711
شنبه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
1
مروری بر عملیات آزادسازی خرمشهر

خون دادیم، زمین را پس گرفتیم

نخستین روزهای خرداد هم در میان روزهای فراموش‌ناشدنی ما ایرانیان است كه با هر اعتقاد و سلیقه‌ای، نمی‌توانیم طعم خوش بازپس‌گیری خرمشهر از رژیم بعثی را فراموش كنیم. 37 سال پیش در چنین روزهایی، مسیر جنگ تحمیلی تغییر یافت و سرفصلی برای پیروزی‌های ملت ایران شد. عملیات بیت‌المقدس كه به آزادسازی خرمشهر و بسیاری از مناطق اشغال‌شده منجر شد، در این نوشته مرور شده است.

روایتی از دو عکس در دوران آزادسازی خرمشهر

یادداشت حبیب احمدزاده نویسنده

سریال‌رمضانی«‌شبکه‌دو»چه‌حال‌وهوایی‌دارد

«دل‌دار»ورودبه‌مصایب‌جوانان

سریال «دل‌دار» مجموعه رمضانی شبکه دو سیماست که در فضایی جدی و بعضا تلخ، به‌سمت بررسی معضلات جوانان پیش رفته است.

بعد از 3 بار رد شدن توافق «برگزیت» در پارلمان انگلیس، نخست‌وزیر این کشور مجبور به استعفا شد

استیصال انگلیس

پس از سه‌بار ردشدن توافق برگزیت در پارلمان انگلیس، تهدید اتحادیه اروپا به خروج اجباری انگلیس بدون توافق و همچنین استعفای معاون پارلمانی دولت، نخست‌وزیر انگلیس با درخواست اعضای حزب محافظه‌کار درمعرض استعفای اجباری قرار گرفت و دیروز استعفای خود را اعلام کرد تا ناتوانی دولتش درباره حل مشکلات کشورش را اثبات کند.

سرمقاله

ضوابط جوان‌گرایی

عمان، عراق و کویت به عربستان پاسخ منفی دادند

شکست آل‌سعود در تشکیل جبهه «ضدایرانی»

در ‌آستانه روز جهانی قدس، برخی کشورهای عربی مرتجع منطقه (عربستان و امارات) که عادی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی را به‌صورت علنی عنوان می‌کنند و برای نجات و دوام حکومت‌های غیرمردمی خود به اسرائیل غاصب و آمریکا متکی شده‌اند، از توطئه‌ای موسوم به «معامله قرن» حمایت می‌کنند. این کشورها تلاش می‌کنند علاوه‌بر چنین موضع‌گیری‌های منفعت‌طلبانه‌ای درباره فلسطین، بر طبل جنگ ایران و آمریکا نیز بکوبند تا به‌جای اسرائیل‌ستیزی در منطقه، ایران‌هراسی را در بوق و کرنا کنند.

گلایه‌ها و پیگیری شهروندان نتیجه داد؛ جلسه فوق‌العاده برگزار می‌شود

مهار سرکشی کرایه تاکسی

گلایه‌های مردمی از افزایش غیرقابل قبول کرایه‌های تاکسی در تهران که از حدود یک‌ماه قبل اعمال شده است بالاخره با واکنش مدیران تهران روبه‌رو شد. در هفته‌های گذشته تماس‌های بسیاری با دفتر روزنامه «صبح‌نو»گرفته شد که در آن‌ها مردم از دریافت کرایه، آن هم بیشتر از نرخ قانونی گلایه می‌کردند. این در حالی است که حتی در برخی مسیرها برچسب نصب‌شده نیز بیشتر از 20 درصد قانونی است که برای افزایش کرایه‌ها در نظر گرفته شده است.

«صبح‌نو» چرایی حضور کانتینرهای شرکت صهیونیستی در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر را بررسی می‌کند

تردد آزاد «زیم» روی خطوط ریلی ایران

در روزهای اخیر تصویری از یک کانتینر در ایستگاه راه‌آهن اسلامشهر در استان تهران در فضای مجازی دست‌ به‌دست شد که منجر به واکنش‌های متفاوتی از سوی کاربران شده است. این کانتینر مطابق آرمی که روی آن است، مربوط به شرکت حمل‌و‌نقل دریایی و ریلی «Zim»، یکی از شرکت‌های بزرگ حمل‌و‌نقل بین‌المللی رژیم اشغالگر قدس است؛ موضوعی که خیلی زود واکنش راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران را به‌دنبال داشت. بنا بر اطلاعیه‌ راه‌آهن کشورمان، شرکت یادشده در سال‌های اخیر تعداد بسیاری از کانتینر‌های خود را به فروش رسانده و این کانتینر‌ها در فضای حمل‌ونقل بین‌المللی جابه‌جا شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«صبح‌نو» حواشی استعفاهای دفتر موسیقی و قانون 10درصد را بررسی می‌کند

آزادی‌خواه :پیشنهاد ارشاد قابل دفاع بود

عصر روز چهارشنبه جابه‌جایی پرحاشیه مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شد و به‌دنبال استعفای علی ترابی پس از 14 ماه مدیریت، محمد اللهیاری‌فومنی، سکان هدایت جریان موسیقی کشور را در وضعیتی متلاطم تحویل گرفت. این جلسه تودیع و معارفه درحالی انجام شد که برخی رسانه‌ها، پذیرش بی‌مقدمه استعفای مدیر سابق دفتر موسیقی را ازسوی وزیر ارشاد در واکنش به «قانون 10درصد بهای بلیت کنسرت» دانستند.

صبح نو

جزئیات جدید از ماجرای خاشقجی تحقیقات روی 26 خودروی کنسولگری

ناپدیدشدگان

پس از اعلام قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار سعودی درکنسولگری عربستان دراستانبول، ترکیه خواستار بازرسی از سفارت ریاض شد. چرا که شواهد کافی مبنی بر ربوده شدن و یا قتل وی در این محل وجود دارد.

 

 مقام‌های ترکیه‌ای هنوز درباره اینکه جسد خاشقجی کجاست، به جمع‌بندی نرسیده‌اند و حتی برخی از واحدهای پلیس ترکیه همچنان معتقدند که ممکن است او زنده باشد. با این حال، همه مقام‌های ترکیه‌ای در اینکه خاشقجی در یک عملیات تحت حمایت حکومت سعودی دستکم ربوده شده، اشتراک نظر دارند.
یکی از مهم‌ترین شواهد ارتباط کنسولگری عربستان با مفقود شدن خاشقجی، ورود یک تیم ۱۵ نفره عربستانی به کنسولگری همزمان با ناپدید شدن خاشقجی است. به نوشته گاردین، ریاض اعزام یک «هیأت امنیتی» به ترکیه را تأیید کرده، اما مدعی شده که این افراد هیچ ارتباطی با ناپدید شدن خاشقجی که آخرین بار هنگام ورود به کنسولگری دیده شده، نداشته‌اند.
حال نیروهای امنیتی ترکیه با جدیت در حال پیگیری ماجرا هستند. در این بررسی‌ها 26 خودرو متعلق به کنسولگری در استانبول از طریق جی‌پی‌اس و سایر ردیاب‌ها بین روزهای اول تا سوم اکتبر به‌دقت در حال بررسی است تا در مناطقی که این خودروها رفت‌وآمد داشته‌اند، بتوان سرنخی از خاشقجی یافت.
گاردین در مورد نحوه تحقیق درباره این پرونده، نوشته است: بازپرسان پرونده فیلم پنج روز دوربین‌های امنیتی را که تمام ورود و خروج‌ها از هر دو ورودی‌های کنسولگری را ثبت کرده‌اند، مورد بررسی قرار داده‌اند. توجه آن‌ها به مردانی جلب شده که درهمان ساعاتی که خاشقجی ناپدید شده، از داخل ساختمان جعبه‌هایی را به یک خودروی سیاه منتقل کرده‌اند.
تداوم ابهام در خصوص وضعیت «جمال خاشقجی» موجب شد تا ترکیه خواستار صدور مجوز برای بازرسی از کنسولگری عربستان در استانبول شود. این درخواست در پی ادامه‌دار شدن ابهام به وجود آمده در خصوص وضعیت جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، مطرح شده است.
دوستان این نویسنده منتقد عربستانی می‌گویند او پیش از ورود به کنسولگری خواستار دریافت تضمین امنیتی شده و نهایتاً هم با اکراه به کنسولگری رفته تا امور اداری لازم برای ثبت ازدواج با «خدیجه» نامزد ترکیه‌ای‌ خود را انجام دهد.
چهارشنبه هفته گذشته نامزد این روزنامه‌نگار عربستانی اعلام کرد که او برای یک کار اداری به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده، اما دیگر از ساختمان خارج نشده است. در حالی که مقام‌های ترکیه‌ای این گزارش را تأیید کرده‌اند، ریاض این اتهام را رد کرده و مدعی شده از سرنوشت خاشقجی بی‌اطلاع است.

استبداد سعودی
از سویی دیگر، ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول و بعد از آن انتشار خبر ترور وی توسط عناصر رژیم آل سعود موجی از واکنش‌ها را در قبال سیاست‌های سرکوبگرانه محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به دنبال داشته است؛ ولیعهدی که هیچ گونه انتقادی را علیه سیاست‌هایش بر نمی‌تابد و به بدترین شکل ممکن به هرگونه انتقادی واکنش نشان می‌دهد.
از این رو،«استفن لندمن» نظریه‌پرداز آمریکایی با اشاره به اینکه که عربستان سعودی ظالم‌ترین و مستبدترین دولت دیکتاتوری در جهان عرب است؛ گفت: منتقد سعودی به احتمال زیاد توسط عربستان ربوده و کشته شده است.
وی افزود: حکومت در این کشور به شدت مستبدانه است و هیچ گونه مخالفتی تحمل نمی‌شود و نه خبری از حقوق شهروندی است و نه سخنرانی و نه رسانه آزاد و آزادی علمی و آکادمیک. در این کشور شهروندان حق شرکت در هیچ گونه تجمع، انجمن و جنبش داخلی ندارند و حتی حق سفرهای خارجی نیز برای بخشی از شهروندان این کشور یعنی زنان وجود ندارد.
لندمن تأکید کرد: این اقدامات عربستان سعودی با همکاری و طرح‌ریزی آمریکا از جمله در جریان جنگ علیه یمن همراه شده که بحران انسانی برای میلیون‌ها نفر از شهروندان یمنی را دامن زده است و یمنی‌ها را با تهدید مرگ، قحطی به‌دلیل جنگ روبه‌رو ساخته است و به احتمال زیادی صدها هزار نفر از مردم این کشور را با مرگ روبه‌رو خواهد ساخت.

واکنش البرادعی نسبت به ناپدید شدن خاشقجی
همچنین، «محمد البرادعی» معاون رییس جمهور اسبق و مدیر اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ناپدید شدن جمال خاشقجی واکنش نشان داد و ناپدید شدن اجباری و قهری را از جرایم ضدبشری توصیف کرد.
وی در توییتی اعلام کرد: افرادی که با آنها در طول عمرم ملاقات کرده‌ام و ناپدید شده‌اند مانند امام موسی صدر، منصور الکیخیا و اخیرا جمال خاشقجی و بسیاری دیگر را به خاطر می آورم. طبق کنوانسیون بین‌المللی حمایت از کلیه افراد در برابر ناپدیدسازی اجباری؛ این جنایت ضد بشری محسوب می‌شود. احساس نفرت‌انگیز و ترسناک است که برخی  از ما تماماً کوچکترین حس احترام گذاشتن به زندگی و ساده ترین درک مفهوم عدالت را از دست داده‌ایم.
آنچه که این روزها بیشتر مشهود است، بحران ربودن و احتمال قتل «جمال خاشقجی» در کنسولگری عربستان در استانبول، روز به روز برای حکومت سعودی شدت می‌گیرد؛ تا جایی که یک شاهزاده مخالف با قدرت مرکزی در عربستان، مردم این کشور را به قیام و تغییر حکومت دعوت کرده است.
«خالد بن فرحان آل سعود» شاهزاده سعودی که پس از به قدرت رسیدن «محمد بن سلمان» به آلمان فرار کرده است؛ در صفحه توئیتر خود خواستار انتقال قدرت به «احمد بن عبدالعزیز» و تأسیس دولت سعودی چهارم بر مبنای «قانون اساسی» در صورت اثبات نقش عربستان در ترور خاشقجی، شده است.
او نوشت: «اگر ترور استاد جمال خاشقجی ثابت شود، از تمامی طیف‌های مردم عربستان دعوت می‌کنم با مشارکت در اقدامی قانونی و از طریق نافرمانی مدنی نظام سیاسی را تغییر داده و قدرت را به امیر احمد بن عبدالعزیزمنتقل و کشور عربی سعودی چهارم بر مبنای قانون اساسی را تأسیس کنند.

فریب روزنامه‌نگار سعودی توسط سفیر عربستان
بر اساس اطلاعات منتشر شده در رسانه‌های ترکیه، انتقال خاشقجی به عربستان طی یک عملیات پیچیده انجام شد آن هم پس از اینکه خالد بن سلمان، سفیر عربستان در واشنگتن یعنی فرزند شاه و برادر ولیعهد سعودی از قبل به او اطمینان دادند که اگر به کشور بازگردد به او آسیبی نمی‌رسد.
حزب حاکم ترکیه نیز اعلام کرده که همه تلاش خود را برای پی بردن به جزئیات و مکان اختفای جمال خاشقجی به کار خواهد گرفت. ترکیه پیشتر سفیر عربستان سعودی در آنکارا را برای ارائه توضیحات در مورد وضعیت خاشقجی احضار کرد و سازمان ملل متحد نیز به این موضوع واکنش نشان داد و ابراز امیدواری کرد که این روزنامه‌نگار سعودی هرچه زودتر پیدا شود.
تا کنون چندین چهره سیاسی و اجتماعی عربستان سعودی از سوی رژیم آل سعود در خارج از این کشور ربوده یا بازداشت شده‌اند که می‌توان به جمال خاشقجی در ترکیه، امیر ترکی بن فهد در اسپانیا و امارات، امیر بن بندر در فرانسه، سلطان بن ترکی در ژنو و ناصر آل سعید در بیروت اشاره کرد.

شماره‌های پیشین