339
چهارشنبه، ۲۶ مهر ۱۳۹۶
1
اعتراض بازماندگان فاجعه معدن گلستان به فراموشی قول‌های مسوولان

یخ وعده‌های زمستان یورت آب می‌شود؟

در حادثه دردآور انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر در اردیبهشت‌ماه امسال، 43 نفر از معدن‌چیان جان خود را از دست دادند. همزمان با این اتفاق که تفحص محبوس شدگان نزدیک به 2 هفته طول کشید، مقامات زیادی به منطقه رفته و قول‌های زیادی برای تأمین معیشت خانواده‌های بازمانده دادند که تا به امروز خیلی از این وعده‌ها محقق نشده‌اند.

گفت‌وگوی صریح «صبح نو» با تهیه‌کننده فیلم قاتل اهلی

سینماسوزی به‌جای فیلم‌سوزی!

فیلم‌سوزی! این عنوانی است که اغلب همزمان با پاییز در سینما به اوج خود می‌رسد و اعتراض تعداد زیادی از تولید‌کنندگان این حوزه را به‌همراه می‌آورد.

با گذشت حدود دو ماه از آغاز به کار کابینه وضعیت دو وزیر و چند معاون رییس جمهور مشخص نشده است

بلاتکلیفان دولت

حدود دو ماه از آغاز به کار رسمی دولت دوازدهم می‌گذرد؛ هنوز برخی‌ چهره‌ها با وجود حضور در جلسات هیات دولت از جمله آقای حسینعلی امیری که معاونت پارلمانی رییس‌جمهور را در اختیار دارد،‌ حکمی برای خود از سوی روحانی دریافت نکرده. معاون اجرایی رییس‌جمهور نیز بی‌مدیر مانده،‌ به این جمع، بی‌تکلیفی دو وزارتخانه علوم و نیرو را نیز اضافه کنید.

روس‌ها و آمریکایی‌ها شبکه‌های اجتماعی را به همکاری فرا خواندند

تلگرام، توییتر و گوگل زیر تیغ

روسیه، تلگرام را به دلیل عدم همکاری درباره استفاده تروریست‌ها از بستر این پیام‌رسان به جریمه محکوم کرد.

در دهمین دوره نمایشگاه غذاهای سالم چه خبر است؟ «صبح نو» گزارش می‌دهد

یک دورهمی خوشمزه

دهمین دوره نمایشگاه غذاهای سالم، امسال هم مانند سال‌های قبل در خیابان حجاب و در کانون پرورش فکر‌کودکان و نوجوانان برگزار شد. در ادامه گزارشی از چندوچون و نحوه برگزاری این نمایشگاه خوشمزه را می‌خوانید.

سرمقاله

معامله جناحی علم

تک نجفی و پاتک نوبخت دعوای بودجه را دوباره داغ کرد

اختلاف دولت و شهرداری نسخه جدید

فقط 24 ساعت زمان کافی بود تا رویای شیرین دولت و شهردار همسو، با دو اظهار نظر در دو نشست خبری متفاوت، نقش بر آب شود. متهم اصلی داستان، این بار هم «بودجه» بود. واژه‌ای که انگار میانه هیچ دولتی را با شهرداری پایتخت، خوب نگه نمی‌دارد. حالا هم به فاصله کمتر از 24 ساعت پس از نخستین نشست شهردار منتخب اصلاح‌طلبان، سخنگوی دولت هم‌طیف با شهردار و شورای شهر تهران، با کنایه و طعنه نسبت به اظهارات شهردار جدید پایتخت سخن گفته است. جرقه اختلاف کهنه دولت و شهرداری، دیروز در سالن آمفی‌تئاتر ساختمان شماره 2 شورای شهر تهران زده شد. جایی‌که شهردار منتخب لیست امید، از دولت مورد حمایت اصلاح‌طلبان به دلیل پرداخت نکردن بودجه شهرداری تهران انتقاد کرد.

چرا طالبان حاضر به مذاکره با آمریکا نیست؟

تیرباران شبانه افغان‌ها به دست یانکی‌ها

آمریکایی‌ها که نزدیک دو دهه از حضورشان در افغانستان می‌گذرد، به جای عمل کردن به شعارهایشان در برقراری امنیت و صلح پایدار، چون گروه‌های تروریستی طالبان به سوی مردم افغانستانی شلیک کرده و ترس و دردی مضاعف را در این سرزمین موجب می‌شوند؛ تیربارانی که تعدادی افراد بی دفاع افغانستانی پس از اسارتشان، با آن مواجه شده‌اند.

صبح نو

سرمقاله

بی‌برنامه یا با برنامه، مساله این است

در خرداد 1392 یکی از ایده‌هایی که به منصه ظهور گذارده شد، بازتاسیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود؛ چرا که دولت قبل متهم به بی‌برنامگی و تضعیف قوای برنامه‌ریزی کشور بود و نامزد پیروز بر این ویژگی تاکید داشت که با احیای سازمان مدیریت، بر این نقیصه فائق خواهد آمد. دیری نپایید که چنین شد و سازمان مذکور در آبان و دی 93 مجدد متولد شد، اما کشور درگیر چالشی مهم بود، سالی از اتمام برنامه پنجم توسعه می‌گذشت و سیاست‌های ناظر برآن آماده می‌شد، ولی خبری از برنامه‌نویسی برای ششمین برنامه نبود. این روند موجب چالش‌هایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز شد، به‌نحوی که گفته می‌شد برخی مدیران ارشد اجرایی بر این باور نیستند که می‌بایست برنامه‌ای هادی سایر راهبردنویسی‌ها و اقدامات برنامه‌ای باشد و نهایتاً نیز در نیمه دوم سال 94، متن‌هایی بی‌ارتباط با هم و با نام‌هایی تازه نظیر احکام برنامه ششم و... به‌عنوان برنامه معرفی شدند. در همان مقطع روشن شد که گویی اراده دولت، بر این قرار گرفته است که به جد برنامه‌ای را به مجلس ارائه نکند. مدتی بعد و در تابستان 95 و در اندکی بی‌خبری، مجدداً سازمان مدیریت برنامه‌ریزی دستخوش تغییر شد و به دو شق قدیمی‌تر خود (یعنی برنامه و بودجه و امور اداری-استخدامی) رجعت کرد، اما بازهم تحرکی برای برنامه ششم صورت نگرفت  تا جایی که مجلس ناچار از کسب مجوزهای لازم و ورود به این عرصه شد و در همین‌روزها برنامه ششم در حال تصویب است. این توصیف اجمالی، خبر از رویدادی مهم‌تر از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در سال 87 می‌دهد، چرا که به یک‌باره قاعده‌ای بیست و چندساله بدون ادله و استدلال‌های مکفی در حال حذف شدن است، بی‌آن‌که جایگزینی برای آن وجود داشته باشد و بیم آن می‌رود که بی‌برنامگی فراتر از مرحله طراحی در مرحله اجرا نیز، متوقف شود.

شماره‌های پیشین