماند.

واقعیت پوشالی ابرقدرت قرن بیستم

یادداشت مهدی فضائلی

روایتی دیگر از حقوق بشر آمریکایی در نگاهی به زندگی پزشک شهید افغانستانی

اسیر آمریکایی‌ها که توسط داعش شهید شد

دکتر سید محمدعلی شاه ‌موسوی، پزشکی افغانستانی بود که چهار سال از عمرش را بدون هیچ اتهامی در زندان‌های بگرام و سپس گوانتانامو سپری کرد. این پزشک مجاهد پس از آزادی، دوباره به وطن خود بازگشت و در حین خدمت به هموطنانش قربانی عملیات تروریستی داعش‌ شد. در این گزارش کوتاه تلاش کرده‌ایم به مناسبت دستگیری خانم مرضیه هاشمی (ملانی فرانکلین) توسط ایالات متحده، نگاهی به سرگذشت شهید دکتر موسوی بیندازیم. پزشکی که او هم مانند خانم هاشمی بدون هیچ دلیلی توسط آمریکایی‌ها بازداشت شده بود.

در زندان‌های آمریکا چه می‌گذرد

مروری بر کتاب‌های منتشرشده از زندانیان زندان مخوف گوانتانامو

خانم مرضیه هاشمی، خبرنگار شبکه انگلیسی‌زبان «پرس‌تی‌وی» نزدیک یک هفته است که در بازداشت دولت آمریکاست و خانواده وی از شرایط بد نگهداری‌اش در زندان این کشور خبر داده‌اند. به این بهانه برخی کتاب‌ها که توسط افراد آزادشده از زندان مخوف گوانتانامو -که توسط دولت این کشور اداره می‌شود- را معرفی می‌کنیم. البته قبل از آن یک کتاب داخلی معرفی می‌کنیم و بعد می‌رویم سر وقت آثار خارجی.

صبح نو

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم به ملت است

تحریم استبداد

همزمان با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین که آذرماه جاری برگزار می‌شود، دستگاه امنیتی این کشور بازداشت مخالفین و منتقدان را به بهانه‌های مختلف افزایش داده، این در حالی است که جمعیت ملی اسلامی الوفاق به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت معارض بحرین این انتخابات را تحریم کرده است.

 

با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی بحرین، روند بازداشت‌ها تشدید یافته است. گفته می‌شود، نیروهای امنیتی بحرین در یک ماه اخیر با یورش به برخی مناطق این کشور، دستکم ۲۰‌نفر را به دلیل انتقاد از وضعیت اجتماعی و سیاسی در این کشور بازداشت کردند.
آنگونه که وبگاه «مرآة البحرین» گزارش می‌دهد؛ نیروهای امنیتی دو نفر را در ستره، پنج نفر را در الجفیر و هفت نفر را در مناطق متفرقه بازداشت کرده و علاوه بر آن 6 نفر دیگر نیز که نیروهای امنیتی به منازل‌شان یورش برده بودند، خود را به مراکز امنیتی معرفی کردند. همچنین روند بازداشت معارضان در مناطق غرب و جنوب منامه پایتخت بحرین همچنان 
ادامه دارد.
حمله و تخریب نمادهای عاشورایی در مناطق مختلف بحرین از دیگر اقدامات سرکوبگرانه آل خلیفه در این مدت گزارش شده است.
شبکه «رصد یورش‌های رژیم آل خلیفه» اعلام کرد که در این مدت مزدوران آل خلیفه به 68 منزل در این خصوص نیز یورش بردند.
این شبکه در گزارش خود افزود: نظامیان رژیم حملات گسترده‌ای به مراسم عاشورا داشتند و شمار زیاد از سخنرانان، علما و مداحان احضار شدند و مورد بازجویی قرار گرفتند و بیشتر آن‌ها به زندان افتادند و چند حسینیه در مناطق مختلف بحرین بسته شد.
بحرین طی چند سال گذشته شاهد اعتراضات مردمی است که خواهان تحقق دموکراسی و عدم اعمال تبعیض به‌خصوص علیه شیعیان و رعایت حقوق بشر هستند.
بی‌توجهی به حقوق مردم و فشار رژِیم آل خلیفه به معترضان و افزایش بازداشتی‌ها در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور که آذرماه جاری قرار است برگزار شود، موجب شده تا معاون دبیرکل جمعیت الوفاق که بزرگترین تشکل معارض بحرین است از تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور خبر دهد.
«شیخ حسین الدیهی» معاون دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین هفته اخیر در نشستی خبری در لندن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور را اعلام کرد.
وی افزود: تعداد تظاهرات‌ها و فعالیت‌هایی که برای تحقق دموکراسی و شراکت سیاسی در این کشور برگزار شده از 50‌هزار فراتر رفته است.
الدیهی با اشاره به اینکه بحرین در بدترین روزهای خود به سر می‌برد، گفت که از سال 2011 میلادی تاکنون حدود 200 نفر در بحرین شهید شده‌اند که این افراد در جریان شکنجه و راهپیمایی به شهادت رسیده یا اعدام شده‌اند.
معاون دبیرکل جمعیت الوفاق، تأکید کرد: یکی از دلایل تحریم انتخابات نبود قانون اساسی و نظام انتخاباتی عادلانه است.

تمدید حکم حبس سه روحانی
بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی (25 بهمن 1389) صحنه خیزش مردمی علیه رژیم آل خلیفه است.مخالفان بحرینی با برپایی اعتراضات مسالمت‌آمیز خواستار آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در این کشور هستند.
رژیم آل خلیفه همچنین با هم‌دستی برخی از کشورهای عربی همچون عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سرکوب جنبش مردم بحرین پرداخته و فعالان مدنی و سیاسی را به حبس‌های طولانی‌مدت محکوم و یا آنان را از حق تابعیت محروم می‌کند.
 دادستانی کل بحرین اواخر هفته گذشته حبس موقت سه روحانی شیعه به نام‌های شیخ «ساین الجمری»، شیخ «هانی البناء» و شیخ «مجید السهلاوی» را به مدت ۱۵ روز دیگر تمدید کرد. دادستانی این سه روحانی را به تحریک علیه دولت و اجرای «عملیات‌های تروریستی» متهم کرده است.وبگاه «اللؤلؤه» گزارش داد که مسوولان بحرین این سه روحانی را پس از برگزاری مراسم عاشوراء و ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین ؟ع؟ بازداشت کرده‌اند.

الدقاق: مشارکت در انتخابات بحرین به معنای مشارکت در نهادینه کردن ظلم است
از سویی دیگر، «شیخ عبدالله الدقاق»، عالم برجسته بحرینی در تهران، هم خواستار تحریم انتخابات آتی بحرین شد.
الدقاق در گفت‌وگو با شبکه العالم تأکید کرد که رژیم
 آل خلیفه با برگزاری این انتخابات در تلاش است تا قوانین مستبدانه خود را به بهانه مشارکت مردمی توجیه کند . شیخ دقاق تأکید کرد به منظور وفاداری به شیخ عبدالامیرالجمری و آیت‌الله عیسی قاسم و همچنین وفاداری به خون شهدا، افراد نباید در انتخابات نمایشی آل خلیفه شرکت کنند.
وی گفت: هرکس در این انتخابات نمایشی شرکت کند در اشاعه و نهادینه کردن ظلم در جامعه بحرینی مشارکت خواهد داشت.
درهمین حال علمای دینی بحرین نیز با انتشار بیانیه‌ای خواستار تحریم انتخابات نمایشی در بحرین شدند.

علمای بحرین: مشارکت در انتخابات بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت است
جمعیت «علمای بحرین» ضمن تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر در ماه نوامبر آینده، اعلام کرد که مشارکت در این انتخابات، شرکت در ظلم و ستم به مردم است.
 جمعیت «علمای بحرین» در تحریم انتخابات پارلمانی و شورای شهر این کشور که قرار است در ماه نوامبر برگزار شود، بیانیه‌ای را صادر کرد.
در این بیانیه آمده است که شرکت در انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین، شرکت در ظلم و ستم به ملت این کشور است.
علمای بحرین تأکید کردند که بهانه‌های واهی که برخی‌ها برای توجیه مشارکت در انتخابات به آن دامن می‌زنند، به هیچ وجه قابل پذیرفته شدن نیست.
در این بیانیه از بحرینی‌ها خواسته شده که در انتخابات «صوری» پارلمانی و شورای شهر که رژیم بحرین قصد برگزاری آن را دارد، شرکت نکنند.
علمای بحرین در بیانیه‌ای اعلام کردند، رژیم بحرین به سلب حقوق مردم و نادیده گرفتن اکثریت سیاسی در کشور ادامه می‌دهد اما مردم هم به ادامه مسیرشان راضی و صبور و در مطالبات‌شان ثابت‌قدم هستند.

عفو بین‌الملل: 255 بحرینی طی سال جاری سلب تابعیت شدند
بحرین که در سال‌های اخیر به جزیره‌ای بی‌صدا و خفه تبدیل شده از سال ۲۰۱۱ تا کنون نزدیک به ۲۰۰ نفر از معترضان خود را چه در سرکوب‌های تظاهرات  و چه در زندان‌ها به شهادت رسانده است. علاوه براین نزدیک به ۱۵۰۰۰ مورد بازداشت خودسرانه در طول این مدت صورت گرفته است که ۳۳۰ زن و ۱۵۰۰ کودک بین آن‌ها دیده شده است. همچنین در طول این سال‌ها بیش از 700 شهروند بحرینی به دلیل فعالیت‌های سیاسی سلب تابعیت شده‌اند.
 سازمان عفو بین‌الملل هم در گزارشی اعلام کرد که رژیم آل خلیفه بحرین طی سال جاری میلادی 255 بحرینی را سلب تابعیت کرده است . رژیم 
آل خلیفه سوم آذرماه جاری را تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شورای شهر بحرین اعلام کرده است که از سوی منتقدان و مخالفان سیاست‌های دولت، این انتخابات تحریم اعلام شده است.

شماره‌های پیشین