659
چهارشنبه، ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
1
پس‌لرزه‌های نشست ورشو

نتانیاهو؛ برنده‌ای که بازنده شد

کنفرانس «صلح و امنیت خاورمیانه» طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (24 و 25 بهمن‌97) در شهر ورشوی لهستان با محوریت آمریکا و متحدان ضد ایرانی‌اش برگزار شد و به پایان رسید؛ کنفرانسی که به باور بسیاری از ناظران، به‌رغم همه تبلیغات، دستاوردی در راستای مقابله با ایران نداشت. وزیر خارجه لهستان تأکید کرده بود که تمرکز کنفرانس ورشو روی ایران نیست؛ این در حالی است که ایالات متحده آمریکا به‌دنبال ایجاد ائتلافی علیه ایران از طریق این نشست بود. عاقبت کنفرانس اخیر در شهر ورشو، یادآور شکست اجلاس ریاض است که یک سال و 10ماه پیش با حضور دونالد ترامپ برگزار شد؛ اجلاسی که سه روز پس از آغاز به کار، به بروز تنش میان عربستان و قطر و سرانجام اخراج قطر از شورای همکاری خلیج فارس منجر شد. در این گزارش به این دو اجلاس و ناکامی‌های آن خواهیم پرداخت.

آیا سینمای ایران فیلمسازان را بابت پرداختن به گروهک منافقین مجازات می‌کند؟

ریل‌گذاری به ناکجاآباد

جریان سینمایی ایران هیچ‌گاه به مسائل و موضوعات استراتژیک رخ‌داده در جمهوری اسلامی علاقه نشان نداده است. این جریان سعی کرده به همان موضوعات روشنفکری خودش محدود بماند و هر فیلمسازی را که سعی کرده از این چرخه بیرون بیاید با برچسب‌های سفارشی و حکومتی به گوشه رینگ برده است و با استفاده از ابزارهایی چون رسانه و منتقد چنان فضا را بر آن‌ها تنگ می‌کند تا درنهایت از پرداختن به این موضوعات صرف‌نظر کنند.

دیپلماسی ایرانی در پکن برای تحقق بازی برد- برد

تفاهم پشت دیوار چین

پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان به چین که خردادماه امسال صورت گرفت، اکنون علی لاریجانی رییس دستگاه مقننه به همراه هیات بلندپایه ای به پکن سفر کرد تا ضمن دیدار با همتایان خود بر توسعه تبادلات اقتصادی و سیاسی به گفت وگو بپردازد.

سر مقاله

موتور محرک انقلاب

در آیین شکرانه ایجاد 41 هزار اشتغال مستقیم از سوی ستاداجرایی فرمان حضرت امام ؟ره؟ مطرح شد

پیش‌بینی ایجاد 70‌هزار اشتغال مستقیم در سال آینده

آیین شکرانه بهره‌برداری از 41‌هزار اشتغال مستقیم که صبح دیروز با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب و رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام؟ره؟ برگزار شد، محلی بود برای اینکه خبرهای خوبی در شرایط فعلی اقتصادی کشور به گوش برسد.

نخستین دادگاه رسیدگی به پرونده برادر رییس‌جمهوری برگزار شد

فریدون در محضر قانون

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و 6نفر از مرتبطین وی در پرونده، در شعبه‌۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه و به‌صورت علنی برگزار شد؛ جلسه‌ای که دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، پس از تفهیم اتهام از سوی قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در کیفرخواست پرداختند.

انتشار مستندات دو نامه امام ؟ره؟ درباره آیت‌الله منتظری

مهر تأیید بر نامه عزل

هر سال با نزدیکی به سالگرد تاریخ عزل آیت‌الله حسینعلی منتظری از جایگاه قائم‌مقام رهبری، اظهارات جسته و گریخته‌ای درباره صحت و سقم نامه عزل حضرت امام خمینی ؟ره؟ مطرح می‌شود. تاکنون کار تا جایی پیش رفته که احمد منتظری فرزند آیت‌الله منتظری، به‌طور مشخص نامه عزل را اقدام توطئه‌آمیزی از سوی حاج احمد خمینی عنوان کرد. امسال نیز تعدادی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، به‌طور تلویحی، درباره ماهیت و اصلیت این نامه تشکیک‌هایی را ایجاد کردند. در همین باره، آقای حمید انصاری، قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، مستندات جدید در خصوص اصالت نامه‌های امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی منتشر ساخته است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دبیر قرارگاه جهادی امام رضا؟ع؟: اردو‌های جهادی در ۲۰۶شهرستان استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد برگزار می‌شوند

جبران ضعف‎ ساختار‌ی با حرکت‌های جهادی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعى از دانشجویان، در بخشی از اظهارات خود به بحث اردوهای جهادی اشاره کردند و فرمودند: «اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرف‌هایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز باارزشی است. روزبه‌روز این‌ها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.» به همین مناسبت نشست خبری سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت‌های جهادی یادواره شهید امیرمحمد اژدری در قرارگاه سازندگی امام رضا؟ع؟ برگزار شد.

خودروسازان 20‌درصد تولید روزانه خود را به‌صورت فوری عرضه می‌کنند

بازار خودرو در دوربرگردان تعادل

طرح فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ کشور که صبح دیروز انجام شد، همانند تجربه‌های قبلی در عرصه پیش‌فروش خودرو در کمتر از نیم‌ساعت به پایان رسید. استقبال ایرانیان از طرح فروش فوری خودرو، غیر از تمام مباحث اقتصادی که مطرح می‌شود، نشان از نقدینگی موجود در جامعه است که خطرناک بوده و تهدیدی برای اقتصاد به حساب می‌آید، چراکه این نقدینگی سرگردان با تمرکز در هر بازاری می‌تواند عواقب خطرناکی داشته باشد.

معرفی دو کتاب از رضا اکبری‌آهنگر درباره تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه

انجمن حجتیه درونت را بشناس

«مرگ‌آباد» لفظی است که امام خمینی؟ره؟ درباره فضای فکری متحجر برخی از روحانیون در حوزه‌های علمیه پیش از انقلاب به کار برده است. امام؟ره؟ در نامه خود به آقای سید حمید روحانی درباره تدوین تاریخ انقلاب تأکید می‌کند که انقلاب اسلامی علیه «ظلم» و «تحجر» بود. امام؟ره؟ می‌نویسد: «شما باید نشان دهید که چگونه مردم، علیه ظلم و بیداد، تحجر و واپس‌گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه‌داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند». در تدوین تاریخ انقلاب اسلامی ما کتاب‌های متعددی درباره سازمان مجاهدین خلق، ساواک، خاندان پهلوی، لیبرال‌ها، چپ‌ها و ... داریم، اما کمتر کتابی در دست است که مبارزه انقلابی‌ها با تفکر متحجر و آخوندهای درباری و تفکر اسلام آمریکایی را نشان دهد. برای مثال درباره یکی از شاخص‌ترین جریان‌های متحجر در تاریخ انقلاب؛ یعنی انجمن حجتیه، شاید به عدد انگشتان یک دست کتاب داشته باشیم. در این میان آقای رضا اکبری آهنگر به تنهایی سه کتاب در این باره نوشته است: کتاب تاریخچه و تفکرات انجمن حجتیه، کتاب تاریخچه و تفکرات جریانات شبه‌حجتیه‌ای و کتاب درسنامه انجمن حجتیه. کتاب «درسنامه انجمن حجتیه» متأسفانه با اتمام چاپ ابتدایی آن اکنون در بازار کتاب موجود نیست اما دو کتاب دیگر که انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده، در دسترس است. آقای آهنگر کانالی هم با نام «حقایقی پیرامون انجمن حجتیه» راه‌اندازی کرده است و مطالب مختلفی در این زمینه منتشر می‌کند. در این گزارش به معرفی دو کتاب او می‌پردازیم.

صبح نو

جزئیات جدید از ماجرای خاشقجی تحقیقات روی 26 خودروی کنسولگری

ناپدیدشدگان

پس از اعلام قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی درکنسولگری عربستان دراستانبول، ترکیه خواستار بازرسی از سفارت ریاض شد. چرا که شواهد کافی مبنی بر ربوده شدن و یا قتل وی در این محل وجود دارد.

 

 مقام‌های ترکیه‌ای هنوز درباره اینکه جسد خاشقجی کجاست، به جمع‌بندی نرسیده‌اند و حتی برخی از واحدهای پلیس ترکیه همچنان معتقدند که ممکن است او زنده باشد. با این حال، همه مقام‌های ترکیه‌ای در اینکه خاشقجی در یک عملیات تحت حمایت حکومت سعودی دستکم ربوده شده، اشتراک نظر دارند.
یکی از مهم‌ترین شواهد ارتباط کنسولگری عربستان با مفقود شدن خاشقجی، ورود یک تیم ۱۵ نفره عربستانی به کنسولگری همزمان با ناپدید شدن خاشقجی است. به نوشته گاردین، ریاض اعزام یک «هیأت امنیتی» به ترکیه را تأیید کرده، اما مدعی شده که این افراد هیچ ارتباطی با ناپدید شدن خاشقجی که آخرین بار هنگام ورود به کنسولگری دیده شده، نداشته‌اند.
حال نیروهای امنیتی ترکیه با جدیت در حال پیگیری ماجرا هستند. در این بررسی‌ها 26 خودرو متعلق به کنسولگری در استانبول از طریق جی‌پی‌اس و سایر ردیاب‌ها بین روزهای اول تا سوم اکتبر به‌دقت در حال بررسی است تا در مناطقی که این خودروها رفت‌وآمد داشته‌اند، بتوان سرنخی از خاشقجی یافت.
گاردین در مورد نحوه تحقیق درباره این پرونده، نوشته است: بازپرسان پرونده فیلم پنج روز دوربین‌های امنیتی را که تمام ورود و خروج‌ها از هر دو ورودی‌های کنسولگری را ثبت کرده‌اند، مورد بررسی قرار داده‌اند. توجه آن‌ها به مردانی جلب شده که درهمان ساعاتی که خاشقجی ناپدید شده، از داخل ساختمان جعبه‌هایی را به یک خودروی سیاه منتقل کرده‌اند.
تداوم ابهام در خصوص وضعیت «جمال خاشقجی» موجب شد تا ترکیه خواستار صدور مجوز برای بازرسی از کنسولگری عربستان در استانبول شود. این درخواست در پی ادامه‌دار شدن ابهام به وجود آمده در خصوص وضعیت جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، مطرح شده است.
دوستان این نویسنده منتقد عربستانی می‌گویند او پیش از ورود به کنسولگری خواستار دریافت تضمین امنیتی شده و نهایتاً هم با اکراه به کنسولگری رفته تا امور اداری لازم برای ثبت ازدواج با «خدیجه» نامزد ترکیه‌ای‌ خود را انجام دهد.
چهارشنبه هفته گذشته نامزد این روزنامه‌نگار عربستانی اعلام کرد که او برای یک کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده، اما دیگر از ساختمان خارج نشده است. در حالی که مقام‌های ترکیه‌ای این گزارش را تأیید کرده‌اند، ریاض این اتهام را رد کرده و مدعی شده از سرنوشت خاشقجی بی‌اطلاع است.

استبداد سعودی
از سویی دیگر، ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول و بعد از آن انتشار خبر ترور وی توسط عناصر رژیم آل سعود موجی از واکنش‌ها را در قبال سیاست‌های سرکوبگرانه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به دنبال داشته است؛ ولیعهدی که هیچ گونه انتقادی را علیه سیاست‌هایش بر نمی‌تابد و به بدترین شکل ممکن به هرگونه انتقادی واکنش نشان می‌دهد.
از این رو،«استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی با اشاره به اینکه که عربستان سعودی ظالم‌ترین و مستبدترین دولت دیکتاتوری در جهان عرب است؛ گفت: منتقد سعودی به احتمال زیاد توسط عربستان ربوده و کشته شده است.
وی افزود: حکومت در این کشور به شدت مستبدانه است و هیچ گونه مخالفتی تحمل نمی‌شود و نه خبری از حقوق شهروندی است و نه سخنرانی و نه رسانه آزاد و آزادی علمی و آکادمیک. در این کشور شهروندان حق شرکت در هیچ گونه تجمع، انجمن و جنبش داخلی ندارند و حتی حق سفرهای خارجی نیز برای بخشی از شهروندان این کشور یعنی زنان وجود ندارد.
لندمن تأکید کرد: این اقدامات عربستان سعودی با همکاری و طرح‌ریزی آمریکا از جمله در جریان جنگ علیه یمن همراه شده که بحران انسانی برای میلیون‌ها نفر از شهروندان یمنی را دامن زده است و یمنی‌ها را با تهدید مرگ، قحطی به‌دلیل جنگ روبه‌رو ساخته است و به احتمال زیادی صدها هزار نفر از مردم این کشور را با مرگ روبه‌رو خواهد ساخت.

واکنش البرادعی نسبت به ناپدید شدن خاشقجی
همچنین، «محمد البرادعی» معاون رییس جمهور اسبق و مدیر اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ناپدید شدن جمال خاشقجی واکنش نشان داد و ناپدید شدن اجباری و قهری را از جرایم ضدبشری توصیف کرد.
وی در توییتی اعلام کرد: افرادی که با آنها در طول عمرم ملاقات کرده‌ام و ناپدید شده‌اند مانند امام موسی صدر، منصور الکیخیا و اخیرا جمال خاشقجی و بسیاری دیگر را به خاطر می آورم. طبق کنوانسیون بین‌المللی حمایت از کلیه افراد در برابر ناپدیدسازی اجباری؛ این جنایت ضد بشری محسوب می‌شود. احساس نفرت‌انگیز و ترسناک است که برخی  از ما تماماً کوچکترین حس احترام گذاشتن به زندگی و ساده ترین درک مفهوم عدالت را از دست داده‌ایم.
آنچه که این روزها بیشتر مشهود است، بحران ربودن و احتمال قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان در استانبول، روز به روز برای حکومت سعودی شدت می‌گیرد؛ تا جایی که یک شاهزاده مخالف با قدرت مرکزی در عربستان، مردم این کشور را به قیام و تغییر حکومت دعوت کرده است.
«خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده سعودی که پس از به قدرت رسیدن «محمد بن سلمان» به آلمان فرار کرده است؛ در صفحه توئیتر خود خواستار انتقال قدرت به «احمد بن عبدالعزیز» و تأسیس دولت سعودی چهارم بر مبنای «قانون اساسی» در صورت اثبات نقش عربستان در ترور خاشقجی، شده است.
او نوشت: «اگر ترور استاد جمال خاشقجی ثابت شود، از تمامی طیف‌های مردم عربستان دعوت می‌کنم با مشارکت در اقدامی قانونی و از طریق نافرمانی مدنی نظام سیاسی را تغییر داده و قدرت را به امیر احمد بن عبدالعزیزمنتقل و کشور عربی سعودی چهارم بر مبنای قانون اساسی را تأسیس کنند.

فریب روزنامه‌نگار سعودی توسط سفیر عربستان
بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های ترکیه، انتقال خاشقجی به عربستان طی یک عملیات پیچیده انجام شد آن هم پس از اینکه خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن یعنی فرزند شاه و برادر ولیعهد سعودی از قبل به او اطمینان دادند که اگر به کشور بازگردد به او آسیبی نمی‌رسد.
حزب حاکم ترکیه نیز اعلام کرده که همه تلاش خود را برای پی بردن به جزئیات و مکان اختفای جمال خاشقجی به کار خواهد گرفت. ترکیه پیشتر سفیر عربستان سعودی در آنکارا را برای ارائه توضیحات در مورد وضعیت خاشقجی احضار کرد و سازمان ملل متحد نیز به این موضوع واکنش نشان داد و ابراز امیدواری کرد که این روزنامه‌نگار سعودی هرچه زودتر پیدا شود.
تا کنون چندین چهره سیاسی و اجتماعی عربستان سعودی از سوی رژیم آل سعود در خارج از این کشور ربوده یا بازداشت شده‌اند که می‌توان به جمال خاشقجی در ترکیه، امیر ترکی بن فهد در اسپانیا و امارات، امیر بن بندر در فرانسه، سلطان بن ترکی در ژنو و ناصر آل سعید در بیروت اشاره کرد.

شماره‌های پیشین