380
سه شنبه، ۲۸ آذر ۱۳۹۶
1
«صبح نو» پرونده مؤسسه مالی و اعتباری جنجالی را بررسی می‌کند

به دنبال باز کردن گره کور فرشتگان

ماجرای بدهی بانک‌های غیرمجاز به مردم، داستان جدیدی نیست. دیگر شنیدن نام یکی از بانک‌ها که به سپرده‌گذارانش بدهکار است، مسأله غریبی نیست. ماجرای مؤسسه کاسپین، فرشتگان سابق اما با بقیه فرق دارد. مؤسسه‌ای که چند سالی است اعلام ورشکستگی کرده و کارش به شکایت به دیوان قضایی کشور هم رسید. در نهایت بیست آبان‌ماه روز پرداخت بدهی‌های بانک کاسپین عنوان شد. اتفاقی که هنوز بعد از گذشت از یک ماه آن‌طور که بایدوشاید انجام‌ نشده است.

محمدحسین مهدویان در گفت‌وگو با «صبح نو»:

«دموکراسی» را از فیلم حذف کردم

مستند «ترور سرچشمه» به کارگردانی آقای محمدحسین مهدویان و تهیه‌کنندگی آقای مجیدرجبی معمار در جشنواره فیلم حقیقت مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفت.

سخنگوی اورژانس کشور در گفت‌و‌گو با «صبح نو» از تبعات آلودگی هوا می‌گوید

دوبرابر شدن ایست قلبی در یکشنبه خاکستری تهران

بر اساس روز شمار شاخص آلودگی تا امروز 12 روز پاک، 200 روز سالم، 60 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه‌ها ثمره مدیریت و مقابله با آلودگی هوا در کشور است. در این بین شاید سهم شهرهای بزرگ و صنعتی از روزهای سالم کمتر از این ارقام نیز باشد.

بلاتکلیفی 11 استانداری

روند انتخاب استانداران متوقف شد

با روی کار آمدن دولت دوازدهم، تغییر استانداران نخستین گامی بود که دولت برداشت، گامی که قرار بود به گفته وزیر کشور «در کمترین زمان و تا آخر شهریورماه صورت گیرد » اما این روند از 7 آبان‌ماه متوقف شده و 15 استانداری همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند. به نظر می‌رسد که این بار هم انتصاب استانداران و فرمانداران تبدیل به چالشی بزرگ برای دولت شده است.

جدایی حوزه و دانشگاه در سایه توهمات

تعهد ماهوی و عملی به حقوق شهروندی

سرمقاله

فرصت تهدیدآمیز

رییس دستگاه قضا از سیاست تازه برای مواجهه با افکار عمومی خبر داد

پاسخگویی بدون جدل

بهره گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع رسانی و تبلیغ این عبارت شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی بود. ایشان در همین باره تصریح کردند: باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی استفاده شود.

صبح نو

سرمقاله

بی‌برنامه یا با برنامه، مساله این است

در خرداد 1392 یکی از ایده‌هایی که به منصه ظهور گذارده شد، بازتاسیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود؛ چرا که دولت قبل متهم به بی‌برنامگی و تضعیف قوای برنامه‌ریزی کشور بود و نامزد پیروز بر این ویژگی تاکید داشت که با احیای سازمان مدیریت، بر این نقیصه فائق خواهد آمد. دیری نپایید که چنین شد و سازمان مذکور در آبان و دی 93 مجدد متولد شد، اما کشور درگیر چالشی مهم بود، سالی از اتمام برنامه پنجم توسعه می‌گذشت و سیاست‌های ناظر برآن آماده می‌شد، ولی خبری از برنامه‌نویسی برای ششمین برنامه نبود. این روند موجب چالش‌هایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز شد، به‌نحوی که گفته می‌شد برخی مدیران ارشد اجرایی بر این باور نیستند که می‌بایست برنامه‌ای هادی سایر راهبردنویسی‌ها و اقدامات برنامه‌ای باشد و نهایتاً نیز در نیمه دوم سال 94، متن‌هایی بی‌ارتباط با هم و با نام‌هایی تازه نظیر احکام برنامه ششم و... به‌عنوان برنامه معرفی شدند. در همان مقطع روشن شد که گویی اراده دولت، بر این قرار گرفته است که به جد برنامه‌ای را به مجلس ارائه نکند. مدتی بعد و در تابستان 95 و در اندکی بی‌خبری، مجدداً سازمان مدیریت برنامه‌ریزی دستخوش تغییر شد و به دو شق قدیمی‌تر خود (یعنی برنامه و بودجه و امور اداری-استخدامی) رجعت کرد، اما بازهم تحرکی برای برنامه ششم صورت نگرفت  تا جایی که مجلس ناچار از کسب مجوزهای لازم و ورود به این عرصه شد و در همین‌روزها برنامه ششم در حال تصویب است. این توصیف اجمالی، خبر از رویدادی مهم‌تر از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 87 می‌دهد، چرا که به یک‌باره قاعده‌ای بیست و چندساله بدون ادله و استدلال‌های مکفی در حال حذف شدن است، بی‌آن‌که جایگزینی برای آن وجود داشته باشد و بیم آن می‌رود که بی‌برنامگی فراتر از مرحله طراحی در مرحله اجرا نیز، متوقف شود.

شماره‌های پیشین