223
شنبه، ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
1
شاعری که این روزها کتاب‌هایش بازار را تسخیر کرده است

غزل فاضل

بی‌تردید هنوز نفس ادبیات این سرزمین به شعر بسته است! شاید بتوان گفت بعد از دوران مشروطه بواسطه ساختارشکنی‌ای در شعر رخ داد( ظهور شعر نو و آزاد) این شکست قالب و به تبع آن سخیف شدن مفاهیم و پررنگ شدن طنز و عوام زدگی شعر، امید چندانی به جان گرفتن شعر نمی‌رفت. بخصوص که شاعران جوان قالب نو را می‌پسندیدند و بدان رو کرده بودند.

معاون حزب دموکراسی خلق ترکیه در گفت‌وگو با «صبح نو» تشریح کرد

دوپینگ اردوغان در رفراندوم 16 آوریل

سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش سیاسی، همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه برگزار شد و بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در انتخابات به تغییر قانون اساسی «آری» گفتند اما در این میان نباید دوپینگ اردوغان در کسب این پیروزی را نادیده گرفت.

وزیر ارشاد خبر داد

پاسخ مثبت هشت‌هزار کانال تلگرامی به قانون

طبق آخرین اظهارنظر مسوولان وزارت ارشاد بیش از هشت هزار نفر از مدیران کانال‌های تلگرامی، مشخصات خود را در وزارت ارشاد ثبت کرده‌اند.

خطر تعجیل در وحدت

عینستاغرام امید مهدی‌نژاد

شفافیت در دولت یازدهم

دومین دوره فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران آغاز به کار کرد

موسیقی با طعم استقلال

دوره دوم فستیوال بین‌المللی موسیقی معاصر تهران از روز گذشته جمعه ۸ اردیبهشت ماه با برگزاری مراسم افتتاحیه در محل موزه هنرهای معاصر تهران رسماً کار خود را آغاز کرد. این فستیوال یک رویداد فرهنگی و هنری مستقل و خصوصی است که به‌عنوان اولین فستیوال ملی و بین‌المللی در حوزه موسیقی معاصر، با حمایت و همکاری نهادها و انجمن‌های فرهنگی و هنری به‌صورت سالانه برگزار می‌شود.

سرمقاله

دستان شما می لرزد

واریز سود سهام عدالت وارد فاز جدیدی شد

پول بدهید تا سود سهام بگیرید!

دولت هشتم که روی کار آمد زمزمه‌های ورود طرحی به‌نام سهام عدالت برای آنکه بتواند شکاف طبقاتی را از بین ببرد و از قشر کم‌بضاعت جامعه حمایت کند آغاز شد؛ اما جرقه شکل‌گیری آن در دولت نهم و دهم به‌وجود آمد با این حال بسیاری از مردم و حتی کسانی که جزو طبقات تحصیلکرده جامعه بودند هم اطلاع کافی از اینکه بدانند سهام عدالت چیست و چه کارایی دارد، نداشتند. با روی کار آمدن دولت آقای احمدی‌نژاد اجرای طرح سهام عدالت با جدیت بیشتری مورد تاکید مسوولان جدید قرار گرفت و سرانجام «آیین‌نامه اجرایی افزایش ثروت خانوارهای ایرانی از طریق گسترش سهم بخش تعاون براساس توزیع سهام عدالت» در تاریخ 9/11/84 و پس از اصلاح متن اولیه که خود در 23/8/84 مصوب هیات وزیران شده بود، به تصویب این هیات رسید. حالا با گذشت بیش از 1٠ سال از این طرح نوبت به واریز سود سهام عدالت به مردم رسیده است. به‌طوری که از هفدهم اسفند ماه سال گذشته اعلام شد مشمولان سهام عدالت شماره حساب شبای خود را ارسال کنند تا در نیمه دوم سال 96 به مرور سودها واریز شود و تا پایان سال کسی نباشد که از سود سهام عدالت بی‌نصیب مانده باشد. در این گزارش علاوه‌بر گفت‌وگو با رییس کل سازمان خصوصی‌سازی به بررسی جزئیات فاز دوم سهام عدالت می‌پردازیم که می‌توانید در ادامه بخوانید.

ستاد انتخابات دولت به سمت هنرمندان دست دراز کرد

عزیزکرده‌های انتخاباتی

با شروع تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، ستاد انتخاباتی آقای «حسن روحانی» برای جلب حمایت هنرمندان دست به کار شد.

جوابیه هواپیمایی هما به گزارش‌ هواپیماهای مرجوعی دوباره مرجوع شدند

صبح نو

سرمقاله

بی‌برنامه یا با برنامه، مساله این است

در خرداد 1392 یکی از ایده‌هایی که به منصه ظهور گذارده شد، بازتاسیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود؛ چرا که دولت قبل متهم به بی‌برنامگی و تضعیف قوای برنامه‌ریزی کشور بود و نامزد پیروز بر این ویژگی تاکید داشت که با احیای سازمان مدیریت، بر این نقیصه فائق خواهد آمد. دیری نپایید که چنین شد و سازمان مذکور در آبان و دی 93 مجدد متولد شد، اما کشور درگیر چالشی مهم بود، سالی از اتمام برنامه پنجم توسعه می‌گذشت و سیاست‌های ناظر برآن آماده می‌شد، ولی خبری از برنامه‌نویسی برای ششمین برنامه نبود. این روند موجب چالش‌هایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز شد، به‌نحوی که گفته می‌شد برخی مدیران ارشد اجرایی بر این باور نیستند که می‌بایست برنامه‌ای هادی سایر راهبردنویسی‌ها و اقدامات برنامه‌ای باشد و نهایتاً نیز در نیمه دوم سال 94، متن‌هایی بی‌ارتباط با هم و با نام‌هایی تازه نظیر احکام برنامه ششم و... به‌عنوان برنامه معرفی شدند. در همان مقطع روشن شد که گویی اراده دولت، بر این قرار گرفته است که به جد برنامه‌ای را به مجلس ارائه نکند. مدتی بعد و در تابستان 95 و در اندکی بی‌خبری، مجدداً سازمان مدیریت برنامه‌ریزی دستخوش تغییر شد و به دو شق قدیمی‌تر خود (یعنی برنامه و بودجه و امور اداری-استخدامی) رجعت کرد، اما بازهم تحرکی برای برنامه ششم صورت نگرفت  تا جایی که مجلس ناچار از کسب مجوزهای لازم و ورود به این عرصه شد و در همین‌روزها برنامه ششم در حال تصویب است. این توصیف اجمالی، خبر از رویدادی مهم‌تر از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 87 می‌دهد، چرا که به یک‌باره قاعده‌ای بیست و چندساله بدون ادله و استدلال‌های مکفی در حال حذف شدن است، بی‌آن‌که جایگزینی برای آن وجود داشته باشد و بیم آن می‌رود که بی‌برنامگی فراتر از مرحله طراحی در مرحله اجرا نیز، متوقف شود.

شماره‌های پیشین